15 1 N N E L A N i). GEMENGDE BERICHTEN. berichtgever vonden zij een tenger, bleek en eenigszins zenuwachtig jonkman, die meer naar een diplomaat dan naar een militair geleek, enz. Maar misschien is dit juist wat Bulga rije noodig heeft. Met een kloek militair kon men het niet bolwerken, maar moge lijk dat het met een diplomaat beter gelukt vrede met Rusland te houden. De Franscke Kamer heeft het mobi- lisatieontwerp urgent verklaarden is daarop overgegaan tot de behandeling der artikelen. De twee eerste artikelen werden aange nomen. De Minister van oorlog lichtte het ontwerp uitvoerig toe. De Kamer nam vervolgens het ontwerp aan betreffende de vermeerdering van het getal onderofficieren. Eene manifestatie tegen Prins Ferdinand van Coburg werd door officieren van het garnizoen te Roustchouk gehouden. Nadat eenige officieren eene manifestatie in tegen- overgestelden zin op touw gezet hadden, hielden degenen, die tegen den Prins van Coburg gezind waren, een optocht door de stad, gevolgd door een aantal burgers en onderofficieren, onder het geroep van »Leve Rusland! Leve de onafhankelijkheid van Bulgarije! De zitting der Bulgaarsche Kamer onder scheidde zich door tooneelen van ongekende heftigheid. Rodoslavoff, oud-president van den raad, beschuldigde de Regenten van misbruik vau macht, landdieverei en ont vreemding van publieke penningen. Ook te Zaandam is de heer Farncombe San ders voor de kiezers opgetreden. De Zaandam mers hebben echter op dieu Afgevaardigde van Haarlem min of meer la mort sans phrase toegepast, hem niet in zijue verdediging willen hooreu schijnt het, waut blijkens de Zaanl. Ct. was de opkomst van toehoorders zeer geriug, en dan nog groo- teudeels uit de omliggende gemeenten. l)e slotsom der Z. Ct., na een kort overzicht van de rede, welke met de te Haarlem uitge- sprokene overeenstemde, is deze: „Met eene verheerlijking van de Zaanstreek om haren vooruitstrevenden geest, haren moed en hare energie werd deze rede besloten, die met menige geestigheid gekruid was en iu alles toonde, dat de heer Sanders wel eeu handig en bekwaam verdediger van zijne logisch eu theo retisch juiste opinie is, maar daarom toch zijne tegenpartij niet heeft kunnen overtuigen, omdat hij met de praktijk, de geschiedenis en de er varing van den laatstee tijd niet geuoeg reke ning hield." Haar men verneemt, heeft de Minister van Binneulaudsche Zaken gemeend afwijzend te moeten beschikken op eeu verzoek van de fa culteit der rechtsgeleerdheid aau de Universiteit te Groningen om den door het emeritaat van den hoogleeraar Diephuis opengevallen leer- storl in het recht, de burgerlijke rechtsvordering eu het handelsrecht door twee hoogleerareu te doen bezetten. Uit eeu verkiezings-artikel iu de Katho lieke Noordbrabanter van 's Hertogenbosch: „Da caudidatuur van mr. 't Hooft wordt even als vorige jaren door ons niet bestreden, inte gendeel, wij meeneu dat aan onze protestautsche medeburgers eeu zetel in den Raad toekomt eu ilaar zij vroeger de voorkeur gegeven hebben aau mr. 't Hooft en nergens blijkt, dat zij willen ver anderen, waarvoor ook geen reden bestaat, raden wij de kiezers aan ook te stemmen op mr. 't Hooft.// Kom daar bij Protestanten eens oml En bij de liberalen. Oh! C. Naar het Dbl. v. Ned. verneemt zal wel dra weder aau Z. M. den Koning een verzoek schrift verzonden worden ter verkrijging van gratie voor Domela Nieuwenhuis. In Gelderland eu Over ij se 1, waar de boterprijzen gedurende het geheele jaar zeer laag waren, is opnieuw eene daling ingevallen, welke veroorzaakt wordt door de strenge hitte, waar door de inkoopon voor Indië hebben opgehouden. De geschiedenis van het bier. Hel vader- land vau het bier is Egypte. Professor Schwack- höfer, te Weeueu, zegt dat er een papyrus ont dekt is, waarop een man zijn zoon berispt, om- dal hij den lijd in de herbergen doorbrengt en te veel bier drinkt. Van de Egyptenaars ;s de kunst van bierbrouwen overgegaau op de Ethio piër». Terwijl de Romeinen het bier verachtten, wisten de Gcrmauen in het Noorden van Europa zijue goede eigenschappen ten volle te waardeereu. Iu de eerste helft