B1 1M E L A ft i)> wordt gemeld, dat Z. D. H. Mgr. Dr. Se- ghersAartsbisschop van Victoria, op 26 November 11. te Alaska is vermoord, ter wijl hij bezig was, aan de Tukan-rivier zendingsposten te vestigen. De dader zou een krankzinnige zendeling zijn geweest. In het Lagerhuis heeft Balfour de belofte afgelegd van tijdeus het reces een onderzoek te zullen doen instellen omtrent de op het Iersche grondbezit rustende hypotheken en familie-lasten. De Figaro verneemt uit Rome, dat de onderhandelingen tusscheu Pruisen en het Vaticaau over de bestrijding van het Fransche element in den Elzas en Lotha ringen zijn mislukt. De Paus heeft gewei gerd zich in te laten met een aangelegen heid, welke uitsluitend betrekking heeft op de verhouding tusschen Pruisen en den Elzas. De berichten van de Figaro uit Rome zijn niet altijd te vertrouwen, zoodat ook voor dit bericht eeuige reserve dient aan bevolen. De Fransche Senaat heeft met 175 te gen 82 stemmen het mobilisatie-ontwerp in zijn geheel aangenomen. Er zijn te Varna onlusten uitgebro ken het Bulgaarsche regentschap heeft er twee bataljons infanterie heengezonden. Uitslag der Verkiezingen voor Gemeenteraadsleden. GEMENGDE BERICHTEN. Bennebroek. Herkozen de heeren W. v Lierop J. T. z. en D. L. Rijuveld. Beverwijk. Herkozen de heeren H. Burger, C. II. Moena eu G. Smit. Herstemming tusaehen de heeren H. van Doorn en M. J. de Lange. Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Gekozen de heeren P. Vriesekoop, D. v. Bruggen, A. Stok man en H. T. Schweitz. Haarlemmermeer. Herkozen de heeren P. Ver- kuijl, G. B. 't Hooft, F. C. Loa, J. IJ. Ran en P. de Breuk. Heemskerk. Herkozen de heeren A. de Ruiter, J. Schuit en J. Hoogewerf Lz. Heemstede. Gekozen de heeren J. P. F. Kolk, Ant. Van der Weiden, Joukh. T. P. A. Tediug van Berkhout en J. Van den Berg. De Gan- didaat der vrijzinnigen bekwam enkele atemmeu. Hillegom. Herkozen de heer J. Van Waveren Pz. Gekozen de heer J. B. Nierman. Herstemming tusschen de heeren G. Veldhuizen Van Zanten eu Johs. Telkamp. Noordwijkerhout. Herkozen de heeren P. Van der Klaauvv en G. Warmendam. Gekozen de heer S. Penuings. Oestgeest. Herkozen de heeren E. Groen, A. Oltshoorn en H. H. R. Roelofs Heijrmaus. Spaarndam. Herkozen de heeren K. Max en G. Jensen. Gekozen de heer G. IJff. Velzen. Herkozen de heeren F. C. Platvoet, F. Schuit en B. J. Klauwers. Zandvoort Gekozen de heeren P. Van der Mije (aftredend lid) J. R. Boerlage en G. L. E. Kaufmann. Te Amsterdam kwamen 3291 van de 9266 kiezers op en te Rotterdam 1151 van de 4857; daarentegen bleven er te Schiedam slechts 126 van de 895 thuis, te Delft 211 van de 1075; en te Goes 91 van de 440. Te Middelburg stem den 402 van de 851 en te te Vlissingen 231 van de 491 kiezers. Volgens eene mededeeliug ia het Dagblad van Zuid-Holland was de geringe opkomst van het het publiek te Zaandam, bij de voordracht van den heer Farncombo Sanders geen gevolg van de geringe belangstelling voor hetgeen deza af gevaardigde ter verdediging zijner houding in de Tweede Kamer wenschle in het midden te bren gen. Indien vele kiezers afwezig waren, dan be stond geen eukele reden om die afwezigheid toe te schrijven aan afkeer van de politieke gedrags lijn der zeven wijzen in zake artikel 194. Iunerlijke verdeeldheid hield de bewoners van <sne gemeente gescheiden. Twee partijen stonden daar tegenover elkander; de een wilde het Da- gelijkach Bestuur uit den zetel werpen; de ander wenschte het te behouden. Van daar die toorn. En het partijvuur vlamde op, zoo lichtelaaie, dat