NIEUWE Uo. 1125. Zondag 10 Juli 1887, 12de Jaargang. Licht- en schaduwzijden van den modernen tijd. BUlTEflLAN IL B 11\ ft L A ft i). T&*> Iets over zakkenrollers. lAllIlIRCIl COIIROT ABONNEMENT3PBIJS r 0,85 1- Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland Ir. p. p Voor het Buitenland 1,50 Vfiouderlgke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. B URS A.U: St. Janstraat Haarlem. AGTTE MA NON AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTENTIÉN Van 1 6 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPÏEES It l.AUBEY. Een beroemd Geestelijke, Pater Roh S. J., zeide eens in een zijner geestige Missie- preeken: »De woorden omnia ad majorem Dei gloriam, alles ter meerdere eere Gods, bevatten niet slechts een moreel beginsel, maar ook een dogma des geloofs; al het kwade, zelfs hel en duivel, moet ten lan gen leste dienen ter verheerlijking van God.« Als dit nu geldt voor ernstige din gen, dan geldt het ongetwijfeld nog veel meer van zoogenaamde indifferente dingen b. v. van de uitvindingen des nieuweren tijds. Gods wijsheid zal niet toelaten, dat er iets ontdekt wordt, wat niet in't open baar of op verborgen wijze, nu of in de toekomst, tot Zijne grootere eer en zij het ook slechts ter openbaring Zijner gerech tigheid, tot tuchtiging der boozen dient. Wij kortzichtige meuschen spreken vaak van slicht- en schaduwzijden der moderne wereld, maar wij weten zeer goed, dat voor den Alwetende zeer veel anders toe schijnt, ja, dat zelfs volgende geslachten, over vele zaken gansch anders zullen oor- deelen dan wij. Wij oordeelen naar de motieven en gron den, welke zich voor ons vertoonen en hebben van ons standpunt gelijk. De Ame rikaan is gekant tegen de vestiging der Chinezen in Amerika. Hij heeft daarvoor gegronde motieven, latere geslachten zul len er wellicht wel anders over denken, zegt Baron Hubner in een zijner te Weeuen gehouden redevoering over de Cbinezen- quaestie. Dit ter inleiding. De tijd is voor- bi], waarin men de uitvinding der spoor wegen een vreeselijk kwaad vond, waarin men aan den stoom eeu bijna helschen oorsprong toeschreef, vermits spoorwegen en fabrieken zoovele schaduwzijden hadden op sociaal, godsdienstig en aesthetisch ge bied. De gaven Gods, de natuurkrachten zijn onschuldig, slechts de meusch is het, die ze misbruiken kan; de goede zijden te vinden, de kwade onschadelijk te maken, dat is onze taak, die wij met al onze krach ten moeten volbrengen. Hoe zeer is de wereld, dat is de handel en wandel der menschen, in de laatste hon derd jaar verauderd! Wij willen voor heden van de politiek, de kunst en de weten schappen niet spreken, maar ons enkel be wegen op het terrein van deu wereldhan del, van de commuuicatie-middelen en dit tot eeu ouderwerp ouzer beschouwingen maken. Zooals men weet bestonden er, om m6t de telegraphie, zeker eeu der belangrijkste uitvindingen van ouzeu tijd, te beginnen, reeds langen tijd optische telegrapheu, hon derd jaren geleden telegrapheerde men b.v. van Toulou naar Parijs (800 kilometer) in 20 minuten, doch de telegraphie verkreeg hare bliksemsnelheid eerst door de toepas sing van electrische apparaten. De eigen lijke verbeteraars van de telegraphie zijn de hoogleeraren Steiuheil te Muncheu eu Samuel Morse iu Amerika. FEUILLETON. Op een der muzikale bijeenkomsten, die, om streeks vtertien jaar geleden, in St. Martins Gkurcli werden gehouden, had men een skin keu netten man kunnen zien in een scharlaken rok met een gouden knoopsgat in een zwarten kraag toen de laatste mode en die het voorkomen had van een eclit gentleman. Toen hij naar liet middenschip ging werd hij uitgenoodigd in de mayorebauk te komen rn nam plaats tusschen Miss St. John en Mr. Ashby van Quenhy ex-lid van het