N I E U W E 1122 Donderdag 30 Juni 1887. 12de Jaargang. agite ma now agitate. De Graaf i)e Mm en de jeugd in Frankrijk, IJ IT E L A lï ABONÏTEMEIÏTSFB IJ S Per 3 maanden voor Haarlem0,81) Voor de overige plaatsen in Nederland tr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afionderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BIT HE A TT: St. Janstraat Haarlem. TIE N D R.' PBIJS DEH ADVEBTENTIÉH Van 1 6 regels Elke regel meer 30 ••nis. 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPERS MAUBET. Wegens den feestdag van de HH. Apostelen Petrus en Paulus verschijnt dit nummer een dag vroeger. li. (Slot.) »Wiezal nu autwoordeu op de stem vau het volk?« zoo gaat Graaf De Mun voort. Welke macht bestaat er, die rustig ge noeg is, om het volk lief te hebben, krach tig genoeg om het te leiden? O, er bestaat slechts éeue dusdanige macht en ik noem haar met trots, met fierheid en niet het vertrouwen van een zoon, die zijne moeder noemt: het is de katholieke Kerk. Mén heeft alles gedaan, om haar te ver nederen, haar invloed te vernietigen, hare werkdadigheid te stuiten en om haar on trouw te doen worden aan hare wetten. De Regeeringeu hebbeu tegen haar samen gezworen zij heeft alles geduld, alles verdragen, zij heeft zich steeds vreedzaam getoond. Eu thans, nu de Regeeringeu verdwenen, de tronen gevallen en de men- schelijke macht gebroken is, thans staat de Kerk alleen tegenover het volk, dat eiken dag ellendiger en eiken dag gevaarlijker wordt, dat zijne kracht voelt, gerechtig heid eisclit. en dat dreigt alles omver te werpen. De Kerk staat tegenover het volk; onwaukelbaar iu hare kracht en in hare liefde, strekt zij hare armen uit naar het volk. Hebt gij gelezen, wat te Rome is ge schied? Vau die Bisschoppen der nieuwe wereld, welke over den Oceaan naar het graf der Apostelen zijn gekomen? Wat wilden zij in de heilige stad? Zij wenschten voor den heiligen Vader de zaak der werk lieden te bepleiten. Hebt gij het verslag van Kardinaal Gibbon gelezen ten gunste van de ridders van den arbeiden de be slissing van den heiligen Vader, die hun recht laat wedervaren? En den brief van Kardinaal Manning, die uit het aristocra tische Engelaud zijn bjjval scheukt aan de woorden vau den Aartsbisschop van Bal- timore, otn voor de gansche wereld liet vaste verbond der Kerk met het volk te bekrachtigen? Dat, mijneheeren, is de groote gebeurtenis vau deu dag. Ik weet, dat men zich te onthouden heeft van algemeene toepassingen en overdreven uitleggingen, maar de idee, de grondstelling straalt in haar vollen glans en als gij straks deze plaats verlaat, dan moet gij doordrongen zjju van deze waarheid, welke het richt snoer van uw leven dient te zijn. Gij zijt Katholieken, gij hebt op u genomen de Kerk te dienen: vergeet echter nimmer, dat gij u daardoor ook hebt verbonden, dat gij gedwongen zijl, ware vrienden van het volk te zijn. Een waar Katholiek te zijn, heet niet, zich van alles af te houden, wat onzen tijd in enthusiasme breugt,om een waar Katholiek te zijn moeten we ons niet slechts met direct en uitsluitend religieuze zaken bemoeien, om een waar Katholiek te zijn, moet men zich ook met allen ijver FEU1LLE TO N. Een Romeinsch gastmaal. Lucullus, een der voornaamste Romeinsche Senatoren, die tijdens de Regeering van Keizer Augustus leefde, bezat een groot vermogen eu de gastmalen, door hem bij zekere gelegenheden ten beate gegoven, vormen eeuig bewijs hoezeer het weelderig toebereiden eu het voordienen der Sf ijzen bij den Romeinschen patriciër in die da gen werd in acht genomen. i)e gasten van onzen schatrijken raadsheer namen op schildpadden of ivoren rustbedden plaais, het hoofd tnet amaranten of welriekende planten gesierd, nadat zij hunne handen in gou den schalen met reukwater hadden gereinigd. Het