N I E W E *o. 1121. Zondag 26 Juni 1887. 12de Jaargang. De Graaf De Mun en de jeugd in Frankrijk. BU1TENL Ai\ D. n i i\ E X L A X Hoe men in Afrika groet. liftlllSElI ABOUNEMENTSPBIJB Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland tr. p. p. Voor het Buitenland Afsinderlpke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. 1 0,8b li— 1,50 0,06 BBHIrrr-W BÜUE AU: St. Janstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTENTIÉH Van 16 regels.30 ëenis. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K P P E R S 1. A U R E Y. i. Als eeu nieuwen tak der Association ca- tholiquewelke reeds sinds langen tijd een hoogst heilvollen invloed op de werklieden uitoefent en in hare Revue* alle sociale vragen met bewonderenswaardig doorzicht, consequentie en onverschrokkenheid behan delt, heeft thans de beroemde Graaf De Mundie zich reeds door zooveel daden van christelijke liefde en offervaardigheid onderscheidde, eene nieuwe katholieke ver- eeniging opgericht, namelijk die van de Fransche jeugd. Het is daardoor dezen eminenten, hoogst verdienstelijken man ge lukt, de bloesem van zijn volk om zich heen te verzamelen en door woord en voor beeld een zegenrijken invloed op de jongelingschap in Frankrijk uit te oefenen. Deze schoone daad van een der uitne- mendste leden van den Franschen adel geeft ons het bewijs, dat ondanks eene honderd jarige heerschappij der meest heillooze en slechtste revolutionnaire ideeën, ondanks de verspreiding van de laagste plutocra tische denkbeelden, en niettegenstaande iu Frankrijk eene uit vrijmetselaars en Joden bestaande Regeering in de kerkelijke in stellingen eu iu het christelijke leven des volks eene verwoesting aanricht, als een troep wilde zwijnen in eeu met vruchten beladen wijnberg, de echt ridderlijke geest, die sinds duizend jaren een erfdeel van Frankrijk was, nog steeds zijne zeer tal rijke vertegenwoordigers vindt, ook onder edellieden, die den roem hunner voorva deren zich trachten waardig te maken, die niet in de bedwelming der ziuuelust met de zonen van rjjk geworden Joden en beurs speculanten wedijveren, maar aan het hoofd van hun volk, voor het recht van het christelijke volk, voor zijne bevrijding uit de dwaling en wanhoop, een onver- moeiden kamp strijden. Waarlijk, voor eene natie waar nog eene neiging naar het goede en rechtvaardige in het hart van vele dapperen heerscht, behoeft men alle hoop niet te verliezen, want op het oogenblik, dat door de barmhartigheid va^i God bepaald wordt, werkt deze bezie ling als eeu zonnestraal in de lente, die de koude harten beschijnt eu tot een nieuw leven doet ontwaken. Stellen we ons de Fransche jeugd voor, die iu edelen geestdrift otn den Graaf De Mun zich heeft geschaard en hooren we de woorden, welke zij uit diens mond in hunne voor al het goede, ware en grootte bezielde harten opnemen: Gij treedt de wereld iu,sprak de Graaf tot de verzamelde jongelieden»in een stormachtigen tijd, aan het keerpunt van twee eeuwen. De eeuw, die ten einde spoedt, welker morgenrood zoo veel schoone belofte deed, zal iu den storm van bittere en smartelijke teleurstellingen verdwijnen. Overal zult gij de verschijnselen waarne men van de onheilvolle revolutie-; alle ge- F E V I L L E T O N. Vervolg en slot.) Sommige Afrikanen groeten op eenvoudiger wijze; bij de Kissandsehi's heerscht bijvoorbeeld het gebruik, dat de persoon die komt, eene plaats ui:»oekt, welke in het oog valt, daar gaat zit ten en wacht totdat men hem begroet. Wanneer de gastheer dit heeft gedaan, beantwoordt de gast dit compliment, maar hij neemt bij het heengaan geen afscheid. De gewone groet luidt: „Bok neta," wat ongeveer beteekent: „Vrede jzij met u!" Drie maal worden deze woorden herhaald, tervv'jl men daarbij in de handen klapt. Een vreemdeling behoort het gebruik te volgen, want doet hij dit niet, dan wordt hij als eeu