N I E U W E mÈnSË in n e \~17a n i). 1119, Zondag 19 Juni 1887. 12de Jaargang. m Stemmen. BUfTE^LAft i). 1® JrllWf\ i. Een merkwaardig domino-spel. RUM ABONHEMENTSPBIJS Per 3 maanden voor Haarlemt 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afzcnderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUBE AIT: St. Jansstraat Haarlem SLÜ.S PBIJS DEK ADVEHTENTIÉH Van 16 regels Elke regei meer 30 6#nts. 5 AGITE MA WON AGITATE. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en V r ij d a g- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KUPPERS L A U R E Y. Er wordt in deze dagen veel gerede neerd over kiesstelsels, verkiezingen en al wat daarmee in verband staat. Sedert de volksstem onmiddellijk wordt geraadpleegd zijn er reeds boekdoelen vol geschreven over allerlei systemen en wérd er op de parlementaire markt veelvuldige wijsheid over de beste wijze tot het zich doeu uiten der bevolking verkocht. Napoleon III had misschien den meest »afdoenden« weg gekozen; hij raadpleegde in gewichtige gevallen de natie direct, door het stellen van zekere vragen, waarop ieder meerderjarig burger moest antwoorden. Met regelmatige zekerheid luidde het antwoord steeds guustig. Geen wonder trou wens, vermits, ten plattenlanae, door de veldwachters werd gevoteerd. De oom tuchtigde de Franschen, voor de afdwalingen der revolutie van 1783 met het zwaard; de neef deed het met de stem bus. Wat Napoleon III uithaalde, was eigenlijk niets anders dau een guitenstreek, om niet een ander woord voor streekte plaatsen. Als hij het stelsel der directe verkiezingen had willen belachelijk maken, had hij niet anders of beter kannen ban delen. Hoeveel gewicht aan dergelijke volks stemming valt te hechten, bewijst daghel der het feit, dat in Juli 1870 meer dan zes millioen Franschen zich bij vernieu wing voor Napoleon III verklaarden, terwijl hij in September als een nietswaardige werd afgezet. Eu nu zal men zeggen, dat tusschen die maanden de nederlagen liggen, welke Frank rijk leed en de oorlog met Pruisen; maar als men werkelijk sympathie voor Napo leon III had gekoesterd; zou het volk die nederlagen hebben beschouwd als beproe vingen niet alleen voor den Keizer en het zou niet hebben geweend en geleden. Het votum van Juli was evenwel niets anders dan eene comedie. Eene vertooning maar zouden de rechtstreeksche verkiezingen wel ergens werkelijk iets anders zijn. De behendigste behaalt te onzent, in de meeste distric ten, nl. in die, waarin geene besliste mee ning heerscht, de overwinning. Zou een stelsel, dat zulke uitkomsten kan opleveren, zich zelf niet veroordeelen? Toch zouden wij niet licht medewerken om een ander systeem in te voeren, daar wij zouden vreezen, dat het voorstel met geen eerljjke bedoelingen werd gedaan. Nu men eenmaal, zeker te kwader ure, de stembus tot orakel voor Natie en Regeering maakte, moet men in die politiek in des vredes naam maar berusten en trachten het zoo onschadelijk mogelijk te doen werken. Daartoe adviseerende willen wij niet ge acht worden in beginsel dat stelsel der volkskeuzen goed te keuren. Integendeel F E U 1 L L E T O N. De oorsprong van den krakeling. Er was eens een Koning, die regeerde over een koninklijk in die streek van Europa, waar thans Wurtemberg, in Duitschland, is gelegen. De koninkrijken waren destijds niet zoo groot als tegenwoordig. Hij kende zijne onderdanen allen persoonlijk en noemde hen bij hun naam en was zoo gena dig en toegeeflijk, dat hij zeer bemiud was bij ziju volk. Te Stuttgart, de hoofdstad van dat koninkrijk, woonde een bakker, Stichel genaamd, die de betrekking van 's Konings hofbakker ver.ulde. Stichel was een gunsteling van den Koning, •gaf veel brood aan de armen en was ook zeer gezien. Eens op een morgen, toen de Koning aan het ontbijt