eerste gerecht bestond gewoonlijk uit zwarte en witte olijven, keurige vleeschpastijen, Syrische pruimen en granaatappelen, moesgroen- toeleggen op de bevordering van het wel zijn van ons laud. Wij moeten de groote, de ware, de eeuige vruchtbare politiek uitoefenen en niet tot heu belmoren, welke deu Godsdieust slechts in de tempels alleen willen uitoefenend zien. Overal in uw openbaar- zoowel als iu uw privaat-leven moet gij een dappere strijder zijn voor Christus eu Zijue Kerk. ik houd niets voor u verborgen; de ver plichtingen, welke gij op u hebt genomen, ziju ernstig en moeilijk; ik weet hetgeen u te wachten staat, als gij deze zaal hebt verlaten. Niet de bedreigingen uwer vijan den ziju het, welke ik vrees O neen maar de lauwheid, de onverschilligheid en den spot uwer vrienden! Zij zullen u lachend zeggen»Meu moet het u vergeven, 't is het vuur der jeugd, dat spoedig weer verdooft. Wapeut u derhalve met een drievoudig pantser tegen deze gebeurlijkheid; zij is het grootste gevaar, dat u dreigt.* Na een korten blik te hebben geslagen op de overwinningen, welke de katholieke Kerk in Frankrijk in onze eeuw heelt behaald, gaat de Graaf De Mun voort: »En onze eigen ondervindingen! Toen wij de vaan der Katholieke Vereenigingeu hadden ont plooid, kwam na eeuigen tijd van geest drift de onverschilligheid der meuschen; men beschouwde ons als dwepers; men beschul digde ons de sociale vraag te tragisch op te vatten, haar te overschatten, haar te misbruiken. En thans? Hoort, wat men zegt; leest de hoeken, de nieuwsbladen, van elke richting, zoowel vau conservatieven, als van liberalen en radicalen eu gij zult zien, dat uit alle slechts een roep weerklinkt: De sociale vraag is eene groote, eeue drin gende vraag van onzen tijd, wie weet haar op te lossen?! Toen wij van genootschappen spraken, lachte men ons uit, men zeide, dat wij droomden eu thans begroet ik niet alleen hier de banieren der genootschappen dezer stad (Angers) maar er verschijnt ook geen over volksaaugelegenheden handelend boek meer, waarin niet gesproken wordt van ge nootschappen, van organisatie, van sociale vrede eu belangen. Houdt dus moed! Laten we nimmer vrees toonen voor den spot der menscheu. Mijneheeren, ik heb ergens gelezen, dat bij Solferino de aanvoerder van een Oos ten rijksch regiment, Prius Windiscbgriits, ofschoon doodelijk gewoud, zich aan de spits zijner troepen liet dragen, om ze tot den strijd aan te moedigen eu dat de sol daten, om deze bloedige tropee geschaard, onwaukelbaar bleven in het vuur! Jouge manuenl Gij draagt voor u uit uweu Aan voerder, Die, voor u en voor het volk werd gedood, Jezus Christus. Zult gij wijken? Zult gij niet, om deze verheveu tropee te eereu, het leven van uw hart, het bloed van uwen arbeid en edelmoedige offers ge ven? Ik reken er op en ik zweer het voor u. Gij zult, wat er ook gebeure, aau uwen eed getrouw blijven. En voer den strijd zult gij medebrengen, ik vraag het dringend, die jeugdige geestdrift, welke uwe macht eu de heerlijkste uwer gaven is. De hedeu- ten, radijzen en asperges, die met pepermunt water waren gestoofd; oesters en slakken. Daar bij werd door de slaveu in zilveren bekers wijn aangeboden, waarvan de wereldberoemde honig van den Hymettos bet voornaamste bestanddeel uitmaakte. Het tweede gerecht bestond uit woudduiven, lijsters, zeehanen, tarbotten, snippen en kapoe nen, terwijl bet mi ld lstuk op tafel door een groot stuk wildbraad werd gevormd. Het derde gerecht werd door vier slaven op gezet, die onder bazuingeschal binnenkwamen. De hoofdschotel was een reusachtig wild zwijn, omgeven door tien speenvarkentjes van nog geen jaar oud. Aau de beide slagtanden van bet groote dier hingen twee kunstig gevlochte korfjes met fijne dad-Is. Wanneer nu de voorsnijder zich