vijand beschouwd. Toen het Fransche gezantschap de hoofdstad Dahomey binnentrok, werden kanonschoten ;gelost, en al de negers wierpen zich ter aarde, moederen zijn vervuld van eene agitatie, die plotseling zal losbarsten. De revolutie echter heeft haren tijd voleindigd; de aan staande viering van haren honderdsten verjaardag zal eene openbare bekentenis ziju van hare machteloosheid; eu in het ontzettend ineenstorten van zoovele schoone droomen, iu het treurspel eeuer eeuw, die haar einde nadert, te midden van eene verwoesting, welke haar werk is, zien wij een barer offers, beklagenswaardiger dan alle andere, dat achterblijft, alleen, verlaten, bezield met dien toorn, in welken de teleur gestelde hoop is veranderd. Dit offer is het volk, dat van de revolutie eeu diadeem verkreeg, 't welk de omwenteling als eeu juk heeft gebruikt, om het volk aan haren triumfwagen te binden. Dit offer is het Fransche volk, dat eerst door de hoogere standen bedorven en later aan zijn lot overgelaten werd. Ja, de hoogere standen! hunne verant woordelijkheid iu het treurspel dezer god- delooze eeuw is ontzettend, is verbazend groot! Hunne verantwoordelijkheid voor den langen duur van het bederf, dat de revolutie dezer eeuw heeft voorbereid, is vreeselijk; en daarom bezweer ik hen, die tot de hoogere stauden behooren en die de eervolle taak op zich hebbeu genomen hunne misslagen te herstellen: breek geheel eu al met de verderfelijke denkbeeldeu, die ons vaderland iu 't ongeluk hebben gestort. Vereenzelvig u niet met datgene wat men u biedt, om u in uwen vooruitgang tegen te houden, noch met de moderne maat schappelijke orde, welke door eergierigen werd in 't aanzijn geroepen. Gij zijt de vertegenwoordigers eener christelijk staats orde; uw program is: De Kerk en het volk te dienen. Het volk, de werklieden der nijverheid eu van den landbouw, daarvoor moet ge u interesseereu; wat men ook doet, om de klachten van dezen stand te smoren zij overkliukeu het getier der vermaken. Dat is niet slechts het gevolg der democratische ideeën, welke in de wereld verspreid zijn, maar ook het gevolg van het bittere lij den, dat de volken onrustig maakt en lioudl; het gevolg der sociale vraag, die uit de greuzenlooze ontwikkeling der rneuschelijke zelfzucht tegelijkertijd met de algeheele omkeeriug der matenëele verhoudingen is ontstaan. De eigenlijke, de ware politiek bezielt niemand meer, noch het volk noch de hoo gere standen; het parlementarisme heeft zich zelf gedood. Het volk bekommert zich niet om de parlemeutspolitiek of het ver acht haar eu het heeft geen ongelijk. De sociale vraag en de strijd, die uit haar voorkomt, steekt ver uit boven de ellendige debatten. Aan haar moet men alle aan dacht wijden, zij klopt aan alle poorten, aan die van het Parlement, aau die der kasteelen, der fabrieken, der Beurzen of men wil of niet: meu moet haar hooren. Eu wie zal antwoorden? De Regeeringen? Doch welke naineu zij hebben gevoerd, zij hebbeu haren plicht toen <le Koning met zijn gevolg verscheen. De vorst ging op eeu troon zitten, die onder een reus- aolitig zonnescherm stond, en de vreemdelingen naderden hem met den hoed in de hand; daarop stond de Koning op, deed eenige schreden naar de Franschen, schudde allen de hand eu be duidde hen om op de gereedstaande zetels plaats te nemen. Eerst toen stonden de hoog- vvaardigheidsbekleeders uit het stof op eu wacht ten geknield op de dingen, die komen zouden. Iu dezen despotischeu Negerstaat wordt den leden van het Koninklijk gezin steeds de ouder- danigste hulde gebracht, en ieder neger, die eeu lid er van ontmoet, werpt zich ter aarde en bedekt het hoofd met zand. In sommigen streken var, Afrika geldt het als een groot eerbewijs, wanneer men iemand zijn rug toedraait, en aan den Boven-Nijl gelooveu de inboorlingen, dat zij al heel eerbiedig groeten, wanneer zij hun