Parlement. Een der schotels voor het weldadige doel werd door dezen heer en dame bij den ingang gehouden. Toen hij wegging ltgde de vreem deling zijn guinea op den schotel, werd vrien delijk btdankt en boog daarna minzaam. De heeren, die de verschillende schotels hadden gehouden, gingen naar de kleeikamer om er Volgens Veradarius was iu 1884 de leugte der gezamenlijke telegraaflijnen op den ganschen aardbodem 3,630,000 kilo meter waarvan de kosten ruim 1000 mil- lioen gulden bedragen. Niet minder dan 10 lijnen zijn door den Atlantischen Oce aan van Europa naar Amerika gelegd. Mot recht zegt Bollart»de 60,000 telegraaf kantoren eu de 168 millioen depêches, die ongestoord door de bruisende golven vau den Oceaan, vau werelddeel tot werelddeel, met ontzettende kracht de gedachten dra gen, ziju een sprekend bewijs van de mach tige ontwikkeling der menschheid.« De telegraphie is vau groot belang voor den groothandel, voor de Beurs, voor me- tereologische waarnemingen eu voor de scheepvaart. De telephonie, in 1861 door Reiss uitgevonden en door Edison verbeterd, is haar coucurreut geworden. Veel ouder dan het meergemelde com municatie-middel, zijn de posterijen. In de oudste geschriften der Iudiërs, Egyp- teuaren en Hebreërs vinden we gewag ge maakt van een georganiseerden bodendienst, hoofdzakelijk ten gerieve van de beheer- schers der Oostersche lauden. Reeds vroeg tijdig werd ook het paard voor deu koerier- dienst gebezigd, ook werd, ofschoon in be perkten zin, het vervoer van personen ge regeld. De middeleeuwen hadden haren bodendienst eu langzamerhand werd de postdienst meer en meer verbeterd. Doch het was aan de 19e eeuw voorbehouden de grootste hervormingen van den postdienst tot stand te brengen. De iu 1874 opge richte wereld-postvereeniging omvat alle beschaafde landen van den aardbol met eene oppervlakte van 81 millioen vierkante ki lometer eu eene bevolking van 830 millioen zielen. Men verzendt thans een brief om de gausche wereld voor minder porto, dan 100 jaren geleden van Amsterdam naar Brussel. Ontelbare postboden, ruiters, wagens, waggons, stoombooteu, ja zelfs onderaard- sche verzendingen door luchtdruk, postdui ven eu briefballons worden voor den post dienst gebezigd. In het jaar 1884 verzond de post op de gausche aarde 6000 millioen brieven en ongeveer 5000 millioen cou ranten. Zeer belangrijk is ook de verzen ding van geld eu pakketten door tusscken- komst der post. Iu het jaar 1884 werden op de gansche wereld 180 millioen pakket ten per post verzonden. Ook de nieuwsbladen hebben een ver- bazeuden invloed uitgeoefend op de ont wikkeling der menschheid. Reeds de Romeinen hadden onder Cesar eene dageljjks verschijueude, natuurlijk ge- sohrevene Staatscourant. De uitvinding der boekdrukkunst bracht, zooals van zelf spreekt, eene kolossale verbetering op het gebied der nieuwsbladen. De oudste cou- rauten waren zoogeuaamde vliegende bla den. Thans verschijnen op de gansche aarde ongeveer 40,000 nieuwsbladen en tijdschrif ten, waarvan 16,500 in de Eugelsclie, 7800 in de Duitscke, 6850 iu de Fransche, 1600 in de Spaansche taal enz. Het meest ver spreide blad der wereld is Le petit Journal hun eigen bijdragen aan te voegen en toen Ashby zijn tien guinea's op den schotel wilde leggen, zag hij tot zijne verbazing, dat zijn zak was leeggepluniieid. Deze omdekking veroorzaakte heel wat be weging, die niet minder, hoewel verklaarbaar, wetd, toen men zag, dat de zak van Miss St. John binnenste buiten was gekeerd. Toen werd duidelijk, dat de elegante heer, die tusschen hen in had gezeten, zijn guinea uit hun zakken had gehaald met nog een extra vergoeding bovendien. De elegante lieer was niemand anders dan Barrington, een der handigste zakkenrollers, die ooit