onledig hield met het zwijn te ontleden, gingen j niga slaven in gala-gewaad rond ra,:t de dadels en ontving iedere gast, wanneer hij het verkoos, op ziju bord een speenvarken. daagsche jeugd sterft van koude en onver schilligheid; men spreekt over de waarheid, doch men heeft geen enthusiasme voor haar. Geeft gij, mijneheeren, aan deze ver kleumde, aan «leze bevroren jeugd, het leveu weder, het zal de roem zijn van uw ge nootschap. Blijft jong, vurig en bezield voor uw heilig geloof en snelt deu onverschil lige, den geblaseerde voorbij als soldaten, die ten strijde trekken voor God en voor het vaderland. Eeu Keizerlijk decreet is verschenen, be treffende de uitgifte eener 31/3 percent- leeniug van ruim 218 millioen voor spoorwegen eu militaire doeleinden, waar toe de Rijksdag zjjue toestemming heeft ge geven. De Bondsraad heeft de wet op de kunst boter, zooals die door deu Rijksdag is ge wijzigd, verzonden aau de daarbij betrokken commissiëu uit ziju midden. Omtrent de suikerbelasting zal in eeue der eerstvolgende zittingen eeue beslissing worden genomen. Voorts ziju iu den Bondsraad Zaterdag jl. onder andereu aangenomen: de wet betref fende de belasting op gedistilleerd, de wij ziging in de gesubsidieerde stoomvaart lijnen, de wetten betreffende Elzas-Lotha- ringen. Er worden onderhandelingen gevoerd tusscheu de Duitsche eu Fransche Regee ring, over de Elzassers, die door het Hoog gerechtshof te Leipzig veroordeeld werden. Dezer dagen is te Warmbrunn overle den de Geheimraad Kratzig, die als eerste offer van deu Culturkampf viel. Hij was chef van de Katholieke afdeeling aan het Departement van Eeredieust, die is opge heven. Later beschuldigde men hem, dat hij documenten uit het archief van het Departement had ontvreemd. Na eenigeu tijd moest men openlijk verklaren, dat hij onschuldig was. Het einde vau deu Cul turkampf heeft hij uiet lang overleefd. Wellicht zou men in vervolg van tijd ge legenheid hebben gevonden aau den man nog goed te maken, wat meu aan hem had misdaan. Bij vernieuwing wordt uit Beieren iu 't breede geschreven over de waarschijn lijkheid, dat de Prins-Regent tot Koning zal worden uitgeroepen. Wel zoudeu hij den Prins-Regent groote bedenkingen te gen zulk een maatregel bestaan, doch hjj zou verklaard hebben, dat hij zich tegen deu uitdrukkelijke;! volkswil niet verzetten zou. Als dus de Volksvertegenwoordiging een votum uitbracht, iu den geest van de bedoelde verheffing, zal de Prins meer dan waarschijulijk in de zaak berusten. De Standard verneemt, dat de onder handelingen met Rusland over de punten aau de Afghaansche grenzen, waaromtrent nog geeue overeenstemming was verkregen, een bevredigenden loop nemen, zoodat er hoop bestaat op eeue spoedige oplossing vau alle geschilpunten. United Ireland schrijft over de Jubileum feesten: Op liet geschal der bazuinen, eon '.eeken, dat van de buiten galerij werd grgeven, verdween alles iu e« li oogwenk en andere slaven brachten weder een dergelijke» reusachtige» schotel op tafel, die een« combinatie bevatte van ptiuwen, levers van zeldzame zeevisschen en fazanten. Na dit derde gerech', dat op gelijke vlugge wijze werd afgenomen, ging de zoldering eens klaps open, eu men zag iu het midden der gas ten op de tafel een groot zilveren aairecht- blad nederdalen, waarop goeden en albasten reukilacous, kransen en fijne bloemen, verschil lende kleine kunstvoorwerpen en zeldzame kost baarheden waren geplaatst. Eindelijk kwam het nagerecht, dat volgens de Romeinsche schrijvers somtijds meer dan honderdduizend sestertiën had gekost.Naast on tel bare taarten eu gebakken van verschillende vor men en afmetingen en voor den uiteenloopen den smaak der gasten toebereid, bestond het uit de fijnste ingelegde confituren, met rozijnen en vijgjes gevulde snippen en eene groote me- »Eik beschaafd land was bij het feest ver tegenwoordigd op ééu na, namelijk Ierland. Ierland stond alleen morrend opzij. Wan neer men nog eeu commentaar behoeft op Eugeland's wanbestuur over Ierland, dan is het de houding der Ieren bij het jubileum feest.