GEMENGDE BERICHTEN. Hulde brengende aan den heerP. verd, dat niet elke uitspraak der meerderheid eerbiedwaardig is"; nu, dit is zeker niets nieuws, vooral voor ons niet; men lette evenwel op de conclusie „en het bewijs geleverd, dat er paal en perk moet gesteld worden, wauneer zij (de meerderheid) de handen uitstrekt naar de grondslagen van den modernen rechtstaat". Met andere woorden; het liberalisme, hetwelk zijn woordvoerder vond in den heer Levy, erkent en eerbiedigt de uitspraken van de meerderheid alleen dan, wauneer deze de handen thuis houdt van hetg en de heer Levy c. s. goedvinden, de grondslagen te noemen van den modernen recht staat, bijv. van de voorrechten der neutrale school. De meerderheid in hunne oogen is alleen eerbiedwaardig, mag alleen doen gelden, zoo lang die meerderheid liberaal en modern is. Zou dit anders worden, dan zijn er, gelukkig, de heeren Levy c. s. nog om „paal en perk te stellen "1 De R. K. Kiesvereeniging Recht voor Allen te Nijmegen en de Katholieke Kiesver eeniging te Roermond hebben besloten niet toe te treden tot den Centralen Bond voor R. K. Kiesvereenigingen. Haarlemmermeer, 15 Juli Door de R. K. kiesvereeniging te Haarlemmermeer zijn als can- didaten voor den gemeenteraad gesteld de heeren J. J. Ran. P. de Breuk, P. Verkuil, aftredende leden, en R. J. Visser. Spaarnwoude a. d. Lie, 15 Juli. Door de R. K. Kiezersvereeuigiug alhier, zijn voor de ver kiezing van leden van den gemeenteraad als cau- didaten gesteld de heeren P. Vriesekoop, A. Stokman, D. Van Bruggen en H. Th. Schweitz. Een handvol goed gedroogde pitten van mispelen, waarop iy3 liter water en eeD weinig kaneel, en dat samen een half uur gekookt, geeft een zeer smakelijke thee. Het af treksel heeft eene roodachtige kleur, het aroma van vanille en een zeer kruidigen smaak. Tot behoud van de gezondheid der kinderen is op eene school in de stad Chem nitz, in Saksen, een voorzorgsmaatregel ingevoerd, die wel navolging verdient. De kinderen moeten daar hunne huiaschoeuen meebrengen om die in de school weer aan te doen. In elke klasse is een laarzenknecht voorhanden; de natte laarzen worden voor het begin van het onderwijs uitge trokken en blijven, totdat het is afgeloopen, in de warme kamer staan. Bij het uitgaan der school vindt het kind zijne schoenen warm en droog en gedurende de lessen heeft het zijne huisschoenen aan. Iedereen weet hoe onaange naam en gevaarlijk het zijn kan, uren lang met natte voeten te moeten zitten. Kinderen, die aan koude voeten lijden en bij nat weder een langen weg naar school hebben af te leggen, worden door dezen voorzichtigen en praktischen maat regel zeker voor menige ongesteldheid behoed. De vereeniging tot het verschaf- fen van bloemen in Cnicago heeft verleden jaar tusschen Mei en September 14,818 bouquetten en 150 kisten losse bloemen uitgedeeld ouder de patiënten van 24 openbare en particuliere zie- keninrichtingen en onder verschillende arme zieken in die stad. Het woord „livrei," dat wij thans gebruiken om de gegaloneerde kleeding van knechts aan te duiden, is afkomstig van eene gewoonte uit de middeleeuwen. In dien tijd was het voor Vorsten gewoonte, op vaste dagen, meestal tegen Pascheu of Kerstmis, aan het dienstpersoneel, zoowel als aan de heeren, die zich aan het Hof bevonden, geschenken, bestaande uit rijk veisierde kleediugstukken, te vereeren. Deze op vaste tijden geleverde kleediugstukken noemde men livrés. Om ijzer en staal tegen roestte vrijwaren wordt aanbevolen, het metaal met eene oplossing van