zat, proefde hij het brood ea zie, het was bitter. O' middelijk zond de Koning om den hofbak ker en vroeg naar de n de, waarop Stichel antwoordde: Ik weet het niet, o genadige Koning, wij blijven van oordeel, dat het gezag met moet komen van beneden, maar van boven. De revolutie heeft de verhouding omge keerd; de volkskeuzen kwamen toen in zwang. Wat is echter een volk? Zoodra men de omweutelings-denkbeelden is toe gedaan, wordt het volk een schaduwbeeld, 't welk niet» werkelijks is, of wel een af godsbeeld waarvoor de ambtsgrage dage lijks (en steeds dieper) knielt. Eene historische organisatie (wij weten ons niet juister uit te drukken) kan eene Natie van het standpunt der revolutie niet wezen, alleen reeds omdat de omweutelings- partij de geschiedenis feitelijk loochent. Zij toch houdt alleeu rekening met het oogen- blik; in den waren zin des woords ziet zij niet achter- en niet voorwaarts. In verkie zingstijd is het haar alleen om stembus voordeel te doen. Eu nu zou men kunnen zeggen, dat elke partij de meerderheid wil behalen, hetgeen tot zekere hoogte waar is; maar als de anti-omwenteliugsgezinden naar de zegepraal bij de volkskeuzen streven, dau doeu zij dat om daardoor hunne beginselen te doen triumfeeren, terwijl de libertijueu doorgaans enkel de oppermacht begeeren, om aan elkaar voordeelige positiëu te ver zekeren. Stembus-overwinningen zijn (om in een paar woorden het verschil tusschen de beide richtingen te omschrijven) voor de liberalen doel, voor de behoudend-geziuden zijn zij slechts middel, om tot hun doel, het te gengaan der revolutie-ideeëu, te geraken. De nadenkenden zullen het gewichtig onderscheid tusschen een en ander dade lijk wel beseffen. Zij zullen tevens begrij pen, hoe dat uiteeuloopend karakter tusschen de stembusinzichteu van de beide richtingen, ook grooten invloed oefent op de wijze, waarop elk der partijen bij de stembus te werk gaat. Op de stembus-methoden der beide hoofd richtingen komen wij in ons volgend ar tikel nog terug. Heden bepalen we er ons toe nog te doen uitkomen, hoe, in zekeren zin, de verschillende stelsels van verkiezin gen ons koud laten. Het beginsel der directe volkskeuzen kunnen wij niet als het ware erkennen; onze voorstellingen omtrent het gezag zijn daarmede, gelijk wij reeds con stateerden, in strijd. Hoogsten kan men dus, van ons standpunt gewagen van een groo- ter of kleiner kwaad. Heeft men nu bij de behandeling van de nieuwe Grondwet in onze Tweede Ka mer het kleinste kwaad gekozen? Op die vraag blijven wij zelfs liefst het antwoord schuldig. De behoudenden waren het daarover niet eens. Het stembus-arti kel werd niet door al onze geestverwanten met dezelfde oogen aangezien. Zonder aarzelen verklaren wij, zulks te betreuren, al zou volkomen overeenstem ming vermoedelijk toch niet tot eene andere de een of andere vijand moet er zeker iets in ge daan hebben, om mij te benadeelen. Dat is (1e uitvlucht, die schurken altijd ge bruiken, zeide de Koning, en hij veroordeelde den bakker om bij zonsopgang onthoofd te zul len worden. De stadsarmen, die het bevel van den Koning vernamen, jammerden en weenden en zeiden: Zie, als Stichel dood is, zullen wij geen brood meer hebben om te eten. En zij smeekten den Koning, om den hofbak ker vrij te laten. Hierover was de Koning zeer bewogen, zijn hart werd week en hij autvvoordde-. Ik wil het hem vergeven, als hij het vraagstuk, dat ik hem zal opgeven, weet te beantwoorden. En het volk zeide: Hoe zal het mogelijk zijn o Koning! waarop de Koning hernam Laat hij mij een brood bakken, waar ik doorheen kan zien. Daar had het volk veel op tegen en zeide: O Koning, dat kan niet, want hoe zou brood zoo helder kunnen zijn als water, zoodat men er door heen zou kunnen zien? Maar Stichel, de hofbakker, riep