de partijen weigerden met elkander sameu te komen ir. éeue vergaderzaal, eu daar te luisteren naar de woorden van hun atgevaardigde. Door deu Minister van financiën is aan de prov. Iuspecteurs te kennen gegeven, dat aan de woon- of verblijfplaats alleen dan exploot mag worden gedaan, indien aldaar of de persoon wien het aangaat, of iemand van zijne huisgenooten wordt gevonden. In laatstbedoeld geval moet uit de akte duidelijk blijken, dat degeen, met wien gesproken is, tot de huisgenooten behoort. Als zoodanig is o. a. niet aan te merken eene uit wonende dienst- of werkbode. Het voornemen bestaat de Eerste Kamer bijeen te roepen op 3 Augustus ter behandeling van da Grondwetsherziening. Da afdeelingen Tilburg, Eindhoven, Hel mond eu omstreken vau de kiesvereenigingen Noord-Brabant, hebben besloten niet toe te treden tot den Algemeenen Bond der Katholieke kies vereenigingen in Nederland. Te Leiden had Woensdagavond een ver gadering plaats van de presidenten der tot den N. en Z.-Hollandschen Boud toegetreden kies vereenigingen. Er werd, volgens den Maasbode, verslag gedaan van hetgeen het voorloopig be stuur verricht heeft, speciaal van de ontvangst der gedelegeerden van deu Bond op de verga dering van den Centralen Bond te Utrecht. Verder werd beraadslaagd over de 111 de toe komst te volgen gtd-agslijn. Daar de vergadering een stipt confidentieel karakter had, kan de Maasbode in geen verdere bizouderheden treden. Spaarnwoude a. d. Lie, 22 Juli. Wat een dracht al niet vermag! Al de vacaturen iu den Raad dezer Gemeente zijn terstond ingenomen door de vier Candidaten, die de bij deze gele genheid nieuw opgerichte R. K. Kiesvereeniging Eerlijkheid en vlijt" ter herkiezing of verkiezing had gesteld, niettegenstaande de R. K. stemge rechtigden werkelijk slechts zeven stemmen bovi n de volstrekte meerderheid konden uitbrengen. Mog dit sehoone voorbeeld navolging vinden! Par ij s staat op 't punt om een be- ambto «an zeer eigenaardige soort te krijgen. Men weet hij ervaring, dat overal waar een rijtuig stil houdt, er ook dadelijk eene gestalte als uit den grond oprijst om het portier te opeuen. Deze hulpvaardigheid is iu zeer eukele gevallen werke- lijnoodzakelijk, meestal dient die alleen maar om den passagier eene fooi af te pi rsen.Em ze kere Rassin, te Parijs, heeft nu een verzoekschrift gericht aan den gemeenteraad, waarin hij vraagt om een vast salaris. Rassin opent nam-lijk de portieren van de rijtuigen, waarmee de ledcu van den gemeenteraad naar het stadhuis komen, voor zoover zij niet te voet gaan. Inderdaad heeft de gemeenteraad het verzoekschrift opgezonden naar de prefectuur vau de Seine. Wauneer deze er niets onwettigs in vindt, zal Rassiu dus tot „eerste stedelijke portiersluiter" van Parijs eu Europa benoemd worden. Een exemplaar van de eerste uit- gave van Isaac Walton's Compleat Angler niet de eerste uitgave van „Cotton" werd jl. Donderdag te Londen voor niet minder dan 195 2340^1 verkocht. Als men afgaat op de oorspronke- lijke beteekenis, moet men niet beunhaas, maar beunaas schrijven. Beuüaas was in vroegere eeuwen, ten tijde der gilden, de gewone titulatuur voor z. g. onvrije kleermakers, d. w. z. zij, die niet tot het gild behoorden, dewijl zij niet bekwaam waren om een voldoend proefstuk te maken, dat als vereischte werd gesteld om in het gild te worden opgenomen.Hun naam, beunazen,ontvingen zij naar de beun of zolderkamer, waarop zij aasden, d. i. in hun onderhoud trachtten te voorzieu door daar in stille het vak uit te oefenen. Zij