GEMENGDE BERICHTEN. 1 de R.-K. Kiesverenigingen te Haarlem, Haar lemmermeer, Nieuwer-Amstel, Leiden (Alten, Leiderdorp), Zoetermeer, Gouda, Den Haag, Delft, Schiedam en Rotterdam, zijn niet als zoodanig toegelaten, op grond dat voor het geval van provinciale en andere Bonden niet in het regle ment wae voorzien, waarop zij met uitzondering van den heer Kolkman, vice-president van de vereeniging te 's-Gravenhage, onder protest de zaal hebben verlaten. Op artikil 6 van het ontwerp-reglement was een amendement voorgesteld, ten einde te laten vervallen de bevoegdheid om aanbeveling te onthouden aan de door de Kiezersvereeniging gestelde candidaten door weglating hunner na men van de in de Bondsvergadering opgemaakte lijst. De commissie van redactie weigerde, het artikel in dien geest te wijzigen, waarop de gemachtigden der Kiezersvereeniging Tilburg, Eindhoven, Zevenbergen, Boxmeer en Nijmegen verklaarden alsdan niet tot den Bond te kunnen toetreden. Liever nog wilde men openlijke be strijding der candidaten dan op dergelijke wijze eene blaam op hen te laten werpen. Na deze verklaring werd op voorstel van den heer Mr. Kraakman, afgevaardigde van Alkmaar, het arti kel zoodanig gewijzigd, dat tot genoemde weg lating eene meerderheid van */s zou noodig zijn. Hierop verklaarde de afgevaardigde van Til burg, de heer W. Mutsaersdat hij aan zijne Kiesvereeuiging opDieuw de vraag zou voorleg gen, of zij op grond van het gewijzigde regle ment al of niet wilde toetreden, en sloten de afgevaardigden uit Boxmeer, Eindhoven, Nijme gen en Zevenbergen zich bij deze verklaring van den heer Mutsaers aan. Be Tijd ontving brieven uit het Zuiden met de klacht, dat geeue Limburgsche afgevaardig den op de vergadering verschenen zijn, en dat een amendement, strekkende om aan Noord-Bra bant en Limburg in den Bond een invloed te verzekeren, eenigszins in verhouding tot hunne katholieke bevolking, werd afgestemd. „Mededeeling (zegt Be Tijd) van een officiëel verslag van het ter vergadering behandelde kan het zijn van de notuleu der vergadering zou o. i. gewenecht zijn." De Twetde Kamer heeft aangenomen verschil lende ontwerpen o. a. tot voorzieniug in de dub belen van verbrande registers van den Burger lijken Stand te Maastricht; tot wijziging van art. 385 van het Wetboek van strafvordering, met het doel om de inspectie over de gevan genissen enkel aan de rechtbanken en aan de officieren van justitie op te dragen, tot den bouw van een magazijn van geneesmiddelen te Amsterdam. De discussie over de Tjiomas-zaak is jl. Don derdag voortgezet. Iu de zitting van gisteren is na uitvoe rige discussie over de zaak waarbij de nieuwe conclusie der 9 leden sterk bestreden werd door de he eren Keuclienius, Lokman en Rutgers, als zeer dubbelzinnig en nadat de Minister van Koloniën nader het uitzettings—besluit had ver dedigt, het amendement-Keuchenius (afkeuring van de uitzetting) verworpen met 50 tegen 13 stemmen. Het amendement-Van Gennep (onwettigheid van het uitzettingsbesluit) werd verworpen met 37 tegen 27 stemmen. De conclusie der 9 leden (aandringende op intrekking van het besluit zoodra de toestanden dit toelaten, en op betere verzekering van de waarborgen bij uitzetting), is daarna aangenomen met 38 tfgen 27 stemmen. De inlichtingen op adressen in zake het Lim burgsche meisje Allié zijn aangenomen voor kennisgeving. De Kamer is tot nadere bijeenrocping ge- sch eidsn. Heemstede, 24 