der voor het rechtsgevoel, de gelijkheid door een daad van welwillendheid te herstellen, dan de zekerheid te hebben dat de letter der wet is gehandhaafd?" Wij kunnen zegt hierop De Tijd met een dergelijk „rechts^guoef" een heel eiud komen. Straks zetten wij er alle rechterlijke collegies mee aan den dijk! Waarom ook niet? De natie immers bemerkt, dat do strafwet ongelijke ge volgen heeft voor gelijksoortige gevallen, en daarmee uit. Als men ons nu maar zegt, waar wij de „natie" moeten gaan zoeken. Want wij en zij, die er als wij over denken behoo- ren er natuurlijk niet bij. Misschien zal men de metst onvervalschte openbaring dier „natie// moeten putten bij de wijsgeeren van het Volks park,A\ de Tweede Kamer onlangs verrast heb ben met het eisehend telegram. Inderdaad dat beet eerst spijkers met koppen slaan, en bij zulk een beau zèle kunnen de „welwillend heid" en het „rechtsgevoel" van het Ilbl. nog een lesje nemen. Als noodlijdeud door de zware drukking der kosteu van het openbaar onderwijs, zijn we derom een 10-tal gemeenten opgeschreven, onder toekenning van eeue buitengewone Rijks aalmoes, ten bedrage als achter de hier volgende namen wordt vermeld: Hellevoelsluis 2000; Anua-Paulowua ƒ1000; Egmond aan Zee 3000; Tesael 1500; Eede ƒ110; Waarde ƒ1150; Bei- len ƒ1000; Bocholtz ƒ375, Merkelbeek 200 en Voereidaal ƒ140. Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het district Deventer (racature-Bluasé) ia met 1466 van de 2273 geldige stemmen ge- kazen L. DIJKMEESTER (lib). Op Mr. Ji. J. Graaf Schimmelpenninclc Van Nijen- huis (cand. der R. K.) waren 608, en op W G. Baron Brantsen Van de Zijp (anti-rev). 196 stemmen uitgebracht. Bij de voortzetting van het debat in de Tweede Kamer over het voorloopig kiesreglement is jU Woensdag het amendement-Van der Eeltz op G ingetrokken. Het geheele artikel I is aange nomen met 61 tegen 20 St., nadat aangenomen was met 49 tegen 32 st, een amendSmeeuge, om het kiesrecht van kamerbewoners niet af hankelijk te stellen van belastingbetaling door den eigenaar. Voorts had de Regeeriug zelf nog ingevuld, dat de huurwaarde van het woonhuis, dat het kiesrecht aan „lodgers" waarborgt, teu minste liet dubbele moet ziju van het laagste bedrag voor deu vollen aanslag in da gemeente. Door den heer Rooseboom zijn verschillende amendementen op de Kiestabel voorgesteld,waarvan het hoofddoel is Ginueken en Teteringen Diet, te scheiden van Breda, terwijl ook voor't overige daardoor verbeteringen worden verkregen. Door de heeren Schepel en de Ruiter Zijlker ziju op art. 7. vau het voorloopig kiesreglement ameudeinenten voorgesteld, strekkende om aan slagen in groiidbelaBtiiig wegens onroerende goe deren te doen gelden ook voor deu mede-eige- naar, wiens naam niet hij den aanslag vau het kohier is vermeld, mits ziju aandeel in dien aanslag tenminste tieu gulden bedraagt, terwijl als bewijsstuk wordt voorgesteld bet aanslag biljet of authentiek afschrift daarvan, betreffende dc onverdeelde goederen en opgaaf van het be drag van het aaudeel in den aanslag en den titel van het gemeenschappelijk bezit. Besloten is, na een langdurig debat, de Tjo- mas-zaak te behandelen na afloop van de Grond wetsherziening. De Minister van Koloniën zou cp grond van nadere stukkou eeue nieuwe Nota vau Iclichtin- gen zenden. In de zitting van Donderdag is de algemeene beraadslaging voortgezet over de kiestabel, op genomen in de ai-ldit. artikelen, en vooistel Schaepman tot splitsing van groote gemeenten in enkelvoudige districten. De hb. Van Baar en Sanders verdedigden sterk het voomel-Schatp- man, dat door den heer Viruly heftig werd