waren het dus, die de klanten der gildebroedsrs aflie pen en zoo tot schade der mannen vau het vak eene hanteering uitoefenden die zij strikt geno men niet mochten uitoefenen, zege de Prov. Gron. Ct. Ook te Oud-Beierland worden de jonge ooievaars gestolen, en de dief gaat daarbij zoo brutaal te werk, dat hij de geroofde vogels op den dag per stoomboot vervoert. De oudste courant van de wereld. A 1 g e- meen wordt gtdacht, dat de Times te Londen en de Gazette de France te Parijs de oudste nog bestaande nieuwsbladen zijn, maar dit schijnt eene vergissing te zijn. De eer komt toe aan de Cüi- neezen, die eene courant bezitten, welke reeds een duizendtal jaren geleden werd uitgegeven. De uaam is King-Pan. In het jaar 911 n. C. werd het blad opgericht. In het bi gin verscheen hetop on bepaalde tijden, maar na 1361 kwam het wekelijks uit, tot hei in 1804 dagelijks uitkwam. De prijs is 21/2 cent en het verschijnt in drie edities. De morgen-uitgave op geel papier is aan den handel gewijd; de middageditie, op wit papier, bevat cffi- ciëele acteu en gemengd nieuws, terwijl hel avond blad, op rood papier, aan leading articles en po litiek is gewijd. Zes leden vau de Academie van Wetenschappen geven het uit en de gezamenlijke oplaag bedraagt 14,000 exemplaren. Twee Zweedse he geleerden heb- ben de vraag beantwoord, hoe hoog de wolken boven onze hoofden zweven De laagste (tievel eu mist) zijn, gemiddeld natuurlijk, 624 M. boven ons, regen- en onweerswolken 1525 M., schapenwolken 3900 a 6500 M., vederwolken 8900 M. Men leest iu Sempervirens. Thans staan de vlierboomen of struikeu Sambucus nigra), dit wel is waar weiuig geachte maar toch zoo nuttig gewas, in vollen bloemendos. Beziet hem uiet uitsluitend op een afstand, maar snijdt er een handvol bloemtakken af en plaats die in eene karaf of vaas met water in uw woon vertrek; ze zullen daarin niet alleen een aange- namen, verfrisscuenden geur verspreiden, maar tegelijkertijd al wat kwalijk riekend is en alle miasmen, ook de vliegen en muggen, meerendeels daaruit verdrijven. Sedert een vijftal jaren plaats ik, zoolang als ze bloeien, eiken morgen een verscheu ruiker vlierbloemen in mija woon- en schrijfvertrek, er. ik bemerk, dat velen van hen, (iie mij van lij 1 tot tijd komen bezoeken, allengs dat voorbeeld navolgen. Sedert ik de aanbeve lenswaardige Sambucus Fontenaysi of doorbloei- ende vlier, die deu geheelen zomer onafgebroken doorbloeit, ook iu mijn bezit heb, beu ik van Juni tot October van deze bloemen voorzien. Tot het lakken van kleine fles- schen wordt in de Apotheker-Zeitung aangeraden een mengsel van 2 deeleu colophoüiuin, 1 deel paraffine, 9,5 deelen zwartsel. Eenmaal gesmol ten, kan bet mengsel op hel waterbad spoedig weder vloeibaar worden. Te Hilversum hebben vier kna- peu, tusschen de acht en twaalf jaren, zich schul dig gemaakt aau diefstal, door het ledigen van bijenkorven, waarna zij den honing wegnamen. Zij werden opgtspoord en tot bekentenis gebracht door den gemeente-veldwachter W. Krijkamp, die proces-verbaal heeft opgemaakt. Merkwaardig is liet, dat de jongens bij hun misdrijf slechts twee bijensteken hebben ontvangen, vooral als men weet, dat zij den diefstal des nachts hebben verricht eu de bijen gewoonlijk des uachts kwaad aardiger zijn dan over dag. De Fransche Regeoring heeft be- sloten, de Belgische of de Duitsche postduiven in Frankrijk te verbieden. Het is gebleken, dat gedureude 1886 ruim 3 miUioen postduiven daar te lande werden aangebracht en wel voor het meereudeel met bizondere