NIEUWE 1126. Donderdag 14 Juli 1887. 12de Jaargang. Licht- en schaduwzijden van den modernen tijd. BUITENLAND" Iets over zakkenrollers. Uit Constantinopel wordt bericht, dat de Sultan nog steeds aarzelt de conventie over Egypte te ratificeeren; thans stelt hij de volgende wijziging daarin voor: Inge val er in Egypte binneulandsche onlusten uitbreken, zullen Turksche troepen de Nijl- delta bezetten, maar als de Porte mocht weigeren troepen te zenden, zullen er troe penkorpsen, gevormd uit de legers van de Europeesche Staten, met toestemming der groote mogendheden naar Egypte worden gezonden, c HAIRLEMSCHI EMIRAAT. ABONSTEMENTSFBIJS Per 3 maanden voor Haarlem f 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Aisonderlpke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. B (JEE AU: St. Janstraat Haarlem. AGITE MA HON AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTEHTIÉH Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie h Contant Advertentien worden uiterlijk Dinsdag- en Y r ij d a g- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPEES LAUREY. Vervolg en slot.) Ondanks de moeilijkheid, die de zeevaart aanbiedt,bereiken eenige snelvarende stoom schepen de snelheid van deu spoorweg d. w. z. 47 kilometer per uur. De stoom schepen op den Atlantischen Oceaan heb- beu echter in den regel eeue snelheid van 30 kilometer per uur. De reis naar Ame rika wordt reeds door eukele groote stoomschepen in minder dan acht dagen volbracht. Het grootste schip, dat echter thans uit de vaart is gesteld, is het be kende stoomschip Great Easterndat 679 voet lang, 82 voet breed, 31 voet diep is en een inhoud heeft van 18,915 ton. Het heeft 10 stoomketels en kan 10,000 men- scheu aau boord huisvesten. De grootste stoomschepen, welke thans in de vaart zijn, hebben een inhoud van ongeveer 5000 ton. Zulk een zeekasteel kost een tot drie millioen gulden, ja het Italiaausche oor logsschip Lepanto heeft ruim 13 millioen gulden gekost. De nieuwere stoomschepen zijn uiterst solide gebouwd en op de meest comfortable wijze ingericht en van voor treffelijke zekerheidstoestelleu voorzien. Het totale verlies aau schepen en goederen be draagt jaarlijks ongeveer een percent van de verzekerde som. Door het graven van verbiudiugskanalen, zooals het Suez kanaal (1869) waarvan in 1885 door 3624 sche pen werd gebruik gemaakt, het Noordzee kanaal van IJmuideu naar Amsterdam, het Panama-kanaal (sinds 1881 in wording), hetkkanaal van Korinthe (sinds 1883 in wordiug)euhet voor Duitschland zoo belang rijke Noord-Oostzeekanaal (99 kilometer lang) dat in 1895 zal gereed zijn, ge niet de scheepvaart eene zeer voordeelige tjjdsbespariug. De handelsvloot wordt door eene ont zettende oorlogsvloot beschermd, die o. a.in Groot-Brittauuië bedraagt 551 oorlogssche pen, waaronder 69 'gepantserde schepen en bovendien nog 102 torpedobooten, te za- men met ruim 3400 kanonnen bewapend en in Frankrijk 568 oorlogsschepen waar van 52 zjjn gepantserd. Laat ons thans eene conclusie maken van al deze voortbrengselen des nieuweren tjjds. Ongetwijfeld moet erkend worden, dat er een hooge vlucht in het wereld-verkeer heeft plaats gehad, als wij onzen tijd ver gelijken met dien van de vorige eeuw. Voor namelijk op economisch gebied moet ge constateerd worden, dat ten opzichte van de verzending van levensmiddelen ontzag lijk veel is verbeterd. Terwijl nog voor twintig jaren in Engelsch-Indië millioenen verhongerden, werd daar de laatste hon gersnood door snellen aanvoer van levens middelen spoedig gestild, zoodat nauwelijks honderd menschen het leven verloren. FEUILLETON. Vervolg en slot.) Steeds «tonden er bij groote gelegenheden een stuk of zes op deu uitkijk. Zij drongen dan tusscken liet volk door en letten