Bijvoegsel behoo rende bij de NIEUWE van Zondag 3 Juli 1887. De Paus en de gekroonde Hoofden. De wereldlijke macht des Pausen is tot nul gereduceerd. De Paus zelf is een ge vangene. Zijne Heiligheid is er erger aan toe, dan de tot vestingstraf veroordeelde. Naar den uiterlijken schijn heeft het Paus dom minder aanzien dan het kleinste vor stendommetje van een der talrijke Duitsche Staatjes. Toch sluiten niet alleen katholieke mo gendheden verdragen met den Paus, zelfs de niefe-katkolieke machten knoopen be trekkingen aan met deu H. Stoel. De grootste vijanden van het Katholi cisme stellen er belang in, in goede betrek kingen met het Vaticaau te staan. China, een anti-katholieke Staat bij uitnemend heid, stelt prijs op eene goede verstand houding met den Paus. Slechts aan deu invloed van Z. H. heeft de Republiek het te danken, dat Fraukrijk nog als bescher mende mogendheid van de Christenen door China wordt beschouwd en hoe vreemd het ook moge schijnen, de godloochenende repu bliek stelt er prijs op, in de verre gewesten als de beschermster der katholieke Kerk te mogen optreden. De Paus zendt bij gelegenheid van het gouden jubelfeest der Koningin een gezant schap naar Londen, om H. M. te felici- teeren. Dit gezantschap wordt niet alleen uit hoffelijkheid toegelateu, maar het wordt er met alle ouderscheiding ontvangen. Men begrijpe het wel. Eene anti-katho lieke Regeering verklaart openlijk; dat een Gezantschap van Z. H. hoogst aangenaam zal zijn. Dit gezantschap wordt als de Gezanten van machtige Staten openlijk toegelaten bij de feestviering van het gou den jubelfeest in datzelfde Londen, waar de volkskreet is no poperywat hetzelfde beteekeut als in der geuzeu taal: Liever Turksch dan Paapsch.<a Iu datzelfde Londen, waar voor eenige jaren nog op deu Guy-Fawkes-dag eene verkleede pop, die deu Kardinaal Wiseman of deu Paus moest verbeelden, ten spot van het gausche volk werd rondgedragen om ten slotte te worden verbrand, wordt nu eene pauselijke deputatie met alle mogelijke onderscheiding ontvangen. De Italiaansche Regeering, Koning Hum- bert zelf ziet zich genoodzaakt rekening mot het Pausschap te houden, oudauks de afgekeerdheid, ja trots den haat tegen Paus en Kerk, die hen bezielt. Thaus, ter wijl er niet eene macht iu Europa bestaat, die voor de Kerk eenig gewicht iu de schaal kan werpen, als het er op aan komt, steun door kracht vau wapenen te verleeuen, boezemt het Pausdom ontzag en eer bied in. Rusland, de gezworen vijand van de katholieke Kerk, Rusland, dat zijn eigen Paus iu zijn Keizer bezit, knoopt meer dan ooit onderhandelingen aau met deu Paus van Rome. Terwijl al de gekroonde Hoofden als het ware machteloos zijn, ten gevolge van den constitutioueelen regeeriugsvorm, terwijl de Kamers het klein beetje macht, dat de Koningen nog bezitten, dagelijks tot nul zoeken te herleiden, spreekt de Gevaugeue van het Vaticaau en zijne stem weerklinkt over deu ganscheu aardbodem; en zelfs zij, die Rome haten, zijn huns ondanks gedwon gen te erkenuen, dat hij de onafhanke lijkste Vor3t is op aarde, niet door kracht van wapenen, maar door de kracht der eeuwige en onveranderlijke beginselen van recht, die hy voorstaat, door de kracht van Hem, Die eens sprak: Gij zijt de steen rots, waarop Ik Mijne Kerk bouw, en de poorten der hel zullen haar niet overwel digen Ofschoon eene geschiedenis van nage noeg negentien eeuwen voor ons ligt, om het feit te bewijzen, ziju er, helaas! nog velen, die ziende blind en hoorende doof zijn. Wat er zooal geleeraard wordt. Iu de Gids (oude) van Juni '87 lezen wij in een opstel »Over Vrijheid en Her- vormiug« door prof. P. W. A. Cort Van der Linden, bl. 409: »De grondzuil van onze maatschappelijke instellingen is het eigendomsrecht. Van onze maatschappelijke instellingen. Want men mag niet vergeten, dat er een tijd geweest is waarin de gemeenschap regel, de bizondere eigendom onbeduidende uit zondering was, en dat nog heden ten dage over groote streken van onzen aardbodem deze meer primitieve orde van zaken is ge bleven. Eu ofschoon wij niet in staat zijn het tijdperk van overgang van de heer schappij der gemeenschap tot de algemeene marmot iimvr.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 5