Keukenmeid, Kuiperskneclit, Manufacturen. SOIREE W. E. Wcslenbcrg, Manufacturen. Huisknecht. A 1) V E 11 T E N T 1 E N. Huishoudster Huishoudster eene Slagerij, „De Kikkert", LET WEL. Toko Slamat. GEOPEND Zaterdag 16 dezer, Voor geest en hart. Vrienden zijn als bergbeklimmers: het koord, dat hen verbindt, kan hun gemeen schappelijk behoud of hun gemeenschappe lijke ondergang ziju. Het reinste genoegen is, alle genoe gens te kunnen missen. Van verdiensten, die wij weten te waardeeren, hebben wij de kiem in ons. Groote harten, evenzeer als de wereld zee, bevriezen niet. -1- Zeer weinig meuschen zijn in staat een geheel zelfstandig oordeel te vellen; de algemeeue opinie is slechts de meeniug van enkelen door allen overgenomen. Ter behartiging. Sommige menschen houden er van hunne gesprekken met zekere oudbakken anek doten en telkens terugkeereude kwinksla gen te doorspekken, welke doen denken aau ingemaakte groenten, die een pekel-of keldersmaak hebben gekregen: de frisch- heid is er af. Allerlei. Inleiding bij eene predikatie. Aan boord van een Engelsch schip begon de predikant on langs aldus zija sermoen. „Mijne vrienden, ik zal de stof mijner predikatie inschepen en op het dek mijner lippen brengen om den storm- achtigen oceaan uwer aandacht te bezeilen, in de hoop, dat zij veilig iu de havens uwer ooren mogen landen." STEDELIJK NIEUWS. Verborgenheden van ons orga nisme. Het geheele jaar door scheidt het bloed in ons lichaam onbruikbare stoffen af, die, als zij niet bij tijds uit bet lichaam verwijderd worden, de menigvuldigste en dikwerf de zwaarste ziekten ten gevolge kannen hebben. Het voorjaar eu bet na jaar echter zjju de beste tijdstippen om die stoffen uit bet lichaam te verwjjderen door eeue lichte ouschadeljjke laxeerkuur; daar anders die in bet lichaam afgescheide ne, overtollige, en de werking der organen belemmerende stoffen en sappen (Gal en Sljjrn) zich ophoopen eu lichteljjk allerlei he vige pjjuen en kwalen veroorzaken kunnen. Niet alleen aan de lijders aau slechte spjjs- verteriug, verstopping, wiudeuhuiduit slag, bloedsaaudrang, duizeligheid, loom heid en vermoeid der leden, zwaarmoedig heid, hysterie, aambeien, maagkramp of pijn in de lever en in de ingewanden, maar ook aan de gezonden of die meenen gezond te zjjn, kan men niet dringend genoeg aanraden, door eeue doelmatige en geregelde zuiveriugskuur te zorgen, dat het roode levenssap, dat door onze aderen eu adertjes stroomt, zjjne zuiverheid en kracht behoude. Als het uitstekendste mid del hiertoe mogen iedereen de Zwitsersche Pillen van den apotheker R. Brandt ten sterkste aangeraden worden, daar onze voor naamste autoriteiten op geneeskundig ge bied ze als zeker en volkomen onschadeljjk werkend aaubevelen. Men vindt ze bjj de apothekers a 70 Ct. de doos te koop. Ver krijgbaar bjj den heer P. RAASEN Ko ningstraat 43 alhier. Café en Uitspanning op Zondag 24 Juli 1887. DAMSTRAAT No. 1. helft met run of kif worden gevuld. De gaten moeien ongeveer 1 voet diep zjjn en ook onge veer 1 voet ocvang hebbeD. Zeer veel schadelijke insecten en larven en vooral engerlingen bege ven zich dan naar deze gaten, waar zij zich met het kif voeden. Van tijd tot tijd on derzoekt men de gaten en baalt er met weinig moeite het ongedierte uit. Elk jaar worden deze gaten van versch kif