geleefd hebben. Men zegt, dat Barrington zijne operaties ver richtte met expresselijk daartoe vervaardigde instrumenten. Eens bezocht hij een vervaardiger van chirur gische instrumenten en bestelde eene schaar van buitengewoncn vorm. Eenige dager, later kwam hij deze halenvond haar zeer goed en betaalde er den wel wat dat te Parijs verschijnt met eene oplaag van 800,000 exemplaren per dag. De Daily Telegraph heeft 265,000,de Standard 250,000 abonnés. Van de Deutsche Modezeitung wor den 344,000, van de Gartenlauhe 260,000 van Ueber Land und Meer 150,000 exem plaren gedrukt. Laten we, alvorens onze beschouwingen over de licht- en scha duwzijden in dit opzicht te geveu, nog het een en ander vermelden van de spoor wegen en van deu stoomvaartdienst. Georg Stephenson is, gelijk men weet, de uitvinder vau de spoorwegen met stoom kracht; in 1814 vervaardigde hij de eerste locomotief. Thans vindt men op de wereld 500,000 kilometer spoorlijnen. Eeu ge volg van deu aanleg van spoorwegen zijn de groote tunnels, van welke die door den St. Gotthard bijna 5 kilometer lang is. In 1882 bedroeg het totale personen verkeer op de geheele aarde 2400 millioen. Het goederenvervoer 1200 millioen tou. De aaulegkosteu der spoorwegen hebben biiua 60 milliard gulden bedragen. Welke reusachtige cijfers! Ten slotte nog het voornaamste over de scheepvaart. Dat de kunst der navigatie overoud is, bewijzen de nieuwste opgra vingen, door welke vaartuigen van voor- historischen tijd aan deu dag werden ge bracht. De zeilvaart, die haar hoogste standpunt zeker heeft bereikt, wordt iu onze dagen meer eu meer door de stoom vaart verdrongen, de eerste stoomboot werd in 1707 door Denis Papin gebouwd en wel is waar iu Duitschland, doch eerst veel later, in 1783 begon de eigenlijke stoomvaart allereerst in Engeland en Frank rijk; de eigenlijke vader ervan is de Ame rikaan Fultou. Reeds iu 1819 voer het eerste stoomschip over deu Atlantischen Oceaan. Iu het jaar 1885 telde men iu de koopvaardijvloot der geheèle wereld 11,216 zeilschepen (in 1870 nog 13,868) eu 6693 stoombooteu, die echter 72 percent inhouds maat der gansche vloot, welke op 44 mil lioen ton wordt geschat, uitmakeu. Enge land heeft natuurlijk het leeuwenaaudeel; met zijne koloniën telt het 7881 zeilsche pen van meer dan 100 ton inhoud en 5712 stoomschepen, die te zamen een inhoud hebben van 25 millioen ton; dan komen de Vereenigde Staten met 3542 zeilschepen, 388 stoomschepen een inhoud vau 31/a mil lioen ton. Duitschland heeft 1794 zeilsche pen en 559 stoomschepen, te zamen met 2,800,000 ton inhoud. (Slot volgt). De Bondsraad heeft het verbod op uitvoer van paarden iugetrokken. De Regeering vau het Groothertogdom Badeu heeft met het Yaticaau onderhan delingen aangeknoopt, om de kerkelijk po litieke wetteu te wijzigen eu den Cultur- kampf, dien men ook daar, op voorbeeld van Pruisen, is begonnen allengs te beslech ten. De ouderhandelingen nemen een gere- gelden loop. De Palestina-vereenigiug is bezig met buitensporigen prijs van twee pond sterling voor. Toe» hij den winkel uit was, zei de vrouw van den instrumentmaker: Beste man, die meneer schijnt heel tevre den over de schaar. Het is jammmer, dat wij hem niet hebben gevraagd waarvoor hij haar gebruikt, dan zou hij ons misschien nog verder kunnen recommandeeren; loop hem even ach terna en vraag het hem. De instrumentmaker liep deu winkel uit, haalde den heer in en vroeg dezen, of hij hem niet kou zeggen, waarvoor hij de schaar gebruikte. Och, beste vrind zei Barrington, ter wijl hij hem bij een knoop van zijn jas vasthield en hem recht iu zijn gezicht zag. Ik weet niet, of ik het je wel kan zeggen, liet is eeu groot geheim! Toe meneer, zeg het maar! Misschien kan ik er nog zaken mee