GEMENGDE BERICHTEN. Amst., dezer dagen opnieuw een adres aan den Koning gericht, waarin werd aangedrongen op het verleenen van gratie aau Domela Nieuwen- huis. Ook hierop is eene afwijzende beschikking ontvangen. Kurhaus Het uit zijn asch herre- zeti nieuwe badhuis te Scheveningen is opnieuw Kurhaus (spreek uit „koerhaus") gedoopt. In den Spectator schrijft de heer Marcellus Emauts daarover o. a. het volgende: Weer draagt ons badhuis zijn Duitschen naam, en weer mogen de Hagenaars ouder den boog, waarop de gulden letters prijken, als door een eere poort, er binnen gaan. Zou iets dergelijks in Zweden of Denemarken worden geduld? Wel moeten zij, die het Duitsche woord op de ge- velteekeniug van het gebouw plaatsten, een lagen dunk gekoesterd hebben van ons nationaliteits gevoel, en wel hebben de vroede mannen, die de teekening goedkeurden, dezen lagen dunk ge rechtvaardigd. Kneppelhout schreef: Het volk, dat zijne taal versmaadt, is rijp voor slavernij. Van die waarheid zijn maar weinige HageuHars doordrongen; ja, in veler oogeu heeft dat voor uitzicht van eene slavernij wel iets verleidelijks. Toen Mannsladl's kapel liet herbouwde badhuis inwijdde met het „VVieu Neerlandach bloed//, stonden dc Duitsche artisten op. Dit was geen hulde, maar slechts eene beleefdheid vau den vreemdeling aan onze nationaliteit. Welke waarde echter heeft die beleefdheid van weinige minuten binnen de muren, wanneer dan buiten op, vele jaren lang, de vreemde naam zal prijken? Had het niet tot de taak onzer vroede mannen be hoord, zorg te dragen, dat ons, ten overstaan van de tallooze buitenlanders, die jaar in, jaar uit Scheveningen bezoeken, deze onbeleefdheid ware bespaard gebleven? Maar het Kurhaus moet im mers cosmopolitisch zijn? Schrijf er dan den naam in minsteus vier Europeesche talen op, of inVolapuk. Het Berlijnsche weekblad Das Echo looft een prijs vau 20 Mark uit voor het ueste achtregelige vers lot lof der schoonmoeder. Het gevaar, aau het likken van honden verbonden, werd dezer dagen in de Aca demie van geneeskunde te Parijs besproken door den heer Ollivier. Deze wees op het veel vuldig voorkomen van den blaasworm te Parijs en schreef dat toe aan het groot aantal honden aldaar (160,300), waardoor de menscheu besmet worden. De blaasworm komt op IJsland, waar bijua ieder bewoner zes honden heeft, meer dan ergens elders voor, nl. bij 28 perceut der bevol king. De heer O. beval als voorbehoedmiddel tegen de genoemde ziekte groote zindelijkheid op spijs en drank aan, en waarschuwde tegen overdreven gemeenzaamheid met honden, vooral van kinderen. Hij was van oordeel, dat alle rondzwervende houden zonder eigenaar onmee- doogend moeten afgemaakt worden. De verzameling oudheden meube len enz. behoorende tot het Broekerhuis, is in haar geheel aangekocht door mevr. de wed. jhr. Lopez Suasso, geb. De Bruijn te Amsterdam, die daar toe voornamelijk geleid is door de begeerte om deze verzameling voor ons land te behouden. Voornamelijk Engelsche en Fransche liefhebbers waren in dezen koop in onderhandeling. Het Broekerhuis is voortaan voor het publiek ge sloten. Het gebouw met de gronden wordt weldra in het openbaar verkocht. Dinsdag-ochtend is teKatwijk eene buis van de duinwaterleiding gesprongen, zoodat 's morgens bij de waterverbruikers te Leiden eene algemeeue verslagenheid heerschte. Alleraar digst is 'l, zegt de L, Ct., dat in zulke gevallen de menschen hardnekkig bij de buren blijven vragen ,,of zij al water hebben", alsof de Maat schappij jegens den een beter gezind is dan jegens den ander. Er deed zich zelfs