Juni. Gisteren-middag te 4 uren is door den stoomtram HaarlemLeiden nabij het Blauwbrugje onder deze gemeente eene tachtigjarige vrouw aangereden, met dit gevolg, dat ïij eenige wouden bekwam en haar linker been is gebroken. Nadat de eerste heelkundige hulp was verleend, is de vrouw naar bare woning overgebracht. Men vreest voor haar leven. Een goochelaar begoocheld. De goochs- laar Herrmann bevond zich op zekeren avond ten huize van den Gouverneur van Montevideo, waar zich ook drie hoofden van een inlandschen volksstam bevonden en hij besloot die natuur kinderen eens voor het lapje te houden. Uit den mond van een der mannen haalde hij een oranje appel te voorschijn; van de haren van nommer twee liet hij het geldstukken regenen en den derde haalde hij zelfs eene levende rat uit zijn lijf. De mannen waren doodelijk ontsteld en na men overhaast de vlucht, terwijl de aanwezigen et) Herrmann hunne bewondering te kennen gaven. Eensklaps uittte de kunstenaar een kreet, ziju prachtig gouden horloge, was, met de ketting, plotseling verdwenen en 't bleek dat de ratten- man de behendige goochelaar was geweest, die zijn beroemden kunstbroeder eeu lesje had ge geven. De Poolsche vrouw uit Uchelna, die van Amsterdam naar Amerika zou vertrek ken, doch wier man in Oostenrijk van haar geraakte en dien men te vergeefs gezocht heeft, is Zondag, teleurgesteld, weder met hare twee kinderen naar hare woonplaats vertrokken. I n J 888 verschenen in Frankrijk 537 nieuwe organen, waarvan verreweg de meeste echter niet hieven. Onder de bestaande zijn 42 aan den landbouw, 60 aan dan handel, 159 aan de financiën, 46 aan de nijverheid, 63 aan het onderwijs, 120 aan da geneeskunde, 80 aan de modes, 26 aan fraaie kunsten gewijd, etc. Vóór eenige dagen heeft de inge- nieur E. Hofer, te Weenen, iu het Donaukanaal eene welgeslaagde proef genomen met het mo del van een toestel, die door de drukking van het loopende water stroomopwaarts gedreven wordt. Tot dusver was het beginsel, dat hierbij betrokken is, technisch nog niet toegepast. Bij een schermfeest te Havre is eeu schermmeester gedood door de fleuret vau zijne tegenpartij, waarvan de knop was afgegaan. Te Roveredo, in Zui d-T y r o 1, is de opera Mignon, van Thomas, door de overheid verboden, omdat het bekende lied naar Goethe's Kcnnst Du das Land wo die Citronen blieken aanleiding gaf tot demonstraties vau „irredentis- ten" (die vereeuiging met Italië wenscheu). De koninklijke militaire kapel vrn het regiment grenadiers en jagers heeft een aanbod gekregen voor eene kunstreis van eenige weken door Amerika, tegen vergoeding van 5000 dollars per concert.Het aanbod zal echter hoogst waarschijnlijk worden afgewezen. Joly, de olifant van Ehlbeek's menagerie te Weenen, beging dezer dagen eene merkwaardige buitensporigheid. Het dienstdoende personeel der menagerie zou eeu feestje vie ren en had zich voor dat doel een vaatje bier aangeschaft. Toen men het echter wilde opensteken, deed men de ontdekking, dat Joly dat zaakje reeds had opgeknapt. Hij had niet kunnen nalaten, het vat, dat in zijne nabijheid stond, in te drukken en zijn geheelen inhoud zijnde 20 liter op te drinken. Het brouwsel deed weldra zijue werking gevoelen. Joly werd overmoedig, haalde dolle streken uit, en trom pette eenige vroolijke olifanten-liederen uit zij n vaderland. Daarop werd hij rustig, legde zteb neder en was er niet toe te bewegen bij de voorstel ling zijne medewerking