der middeleeuwen viel de ver- frisschende dtauk echter meer algemeen in den smaak. In Oostenrijk werd de eerste brouwerij iu het jaar 1560 te Weeuen opgericht, eu weldra werd bier de lievelingsdrank van alle klassen der maatschappij. Tegenwoordig bedraagt de jaarlijk- sche opbrengst over de geheele wereld honderd veertig millioen hectoliter uit Engeland alleen acht-en-veertig millioen. Professor Schwackhöfer is van trreeuiug, dat het bier ten volle deti naam van „bloeibaar brood" verdient, omdat het onge twijfeld voedzaam en minder aau vervalsehing onderhevig is dau wijn. Twee fabrikanten van margarine- boter te Mannheim zijn ieder tot eeu maand ge vangenisstraf veroordeeld, omdat zij hun product ,tafqon- butterhadden genoemd. Dennengeur in de kamer. Een goedkoop eu uitstekend middel om bitmeu weinige minuten eene frissche, geurige atmosfeer in de kamer te verkrijgen, is het volgende: Men druppele in een pot met kokend water een paplepel vol gezuiverde terpentijn. Voor 10 cents heeft men een gerui- men tijd genoeg. In eene openbare vergadering te Rochester (Am. Staat New-York) is besloten, pogingen te doen om de stad te bevrijden van een aantal Italianen, die zoo morsig leven dat zij schadelijk zijn voor de openbare gezondheid. In den schouwburg te Nantes heeft men eene inrichting gemaakt, waarbij een op het tooneel achter de schermen geplaatst orgel kan bespeeld worden door middel van een in het orkest opgesteld klavier. Het is alweder de electriciteit, welke bij deze inrichting de hoofd rol vervult. Een Fransch geleerde is op het oogenblik bezig met een nauwkeurig onderzoek naar het aantal blondines en brunettes om te zien van welke kleur er het meest zijn en ook om daardoor voor de zooveelste maal aan te toouen, dat Elzas-Lotharingen werkelijk aan Frankrijk behoort. Zooals bekend is, heeft in het Germaansche ras de blonde type de overhand, zooals in het geheele üuitsche rijk. Het sterkst vertegenwoordigd zijn blondines in Sleeswijk- Holstein en het minst in den Elzas. Iu het eerste bedraagt de verhouding van bepaald bloode typen, dat is, licht haar, lichte oogeu eu blanke huidskleur 43 procent eu in Elzas-Lotharingen slechts 18 procent. De Elzasser ziju in vergelij king tot de Duitschers brunet, maar blond iu vergelijking tot de Franschen. De heer Topinard, zoo is de naam van den geleerde, zet zijne na sporingen voort met eene ijver, eene betere zaak waardig. Een merkwaardig voorbeeld van apendressuur wordt verhaald door het Brazili- aansche Jornal de Comercio. Volgens dat blad, gebruikt men op eene hennepplantage daar te lande, zeven apen bij het inzamelen van den oogst eu het gereedmaken van den hennep voor den verkoop. De dieren moeten dit werk vlugger doen dau negers. De kleederen van den Paus. De groote mautel van den Paus is rood Yan kleur en ge maakt van de wol der lammeren, die aau het klooster van de H. Agnes buiteu de muren van Rome worden opgekweekt. De kap eu overmantel zijn met purper afgezet eu met goudeu lussen versierd. De sombrero, groote hoed is ook rood met een goudeu koord en dito kwast. Ouder deu mantel draagt da H. Vader eeu wit kleed of toga, insgelijks geweven uit de wol der lammeren vau St. Agues; de gordel om het middel is van wit moiré antique met gouden franje aan de einden. Aan de handen heeft de H. Vader halve handschoenen van geitenleder; aan de voeten een paar pantoffels over gewone schoenen. Te Dobrowelitzkowki, in Rusland viel, eenige dagen geleden, des namiddags te drie uur, terwijl de lucht geheel onbewolkt en zeer helder was, plotseling een regenbui neder, waarvan de druppels een bloedroode kleur hadden. Het verschijnsel ging vergezeld van een geraas, dat aan gekletter van hagelsteenen deed deuken en duurde acht a. tien secouden. Een koopman te New-York, de heer Laviolette, ontving op reis het bericht, dat zijn zoon, dien hij juist in de kostschool ging bezoeken, overleden was. Bij aankomst nochtans ter plaats vernam hij, dat zijn zoon gerond eu wel van daar naar huis was vertrokken. Het te legram was foutief overgebracht. De telegiaafmaat- schappij is nu in rechten door den heer