gisteren-motgen het grappige geval voor, dat eene dienstbode aau het kantoor der Maatschappij kwam klagen "dat ze nergens in de stad water hadden en of de heeren niet een emmertje voor haar hadden". De emmers had ze al vast bij zich. Op het Koninklijk domein Soest- dijk zuilen naar Sempervirens meldt in den loop van dezen zomer twee Agaves bloeien: eene gewone Agave Americana of honderdjarige Aloë, wier bloemsteng thaus eene hoogte van ruim 2, en een Agave glauca, wier stengel nu reeds ongeveer eene hoogte van 5 M. heeft bereikt. Dinsdag kwam een landbouwer met een vracht hooi de Hernalserpoort te Weeuen waar meu nog stedelijke accijnsen heeft, binnen rijden. Niets aan te geven, vroeg de kommies. Niets, antwoordde de boer. Doch op hetzelfde oogeublik klonk uit de diepte van den hooiwagen een onmiskenbaar geluid, bet knorren van een varken. De boer wilde doorrijden; de kommies gebood halt. „Ik zal u leeren, varkens binnen smokkelen," zoo vervolgde hij en stiet met een peilijzer in het hooi. Een veel duidelijker geschreeuw van het getroffen varken klonk nu uit den wagen. De landbouwer, die zeer kalm bloef, moest afladen. Een aanzienlijke menigte had zich om en bij het belasting-kantoortje ver gaderd. Steeds werd hooi afgeladeD, doch wat men zag, geen spoor van eeuig levend beest. Eindelijk werd de onderste laag afgehaald; er was geen varken te bekennen. Het hooi werd door den verlegen kommies omgewoeld, doch zonder eenig gevolg. Iedereen stond verbaasd, men had het varken duidelijk gehoord. Waar kon het ge bleven zijn? Eindelijk krijgt iemand uit het volk erg in eer. heer, die ongemerkt wil wegsluipen en herkent hem als den buikspreker Dormer. ,/Ha, daar is Donner, roept bij; hier hebben we den schreeuwer uit het hooi." Het raadsel was opgelost; de kommies maakte proces-verbaal tegen Donner op. Een der grootste industrie1en van Frankrijk, die tevens tot de politieke wereld behoort, heeft ir. de schatkist eene boete vau 300,000 frs. gestori, wegens het smokkelen van suiker. Volgens opdracht, van den ge- meenteraad plaatst de Burgemeester van Kevelaar in het Kevel. Volksbl. de volgende verklaring: „De heer Thiimme), pr. d.kaut te Bemscheid, be weert in de door hem uitgegeven brochure: llheinische Richter und Römische Priester"dat de 10000 pelgrims, die dikwijls op Zondagavond te Kevelaar bijeen ziju, bestaau uit twee klassen: beschonkenen en niet-beschonkenen, dat de eersten echter de grootste helft uitmaken. Deze voorstelling van het pelgrimsleven op deze plaats is in lijnrechte tegenspraak met den feitelijkeu toestand. Een beschonkeue is hier tijdens de bedevaart een volstrekt zeldzame verschijning. Derhalve Verklaren de gezamenlijke leden van den gemeenteraad van Kevelaar, tot afwering der ongegronde beschuldiging, tot verdediging van de eer der pelgrims en tot behoud van den goeden naam der gemeente, waarvoor zij zich als wettige vertegenwoordigers verplicht achteu te waken, dat de bedoelde beschuldiging is eene grove onwaarheid. De Emmericher Ztg. voegt er bij, dat de schrijver en drukker der, ook in andere opzichten, voor den katholieken gods dienst smadelijke en lasterlijke brochure, door het Gerechtshot te Elberfeld de eerste tot 9, de tweede tot 2 maanden gevangenisstraf werd ver oordeeld. Eau goede les voor da lasteraars. Eene ongehuwde, bijSidcupwo- nende dame schreef voor eeuige weken een brief aau den Loid-kamerheer, waalin zij in beden king gaf, dat op het jubileum-feest in de West- minster Abdij alle standen der Britsche maat schappij zouden vertegenwoordigd zijn, behalve bejaarde