ij voegsel Siehoorende bij de NIEUWE van Zondag 26 Juni 1887. Esne leelijke partijstemming heeft het einde der Grondwetsherzieningen in de Tweede Kamer ontluisterd, zegt de N. IJselhode. Men mocht aannemen, dat vele libera len overtuigd konden ziju van de billijk heid eu de rechtvaardigheid eu meteeu vau de voorzichtigheid der plitsing vau de groote steden in enkelvoudige kiesdistric ten. De heereu Farncombe Sanders eu Van Houten bepleitten nog Douderdag met kracht de wensckelijkheid dier spitsing. De Minister van Binnenlandsche Zaken verklaarde het ameudemeuc-Schaepmau- Vau den Biesen aanueemlijk voor de Re- geering. Eu zonder dat de discussie eeui- gen grond opleverde om eene partijstemming te verwacbteu, stemt de gekeele liberale partij, zelfs de heer Farncombe Sauders na eene korte verklaring van den beer Van der Loeff, tegen de splitsing der groote steden. Alleen de heer Van Houten stemde met de rechterzijde. Hij had le murage de son opinion eu verkoos niet zich aau een wachtwoord te storen. Wij gelooven niet, dat er iemand zou kunnen gevonden zijn, die den heer Farncombe Sanders van zulk een ontrouw aan zijn pas uitgesproken overtuiging zou hebben verdacht. Tot Vrijdag-middag ongeveer half drie had men daartoe te veel eerbied voor zijne ta- leuteu eu ook voor zijn karakter. In de toekomst zal natuurlijk aau de woorden vau dien afgevaardigde een eigenaardig luchtje ziju, dat tot mistrouwen noopt. Het doel der beginsellooze manoeuvre, om eerst in beginsel enkelvoudige distric ten aau to nemeu en dan in de groote steden meervoudige districten te handha ven, dat doel is geen ander dau om aau hut liberalisme aan de stembus eau voor sprong van 14 of 17 afgevaardigden te verzekeren. Maar de groote vraag is of zi] dat doel zullen bereiken. Wie weet hoe Amsterdam b. v. stemmen zal? De 5300 kiezerswier liberale meerder heden als marionetten op commando van een paar kiesvereenigiugeu, waarin de joden het hooge woord voeren, stem den, worden nu uitgebreid tot 23800. Wie zal deu uitslag bepalen? Wie in de toe komst lezen? Hopen wij, dat de liberalen de eigenaardige straf voor hunne inhaligheid zullen outvaugeu eu hunue verwachting, dat de groote stedeu aan de vaueu vau het liberalisme zullen getrouw blijven, wor den teleurgesteld! STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 25 Juui. Iu de zitting vau den Raad op jl. Woensdag deelde de Voor zitter mede, dat het met het oog op de 25 jarige herdenking van de oprichting van het Museum welke te danken is aau liet initiatief vau 's Voorzitters voorganger Mr. Fock eu aau den tegeuwoordigeu President der Museum-commissie, denbeer A.J. En schedé, wenschelijk was, dat er van de zjjde van den Raad eau openlijk blijk van erkentelijkheid jegens genoemde c unmissie uitging; ook ten be wij te hoezeer men over tuigd was vau het belang van het Museum voor de kuust en tevens voorden bloei der gemeente. De Voorzitter had iu het college van B. eu W. het voorstel gedaan om 1000 voor het Museum beschikbaar te stellen, maar daartegen hadden zich de Wethouders ver zet, eu nu deed de Voorzitter de moge lijkheid uitkomen, dat zulk een voorstel uit den boezem van den Raad voortkwam. De heer Krelage zou het zeer eigenaar dig en gepast vinden om, indien de ver zameling reproductiën naar de werkeu van Hab, die den 30eu Juli a. s. tentoonge steld zullen worden, soms nog niet com pleet was, deze aau te vullen op kosten der gemeeute. Eene dergelijke uitgaaf zou hij goedkeuren, ook ter erkenning van deu gelukkigen greep, dien de commissie van het Museum deed met het bijeonbreugeu dier be- laugrijke verzameling. De Voorzitter meende te weten, dat de verzameling zoo goed als compleet en iu alleu gevalle zeer uitgebreid is; waarop de heer Van de Polldie instemde met deu dauk aan de commissie, voorstelde .500 ter beschikking der Museum-commissie te stellen, ten einde dat bedrag aan te wen den zooals haar het meest wenschelijk mocht voorkomen. De Raad nam dit voor stel aan. Alleen de Wethouders stemden tegen. Een voorstel van Burg. en Weth. tot aankoop van grond aan de Leidsche vaart (voor eene nieuwe school voor ouvermo-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 5