Lavio lette aangesproken tot uitkeeiiug van 2000 dollars wegens aandoening van zijn zenuwgestel, tijdverlies en kosten, veroorzaakt door aflevering van een valsch bericht. De zaak zal binnen kort in be handeling worden genomen. De kersen worden te Nijmegen zoo overvloedig aangevoerd, dat de opkoopers slechts 2 eu 3 cent voor de 5 ons betalen. Om kersen tot K e r s t m i s v e r s c h te houden heeft men in Engeland een eenvoudig middel gevonden. Men vult een behoorlijk gerei nigde eu uitgedroogde flesch met versch van den boom geplukte kersen (met de stelen er aan). Vervolgeus moet de flesch goed gelakt eu op eene droge plaats iu den grond worden begraven. De aarde bewaart ook, volgens ondervinding, gedu rende langen tijd groene planten voor verwelken, mits men ze met den pot begraaft. TeVenendaalzijn door een E n - gelscbman pogingen aangewend om aldaar eene afdeeling op te richten van het Leger des Heils. De bevoegde autoriteit heeft hem dit eveuwel verhinderd. Het stoomjacht Alva, toebehoo- rende aau den Amerikaauscheu millionnair Wil liam K. Vanderbilt, is den 2en dezer van New- York vertrokken tot het maken van eene reis rond de wereld. De duur daarvau wordt geraamd op 18 maanden en zal de vermoedelijke eerste aanlegplaats Gribraltar wezen, om eene versche lading kolen in te nemen. Van daar gaat het op Malta, na vooraf misschien eeu of twee Italiaan- eche havens te hebben aangedaan. Van Malta gaat de Alva naar Port Said, om vervolgens een of twee (lagen ergens aan de kust van de Roode zee te stoppen. Ceylon en de voornaamste havenplaat sen van China en Japan komen daarop aan de beurt, waarna het jacht den steven zuidwaarts wendt naar Australië en van daar naar Amerika. De kosten dezer reis worden geraamd op ds. 15,000 (f 37,500) per maand! Eeu later bericht meldt, dat de Alva 12 dezer te Queenstown is aan gekomen. De gemaakte plannen schijnen dus, wat de eerste aanlegplaats aangaat, gewijzigd te zijn. De langdurige droogte in Enge land, waardoor de weiden als afgebrand zijn, doet te Londen de ernstige vrees voor melknood ontstaan. De bode D. Garrelts, te Klein- Ulsda (gem. Bellingwolde), verloor dezer dagen zijne portefeuille met twee bankbiljetten a f 25. Deu volgenden morgen vond hij den lederen omslag voor zijue koe in den stal liggen. Het dier, onbewust dat het zijn eigenaar zooveel schade berokkende, had het papier, dus ook de bankjes, ingeslikt. Bij het maaien van het voeder is de portefeuille waarschijnlijk daartusschen geraakt. Door eenige leden van de N ij— meegsche Vélocipède-club Vélocitas is eene groote toer per rijwiel ondernomen naar het Ahrthal (Re ma gen). Braziliaansche bladen maken melding van eene nieuwe plant voor het weven van stoffen: malva forena labata, welke vooral in de proviucie Ceara overvloedig groeit. Deze plant, vroeger als gewoon onkruid beschouwd, levert, na eene eenvoudige bewerking, eeu weefsel op, dat veel overeenkomt met dat van jute, en zeer geschikt is voor zakken. Verscheidene Euro- peesche fabrikauten hebben aanzienlijke partijen van die malva uit Brazilië ontboden, Iu de pro vincie Ceara moeten nog verscheidene andere planten groeien, welke geschikt voor de weef industrie zijn. Het gemeentebestuur van Wee- nen heeft op nieuw besloten, het muilbanden van de houden aldaar niet verplicht te stellen, omdat dit, naar zijne meening, de dolheid eer in de hand dan tegenwerkt. Daarentegen zal streng toezicht gehouden worden op onbeheerd rond zwervende honden. De gewezen Keizerin van Frank, lijk heeft Maandag-ochtend te 11,35 Amsterdam verlaten, vergezeld van Mevrouw. Lebreton en deu heer Piétri. Aan het station aanvaardde de vorstin met ingenomenheid een bloemruiker van het vierjarig dochtertje van den heer A. B. Paul Debeaux. leeraar iu de Frausche taal al daar. Hare Majesteit is voornemens zich iu het begin van Nov. dezes jaars opnieuw onder be handeling vau dr. Mezger te stellen. Het departement van oorlogzal deelnemen aan de aanstaande tijdelijke tentoon stelling van brood op de tentoonstelling van voedingsmiddelen te Amsterdam. De wachteres aan deu overweg der Lunetten te