dames, om welke reden zij om een toe gangsbewijs verzocht. Lord Lathon kou den drang van dit argument niet wederstaau, doch beperkte het aantal toegangsbewijzen tot één. Het schijnt zoo schrijft men uit Beileu in de dierenwereld meer en meer eene manie te worden om een reisje per spoor te ondernemen. Dat een nestje met jonge vogels op de remstang van een waggon gevonden wordt, is ïeeds geen nieuws meer. Verleden week wist de Arnh. Ct. te vertellen, dat kippen van den stationschef aldaar een toertje naar Amslerdam hadden gemaakt. Een niet minder curieus geval van trek om per spoor te reizen heeft zich hier vooigedaau. Een wisselwachter vond in een spoorwagen een zwerm bijen, die naar alle waarschijnlijkheid met den trein waren aangekomen; van waar weet men niet. Het tal rijke gezelschap vervolgde de reis niet, maar werd Uoor een bijker in een korf gedaan. De bijen, vlijtig, maar zeker ook nederig vaa aard, hadden plaats genomen in een goederen wagen. Gelukkig, want om met een zwerm bijen in denzelfdeu coupé te reizen, daarop zal wel niemand belust ziju. De zanger Capoul te Par ij s had zich de weelde veroorloofd een verslaggever van Lc National een klap om de oorea te geven, om dat deze hem, den grooten Capoul, had durven critiseereu. Voor deze ongepaste handigheid heeft de correctioneele rechtbank den chanteur lot 24 uren nadenken in eene cel en 300 frs. boete veroordeeld. In de Transvaal is, volgens de „Umtata Herald" eene vrouw geheel genezen van kanker iu het aangezicht door het gebruik van Euphorbia (Melkboom)sap, nadat zij verscheidene andere middelen had aangewend. Op de gren zen zege de Transvaahche Volksstem is Euphorbiamelk retds jaren bekend als een ge neesmiddel voor kanker. Naar aanleiding van de zeer hooge prijzen bij het feest van Koningin Vic toria betaald voor plaatsen, waar men den op tocht kon zien, herinneren Engelsche bladen a&n de plaHt8prijzen betaald bij de kroning van vroe gere Koningen, ten bewijze, hoezeer ook in dit opzicht de tijden veranderd zijn. Bij de kroning van Eduard I betaalden de kijklustigen 1 Jar- thing penny)-, bij die van Richard II 1 penny, bij die van Hendrik VIII en Elizabeth een grote (4 pence), en bij die van Koning Jacobus 1 1 shilling. Bij de troonsbeklimming van Karei II be taalde men reeds een halve kroon (2Vs shilling), bij die van Willem III een kroon (5 shilling), bij die van George II een halve guinje en bij die van George III 10 guinjes. Thans is er wel 100 pd. st. en misschien meer voor eene ver dieping betaald. Te St. A n n a 1 a n d (Zeeland), h e fa- ben Maandag 27 dezer Jan Goedegebure Abrs- zoon en Tiijntje Bal, hun negeu-en-vijftig-jarig huwelijksfeest gevierd. Hierbij waren tegenwoor dig vijf broeders van den jubilaris, allen met hem uit éen huwelijk gesproten. Van deze zes broe ders ziju er drie al meer dan vijftig jaren ge huwd. Te Amsterdam woont een oud vrouwtje, dat aanstaanden Zaterdag voor den acht-en-twintigsten keer de jaarlijksche processie naar Kevelaar meemaakt en dat, toen zij aan haar vijf-en-twintigste processie was, begiftigd werd met eene zilveren medaille. Bij de vele en groote vorstel ij kc maaltijden, die de laatste week in Londen ge houden zijn, werd al het tafelzilver van het En gelsche koningshuis in gebruik genomen. Gt woon- lijk wordt dit in het paleis te Windsor bewaard in twee geheel met ijzer bekleede kamers en het is van daar dan ook onder sterk geleide naar Londen gebracht. De waarde wordt geschat op meer dan twee millioen pd. sterling (f 24,000,000). Een groot deel hiervan vertegenwoordigt het gouden