BINNENLAND* Alexander gepolst heeft nopens zijn her stel op den troon, hetwelk het leger en het Bulgaarscke volk luide begeeren. Prins Alexander schreef terug, dat zijn troonher- stel onmogelijk is, daar het terstond de Russische bezetting uitlokken zou; daarom raadt hij aan een anderen Prins te kiezen. Naar de Standard schrijft, wordt, niette genstaande het terugkeeren van Ridgeway naar Londen en het bezetten van Kerki door de Russen, in goed ingelichte krin gen eene oplossing der Afghaansche grens- quaestie met vertrouwen verwacht, en wel op de volgende grondslagen: Rusland laat zijue aanspraken op Khamiab varen, en ontvangt eene schadeloosstelling in de dalen van Murghab en Kushk. De Bulgaarche groote Sobranja is tegen 3 Juli te Tirnova bijeengeroepen. In Barcelona en in verscheidene an dere belangrijke provinciën worden door de overheid sedert eenige dagen op groote schaal voorzorgen getroffen, naar men zegt tegen eene militaire beweging. Te Madrid laat de autoriteit de kazernes be waken. GEMENGDE BERICHTEN. chrapje van ons! Het is, treurich chenoech, wer- quelijkheid. heid in. De heeren Quanjer, arts, dr. Vos, dr. «Schreeuwend onrecht"? In zake het ver- leenen van gratie aan de veroordeelden in het paling-oproer, die niet in cassatie waren ge gaan, schrijft De TijdOnrecht gepleegd is hier niet; „schreeuwend onrecht" nog minder. De bedoelde gevangenen zijn bij wettig vonnis op wettelijke wijze veroordeeld; de gelegenheid om cassatie aan te teekenen heeft voor hen open gestaan. Het zekere voor het onzekere kiezende, hebben zij op gronden, aan eigen belangen ont leend, goedgevonden, zich aan de gevallen uit spraak te onderwerpen. Eisch van stellig recht is dus hunne invrijheidstelling niet. Immers, het reeht van gratie is alleen een recht in dien zin, dat de Koning het kan uitoefenen, wanneer het hem goeddunkt; geen recht, dat aanspraken ver leent aan hem, die door de uitoefening van dat recht kan begunstigd worden. En leiden nu redenen van billijkheid of al gemeen belang tot het het verleenen van gratia? Ook hier zij men met zijn oordeel niet te voor barig. Wat is eigflnlijk door den Hoogen Raad uitgemaakt? Waarom is er ten aanzien van vier der hier bedoelde personen vrijspraak gevolgd? Omdat de veroordeelden aan de gepleegde hoogst ernstige ongeregeldheden, die aan een aantal menschen het leven kostten, volkomen onschuldig bleken, omdat zij geen verzet hadden gepleegd? Volstrekt nieü Wel op grond van een vrij zon derlinge, thans vervallen exceptie van het oude Wetboek van Strafrecht (1), vau welke zij, zon der eenige verdienste hunnerzijds, nog juist heb ban geprofileerd. Zij zijn door een scheur van het net heen geschoten; de anderen, minder vlug en behendig, zijn gevangen gebleven. En wanneer men het nu krenkend voor het rechtsgevoel mocht achten, dat van verscheiden parsonen, die een zelfde feit pleegden, eenigen gestraft, anderen vrijgelaten wordeu, laat men dan ook de elf overige veroordeelden niet ver geten, die tijdens het oproer zelf zijn gegrepen. Er blijkt niet, dat deze schuldiger waren dan de overige veroordeelden. Laat meD dus alleen redenen van billijkheid gelden, dan moeten ook allen worden losgelaten. En zal dan aan het rechtsgevoel der natie bevrediging zijn geschoc- ken, wanneer enkele maanden reeds na het op roer, waarbij bijna 30 personen gedood en ruim het dubbele van dat cijfer zwaar gewond werden, al de schuldigen, welke te dier zake in handen der politie vielen, geheel en al van straf ont slagen worden? „Moge ter wille van te groote weekelijkheid geen