voorzien, want oude ver molmt langzamerhand en is dan voor het doel niet meer geschikt. „Het kan v e r k e e r e n!" zoo s c h r ij f t men aan de Midd. Ct. uit Waarde. Vóór een aantal jaren het aantal is in elk geval min der dan een meuscheuleeftijd, want er zijn ver scheiden inwoners der gemeente, die het zich herinneren telden we in deze gemeente veer tien hofsteden. Een ervan is, op de woning na, verdwenen. Op dertien van die veertien hoeven woonden de eigenaars-zelveri, of ze waren inwo ners van Waarde. Nu wordt nog sleehts een van d« overige dertien bewoond door de eigenaars. De andere twaalf zijn pachthoeven, en de eige naars wonen buiten deze gemeente. De Koningin-regentes van Spanje zal weldra met hare kinderen eene reis door de Baskische provinciën maken. Om den kleinen Koning te verrassen, wordt door de spoorweg directie achter den salonwager. der Koningin een speelwagen ingericht. In het midden van den waegon is een gymnastiektoestel geplaatst en een schommel. Dan zullen er poppen en hanswor sten iu alle grootten voorhanden zijn. Verder speelgoed en bouwdoozen en iu een der hoeken wordt zand gestrooid, om groote looden soldaten te laten exerceeren. Maar het allermooiste is eene groote boekenkast, die van de schoonste prentenboeken is voorzien. De zes vermiste toeristen uit Grindelland zijn op de Jungfraufirn aan de zijde van den Möack gevonden. De lijken werden overgebracht naar een plaatsje in het Rhonedal. In de gemeente Opsterland komt een sociaal-democraat in herstemming voor eene plaats in den gemeenteraad. In eene menagerie teSalford hield eene vrouw haard kiud vooruit, om naar de tijgers in hnn hok te zien. Een der tijgers stak een poot door de tralies en sloeg naar het kind, waardoor het uit haar arm viel. De vrouw wilde het dier slaan, maar het greep haar arm, trok dien in het hok, en nam hare hand in zijn hek. Een der oppassers bevrijddde de vrouw, maar niet voor haar haud deerlijk was verwond. The Standard wijst op het groot aan tal ongelukken, iu den laatsten tijd met de groote pantserschepec gebeurd, en stelt de vraag, waaraan de schuld ligt; aan de commandanten, die geeo slag hebben om met dergelijke bodems om te gaan, of aan de schepen zeiven, die zich niet laten re- geeree? Zaterdag-morgen, te half negen waren de wandelaars iu de Trafalgar-Square, te Londen, getuigen van een zonderling en hoogst vermakelijk tooneel. Eene deftige cal, een vigilant, reed door de groote laan, toen men eensklaps een persoon, die in het rijtuig zat, de rui ten zag in stukken slaan, terwijl de ruiten breker om hulp riep. Spoedig was het rijtuig door de menigte omringd. Daar binnen werd een verwoed gevecht geleverd tusscheu een Anglicaan- schen dominé en een burger. De dominé riep „Breng mij naar hel Home-office ^Ministerie van biunenlandsche zaken), gij hebt geen recht mij aan te houden." De burger antwoordde niet, maar vroeg of niemand een handje helpen wilde om „dien razende te binden." Bij die woorden sprong er een kerel in de cab en begon op zijne beurt te vechten met den dominé. De koetsier kreeg nu echter een zwak voor dezen laatste. Hij legde de zweep op de paarden en verklaarde recht naar het Home-office te zullen rijden. Maar de bur ger in bet rijtuig was nu juist niet van deze gedachte, trok den koetsier van den bok en had