Bijvoegsel behoorende bij de NIEUWE van Zondag 10 Juli 1887. Eene woekerplant. Db Minister Granet haalde onlangs als bewijs van zijn echt republikeiusch patrio- tisine aan, dat hp verschillende nieuwe posten in het leven had geroepen, en dat hij de positie van verschillende ambtenaren door verkoogiug van jaarwedden had ver beterd. De afgevaardigde Beauquier, een lid van de uiterste linkerzijde, bewees hem echter onmiddellijk, dat hij der Republiek een zeer slechten dienst had bewezeu. Frankrijk zei hij, is het land, waar thans het weligst van alles tiert. De bureaucra tie is het duurst. Een leger vau bureau craten, wier eeuigst streven is, het volk meer belastingen op te leggen, ten einde later hunne positie te verbeteren of een sport hooger te komen, zal weldra ziju invloed overal en alom doen gelden. Yooral onder de derde Republiek heeft de bureaucratie zich sterk ontwikkeld. In 1881 heeft men voor 6,640,000 frank uieuwe posten in het leven geroepen; 'in 1882 voor 17 millioen, in 1883 voor 9,380,000 en in 1884 voor 13,260,000 frank, en tot in 1886 is men steeds op den weg der vermeerdering vooruitgegaan. Hij bewijst met officiëele statistieke op- gaveD, dat in de laatste 13 jaren jaarlijks voor 100 millioen frank meer dan vroe ger aan de bureelschrijvers wordt uitbe taald, zonder nog van de verhoogiug op militair gebied te spreken. Niet alleen in Frankrijk, maar ook in andere lauden treffen wij die woekerplant aan. Door haar aan te kweekeu verschaffeu de zwakke Regeeriugen zich vriendjes, die haar steunen, zoolang tot eindelijk het staatsbankroet of de revolutie een einde maken aan den treurigen toestand. Wie zich aan andereu spiegelt, spiegelt zich zacht. Adre3 aau de Regeering. Eenvoudig en practised. De wetgevende macht op het eiland Guernsey heeft eene strenge wet betref fende de butterine of kunstboter aangeno men, ten einde de natuurboter in bescher ming te nemen. Alle ingevoerde en ten verkoop gestelde kunstboter en oleomargarine moeten met de ware benaming worden bestempeld, ter wijl geeue natuurboter zonder den naam van den maker mag verkocht worden. Elke kleuring van boter is ten strengste verboden. Indien de wetgevende macht niet voor de overgroote meerderheid uit meesters in de rechten bestoud, zouden wjj weldra in het bezit zijn van wetten, die de eerlijke verkoopers zoodanig beschermden, dat het deu knoeiers, vervalschers,bedriegers en tutti quanti onmogelijk werd den eerlijken han delaars concurrentie aan te doen of het argelooze publiek te bedriegen. Echt christelijk en menschlievend? Iu het Evangelisch Zondagsblad staat het volgende te lezen Paapsche stoutigheid. Men weet dat de Bisschop van Munster tijdeus den cultuur strijd, de wijk naar ons land had genomen en daar verborgen werd gehouden ouder een valschen naam. Thans heeft men ter eere van dat boevenstuk (hoe lief en kiesch!), waardoor men justitie en politie misleidde, iu de kerk te Tilburg een gedenksteen ge plaatste, Tot nu toe meenden wij, dat Nederland er steeds groot op ging, dat politieke uit gewekenen of vreemdelingeu, die om het geloof vervolgd werden, hier eene wjjk- plaats zochten eu vonden. In de handboeken der vaderlaudsche geschiedenis voor de jeugd vinden wij met een zekeren ophef en nationaleu trots ver meld, dat de Hugenoten in ons land eene vriendelijke opname vonden, toen ze uit hun vaderland werden verdreven. En nu, in het volle licht der 19. eeuw, noemt een protestantsch blad het een boeven stuk, als een Bisschop, om zeer goede en gegronde redeneu een anderen naam aan neemt, terwijl hij in ons land vertoeft. Indien onze politie over geen andere boeven of boevenbedrijven behoeft te waken, dan kan de heilige Hermandad gerust wordeu afgeschaft, en onze paleizen voor gavaugenen zullen weldra geheel leeg staan. V. W. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 9 Juli. Door wijlen den heer J. Van der Pigge alhier is, na aftrek van H44RIEIHSCHE COURANT.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 5