H 1 i\l i\ E ft L A N I). bare Bulgaren aan bun lot over te laten. Men was reeds in Europa zoozeer aan het deukbeeld gewend, dat Rusland geeue de finitieve regeling in Bulgarije wenschte, dat men thans naar de gronden raden moet, welke den Czaar hebben bewogen van standpunt te veranderen. De Minister Giers verklaart in zijne nota, dat Rusland nog steeds van meening is, dat het Bulgaarsche regentschap, het Mi nisterie en de nationale vergadering allen onwettig zijn, en dat het tegenwoordige partijbestuur door een ander moet worden vervangen, hetwelk, onder de bescherming der mogendheden staande, eeue soort van interregnum, zou vormen, om zoolaDg er geene defiuitieve regeling getroffen is, aan het hoofd der Bulgaarsche zaken te staan. Om dit plau ten uitvoer te brengen, be veelt de Russische Regeering in het bizon der aan, dat de Mogendheden het eens worden over den persoon vau een voorloo- pig Regent, die alsdan door den Sultan zou benoemd worden. De taak van dien Recent zou dau zpu, een nieuw Ministerie te vor men, dat met het uitschrijven eener nieuwe Sobranje belast zou worden, welke verga- deriug de opdracht zou krijgen een nieu wen Vorst te kiezen. Over den aanstaanden oogst in Honga rije wordt gemeld, dat het graan aan den linkeroever van den Donau vrij goed staat, en dat het aan den rechteroever een middelmatigen oogst zal opleveren. Even zoo staat het met de verwachtingen in het dal der Theiss. Van rogge en haver wor den goede oogsten verwacht; gerst staat middelmatig, terwijl de maïs nog zeer ach terlijk is. Ook van raapzaad wordt niet veel verwacht; de opbrengst van dit gewas zal stellig gering zijn. Een goed voorbeeld. GEMENGDE BERICHTEN. O Het Cubaausche budget, dat bij de Cortez zal ing-.diend worden, wijst op eene bezuiniging van Diet minder dan vijltien millioen. Op de bezol- digiug van al de ambtenaren zal ze plaats heb ben, te beginnen met den Onderkoning. A la bonne heure! van boven moet het goede voor beeld komen. In den laatsten tijd is het aantal bureau craten schier alom op eene schrikbarende wijze toegenomen. Op vele plaatsen heeft men het personeel met een derde, zelfs met de helft ver meerderd. Van de vlotte jaren in 1860-73, toen de levensmiddelen zeer duur waren, heeft men gebruik gemaakt, om voor minder werk veel meer loon te vragen. De bureaucratie is ver wend geraakt. Door de nieuwe behoeften, die door weinig bezigheden werden in het leven ge roepen, zijn de lui er slechter aan toe dan vroe ger, toen zij wat meer arbeid hadden. Da ruimere bezoldiging en de opvoering der examens voor al die baantjes, waartoe niets meer gevorderd wordt, dan eeuige routine, heeft het nadeelige gevolg, dat zeer veel kooplui en in- dustriëeleu in den laude, hunne zoons, die aan- Lg, knapheid eu vlijt bezitten, bij voorkeur voor het een of ander lucratief postje bestemmen. Eu Zoo gebeurt het, heiaas! dat de knapste lui aan haudel en industrie worden onttrokken. Eu nie mand zal ontkennen, dat ons land veel meer voordeel zal Hekken van knappe kooplui eu knappe iuuustriëeleu, dan van de allerknapste bureaucraten, die prachtige verslagen eu keurige statistieke tabellen cf andere papieren wonder kinderen in de wereld zenden. V. W. Tot de leden van de Tweede Kamer, die het voornemen hebben zich bij de eerstvolgende af treding niet moer verkiesbaar te stelleö, behoort, volgens de N. li. Ct., ook de heer Corver Hooft. Het ministerie van Koloniën heeft besloten tot het doeu aanmaken van ontsmettiugs-ovens, voor den dienst in A jeh en op andere plaatsen. Weldra