hem zekereens duchtig afgeranseld, ware geen hoogst zonder linge omstandigheid de zaken nog meer komen inwikkelen. Wie Londen kent, weet, dat er voort durend cabs in Trafalgar-Square slaan. De koet siers dezer rijtuigen, ziende, dat hun collega in gevaar was, sprongen hem ter hulp en gaven den burger eene rammeling, die bem lang in den rug zal zitten. Terwijl nu de burger met de koetsiers vocht, zat de dominé met den behuipzamen kerei in het rijtuig nog maar altijd te vechten.Wat er van dit alles was voortgekomen weet niemand; eenige constabels kwamen aangerend, namen vech ters en vechtenden bij den kraag en brachten allen voor den rechter. Nergens is drukker gestemd, dan te Stoppeldijk. Het aantal kiezers bedraagt daar 53 en er waren 54 briefjes ingeleverd. De grootste keuken van de wereld. D e k e u- ken van de Liebig's-vleeschextract-compagnie beslaat niet minder dan 20,000 vierkante voeten. In een groot, donker voorportaal, met vloer- steenen geplaveid, wordt het vleesch g-wogen eu dan iu zoogenaamde Digerateurs onder een stoom druk van 75 pond per vierkanten duim uitgeperst. Elke dezer Digerateurs, die vau geslagen ijzer zijn, houdt 12,000 pond vleesch. De aldus ver kregen vloeistof wordt door buizen in vaten geleid, waar het vet zich afscheidt; daaruit komt zij in zuiveringspaiinen, waar weder eene afscheiding plaats heeft, door middel van stoomkracht wordt de vloeistof door luchtpompen in koelvaten over gebracht, waar zij gefiltreerd wordt en tevens noor verdampingstoestellen gebondenheid verkrijgt. In groote vergaarbakken wordt dit nog eens gedaan, en dan is het extract klaar eu worden de ver- zendingspotten er mede gevuld. Met het snijden van het vleesch zijn 150 tnenschen bezig, en 80 stuks rundvee worden dagelijks door de slagers van de Maatschappij geslacht en ter verwerking gereed gemaakt. De kappers-vereenigingteBer- lijn heeft Dinsdag haar 150 jarig bestaan gevierd, aan welk feest door afgevaardigden van een aantal zusterverenigingen in Duitschland werd deelgeno men. Kap-wedstrijden werden gehouden; daarna trad een feest-redenaar op, wiens vaderlandslie vende toespraak beantwoord werd door den onder staatssecretaris Magdeburg, die de gelukwenschen van Prins Von Bismarck en van den Minister Von Bötticher overbracht eu den voorzitter der feestvierende vereeuiging uit naam des Keizers zijne benoeming tot lidder van de Kroon-orde mededeelde. Vervolgens speelde men een gelegen heids-tooueelstukje, door een tooueelkapper ver- vaaidigd, waarna men overging tot het Fest-Essen eu het feest met een casino besloot. De gezondheidstoestand t e A 1 k- maar is in den laatsten tijd zeer gunstig. Op eene bevolking van 15,000 zielen toch, stierven in de maanden April, Mei en Juni slechts 49 personen, waarvan 26 vrouwen. Op de badplaats Eriedrichsroda is eene Vereeuiging tot stand gekomen „tot be scherming van badgasten enj toeristen tegen de afzetterijen der logementhouders en kamerver huurders". Zij stelt zich voor alle bewezen afzet terijen met de namen der schuldigen geregeld openbaar te makeD. Gevaarlijk is het op eene auctie te dutten. Een oude heer, die, na een copieus diner, eens een verkooplokaal binnenliep en het ongeluk had onder het eentonig opbieden en afslaan in een zoeten sluimer te vallen, zag zijne slaperige knik jes als