servies voor 130 personen, inderiijd door George IV aangekocht, uit wiens dagen ook de groote koelbak voor Champagne dagteekent, waarin twee mannen zich gemakkelijk zouden kunucn baden en die vau binnen geheel met kristalglas is bedekt. Sommige zeldzame stukken zijn afkomstig uit Elizabeth'» dagen en werden door de Engelsche zeemacht op de Spaansche „onoverwinnelijke" vloot buit gemaakt; andere daarentegen behoorden oorspronkelijk in Iodë, Birma of China thuis. Een van de prachtigste schalen was eens het eigendom van Zwedens Koning Karei XII. Onder de pronkstukken, die ook bij gewone hoffeesten in St. George's Hall op de buffetten prijken, verdient genoemd te worden een goud-u met edelgesteenteu bezette pauw, ter waarde van 40000 p. st. (f480,000); het lichaam en de staart ziju uit het prachtigste Oosteriche goud ver vaardigd en met tal van paarlen, diamanten robijnen en smaragden als bezaaid. Eene andere merkwaardigheid is een voetbankje: een tijgerkop van massief zilver, waarvan de oogen van berg kristal en de tong van goud is gemaakt. Deze beide kostbaarheden werden door de Engelscheu bij de verovering van Seringapatuam buit gemaakt en aan den toenmaligen Koning George III ten geschenke aangeboden. De achtergrond der buf fetten bestaat uit gouden schilden, terwijl er een uitsluitend uit gouden snuifdozen is opge bouwd en eene waarde van 10,000 p. st. verte genwoordigt. Tot het eetservies behooren 30 dozijn volkomen gelijke borden, die George IV indertijd voor 11,000 p. st. zich heeft aangeschaft. Door het kantongerecht te Rot- terdam werden eergisteren 190 personen wegens openbare dronkenschap veroordeeld. Onder hen bevond zich een onverbeterlijke dronkaard, de sjouwer Jacobus Johannes Smiis, bijgenaamd „de looden pijp", die eenige weken geleden uit de Rijkswerkinrichting te Ommerschaus was ont slagen, nadat hij daarin zes maanden had door gebracht wegeus dronkenschap bij herhaling. Thaus werd hij wegeus dronkenschap op zes ver schillende dagen, na zijn ontslag uit de Rijks werkinrichting, wederom veroordeeld tot hechtenis van 15 dagen en plaatsing in de Rijkswerkin richting te Hoorn voor den tijd van negen maanden. Voor de benoeming van twee ho of- den aau openbare lagere scholen te Amsterdam, hebben zich 215 sollicitauten aangemeld. Ten gevolge der weigering van vele Mogendheden, om deel te nemen aan de wereldtentoonstelling te Parijs in 1889, zal men van die tentoonstelling eene nationale maken, maar met toelating van inzendingen uit het buitenland. Deze zullen met de Fransche van deEelfde soort worden uitgestald, evenals dit met de schilderijen iu den Salon geschiedt. Alleen de landen vau het Oosten zulleu elk afzonderlijk tentoonstellen. Voor de hoofdonderwijzer s-e x a- mens hebben zich iu het geheele land 1269 candidaten aangemeld. Sinds 1 Juli is de tweede tele- phoondraad, welke Parijs met Brussel verbindt, iu werking gesteld. Een der draden wordt voor de ubonnés, de andere voor het publiek inge nomen. Ouk zal binnenkort een telephoondraad Parijs met Rijsel verbinden. Het bureel op de Beurs is te klein geworden, daar ongeveer 300 personen dagelijks met Brussel, Havre en Rouaau in gesprek ziju. Naar aanleiding van het bericht voorkomende iu het Dagblad, dat door ds. Te Gempt te Hoedekeuakerke een werktuig zou zijn uitgevonden om voorwerpen, die op de rails moch ten liggen, aU het ware onmerkbaar te verwijderen, heeft de Goessche Ct. zich tot den heer te Gempt gewend om nadere inlichtingen daaromtreut, en daaruit blijkt, dat hier bedoeld wordt hetzelfde instrument, dat reeds op do