op, hoe deze en gene zijne portefeuille, gouden snuifdoos enz. borg; deze helpers deden zelf niets, maar gaven alleen Lepreux kennis van hunne ontdek kingen. Een dier jongmaatjes-dieven kwam hem bij voorbeeld in echte dieventaal influisteren: Die oude heer daar op vijftien pas rechts met wit haar en een wandelstok in zijn hand, heeft een zware beurs in zijn linker vestzak gestoken. Goed! antwoordde Lepreux dan. Hier is een frank! Een kwartier later was de beurs in het bezit van deu grooten zakkenroller, maar bleef er geen twee secouden, Vlak naast hem stonden ver scheidene medeplichtigen om het gestolene te Maar ook het snelle vervoer heeft zijne groote schaduwzijde, het opent namelijk de deur voor de speculatie en door de drukkende concurrentie van het buitenland wordt de binneulandsche economie zeer benadeeld. Natuurljjk kan eeue verstandige wetgeving door hot toepassen van bescher mende rechten groot nadeel voorkomen. Overigens valt niet te loochenen, dat de gewone man veel geniet, wat honderd ja ren geleden voor hem onbekend of niet bereikbaar was. De productie is verbazend toegenomen, elke vooruitgang der techniek, elke uitvinding werd in korten tijd het gemeenschappelijk goed der menschheid, 't Moet echter erkend worden, dat de solidi teit en de kunst bij vele voortbrengselen niet steeds gelijken tred houden met de quautiteit. Wat het personen-verkeer betreft, mogen we als de voornaamste verschijning op dit gebied de landverhuizingen beschouwen. Sinds 100 jaren hebben zich in Noord- Amerika 13 millioen menschen gevestigd. Ook naar Canada, Australië en Zuid-Ame- rika emigreerde een verbazend aantal per sonen. Hoe veel gemakkelijker is de reis naar andere werelddeeleu tegen vroeger. De laudverhuizing is voor vele landen eene ware behoefte, een middel tot zelfbehoud; het bevolken van braakliggende gewesten is een lichtpunt in de geschiedeuis der menschheid. De vrijheid om het land te verlaten is op zich zelve niet kwaad; wie zal het euvel duiden, als iemand het land, waar hij geboren werd, verlaat, om een ander op te zoeken waar zijne arbeidskrachten beter gewaardeerd worden en waar hij meer kans heeft om in zijn streven naar vooruit gang goed te slagen. De schaduwzijde de zer vrijheid, het samenstroomen der arbei dersbevolking met de gevolgen daarvan, het uitputten der werkkrachten door het alvermogende kapitaal, de oplossing van familiebanden, kan door eene christelijke wetgeving worden overwonnen. Paus Leo XIII heeft door zijn weuscli, christelijke werkliedeu-vereeuigiugeu op te richten en ook in anderen zin door bevordering van de Derde Orde van den heiligen Frauciscus op de juiste richting en oplossing dezer tijdsquaestie gewezen. De vlugge, gemakkelijke eu goedkoope verzending van brieven en drukwerken is voor de goede zaak als zeer dienstig te beschouwen. Als de kwalijk gezinde men schen geen abonnement namen op slechte nieuwsbladen enz. dan zouden deze ook spoedig verdwijnen; als de Regeeringen niet gedoogden dat geloof eu zedelijkheid werden aangevallen, dan zou zulks niet zoo dikwijls in het openbaar geschieden; de moderne middelen van verkeer en de ontdekkingen dragen er de schuld niet van. Yan het moderne krijgswezen met zijne repeteer-geweren, mitrailleuses, gepantserde schepen, torpedo-booten enz. met het snelle ontvangen; het ging van hand tot hand en verdween in een oogwenk. Mocht derhalve de bijna onmerkbare bewe ging van den dief op het oogenblik van den diefstal toch worden bespeurd, mocht zelfs d« bestolene de hand van den schuldige grijpen, dan nog was er geene mogelijkheid om de mis daad te bewijzen. In zulk een geval riep Lepreux dood-kalm de omstanders ten getuige en vroeg hun of hij er iemaud naar was, om eene beurs te stelen. Hij haalde