caoutchouc in benzine te bestrijken. Dr. Mess bericht aan het Daghlad het volgende: „Heden (Woensdag) steeg te 2 uren de therm, in de schaduw 88 F. of 31 C., terwijl hjj op den waterspiegel tot 110 F. of 43 C. klom. Deze ongemeenzame hitte deed mij aan hen, die zich baden wilden, den raad geveu om daarvan in den middag tusschen twee en vijf uren af te zien. Reeds wareu twee personen in het bad on gesteld geworden. Badende bij zulk eene hitte, stelt men zich aan zonnesteek of hersen-congestie bloot." Voor de betrekking van directeur van het op te richten werkhuis te Zaandam, waaraan een salaris van ƒ500, beuevens vrije woning, is verbonden, hebben zich niet minder dan 322 sollicitanten aangemeld. Als een veeg teeken des tijds kan het volgende gemeld worden In de Noord-Bra- bautsche gemeente Mierloo is verleden Maandag in veiling gebracht, „een wel doortimmerd bizon der goed ingericht huis met grooteu tuin, be nevens de in volle werking zijnde, in 1880 nieuw gebouwde bierbrouwerij met annexe kelders, stal ling en bergplaats, geheel aan elkander gelegen in de kom van het dorp Mierloo, samen groot 28 aren en 30 centiaren," hetwelk alles samen voorloopig slechts de onbegrijpelijk lage som opbracht van f 2310. Op de Effectenbeurs te Ne w-Y o r k worden de plaatsen bij opbod verkocht. Jl. Zater dag bracht zulk eene plaats 24,000 dollars op, en dat was belangrijk minder dan bij de laatste verkooping. Men leest in de Avondpost„In s t r ij d met berichten iu andere bladen, kunnen wij me- dedeelen, dat de uitlevering van de personen, van wier aanhouding te Bordeaux melding is gemaakt, niet zal aangevraagd worden. De dief stal toch, waarvan zij verdacht worden, is ge pleegd ten nadeele van hunne moeder en bijgevolg straffeloos." Boonekamp, ontvanger van Zoeterwoude, voor deu vorm, waarin do herinnering tot betaling van den hoofdelijken omslag was gesteld, zegt de Arnhemsche Courant: „De ontvanger had te vens de beleefdaeid, die herinneriugen gratis ts zenden, maar al plakte hij er een postzegel van een stuiver op, men zou de verhooging met ge noegen betalen ter wille van den humaneu vorm." Het rijksmuseum te Amsterdam, op 13 Juli 1885 opengesteld, werd gedurende zijn tweejarig bestaan door 1,074,601 personen bezocht. De hoofdcommissie der tentoon- stelling van voedingsmiddelen te Amsterdam heeft, in overleg met het bestuur van deu Ne- derlaudschen brood-, koek- en banketbakkers- bond, besloten, dat de tweede 4daagsche tentoon stelling van voortbrengselen der brood-, koek en beschuitbakkerrj zal gehouden worden van 27 tot en met 30 Juli e. k. De tentoonstelling van het volksbrood, waarvoor de hoofdcommissie hare groote medaille in goud heeft uitgeloofd, woidt gehouden den 27 Juli. Dit „volksbrood" moet door samenstelling, voedingswaarde en door lang durig smakelijk blijven zich als een degelijk voe dingsmiddel aanbevelen en tevens door lagen prijs van grooten invloed zijn op de volksvoeding. Om in aanmerking te kunnen komen voor eene bekroning moet de inzending vergezeldziju van eene duidelijke omschrijving der bestanddeelen, waaruit het is saamgesteld, de wijze vau bereiding en de kosten. Uit deze drie gegevens zal moeten blij ken, of het brood werkelijk kan voldoen aan hetgeen de hoofdcommissie iu deze verlangt. D e o u d-b urgemeester vanHanley, John Baker, die tweemalen aan het hoofd van het bestuur dier stad stond, is er dezer dagen als landlooper opgepakt en voor 14 dagen ge vangen gezet. Hij werd vroeger reeds een paar malen deswege gevat en naar het werkhuis