IU N N E L A N De Bulgaarsche Ministers zijn afgetre den. De Sobranja heeft het ontslag der Regenten niet aangenomen. Stoïloff is met de samenstelling van een nieuw Ministerie belast, hetwelk als volgt zal ziju samen gesteld: Stoïloff, Natchewitch, Traasky, Schumakoff en Petrikoff. Het Journal de St. Petersbourg. van de keuze melding makende van Prins Fer dinand van Coburg tot Yorst van Bul garije, herinnert dat Rusland de wettig heid der vergadering, welke den Prins heeft gekozen, nooit heeft erkend. De Standard meldt uit Odessa, dat de Russische Regeering bevel aan alle verlof gangers in zuidelijk Rusland heeft doen toekomen, om zich terstond bij hunne re gimenten aan te melden. Te Catania ziju 27 personen aan de cholera overleden. In de Spaansche provinciën Valen cia eu Samosa hebben opnieuw belasting- ongeregeldheden plaats gehad. De orde werd slechts ten koste van een viertal dooden hersteld. De Minister van Oorlog heeft bevolen, met grooten spoed de versterkingen van Barcelona, Mahou, Ceuta, Farifa en Cadiz te voltooien. De uit Shanghai gemelde overstroo- mingeu nemen, volgens de Standardnog altijd toeeen groot aantal meuschen heb ben het leven verloren. Er is een keizerlijk decreet verschenen, behelzende het bevel tot aanleg van een spoorweg tusschen Peking en Canton, met Chineesch kapitaal GEMENGDE BERICHTEN. De commissie van Rapporteurs van de Eerste Kamer voor de grondwetsvoorstellen zal voor- loopige verslagen uitbrengen over de algemeene beschouwingen en alle hoofdstukken, behalve het Xe (onderwijs). Ten aanzien van het voorstel van dr. Schaep- mnn zal worden volstaan met een eindverslag. Vrij algemeen verklaarde men zich in de af- deeliugen tegen de aangenomen wijziging van art. 194 der grondwet. 15e volgende verkiezingen voor leden van de Eerste Kamer der Staten-Geueraal hebben gis teren plaats gehad. Door de Provinciale Staten van Noord-Holland Mr. G. Van Tienhoven met 58 van de 66 en M. H. Iusinger met 54 van de 65 stemmen. Door de Staten van Zuid-Holland H. Mul ler Szn., met 47 en Mr. S. A. Veiling Meinesz met 49 van de 78 stemmen. Door de Staten van Zeeland Mr. J. Mooleu- burgh, met 23 van de 29 stemmen tegen 4 op W. J. Vader, te Cortgene, en 2 blanco. Door de Staten van Friesland .- D. D. Breu- ning, met 34 van de 47 stemmen. Door de Staten van Limburg L. H. A. Magnée. Door de Staten van Noord-Brabant Mr. J. B. Hengst en Jhr. Mr. J. B. A. J. M. Verheyen. Door de Staten van Overijsel: Mr. A. Van Naamen van Eemnes, met 33 van de 36 stemmen. Door de Provinciale Staten van Noord- Ilollai d is als buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten herkozeu Mr. J. F. T. Van Valkenburg. Bij kon. besl. van 21 Juni is Monsignor Spolverini, laatstelijk Apostolisch Internuntius bij het Ned. Hof, benoemd tot Ridder-Grootkruis der Orde van den Nederl. Leeuw. De Commissie uit de Provinciale Staten van Zuid-Holland heeft gunstig geadviseerd op de voorstellen tot Maasverbetering tusschen de IJsel en de ringvaart van de Haarlemmermeer polder, met verzoek aan Gedeputeerde Staten om nader te letten op de bezwaren van Boskoop eu te overwegen of toekenning van schadeloosstel ling aan Gouda billijk is. Naar wij vernemen, heeft het onlangs ver melde wetsontwerp tot herziening van de wet op de koninklijke militaire academie bij den Raad van State een zóó ongunstig onthaal gevonden, dat er in de eerste jaren wel niets vau zal komen. Near wij vernemen, zal de eerstvolgende vergadering van den Centralen Bond van ka tholieke Jciezersvereenigingen op Maandag 25 Juli a. s. te cén uur in het hotel De Zon te Arn hem worden gehouden. Aan de orde is de ver kiezing van een centraal bestuur. Alle leden van toegetreden kiezersvereenigiugeu hebben toegang. Wij vernemen dat Z.Exc. Mgr. Spolverini, Apostolisch Internuntius te 'a Hage, gisteren de residentie heeft verlaten, ten einde zich naar Rome te begeven en van daar naar zijne nieuwe standplaats als Vertegenwoordiger van den H. Stoel in Brazilië te vertrekken. Te rekenen van 1 Januari 1888 zullen als versch slachtvleeech slechts in België mogen in gevoerd worden geheele beesten, halve beesten of voorstukken, en op voorwaarde, dat de longen zich nog daaraan vast bevinden. Iu de drie-en-dertigste algemeene verga dering der Vereeniging van R. K. b. tonder e hoofdonderwijzers in het Bisdem van Haarlem den 4 Juli onlangs te Haarlem gehouden, zijn op voorstel van het Bestuur, tot Eereltden der Vereeniging benoemd: de hoogwaardige heer Mgr. J. Bos te Rotterdam, de heeren Mr. A. H. M. Van Berchel en Mr.J. I. Harte te Amsterdam en de heer J. J. Beijnes te Haarlem. Het Engelsche weekblad Tit-Bits heeft, zooals wij indertijd berichtten, aangekondigd, dat aan de erfgenamen van ieder lezer, wien een ongeluk overkomt terwijl bij iu bezit is van het jongste nummer van lit-Bits, eeue som van £100 zal worden uitgekeerd. Thans is des wege tegen den uitgever van dat weekblad eene vervolging ingesteld, wegens ontduiking van de wet. Elk nummer van Tit-Bits is nl. nu een levensvensverzrkeringspolis geworden, en die polissen zijn aan een zegelrecht ouderworpen. De boete voor elk geval vau ontduiking vau dat recht is 20. Strikt genomen, zou dus de uit gever eene boete moeten betalen, waarmede on geveer de geheele Britsche staatsschuld kon wor den afgedaan. Ook de verkoopers van Water burg" horloges en andere, die de bezitters van hunne artikelen eene dergelijke schadevergoeding toezeggen, zijn strafbaar volgens de wet. Een gewezen officier van het Ned.-Indische leger dient thans als plaatsver vanger bij het 6e reg. infanterie. Bij hetzelfde regiment dient ook. als onderofficier een voor malig officier van het Fransche leger. Een welwillend lezer, zegt het N. v. d. D. brengt in herinnering, dat sedert 1 Juli de Holl. IJz. Sp. Mij. eene nieuwe bepaliug heeft ingevoerd, eu wel deze, dat houders van retourbiljetten in het vervolg op de heeu- zoowel als op de terugreis slechts op éane plaats mogen uit stappen. Hij meent dat daaraan, zoowel aan de stations als iu de dagbladen eu reisgidsen niet genoeg publiciteit kan gegeven worden, wil men teleurstellingen iu dit opzicht voorkomen. Een vijfjarig knaapje te Finster- wold heeft dezer dagen, om aan zijne makkers te toonen dat hij wat durfde, twaalf griffels en een soldatenknoop doorgeslikt. Het kind werd natuurlijk doodsbenauwd. Eerst nadat alles uit gebraakt was, gevoelde het zich iets beter. Te Milaan bevindt zich op het oogenblik een kleermaker, die, zijn gezicht ver loren hebbende, zich met oneindig veel geduld en bewonderenswaardige volharding heeft toege legd op de uitoefening vau ziju handwerk, ook zonder dat zijne oogen hem hierbij ten dienste stonden, ten emde ic ziju onderhoud te kunnen voorzien. Na oneindige inspanning slaagde hij hieriu zoo volkomen, dat hij eeu kleediugstuk vervaardigde zonder eeuige hulp, hetwelk iu 1884 op de tentoonstelling te Turijn werd be kroond. Thans legt hij te Milaan in het open baar proeven af van zijne kunstvaardigheid, waarna hij ook voornemens is andere steden van Italië te bezoeken. Ondanks de groote warmte en het vergevorderde seizoen (dat eigenlijk al lang uit is) worden dezer dageu vai: lerseke nog gere geld oesters voor de comsumtie naar Londen ver zonden. Het heeft nog nooit zoolang plaats gehad. Men schijnt er zich dus daar weinig aan te storen al is er geen r in de maand. Kofje-thee. In de meeste gevallen stelt men zich ouder „koffie-thee" een mengsel van thee eu koffie voor, eu werkelijk wordt onder dezeu naam een dergelijk mengsel verkocht. Iu do Armenische koffiehuizen te Manchester wordt ook een op koffie gelijkende zeer smakelijke drank afgeleverd, die uit aftreksel van koffiebooneu en schillen van cacaobooneu beiden gebrand bestaat en dien men onder den naam van „coffee- tea" met geronnen melk geniet. Koffie-thee be staat echter wezenlijk uit de geroosterde bladen van den kofïieboom, eu meu geeft er de voorkeur aan boven koffieboonen, omdat de bladen meer eu meer bitterstof bevatten en voedzamer zijn. Zijn de bladen zorgvuldig geroosterd,dan geeft het aftreksel met kokend water eene donkerbruine vloeistof, die er als koffie uitziet, als groene thee riekt eu deu smaak van eeu mengsel van beide heeft. Het gehalte aan alcaloïde (koffeïne) bedraagt nagenoeg de helft van dat der boouen 0,50,7 pCt. Het Handelsmuseum te Amster- dam zal van 15 Nov. tot 31 Dec. 1887 in het gebouw Keizers-gracbt 133 eene nationale ten toonstelling houden van toilet-, rook-, bureau- eu zakartikeleu, voor dames en heeren. Om bier op onschadelijke manier te coneerveeren. Delbrück heeft proefondervin delijk uitgemaakt, dat koolzuur ind.rdaad van wezenlijken invloed is op de houdbaarheid van bier op flesschen. Dientengevolge stelt hij voor, bij dat bier nog kunstmatig bereid koolzuur te voegeu, onder eene drukking vau 2 a 3 atmos feren, ten einde het bier gedurende geruimen tijd te conserveeren. Dit voorstel verdient te eerder de aandacht, nu meer en meer stemmen opgaan tegen het ealicyleereu vau bier, als middel vau bewaring. Smakelijk eten. Door vischboeren uit Elburg, zoo verhaalt meu, wordt bot, die te El- burg ia afgekeurd, te Deventer in halfvergaueu toestand aan kleine opkooper& verkocht, die de botjes dan rooken, er een kleurtje aan geven eu ze daarna aan de burgerij verkoopen. Sedert tal van jaren is te Purme- reud gevestigd de groote houthandelaars-firma Brantjes Co., niet alleen aldaar, maar ook daar buiten als zeer solide bekend. Nevens die firma is dezer dagen te Purmereud eene andere opge staan, zich noemende „Brandjes Co", den naam spellende met eene d., hare brieven stempelende Brandjes Co., Purmereud, maar haar kantoor gevestigd hebbende te Amsterdam, Haarlemmer straat No. 30. Het zal geraden ziju, de nieuwe firma „Brandjes Co.", niet te verwarren met de oude houthandelaarsfirma Brantjes Co. De gevangenneming van een gewezen beambte bij het Ministerie van Handel te Rome verwekt zeer veel opzien. Hij is namelijk aangeklaagd, dat hij in het geheim hooge Itali- aansche on buitenlandsche ridderorden tegen een bepaald tarief verkocht. Deu brief met de hand- teekeniugen van den Koning en deu Minister wist hij na te maken. Het aantal door hem ver kochte ordeteekeus bedraagt eeuige honderden. Te Yeddo is eene vereeniging de Yoko-Haiska opgericht, waarvan de leden aan- deelen van 100 tot 25 frs. betalen. Alle jaren worden drie namen bij loting getrokken. Hij, wiens naam het eerst uit de bus komt, heeft het recht, 10 jaren op kosten der vereeniging iu Europa door te brengen; de tweede kan eene reis van 5 jaren maken, en de derde eene reis van één jaar. Hardlooper8 en hardrijders heb ben hunne beroemdheid gehad en geraken nu weer uit de mode. Nu krijgen wij de hardeters. Een man te Effingham ging onlangs eene wed dingschap aan, dat hij ia 15 minuten eeue kip zou dooden, plukken, braden en opeten. Hij maakte al de noodige middelen in gereedheid, dat is een pot met kokend en met koud water, eene pan eu een heet plaatijzer. Toen het juiste oogenblik gekomen was, sneed hij de kip den kop af, begon haar te plukken, maakte haar schoon, wirsch ze met water, legde het diertje daarna in de pan met het plaatijzer er op, om zoodoende ook de bovenzijde te braden, en na verloop van juist IIV2 minuut bleef er van het beestje slechts een hoop beentjes over. Volgens de Lanterne z ij n de 80 P a- rijsche raadsleden allen geabonneerd bij de tele- phoon-maatschappijop kosten van de be lastingschuldigen, die daarvoor 48,000 frs. moeten betalen. Eene Londensche dame is op het deukbeeld gekomeu om de overblijfselen der ver siering van de stad, vlaggedoek, gemaakte bloe men enz., niet weg te gooien, maar er de scholen mede te Versieren. Het TV. v. d. D. noemt dit denkbeeld niet kwaad. Loudm is ver af en wij zouden er ook in berusten, mils men het voor beeld niel voor Nederlandsche scholen volgt. Die versieriugen(?) worden stofnesten, voor de gezond heid in scholen vooral schadelijk, terwijl ze vol strekt niet passen in lokalen, waar nieis feeste lijks gebeurt. Kaarten, wandplaten, gelijk er zoo voortreffelijke bestaan, doen in eene school veel meer goed dan die verlepte overblijfselen van eeue straatdecoratie, waarvan zeker nog wel het beste zou worden afgehouden, zegt de Arnh. Ct. Eene bloem van wisselende kleur. Eene pas ontdekte Mexicaansche bloem is waarlijk eeu wonder als men mag aannemen, wat er van wordt verhaald, 's Morgens is de bloem wit van kleur, op den middag rood en 's avonds blauw. De bloem wasemt zeer welriekende geureu uit, doch alleen op den dBg. Men vindt haar aan eeu boom, die op de landengte van Tehuantepec groeit. Middel tegen hoest. Tegen hoest en heeschheid is gewarmde honig alleszins aan te bevelen, daar hij de prikkeling zeer Bpoedig doet ophouden eu de stem reeds na eeuige uren hel derder maakt; over 't geheel moet honing gezond ziju. De ouilen kenden en waardeerden de heil zame werking van den honing, en geloofden dat hij bevorderlijk was om lang te leveu. Zoo ant woordde Democritus van Abdera, de beroemde wijsgeer, die over de honderd jaar oud werd, op de vraag hoe men gezond blijven en zijn leven verlengen kon: „Iuwecdig honing, uitwondig olie." Met olie wreef men zich, omdat mer. de zeep nog niet keude, na het bad de huid in. Homerus, Euripides,Ovidius eu Virgilius bezongen deu honiiig wegeus zijne voortreffelijke eigeuBchappeu. Er is nu te Antwerpen eene inrich- ting geopend voor het bewaren van bevroren vleesch. Om te begineo werden er uit Nieuw- Zeeland 9000 bevroren schapen aangevoerd. Het vleesch is smakelijk en malsch, en blijft bij de koopers verscheidene dagen goed. De prijs is ondanks de hooge kosten, aan den iuvoer ver bonden, fr. 1.16 (55 a 56 cents) per kilogram. In eene Fransche gemeente is de rassenhaat zoo hevig, dat een aldaar verschijnend nieuwsblad de namen vermeldt van in die gt- meeute verblijf houdeude Duitschers en daarbij den raad geeft die personen te doen verwijdereu. Een der aldus gesignaleerde personen schreef aan de redactie, dat hare opgave niet volledig was, aangezien zich behalve de genoemde personen nog de volgende Duitschers iu de gemeente op hielden, namelijk de Pruis Saunickel, de Hanno- veraau Schweinefleisch, de Mecklenburger Rindvieh, de Badeuzer Grossmaul, de Sakser Schweinhund, de Beier Kalbsbraten en de Wurtemberger Sauerkraut. De redactie plaatste dat bericht iu baar orgaan en zag, doch te laat, hoe zeer zij door een van Germanjes zonen was bij den neus genomen. Een Amerikaansch luchtreiziger Clarage genaamd, is dezer dagen te Orleans, in New-York, om het leven gekomen. Zijn ballon werd bij het opstijgen tegen eeuige huizen ge slingerd en scheurde, en Clarage, die aan eeu trapees onderaan hing, viel op den grond. Hij overleed spoedig aan de bekomen wouden. Te Schiermonnikoog heeft men een daar nimmer gezienen gast. Sedert een paar dagen zien de herders telkenmale bij hunne kudde koeien en schapen, welke zij op de Kwelder in bet Oosten van het eiland buiten den zeedijk weiden, een hert met een niet zeer groot gewei. Niemand weet met zekerheid te bepalen, hoe het daar is gekomen; 't kan bij laag water van de Groninger kust ziju komen overloopeu en ten deele zwemmen; 't kan ook van een schip in zee, dat in de nabijheid was, overboord geraakt zijn. Trachten de herders het dier te naderen, dau ontvlucht het in N. O. richting naar het kale en onbegroeide gedeelte van het eiland, om zich later weder, door dorst en honger gedreven, bij de kudde te voegen. Door bekende wijsgeerige uit- spraken, zegt De Maasbode, is het nu eenmaal beslist, dat tusschen het verhevene en het be lachelijke maar een zeer kleine afstand bestaat, doch een zeer brutale toepassing op die uitspraak, vindt men in het volgend feit. Niet ver van de plaats, waar liet verlossingdezer kampeert, woont een kastelein, die, zonder nu bepaald verslaafd aaii deu drank te ziju, hel nuttig oordeelt iede- reu bezoeker stilzwijgend met een vol glas be scheid te drinken. Deze gewooute viel echter niet in den smaak der kasteleinsvrouw, die, daar vertoog of vermaan toch niet willen helpen, op den inval kwam om recht over het buff t, troon zetel van haar echtgenoot, de plaat neer te han gen, door het matigheidsgenootschap verspreid, waarop een vader wordt voorgesteld, die terug gehouden aan de deur van eene herberg; door zijn dochtertje de woorden hoort: ,tach vader! niet meer." Deze teekening met dat onderschrift maakt overal eeu gunstigen indruk, dus was het niet te verwonderen, dat des tappers vrouw zich ook voorstekl', om, met eene vingerwijzing, daar op, niet alleen de bezoekers, maar ook manlief te weerhouden van verguuuings-overtreding. Die viiigerwijziug schijnt evenwel naar des kasteleins zin te vaak gebeurd te zijn, want met niet te miskennen vaardigheid heeft zijue hand door bij voeging van ééne letter het roerend onderschrift van: nach vader! niet meer," veranderd, in, nacht vader! niet meer." Een aantal glaasjes, dat hij zeker voor zich en zijne bezoekers als maximum gesteld wil zien. De ongelukkige Hongaarsche stad Nagy Karolyi, welke onlangs door een grooten brand gedeeltelijk werd vernield, is thans, kort na die vuurramp, door eene watarramp getroffen. Een orkaan en eene waterhoos hebben er groote verwoesting aangericht. Binnen een uur tijds stond de geheele stad, alsook de omtrek ouder water. Yele huizen zijn ingestort, en geen huis bleef onbeschadigd. Een aantal mjnschen ziju om het leven gekomeu, en doodsangst heerscht onder de bewoners. De heer L. Beker, apotheker te Rotterdam, komt in de N. R. Ct. op tegen den eisch vau het Maandblad tegen de vervalsching, dat citroenlimonade enkel uit citroensap moet bereid worden. Limonade van citroensap, hoe goed ook geklaard, bederft veel spoediger door de slijmerige bestanddeelen, die het altijd bevat, waarom men dus beter doet, alleen het citroen zuur aan te wenden, terwijl men met de toe voeging van citroenspiritus den geur van het citroensap er weer aan toevoegt. Zulk eene ci- troenlimouadestroop bereidt men aldus: Neem van scheikundig zuiver citroenzuur 30 gram, los dit op in 125 gram warm water (ongeveer een theekop vol); deze oplossing in eeu wijn— flesch vermengd met 50 gram citroenspiritus eu aangevuld met suikerstroop, die bereid is van 20 deelen melissuiker en 11 deelen water, verschaft eeue limonadestroop, die aan alle eischen van zuiverheid en smaak voldoet. TeScheveningen vertoeven thans 1356 vreemdelingen met 229 dienstboden. Naar aanleiding dat te Berlijn gevallen van ontploffing van flesschen met kunst matig Selterswater voorgekomen zijn, wat toege schreven wordt aan te dun en te zwak glas, wordt daartfgen in de P'narmaceutische Zeitung gewaarschuwd. Beide gevallen had ernstige ver- wouding ten gevolge. Iu een geval werd blind heid veroorzaakt bij een jongen, met de be zorging van het water belast. Te H i 11 e g e r s b e r g heeft men een kruidsnierswinkeltje, waar men op den post van de deur het woord „vergunning" lezen kan. Daar echter beide bedrijven niet meer gecombineerd mogen worden uitgeoefend, heeft men zeer vin dingrijk er het volgende op gevonden: den be zoekers wordt niet in een glaasje het sterke vocht toegediend, maar men zorgt er voor, steeds ge vulde fleschjes voorhanden te hebben, die men dau heel eigeuaardig aan den toonbank staat uit te slurpen. Dat vooral de vele Rotterdammers, die in den zomer dit dorp bezoeken en waarvan er een deel ook daar even inloopt, in die manier van doen veel schik hebben, ligt voor de hand, maar of men in den geest der drankwet handelt, dus doende, dat mag betwijfeld worden. De waschvrouwen vinden in den laatstee tijd een groote concuirentie door de ma chines. Het grootste gedeelte van Troy (in de Vereenigdc Staten) is aan de fabricatie van ma chines tot wasschen, drogen, wringen enz. van de wasch gewijd. Het belangrijkst is eene machine, die tot het drogen dient en in eene minnut 1000 omweutelingen maakt. De heer Canter, houder van het bekende confeetie-magszijn De Stad Parijs, in de Kalverstraat te Arnst.zooals men weet,bij wijze van reclame, benoemd tot tailleur van het Leger des Heils werd, zoo men meldt, jougstleden Woensdag het was ziju verjaardag verrast met een verdienstelijk uitgevoerd schilderstuk iu sierlijke lijst, hem-zelven voorstellende, uitge dost als een oostersch hoogwaardigheidsbekleder eu zittende ouder eeu baldakijn. Het Leger des Heils met fluitisten en trommelslagera en het vaandel aan het hoofd, staat voor hem geschaard. Van dc strijders moeten een aantal zeer goed te herkennen ziju. Ouder het stuk staat in het Eu- gelsch: „Heil den kleermaker van ons reddings- leger." Als curiositeit verdient voorze ker melding, dat de onlangs aan postboden ver schafte vélocipedes op den duur zoo moeilijk te kanteereu zijn, dat eeu vernuftige postbode op de liju JoureHeereuveen op de gedachte ge komen is, een hond voor de rijss-vélocipède te spannen 1 In het Hollandsche Ministerie Leenskerk heeft eene portefeuille-wisseling plaats gehad, naardien de Koning den vroegeren afge vaardigde Bestertan met de leiding van het departement van koophandel heeft belast inplaats

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2