erkenning van het eigendoms-instituut nauwkeurig na te gaan en te bestudee- ren, zoo is het toch zeer waarschijnlijk, dat deze overgang niet zonder hevige be roering, verzet en strijd zal zijn vol dongen.* »Er is een tijd geweest, waarin de ge meenschap regel, de bizondere eigendom onbeduidende uitzondering was«, zegt de geleerde professor. Dat is gewis heel lang geleden, indien wij ten minste aannemen, dat Mozes heeft bestaan en te zijnen tijde schreef: Gij zult niet stelen, gij zult uws naasten huisvrouw niet begeeren, noch zijn land, noch zijn dienstknecht, noch zijn os, noch zijn ezel, noch iets van al wat hem toebehoort. Zeer wijseljjk laat de professor volgen, dat hij niet in staat is het tijdperk van overgang van de heerschappij der gemeen schap tot de algemeene erkenning van het eigendoms-instituut na te gaau, en laat tusschen de regels lezen, dat de overgang niet zonder hevige beroering, verzet en strijd is voldongen. Verder zegt de professor: het eigendomsrecht is ontstaan door de behoeften der maatschappij, en nieuwe be hoeften en nieuwe omstandigheden zullen het eigendomsrecht hervormen en bet zal plaats maken voor nieuwe instellingen. Indien deze leer doordringt tot het volk, en de geboden Gods zoo maar heel en al worden voorbijgezien en als meuschelijke wetten worden beschouwd, dan gelooven wij, dat wij niet lang zullen bevrijd bljj- ven van het socialisme met zijn treurigen nasleep. Ook zegt de professor, dat nog heden ten dage over groote streken deze meer primitieve orde van zaken in stand is ge bleven. Tot onze beschaming moeten wij bekennen, dat deze groote streken ons on bekend zijn, en dat wij in de aardrijks kundige beschrijvingen ze niet vermeld von den, of ze over het hoofd hebben gezien. Een sprekend feit. Wie heeft indertijd niet gelezen, dat de bewoners van Rome het Pauselijke juk moede waren, dat de volkeren van den Ker- kelijken Staat de Piëmonteezen naar Rome hebben geroepen: dat Victor Emanuel slechts op aandraug vau de toenmalige onderdanen des Pausen, Garibaldi de vrij heid gaf, om zich van Rome meester te maken Eu wat zien wij nu? Bij de Zondag te Rome gehouden verkiezing hebben de Ka tholieken eeue schooue overwinning behaald. Voor de Provinciale Staten hebben 6 en voor den Gemeenteraad hebben 24 hunner candidaten bij de stembus gezegevierd. Vier-en-twintig candidaten hebben zjj in vereenigiug met de liberalen gesteld en zes eigen candidaten, en alle zegevierden met eene groote meerderheid van stemmen. Wat zal er met de parlementsleden plaats hebben, zoodra Z. H. den Katholieken niet meer ontraadt aan de kieziug deel te nemen. Reeds schijnt een aanhanger en vereer der van Garibaldi, lout te ruiken, daar hij zijn ontslag als lid van het parlement heeft genomen, verklarende, dat dit parlement bet volk van Italië niet vertegenwoordigt. De wind begint uit een heel andereu hoek te waaien. De Pauselijke quaestie is nog lang niet van de baan, en wat de Re geering van Humbert ook doen moge, dood zwijgen kan zij ze niet. V. W. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 2 Juli. Door het provinciaal bestuur van Noord-Holland is bij enkele inschrijving aanbesteed: lo. De uitvoering van eenige herstellingen aan de werken van het Tienkovensche Kanaal in Gooi land, gemeente Hilversum. Raming ƒ1496. Minste inschrijver den heer T. Schram te Blaricum, voor 1323. 2o. Het ver beteren van 's Rijks zeewerken op het eiland Wieringen. Raming 11,820. Minste in schrijver den heer C. Bos Az. te Dordrecht, voor 11,840. Een koopman, die jl. Woensdag op de harddraverij tegenwoordig was, bemerkte eensklaps tot zijn schrik, dat hem van een viertal horloges, welke hij in den zak had, een dames-remontoir was ontvreemd. Dezer dagen werd door iemand hier ter stede uit eeue latafel een zilveren hor logeketting, benevens eenige andere voor werpen van waarde vermist, en wel tijdens een paar werklieden te zijnen huize hadden gearbeid. Een gestreng onderzoek, vooral bij een dertienjarigen knaap ingesteld, bracht geen licht; de jongen bleef met de grootste halsstarrigheid ontkennen. Latei- tot inkeer gekomen, is hij met zijne moe der deemoedig aan den eigenaar zijne schuld aan den diefstal komen belijden. Bij de door B. en W. jl. Donderdag ge houden aanbesteding van het uitdiepen van een gedeelte van de Nieuwe Gracht en van bet Spaarue, van de Zaudersbrug af tot de Friesche Varkensmarkt alhier, zijn 5 inschrijvingen ingekomen. De aanneming is gegund aan den heer J. De Vaal te Rot terdam, als laagste inschrijver, voor 735. Kathedrale en Parochiekerk van den li. Jozef. Zondag te 7 en 8 uur de gelezeue HH. Missen met de Onderrichting, te 10 uur de Hoogmis met Preek, te 2 uur de Catechismus, te 3 uur het Lof ter eere van het II. en O. Hart van Maria en het Ro zenhoedje. In deze week geen andere II. Diensten dan 's morgens te 8 uur. Zaterdag te 8 uur de II. Mis ter eere van het H. en O Hart van Maria, ter bekeering der zondaars, met 500 dagen aflaat, 's avonds te 6 uur het Lof en van 5 tot 10 uur gelegenheid om te biechten. Parochiekerk van den 11. Antoniue vanPadua. Zondag te 5, 7 en half 9 uur de HH. Missen met Onderrichting, te half 11 uur de Hoogmis met Predikatie, te half 3 uur de Catechismus, te half 4 uur de Vespers. Dinsdag te 8 uur gezongen H. Mis, ter eere van St. Antouius, te 7 uur het Lof. Vrijdag te 8 uur gezongen H. Mis, te 7 uur het Lof. Deze week de HH. Missen te half 8, 8, half 9 en half 10 uur en de Catechismus naar gewoonte. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Zondag de HH. Missen te half 6, 7 en half 9 uur. De Hoogmis te half 11 uur, te 3 uur de Vespers, te half 5 Congre gatie der H. Familie. Maandag te 7 uur het Lof. Woensdag te 7 uur het Lof. In de week de HII. Missen te half 8, 8, half 9 en 9 uur, en de Catechismus naar gewoonte. ALMANAK DER 26e WEEK VAN HET JAAR 1887. JULI, (Hooimaand 31 dagen). Toegewijd aan de vereering en aanbidding van het Allerli. Bloed onzes Heer en. 3. Zondag. 5e Zondag na Pinkster. H. Phocas, Mart. 303. Evang. De rechtvaardigheid der Farizieën veroordeeld. 4. Maandag. Gedenkdag der overbrenging van reliquieëu des H. Martinus, Patroon der stad Utrecht. 5. Dinsdag. HH. Cyrillus en Methodius, Bisschoppen, Apostelen der Slavische volken. 6. Woensdag. H. Godelief, Mart., -j- 1070. 7. Donderdag. H. Michael da Sanctis, Bel. f 1625. 8. Vrijdag. H. Elizabeth, Koningin van Portugal, Wed. f 1336. 9. Zaterdag. HH. Martelaars van Gorkum, f 1572. Patroons te Brielle. KERKBERICHTEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 6