Utrecht stond Zaterdag-morgen even voor 9 uur op haar post, iu afwachting van deu sneltrein, die van Arnhem komt. Toen de trein aaukwam en reeds dicht genaderd was, vermistte de wachteres eensklaps een harer kin deren en zag zij het bij de rails aan den an deren kant spelen. Eén stapje en 't zou door den trein worden verbrijzeld. Zou zij hot kind waarschuwend toeroepeu? De snuivende stoom machine zou haar stem smoren. IJliugs vloog de moeder, gevaar voor eigen leven vergetende dwars voor den aansnellenden trein naar deu overkant eu ze greep de kleine. Wonderlijk ge noeg werd slechts hare seinvlag door de machine gegrepen en verbrijzeld; zij bekwam eene lichte wond aau de hand, maar wat nood, ze had het kind gered. Van der He ij de n, z ij ne vrouw en zijn zoon, die, zooals onlangs gemeld werd, te Bordeaux gevangen genomen werden wegens eeu te 's Gravenhage gepleegden diefstal van f 110,000, zijn nu op last der justitie aldaar iu vrijheid ge steld, omilat er geeue termen tot gerechtelijke ver volging bestaan. De politie te Amsterdam heeft een goeden slag geslagen. Zij legde de hand op een gezelschap van elf inbrekers, ladelichters en dergelijken, die sedert eenigen tijd kleine in braken en diefstallen pleegden. Reeds lang had de politie het oog op deze heeren gevestigd, waarvau eenigen nog zeer jong, anderen reeds recidivisten in het vak zijn, en waarbij zich ook twee Duitschers bevinden, waarvan een reeds over de grenzen gezet, doch weder teruggekeerd is. De heeren opereerden niet alleen in vereeni- ging, doch vier aan vier; twee werkten voor gezamenlijke rekening, en een stal voor eigen risico. Ze werden ook niet allen te gelijk geval, doch op verschillende plaats eu tijd, en zijneergis teren-ochtend door de politie naar het parket van den officier van Justitie gebracht. Op enkele plaatsen te Amster- dam zijn valsche guldens in ontvangst genomen. Eeu tramconducteur liet een man aauhouden, die een dergelijk stuk in betaling wilde geven. Onder het opschrift gastronomie, d. w. z. „lekker eten", kondigt een ex-kuiper ergens in N.-Brabant in de Prov. Nbr. Ct. van 11 Juni aan, dat hij heel wat lekkers dagelijks ver krijgbaar heeft namelijk afval van geslachte varkens, afkomstig van de „Anglo Dutch Pigs Cie Limited" (dus niet van eene vereeniging te on zent?), „zeer geschikt" die afval „tot het vervaardigen van hoofdkaas en dergelijke lekker nijen". Smakelijk eten. De heer A. D. Smit te Amst. heeft met de commissie der voedingstentoonstelling eene overeenkomst getroffen voor eenige opstij gingen met zijue luchtballous op het terrein dier tentoonstelling. De opstijgingen zullen spoedig geschieden. Te Par ij s stond dezer dagen eene dame terecht, die op eene bizondere manier voor deel trok uit ongelukken, aan anderen overkomen. Zoodra zij op straat bemerkte, dat eea gewonde j bewusteloos in eene apotheek was ingebracht, drong zij door de samengeschoolde menigte heen en begon, bij het zien van den gewonde, te schrei en eu te jammeren: „Ach, mijn arme, arme neef! Gauw, een rijtuig. Ik zal hem naar huis brengen!" De apotheker eu de politieagenten, die zich den gewonde hadden aangetrokken, lieten haar meestal begaan. Zij liet zich dan naar eene aanzame straat rijden, en maakte zich dan uit de voeten, na eerst haar gewonden „neef" ontlast te hebben van alles wat maar eenigszins waarde had. Die streek gelukte haar reeds vele malen. Maar onlaDgs kwam eeu gewonde „neef" te vroeg tot bewustzijn. Hij protesteerde luid tegen het plunderen van zijne zakken, en de liefdadige dame werd aan de politie overgeleverd. Zij is nu veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Een Britse h-T. ndisch onderdaan heeft 80,000 ropij .n aangeboden om een Britsch hospitaal te Zanzibar te bonwen en 150,000 ro- pijeu meer om het in stand te houden, alles ter eere van het jubileum van Koningin Victoria. Te Zanzibar zijn de meeste Britsche kooplieden Indiërs, afkomstig uit de provincie Bombay. Aan de kloppartij te Wons tus- schen doleerenden en synodalen is ook deelge nomen door twee tot de doleerende partij be- hoorende raadsleden, die van de te Witmarsum