Hij voegsel beliooreode bij de NIEUWE van Zondag \Z Juni 1887. De schulden der Europeesehe Staten. In de vorige week zagen wij welke ont zaglijke, duizelingwekkende sommen in Europa (8000 millioen gulden 's jaars) voor het krijgswezen, de meest verslindende en de minst productieve instelling der wereld, worden besteed. Wij verwijderen ons steeds meer en meer van het gouden tijdperk, waarin het ge schut en de wapenen tot ploegkouters, ploegscharen, tot nuttige landbouw- en andere werktuigen zullen verwerkt worden. Hoe verder wij ons van dit desideratum verwijderen, hoe dieper wij in de schulden rakeu. Ook het schuldenmakeu, wordt in onze verlichte eeuw, door de mauueu van verlichting, die hun licht ontstaken aan de nieuwe leer der staathuishoudkunde, voor uitgang genoemd. Europa gaat op eene treurige wijze voor uit. Met den dag wordt de militaire macht en het aantal soldaten grooter. De schulden der Staten houden met dezen vooruitgang gelijken tred. De gezamenlijke schulden der Europeesehe Staten bedroegen in het jaar 1884 reeds de fabelachtige som van 118,745,737,573 frauks, en in de laatste drie jaren zijn die merkelijk vermeerderd en vermeerderen die nog. Van aflossen is nergens sprake. Men krijgt slechts een klein begrip van de ontzaglijke grootte dezer schulden, als men weet, dat er meer dan honderdduizend waggons, ladende ieder 5000 kilogrammeu, zouden noodig zijn om ze, waren ze in zil ver, te vervoeren. Onze verlichte eeuw, dia zoo fier op hare verlichting en haren vooruitgang is, laat haren nalduderen geen begeerlijke erfenis in het verschiet. Als het hun vrijstond, de erflating onder beneficie van inventaris te aanvaarden, zij zouden het gewis doen. Het krijgswezen eu de algemeeue dienst plicht is toch een heerlijk ding. En wie moeten al deze sommen met de iutresten opbrengen? Wie anders dan de burgers; de voort brengende en vruchtbare krachten. 's Pausen macht. Het Pausdom heeft uitgediend. Wie heeft deze tirade niet reeds voor jaren in alle slag van anti-Katholieke bladen hon derden keeren in duizendenden periphra- zen gelezen? Paus Pius IX. gunde men nog zijne laatste levensdagen in Rome te slijten. Na hem zou er geen sprake van Pauskeuze meer zijn. Pruisen, Engeland, Rusland, de machtigste Staten na Oosten rijks nederlaag bij Köuiggratz, na Frauk- rijks vernederingen iu 1870-71, zouden uit antipathie al het mogelijke doen, olu een conclave te verhinderen. Italië's Re geering wenschte niets liever dau van den lastigeu Paus ontslagen te worden. Oosten rijk en Spauje, waarvau de Paus eenigen steun te hopen had, zouden blij zijn, dat zij zich neutraal mochten houden. Eu zoo zou het gebeureu, dat er na achttien eeuwen geen Paus meer zou ge kozen worden. Mocht er al een opvolger vau Pius IX. komen, zijne macht eu zijn invloed zouden luttel wezen. Zijne stem zou zijn, als die eeus roependen in de woestjjn. Eu de Paus en de pauselijke macht zouden, dank zij het ouderaard<che woelen der geheime genootschappen en de tegenwerking van al wat steeds op Rome scheldt, enkel omdat het de Katholiciteit vertegenwoordigt, voortaan tot geschied kundige oudheden behooreu. Zoo luidde de profetie der anti-godsdien stige bent, die zweert bij de staatsmacht eu haar egoïsme. En wat zien wij gebeuren? Prins Yon Bismarck, de stichter van den cultuurstrijd in Duitsehland, kiest hem, uit eigen beweging,als scheidsrechter, tegen den zin van meer dan de helft van Duitschlands bevolking, die protestantsch is; tegen den zin van Duitschlands liberalen verzacht hjj de wetten tegen de Katholieken, en dat ter wille van den gevangene op het Vati- caan. De enghartige Protestanten kregen het zelfs benauwd en vroegen zich af, bij al deze gebeurlijkhedenZouden de Keizer enVou Bismarck wel goede Protestan ten zijn? Hebben zjj vergeten, dat de Curie te Rome het hoofdkwartier is van den strijd tegen de Evangelische Kerk?« De anti-clericale Popoio Romano vau de laatste allocutie des H. Vaders sprekende zegt: De verklaring van den verlichten Paus hebben recht op de aandacht onzer staatslieden, eu, als het Hoofd der Kerk HAARIMSC

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 5