zoovele teekenen van goedkeuring ver tolkt, en kreeg den volgenden dag eene re kening van zestig gulden aan karpetten en keukengereedschap, hem iu den slaap toege wezen. Verschil van smaak. Ach, lieve Arthur, laat ons nu nog eens naar gii dsclut landtong gaan; baar moet je em prachtig gezicht op de zee heuben. Daukje wel, Emilie, ga maar mee naar het restaurant, daar hebbeu ze prach tige zeetong. De saus bij den maaltijd. Wat geef ik om uwe „spijalijst//, zei Swift, de bekende Eugelsche satiricus, toen zijn vriend, Lord Bolingbroke, die hem te dineereu had genoodigd, hem de menu liet zien, als eene aansporing om de uitnoodiging aan te nemen, „laat mij liever de lijst van het gezelschap zien". Goede beschrijving. Een criticus, die eene schoone collectie kunstvoorwerpen zou beschrijven, begon ais volgt: „Het oog van den toeschouwer vvoidt, binnentredende, dadelijk getroffen door een porseleinen parasol." Op school. Onderwijzer. Jan verbeter den volgenden volzin: Er is eeue hevige koude. Jan (zijn gelaat met een slip vau zijn kiel afdrogend:) Er is eene geweldige hitte! Onze dienstboden. Je kunt op staanden voet heengaan, Laatje, zei mevrouw, toen zij Daatje in de keu keu pratende vond met een barer collega's, terwijl alles in de grootste wan orde was. En graag ook, antwoordde Daatje, ik zou hier niet eens willen olijven, 't Is hier een mooie boel, dat komt maar in de keuken, zonder aan te kloppen. {Haarlem, 23 Juli. Donderdag-avond is alhier gearresteerd Antlionius Bakkeroud 34 jaren, geboren te Wormerveer, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van eene doos, gevuld met mantelknoopeu, bij een winkelier in de Groote Houtstraat. Voorts is hier door de politie wegens land- looparij aangehouden Oornelis Westendorp, oud 52 jaren, geboren te Amsterdam, zijnde een be kende hij de justitie, die reeds 25 jaren wegens diefstallen in de gevaugenis heeft doorgebracht. Hij was in het bezit van een beilinzilveren en van een koperen horloge, waarvan hij de her komst niet wilde opgeven, maar die vermoedelijk zijn gestolen. De commissaris van politie verzoekt zoo spoedig mogelijk inlichtingen. Eergisteren-avond is door een agent van politie, die de ronde deed in het Florapark, eene 40 jarige vrouw op heeterdaad betrapt op dief stal van rozen. ARROND. RECHTB. TE HAARLEM. Terechtzitting van 21 Juli 1887. 1. B Van der V. te Hillegom; eenv. beleedigingj f 1 boete of een dag hechtenis. 2. J H. te Haarlem; u. s. tegen een ambtenaar in functie, f 10 boete of 5 dagen hechtenis. 3. J N J S. te Zaandam; u. 8. f 10 boete of 5 dagen hechtenis met vrijspraak van het meerdere. 4. J Ph. M. te Haarlemmerliede en Spaaruwoude; mishan deling; vrijgesproken. 5. E H. te Spaarndam; mishande ling; vrijgesproken. 6. P de M. en J E. beiden te Beverwijk; huisvredebreuk en mishandeling; de le 14 dagen gev. straf de 2e vrijgesproken. 7. C van der M. te Velzen; strooperij en omkoopiug; 14 dagen gev. straf. 8. J P. te Zaandam; loopen Jangs den spoorweg en om- kooping; f 1 en f 10 boete of 1 en 3 dagen hechtenis. 9. J Van der T. zonder vaste woonplaats; diefstal; eene maand gev. straf. 10. B. Van der P. te Heemstede; dief stal; 3 dagen gev. straf. Twee en twintigste muziekuitvoering in den Hout, op Zondag 24 Juli 1887, des middags van 2 tot 4 uur, doorliet stedelijk muziekkorps, onder directie van den heer M. H. Muller, kapelmeester. Programma. 