treinen uit België. In het Duitsche stadje Derendorf liet dezer dagen een gezelschap p.ijskegelen. De kegeljongen was ge'ast. om wan iver de voorzitter van het gezelschap, die den weJstiijd had uitge schreven, had geworpen, de kegels met een touwtje om te trekken, wat de jongen ook plichtmatig deed. Tegen den prijswinner eu den kegeljongen werd door andere medespelers eene aanklacht wegens bedrog ingtdiend en de rechtbank le Dusseldorf heeft den winner tot eene maai d en den jongen tot 14 dagen gevangenisstraf veroor deeld. Een dure piijs In den nacht van Zondag op Maan- dag heeft het in de omstreken van Breda zóó hard gevroren, dat aan de aardappelen en boek weit groote schade is veroorzaakt. En dat iu het barlje van den zomer De Nederlandsche luchtreiziger Louis, die Woensdag van het terrein der voediags- tentooustelling te Amsterdam met den ballon Prinses Wühelmina van den heer Smit opsteeg, is eenige uren later behouden nedergedaald bij Bod-graven. Een boer, die hem daarbij zeer wel willend behulpzaam was, beging eene onhandigheid toen de heer Louis was uitgestapt, en dienten gevolge ging de ballon zonder passagier weder iu de hoogte om bij Gieasendam voorgoed op den groid te komen. Toen men te Amsterdam uit Giessemlam het bericht ontving, dat de ballor, daar zonder den heer Louis gevonden was, koes terde men natuurlijk ongerustheid over zijn lot. Maar weldra verscheen de wakkere luchtreiziger zelf op het „Marktplein" om zijn wedervareu te verhalen. Jl. Dinsdag vervoegde zich in de Zuidhollaudsche gemeente V. aan het raadhuis, om zijne stem uil te brengen, een niet-kiezer, doch daarom geenszins zooals men misschien meenen zou, zonder stembriefje; integendeel: het was er een waarop de namen der candidaten ge drukt stonden, met nog wel eene warme aanbe veling er bij. Het „stembriefje" was eenvoudig een strooibiljet, dat onze staatsburger eeuige dagen te voren over de post had ontvangen. In verschillende bladen wordt hulde gebracht aan den gemeente-ontvanger van Zoeterwonde om den hunaanen vorm, waarin hij de ingezetenen, die verzuimden hun aanslag iu den hoofdelijken omslag te voldoen, herinnert aan het voldoen van deze belasting binnen acht dagen ua de ontvangst van zijne „beleefde herin nering". De heer Jao v. W. te O. a/d IJ. deelt mede, dat de uitgever N. Samsiom te Alfen a/d. Rijn het nieuwe model reeds sedert drie of vier jaren aan zijne inrichting voor Gem. adm. heeft verkrijgbaar gesteld. Talloos zijn dan ook reeds de gemeenten, waar de „beleefde herinnering" voorafgaat aan „de lompe (officiëele) waarschuwing, aanmaning" enz. Daar het nieuwe formulier ook in de gemeente zijner inwoning sedert een viertal jaien wordt geDruikt, kan hij tevens de gunstige werking er van coustateereu en ter navolging aanbevelen het model, door den bovengemelden uitgever ontworpen en in den handel gebracht. Het Heilsleger, 't w elk thans 2212 korpsen telt, vierde eergisteren zijn 25-jarig bestaan in het Alexar.dria-paleis te Londen. Des namiddags defileerden 10,000 heilssoldaten voor „generaal" Booth, waarna een „muzikale dankdienst" werd gehouden, uitgevoerd door 1000 instrumenten Om wormen uit bloempotten te verdrijven, moet men eeu appel, die begint te rotten, op de aatde van den pol, dicht hij de plant leggen. Na korten tijd ziet men reeds wor men aan den appel; men verwijdert ze en legt den appel weer op dezelfde plaats neer. Alle wormen, welke zich in den pot bevinden laten zich op die wijze gemakkelijk vangen, want zij begeven zich alle, de een vroeger de andere