ge- zouden. Te Osch is dezer dagen in wer king getreden de nieuwe machinale stoomslagerij van varkens, voor export naar Engeland, van de firma Zwanenberg eu Comp. Deze fabriek i3 er opgericht om wekelijks ongeveer 1000 jonge var kens te kunnen slachten eu verzenden, en zal er dus wel toe bijbrengen om deu landbouw iu deze streken in het algemeen, en de veefokkerij iu het bizonder, krachtig te bevorderen. In eene groote fabriek in Hen e- gouwen is men bezig aan de constructie van een gebouw van geheel nieuw maaksel: eene ijzeren kerk, die te Manilla zal gesticht word.m. Deze tempel zal 70 M. lang eu 20 M. breed ziju, met twee torens van 30 M. Op deze wijze hoopt men zich te hoeden tegen de gevolgen der aard bevingen, die in Manilla zooveel schade berokkenen. In een tweetalZeeuwsche bladen komt eene advertentie voor, waarbij iemand kennis geeft van het overlijden zijner moeder. Aan het slot daarvan schrijft hij: „Zacht en kalm was haar heengaan naar die plaats waar geen inwoner meer zal zeggen: „Ik ben ziek." Te Tiet jerk heefteen jonge doch ter op een watertochtje haar gouden oorijzer op het water verloren. Er wordt 25 uitgeloofd voor den eerlijken vinder, en een aantal personeu zijn daar om ook reeds aan het visschen geweest. Tot dusver heeft men echter nog niets gevonden. Er zijn zelfs lieden, die vermoeden, dat het oorijzer, naar het voorbeeld vau Polykratea' ring, naar de maag van de een of andere visch zal verhuisd zijn. De vorstel ij ke gasten, welke Ko ningin Victoria ter gelegenheid van haar gouden feest bij zich ontving, moeten haar de kleinigheid van 100,000 1, 200.000) gekost hebben Dure logé's! Den 18 den Juli a. s. zal het 22 jaar geleden zijn, dat ds Salvation Army (Leger des Heils), onder Gon. Bramwei Booth, in Engelands hoofdstad zijn thans zoo uitgebreiden werkkring begon. Bij deze gelegenheid zal te Londen een feest worden gevierd iu eene zaal, welke 20,000 meusckeu kan bevatten. Honderd muziekkorpsen zullen zich daar doen hooren. De op dien dag aangekondigde overhandiging van het vaandel eu de daarmede in verband staande vorming van het lste Nederlandsche korps van dat leger, is om die reden uitgesteld tot 25 dezer. Alle bijdrage in den voorgeno men bouw van een nieuw Burgerziekenhuis te Amsterdam is, naar het Hdbld. meldt, door een Amsterdammer eene som van ƒ100.000 geschonken. Aan het station te Ruurloo staat eene weiwaterpomp, die in deze dagen druk wordt gebruikt. In het houten vierkaut bovendeel, om de buis waarin de zuigerstang wordt op-en neer be wogen, heeft een paar meezen een nestje gebouwd en steken zeven kleiue afstammelingen de gele bekken, als om voedsel vragend, omhoog. Vol strekte rust, schijnt dus bij het broeien en op— kweeken niet altijd noodig te zijn. Over eene bloedvergiftiging door gekleurde glacé-handschoenen wordt het volgende medegedeeld: Onlangs kwam bij professor Berg man te Berlijn een achtentwintigjarig jonkman, wiens rechterhand op bedenkelijke wijze gezwol len was. Hij had zich een klein onbeteekenend wondje aan den vinger toegebracht en had, nadat de oloediug gestild was,een licht grijzen handschoen aangetrokken, dien bij een paar uren aanhield. Men kon slechts eene buitengewoon sterke bloed vergiftiging constateeren, waaraan de jonge man twee dagen later overleed. Het bleek, dat de handschoen, welken hij gedragen had, van kalfs leder was vervaardigd, dal onder toevoeging van arsenicum was gelooid. De heer E. A., die door het kan tongerecht te Tilburg wegens het zonder voldoende reden iu werking brengen van eene noodrem in deu spjortrein, tot 175 boete of 10 dagen ge vangenisstraf veroordeeld werd, heeft bij de arroud.