1. Juanita-marsch, Suppé. 2. Ouv. Die Zigeunerin, Balfe. 3. Walzer, Am schonen Khein, Fautl. 4. Potp. Le domino noir, Auber. 5. Ouv. Leichte Cava lerie, Suppé. 6. Potp. Le pardon de Ploermel, Meyerbeer. 7. Humor. Potp Bei gnter Laune, Winterberg, arrang. von M. Muller. - MARKTBERICHTEN. HAARLEM, 20 Juli. Aau de veemarkt van heden waren de aanvoeren, veikoopen en prijzen als volg koeien verkocht 13, voor f 130 a 170 2 stier verk voor f 09 vaarzen, -verkocht voor f pinken 3 verkocht voor f 50 a - graskalv. verk. voor f a nuchtere kalveren, 24 verk. voor t 4 a 9 42 schapen, verk. voor 1 13 a 16 Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 118stapels kaas, 15410stnks, wegende 29595 kilo, hoog ste prijs f 28,middelbare prijs per 50 kilo kost— a AMSTERDAM, 20 Juli. Ter veemarkt heden wa ren aangevoerd: - runderen,171 vette kalverenlste qua). f 0,65 2de qual. 0,40 per kilo, graskalf/ a 65 nuchtere kalveren, f 5 a 8, 3 schapen en lammeren a 106 vette varkens 34 a 39 c. per kilo. HOORN, 21 Juli. Ter waag gewogen 460 stapels kaas wegende 137117 kilo; hoogste prijs per 50 kilo/ 32,50 voor kleine ƒ28,50 voor oommissie, voor mid delbare LEIDEN, 22 Juli. Op de lieden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt: paarden f 24 stieren f 54 a f188; 140ossen f 110 a 245 97 melkkoeien f 95 a 242 kalveren dito f a 48 vare dito f 90 a 192, vette dito f graskalveren f a vette f a a 28,nuchtere dito f 4 50 alO, 1180 vette schapen 17 a 27— 334 weide dito /23, a 11,lammeren 42 magere varkeus f 13 a 28, 278 biggen f 5,— a 13.— SCHIEDAM 22 Juli. Moutwijn, per ned. vat 8,— Jeneverfl3,50, Amsterd.proef 1 14,75 spoeling 0,80 dito commissie f 0,80. GOUDA, 21 Juli. Op de kaasmarkt waren 145 par tijen kaas aangevoerd; handel gewoon; prijs f22 a 26. Boter met tamelijken aanvoer;prijs der koeboter fl,20 1,30; der weiboter f 1.00 a 1.10 per kilo. Handel gewoon. LONDEN 21 Juli. Ter Veemarkt zijn aangevoerd Runderen 600, Schapen en Lammeren 8000, Kalveren 170, Zwijnen PrijzenBeste Runderen 3/- a 4/2 Schapen en Lammeren 3/6 a 5/2, Kalveren 3/4 a 4/4 Zwijnen 2/4 a 3/9. DELFT 21 Juli. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen van het vee als volgt: vette koeien le qual. 180 a 215 dito 2de qual. 135 a 155, kalf koeien, lste qual. 200 a f 225 dito 2de qual. 140 a 160, vaarkoeien le qual. 140 a 180, dito 2de qual. f 80 a 115 vette kalveren, lste qual. f 40 a 54 dito 2de qual. f 20 a 30 vette schapen lste qual. f 26 a 17, dito 2de qual. f a lam scha pen le qual. f a 2ae qual. f a vette lammeren 14 a 17, -- weilammeren ƒ4 a 8 magere varkens 17 a 23 biggen f 4.50 a 10,— nuchtere jkalveren f 3 a 13, paarden f 40 a 120 stieren f 45 a 106, ossen f a Ruudvleesch 54, 58 a 64 c.vet kalfsvleesch 50, 00 70 o. schapevleesch 50 a 58 c., lamsvleesch c. Granen. Zeeuwsche tarwe f 7.75 9.— mindere en blauwe dito f a roode dito f 7.75 9.25 min dere en blauwe dito f -,— a -,— nieuwe Zeeuwsche dito f-,a -,rogge f 5.a 6.nieuwe dito f a n. wintergerst f 4,50 a f 5,25 n. zomer dito f 475 5,50, n. chevalier dito f 5,—f 6,haver f3,50 a 4— n. groene erwten f 7,a a7,75 mesting f 7 af625 paardeboouen f 6.a 5.50, duiveboouen 6.75 a 750 bruine boonen f10.75 a .12,25 koolzaad 1886 f8,75a 975 hennepzaad f 6.50 a 7,kanariezaad f 9.50 a 10. 