hand op hun mond leggen en dan verschrikkelijk gapen. Aangezien bij veel stammen iu Afrika de over tuiging heerscht, dat de gestorven opperhoofden na hun dood in wilde dieren veranderen, wor- verzaakt, hare taak niet vervuld; zij waren medeplichtig aau de omwenteling; zij heb ben slechts door en met de revolutie ge werkt eu thans, nu het gevaar dreigt, laten zij van hare onbekwaamheid, van hare machteloosheid blijken. Slot volgt). De vergadering van het tweede Katho lieke Congres, gewijd aau de sociale we tenschappen, zal den 4u Sept. en volgende dagen te Luik worden gehouden, 't Ver- dieut wel zeer de belangstellende aandacht, dat thans de Katholieken juist de eersten zijn om zich de sociale belangen aan te trekken, waarvan de liberalen steeds zoo den mond vol plegen te hebben. Maar die partij moet er zich zelfs van onthouden haar lieveliugsstokpaardje te berijden, zoo verdeeld eu machteloos is zij. De Katho lieken doen het nu op hunne manier en zij doeu het goed. Mijnwerkers uit het land van Charleroi hebben zich tot den Koning gewend met eene petitie en daarin hun ellendigeu toe stand uiteengezet, nu de patroons weigeren hen in dienst te houden, omdat zij deel uitmaken van den Werklieden-bond.De petitionuarissen beweren, dat de werklie- <Jeuvereenigiugen, wel verre van de anar chistische troebelen te bevordereu, er veel toe bijdragen om de uitspattingen te ver minderen eu de mijnwerkers-lieden te be wegen, naar het werk terug te keereu. Dit laatste is nu juist datgene, dat te bewijzeu valt. De commissie der Fransche Kamer, belast met het ouderzoek der wetsvoorstel len van de keëreu Duval, Pradou, Thiessé eu Pally tot het heffen eeuer verblijfsbe- lasting van in Frankrijk gevestigde vreem delingen, is met haren arbeid gereed. Zij heeft bepaald: lo. dat de in Frankrijk wonende vreemdelingen aan eeu verblijfs- belastiug van 12 fr. zullen ouderworpen zijn, gelijk de thans aanhangige legerwet voorstelt te heffen vau de buitenlanders, die iu Frankrijk ontheven zijn van den dienstplicht; 2o, dat de belasting geïnd zal worden ten behoeve der gemeenten; 3o. dat de aangifte binnen twee maanden verplicht gesteld is, op straffe van boete. De heer Pradon ia tot rapporteur van dit ontwerp benoemd. De Minister vau Binnenlaudsche Zaken heeft voor 1888 op de begrootiug van zijn Departement eene bezuiniging vau3,739,400 franks tot stand gebracht. De Apostolische Nuntius, Mgr. Rotelli, heeft aau President Grévy zijne geloofs brieven overhandigd, waarbij wederzijds de betuiging werd gewisseld, dat de betrekkin gen tusseheu de twee lauden zullen worden gehandhaafd eu bevestigd. De Reichsanzeiger meldt, dat het her stel des Keizers ook verder den geweuschten loop heeft, zoodat, met medewerking van gunstige weersgesteldheid, de mogelijkheid den leeuwen en tijgers begroet, en klapt men bij het zien dier dieren iu de handen. De wijze waarop bij de Myongwe's een nieuw- gekozen Koning wordt gehuldigd, is al zeer vermakelijk. Njagoni ging op zekeren morgen in de vroegte aau het strand wandelen eu wist niets van de liooge onderscheiding, die hem binnen korten tijd te wachten stond, of wist ten minste op uitstekende wijze te vein zen, dut hij van niets af wist. Eensklaps werd hij door eene razende en joelend buide omringd, die uit zij .e vrienden eu goede bekenden bastond, eu jong eu oud begonnen hem te rauselen, en te schoppen. Zij, die te ver af stonden om aan de ranselpartij deel te nemen, spuwden naar hem eu scholden hem uit voor al wat leelijk was; zij vervloekten hem, zijn vader, zijne moeder en zijne grootouders. Ondertusschen werd ge schreeuwd: „Nu kunnen wij je nog ranselen eu uitschelden; nu kunnen wij nog doeu wat wij willen; je bent nu r.og met ons gelijk, eu onze Koning nog niet; later moeten we naar je pijpen dansen." Njagoni voelde op die manier eeu half uur bestaat, dat de Keizer