met luider stem: „Dat neem ik aan, o Koning!" En hjj beval, dat men meel zou brengen. En toen hij het meel mengde en het deeg maakte uitkomst hebben geleid. Het Regeerings- artikel ware toch wel aangenomen, omdat de linkerzijde het daaromtrent met het Kabinet was eens geworden. Wat ons aangaat, wij kunnen met het kiesrecht-artikel volstrekt niet dwepen, ter wijl ook het voorloopig kiesreglement (ge lijk het reed8 werd aangeuomen) ons niet voldoet. Wanhopen aan de toekomst onzer beginselen, doeu wij daarom hog niet. Stel lig gelooven wij, dat onder een niet-doel- treffeud stelsel de goede principes toch kunnen zegevieren, ais ieder vaderlandslie vende burger maar zijn plicht doet. Daarop komt het aan. Bij die waarheid, welke wij eene onomstootelijke noemen, zullen wij in ons volgend nummer met onze lezers stil staan. Z. II. Paus Leo XIII heeft Mgr. Riffo Scilla afgevaardigd, ten einde Z. H. te ver tegenwoordigen op de jubelfeesten vau Koningin Victoria. De Belgische Kamer van Afgevaar digden heeft het door de Regeeriug aan gevraagde crediet voor de groote interna tionale tentoonstelling te Brussel in 1888 goedgekeurd, nl. 1,800,000 fr. voor de ge bouwen, 1,000,000 fr. voor de door de maatschappij te bouwen galerijen. Verder heeft de Kamer alle door de Regeering ge vraagde voordeelen voor de onderneming goedgekeurd. De Rijksdag heeft zonder langdurige beraadslaging de wet ter verzekeiing van zeelieden tegen ongelukken aangenomen. De Staatssecretaris Bötticher heeft uit zicht gegeven, dat er vóór het winterreces eene wet tot verzorging van ouden of in validen zal ingediend worden. Het wetsontwerp betreffende de belas ting op het gedistilleerd is in tweede lezing bijna geheel overeenkomstig de voorstellen der commissie goedgekeurd. Daarbij werd eene bepaling aangenomen, volgens welke, bij latereu aanslag, de belastingvrije hoe- veelheil in het bezit van herbergiers en handelaars in sterkeu drank 40 liter, en van andere personen 10 liter zal bedragen. De Rijksdag nam voorts bij tweede le zing de wet op de benoeming van Burge meesters in het Rijkstand aan. De Afge vaardigden uit Elzas-Lotharingen en Windt- horst bestreden haar. Carolath uitte den weuscb, dat de Regeeriug zou voortgaan maatregelen te nemen, die de Duitscbers in het rijksland, niet de ontevreden nota belen, bevredigen. Miquel wensehte dat bet rijksland als een Duitscb, eenmaal verloren maar herwonnen land wordt behandeld. Verlangen de Afgevaardigden uit Eizas-Lo- tharingen, dat op hunue bezwaren welwil lend acht geslagen wordt, dan moeten zij eerst het vertrouwen inboezemen, dat zij eerlijk en goed tevreden zijn met den sta tus quo. Miquel waarschuwt dringend te- was de Koning en nl het volk verwonderd. Toen Stichel met kneeden klaar was, maakte hij een eene dunne rol van het deeg an boog het toen in een halven cirkel, sloeg de einden over elkaar en legde de heide punten op den buitenrand. Toen deed hij het in den oven. En toen het gebakken was, overhandigde hij het den Koning en zeide: O, Koning, hier is het brood waar gij door heen kunt zien! De Koning laclito en sprak: „Dat is heel aarlig verzinnen." Hij nam een ring van zijn vinger en sohonk Stichel genade, waarover het volk zeer ver heugd was. Op den 31 Mei 1791 kwamen de militaire kweekelingen, die te znmen het regiment Royal Dauphin" uitmaakten, op de Tuileritön om hun Overste, den kleineu Kroonprins, als geschenk een domino-spel aan te bieden, dat wel het merkwaardigste is, dat ooit is vervaardigd ge worden. Palloy, de beeldhouwer, had Int doosje waarin de steenen lagen, gemaakt uit een stuk zwart marmer, dat afkomstig was uit (1e puin hopen van de Bastille. Het moet eea meester stuk van kunst zijn geweest. De steenen waren op de achterzijde ook van zwart marmer, eu boven