NIEUWE 1117. Zondag 12 Juni 1887. 12de Jaargang. De Ilomeinsche quaestie BUITENLAN D, De Missie. ttAARimm COMAIT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemt 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland tr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Affzinderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. JansstraatHaarlem QSnjyj fcj>,ja- AGITE MA HON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Pan 1 6 regels .30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Gents per advertentie a Contant Advertentie n worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPIRS 4 LAUKET. dat is de vraag, hoe de verhouding van Z. H. den Paus tot Italië zal worden, is door de allocutie van den 23steu Mei op nieuw op het tapijt gebracht. De wensch daarin door Leo XIII geuit, dat de onza lige strijd tegen het Pausdom eiudeljjk m icht ophouden, heeft in Italië en vooral te Rome eene buitengewone sensatie teweeg gebracht. Van de onhoudbaarheid van den tegenwoordigeu toestand is men algemeen overtuigd en reeds langen tijd stellen uit stekende Italiaansche staatslieden pogingen in het werk om eene zoo zeer gewenschte verzoeuing tot stand te brengen. Velen meeueu in de allocutie te lezen, dat de Paus zijnerzijds geneigd is concessiën te doen, en dat dus de mogelijkheid van eene oplossing der Romeinsche quaestie als zeer aanstaande mag gerekend worden. Men ge looft zelfs, dat het door Leo XIII uitge drukt verlangen naar den vrede, eene uit- noodiging is, tot de Italiaan sche Regeeriug gericht, om met vredes-voorstellen voor den dag te komen. Het verlangen naar vrede tusscheu de kerkelijke en wereldlijke macht neemt in Italië in hooge mate toe; daar om vielen 's Pausen woorden op gunstigen bodem. Men verhaalt reeds, dat er in den Ita- liaanscheu Ministerraad over de allocutie werd gesproken en dat Deprelis, de Minis ter-President er op aandrong den Paus vredes-voorstellen te doen, terwjjl Crispi, Minister van Biuneulandsche Zaken, als vertegenwoordiger der loge, tegen elke ver zoening was gekant. Ook zegt men, dat de Afgevaardigde Pazzari reeds 300 Gede puteerden voor zijn verzoenings-program heeft gewonnen. De officieuze bladen zwegen in de eerste dagen na de verschijning der allocutie. Eindelijk verklaarde de Populo Romano het orgaau vau Depretis: >De allocutie heeft eene buitengewone beteekeuis. De ver klaringen van den Paus moeten door onze staatslieden ad notam genomen worden en aangezien het Hoofd der Kerk de vraag van de verhouding tusschen den Italiaan- schen Staat en den Heiligen Stoel met verheven gedachten in duidelijke woorden opwerpt, kunnen wjj ons moeilijk aan een onderzoek van hef moeilijke probleem ont trekken.* Een ander officieus blad, de Opinionezegt: »Wij hebben de verzoening van Italië met den Paus steeds oprecht geweuscht. Deze allocutie, die voor de eerste maal na vele jaren op bezadigden toon de mogelijkheid betuigt, dat dit werk der verzoeuing mettertijd kan tot stand komen, is ons daarom ten zeerste welkom. Het is in aller belang,dat er aan den strijd een einde kome. En wat men er ook van zegge, wij ge- looven, dat de groote meerderheid van het Ita liaansche volk den vrede wil tusschen Kerk en Staat. Wel is waar bevat de allocutie slechts algemeeue termen. De Paus verlangt volle en ware vrjjheid. Wij hebben steeds gemeend, dat de waarborgen-wet daarvoor zorg draagt. Het is echter buiten kijf, dat zoo er eene overeenkomst tusscheu twee FEUILLETON. 