dan zijn eigen beurs voor den dag, liet zien, dat zij wel gevuld was met goud en bank jes eu liet de laatste quitantie voor betaalde belastingen kijken als bewijs van zijne respecta biliteit. Niot zelden moest het slachtoffer dan nog verschooning vragen en heengaan tusschen een hoop menschen door, die diep verontwaardigd waren over zijn gedrag. Den dag, dat Rodde op de Place de la Bourse kwam, ontmoette eeu vrederechter Le- pieux tusschen eene dichte menigte nieuwsgieri gen en republikeinen. Wat doe je hier, vroeg de ambtenaar streng. Wat de anderen ook doen. Ik kijk wat rond. vervoer van troepenmassa's door de spoor wegen, moet gezegd worden, dat daardoor de oorlogen wel bloediger zijn, maar ook veel korter duren dan in vroegeren tijd; de landen waar de oorlogstooneelen plaats hebben, lijden er minder door en de offers van den krijg hebben veel betere verple ging dan vroeger. De schaduwzijde is de strijdvaardigheid, welke de landen finan cieel ruïneert; maar ook hierin kan voor zien, kan hulp verleend worden, narneljjk door eene algemeene ontwapening, die vrij willig of gedwongen toch eenmaal zal komen. Men maakt zich natuurlijk aan verre gaande overdrijving schuldig, wanneer meu spoorwegen, scheepvaart enz. als de eenige en voornaamste dragers der beschaving pro clameert. Zeker, de verwijding, de vergroo ting van onzen gezichtskring, zelfs de energie van den wil wordt dikwijls door de moderne verschijnselen bevorderd, maar ook bij velen ontstaat oppervlakkigheid, ze nuwachtigheid en zucht naar genot. De geblaseerdheid van onzen tijd is geen hersenschim, neen zij bestaat in werkelijk heid en slechts door eeue goede opvoeding kan zij worden verwijderd. Eu deze vraag is de voornaamste quaestie onzer dagen. De Staat, de gemeente, het huisgezin, het individu wordt niet geschaad door de uit vindingen van den nieuweren tijd en de veranderingen, welke er het noodzakelijk gevolg van zijn, maar door de goddeloos heid, de vereering van het gouden kalf en de vergoding van deu buik, om met deu heiligen Paul us te spreken; zij vergiftigen de gaven Gods. Gelukt het der Kerk (en de waarheid moet toch eenmaal zegepralen) hare grondstellingen van de vreeze Gods eu der Charitas op elk gebied ingang te te doen vinden, dan zal ten slotte alles ter meerdere eer van God dienen en de scha duwzijden zullen de lichtzijden te beter te voorschijn doen komen. Zulks gevoelt ook de beroemde geleerde Ile^zog, die in eeu zijner redevoeringen over de middelen vau verkeer o. a. zegt: »Het zijn niet slechts de dwepers, die meenen, dat de moderne uitvindingen van den nieuweren tijd, even als de speer van Achillis, de wonden die zjj slaan, ook onmiddellijk genezen. Zij zullen den strijd der natiën doen eindigen en de vreedzaam geworden volken tot Staten vereeuigen eu het idealisme zal weder tot zijn recht komen.* En het ware idealisme voegen wij er bjj, is de dienst van God, deu Heer van hemel en aarde. Te Berlijn zijn weder vele socialistische geschriften in beslag genomen. Bij de heropening van den Rijksdag zul len de partijen, die de meerderheid vormen, een voorstel doen om maatregelen te nemen tegen het overstroomen der Duitsche markt Ik ken je wel; je komt hier om niets dan kwaad uit te richten 1 Ik zeg u, dat ik niet9 doe; vva*rom laat u mij niet met rust. Is de weg niet wij? Verkoop nu maar geen praatjes; maak dat je weg komt of ik laat je oppakken. Je komt hier om te stelen. Wij hebben al genoeg te doen zonder jou. Pak je voort! Bah! zei Lepreux, die kwaad werd. Laat mij met rustl Jelui republikeiuen^ zijn geen knip voor den neus waard. Ik heb meer dau vijfhon derd van jelui zakken gerold en in geen enke len iets noemenswaard gevondenl Eens bracht een vreemdeling, zich Jaequin noemde, Vidocq, het