op gen liet verkeerde gebruik der wet. Op de vraag van Wiudthorst, of men voornemens is ElzasLot,haringen te maken tot eene Pruisische provincie, antwoordt de gevol machtigde van den Bondsraad, Lerchenfeld, dat geene provocaties den Bondsraad zijne kalmte zullen doen vergeten. Daarna werd het wetsontwerp betreffende de toepassing der gewijzigde rijkswet op de laudswette- lijke aangelegenheden van ElzasLotha ringen bij tweede lezing aangenomen. Tusschen het Centrum eu de nationaal- liberaleu is een compromis gesloten be trekkelijk de suikerbelasting. Van de beet wortelsuiker zal een lager recht, dau de Regeeriug wilde, worden geheven. De heer Fergusson verklaarde in het Lagerhuis, dat Engeland bjj de overeen komst met Turkije geene geldelij ke ver plichtingen op zich heeft genomen. De heer Smith deelde mede, dat Kardinaal Howard in een brief aau Salisbury den weusch des Pausen had overgebracht om een Gezant bij II. M. de Koningin te accredi- teeren, om deze bij gelegenheid van haar jubilé geluk te weuscbeu. Lord Salisbury antwoordde, dat de Koningiu zoodauigeu Gezant met genoegen zou ontvangen op deuzelfdeu voet ais de Gezanten van den Paus in andere hoofdsteden van protes- tautsche of katholieke landen ontvangen worden; eene wetsverandering is hiertoe niet noodig. De Porte is zeer ongerust over het bjjeenroepeu der Bulgaarsche Sobrauje. De Bulgaren hebben besloten de crisis in hun land zelveu op te lotseu. Naar uit Constautiuopel gemeld wordt, moeten er tusschen Engeland en Frankrijk onderhandelingen geopend zijn over eene wijziging van het vijfde artikel der Engelsch- Turksche conventie in zake Egypte. Oos tenrijk protesteert tegen de bepaliugeu be treffende den gezondheidsdienst, bewerende dat de conventie de internatiouale sanitaire controle in Egypte vernietigt. Door de Russische Regeering wordt het vestigen van katoen-plantages in Mid den-Azië aaugemoedigd. Eene Russische maatschappij heeft in den omtrek van Merv eene groote oppervlakte gronds aan gekocht voor den katoeubouw. De eerste proeven moeten reeds goed geslaagd zijn. De aanvraag van eene Amerikaansehe maatschappij voor soortgelijke concessiën is van de hand gewezen. Men verneemt uit Odessa, dat de Rus- eische Regeering voortgaat groote hoeveel heden krijgsbehoeften naar Siberië te zen den. Honderd transportbooten worden voor de Kaspische zee gereed gemaakt. De Rus sische Regeering verstrekt tevens het Traus- kaspische spoormateriaal. In zake de gratie-qaaestie was in het Han delsblad gevraagd: „Is het niet veel bevredigeu- gekleurd.van het gekleurd marmer, (lat den schoor steen gesierd had in de kamer var. deu Gouverneur der Bastille, Delaunay. De oogen waren van goud, en op de keerzijde van elke steen stond een gouden letter, die in orde gerangschikt de inscriptie vormden „vive le Roi! vive la Reine et le Dauphin (leve do Koning, leve de Koningin en de dauphin" (Kroouprins). De Courier des 83 departements van 22 Mei 1791 vermeldt dit vei haal, ook mevrouw Campan deelt het, hoewel niet zoo juist, in hare gedenkschriften mede. Toen (1e knapen dit geschenk overhandigden, whs de Koning afwezig, doch zij defileeiden voorbij de Koningiu, die den Kroonprins aan de hand hield. De zoon van Palloy was (le aanvoerder der knapen en reciteerde liet vierre gelig vers, dat met gouden letters buiten op de (loos stond. De gouvernante van den prins dankte voor het geschenk, en de plechtigheid was af- geloopen. Men heeft niet kunnen nagaan, waar (lit be langrijke geschenk gebleven is, hoewel men, op aansporing van een kapitein der schutterij, Lasue, die bij (le overhandiging was tegenwoordig ge weest, en er nog als grijsaard op aandrong, zeer vele. pogingen heeft aangewend om het le ont dekken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 1