11.) Vervolg.) De Ginsterboer verzuimde geene enkele preek. Waren dat die zedelooze en staatsgevaarlijke pogingen der Jeiuïeten, die tot de dmgd aan spoorden en geboden God te geven, wat Gode toekomt en den Keizer, wat den Keizer behoort? De pachter sloeg gedurende de preek geer oog van den begaafden Priester af. Hij had voortaan een harden strijd in zich zeiven te kampen; hij was bedaarder geworden, bulderde niet meer zoo hard, vermeed de herberg en bleef soms uren lang alleen en eenzaam in zijne kamer nadenken. Vier dagen waren verloopen sedert de Missie was begonnen. Het was tegen twee uren des voormiddags, toen de Ginsterboer aan de pastorie Banklopte. De Ginsterboer bij de pastorie.dat moest toch heel wat bizonders te beteekenen partijen moet gesloten wordeu, elke par tij hare denkbeelden openbaren en hare eischeu stellen moet. Zulks hebben we on langs nog in eene discussie met den Mo- niteur de Rome gezegd en wij herhalen het ook thans. Doch de Moniteur heeft ver klaard, dat hij ons niet kon antwoorden, omdat de Paus alleen de noodzakelijke voorwaarden had te stellen. Nu heeft de Paus gesproken, maar hij is niet in bizou- derheden getreden, die ons genoegzaam kuuueu inlichten. Zal hij het later doen? Wij weten het niet. Wjj geven overigens gaarne toe, dat, wanneer de verhandelin gen over de quaestie beginnen, deze niet in 't openbaar kunuen gevoerd wordeu en daarom moeten wjj geduld hebben, totdat de verhandelingen tot een concreet voor stel hebben geleid. Voorzeker de deelneming der clericalen in den strijd, van het politieke leven zou nuttig eu voordeelig ziju voor het algemeen belang. De Minister, die de moeilijke quaestie tot een goed einde voert, zonder het recht der natie eu het burger- ljjk gezag te benadeeleu, zal zich in hooge mate verdieusteljjk maken voor land eu volk. Deze en nog een groot aantal liberale bladeu gaan au fond van de veronderstel ling uit, dat de H. Vader geneigd is af stand te doen van den Kerkeljjkeu Staat eu deuken dan hoogstens aan eene herzie ning van de waarborgen-wet. Daarom zag zich de Osservatore Romano genoopt de strekking van de Pauseljjke allocutie voor de ontwikkeling van de verhouding des Pausen tot Italië nader te verklareu. »De Paus, zegt dit blad, heeft geen anderen maatstaf voor zijne rechten gebezigd, dan hjj tot dusver heeft gebruikt, hij heeft zijne volle vrijheid en onafhankeljjkheid geens zins prijs gegeven. Als dus deze allocutie op de liberaleu een machtigeren indruk heeft gemaakt dan de vroegere, dan geschiedt zulks, dat de Italianen, die tot dusver ge- woou waren den Paus als een geboren vij and van Italië te beschouwen, thans in hem een oprecht vriend hebben gevonden. In derdaad alsof het hem meer vreugde ver oorzaakt tot zjjue vjjanden dan tot zjjne vrienden te spreken, heeft Leo XIII, zoo schrjjft de Osservatore, in deze allocutie zijne gedachten in een vorm gekleed, die van eene grenzeulooze welwillendheid voor Italië op bizondere wjjze getuigt. >De liberalen zien thaus in, dat de Paus het vurig verlangen heeft, met Italië in vrede te leven en zjj zjju verwonderd, dat zooveel bitteren strjjd geen spoor van wrok bjj hem heeft achtergelaten. Zulks is dan ook het eenige wat zjj uit 's Pausen woor den gerechtigd zijn ta verklaren. Willen zjj aan de allocutie eene andere uitlegging geven, dan vergissen zjj zich schromeljjk. De gerechtigheid is en blijft dezelfde; zjj eischt de teruggave van alles wat geno men werd eu bet herstel der rechten, die geschonden werden; zjj eischt het herstel van het wereldljjke Rijk, hoofdzakeljjk de heerschappjj over de stad Rome, waar de Paus zijn zetel heeft, omdat zonder dit herstel, aan eene ware en absolute vrij- hebben. De packter verzocht Pater H. te spre ken en werd binnengelaten. De Priester verscheen en reikte den man vrien delijk de hand. „O," sprak hij lachend, //wij kennen elkander van ouds: gij komt zeker met mij over uw geprojecteerden stoommolen spreken?" De pachter wenkte neen, „Neen Peter ik".... Het ontbrak den anders zoo sterken man voor de eerste maal aan woorden, do hoed trilde in zijne hand. «Neem plaats, goede vriend, wat is er dan?" «Pater, ik beu een slecht metisch, ik heb u veel mede te deeleu. Een traan viel uit zijn oog, de trotscke blik was gebroken, de stijve nek gebogen, met beide handen bedekte hij zijn gelaatWas dat nn de rijke, trotscke boer, voor wien de Jezuïeten zoo gevaarlijk" waren? Na twee urer. verliet hij de pastorie en zag stil voor zich heen; het was hem onverschillig wat de lieden ook zeiden en mompelden, hij gaf er niet om. Thuis gekomen schreef hij den volgenden brief; heïd van den Paus niet te denken valt. Dat is de zin vau de woorden der al locutie.