te verleenen. Den dag daarop was Joly weder slim en gewillig als olifanten zijn. Pastoor Sc h lever beeft de beoe fenaren der nieuwste wereldtaal: het Volapuk, uitgenoodigd tot bijwoning van het congres, 't welk vau 6 tot 9 Augustus e. k. te Miiucheu zal gehouden worden. Naar men verzekert, zullen de beraadslagingen in bet Volapuksck worden gevoerd. In een dagblad, zegt het Dagblad van Z. II. en 's Gr., vonden wij een tweede geval van wonderlijke genezing vermeld. Werd dezer dagen een knaap levenloos opgehaald, maar door den geneesheer in het leven terug geroepen, nu vonden wij medegedeeld, dat bij een spoorwegongeluk van de drie omgekomenen reeds een hersteld is. Wij hebben echter reden om te vermoeden, dat deze herstelling slechts in de verbeelding van den zetter bestoud en bedoeld slachtoffer der ramp herkend is geworden. Naar men zegt, zoude bekende uitvinder Edison verklaard hebben, dat de door hem genomen proeven voldoende de mogelijk heid bewezen, door bet water heen te telegra- pheereu zonder draadgeleiding,zoodatschepen,welke meerdere mijlen van elkaar verwijderd ziju, be hoorlijk zouden kunnen correepomieeren. Goedkoope werklieden. Een welge stelde Amerikaausche landbouwer ontsloeg korten tijd geleden de negers, die op zijn land werkten en nnm iu huune plaats zeven zware en sterke apen, die hij geleerd had te graven, vlas te ka ren en ander werk te verrickteu. Hun leertijd duurde twee maanden en nu doen deze dieren hun werk beter en sneller dan hunne voorgangers. De landbouwer kreeg de apen door bemiddeling van zijn makelaar aan de Kaap de Goede Hoop. ToenVrjjda g-m iddag in deJordaan te Amst. bekend was geworden, dat aan drie der wegens bet palingoproer gesüaften gratie was verleend, werd door een Goudbloemstrater uit de Lindengracht bij de Zaterdagsche brug een buitengewoon dikke paling opgehaald. De over tuiging vestigde zich alras, dat dit de paling was, die tot het oproer aanleiding had gegeven en door het afsnijden van het touw het leven had kunnen redden. Het beest werd tegen één cent de persoon ter bezichtiging gesteld, en de van ger maakte goede zaken. „Kijk", zei men, „het bloed zit nog aan z'n kop van het trekken". Tin slotte kocht een koopman in aardappelen den paling en at, met zijn gezin smakelijk het ongeluksbeest op. In den optocht te Londen gehou den ter gelegenheid van het jubilé der Engel- sche Koningin, merkte men een Iudischen Prins op, die voor circa li/s millioen gulden aan dia manten op ziju tulband droeg. Een zonderling geval meldt men ons, nl. dat de deurwaarder b/d Arr. Rechtbank van Haarlem, de heer K. te Monnikendam, sinds eenige dagen, door de veldwackt uit Monniken dam naar het schijnt in het oog wordt gehouden. Zelfs als hij in omliggende plaatseu zijne ambts bezigheden uitoefent, volgt hem een politiebe ambte ook daar. Keert de heer K. dan met de boot huiswaarts, de veldwachter volgt hem dra aan boord. Hoe gemoedelijk het somt ij ds bij onze schutterijen toegaat, blijkt wel uit het vol gende: In het nauwe gedeelte der Veemarkt te Breda komt van de eene zijde de schutterij in „dubbele rotten" met de muziek voorop de tram tegemoet. Eeu luitenant der schutterij roept tot algemeece hilariteit der burgerij: //mannen ga wat op zijde voor de tram!" BijDoorwerlh hebben twee schip- pers in den Rijn een hert gevangen, dat zwem mende den oever trachtte te bereiken. Hat werd door hen afgemaakt en medegenomen. Naar de stroopers