bestreden als met bijbedoelingen voorgesteld en in st?ij i met de liberale beginselen. De heer De Vos van Steenwijk maakte be denkingen tegen ouderdeeleu van de kiestabel. In de zittiug van gisteren heelt de Tweede Kamer net werk der grondwetsherziening teu einde gebracht. Het voorstel van dr. Schaepman (splitsing der groote gemeentelij werd verworpen met 43 tegen 39 stemmen, en de kiestabel onveranderd aan genomen. GEMENGDE BERICHTEN. In eenige historische herinne ringen uil deu Franschen tijd. in de Zw. Ct. van 13 dezer, vindt men het volgende eigeu- aardig staaltje vau kloeke zelibeheerschiug van den toeuinaligeu Maire der stad Zwolle, Mr. W. S. Vau der Gronden. De Generaal Molitor rukte in 1810 met eeue aldetliug troepen binnen Zwolle. Hij had den Maire van zijne naderende komst verwittigd, doch verscheen met zijne troepen een uur te vroeg, Geen wonder, dat er niemand was om zijn Exc. te verwelkomen of den ver moeiden troepen logies aan te wijzen. Wel bevond zich de Maire op het Stadhuis, doch hij zat er rustig to werken. Daar stuift de vertoornde Franschman binnen en roept: Waar is Mr. He Maire? Van den Gronden staat op en ant- wooidt: Hier is hij. De andere vliegt in ziju drift met half uitgetrokken zwaard naar den Burgemeester, die" doodbedaard op het moordtuig wijzende, zeide: Een mooie degen, Mr. de Geueraal. En de krijgsman? was outwapend; hij glimlachte en slak ziju sabel op. De Maire bood htm een stoel, en weldra liet de verstand houding niets te wentellen over: onze buigerva- der kon redelijkerwijze gesproken, alles van hem gedaan krijgen, wat der burgerij te goede kwam, aan welke de militaire autoriteiten dikwijls on billijke eiscbeu stelden." De bekende magnetiseur Hnuseu deelde dezer dagen mede, dat hij de beste mediums had gevonden iu Midden-Frankrijk, Engeland en in Schotland. Ouder de Zuid-Duitecbers, de Oostenrijkers en iu 't algemeen onder de berg bewoners trof bij veel dankbaarder sujetten aan dan in Noord-Duitsciilacd. Maar met geen enkel volk voegt hij er hij heb ik zooveel be zwaar, zoo erg veel moeite ondervonden om ze te biologeeren dan met de Hollanders. De politie heeft voor het huis op den hoek van de Houtstraat en het Doelen- straatje te 's-Hage, waar eene tentoonstelling wordt gehouden van humoristische platen be treffende politieke: toestanden, eenige spotprenten doen wegnemen, die betrekking hadden op voor name Europeesche staatslieden. Onlangs werden door decommis- sia voor het Museum te Keulen gekocht van den kunsthandelaar S.einnaeyer ts Kruien voor 12,000 mark eeue schilderij, welke heette een werk van Atlbert Cuyp te zijn, en van deu kunsthandelaar Goedhart te Amsterdam voor 5000 mark e:ne schilderij, welke een werk van Adriaan van Os- tade zou wezen. Spoedig opperden eenige des kundigen echter zoovtde bezwaren tegen de echt heid dezer schilderijen, dat het gemeentebestuur gelijk de Eiber Jelder Zt.g. mededeelt de voornaamste kunstkenners uit Parijs verzocht hunne meening te zeggen. De uitspraak dezer heeren was, dat de schilderijen stellig on cht zijn, dat o. a. het stuk hetwelk 12,000 mark kostte, slechts 1500 mark waard is. De finau- ciëete commissie, van den gemeenteraad zal nu, volgens de Alb. Ztgtegen de verkoopers een proces beginnen om hen te dwingen de schilde rijen terug te rtemeu, daar zij sohrifttlijk de echtheid hebben gewaarborgd. Na een onderzoek van 2V* jaar ia uu te Landau afgeloopen het proces tegen E. Korn, te E lenhoben, in den Paltz, die zich schuldig had gemaakt aau het vervalschen, niet van wijn zelf, maar van ean der daartoe gebe zigde grondstoffen, namelijk wijnsteen, dieu hij