later, naar den appel. Met 1 Augustus verschijnt te Anl- werpen eeu maandschrift in het Volapiik. Als eene merkwaardigheid, die zich thans In de gemeente Bloemendaal voordoet, wordt aan de Haarl. Ct. gemeld, dat in den tuin op de hofstede Caprera zich thans bevindt eene bloeiende lilium auratim met een bloemstengel, waaraan zich zeven buitengewoon groote bloemen hebben ontwikkeld. Het merkwaardigste van deze plant is dit, (lat de bloemen niet zijn en kele, zooals zij zich iu ons land altijd voordoen, maar dit exemplaar dubbele bloemen heeft voort gebracht; hetgeen het vorige jaar ook het geval geweest is, alhoewel toen de bloemen veel zwak ker waren. Kenners en liefhebbers zeggen, dat dubbele tot heden allePn in Japan, het geboorte land van deze soort lilium voorkomen. Wezenaar, tuinbaas op Caprera, is bereid de plant aan be langstellenden te laten zien. De Sultan van Turkije is een lief- hebber van schilderen. De Duitsche Gezant te Londen, Graaf Hatzt'eldt, heeft eene schilderij var. den „beheerscher der geloovigen" in zijn bezit, die de Sultan hem in 1881, bij zijn vertrek uit Constantinopel, geschonken heelt, eu dat van veel talent moet getuigen. Prof. Baldwin is onlangs, zooals reeds gemeld werd, te Quincy in Illinois (Ver. St.), met een valscherm neergedaald uit een lucht ballon, welke 1250 meter boven den grond was. Op die hoogte gekomen, sprong hij uit het schuitje, terwijl hij zich vasthield aan deu ring van het valscherm, een soort van zijden para- pluie van 6 meter iu middellijn, waaraan dering rondom door touwen was verbonden. Het val scherm was aan den ballon vastgemaakt met eeu dun touw, dat broken moest door het gewicht van den luchtreiziger als hij naar beneden sprong. Het had dadelijk moeten opgaan; maar het opende j zich eerst toen Baldwin reeds 60 meter met de snelheid van een steen gevallen was. Toen echter daalde de luchtreiziger langzaam neer, en hij kwam behouden op den grond, zonder een hevigen sehok. Het nederdalen duurde 3 miuuten eu 20 secouden. Twee aanzie til ij ke dames zijnin het magazijn de Louvre te Parijs op heeterdaal betrapt, terwijl zij behalve dgekochte waren ook nog andere ziken wilden meienemen. Bij een on derzoek in hst huis, door haar bewoond bleek, dat zij in verschillende winkels voor meer dan 15,000 franks aan goederen hadden gestolen. De zaak zal waarschijnlijk geschikt worden, De eene dame is eens vorstin en de andere hare gezel schapsdame, die eveneens van voorname familie is. Een bedelaar op krukken, die van Breda naar Goes was gereisd, om op het Zuiderzendiugsfeest giften van ziehzelveu in te za melen, haalde dien dag eene som van f 26 op. Aan een spoorwegstation, dicht bij Parijs kwam in den jachttijd, een onderofficier van de grenadiers vergezeld van een hond. Onze korporaal ging naar het loket en vroeg: Hoeveel moet ik voor dezen hond naar Meline betalen? Twintig centimes. Wat! twintig centimes? en ik beu een militair en betaal maar tien centimes. Gij moet bedenken dat het de hond van een militair is, hij is van den kapitein. Ik wil het graag gelooven, zcide de spoorweg-beambte maar het beest is uiet in uniform. N arren en Dwazen. TeAthene best, oud reeds vroeg oen narrengezelschap, dat het ge zelschap der zestigen werd genoemd, van waar het spreekwoord" „ben je zestig?" Peter I van Rusland hield er vier klassen van narren op na. Iu de oudste Romeinsche tooneelspelen waren de Maccus en de Bucco de kluchtige personages. Het karakter vau deu Maccus is leveudig, geestig, onbeschaamd en ruw, dat van den