wordt gezocht. In een 0 Dinsdag-avond in het Volkspark te Amsterdam gehouden vetgadering van den sociaal-democratischen Bnud, welke door ongeveer 1400 personen werd bijgewoond, is eene motie van protest aangenomen legen ht-t bij voortduring gevangenhouden van nog drie veroordeelden wegens het Juli-oproer, nadat aan drie anderen gratie is verleend. Op 1 Juni jl. bedroeg betgetal gepeusioneerde officieren van het leger hier te lande 717. Waarde moeder, schreef een boe renzoon, die pas in dienst was, hier bij de soldaten is een mijnheer, die zeker nog famielje van U is. U toch heet Ant Luiten en hem noemen ze Luiten ant. Wederom mag zich de katholieke Kerk verheugen in een paar schitterende bekee ringen. Baron De Lossberg, neef van den Hes- sischen Generaal van dien naam, alsmede Mej. V011 Hillern, eene uitstekende schrijfster, keerden in den schoot der Kerk weder. De eerste legde zijne geloofsbelijdenis af in handen van den Aartsbisschop van Ereihurg, de tweede in die van den Bisschop van Eulda. Daarenboven zwoeren nog twee domiué's, eeu van Maiuz en een ander van Eischstadt, de dwaling af. Koningin Victoria kreeg hij haar jubilé wonderlijke cadeaux. Een getrouw onder daan zond haar ziju portret, er bijvoegende, dal hij het zwaarst weegt van alle onderdanen Harer Majesteit (280 kilo??) Het 9-jarig kind van een mijnwerker te Durham zond H. M. een paar kousen, die zij zelf had gebreid van wol, waar voor zij een heel jaar had gespaard. Blijkens de „H e i 1 s 0 1 d a a t", is het Leger des Heils tevreden over zijne werk zaamheden te Amsterdam. Het blad verklaart, dat in geen enkel land het volk zoo bereid en gereed was om het leger te outvaDgen. Onmid dellijk daaraan voorafgaande leest men de ver klaring, dat op ean avond de menigte naar binnen drong en alles dreigde onderste boven te werpen. Toen verscheen de politie, en bij het verlaten der zaal zagen de bijeengekomeuen twee rijen ferme mannen met koperen helmen, die „geduldig alles voor ons (de soldaten van het leger des heils) in toom hielden." Daarop volgde het ver haal vau 16 bekeerden, bijna allen mannen, die weeuende en biddende naar de zondaarsbank kwamen, en van de stampvolle zalen, die men zelfs na de sluiting niet wil verlaten. Er wordt zelfs bijgevoegd, dat de menigte alles koopt, wat het leger te koop heeft. De Rnmaansche Regeering heeft troepen mobiel gemaakt; maar niet om een men- schelijken vijand te bevechten. De maatregel werd noodzakelijk gemaakt door eene sprinkhanenplaag waarmee een aantal plaatseu aan de Donau be zocht zijn. Naar men mededeelt, wordt door den heer J. P. M. Menger, graveur aan 's Rijks munt, vervaardigd de ojjiciëele Medaille ter gele genheid van het 50-jarig jubileum van Z. H. Leo XIII; de medaille zal verkrijgbaar worden gesteld bij den heer J. Deenen, Byoutier, Choor- straat te Utrecht. De onderkapelmeester Joh. Zaag- mans van het 7e reg. inf. is bij dat korps be noemd tot kapelmeester. In Oosterwolde heeft zich een niet alledaagsch geval van hondentrouw voorge daan. Ongeveer vier weken geleden werd vau daar per wagen en per spoor een hond naar Groningen vervoerd. Maandag was dat dier weer iu Oosterwolde terug; het had den hem grooten- deels onbekenden weg van ongeveer 9 uren al leen teruggevonden. AIweer een! Eene nijverheidsten- tooustelling zal in 1889 te Hamburg worden ge houden. De vorming van eene groote regeliugs- commissie heeft reeds plaats gevonden. Wij