uit zwavelzure zouten vervaardigde. Er ziju 45 getuigen, waaronder 4 scheikundigen, gehoord. Hij is veroordeeld tot 6 maanden gevangenis straf, 1000 mark boete ea betaling van 3/i» der aanzienlijke kosten. Te H oogenveen is bij den ontsla gen armenvader in het armenwerkhuis een on derzoek ingesteld naar eenige vermiste goederen, aan dat armengesticht behoorenue. De goederen zijn aldaar teruggevonden, doch de ex-armou- vader is intusscbeu in stilte verdweneD, da aan duiding per brief achterlatende, dat hij Noord- Amerika tot zijn toevluchtsoord zal kiezen. Uit Terschelling wordt van 14 Juni gemeld: Htdeu zijn de werkzaamheden op de Lutine weder begonnen. Men heeft door 4 boeisu een vierkant afgebakend van 40 meter in de zijde, en zal eerst dat terrein schoon zui gen en onderzoeken. Bij peiling bleek de toe stand zeer verbeterd; waar vroeger 8 a 9 vott water stond, heelt men thans 20 voet gepeild, zoodat men ruimte heeft, om het opgezogen zand weg te werpen, zonder gevaar er zelf op vast te raken. In een Duitse h tijdsehrift wordt, om het verkol#» van de pit of kous hij petro leumlampen tegen te gaan, aanbevolen de pit voor het gebruik in aziju te leggen, zoodat zij daarmee geheet doortrokken is, vervolgens te drogen en eerst dan voor het doel te bezigen. Le Journal OJJiciel heeft oen uitne- meude wet afgekondigd. Zij betreft het lasteren per briefkaart of telegraafkaart. Zij, die Z'cli aan deze wijze van lasteren schuldig maken zuilen gestraft worden met eene gevangenisstraf vau 5 dagen tot 6 maandeu en eene boete van 25 frs. tot 3000 frs. of tot slechts een dezer twee straffen. Indien men iemand op gemelde wijze uitssheldt, is de straf op 5 dagen tot 2 muandeu gevan genisstraf bepaald en op eene boete van 16 tot 300 frs. of eeue dszer beide straffen. Door den timmerman J. van Dru- nen, te Oosterdam (Z. H.) is een windmolen vervaardigd vau geheel nieuwe vinding. Deze molen heeft het voordeel bij de tot dusver bij de vlasboeren iu gebruik zijnde molens, dat hij behalve het bollenmtken ook de bollen zift, terwijl hij tevens gebruikt kan worden om het zaad te malen en te muilen, Iu minder tijd kunnen twse mannen met dezen molen meer werk verrichten dan vier man met den gewonen windmolen. Te Bergen, in Noorwegen, zoo schrijft dc Paper World, bevindt zich eene ronde koepelkerk van papier. Du muren, het gewelf, de Corinthische kapiteelen zijn van bordpapier, waterdicht gemaakt door ecu oplossing var. on- geblusckte kalk en melk. liet gebouw, aau de buitenzijde, wegens de ingangen en portalen, achthoekig, ziet er imposant uit enz. Heel dit bericht berust op een misverstand en slechte keunis van het Zwcedsch. Esne Zweedsche courant behelsde de beschrijving van een nieuw ontworpen kerkgebouw, waarvoor de middelen nog ontbra ken en besloot de vermelding aldus: Geheel het kerkgebouw bestaat tot nu toe nog slechts op het papier. De Londensche hotels beginnen reed» een gulden oogst in te zamelen ook al ter gelegenheid vau het „regeeringsjubileum". In Langham-hotel woont de Maharajah Holkar met een gevolg van 18 personen, terwijl in het hotel Melropole een Indische Eerste Minister voor 2 maanden verblijf reeds eene rekening van £1580 heelt betaald. Een Amerikaan heeft iu een ander bóiel eeno geheele étage besteld en brengt 100 gasten mee, die hij voor zijne rekening heeft uit- genoodigd. jEene moderne fabriek. Te Budapest be- staat eene fubriek om peperkorrels te maken. Blijkens het nauwkeurig bewerkstelligd onderzoek komen eï twee soorten vau die kunst-peperkorrels in den handel; ds eene soort is gemaakt uit meel (deeg), dat met paprikapoeder is gemengd. In