Bijvoegsel bchoorendc bij de NIEUWE van Zondag 24 Juli 1887. Sociaal-democratieenCultuurstrijd. Ia Duitschland slaan alle welgeziuden met zekere bezorgdheid het toenemeu der sociaal-democratie gade. Hare aanhangers steken met den dag het hoofd driester op. En You Bismarck zal met zijn scherpzin- nigeu blik wel inzien, dat hij met deze lieden ook zal te rekenen hebben, wanneer het ooit tot een oorlog met Frankrijk mocht komen. Zijn eigen volk zal hij dan voor een ge deelte niet meer kunnen vertrouwen; want de Fransche en Duitsche sociaal-democra ten zijn een, zij kennen geen vaderland. Maar bij wie ligt de schuld, dat deze giftplant zulk een weligen bodem heeft ge vonden op Duitsehen grond en zulke ver takkingen heeft geschoten? Niet aan de Katholieke Kerk, welker beginselen lijnrecht met de sociaal-democratie in strijd zijn; maar aan den haat, die men haar, de Kerk, toedroeg, en zoo verre ging, haar achter te stellen bij een kwalijk gezind verbond. De officieuze bladen eu alle andere, die daarmede in verband stonden, stelden de katholieke Orden voor als een ercer soort van sociaal-democratie. Wat moet de mindere man nu kiezen? Beide instellingen deugen niet. Hij zal zich werpen in de armen van die richting, welke het meest met de neigingen van zijn bedorven hart overeenkomt, in die uer sociaal-democratie. Die Duitsche bladen stelden de Kerk voor als eene sluwe instelling, om te heerschen eu allerlei lage doeleiudeu te bereiken; hare zedeleer hief alle zede wetten oo, eu aller lei onwaarheden stelden zij op reke ning van de geestelijke Orden, of hoogge plaatste geestelijke personen. De sociaal democraten trokken daar handig partij van; en niet alleen werd de Kerk als eene in stelling voorgesteld, die het menschdom dom hield eu uitzoog; maar ook de niet- katholieken, welke geloofden, werden hierbij ingetrokken, en tevens in de oogen des volks verachtelijk gemaakt. En zoo spraken zij dan van protestantischen Pcipstleinz »protesta?itischen Jesuitenu euz. Die handige 6ulturkampfers hebben met de Katholieke Kerk te bestrij leu tevens wapens in de handen gegeveti aan de sociaal-democraten, om de protestautsche kerk, de protestaut sche maatschappij in de protestautsche stre ken van Duitschland te bekampen. De organen der ïtegeeriug eu dia der heerschende en de openbare meening lei dende klassen hebben elkander aanhoudend in discrediet gebracht; en bij wie? Onder de menigte waaronder de sociaal-democra ten worden aangeworven. Ziet, aldus rie pen deze laatsten aanhoudend uit, hoe ge meen, hoe laag die welopgevoede, deftige, vrome lieden zijn. En langs dezen weg troffen zij, met te wijzen op de leugens en lasteringen, welke de vrienden van Yon Bismarck in hunne bladen opdischten over den Paus, de Kardinalen, de Bisschoppen en geestelijke Orden, niet alleen de Ka tholieken, maar ook de Gereformeerden: »das war die burgerlichr »ijute« Geselschaft unter sich.Zonder partij te kiezeu, enkel door aan te halen, trolfeu die lieden aan twee kanten. Op deze wijze vonden de sociaal-demo craten gelegenheid in overvloed om den gegoeden stand in kwaden reuk eu hunne val- scha grondstelling aan den man te brengen. De Katholieke loden van het Centrum, vooral Dr. Windthorst, werden steeds op de grofste wijze aangevallen door de offi cieuze pers. Aan allerlei verdachtmaking stonden zij bloot, de laagste bedoelingen werden hem en de zijnen toegedicht, eu sluw als de sociaal-democraten zijn, trok ken zij bij de debatten daar handig partij van. Zij beweerden nog zoo slecht niet te zijn eu zoo onvaderlandslievend, daarWindt- horst en de zijnen veel erger waren en veel slechter. Daardoor verloor de bestrijding dier lieden alle kracht, eu de maatregelen tegen hen hielpen niets. Deze opmerkingen vinden hare toepas sing ook bij ons te lande. Onder de be strijders der Katholieke Kerk worden er zeer velen aangetroffen, wieu geen mid delen te slecht zijn, om haar in minach ting te brengen. Sommige geloovige Pro testanten doeu uit dweepzucht ook mede. Maar zouden zij met een put te graven voor hunne tegeustanders, geen gevaar kun nen loopeu daar zelveu mede in te stor ten? Zou het wel geraden zijn ook in ons land de sociaal-democraten op deze wijze zijdelings te steunen. Zij zullen ook wel dra roepen: mannen gij ziet, hoe het on der die lieden toegaat, waarom het te doeu is, eu gelooft het maar, de lieden, die dat schrijven, ziju geen haar beter dan de rest. (De Gelderlander.) C5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 5