vernemen, dat het groote werk, den 18en Mei jl. aanbesteed, met name de ver binding van het Msrwedekanaal met de hoofd stad. Blijkens dezer dagen ontvangen bericht, niet is geguud aan den laageten inschrijver, den heer Eeruirn, te Scheveniugen, maar aan den vol genden, de Sliedrechtsche aannemers-combinatie G. II. Van Hattem, voor de som van f 1,207,000. Een deftig diplomaat, die te Lon den het museum van Mm. Tuasaud had aan schouwd, gaf zijne tevredenheid op de volgende wijze te kennen: 't Was of ik eene gewone En gelsche soiree bijwoonde. Twee schooljongens van 13 en 14 jaren, te Pont de Salars (Er. dep. Aveyron) zagen onlangs een hond, die alle kenteekenen van dol heid vertoonde, op hen aankomen. Zij hadden geen schuilhoek ia de nabijheid, en de kloeke knapen besloten zeer bedaard, zich te verdedigen. Zij gingen op een boop steenen staan en zonden den hond eene dichte hagelbui daarvan toe, waardoor het gevaarlijke dier, voor het hen had kunnen bijten, zwaar gewond neerviel, zoodat het gemakkelijk kon afgemaakt worden. Dinsdag en Woensdag werd te Breda aan het schriftelijk examen voor candidaten der hoofdakte deelgenomen door 15 dames en 116 heeren. Reeds gedurende dit examen trokken zich eeuigen terug, zelfs van één ploeg 4 heeren. Woensdag-middag verwijderde zich o. a. een candidaat, die zóó opgewonden was, dat hij luid keels uitriep niets er van te kennen ofte weten, en die den voorzitter, op diens vraag of hij het nog niet eens zou probeereu, ten antwoord gaf, „ueen hoor, ik kom niet meer terug." Gel ij k men weet, is het markt- pleiu op de voediug3-tentoonstelliug te Amster dam, wat de daar geplaatste gebouwen en hunne üiwouers betreft, naar den 17 le eauwschen trant ingericht. Om die illusie volkomauer te maken, stelt de correspondent der N. Rott. Ct. voor, dat er tijdens de tentoonstelling een dag zoo noodig meer dagen worden aangewezen, waarop voor iederen bezoeker, zonder onderscheid, de 17de-eeuwsche Hollandsche kleedij een ver- eischte zou ziju: dan zou men eeu geheel te aanschouwen krijgen, gelijk de grootste „liefheb ber" van dat tijdperk nooit had durven droomen. Te Leiden was door onvoldoende toezicht een petroleumhanglamp onklaar geraakt. Het brandende voorwerp kwam naar beneden toen de huisgenooten aan 't avondeten zaten. Gelukkig werd de vlam bij den val geblusclit ineen vervaarlijke schotel pap, die cr onder stond. Eene firma in zaden te Reading verklaarde deze week bij haar verhoor voor de Engelsche Parlements-commissie, die de beperking van de» postdienst op Zondag onderzoekt, dat zij gedurende 4 maanden van het jaar dagelijks 1200 a 1500 brieven ontvangt, en er ongeveer 2000 per dag verzendt; de overige maanden vau het jaar ongeveer 500 per d ig. Bovendien worden door haar jaarlijks 150,000 catalogi en 200,000 circulaires per post verzouden, en ongeveer een ton gewicht aan monsters per dag. In een half jaar gebruikte zij bijna vier duizend gulden aan postzegels en verzond bovendien nog aan kleine postwissehjes en postzegels ongeveer 30 duizend gulden. Deze firma verzendt echter nooit briever. op Zondag, en Zaterdags zoo weinig mogelijk, teneinde den post-arbeid op Zondagen niet uoo- deloos te verzwaren. Wel berokkent dit haar tegeuover minder goedgezinde mededingers eenige geldelijke verliezen, doch de zaken der firma hadden er blijkens hare verklaring nimmer ernstig door geleden. Eene verklaring als boven mag zeker in deze quaestie, die