- Aau Ierland had de plaats naast Engeland nevens den troon der Kouiugiu toegekomen. Ons bloed heeft medegehol- pen, het uitgestrekte Rijk te grondvesti- geti, 't welk zich thans iu het jubileum heeft verheugd. En wat is on« loon ge weest? Armoede, ellende, slavernij en hon gersnood. Aan Eugelauds strijd eu moeite hebben wij deelgenomen; aau zijn triumfen mogen wij niet deelnemen. Wie vermeet zich te zeggeu, dat Ierlaud's houding van koele reserve deloyaal is? Als Ierland treurt terwijl alle anderen juichen, dau is dat niet Ierlaud's schuld. De motieven voor Eugeland's blijdschap zijn juist de redenen voor Ierlaud's droefheid. De Eugelschen verheugen zich over eene halve eeuw lang genoten vrijheid, welvaart en vooruitgang; wij treuren om vijftig jaar lang geleden honger, ellende en verdrukking.* De Minister Crispi heeft eeue circulaire uitgevaardigd, waarbij het dragen van re volvers in Italië ten strengste is verboden. Er zjjn vrij ernstige ongeregeldheden ontstaau te Canet in de provincie Barce lona, ter gelegenheid van de verkiezingen voor den gemeenteraad. Er werden geweer schoten gelost, eu er zijn verscheidene ge kwetsten. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat de Keizer de bouwplannen heeft goedge keurd voor eene groote Siberische spoor- weglijn naar Vladivostock. Hierdoor zal de reis, gedeeltelijk per spoor en gedeeltelijk te water, tusscheu St. Peters en Vladivos tock, over Tiurnen, Tomsk, Irkutsk, langs het Khankameer en de Amur-rivier binnen twee weken kunnen volbracht wordeu. Met het bouwen wordt spoedig eeu aanvang gemaakt onder toezicht van den Minister van oorlog. De lija moet binnen vijf jaren voltooid zijn. De Zwitsersche Bondsregeeriug heeft met de firma Grusson, te Buckau, contract gesloten voor de levering van een pant sertoren ten behoevo van de foitificatie aau den zuidkant vau de St. Gotbard-tunnel, voor den prijs van 180,000 franks. In autwoord op eeue interpellatie in deu Stendeuraad is van Regeeringswege medegedeeld, dat er in eene der eerstvol gende zittingen een ontwerp, betreffende eenige bepalingen der boudswet op burger lijken stand en huwelijk, zal ingediend worden. Dit zal geschieden naar aanleiding eener motie van 25 Maart 1885, tot strek- kiug hebbende de echtscheiding moeilijker te maken. Eindelijk is Rusland met een voorstel tot oplossiug der Bulgaarsche quaestie voor deu dag gekomen, dat wellicht eenige kans heeft iu ernstige overweging te wor deu genomen. Men weet, dat men te St. Petersburg, na liet mislukken der zending van Kaulbars, plechtig heeft laten verkla ren, dat men vast besloten was de oudauk- nig dergelijke lekkernijen. Iu het midden van dit alles stond een kunstig bewerkt standbeeld van Vertumna, geheel van fijn banketdeeg gevormd, dat in zijn voorschoot saprijke vruch ten van allerlei jaargetijde droeg, omgeven door meloenen, die in velerlei figuren waren gesneden. Terwijl de gasten het weelderig vernuft van den gastheer bewonderden en de Romeinsche neiging tot geestesoefening en slagvaardigen tafel kout zich in taliooze verrassende wendingen open baarde, gingen de slaven weder rond eu boden tandstoker» var fijn ivoor aan. Het uagereoht duurde soms den geheelen nacht, want de Romeinsche Senatoren waren bij hunne ingetogenheid en mannelijke zelfbe- heersching in het clagelijksche levon, op de feesten, hun door hun vriend Lucullus geboden, niet vervaard voor een slapeloozen nacht bij een stouten beker wijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 1