wezenlijke beginselen van staatsrecht on dergraven worden. Waut te groote weeke lijkheid speelt ook thaus wederom eene rol, al zou het alleen maar hieruit blijken, dat men den voordeelden telijkertijd wil laten genieten van voordeeten van twee verschillend» wetge vingen, de afgeschafte en de bestaande!" Artt. 100 en 213 van het oude Wetboek bepaalden dat wanneer na een opstand, zij, welke daaraan hadden deel genomen, zonder evenwel een bepaalden rang te bekleedeu onder de oproerlingen, elders ongewapend en zonder tegenstand werden aangehouden, niet meer voor de door hen tijdens het oproer gepleegde feiten atrafbaar zoudan zijn. De Tweede Kamer heeft gisteren de be raadslaging voortgezet over de additioneele ar tikelen, en wel over het Kiesrechtartikèl en het amendement-Van de Eeltz. De heer Rutgers bleef zijne bedenkingen vast houden en zou ten slotte aan alinea C van het amendement de voorkeur geven boven dat der Regeering. De heeren Harlogh, W. van Dedem en Van Houten repliceerden eveneens. De heer Farncombe Sanders was in hoofd zaak voor het Regeeringsartikel, en ofschoon hij wel evenals het amendement 25,000 kiezers meer in groote steden wenschte, meende hij daarvoor niet hst geheele voorloopige kiesreglement te mogen opofferen. De heer Smeenge handhaafde zijn amendement om het kiesrecht der kamerbewoners niet af- haukelijk te maken van de belasting-betaling door den eigenaar. De heer Lohman heeft een aub-nmer.dement voorgesteld om voor kamerhuurders minstens een duur van 9 maanden aan te nemen. De heer Van Asch van Wijck stelde een nieuw amendement voor om den aanslag naBt de huurwaarde naar eene andere schaal te regelen, namelijk naar den aanslag op 1 Jan. 1887, over eenkomstig de bevolking iu de kom der gemeente. Bij Kon. besluit zou dan bepaald worden wat als kom moet beschouwd worden. De bedoeling is te voorkomen toestanden als in Nieuwer- Amstel, De Mininister HemsTcerk meende, dat met dit amendemeut de zaak wel kon marcheeren, maar bleef zich pertinent verzetten tegen het amendement-Van der Eeltz in het geheel of in deelen. Voordat mijnheer X. op reis ging vertrouwde hij 20 000 gulden iu specie aan zij a vriend toe om deze som gedurende zijne afwezig heid te bewaren. Tot zijne groote onsteltenis wei gerde de „vriend" na eenige weken het geid te- rugte geven zeggende, dat hij het nooit had ontvan gen. Goede raad was duur, daar er getn bewijzen waren. De Commissaris van politie, wien de heer X. de toedracht der zaak vertelde, liet dadelijk den valscheu vriend roepen en nam hem iu het verhoor. Z. bleef echter ontkennen de som ont vangen te hebben. „Zeer goed, zei daarop de Commissaris, ik neem het aan; en daar je toch onschuldig bent, kan het niet het minst kwaad als je aan je vrouw het volgei de briefje schrijft. Hier is pen, inkt en papier: schrijf op: „Beste vrouw, alles is ondekt! Ik ga in de gevangenis, als ik niet alles dadelijk teruggeef. Breng het geld dadelijk, dat is het eenige middel om mij uit den brand te helpen en vergiffenis te verkrij gen." Deze brief, leid» de commissaris, zal uwe onschuld klaar bewijzen: uwe vrouw kan niets brengen, daar gij niets ontvangen hebt. De brie! werd verzonden. Eon uur later kwum de vrouw, hevig ontsteld, mat het geld aanloopen. Door den werktuigkundige P. V an Rijn te Nijmegen werd eergistereu aldaar zijn stoom- rijtuig N oviomagum ten tweeden male in werking gebracht eu ter bezichtiging gesteld. Evenals bij de eerste beproeving overtroffen de verschillende ritten en de kortere of langere wendingen met het rijtuig de