Bucco verwaand, kruipend, snoevend, diefachtig en laf hartig. Polichinel is eene vereeniging van deze twee karakters; ook met den Maccus is dit wel het geval. Ziju masker komt overeen met dat van Polichinel: eeu kromme haviksneus, lange stijve beenen, een bult vau voren eu van acutereu, een wijde mond, een lomp schoeisel. Maccus was zeer bekwaam iu het nabootsen van vogels; het kakelen van eene hen, het kraaieu van een haan deed hij uitnemeud na. Hierdoor verkreeg hij den bijnaam Pullus Galliuaceus, Pulciuo, Puloineli, Poliohiuel. Eeuige andere afleidingen komen ook voor, als van: een kluchtige boer, die pulcinelli, kip pen, verkocht; van Puccio d' Auiello, een spot zieke boer, die op het Napelsche tooueel ver scheen, enz. Polichinel was niet de eeuige type: men had nog deu Pantalon, deu Dottore, deu Capitano, de Ballerina, de Colombiue en deu Arlequin. Maar geen werd meer de lieveling vau het volk dan Polichinel, die in elk land naar de lieve- lingsspijs der mindere klasse werd ger.oemd. Zoo heette hij in Italië Macheroui, in Frank rijk Jean Potage, in Duiischland Hanswurst, in Engeland Jack Pudding, in Rusland Kapustnik, in Nederland eerst Hans Pekelharing, later Jan Klaassen Punch, de groote komiek van het Eugclsohe volk, is eene afkorting vau, Pulchiuello eu bij het volk bskeud als Jack Pudding. Jan Klaassen en Hans zijn de vertegenwoordi gers van het komische element in Nederland. Hans ging behalve Schraalhans, enz. over iu Hanssop eene vertaliug van Jean Potage, en iu Haus Pekelharing. Jan Klaassen wordt door Biiderdijk verklaart te zijn Jan Klots, d. i. Jan Klomp, naar het klotsen vau zjjne zware klompen. De lezing van Van Lenuep is zeer algemeen bekend. Volgens hem is Jan Klaaesen eigenlijk de naam van een gewezen trompetter der lijfwacht van den Prins van Oranje. Uit zijne betrekking ontslagen, had bij, door het vertoon van eene poppenkast, zijn brood verdiend en was zoo in deu smaak van het volk gevallen, dat vau toen af de naam van Hansworst in Jan Klaassen werd veranderd. De kinderen hebben soms eene eigeuaardige berekening van den tijd, gelijk viit het volgends blijkt: Eeu knaap weende, omdat hij naar school moest. Zijne moeder troostte hem en zeide: Over drie. weken hebt gij vacautie. De knaap snikte: Drie weken is nog zoo lang, mama. De moeder: Dan hebt gij ook drie weken om te spelen. Het kind nog harder snik kend: Di ie weken ia zoo kort, mama. Groote menschen maken eveneens dikwijls deze bere kening. Bij het passeeren van den spoor trein, met Welke Keizer Wilhelm van Mentz naar Darmstadt zich begaf, waren buitengewone maat regelen van voorzorg genomen. Zoo werd onder andereu een ledige train tóórnt gezonden. De aanleiding tol het nemen van die voorzorgen bestond in het vinder, bij een arbeider te Gross- Gerau van een briefje, waarin naar men meende in geheimzinnigeii vorm werd bericht gegeven vau den tijd, waarop de trein de genoemde plaats zou voorbijtrekken. Ten slotte bleek echter, dat die opgave van doodonscbuldigen aard was, eukel bestemd voor een reporter van een der dag bladen. Sommige organen maakten zich van het bewuste sensatiehericht meester en verhaalden van arrestatiën enz., van welke natuurlijk geen woord waar was. Ia dezen hoogst uerveuzen tijd wordt dadelijk aan niets meer of minder gedacht dan aau Vorstenmoord eu dergelijke „kleinigheden" meer! Een goed middel om de engerliü- gen (larven van meikevers) in tuinen uil te roeien, ia het graven van gaten, die voor dq

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2