in Engeland tegen woordig velen bezig hondt, zeer belangrijk heeteu. Als eene bizouderheid wordt ons medegedeeld, zegt de A^. R. Ct., dat bij een onzer stadgenooten, dr. Broes van Heekereu, eene door hem twee jaar geledeu van de Zwitsereche Alpen medegebrachte Edelweiss-plaat, in pot gezet en buiten het raam geplaatst, thans in vollen bloei staat en zeer groote en krachtige bloemen draagt. Do Edelweiss ia, zooals men weet, in ons kli maat zeer moeilijk te kweeken, zelfs in de open grond, laat staan dan b(j potcultuur. Eene 25-j arige dame is te Londen plotseliug gestorven. Volgens de verklaring van geneeskundigen was de dood daarvan het gevolg geweest, dat zij zich veel te sterk reeg, zoodat zij nauwelijks kon ademhalen. Op het zeventiende eeuwsche marktplein der Voediugateutounsieliing kan „In Blooktr's Socolatemoole van ouds genaamt de Vrientscap anno 1520", de bezoeker, onder het genot vau het bekende artikel, een oud-Amster- damecb binnenhuisje bewonderen. Op een bord op da luifel wordt de bereiding verkondigd: „De wilde Iud(jaeu vangt het Bisondre dier, De planter slaetet doot, om huyt en vleys te spaereu, En koocktet vleys te brey, die swacken kraght doet gaereu. Ghebroeders Cibels saem verkoopeu 't yeder hier, So goet als waert te geeffl vyer stuyvers maer de cop! 't Smaect goet! Drinckt ghy 't niet de coopman seiff drinkt 't op." De machinist van den sneltrein, die Zondag-avond van Hoorn naur Eukhuizen vertrok en onderweg niet ophoudt, outdekte even voor het station Bovenkarepel, dat bij eeu baan- wachterawoniug een klein kind in alle gerustheid op de rails zat te spelen. Dadelijk werd stilgehou den, het kind verwijderd, en de trein kou door rijden. Dank zij de waakzaamheid van don ma- cninist, werd dus een groot ongeluk voorkomen. De Engelsche stoomvaartlijn van Oateude is iu den laatsten tijd zoozeer in dia - crediet geraakl, dat zelfs de Koning der Belgeu met de zijnen niet langs dien weg, maar over Calais en Dover naar Londen is gtgaau. Over Vlis3Uigen te gaan, wbb zeker al te kras. Om Ostende te troosten, heeft Koning Leopold be loofd eerstdaags twee maanden iu die badplaats te komen doorbrengen. Z. H. de Paus beeft tot aanmoe diging van den landbouw te Auagui eene land bouwschool voor 100 leerlingen gesticht, welke aanstaande jaar zal geopend worden. De modisten te Weenen klagen steen en been over den toeneraeuden invoer der zoogeuaamde Manilla- en Yokahamahoeden, welke 40 tot 50 kreutzer kosten en met een weinig Hut opgesierd door dames en kinderen als wau- del- en tuinhoeden worden gebruikt. Van daar crisis in het modevak; want de kostbare hoeden, waaraan het meeste te verdienen valt, vinden nu veel minder aftrek dan voorheen. Om hulp middelen daartegen te vinden, werd eene alge- meene vergadering van modisten belegd, waarin voorgesteld werd, 300 fl. uit te geven voor het aaukoopen van Mauilla- en Yokabamahotden en daarmede alle atraatv gers, kruiers en bedelaars te tooien; dan zouden de dames wel afgeschrikt worden, meende men. Een voorstel in dien geest werd echter niet aangenomen. Te Loppersum worden noch ge meente- noch armenlasten geheven. Gelukkig Lop persum! De piano Toen de Japanners het eerst naar Europa kwameD, wekte niets zoo zeer hunne verwondering op, dan het muzikale monster, dat onze ooren veelal aangename, maar nog méér pijnlijke oogenblikkeu bereidt. Zij berichtten dea

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2