Bijvoegsel behooreiide bij de NIEUWE van Zondag 17 Juli 1887. Een uitmuntend voorbeeld. Terwijl men in zeer vele landen de ge legenheid open stelt om zich gratis voor 't een af ander wetenschappelijk vak voor te bereiden, geeft Z. H. Leo XIII. aan de wereld een ganseh tegenovergesteld voor beeld. Door de milde geschenken der Karthui- zers daartoe in staat gesteld, zal Z. H. eene liefdadige instelling te Rome in het leven roepen, waarin arme kinderen worden opgenomen, om voor den landbouw of een ot ander ambacht te worden opgeleid. Aan zulk een voorbeeld heeft onze he- dendaagsche wereld behoefte, zelfs zeer groote behoefte. In onzen tegenwoordigeu tijd, meent ieder vader van zijn zoons en dochters geleerden te moeten maken. Zonder werken aan den kost te komen is thans de leus, niet alleen in de steden, maar ook op het platte land. De beoefe ning van den laudbouw of 't een of ander handwerk, schijnt thans eene schande. Wie op eene of andere wijze, in zijn onder houd kan voorzien, schijut tot de benijd baren te behooren. Niemand wil meer handenarbeid verrichten, als hij kans ziet op de eene of andere manier door de wereld te komen En niets is dwazer dan dit algemeen streven. Niet alleen zij, die lust en aanleg voor de studie hebben, maar de armste sukkels, de grootste breekebeeneu willen zich in de armen der wetenschap werpen, of zoo als men zegt, een lands betrekking hebben of uit de staatsruif eten. Het schijnt, dat de H. Yader, om een voorbeeld te geven, andermaal aan arme knapen de gelegenheid wil geven, om dooi de wereld te komen, want behalve deze nieuwe stichting onderhoudt Z. H. eene groote landbouwschool te Anogni en eene andere werd in de Marken geopeud. Als wij in ons land bij gelegenheid van examens zien, dat vier vijfde en zelfs zeven achtste van de candidaten, zelfs bij voldoende bekwaamheid, niet kunnen toegelaten wor- deiij bij gebrek aan vacatures; als wij hooren, hoe voor postjes van 400 a 500 gulden 'sjaars zich tachtig tot honderd personen aanbieden, dan vragen wij ons af: waar moet het heen met de geleerden, en hoe zullen boeren en ambachtslieden moe ten zwoegen en tobben, om al die lui aan het eten te houden. Een nieuw soort van Herdoopers. Dat men dit slag van lui onder de Pransche radicalen of godloocheuaars zou aantreffen, had wel niemand gedacht. En toch hebben wij er een voorbeeld van te Rennes. Op de markt aldaar verrees voor jaren een zeer fraai standbeeld van den couné- table De Montmorency een bij uitstek vol bloed clericaal. Het standbeeld wegruimen zou te veel opzien en opspraak baren. Ook zou daardoor de markt worden ontsierd. De herinnering aan zulk een clericaal moest echter verdwijnen. Maar hoe? In plaats van Anne De Montmorency leest men thans op het voetstuk van het zelfde standbeeld den naam van Bedrand Duguesclin, een bekend republikein. Wat helden! Rare lui, die liberalen. Willen de heeren of liever hunne voor mannen in de pers iets doordrijven, zooals b. v. de herziening der grondwet, of uit breiding van kiesbevoegdheid of kiesrecht, als ge wilt, dan heet zulks te zijn de volkswil. Verlangen de anti-liberalen dezelfde rechten en dezelfde voordeelen, of beter gezegd, verlangen zij in zake onderwijs vrij te zijn, om niet het onderwijs van anderen te betalen, dan heet zulks onzin. Nauwelijks is art. 194 der grondwet in zooverre gewijzigd, dat de regeling van het onderwijs aan den gewonen uitgever wordt overgelaten, of er wordt uit alle macht geschreeuwd, dat voortaan het onderwijs niet aan den volks meening of den volkswa'Z, maar aan den volksieauw is overgegeven. V. W. STEDELIJK NIEUWS Haarlem, 16 Juli. In de jl. Woensdag gehouden vergadering van den Gemeente raad werd besloten de Antoniebrug tot eene vaste brug te makeu, de Oraujekade af te schutten en eene pneumatische machine aan te koopen. Het voorstel om de beamb ten van de gemeentereinigiug schadeloos te stellen wegens vermindering van inkom sten, werd verworpen. Aan den eigenaar van het perceel hoek Parklaan en Kenau- park werd vergund een hek om zjjn tuin HÜRIEMdHE UU R UT.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 5