60 Aan de stadswaag gewogen van 15 Juli tot 21 Juli en op de weekmarkt aangevoerd; pot, 970/8 en 74/16 vn. boter, wegende te zamen20140 kiloprijs f 40 a 49 per 40 kilo f 1.22 a f 1.per kilo. M E D E D eYl IN G EN a 10 Cents per regel. LAATSTE BERICHT. St. PETERSBURG, 22 Juli. In het officiëele staats blad is eene keizerlijke uka.se afgekondigd van 7 Juli, waarbij de uitvoer van paarden naar het buitenland weder wordt vrijgelaten. Getrouwd J. G. WOLKEN, Weduwn. van A. J. Gründemann, eu J. ZONNEVELD, die tevens, ook uit naam hunner wederzijdsche Eamilie, hun dank betuigen voor do ondervonden belangstelling. Leimuiden, 19 Juli 1887. Bevallen van eene DOCHTER L. A. M. FRENKEN—Min- DEROP. Oosterhout, 19 Juli 1887. Wordt gevraagd eene R. K. tegen 1 Augustus. AdresUtrecht, Heerenstraat F 448. Een R. K. Jongmensch, 21 jaar oud, op de hoogte met het vak, en van goede getuigschrif ten voorzien, zag zich gaarne ge plaatst als BEDIENDE. Er zal meer op de behandeling dan op hoog salaris gezien worden.Brieven, onder letter B, aau het bureau van dit blad. Heden overleed, na tijdig voorzien te zijn geweest van de HH. Sacramenten der Stervenden, na een langdurig lijden, mijne gelietde Echtge noot e MARIA CHRISTINA EDELHAUSER, iu den ou derdom van ruim 50 jaren. A. M. J. SEEVERING. Amsterdam, 19 Juli 1887. Er biedt zich aau eeu bekend met boerenwerk enz. [van goede getuigschriften voorzien. Brieven onder letter A, aan het postkantoor, Beverwijk. Voor eene brave weduwe, goed uiterlijk en van fatsoenlijke fa milie, wordt eene betrekking gevraagd hetzij als KINDER- of GEZELSCHAPS JUFFROUW enz. Inlichtingen geeft F. VESTER, President van de Vereeuiging van den H. Vincentius van Paulo te Alkmaar. Tegen Oct. of Nov. wordt ge vraagd een R. K. HUISKNECHT, goed kunnende tafeldienen en van de boste getuigschriften voor zien. Brieven franco, onder motto Huisknecht, bij den boekhande laar F. H. J. BEKKER, Vijzel straat 1, Amsterdam, met opgave waar het laatst gediend heb bende. Gevraagd eene flinke R. K. DIENSTBODE, boven de 30 jaar, die met behulp eener Meid het huishouden kan waarnemen. Brieven, iett. H 7 0, bij den Boek handelaar H. B. J A N S E N, Arnhem. MANUFACTUREN. Wordt zoo spoedig mogelijk gevraagd een BEDIENDE, R. K., volkomen op de boogie van het vak en van het étaleeren. Brie ven franco, letter H, aan H. C. A. THIEME's Boekhandel, te Nijmegen. Tegen Augustus of September te koop of te Huur gevraagd: liefst op het Platteland. Adres, lett. S A, Boekh. G. SNEEP, Zevenbergen. rpjl KEUKENMEID. Iu een gezin van 3 gjgjjpjjl personen wordt gevraagd fiflf§ïjs eene bekwame KEU KENMEID, mede huiswerk moe tende verrichten. Looit ƒ100 er. Verval. Vereischten R K., niet beneden 25 jaar, van gotde ge tuigschriften voorzien. Brieven, letters A B, Postkantoor Lich tenvoorde. Op een Magazijn Engros kan ter opleiding eeu net JONG MENSCH, R. K., tegen aanvan kelijk klein salaris geplaatst wor den. Hoofdvereischte eene nette hand schrijvende en vlug kun nende rekenen. Franco aanbie dingen, Ietter B, aan KOSTER's Adv.-Bureau, Nieuwendijk 131, Amsterdam. Aanvang 7 uur. II. Van AMSTEL. Goud- en Zilverwerken, Klokken, Pendules, Horlo- giën, Galanterieën, Krame- rijen, Kinderspeelgoed enz.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 3