zullen de eerste ovens, van de firma De Jougb Co. te Oudewater, derwaarts wor den afgezonden, In het voorjaar van 1887 waren ter ver krijging van eene akte van bekwaamheid als on derwijzeres opgekomen 1371 caudidateu, van wie 75 8 slaagden. In het voorjaar van 1883 werden gr ëxamineerd 1161 cai.didaten, van wie 720 slaagden; in hot voorjaar van 1884 1298 caudidateu, van wie 746 slaagden; in het voorjaar van 1885: 1432 caudidateu, van wie 806 slaagden, en in het voorjaar van 1886: 1423 caudidateu vau wie 735 slaagden. Haarlemmermeer, 27 Juni. De onlangs al hier opgerichte boter- eu kaasfabriek „De Haan" werkt uitstekend. Dagelijks worden er ruim 100 kazen gemaakt. Vele landbouwers in den omtrek leveren volgens vaste, contiacten de melk hunuer koeien aan de fabriek. Bêtise humaine oü sont tes limites! Eene schatrijke Russische Prinses vietde eenige dagen geleden, op hare buitenplaats te Pawlowsk, in de na', ij beid van Sint Petersburg, den twiutigsten verjaardag van haar lievelingshond. Ter eere van den jubilaris gaf zij een schitterend feest en het beest zat in een prachtigen stoel op een overheerlijk fluweelen kussen, dat de meesteres zelve voor het mormel had geborduurd. Het kantongerecht te Tilburg heeft iemand tot f75 boete of 10 dagen hech tenis veroordeeld wegens het zonder noodzaak in bewegiug brengen van dtu nmtoestel vamen spoortrein, waardoor deze tot stilstaan werd gebracht. De grootste bierbrouwerij van Duitschland is de Spaten-Brauerei, eigendom van Gabriel Sedlmayer. Het vorige jaar werden daar 446791 hektoliter, d. i. 363077 vaten bier ge brouwen. Op een na de grootste is die van Anton Dreher te Weenen; daar werden 348603 vaten bier gebrouwen in't afgeloopen jaar. De Löwen-Brauerei maakte in dat jaar 252780, de Pschorr-Brauerei 234950 vaten bier. Een FranschmantePau, Baby g e- naamd, is op een driewieler van Parijs naar Weenen gereden in 7 dagen en 4 uren. „Bram, de brave broer van brei ende brouwende Brielscbe Brechtje, bracht iu zijn brons-bruin broekje een bril, een brand brief en een gebraden en gebroken brokje bros bruin broo.l zonder brommen of brullen over de breede brug te Brenkelen." Dezen zin (naar inhoud en stijl verwerpelijk) treft men aan in een nieuw schoolboekje. Het doel vuu het werkje is zeer loffelijk: meer zorg te besteden aan rle spraak vau da leerlingen. De weduwe Robert, kautkoop- vrouw te Brussel, heeft in 8 minuten de 225 treden beklommen, die naar den leeuw van Waterloo leiden. Zij was vergezeld van haar jougsten zoon, die 57 jaar oud is. De vrouw telt er 95. Meuige jongeling zal het haar niet nadoen. In Moskou heeft Uetgemeente- bestuur, naar aanleiding van eeu desbetreffend verzoek der telephoon-maatschappij, het oplaten van vliegers in de stad verboden. De zooge- uaamde „staarten" der vliegers, die veelal uit boomschors zijn gevlochten, geraken zeer dik wijls in de telephoondraden verward, waar zij olijven hangen en bij regenachtig weder hinder lijke storingen veroorzaken. Het wegruimen van deze lastige overblijfselen geschiedt door verbran ding met benzinelampjes. Door de rechtbank te Bern zijn zes jongelieden uit Estanayer tot eene maand ge vangenisstraf veroordeeld wegens liet verkoopen van valsche oudheden. Het schijnt, dat die iu genoemde piaats, zoowel in steen als in brons, stelselmatig vervaardigd worden met eene han digheid, die zelfs goede oudheidkenners misleidt. Een berg met zulk een onuitspre- kclijken naam als Glytidyfrdwy scheen voorbe stemd om ter gelegenheid vau bet jubileum dir Eugelsche Koniugiu