weldra weder de buitenlucht zal kunnen genieten. De Spaansche Kamer beeft, na verwer ping van de door de oppositie voorgestelde amendementen, alle artikelen van de be grooting aangenomen. Men gelooft dat reeds dadelijk bij den aauvaug der beraadslaging over de leger wet, door het Ministerie eene verklaring zal worden afgelegd of de quaestie van vertrouwen zal gesteld worden. Cassola, de Minister van Oorlog, heeft besloten geene enkele wijziging van zijn ontwerp aan te nemen, Iu Servië blijft de toestand altijd precair. Wel weet Ristics zich nog in te toornen, vooral tegenover Oostenrijk, maar al zongen, gelijk wij verwachtten, de offi- cieuzen eeu vredelied geen nadenkend Staatsman iu de Habsburger Monarchie zal kunnen outkeuneu, dat Ristics de pan- Serviër bij uitnemendheid vijandige plannen koestert, die hij nog voor zich hield en die hij wel zal weten verborgen te houden. De Koning van Servië moet een man zijn vau weinig energie en van groote zedelijke zwakheid, zoodat hij geheel onder de macht van Ristics staat. Voorloopig schijnt de Premier niet te willen weten van eeue echtscheiding des Konings; hoewel Koniug Milan niets liever zou verlangen dan weder vrij te zijn. Dat ten slotte Ris tics, de Servische staatkunde in Russischen geest zal voeren, daaraan behoeft wel niet getwijfeld te worden. Oostenrijk begint dan ook zijne troepenmacht iu Bosnië te versterken. Er waren nog geene wolken genoeg in het Oosten gelegerd! De Fidelity National Bank te Cin cinnati is op last van de Regeering ge sloten. De vice-president, de kassier en zijn adjunct zijn in hechtenis genomen, onder beschuldiging vau verduistering vau het geld der Bank. Naar het schijnt leen den die ambtenaren groote sommen aan de deelnemers in de tarvve-speculatie te Chi cago, zonder evenredigen waarborg te eisckeu. Het passief der Bank wordt op 5 millioen dollars geschat. Omtrent de vergadering, welkejl. Dinsdag tot vaststelling van het reglement voor een Alge- meetien Bond van Katholieke kiezersvereenigin- gen te Utrecht gehoudm is, dselt De Tijd de volgende bizonderheden mede: De vergadering werd, behalve door eeu aantal toehoorders, door 39 stemgerechtigde afgevaardigden van kiezers- vereenigingen bezocht. Na een luveiidig debat, getuigende van onder linge welwillendheid en van den vasten wil om (le gewenschte eenheid tot stand te brengen, is bet reglement, behoudens enkele wijzingen, vast gesteld zooals liet door de commissie vau redac tie was voorgaat ld. Tn dezen vorm zal bet thans aan de goedkeuring der verschillende Kiezers- vereenigiug worden onderworpen, terwijl op eene spoedig bijeen te roepen algemeene vergadering de Boud definitief opgericht en een bestuur zal gekozen worden. De vertegenwoordigers van den Noord- en Zaidliollaudschen Bond, omvattende lang hoe het eeu onderdaan te moede is, en toen werd hij de woning van den overleden Ko ning binnengegooid. Eensklaps volgde eene pauze, en onder liet volk heerschte eene plechtige stilte, waarna allen luide riepen: „Wij kiezen u, Njagoni, op plech tige wijze als Koning. Volk van Myongvve, zie daar den nieuwen heerselierl" Een hofbeambte bracht den Europeescheu hoogen hoed van den overleden vorst eu zette dien den nieuwen monarch op hit hoofd. //Lang leve de nieuwe Koning!" gilde en tierde thans de menigte. Acht dagen vverd er gedronken, gezongen eu gedans:, en de vorst vverd even hard op rum als vóór zij ie kroning op stompen en slagen getrakteerd. De pret duurde precies zoo lang totdat de rum tot op den laatsten druppel ver dwenen was, en vorst en onderdanen zoo ziek als katten wareu. Men ziet, dat het in het werelddeel der zwart jes nog recht Afrikaanscli toegaa!; het zal nog wel een heel poosje duren, vóórdat aeden eu gebruiken als de beschrevene voor die van be schaafde volken het veld ruimen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 1