verwachtingen van de aanwezige deskundige beoordeelaars en het publiek, zoodat de heer Van Riju ook nu met zijue vinding een ongemeen succes behaalde. Met warm water wasichen. In Noorde lijk China is 't een zonderling gebruik eiken och tend het gelaat en de handen met warm water te wasschen. Mannen, vrouwen en kiederen moe ten eene kom met warm water hebben als zij opstaan, of voordat zij ontbijten, om er tenminste hunne handen en voeten mee af te spoelen. Zelfs bedelaars gebruiken warm water, of in 't geheel gasn. De jaargetijden doen tot gebruik niets af. In den zomer, als men meenou zou, dat een koud bad aangenaam moest zijn, wordt er toch evenzeer warm water gebruikt. Niemand zou zijn gaat willen beleedigen door hem koud waschwater aaute bieden. Het water is bijna kokend heet eu de handdoek om af te drogen is eerst gebruikt om zich er mee te wasschen. De bakende gochelaar Herman is den 8sten dezer op 71 jarigen leeftijd te Karls bad overleden waar hij geuszing was gaan zoeken van eene hardnekkige leverkwaal. Prof. Hermann is meermalen rijk en ook meermalen weer arm geweest, maar ten slotte toch als millionair ge storven, niettegenstaande zijne groote milddadig heid, die hem er toe bracht dikwijls groote som men weg te schenken. De beleefdheid is eeueeigenschap, die den Erauachmau in 't bizonder wordt toe geschreven; doch somtijds heeft het ook wel plaats, dat hij door overdrijving daarin, aan de bespotting ten prooi wordt. Dezer dagen stonden op het acnter-platform van een der trams, die den ouden Scheveuingscheu weg berijden, een Eranschman en een Hollander, terwijl binnen eenige dames waren gezeten. Ongeveer halfweg verliet een dier dames de tram en toen het voertuig reeds weer iu beweging was, be merkte zij eerst, dat zij hare portemoünaie daarin had laten liggen. Op haar beroep gal de Hol lander onmiddellijk het sein om te stoppen, eu vóór hij nog in de gelegenheid was het hoek plaatsje te onderzoeken waar zij gezeten had, was de Franschmau reeds in zijne plaats daar aan 't snuffelen. Niets echter vindende, kwam hij op 'i idee, dat de dame wellicht iets onder de bank kon gestoken hebben, en werkelijk had hij iets gevonden, want met den hoed iu de hand overhandigde hij de lieve echoone een gedeukte, bruine, blikken drinkffesch, welke het eigendom was van den conducteur of koet sier. De verlegen beid der dame en het: //Nou, pas 9a, monsieur" van den Hollander deden den ander begrijpen, dat hij het ware nog niet bad, eu de conducteur maakte er eeu eind aan, door haar een miniatuur-poppenportemonnaietje ter hand te stellen, dat in eeu hoekje van de bank verscholen hnd gelegen. Tegen de rupstnplaag geeft eenche- micus het volgende middel aan de hand: „Wil men oogeublikkelijk de rupsen verwijderen, zon der de boomeii te beschadigen, dan moet men die boomeu bespuiten met eene zeer zwakke oplossing van potasch (koolzure kali)." Hij slaat voor het gevolg er van iD, daar het middel door hein is toegepast op ooftboomen. Het is wal de moeite waard, met zulk een eenvoudig mid del de proef eens te nemen. In onze West-Indische bezit tin gen verscheen eeu nieuw blad, dat iu zijn eerste nummer het volgend hoofdartikel plaatste: «Wij bedlinnen de uilckave van dit blad met eeniche moeielijcheóen. De lotterchieters, wien w(j alles voor ouze drukkerij bestelden, verchateu ons che's eu ca's te zenden en het zal nog wel acht a nechen wequen duren eer wij ze hebben. De verchissinch werd eerst een paar dachen chele- deu ontdect. Wij hebben de ontbrepueude let ters besteld, e» zullen zien, dat wij het