iets excentrieks uit te voe ren. Niet voldaan met de vreugdevuren, die op zijn top werden ontstoken, is de met gras be groeide berg, een der hoogste vau Wallis, geheel in brand geraak. De veldarbeiders uit den omtrek zijn onmiddellijk aan hel werk getogen om greppels te graven en aldus den voortgang vau het vuur te stuiten. De berg zelf zal nog we! eeuige dageu branden vóór het vuur geheel is uitgedoofd. De A m e r i k a a n s c h e justitie is soms ook niet een van de vlugste. Het hoogge rechtshof van Missouri heeft eerst dezer dageu hel vonnis bevestigd, waarbij de Engelschman Maxwell ter dood veroordeeld wordt, wegens den in April 1885 gepLegdeu moord op zij a lands man Preller, in een hotel te St. Louis. Spinazie - pudding. Overgebleven spi- nazie of een restant versche spinazie wordt afge kookt, met wat uien gekruid (die men er dau weder moet uitnemen), gestoofd, daarna met ge hakte overscboije8 vleeech en spek verm ngd eu alles met afgeraspt aan dobbelsteentjes gesneden en iu melk geweekt oudbakken brood, wat eier dooier, wat zout en hel schuim van eiwit dooreen geroerd. Wil men zich de moeite besparen van een vorm met boter te bestrijken en met meel te bestrooien, om dien na eeu half uur bakken of een geheel uur koken om te keeren, dan kan men ook de geheele massa in de koekepan, als zij goed uitgewreven is, met boter en spek bakken. Te dien einde moet men het deeg een weinig verdikken met een halven lepel meel of broodkruim er bij, het omkeeren en het van tijd tot tijd dichtdekken, om het wat te doeu rijzen. Meu geeft er botersaus, en ais men wil, sau cijsjes of ander vleesch bij. Er zijn ook domme dieven: dat bleek ter zitting der rechtbank te Middelburg, waar eene 21-jarige dienstbode dezer dageu terecht slond ter zake van valschheid in geschriften. Zij had nl. eeu winkelier te Goes opgelicht voor f 84 met eene valsche handteekening, nl. met een briefje luidende: „Mejufvrouw tefeu verzoek ek uw alle Goederen te zenden iu Dien als de rekeuiug zal betalt worden zoo zal ik uw zelfen komen bezoeken. H. Sckimmelpen v. d. Oye". Uit het feit, dat de winkelier er in liep en dus de plompe bedriegerij gelukte, kan men alweer zien qu'on trouve toujours de plus bete que soi. Tegen de meid werd 1 jaar gevangenisstraf ge- eischt; de winkelier kreeg eeue vermaniug voor zij e domheid om zulk gekrabbel aan te nemen als schriftuur van een Schimmelpenuinck van der Oye. Ter wille van hen, die misschien voor jongelieden nog eene toekomst zien in de notariëele loopbaan en invloed op hunne keus van eene carrière kunnen uitoefenen, zij gerele veerd, dat zich dit jaar voor de notariaat-examens 412 adspiranten hebben aangemeld. Nu de tijd der doperwten ipoe- dig aanbreekt, zal aan vele huisvrouwen 't vol gende middel, om de erwte te couseivtertn, zeker aangenaam zijn. Over een liter gedopte erwten strooit men, zonder ze le wasschen, een eetlepel vol suiker en schudt ze dan goed dooreen; daarop legt noen ze uit op eeu schoon papieren laat ze in een niet te heeten oven drogeu. Zij moeten geheel hard, maar niet geel worden; als ze niet goed gedrocgd zijn, bederven zij. Men kan de doperwten aldus langen tijd bewaren; later iu water met zout gekookt en met eene botersaus gegeten, smaken zij als versche dop erwten. Het aantal in Engeland in den loop van 1886 gelegde eieren bedraagt 1,391,588,064, welke som een kolossaal groot aantal eierstruiven en eene waarde van meer dan 41 millioen gulden vertegenwoordigt. Bij eene begrafenis te Weenen kreeg Ue koetsier van een der rijtuigen, die