* Ziedaar eeue gewichtige verklaring, die in staat is de hoop de liberalen, eene hoop waartoe de feiten geen recht gaven, te doeu verdwjjaeu. De H. VAder zegt in de allo cutie, de gerechtigheid en de waardigheid van den Pauseljjken Stoel moeten gewaar borgd bljjven, daarom moet de Paus niet aau de macht van een ander ou lerworpeu zjjn, maar volle en werkeljjke vrjjheid ge nieten zoo als het behoort. Zulk eene positie is echter die van een Souverein, die iu 't bezit is van een onaf- hankeljjk grondgebied, 't zjj groot of klein. De vraag nu of de meerderheid van het Italiaausche volk vrede zou hebben met het herstel van den Kerkeljjken Staat, kau, dunkt ons, zonder schroom bevestigend wor den beautwoord. Italië komt niet tot eeue rustige ont wikkeling, tot ook de geloovige Katholieken aau de politieke verkiezingen deel nemen en daardoor een krachtig, positief-religieus eu conservatief element verschaffen kuuueu aan het Parlement, dat thaus slechts uit liberale, radicale en revolutionnaire partijen bestaat. Tegeu deze onzalige partjjeu zal de Monarchie trouwens vroeg of laat ernstig moeten te velde trekken,wil zjj de Republiek niet zien verrjjzen. Eu in dezen strjjd zal de Monarchie slecht» kunnen overwinueu als, geljjk Fazzari en met hem ontelbaar velen erkennen, de verzoeniug met den Paus heeft plaats gehad en de Katholieken wederom aan het Staatsleven kunnen deel nemen. De oplossing der Romeinsche quaestie is eene zaak der noodwendigheid en zoodra de ernstige wil bestaat haar uit de we reld te doen verdwjjneu is daarvoor ook een weg te vindeu. Where is a will, there is a way, zegt een Eugelsch spreekwoord, 't Komt er maar op aan, dat de macht hebbers in Italië den wil hébhen en hem dan den H. Vader ook toonen. Men schrijft uit het Walenland aan het Handelsblad van Antwerpen, dat in zekere streken de armoede overgroot wordt. Dat was te verwachten: wie niet werkt heeft niet te eten, zegt het blad; iedereen moet werken in zjju stand. Waar zjjn nu de Defuisseaux en Faviaux? Verdwenen! Zjj hebben den werkman de ooren volgeblazen, eu nu zjj hem diep ongelukkig hebben ge maakt, 'laten zjj hem in zjju lot stikken. Overigens vele werkstakers willen niet wer ken, zooals wij reeds zeiden; landbouwers hebben hun werk aangeboden, doch zij weigerden; zjj schjjueu dus liever te bede len. Is dat nu de waardigheid van den werkman? De Germania bericht uit Rome, dat Prins Paul van Mecklenburg dezer dagen tot de katholieke Kerk is overgegaan. De commissie voor het, bjj den Dait- schen Rjjksdag aanhangig ontwerp tot wjj- zigiug en verhooging der belasting op spi- Lieve Grietje I keer zoo spoedig mogelijk weder tot mij terug, er is iets bizonders met mij gebeurd, dat u moet genoegen doen, ik ben de zelfde niet meer van vroeger Ik heb u groot onrecht aangedaan; hot vermogen is meerendeels uw eigendomik heb u bedrogen door het tes tament te vernietigengij zult alles terugbeko men. Kom en vergeef mij. Uw oom". Hij verzegelde den brief en riep een der knechts. «Frits wees zoo goed en bezorg aan stonds dezen brief op de post, want er is haast bij 1" De knecht zag hem verbaasd aau; nog nooit had hij den pachter zoo liooren spreken!" De Giusterboer trad de kamer weder binnen en sloot zich als het ware op. In den beginne stapte hij ijlings de kamer op en neer met de