er zonder doen, tot zij comeu. Wij vinden onze nieuwe spelliuch volstrect niet mooi, maar eene vergissineh is mochelijc en als er c's en p's en cb's chenoeck zijn, zuilen wij den „Dachelijc- schen „Opmerquar" aan den clianeh houden tot de ontbrequende letters aancomen. „Dit is cheen Dezer dagen was het 50 j a a r g e- ieden, dat de heer R. Phaff eerst als tuiukueckt en later als tuinbaas bij de familie Van Reede, op Vechtstein," te Maarsen, werkzaam is ge weest. Dit verdient te meer vermelding, wijl ook zijn vader 60 jaren op datzelfde landgoed werk zaam was. De k a n o n n e n k 0 n i n g Eriedrich Krupp te Essen, heeft nu ook een eigen courant opgericht en uitgegeven, met eigen krachten geredigeerd an in zijue eigen drukkerij gedrukt. Het eerste nommer is 11. Zondag verschenen. Dezer dagen hadteMeppeleene niet onaardige vergissing plaats. Twee predikan ten, eeu van de doopsgezinden, de andere van de doleereade partij, zouden daar preeken eu kwamen met denzelfden treiu daar aan. Op het perrou, waar het druk was, bevonden zicli di akeuen van beide gemeenten, om hunne predi kanten af te haleu, die van de doleerendeu, hun man niet kenuende, spraken een heer aan en op diens verzekering, dat hij predikant was, gaf men elkander de hand en toog men stadwaarts. De diaken vau de doopsgezinden, ziju predikant wel kennende, maar hem niet vindende, vernam weldra, dat de „broeders" met den (vrijzinnigen) predikant waren wegge- loopen. Nog tijdig werd de vergissing hersteld; anders had het Kunnen gebeuren, dat de doops- gezindo predikant in de doleerende kerk had gepreekt en omgekeerd! Hondenwagens met patronen. Voor de aanvulling van de infanterie- munitie iu het ge vecht wil men in Oostenrijk bij elke compagnie infanterie een licht laag voertuig meevoereu, dat gemakkelijk is uiteen te nemen, op de patroon- caisson geladen en door twee houden kan getrok ken worden. Bij het begin van een gevecht wor deu de karretjes ineengezet, met ongeveer 3000 patronen (120 Kg.) geladen en da munitie naar de tirailleurlinie vervoerd. Vier jaren geleden was Albert Zietkeu, kastelein eu barbier te Elberfeld, door de rechtbank van gezworenen aldaar als schul dig aan moord, gepleegd op zijue vrouw, tot levenslauge tuchthuisstraf veroordeeld. Thaus echter is het gebleken dat niet hij, maar eeu barbiersknecht te Berlijn, August Wilhelm ge naamd, de moordenaar is geweest. Wilhelm heeft eergisteren-avosd reeds alles bekend. Hiervan is bericht gegeven aan den Minister van justi tie, terwijl er ook eene tot nog toe onbekende order is verzonden naar de directie van het tuchthuis te Werden, waarin Ziethen sedert zijue veroordeeÜBg zit opgesloten. De 100,000 plus da premie ƒ30,000 is te Amsterdam getrokken. Naar men zegt, had ecu koffiekuisbouder een half lot van het nommer, waarop die prijs en premie vielen. Verleden jaar, in Augustus, sprong een waaghals, Donovan genaamd, te New-York vau de Brooklyu-brug. Die man wilds nu te Londen van de Westminster-brug springen, maar hij werd daarin verhinderd door de politie, die hem in hechteuis nam wegens het veroor zaken vau eeu volksoploop. Hij werd echter spoedig weder vrijgelaten, met de vermaniug van den rechter, om den voorgenomen sprong, als hij diau wilde wagen, in den vroegen morgen te doen, als er nog weinig menschen op straat z|e. Er zijn, volgens da jongste sta tistische opgaven, 220,000 blinden iu het Rus sische Rijk. Welke dwaze berichten over ons land soms iu buitenlaudsoho bladen voorkomen, daarvan vindt meu thaus weder een voorbeeld in La France. In een brief