- rechtbauk te Breda appèl aangeteekend. Zeker om de Duit3chers als o 11- verbeterlijke dronkaards te signalearen, deelt de Parijsche Figaro aan zijne lezers mede, dat inde Berlijner bierhuizen op het oogenblik bordpapieren schilden worden verkocht met touwtjes, die tot opschrift dragen: „lk heb te veel bier gedronken. Breng mij naar huis straatverdieping." Zoodra de bierdrinker binnenkomt, koopt hij voor enkele pfennigen zulk een schild, vult het in, hangt het om en drinkt nu met een gerust hart ziju „bock" of „kühle-Blonde" (wit bier) in de zekerheid later als postpakket franco thuis te worden bezorgd. In eene b ij eenkomst, eergiste- ren-avond door de Utrechtsche Mannenzangver- oeniging belegd, is in beginsel besloten in deu loop der maand November a. s. te Utrecht een Ne- derlaudschen zangers-wedstrijd te houden. Naar men verneemt, wordt door de politie te 's Gravenhage een uitgebreid onder zoek ingesteld in zake de levering van 35 000 kilogram steeukolen ten behoeve van het departe ment van Marine. Zij u wij goed ingelicht, dan loopt dit onderzoek over het feit, dat van ge noemde hoeveelheid brandstof slechts de helft in de bergplaats van het Ministerie zou zijn terecht gekomen, De oude molen Sans-Souci, die de schoone parken vau Nijmegen zoo langen tijd ont sierde, is thans van het wereldtooneel verdwenen. MijnheeerVan Bommmelens lieve- lingsaap was weggeloopen en in een boom geklom men. Maar Van Bommelen wist wel een middel om hem terug te krijgen. Hij nam een tooneel- kijker en richtte dien met de kleine glazen naar deu aap. Zoo keek hij een poosje naar hem, legde toen den kijker op deu grond en ging heen. Het duurde niet lang of de aap liet zich uit den boom zakken, nam op zijne beurt den tooneelkijker iu handen en richtte dien op dezelfde wijze op zijn meester, zoodat deze hem wel een halve mijl ver scheen. Van Bommelen kon nu nader komen en deu ketting vatten, zonder dat de aap eenige poging deed om te vluchten, eu op het oogenblik, dat hij ziju meester nog verscheiden honderd meter ver waande, maakte deze aan de zoo kort genoten vrijheid een einde. Het arme slachtoffer van het optisch bedrog moet nooit weder een tooneelkijker iu zijne pooten hebben genomen. Te Brussel is dezer dagen eene bizauder rijke verzameling vooral van oude post zegels verkocht voor 35 000 frks. De Koningin van Hawaï is geen gemakkelijke gast geweest voor Koningin Victo ria. Zij was er zeer op gesteld, tot in kleinigheden hare rechten als regeerende Vorstin erkend te zien. Toeu zij in het Alexandra-hotel afstapte, zoo verhaalt men, werd haar een koninklijk rij tuig uit het Buckingham-paleis ten gebruike ge zonden. Maar de bedienden doorvau droegen geen scharlaken livrei zooals die van Koningin Victo ria, en H. M. verzocht, dat dit veranderd mocht worden; hetgeeu geschiedde. Zij wees met ver achting de haar gezonden huzaren af, en eischte eene escorte van de lijfwacht te paard, zooals men steeds, naar zij vernomen had, ten geleide gaf aan leden van regeerende Koningshuizen. Bij het feest in het Buckingham-paleis was Koning Leopold vau België (zeker iu zijn hotdauigheid van Congo- Koning) uitgekozen ons de Koningin van Hawai naar tafel te geleiden. „Potarko" weigerde echter „eene kleurlinge" als dame te nemen, evenals ook Koning Albert vau Saksen. Een der koninklijke Prinsen, de Hertog van Edinburgh, was echter bereid, de cavalier der Australische