warm water zetteu die koirols ziijh uit en geven eene duidelijke reactie op zetmeel. Onder het microscoop ziet men zetmeellichaampjes en de rooue cellen van paprika. Deze kuustpeper ko«t 65 flor. pro 200 tegen 150 flor. voor echte Sin- gaporepepcr. De onderzochte munsters waren alle tot 70°/o met deze vervalsching gemengd. De tweede soort van kuustpeperkorrels bestaat uit tarwemeel, dat gedrenkt is met een spiritueus extract van echte peper en met eene zwarte kleur stof (roetverf) gekleurd, en zonder paprikapoeder er in. De tweede internationale bijeen- komst van bestrijders van het drankmisbruik zal den 9an lOen September a. s. te Ziirich worden gehouden. Men zal er spieken over Rijkamonopoliëu van sterke druukeu, uitkomsten in gestichten voor dronkaards verkregen, enz. Voorts wri de commissie eene tentoonstelling houden van allerlei, wat op het drankmisbruik betrekking heeft. In een paar veenkoloniale ge meenten had een zwervend kwakzalver zijn slag geslagen, en de lichtgeioovigc-n, zeven a acht, verschenen voor den rechter. Alten waren lijdende hetzij aan klier-, maag- of zenuwkwalen, een had een zoogeuuamden horrelvoet, een paar an der. n waren lijdende aau den nasleep van typhus; allen kochten een hemelhoog aangeprezen, in een fleschje besloten vocht, hetwelk, volgens onderzoek, melk vermengd met pepermuntolie was; sommigen hadden reeds zooveel „verinesterd", die ééue gulden was ook nog te wagen. Eeue maaglijderes kreeg deu raad om koffiegelei te gebruiken, eu moest voor het recept betalen, want van koffie wist ze alles, maar van koffiegelei niets. In tegenwoordigheid van den Mi- nister van Oorlog en andere autoriteiten, is jl. Dinsdag te Nieuwer-Amstel eene vergadering ge houden der„ Vereenigiug van gepens.onderofficieren eu minderen," waaiin werd besloten, elk jaar op 's Konings jaardag eene belangrijke ondersteuning te verleeueu aan de hulpbehoevenden, wier belangen de vereenigiug zich aantrekt. Een weerzinwekkende handel wordt te Parijs door sommige liidsn gedreven in lijken van verdronkenen. In het departement dsr Seine namelijk wordt eene premie van 15 franks uitgekeerd voor sik opgevischt lijk. Iu de departe menten dar Seine eu Marue eu der Seine eu Oise wordt daarvoor niets betaald. Nu ziju sommige schippers gewoon, de lijken, welke in deze laa ste departementen worden gevonden, op te koopeu eu daarmede naar Parijs te varen, waur zij dan als aldaar gevonden worden aangegeven. Zoo on derzochten de kommiezen verleden Zondag-avond eene boot en trokken t-vee touwen aan, welke in het water sleepten. Het bleek, dat de lichamen bevestigd waren van een jonkman en een jong meisje, die de schuitenvoerder verklaarde, te Asmères voor 5 fres. bet stuk van een visscher te hebben gekocht, ten einde de premie in handen te kiijgen. Een tandmeester schrijft aan het W. v. d. D. zeer teleurgesteld te ziju, om dat de regeliugscommissie der Tentoonstelling van voedingsmiddelen hem plaats weigerde voor de expositie van kunstgebitten. Hij meent toch, dat tot recht genot van voedingsmiddelen een goed gebit een vereischte van gewicht is. uFrau Emma", de in geheel Oosten- rijk eu hij de meeaten, die het sciioone land be reisden, welbekende logementhoudster Emma Hellensteiner, te Niederdorf iu het Pasterthal, heeft, behalve van Baideker haar ster, thans van Keizer Frans Jozef het gouden krui» van ver diensten ontvangen. In haar soort wordt deze vrouw dan ook geroemd als een model: keurig op alles wat ze geeft, en die door hare echto Tiroler gastvrijheid eu afkeer vau alles wat naar i/Prellerei" gelijkt, niet weinig tot de populari teit van het