vol zoeten wijns was en daardoor in een vroolijker stemming was geraakt dau voor de gelegenneid paste, het in zijn hoofd, met zijne paarden allerlei „kunsten" te maken. Hij reed eeuige keeren de andere rijtuigen voorbij om aan de spits van den stoet, vórr de lijkkoets te gaan rijden, hield dan plotseling stil, en liet al de aud;re koetsen voorbijiij len enz. De menschen, die in da koets zaten, wilden uitstappen, maar de koetsier dulde dat niet, eu om hnu te toonen, dat hij niet dronken was, reed hij zoo vlak langs een lantaarn paal, dal er geen haar meer tusschen kon. Op het kerkhof schold hij zijne passagiers, bij het uitstappen, nog eens duchtig uit. De man is nu „wegens onvoorzichtig rijden" tot acht dageu gevangenisstraf veroordeeld. Door een kippen houder in de ge meente Achtkarspelen werden de kippen dit jaar met moutkiemeu gevoederd, met het gevolg, dat hij 3 pCt. meer eieren kreeg, dan hij voederiug met haver, gerst enz. Wanneer zich mieren in kamera, kelders, enz. vertoonen, kan men deze lastige in secten daaruit gemakkelijs verdrijven. Men vult voor dit doel eenige schoteltjes met een mengsel van gist of zuurdeeg met houig, stroop of eeue suikeroplossing eu zet ze op die plaatsen neer, weike het meest door de mieren vvordeu bezocht. Naarmate de zoete vloeistof iu de schoteltjes ver mindert, verdwijnen ook de mieren, want gist is voor haar een üoodelijk vergilt. Eeu ander goed middel is benzine, dat men in de reten eu scheu ren der vloeren moet gieten; wauueer men met deze vloeistof de mierenhopen iu den tuin begiet wordeu de mieren oogenblikkelijk g.dood. Niet minder werkzaam is eeu mengsel van evenveel deelen naphtaiine eu versch iusectenpoeder. De aauwemling vau het laatste middel is binnenshuis beter dan het gebruik vau benzine, daar dit laatste bij aanwezigheid van vuur gemakkelijk ontvlamt. De stafmuziek van het 3e reg. inf. te Bergeu-op-zoom is door den Minister vau oorlog aangewezen, om N. derland te vertegen woordigen op het internationaal concours van militaire muziekkorpsen, dat 3 October e. k. te Mechelen zal plaats hebben. Een kranige oude heer. De vijf eu-zeventlg- jarige senator Davrs te St. Pauls, iu Amerika, ging onlangs met zijne echtgenoote, en een man, aio het schuitje roeide, op het meer Me Garrow vissollen, toen op zeker oogeublik de beid# mannen tegelijkertijd opstonden, om gemakkelijker eeue lijn le kunnen uitbrengen. Toevallig waren zij beiden aan dezelids zijde gaan staau.het bootje werd topzwaar, sloeg om eu de drie personen vielen iu het water. Toeu Davis weder aan de opper vlakte kwam, zag hij zijne vrouw met de golven worstelen en met groote tegenwoordigheid van geest riep hij haar toe om bedaard te blijveu eu zich niet aan hem of aan zijne kleederen te klemmen. De vrouw, die ook 'groote tegenwoordigheid van geest bezat,gehoorzaamde en daardoor gelukte het haar echtgenoot om zijn arm om haar midden te slaau, met haar naar wal te zwemmen en haai' behouden op den oever te brengen; daarmede nog niet te vreden ging de dappere oude heer op nieuw te water dook naar den roeier en had het geluk ook dien man van een zekeren dood te rtdlen. De gemengde commissie door het Deensche en het Zweedsche gouvernement be noemd voor het onderzoek van het ontwerp van den ingenieur De Rothe, voor eeue tunnel ouder de Suud (KopenhagenMalmö), heeft daarover een ongunslig prae-advies uitgebracht. De diamant deelt mede, dat door eene vereeuiging van Amsterdammers, eeue fa briek met duizend molens zal worden gebouwd, naar het ontwerp van den architect C. A. Bom- bach. Tevens zal een aauzienlijke kapitaal worden bijeengebracht ter bevordering van den Amster- damachen diamanthandel en nijverheid. 