tentoonstelling van nijverheid te Goes in 1882 is ingezonden geweest. De heer Te G. zond echter nog eene meer ge detailleerde beschrijving van het werktuig, waar aan het volgende is ontleend: De toestel bestaat uitwendig (het innerlijke is niet voor eene korte beschrijving vatbaar) uit twee schuins vooruit staande vleugels, waartan de eene den andereu een weinig voorhijspriugt. Zoodra een der vleugels een meer of min zwaar voorwerp ontmoet, wijkt hij op eene veer terug, om daarna met onver biddelijke kracht het voorwerp ter zijde te leggen. Elke vleugel werkt op zich zelf en herstelt zich onmiddellijk na zijne volbrachte taak, zoodat het mogelijk zou zijn eene geheele kudde schapen links en rechtB ter zijde te zetten, zonder eeuige hulp van buiten. „De machine beantwoordt aau al de eischeu, welke ik mijzelven had gesteld. Men zal misschien zeggen: „als er iemand vóór de machine lag, zou hij een ontzettendeu slag ontvangen". Dit is slechts ten deele waar. Door het terugwijken der vleugels wordt de schok gebroken en men ligt of staat toch ook waarlijk niet voor zijn pleizier voor eene tram. Verder maakt men wellicht de opmerking, dat de wegen soms door regen en wind zijn uitgehold, zoodat een persoon of ander voorwerp tusschen ds vleugels eu de rails zou bekneld worden. Dit bezwaar i9 gegrond, maar men houde iu het oog, dat verreweg de meeste ongelukken voorkomen op straten en overwegen, waar de grondslag altijd gelijk is met ds rails. Het allerbelangrijkste der zaak is: de vinding komt niet uit Parijs of Londen!" De heer A. Veenhoff te Gronin gen heeft uitgevonden een zeer practisch biljart uurwerk. Dit uurwerk wordt evenals de tellers in den band van het biljart gezet, en wijst het einde van den speeltijd aau mede door het afloo- pen van een wekker. Volgens dr. Pozzi, te Par ij 8, kan men van den hypnotischsn slaap partij trekken bij operaties en zou men aldus het chloroform kunnen missen. Op eene vrouw werd eene operatie verricht, die 20 minuten duurde. Toen zij uit den slaap ontwaakte, wist zij van niets en men moest haar het verband toonen, om haar te over tuigen, dat de operatie had plaats gehad. Een onzer vrienden, zegt het Rott. Nieuwsbl., hier ter stede, ontring deze week een brief, inhoud'rde vijf gulden in zilver. De post beambten teekendeu den brief aan,Waardoor d: gta- dresseerde zeker bedrag te betalen had. Daarover werd den afzender geschreven, die gi9teren-avond heel naïef antwoordde: Ik had niet gedacht, dat men op het postkantoor zou merken, dat er geld in den brief zat Op den Rijnspoorweg zijn sinds 1 Juli abonnementen verkrijgbaar gesteld voor 3e klasse-reizigers. Tot dusverre bestonden tusschen enkele stations dier lijn alleen abonnementen 3e klasse voor schoolbezoek. Tusschen de lezers van een Duitsch blaadje en de redactie schijnt eene allergemoede- lijkste verhouding te bestaan. Dezer dageu meldde nl. het blad: Uit vertrouwbare bron vernemen wij niets, want er is vandaag weer eens niets gebeurd in onze goede stad, dat we der moeite waard vinden om onzen lezers op te disschen. Bij het mooie weer maakt dit ook zeker niet veel uit, en zulleu onze waarde lezeressen en lezers er in elk geval de voorkeur aau geveu om, iu plaats vau nog twee of drie kolommen vol onge looflijke ongelukkeu, huwelijks-aanzoeken of iioo- gere politiek in de Boekowma enz. te lezen, eene wandeling te maken, om te genieten van de fris- sche buitenlucht. Wie hieriu evenwel geen zin mocht hebben, nu die mag een deel van een Conversations-lexicon gaan halen en daarin een stuk over hypochondrie en leverziekten