Fusterthal heeft bijgedragen. De eerste prijs, door de katholieke burgers van Tnënt uitgeschreven voor het beste lofdicht op Leo XIII, i» aan e»ue Gravin le Triënt ten deel gevallen. Een automatisch verkooptoestel van sigaren i» uitgedacht en vervaardigd door den heer Alex Van deu Einde te Rotterdam. Wanneer men iit een der bussen van het toestel 3 of 4 Hollandsche oenten laat vallen, doet zich een electrische schel hooren, ten tcekeu dat men uit een der laadjes eene sigaar kan nemen. Het geheel is eenvoudig eu keurig afgewerkt en doet van den jeugdigen uitvinder voor de toekomst de beste verwachtingen koesteren. Tegen twee boerinnen, dio ter markt te Nijmegen eene vetsoort voor boter ver kochten, is door het O. M. bij de Rechtbank te Arubsm 8 dagen gevangenisstraf gtëischt. Te Batavia bevindt zich momen teel een Amerikaan, die pholograptruëu verkoopt; enkele dier potographieëu, die iu een lokaal in de stad zijn aangespijkerd,hebben aan de achterzij ie cijfers. Valt de keuzo van den kooptr op eeu der plaatje» met dergelijk eijler, dan wordt hem evenzooveel maal 0,60 uitgekeerd. Een vermomd hazardspel dus. Zaterdag hield de spoortrein van half 7 tusschen Utreoht en Gouda even voorhij eerstgenoemds stad plotseling stil. Alle reizigers zagen uit ea bespeurden conducteurs, die zich naar een der waggons 4e klasse spoedden. Eene heftige woordenwisseling had er plaats tusschen dezen en eeu dsr passagiers, een landman, die erkende aan de noodlijn to hebben getrokken, tengevolge waarvan de trein tot stilstand was gebracht. De boer verklaarde, dat hij „bet getril onder zijne voeten" niet kon velen. Of zijne ver klaring als geldige reden is beschouwd om aan de noodlijn te trekken, weet onze berichtgever niet. Bij de nieuwe spoorwegbrug t e D e- venter zal eene strenge, vergelijkende proef plaats hebben met Ned. loodwit. De eene helft zal nl. geverfd worden met UtrechUch loodwit, de an dere helft met Rotterdamsch. Bij de Nieuwe Havenstraat te 's Gravenhage viel gisteren een vat stroop van eeu bestelwagen. Het vat brak daarbij eu de in houd vloeide over de straat. Spoedig waren de buurvrouwen eu kinderen in de weer om het vocht in potten, kopjes en pannen te verzamelen. Dit ging echter niet zonder ruzie; een paar vrou wen toch kregen daarbij twist en sloegen elkander met de banden vol stroop om ds ooren. Een landbouwer uit Westland bracht dezer dagen aan een zijner klanten te Rot' terdam een vuurroode bloemkool. Een goed tafel artikel voor sociaal- democraten meent De Maas bode. Bij de opening der „Tentoonstel- ling van Voedingsmiddelen", welke Woensdag middag te 1 uur te Amsterdam heeft plaats ge had, heette de voorzitter de aanwezige autori teiten, iuzenders eu verdere genoodigden hartelijk welkom en dankte hen voor hunne tegenwoordig heid, waarna hij in eene breedvoerige beschou wing trad omtrent de wordingegeschiedenis dezer tentoonstelling. Hij wees er op hoe zij hoofdzake lijk ten doel had op het gebied dar volksvoeding tot vooruitgang te geraken. Goede ^n goedkoope voeding voor allen was het vraagstuk, welks op lossing de ontwerpers wilden bevorderen. De commissia heeft echter gemeend hare taak ook buiten die grenzen uit te mogen breiden eu er aan te verbinden alles wat betrekking heeft op de voeding van den menach in het algemeen dat is dus, de tentoonstelling van de voedings middelen zelveu, van die tot bereiding, bewaring, verzending eu het gebruik, waarbij dan van zelf eene ruime plaats kon ingeruimd worden voor de vervalsching, de vorderingen der wetenschap, om deze te herkennen en aau te wijzen en de mid delen om haar te bestrijden. Ook eene