'Terwijl men sinds lang in Duitse h- land zich onledig houdt met de vraag, of men niet ook daar het privilege voor de apotheken zal opheffen en het beroep vrij laten, zooals iu de meeste audere landen, heeft men nu iu Liibeck er wat anders op gevonden. Het gemeentebestuur aldaar heeft nl. bepaald dut concessie voor eene apotheek zal gegund wordeu aan den meestbie dende! Zoodoende deelt de stadskas iu rle zege ningen van de goudmijnen (want dat zijn iu Duitschland de gepriviligeetde apotheken, die bij overgang schatten opbrengen). In eene vergadering van den ge zondheidsraad van de Seine, heeft de heerJung- fleiech de aandacht gevestigd op den vrijen ver koop van gekleurde stilten, zoogenaamde pastel, die door kinderen wordeu gebruik! om prenten te kleuren. Verschillende dezer pastellen zijn sa mengesteld met vergiftige stoffen, zooals merrie, vermilloeu, chroomiood eu audere, en kunnen dus schadelijk werken op de gezondheid van de ge bruikers, die meestul de gewoonte hebben aan de punten te likken. Corbett heeft eert strijkijzer nit- gedacht, dat vrij is van de wrijving over de te bewerken stcffcn. Hij vindt het zeer nedeelig voor kanten gordijnen, borduurwerken en derge lijke artikelen, die tot de preciosa behooren, dat zij op de gewone wijze gestreken worden. Zijn strijkijzer, of liever rolyzer, bestaat uit vier gladde metalen cy inders, die van assen voorzien zijn, welke op wrijvingsraderen loopen, om het zuiver draaien te verzekeren, terwijl eene aangebrachte plaat met langwerpige openingen het uitvallen verhindert. Het verwarmen geschiedt op de ge wone wijze. Terwijl eenige dagen geleden zich eene visschersboot van Messina in de nabij heid der grot bevond, zagen de opvarenden een grooten visch, omringd door een veertigtal kleine vissclren. De visschers besloten, op het zeemouster jacht te maken, eu troffen het met twee harpoen- steken, waarvan de eene doodelijk was. liet visclije werd daarop door twee schuiten naar dm wal gesleept, waar het 16 centenaars bleek te wegen Het monster, dat tot de walvisscltenfamilie be hoort, heeft geen staart eu is vier meter lang en bijna even dik. Zekere K. te Gastel (N. B)., die Dinsdagmorgen uit de gevaugenis was outslagen, werd des avonds reeds betrapt op diefstal van een zak meel en door de politie weder ter be schikking der justitie gesteld. Te Nijmegen doet zich het ver- schijnsel voor, dat ook elders is opgemerkt. Bouwmeesters hebben er gronden gekocht nabij eene begraafplaats en daarop huizen geplaatst; maar toen nu aldus de bebouwde kom der ge meente tot de begraafplaats genaderd was, be gon men te klagen over de ongezonde uitwase mingen en sluiting vau het kerkhof te vragen. Ook dank zij het rapport van den deskundige, die in de nabijheid volstrekt geen „gevaar, schade of hinder" voor de gezondheid r.iet, hebben Gedep. Staten het verzoek om slutting al- gewezen. Eerloos. In vroegere t ij den werden soldateu, die zich volgens de heerschende denk beelden of volgeus de bepaliugen der krijgs artikelen aan onteereude daden schuldig maak ten, onder allerlei half treurige, half kluchtige plechtigheden, eerloos verklaard. De meest gewone plechtigheden bejtoüden in het verbreken der wapenen, afsnijding van de eereteekens en de onderscheidingsteekeueu der uniform door denbeul, die daarna den schuldige met eeu schop tegen het rug-einde uit den kring van het verzamelde