Een krachtige (P) bewijsvoering vonden wij dezer dagen in het Adverten tieblad voor het Lag., Mid. en Gymnasiaal Onderwijs, onder een titel: Een verblijdend verschijnsel. