NIEUWE *o. 1127. Zondag 17 Juli 1887. 12de Jaargang. Broederschap? B U i T E i\ L A N 1Ë B 1 N N E L A fö I), i. HUM.01StH[ (01 HUT. ABONNEMENTSPBIJB Per 3 maanden voor Haarlem 1 Voor de overige plaatsen in Nederland ir. p. p. Voor het Buitenland AfïJuderljjke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. B URE ATI: St. Janstraat Haarlem. 0,85 1 - 1,50 0,06 MAIN TIEN DRAÏ PBIJS DEB ADVEBTEBTTIÉN AGITE MA NOKT AGITATE. Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en V r ij d a g- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K UPPERS LAUKET. Met het oog op den stoffelijken voor uitgang, waarop onze eeuw zoo hoog gaat, hebben wij in onze jongste beschouwing gewezen op de liclit- en schaduwzijden van den modernen tijd. Het bleek daarbij, dat al wat als heerljjke vruchten van den boom der keuuis en wetenschap wordt geroemd, nog geen onvoorwaardelijke toejuiching verdient; dat de materiëele ontwikkeling, waaraan velen zich enkel wijden, eer een verderf, dan een zegen moet genoemd wor den, als de godsdienstige outwikkeliug niet tevens ernstig wordt bevorderd. Nog altijd blijft de boom der keunis, een boom ook des kwaads; alleen door de inwerking van het Geloof kan voorkomen worden, dat men, van zijne voortbreng selen etend, den zedelijken dood niet sterft. Als vervolg op ons vorig betoog willen wij thans een verschijnsel van den dag ter sprake brengen, hetwelk zeer zeker ook niet in staat is om de onvoorwaardelijke ingenomenheid met de eeuw, waarin wij leven, te wekken of te voeden. Eerst zul len wij, aan de hand van een onpartijdig getuige (een niet behoudend wereldblad het bedenkelijke ziekteteeken schetsen, om dan de moraal te ontwikkelen, welke uit die krankheid, waarop wij de aandacht rich ten, moet afgeleid worden. De zaak betreft de wijze, waarop het programma der groote revolutie wordt uit- Gebeel de omwenteling van 1793 bewoog zich toch van de klinkende leuze: vrijheid, gelijkheid en broederschap. Doch wat is er nu van dat alles gekomen? Wordt in al die landen, welke zich voor de omwente ling bogen, waarachtige vrjjheid genoten? Men moet dwaas zijn om het te geloo- veu. Wordt er eene wezenlijkeen gezonde gelijkheid ouder de volken aanschouwd? Volstrekt niet; de klassenhaat is toege nomen. Maar dan zal er toch broederschap on der de natiën heerschen? Op die vraag geeft het door ons reeds aangeduide blad een antwoord. De schrijver releveert namelijk het betreurenswaardig verschijnsel, dat zich in zoovele Staten openbaart, te weten de haat tegen de buiten landers. Niet enkel, zoo gaat hij voort, in Frank rijk is het waar te nemen. Duitschland heeft vele duizenden Polen verwijderd, tal- rjjke lieden verbannen, die Duitschland als hun vaderland beschouwden. Von Bis marck verklaarde, dat hij dien maatregel in overleg met Rusland had genomen. En wat deed Rusland-zeil? Het be antwoordde de daad van Duitschland met eene vervolging van de Duitschers in zijn Rijk. De Duitsche grondbezitter moet zijn eigendom voor een geringen prijs verkoo- F E U ILL E TO N. Die goede oude tijd! //Maar die tijden, ze zijn vervlogen, En ze keeren nimmer weer!" was het refrein van een ouden acteur, als hij dien goeden ouden tijd bezong. Zeer dikwijls echter leert men toestanden uit dien „goeden ouden tijd" kennen, die ons, waren ze nog in zwang, deerlijk zouden mishagen; doch er zijn ook zaken, die menig man en vader terug wilde zien komen. Ja! mevrouw, uw zeer beminnelijke echtgenoot zal, dunkt mij, wel eens de verzuchting slaken, indien gij zoo gaarne naar Baden-Baden, of naar welke badplaats ook wilt gaan: „was alles nog maar zoo goedkoop als in het midden der 16e eeuw!" Of het goedkoop was? Ik kan niet heter doen dan het volgende, wat ik onder eenige oude fami lie-papieren vond, ter kennis te brengen. Twee ongehuwde gezellen gingen uit Oude water in het midden der 16e eeuw voor hun pleizier 25 dagen in Brussel logeeren, om de stad, waarvan zij zeker zooveel ge pen, omdat liet hem niet wordt toegestaan in Rusland te blijven. De Duitsche fabri kant zal wellicht genoodzaakt wezen, zijne fabriek op Russischen bodem te sluiten; de Duitsche werkman wordt verjaagd en de Duitnche invoer verboden. Men is begon nen met het verbieden der koopwaren en eindigt met het buiten sluiten der men- schen. Als een Duitscher Frankrijk betreedt, bevindt bij zich als in een vijandelijk land; hij wordt beschouwd als een spion, als schuldig aan het ongeluk der natie, als de concurrent der Fransche industrie, als een barbaar zonder behoeften, die door zijne mededinging het leven van den Frauscheu arbeider verlangt. Wanneer de Duitscher naar Rusland komt, wordt hem het vinden van een bestaan onmogelijk gemaakt. Hij is een paria onder de 'vreemdelingen; hij mag geen onroerend goed koopen, geen stoffen ter bewerking uit zijn land laten komen; hij mag geen Duitsche werklieden in zijn dienst nemen. De Duitschers zijn in een deel van Europa zoo goed als in den ban gedaan, men wil hun schier alles ontzeggen; men verzet en verweert zich tegen de Duitsche landverhuizing, als gold het lastige en schadelijke parasieten ver wijderd te houden. Rusland en Frankrijk wagen het niet Duitschland aan te vallen, maar laten de Duitschers individueel hun toorn gevoelen. Het is niet te ontkennen, zegt de schrij ver verder, dat Von Bismarck zelf het voorbeeld heeft gegeven. Hoe is het moge lijk, dat de vrede van duur kan zijn, als de Staten de vijandelijke gevoelens, welke zij tegenover elkander koesteren, niet kun nen beheerschen. De eigenwaan, waarmede de moderne beschaving ons vervult, is al zeer weinig gerechtvaardigd. De beschavende vooruitgang, de verspreiding en uitbreiding der beschaving hebben de hartstochten niet betoomd en de blijken van vreemdelingen haat zjjn hier teekenen van moreel en in tellectueel verval. Dergelijke feiten aldus besluit de schrijver zjjn betoog hebben ook poli tieke gevolgen. In Duitschland wordt een veldtocht ondernomen tegen de Russische papieren. Blijkbaar is het er op aangelegd om bet vertrouwen vau het publiek in de Russische effecten te ondermijnen. Zulk een maatregel is ook een oorlog. Er stroomt wel geen bloed, maar vele levens woiden toch verwoest; millioenen der volkswel vaart worden verslonden en de vijande lijke Staat wordt wellicht zwaarder getrof fen dan door menigen verloren slag. De Czaar moet wel gevoelen, dat de glans van zijne kroon verbleekt, als de rijkdommen der Duitsche natie hem wor den ontnomen. Men moet zich daarom op ernstige gebeurtenissen voorbereiden. De Staten sluiten zich af; zjj dulden de ruiling van producten niet; zij zetten de vreem delingen over de grenzen en willen de hoord hadden Brussel, de prachtige hoofd stad, telde toen reeds 75,000 inwoners nader te leeren kennen. De beide keeren voorzagen zich alzoo van „logys", met andere woorden, zij huurden ka mers bij knappe burgerluidjes, want om in eene gewone heiberg te gaan, paste niet aan lieden van eenigen stand. Voor dit „logys," betaalden zij „slaepliuyr," maar „eude zy deden hun eigene kost," terwijl zij voor bediening nu en dan aan den knecht of meid eene fooi gaven. Zooals wij reeds zei den, bleven de beide reizigers 25 dagen in Brussel, in welken tijd zij aan brood uitgaven 16 stuivers en, daar wel eens gasten kwamen opdagen, was het dus ongeveer één oortje per dag, dat juist de prijs van een begijneubrood dat fijner en kleiner was als van zoodanig dat men aan de armen uitdeelde, en dat grooter en grover was. Eene rijke vrouw te Amsterdam, die in 1555 haar tesiament maakte, bepaalde daarin, dat aan iedere Begijn, na haar dood, op 't Ronde Hof een pinte wijns met een brood van een oortje zou gege ven worden en aan de armen, die dit wenschten, ieder een brood van een oortje. (Zie Testament bij Wagenaer, Amst, II D. 411.) financiëele betrekkingen afbreken. Zulk een toestand is onhoudbaar. De vonken vliegen tot dat de lichte laaie uit de daken slaat. Het kan in Europa niet langer zoo blij ven, en wanneer niet door eene politieke zuivering het recht begrip terugkeert, dan zullen de volken opnieuw door diepe en smartelijke wonden boeten voor hetgeen de denkbeelden hebben misdreven. Hier eindigen wij onze resumtie van de zeer belangrijke beschouwing van den be kwamen schrijver. Zijne schets van de broederschap, die aan 't einde der negen tiende eeuw onder de Staten heerscht, was alles behalve opwekkend. Toch kan men niet zeggen, dat hij overdreef, al stelde hij ook in een enkel opzicht den toestand niet geheel juist voor. Wij weusclien in 't vervolg van ons ar tikel op dat odjuiste te wijzen, om daar aan (gelijk wij reeds toezegden) eenige op merkingen te verbinden, welke iu onze veelbewogen en ongezonde dagen, ook op geestelijk gebied haar piactisch nut kun nen hebben. De Belgische Kamer van Afgevaardig den heeft met 69 tegen 62 stemmen het artikel van het wetsvoorstel-d'Oultremont verworpen, volgens hetwelk de militaire dienst persoonlijk zou zjjn. Graaf d'Oultre- mont heeft daarop zijn wetsvoorstel inge trokken. Volgens een bericht uit Posen aan hst Berliner Tageblatt hebben alle eigena ren en kooplieden iu het Russische grens district Rypin uit St.. Petersburg bevel ontvangen om al hunne Duitsche beambten en werklieden tegen September ontslag te geven. De Allgemeine Wiener Zeitung meldt, dat de Prins van Coburg, ten gevolge van het geen er verhandeld is iu een familieraad, definitief de kroon van Bulgarije heeft geweigerd. Na eene langdurige beraadslaging is het wetsontwerp tot vermeerdering van het aantal regimenten cavalerie iu Frankrijk aangenomen. De Minister van Oorlog deed uitkomen, dat door dit ontwerp de lagere stand der FraDsche ruiterij tegenover de Duitsche zou weggenomen worden. Met algemeene stemmen is het wetsont werp aangenomen, waarbij de infanterie aan eene reorganisatie wordt onderwor pen en 18 nieuwe regimenten worden op gericht. De stoet van ongeveer 2000 personen, gevormd door de Ligue des Patriotes en andere patriotische gezelschappen, is te 9 uur Donderdag-morgen onder leiding van Derou- lède, te Parijs opgetrokken. Ieder gezelschap had kransen bij zich, welke aan den voet van het gedenkteeken voor Straatsburg werden nedergelegd. Er deed zich terwijl de stoet door de straten trok, geen enkel bizonder De boter was niet zoo naar den smaak der heeron reizigers, daar zij schijnbaar minnaars waren van de echte Hollandsche. In een der gevonden rekeningen lezen wij Aen boteri y gr. Aen Hollantse boter v gr. De eerste was echter voor den pot en de viscli, de laatste op het brood; in het geheel gaven zij uit voor boter SOVs stuiver. Kaas, de lievelings- kost van ds meeste Hollanders, schijnen ze niet te hebben gekregen, althans wij vinden niets op hunne rekening er van vermeld. Het rundvleesch was iu de eerste week 10 duiten 't pond, doch het was de tweede week opgeslagen. Een ossevoet 't is waarlijk voor een huis moeder om vau te watertanden koste te Brussel een stuiver, terwijl, wilden de heeren zich eens aan „scaepsvoetjes" te goed doen, zij maardrie duiten betaalden. Op de reke ning vinden wij wijders nog vermeld: een gans a 8 stuivers, die zeker kolossaal groot moet zijn geweest, daar de Oudewatersche vrijgezellen hun „kermisdach" vierden. De viscli, die zij aten, was labberdaan en haring; wilden zij een hariugmaal, dan kostte dit 8, later 0 duiten. Een maal rapeu kost- geval voor. Alleen hoorde men enkele ma len »leve Boulanger* roepen. Deroulède had aanbevolen liet zwijgeu te bewaren. De op de Place de la Concorde verzamelde menigte ontving den stoet met toejuichin gen, zonder eenigen kreet of eene enkele demonstratie van bizondereu aard. Na een debat van vier uren heeft het Hoogerbuis de wet op het Iersche straf recht bij acclamatie aangenomen. Eene deputatie van Engelsche vrouwen, waarbij mej. Cobden, overhandigde eergis teren aan de gemalin van den Lordmayor van Dublin, als vertegenwoordigster der Iersche vrouwen,een geteekend adres, waarin zij verklaren al haren invloed te zullen aan wenden om de opheffing van de nieuwe dwangwet te bereiken en aan de Iersche vrouwen de raad gegeven wordt, om de beproevingen, waaraan Ierland in de jongste dagen is blootgesteld, »zoo Igdzaam moge lijk te dragen, daar er spoedig door het protest van het ontruste en verontwaardigde Groot-Brittanuië een einde aan zal ge maakt worden*. De Daily News verneemt uit Caïro, dat de niouwe Mahdi, die gebrek aan geld heeft, beslag heeft gelegd op de eigendommen van alle handelaars, waartegen hij wissels af geeft, die betaalbaar zijn nadat hij Caïro zal ingenomen hebben. De alcohol maakt thans in Spanje een onderwerp van algemeene discussie uit. De Spaausche distillateurs vreezen eeu sterken invoer van dat artikel uit Duitsch land, waar door den Rijksdag op den uit voer eene buitengewone premie is toege staan. Volgens het oordeel, kortelings door het chemisch laboratorium te Saragossa uitge sproken, oefent de iu Duitschland gestookte alcohol, met Spaausche wijnen vermengd, een nadeeligen invloed op de gezondheid uit. Het nieuweBulgaarst'he Ministerie heeft de iuvrijheidsstelling gelast van alle perso nen, die op bevel van zijn voorganger in hechtenis waren genomen, en zal waar schijnlijk ook den staat van beleg ophef fen, welks afkondiging indertijd aan Rus land zooveel ergernis veroorzaakte, 't Is echter niet te verwachten, dat deze Mo gendheid daardoor zachter tegenover het Regentschap zal worden gestemd. Hare houding zal vooreerst wel zijn en blijven die van eeu volkomen uegeeren. Sprekende over de vergadering der Liberale ünie, zegt De Tijd //Natuurlijk ontbreekt ons zoowel de lust als de plaatsruimte iu ons blad, om alle beweringen, waarmede wij in de speeches van de heeren der Liberale ünie liet oneens waren, te weerleggen of ook slechts vluchtig aan te stippen. Bij wijze van curiosa vestigen wij echter de aandacht op de volgende staaltjes van echt en onvervalscht liberalisme. Volgens den heer Levy was „het bew(js gele- te 3 of 4 duiten, wortelen 6, maar booneu slechts 3 duiten, terwijl zij perzikeD, druiven peren en appelen, noten en kastanjes als dessert op tafel kregen voor 3 of 4 duiten. De heeren offerden zoowel aan Bacchus als aan Gambrinus en zij verleerden in die 25 dagen 6 stuivers aan bier, 3 gulden 7 stuivers en 7 duiten aan wijn; welke dranken voor des och tends, middags en avonds bij hunne resp. maal tijden waren bestemd. Aan „slaephuyi" betaalden zij slechts 44 stui vers, terwijl, waren za in eene herberg gegaan, ze slechts 24 stuivers zouden verslapen hebben, doch zij betaalden, omdat zij zooveel netter woonden en er bediening bij hadden, gaarne zooveel meer. Zie hier zoo wat alles, wat wij in de oude rekeningen vonden; het kenmerkt den tijd en de zeden en ons bedunkens zal menig huisva der, na dit gelezen te hebben, met meer recht aanvoeren: maar vrouw! reizen kost geld eu waren we nog in het midden der 16e eeuw, fiat! maar numet een paar honderd gulden komen wij niet toe en dat in een tijd van malaise!" Treurig zingt men dan, „Maar die tijden ze zijn vervlogen!" enz. enz.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 1