Koningin te zijn. H. M. is in groote haast, en veel eerder dan zij gedacht had, naar haar land terugkeerd, wegens de elders besproken staatkundige gebeur tenissen aldaar. Eene „bevoegde hand" acht het noodig in het Utr. Dlld. te verklaren, dat men r.iet met zekerheid goed of slecht weer voor eene bepaalde plaats en een bepaalden avond kan voorspellen, 't Schijnt dat nog al eens onzinnige vragen van dien aard naar Utrecht gericht worden. Dezelfde bevoegde hand waagde zich aan de voorspelling, dat de maand Juli de regenhoeveel- heid boven de gemiddelde zal wezen. Nous verrons. De heer Alfred Krupp, Commerzienrath eigenaar der bekende groote ijzerfabriek en kanon gieterij, is Donderdag-avond op zijne villa Hugel, nabij Essen overleden. Naar de Köln. Ztg. meldt, heeft dr. Morell Mackenzie deu Duitschen Kroonprins, voor de beide visites, die hij hem te Berlijn maakte, 2500 guiujes (ruim 31000 gulden) in rekening gebracht. Volgens Engelsche begrippen is dit, met het oog op de positie van ziju hoogen pa tiënt, niet te veel, maar toch ook niet te weinig. Voor de verdere behandeling zal wel een dergelijk honorarium gevraagd worden. Bescheidenheid zegt het blad is nu juist geen kenmerkende karaktertrek van Engelsche geneesheeren. De heer Strange, de vermiste ge- zagvoerder van het Engelsche schip, waarop de Hertog van Ediuburg uit Marseille vertrok, moet, naar men bericht, niet dood, maar gezond en wel te Antwerpen zijn. Deze geschiedenis met den heer Strange is met recht eene „vreemde" historie. Middel om valsche banknoten en andere ver- valschte papieren van waarde te erkennen. Steekt I men in een stereoskoop van voldoende grootte twee echte bankbiljetten, dan zal men, in het instrument ziende, slechts éeue banknoot bemerken, daar alle lijnen en schakeeringen nauwkeurig el kaar bedekken. Heeft meu een biljet, aan welks echtheid getwijfeld wordt, en brengt men zulk een echt biljet in den stereoskoop, dan zal men hier en daar in den diuk of in het ornament, gesteld dat het eerste biljet nagemaakt is, onzuiverheden en dubbele letters en lijnen waarnemen, aangezien de druk, welke niet van een eu dezelfde plaat af komstig is, nooit volkomen gelijk aan het orgineel kan worden. Toen ik ze s-a n-d ertigjaren gele- den door Griekenland reisde, schrijft een Duitsche dokter iu een geneeskundig tijdschrift vroeg ik aan eene boerin, in wier huis wij overnachtten en die nog nooit de hulp van een dokter had ingeroepen, wat zij dan wel deed als iemand van haar talrijk gezin ziek werd. „Dan moet God mij helpen", was haar antwoord, „of huis middeltjes. Maar ik zorg, dat mijne kinderen vrij blijven van keel-, oor -en kiespijn, door ze eiken ochtend hals en nek, vooral achter de ooren, met een uitgewrongen natten handdoek te laten bevochtigen: maar zij mogen die niet weder droogWrijveu; terwijl zij gezicht en handen was- scheu en afdrogen, verdampt het water aan den hals en de huid droogt door de lucht, want lucht alleen versterkt." Bij mijne proefne mingen gaat de geneesheer voort bevond ik, dat deze eenvoudige leefregel zeer veel waar heid bevat. Menigeeu, die vroeger bijna voort durend aan keel-en kiespijn leed, werd na mijn raad om dezen leefregel te volgen, door die lastige en pijnlijke kwalen aanmerkelijk minder geplaagd. Met voorzichtigheid handelende, zou het raad zaam zijn, dezelfde methode voor de borst te volgen. Het afwrijven, dat in enkele zser goede koudwater-iurichtiugen streng verboden is, bederft al het goede, dat door het water verkregen wordt; want de