hoofd der Parijsche veilig heidspolitie die het gevoelen was toegedaan, met dieven vangt men dieven een bezoek en bood dezen aan, hem aanwijzingen te doen. Wat kan j«? vroeg de groote detective. O, zoo veel! Ik kan prachtig zaken doen! Neem die twee goudstukken dau eens en koop me een paar vogels op de markt. Toen hij terugkwam, overhandigde hij Vidocq een prachtige koppel vogels en de twee goud stukken. Heel goed! antwoordde de meester. Zeg me nu eens, hoe je'm dat gelapt hebt. met buitenlandsche papieren, door middel van het invoeren van een hooger uitgifte- recht en eeue zwaardere belasting op de reeds in omloop zijude effecten. Volgens de Kreuz-Zeituzig zal binnenkort Prins Yon Bismarck ontheven wordeu van de portefeuille van Minister van Koophan del, welke hij tot dusver in vereeniging met het Minister-Presidentschap voert. Zelfs wordt reeds de naam van een nieuwen Minister van Koophandel genoemd, doch dit is voorbarig te achten. Volgens berichten uit Koburg, waarvan men echter de waarde niet beoordeelen kan, zou de Hofraad Fleischmann, die als ge wezen leermeester van Prins Ferdinand bij dezen in hooge achting staat, op verlangen van Hertog Ernst van Gotha den Prins het aannemen der Bulgaarsche kroon heb ben afgeraden. Generaal Boulanger is behouden te Clermont Ferrand aangekomen, twee uren te laat, door al het oponthoud. Een paar honderd lieden stonden hem schreeuwende op te wachten, maar het vermoeide uiterlijk van den Generaal, die letterlijk »op« scheen, hield al te uitbundige vreugde-betuigingen tegen. Trouwens men moest ook iets be waren voor den volgenden dag en den plechtigen officiëelen intocht. Deze heeft in goede orde plaats gehad, te midden van veel geestdrift, van beter gehalte, schijnt het, dan het straatjongens- rumoer te Parijs. Bij de ontvangst van den gemeenteraad legde Boulanger de tamelijk overbodige verklaring af, dat hij Fransch- mau is (aan zijn uaam zou men 't al zeg gen!) en Republikein, en dat hij zich ge heel wil wijden aan de belangen van het leger en de grootheid des lands. Te Marseille zijn eeu vijftigtal Fransche eu eenige Italiaausche werklieden, die bezig waren een Eugelsch schip te ontladen, door eeu troep leegloopende Fransche werklie den overvallen. Zij eischteu dat de Italianen zouden weggaan. Deze voldeden vrijwillig aau het verlangen, om een conflict te voor komen. De zaak liep verder rustig af; maar uit vrees van wanordelijkheden, is er eene politie-afdeeling heengezonden. Overi gens is de rust niet verstoord. Het bericht der voorloopige aanne ming van Prins Ferdinand vau Saksen- Coburg heeft in geheel Bulgarije de groot ste geestdrift teweeggebracht en allerwege werd gevlagd en geïllumineerd. Wel zóó, antwoordde Jaequin. Ik leende een wit buis en dito muts en eene mand van een kok, dien ik ken. Mijne mand was met steenen gevuld, die ik met eenige stuivers groente bedekte, toen ging ik als een brave kok naar de koopvrouw in vogels. Ik deed haar een bod op deze vogels en betaalde haar. Mijne mand was zwaar en ik had die op mijn hoofd. Daarom vroeg ik haar er mijne vogels voor mij er in te leggen, daar het niet de moeite was de mand op den grond te zetten. Ik stond tegenover haar en bukte. Terwijl zij bezig was met handen boven mijn hoofd, waren de mijne bezig in den zak van haar boezelaar. Ik kreeg mijn geld terug met nog ongeveer veertig franks bovendien. Werk je dikwijls? vroeg Vidocq. Men moet doen wat men kan, antwoordde de ander. Je bent bescheiden. Goed! Van morgen af neem ik je in mijn dienst. De man kon gaan. Maar terwijl hij zijn kunstukje uitlegde, had hij levendig gegesticuleerd. Om kort te gaan hij had Vidocq zijn horloge en ketting ontfutseld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 1