uit Berliju wordt melding gemaakt van de gelukkig tegenge sproken ourustbnreude geruchten over 's Ko- nings gezondheid, lijdsus zijn verblijf te Wildem- gen (tic!), met bijvoeging dat „ile Kroonprins en zijue gemalin, de prinses, zich daarheen heb ben begeven"! In den tuin van den heer W. G. Van Leut, te Hoornenburg, staat een appelboom, tusschen welks bladeren zich eene bloeiende witte roos bevindt, die aan eeu der takken gegroeid is, terwijl de boom reeds voor 14 dagen was uitgebloeid. Bij eene mevrouw te Amsterdam werd een partijtje aal bezorgd. Mijnheer had visch op de visaumarkt voor f 2.60 gskocht eu mevrouw zou het geld betalen. Ofsckoou mevrouw het zeer duur voud, werd de aal toch betaald. Bij mijuheers thuiskomst bleek het bedrog, waut hij bad geensiins gekocht of last gegeven, om visch thuis te bezorgen. Men zij dus voorzichtig, vooral wanneer da geleverde waar boven den prijs is. Ironie van het noodlot: te Kra- lingen bouwen de doleerendeu eene kerk in de avenue Concordia. In de ijzergieterij van de firma A. E. Smulders, builen de Weerd, te TJtrecht, had Maandag-ochtend, omstreeks zeven uur, een ernstig ongeluk plaats. In een gedeelte van het magazijn werden op ijzeren balken of staven eene massa ijzeren pqpen geborgen; door het groote gewicht viel deze massa naar beneden en kwam gedeeltelijk terecht op den heer Henri Smulders, den werkmeester L. Witbroek en nog een paar werklieden. Eerstgenoemde brak tengevolge daar van beide beenen, terwijl de tweeue zulke in- eu uitwendige kneuzingen bekwam, dat ziju toe stand bedenkelijk is; de twse overige werklieden bekwamen eenige lichtere wonden. De toestand van den heer Smulders boezemt geene bezorgd Vermeulen en chirurgijn De YVildt, die dadelijk weiden geroepen, verleenden de eerste genees kundige hulp. De heeren II. Smulders en L. Witbroek werden per draagbaar naar het Zie kenhuis vervoerd. Z a t e r d a g-o ehtend werd op de zitting van het kantongerecht te Leiden, in te genwoordigheid van een groot publiek, de on langs medegedeelde zaak behandeld tusschen de vroegere „geëugageerden", die thaus iu geschil liggen over het door den vrijer aan zijoe bemin de gegeven horloge met ketting. Een eisch was ingesteld niet tot terugvordering van horloge en ketting, maar de waarde er van. Terwijl partijen persoonlijk tegenwoordig waren, vroeg mr. Rijrhouwer als advocaat voor eischer, veroordeeling tot betaling van de waarde der voorwerpen ten bedrage van f75, benevens de proceskosten, op grond, dat in dit geval geen sprake kon ziju vau eene overeenkomst om niet (scheuking), maar van eene overeenkomst onder bezwarenden titel, verrallen door verbreking van het engagement. Gedaagde blesf bij hare meeuing, dat het eene sohenking was, eu dat hst haar gegevene, noch de waards kon teruggevorderd worden. Zij er kende, dat eischsr haar de geldan ter betaling van het horloge had verstrekt, en dat zij den ketting had te gelde gemaakt. De kantonrechter zal Zaterdag a. s. uitspraak doen. Eergisteren is de sol licitan tenlijst voor kapelmeester bij het 7e regiment infanterie gesloten; 21 mededingers, waaronder twee bui tenlanders, een Fransckman en een Rus, hebben zich aangemeld. Vrijdagochtend vermeende eene huismoeder te Breda, dat eeu koopman uit Chaam haar op de de markt kunst- iu plaats vau natuurboter gaf, hoewel zij dan prijs der laatste betaalde. De Chaamsche koopman zwoer bij kri» en kras, dat de boter gerust mocht ge keurd wordeu. De slimme huisvrouw dacht: „wacht boer, uou heb ik je." Fluks riep zij een paar agenten als getuigen, en de