beste baden zijn luchtbadeu. Voor maaglijders wensch ik den volgenden raad mede te deelen, die een oud geneesheer mij gaf, toen ik zelfs nog weinig gepraktiseerd had: „Als ge een maaglijder in behandeling krijgt, verbied hem dan, vóór ge eenige medi cijn voorschrijft, soep te gebruiken; is de soep krachtig, dan neemt ze den eetlust weg voor de andere spijzen; is ze dat niet, dan voedt ze niet; maar het schadelijkst is ze vooral hierdoor, dat zij verslapping Veroorzaakt van de maagwanden, die niets te verwerken vinden en dus na eenigeu tijd niet meer in staat zijn, huune functiëu te vervullen. Alleen vaste prijzen kunnen de grond stof leveren, die de maagspieren versterkt; elke spier moet geoefend worden." Voorts spijt het mij, dat er zooveel menschen zijn, die op mijn raad om melk te drinken ant woorden: „Die kau ik niet verdragen". Ik ant woord hierop (enkele gevallen uitgezonderd): iederem kan ieeren, melk te drinken; maar ook dat is eene kunst. Vooreerst moet men een mes punt zout in een glas melk doen, niet alleen om haar tegen verzuren te bewaren, maar ook om haar gemakkelijk verteerbaar te maken. Ten tweede moet men den patiëut, die beweert geen melk te kunnen gebruiken, uiterst kleiue hoe veelheden laten nemen, maar verscheidene malen daags. Toen ik eens te Nizza geroepen werd bij eene 70jarige vrouw, die aan eene maagziekte leed, begon ik met melk voor te schrijven. Een luide kreet ging op: „Geef haar vooral geen melk! Die heeft ze nooit kunnen verdrageulvv Dan, autwoordde ik, kan ik de behandeling niet op mij nemen. Ten einde raad, vroeg men mij, of er geen ander middel was. Neen, antwoordde ik, want de zieke moet gevoed worden, eu bij deze ziekte is geen andere voeding mogelijk; maar zij moet beginnen om de vijf minuten een half theelepeltje, dan alle tien minuten een le peltje en zoo langzaam opklimmen tot grootere hoeveelheden met laugere tusschenpoozeu. Men stemde toe, en de zieke is genezen; binnen den tijd van eene maand dronk zij twee liters melk daags en zette dit nog drie jaren voort, toen zij van ouderdom stierf. Treffend heeft Corter in het v 0 1- gende stukje bewezen, hoe het gewoonlijk gaat, met den laster: Ouder de dingen, die den mond uitgaan en en den mensch verontreinigen, onder dg boosdoe ners der lippen, behoort ook het laffe woord: Ze zeggen, liet moet waar wezen. Hebt ge het zelf gezien, gehoord, bijge woond. Neen, ze zeggen. Wie zeggen. Nu, ze, ik weet het niet, men, de menschen natuurlijk! Goed; hebben die "het zelveu gezien ge hoord, bijgewoond. Neen dat juist niet. Wat dan? Weten ze het zeker? Kunnou ze man en paard noemen, die het zeker weten? Gij vraagt zooveel: weet ik alles? Of ze man en paard weten? Dat kan ik juist niet zeggen, maar. Maar, mensch, gij martelt mij! Mijn for- tuiu, levensgeluk, naam en eer staan op het spel! Noem mij een bewijs, dat ik weerleggen, een getuige, dien ik bij de keel grijpen en tot verantwoording dwiugeu kau! Ik weet het niet, maar 't moet toch waar wezen, zeggen ze. O, wie verlost ons van dat laffe, dat laag hartige woord? Uit Odessa wordt een vrij zonde t- linsr geval bericht. Daar is een Eugelsch ouder- daau, Dr. Dillon, in hechtenis genomen, omdat hij in een tiamwagen op dezelfde bank zat als de Gouverneur van de stad, dien hij niet kende. Hij werd later weer vrijgelaten, maar met uitzetting bedreigd. Een Fransch luchtreiziger, ze kere Jovis, wil eerstdaags eene luchtreis van New- York naar Europa ondernemen. Hij hoopl, „met

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2