regiment of vaandel verwijderde. Somtij is gebeurde het wel eens, dat zulk een eerloos verklaarde, na eenigeu tijd, op zijn verzoek weder in zijne eer hersteld (gerehabiliteerd) werd. De plechtig heden daarbij waren bij verschillende mogend heden tot in de 18e eeuw toe, nog veel bespot- telijker, dau die van de eerloosverklarig. Degeen, die iu zijne eer wilde hersteld worden, moest op handen eu voeten den gesloten kring zijner atdeeliug naderen, daarbuiten verscheidene keeren als eeu hond blaffen en op de vraag, wie hij was en wat hij verlangde, antwoorden, dat hij een eerlooze kerel was en weder eerlijk wilde worden: den werd hij binnengelaten eu als de troep genoegen nam met zijne rehabilitatie kreeg hij vergunning om op te staan, waarop zijue formeele herstelliug door het zwaaien der vaan dels en de plechtige verklariug van den com mandeerenden officier plaats had. Bij de Zwitsers mocht de betreffende persoon opgericht in den kring treden, bij anderen moest bij er, met de muts in den mond, op handen en voeten bin nenkruipen. De eerloosverklariug is bij ons leger hij de wet van April 1886 afgeschaft. Gebrek aan het noodige bedrijfa- kapitaa! ia oorzaak dat de fabriek vau atoom- en andere werktuigen de Atlas te Amsterdam, jl. Zaterdag werd gesloten. Een 150 tal werk lieden, behalve het kantoor-personeel, wordt daardoor buiten werk gesteld. „Kort en bondig" is de lijfspreu k vau eer. kapitein der iufauterie, die geen praatjes van zijne ouderhoorigeu kan velen. Somtijds geeft deze bondigheid wel eens aanleiding tot kleine vergissiugen, die echter geenszins alle even ver makelijk zijn als de volgende: Op zekeren morgen meldden zteh verscheidene zijner manschappen ziek en onder hen ook een der leden van Jeu staf, die over rheumatiek iu den rechterarm klaagde. Bij zijn intreden in het hospitaal vroeg de dokter hem: Kun je niet met je linker arm trommelen? Neen, dokter. Blijf dan van daag maar eens thuis. Deze samenspraak had verscheidene achtereenvolgende dageu onver anderd plaats en de patiënt leidde een lui leventje terwijl zijne kameraden zich iu de snikheste Juit zon half dood exerceerdeu. Maar toen de inspec tie-dag langzamerhand nader kwam, werd het dringend noodzakelijk, dat de mau herstelde. Kun je nu nog niet trommelen? vrotg de dokter hem daarom nog al barseh. Neen, dokter! was het kort, beslissend antwoord. Maar ja moet, dunkt me, al lang beter zijn, of heb je nog pijn in je arm? Neen, dokter! Dan moet je voor den dit en dat toch de trommel stokkeu kunnen hanteeren? zeide de dokter eu liet eeu trommel halen. Hier zoo, probeer het maar eens! Maar dokter, ik blaas de kornet, was het lakonieke antwoord. Toeu hij hierover werd onderhouden, beriep de man zich op de lijfspreuk van zijn kapiteiu, die hem meermalen over uoodelooze uitweidingen de les had gelezen. Tegen het drinkgeld IGegen das Trinkgeld) is de titel van eeu alphabettsche hö- lelgicls voor bezoekers van de voornaamste Eu- ropeesche steden, welke door de Berlijnsche ver- keersvereeniging bij Alexius Kieslsiug is uitge geven. Met behulp van dat hoekje kan men vooruit de kosten van het verblijf iu de ver schillende hotels berekenen, en voorts vindt meu er eeue lijst van de honderden hötelhoud. rs, die zich verbonden hebben tot afschaffing van alle onnoodige fooien en drinkgelden. Eene boete van 40,401 franks e n e e n jaar gevangenisstraf is dezer dagen door de recht bank te Brussel opgelegd aan een man, die daar eene geheime branderij was begonnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2