boter ging naar het laboratorium van den heer Stesnsma ter onderzoeking; de boer krabbelde echter spoedig terug. Geen wonder, de zoogenaamde boter be stond slechts uit louter margarinevet. De groote Nederlandsche spoor- weg-maatscliappijen hebben, ter gelegenheid van de Voediugsteutoonstelling te Amsterdam, vrij kaarten over hare lijnen beschikbaar gesteld voor de buitcnlaudsehe journalisten. De landge- nooten zijn goed geuoeg om reclames te schrijven voor de maatschappijen zegt het Dagblad zeer ter snede. Een kleine jongen te Rotterdam bracht Vrijdagmorgen eeD heele buurt in opschud ding. "Houdt hem, de jongen heeft twee elften gestolen", werd geroepen op het Stokvischwater. In een oogweuk waren een massa geburen en gebu- rinnen samengestroomd, ach eu wee roepende over de diepe bedorvenheid van die slechte kin deren. De politie wordt gewaarschuwd. De kleine gauwdief moest ingerekend wordeu. Doch wat bleek? De moeder van het knaapje, eene knappe werkvrouw, was op het terreiu aanwezig. Zij had al zoolang schoongemaakt, zij wilde nu ook wel eeu versnaperingetje hebben en wilde dan ook hare kindereu eens verrassen. Zij kocht en betaalde 2 gerookte elften waarmee haar zoontje, dat der wereld te rijk was met dien schat, zoo hard hij kon naar huis liep om zijue zusjes blij te tuakeu dat zag men nu voor diefstal aau Moraal: loop nooit met gerookte elft snel over de straat. De agenten van politie te Mid- delburg zijn sedert eergisteren, in plaats van met de sabel, met eeu zwarten politieataf gewapend. Weldra zullen ook de nachtwakers de sabel af leggen om den stok te dragen. Op de pleizierigste doctoraat-ex- ameus kan Bolivia bogen. Wie hier, zoo schrijft een te Suese in Bolivia gevestigd Duitsch ingenieur aan ziju broeder, een Beiersch dokter wie hier, behalve de Indianen, geen officier of Geestelijke is, is doctor iu de medicijnen, de rechten dep hilosophie of iets dergelijks. Op ziju minst spreekt men een ieder,die een zwarte jas of een hoo gen hoed op heeft, met //doctor// aau en men Vergist zich dan.nooit! Jongelieden van achttien jaar hebben al een docioralen bul in hun zak hier gaat de practijk boven de theorie. Zulk een doctorstitel is het doel der veelbelovende jeugd! Iedere arts, die in vreemde landen heeft gsstudeerd, moet voor hier woonachtige doctoren een examen afleggen. Zoo iels wordt hier het best met een paar kisten champagne of met een klein diner afgemaakl! Ik was bij zulk een examen te La Paz bij mijn vriend Wulpins, den opvolger van dsn daar gestorven Duitsoheu geneesheer. Dit examen werd, bij gebrek aan eeu betere of geschiktere localiieit, op de kamer van Dr. Wul pins, in het Hotel Niedman," afgenomen en dus moest men behoorlijk bescheid doen 1 Ook duurde het examen heel lang tot den vol genden morgen. Te Rotterdam werd dez er dagen eene bruid op deerlijke wijze teleurgesteld. Op den dag nl., dat zij zich naar het raadhuis zou begeven en reeds voor deze plechtigheid gekleed was, liet de bruidegom, die te Kralingeu woonde, op zich wachten, en is nog niet teruggekomen om zijue plechtige belofte gestand te doen. Do bruid blijft nu voorioopig in haren dienst bij dr. T. Een verzamelaar in Bombay heeft onder zijne curiositeiten een Chiueesch afgods beeld, waarop is geschreven: „Heidensch af god", en daarnaast een Sovereign (Eugeisch gou den muntstuk) met het ouderschrift: „Christen afgod." De grootste geldkluis der wereld is oie vau de schatkist der Vereeuigde Staten to Washington, dia niet minder dan 100 millioeq

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2