gehouden raadsvergadering komende, Wons pas seerden en zich haastig in den strijd hebben ge mengd. De Burgemeester van Wouseradeel was spoedig ter plaatse tegenwoordig, om van het gebeurde proces-verbaal op te maken. De heer J, B, Hill, vie e-v oorzitter der Effectenbeurs te New-York, besteeg verleden Vrijdag tegen den middag de spreekplaats aldaar om het overlijden vau een der leden op den avond te voren bekend te maken. Nauwelijks had hij uitgesproken of hij werd door een gevoel van groote zwakheid overvallen en blies eenige oogenblikken den adem uit. Op het eiland Sicilië, teLivorno, Brindisi, Farma eu vele andere plaatsen in Italië, alsmede op Malta, te AleXandtië en te Cairo, zijn Zondag schokken vau aardbeving ge voeld. Iu laatstgenoemde stad werd een man gedood, die door den schok van eene stellage viel; maar de schade, door de schokken aan gericht, is overigens van weinig beteekeuis. Ook op Chios, te Smyrna, op Rhodes en op Greta werden aardbeviugsschokken gevoeld. Uit Pernis meldt men: De ooie vaarsnesten ziju in deu laatsten tijd overal slecht bewoond: als gevolg van het stelen der jongen ko men de ouden weinig meer op de nesten. De dief is goed bekend; het is een Belg, die er volstrekt geen geheim van maakt eu reeds meermalen ge arresteerd is, maar telkens weer vrijgelaten, om dat het geen strafbaar feit is, en de ooievaars niet door de wet worden beschermd. Naar men wil, worden de jonge vogels in Engeland tegen zeer hooge prijzen verkocht. UitBeverwijk meldt men ons: Een slagersknecht, die met deu stoomtram van Wijk aan Zee naar Beverwijk terugkeerde en onder weg nog eene boodschap moest verrichten, sprong ter hoogte van het vroegere tolhuis van de tram, met het noodlottig gevolg, dat hij viel en onder de wagens geraakte. Zwaar gewond aan beide beenen werd hij naar zijn huis gebracht. Eeu geneesheer, die ziqh op de tram bevond, verleende de eerste hulp. Naar men zegt, bestaat er hoop dat er geene amputatie zal behoeven plaats te hebben. De Keizer aller Russen houdt zich tegenwoordig in zijne vrije uren onledig met visscheu eoue bezigheid, die zeer goed blijkt te wezen voor ziju overprikkelde zenuwen. Eenige tijd geleden berichtte men hem, dat in de vijvers te Gatchine de karpers eu snoeken zoo overtalrijk waren geworden, dat er iets aan moest gedaan worden. De Czaar besloot toen er zelfs te gaan vissc.ien, en hij is nu een hartstochtelijk lief hebber van heDgeleu geworden. Z. M. moet zelfs naar men bericht, voornemens zijn iu het najaar aau de zeekust te gaan visscheu. Men zou zich anders het hoofd van het felberoerde Russische Rijk niet voorstellen aau den oever van een water, met eeu heugel in de hand. Te Ne w-Y ork heeft een zware brand een groot magazijn vernield Acht brand weermannen werden iloor ontploffing gewond. De schade wotdt geraamd op 500.000 dollars. Een koster in Noorwegen, O e s- teru genaamd, heeft een leugtemeter uitgedacht, welke met volkomene wiskunstige zekerheid den afstand biunen 5000 mtter tol elk gevraagd punt moet kunnen aangeven. Verscheidene artillerie officieren hebben proeven genomen met dezen toestel, welke wegens ontoereikende geldmidaen van dun uitvinder van hout moest gemaakt wor den, en hebben er met veel lof van gewaagd. De uitvinder heeft zich nn tot het Storthing gewend om een renteloos voorschot van 100 kronen, teneinde daardoor in staat gesteld te wor den, octrooi voor zijn lengtemeter te verkrijgen; Te Ootmarsum was Vr ij dagmiddag Mejuffrouw L. bezig met het inmaken van erwten eu had, omdat het water nog niet goed kookte, de dicht gesoldeeide bussen op het fornuis gezet. Terwijl zij even naar het water keek, ontplofte met een geweldigen knal een der bussen, waarbij zij een gedeelte van de erwten tegen hals eu aangezicht kreeg, en zich daardoor zoo deerlijk brandde, dat zij niet kon zien. Men vreest zeer voor de gevolgen van dit ongeval. Een Russische luchtreiziger, de heer Ooslomiehe, meent eindelijk den bestuurbaren ballon te hebben uitgevonden. Om het geheim zijner vinding te bewaren, laat bij de onderschei'*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2