doen? zei de ander dringend. Daarop drukte Barrington zwaar met ziju hand op den schouder van den instrumentmaker en fluisteide hem in. plannen ter vestiging van katholieke Duit scke koloniën iu het Heilige Laud. Hier toe heeft zij nu, in afwachting van goed keuring der Turksche Regeering, aan het meer van Genezareth een terrein aauge- kocht van ongeveer 100 Pruisische morgen, zijnde de plaats, bedoeld in Luk. 5 vs. 1—11. De Fransche Kamer heeft bij de voort gezette beraadslaging over de legerwet, artikel 49 daarvan, nadat het door ver schillende amendementen aanmerkelijk was gewijzigd, met 319 tegen 223 stemmen verworpen, tengevolge van welk besluit de heer Laisaut zijn ontslag nam als rap porteur. Het artikel bepaalde, dat de Minister van Oorlog militairen naar huis kan zen den, die na twee jaren dienst bewijzen hebben gegeven, dat zij voldoende ge oefend zijn. De Minister van Oorlog had verklaard, dat hij nooit gebruik maken zou van dit artikel. Vau het bij de Fransche Kamer aanhan gige ontwerp tot het heffen eeuer verblijfs- belasting van vreemdelingen, zegt de Nord- deutsche Allgemeine. dat eene dergelijke be- lastiug in strijd zou wezen met de eerste beginseleu van het volkenrecht. Trouwens alle dergelijke in Frankrijk genomene en van vijandige gezindheid tegen de Duit- si hers getuigende maatregelen zullen aan stonds door Duitschland met maatregelen van weerwraak worden beantwoord, zeer bepaaldeljjk ia Elzas-Iotharingen. De Ministerraad heeft besloten, dat alle maires, die deelgenomen hebben aan de ko ningsgezinde betooging op Jersey, zullen afgezet worden. De Bulgaarsche Volksvertegenwoor diging heeft eenstemmig den Prins Van Koburg tot Vorst van Bulgarije uitgeroepen. Te Terragoua hebben onlusten plaats gehad. Een dertigtal personen liepen langs de straten en wierpen met steenen naai de ambtenaren der accijnsen. Twaalf per sonen zijn gevangen genomen. Uit Caïro wordt gemeld, dat er tus schen deu Khedive eu Mouktkar-Packa eeue verkoeling is ontstaan, doordieu deze laatste wordt verdacht van kuiperijen, waaronder de waardigheid van den Khedive heeft te lijden. Rusland is voornemens eene nieuwe leening van twee milliards aan te gaan. Geheime onderhandeling met Fransche geldmannen zijn echter voorloopig zonder gevolg gebleven. Een der heerlijkste lichtpunten van onzen tijd is zekere bezorgdheid der naeergegoede standen voor het welzijn der minder bevooriechte volksklassen, zegt de Tijd. Daarin ligt blijkbaar eene nawerking van de beiere tijden van voorheen, toen de geest van bet Christendom bet lichaam der maat schappij bezitlde; men kan er eveneens een gun stig voorteeken in zien voor de toekomst, die zich gelijk weleer door den weldoendeu adem van het Christendom zal laten koesleren. De zucht naar vooruitkomen is allen men- Het is om zakken te rollen! Verward vloog deze naar huis en riep zoodra h'j in den winkel kwam. Vrouwlief, het is niet te gelooven! Zij died om zakken te rollen. Groote gunst! riep de vrouw uit, maar wat is er met je kleeren gebeurd? De instrumentmaker keek er naar en bemerkte, dat de schaar de twee pond sterling weer terug had gehaald, die er voor waren betaald. Een berucht Parijsch zakenroller was Lepreux. Hij was heel gelukkig en wist het altoos zoo te draaien, dat hij aan elke vervolging ontsnapte. Vele politie-agenten keuden hem heel goed; loerden voortdurend op hem, maar konden hem nooit wettig overtuigen va» eeu der ontelbare diefstallen, waaraan hij zich schuldig maakte. Hij had een vast inkomen van f7500 per jaar uit goederen, gekocht van de opbrengst zijner schurkerijen. Hij was heel vrijgevig jegengs do arme kleine dieven, die hij in zijn dienst had. (Slot volgtj.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 1