handen op den rug en het hoofd om laag. Hjj mompelde stil in zich zeiven en zuchtte somt'jds hoorbaar. Zijn geheel vorig leven her dacht hijhoe hij als knaap aan de hand eener ritualia, heeft de extra-belasting voor allen op 1 October a. s. in vrjj verkeer aanwe zigen brandewjjn vastgesteld op 30 pen ningen; het iukomeud recht voor arak, coguac en rum iu vaten op 125 en voor allen auderen brandewjjn op 180 Mark, na deu dag der afkondiging. Deze rege- liug zou dan met 1 October in werking treden. De Commissie heeft vervolgens het ge- heele ontwerp met bijna algemeeue stem men goedgekeurd. Het gerucht, volgens hetwelk de Frausche Minister van oorlog voornemens is het plan te laten varen om bjj wjjze van proefneming een legercorps te mobi- liseereu, is geheel vau grond ontbloot. De proefneming zal plaats hebben. Het Ministerie van buiteulaudsche za ken heeft aan de vreemde Regeeriugeu keu nis gegeven, dat Fraukrjjk geen genoe gen neemt met de Eugelsch-Egyptische conventie. Er bestaat aanleiding om te overwegen of de bepalingen van deze con ventie tot grondslag kuunen dienen voor onderhandelingen of voor het beleggen van eene conferentie. De Parjjsidie gemeenteraad heeft met 47 tegeu 3 stemmen eeue motie aangenomen, waarbjj amnestie gevraagd wordt ten gunste van alle wegens politieke feiten veroordeelden. De wetgevende vergadering van Guernsey heeft eene straffe wet betreffende de but- teiiue aangenomen, om de op dat eiland gefabriceerde natuurboter te beschermen. Alle ingevoerde eu ten verkoop gestelde kunstboter en oleomargariue moeten met de ware benaming worden gestempeld, ter- wjj! geene natuurboter zonder deu naam vau den maker mag verkocht worden. Alle kleuring is verboden. Opnieuw wordt gemeld, dat Turksche soldaten de Servische grens geschonden hebbeu. Twee Servische patrouilles werden aangevallen; geweerschoten werden gewis seld eu van de Serviërs werden een man gedood en twee gewond. Tusschen de Porte en Rusland moe ten de betrekkingen in den laatsten tjjd weer zeer gespannen wezen, wat niet veel belooft voor eene spoedige regeling der Bulgaarsche aangelegenheden. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat de Staatsraad het voorstel om de paspoorten van Russische onderdanen in het buitenland met driehonderd roebel per jaar te belasten verworpen, doch tevens besloten heeft, de belasting op de paspoorten tot tien gouden roebels per kwartaal te verhoogen. Uit Odessa verneemt men, dat 23,000 infanteristen en driehonderd cavaleristen het bevel hebben gekregen zich te Aska- bad bjjeen te trekken. De Kaukasische gar nizoenen worden versterkt. Het heet, dat er eene troepeubeweging naar midden-Azië aanstaande is. Door bet Italiaansche Ministerie zal een crediet van 25 millioeu voor Afrika wordeu aangevraagd. Van de aanneming of verwerping daarvan zal eene Kabinets- quaestie worden gemaakt. moeder ter kerke ging, hoe hij als jongeling zich in de slechte ge.zelschappeu begaf en later ook slecht werd, hoe hij Stijn geweten in slaap wiegde, geene rust meer vond en al dieper en dieper zonkhoe hij den spot dreef met God en godsdienst, enz. enz. Dus stond het leven hem voor den geest, en nu was hij grijs geworden. En de Pater had hem dit gansche leven in zijne preken geschilderd, zoo nauwkeurig als kende hij hem sedert jaren; hij had er op gewezen, dat de «vrijgeestige" strooming des lijds zoo meni- gen zuiveren bloesem des geloofs vernielde, maar ook met indrukwekkende woorden tot boete aan gemaand eu op 's Hemels barmhartigheid gewezen. De pachter had zijn hart voor de stralen der genade niet gesloten; hij had met de genade medegewerkt en zijn geweten verlicht. Een cen tenaars-last was hem van het hart. Midden iu de kamer bleef hij stilstaan, vouwde de han den en sprak: «God, ik dank U Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 1