bestu- deereii. Als het weer gaat regenen zullen we zeer waarschijnlijk weer vele zeer belangrijke nieuw tjes en berichten kunnen mededeelen. De melk zegtde Milch-Zeitung moet niet iu te groote teugen gedronken worden, zooals bier en andere drauken van andere chemi sche samenstelling, maar zy moet gebruikt worden bij kleine slokken ie gelijk en langzaam, opdat zij zich kunne vermengen met het maagsap. Na andere spijzen gebruikt, veroorzaakt de melk over- vulling van de maag en brengt zij misselijkheid en storingen der spijsvertering te weeg. Hoe vetter de melk is, des te onaangenamer toestanden roept zij te voorschiju, wanueer zij niet op de boven aangewezen wijze wordt gedronken. W ij lezen ergens: „Verslag der Wandelingen van den gemeenteraad."Jammer, dat het ecu drukfout is I zegt het R. N. Wij achten het niet onraadzaam in onze bloementijd te waarschuwen tegen de „Citisus Laburnus// of gouden regen. Deze bloem is e#u zwaar vergift; eene enkele is genoeg om een kind hevig ongesteld te maken en meerdere bloemen om eene vergiftiging te veroorzaken. Vooral wanneer men wouden aau de hand heeft is het zeer onvoorzichtig om deze bloemen te plukken. Het meelstof dat zij bevatten, kan de hand doeu opzwellen en bloeuvergiftiging veroor zaken; ook de bladeren dier bloemen zijn vergiftig. Vele kiudeien ziet men thans met „gouden regen" spelen en ziek worden zonder dat men de oorzaak er van weet; men zij dus gewaarschuwd. De Londensche Globe, zoo lezen wij in de Haarlemsche Courant, beklaagt er zich over, van een correspondent uit Parijs in de volgende wijdloopige bewoordingen per telegraaf de mtde- deeling te hebben ontvangen, dat het daar Zon dag zeer fraai eu helder wtder was: Den ganschen dag blonk de zon als eene reusachtige massa ge smolten goud, gevat in onbewolkt donker azuur." Iet8 onge w o ons zou dezer dagen op eene race te Buitenzorg te zien zijn, een wedloop tusschen olilauteu. Daaraan zouden deelnemen Soetam van de onderneming Sinagar eu Toekoe van de onderneming Parakan Salak. Laatstge noemde is een vlugge draver, maar grooter eu zwaarder dan zijn concurrent, eu het was nog zeer de vraag wie den palm der overwinniug zou weg dragen. De training zal daartoe ongetwijfeld veel bijdragen. Gentlemenriders kouden zich voor deze race bij de directie van den club te Buitenzorg aanmelden. Te Groningen heeft de kiesver- oenigivgBurgerplicht voor een paar Raadsvacatures geen candidaten kunnen vinden. Voor een paar jaren had een zwa- luwenpaar iu de nieuwe school te Haps (N.-B.) een nest gebouwd. Nu heeft een paar maaud- duiven een der lokalen uitgekozen voor hetzelfde doel. Eerst kwamen zij bij avond eens een kijkje nemen, en later kozen zij als rustplaats de lijst van het schoolbord, alwaar zij hun nest zijn gaan maken. Door de Amsterdamsche Omni- bus-Maatschappij 'ijn gtdureude het 2e kwartaal 1887 vervoerd: 2,648,237 passagiers, tegen 2,562,071 in hetzelfde tijdvak van 1886. Totaal van 1 Januari af 4,748,888 passagieis, tegen 4,618,298 in het vorige, jaar. President Cleveland moet aan Koningiu Victoria een recht huishoudelijk feest geschenk hebben gezonden, nl. e«ne volledige verzameling van Amerikaansche geconserveerde vleezen, groenten, vruchten enz. Een fabrikant van kunstboter i n o n s land heeft als handelsmerk aangenomen de af beelding eeDer lachende Hollandsche weide met grazend melkvee, eene boerenwoning eu om het landelijke te volmaken nog een afzonder lijke voorstelling van eene Hollandsche boerin voor eene karnmolen! Zoo'n schalki

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2