kookschool werd er aan verbonden. Spreker drukte de hoop uit, dat de commissie eenigszins or in geslaagd was, het beoogde doel te hereiken, al moest hij da aauwezigeu er op voorbereiden, dat de tentoonstelling niet was ge reed in zooverre nog de inzendingen uit Frank rijk ontbreken en niet compleet, daar natuurlijk uit dsn aard dor zaak bijv. in de lente uog geeu ooft en geen wild kan verwacht worden. De voorzitter bracht erkentelijken dank ean allen, die tot de voorbereiding eu totstand-koming der tentoonstelling hebben bijgedragen eu verzocht ten slotte, i.at de aanwezigen hom zouden volgen in het bezien der bijeengebrachte voorwerpen. De tentoonstelling bestaat uit eene doorloopende en uit lijdelijke exposities. Van de tijdelijke (ten toonstelling van levende dieren en van voorwerpcD, aan spoedig bederf onderhevig) is die van voort brengselen dor brood-, koek- en beschuitbakke rijen bepaald op 18, 19, 20 en 21 dezer. De catalogus bevat alleen de opsomming van de doorloopende tentoonstelling. Te Parijs staan drie aanleggers van een „weldadigheidsfeest" die de gtlden, voor dat feest, en een daaraan verbonden loterij ont vangen, grootendeels voor zich namen of verbrasten zoodat er van de ontvangsten 96,000 franks shchts een bedrag van een paar duizend franks voor de armen overschoot. Naar aanleiding van het ernsti- ge ongeluk, dat dezer dagen iu eene steenkolenmijn bij Glasgow heeft plaats gehad, heeft de heer Elles Manchester, en Colwyn Bay, eene beloouing van 500 uitgeloofd voor eeue volmaakte drasg- bare electriscbe lamp. Meer dan 50,000 mijn werkers hebben hun loven in de uitoefening vau hun bedrijf verloren gedurende de 50 jaar, dat Koningin Victoria heeft geregeerd. Voor verreweg het meerendeel zijn deze menschenlevens verloren gegaan door ontploffingen, veroorzaakt door slechte lampen; een goede lamp zon dus een ware wel daad ziju. MenBchrijftaan den Standaard. I u Oudewater gingen binnen den tijd van vijf dagen drie predikanten te water. Eerst ds. Winckel, predikant bij „de Doleerenden," welke Donder dag 11. van Waarder kwam lijden. Het paard van het rijtuig waarin bij zat, schrok voor een voorbijrijdenden wagen, met kooien beladeu, bestemd voor jonge varkens, en sprong in de kerkwetering. In een oogwenk waren de predi kant en zijn voerman een zijner gemeente leden, die lrem uit vriendschap met ziju rijtuig Laar huis bracht te water. Al zwemmende behoefde de predikant zij r lotgenoot in het water slechts een weinig vooruit te duwen; toen kon dsze de takken van een boom grijpen, die in het water lag, hall afgebroken door het rijtuig, dat er tegen aangereden was, zoodat weldra d» beide op het droge waren, zonder eenig letsel te heb ben bekomen. Door hulp van voorbijgangers en vrienden was ook spoedig paard en rijtuig uit het water getrokken. Zondag voorm. daaropvol gende had ds. Hagen uit Leiden voor den Protestantenbond gepredikt. Des namiddags zou hij weder huiswaarts keeren en met het rij tuig van den heer v. A. naar Woerden ge bracht worden. Doeh onderweg, nabij Lin- schoten, schrok het paard en ging het met het rijtuig en degenen, die er in zaten, de sloot in. Ds. moest een dsr dames, welke was medegere den, eu die voorover in de modder lag, het hoofd omhoog heffen om haar voor stikken te bewa ren. De predikant zelf was gekwetst aan de wang en het rij'uig beschadigd, terwijl de jonge heer v. A. en zijne zuster, die nog tijdig uit het rij tuig sprongen, zich hadden bezeerd. Op Dinsdag daaraanvolgende ging de synodale predikant ook te water. Ds. Margadint wilde zijn kind, dat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2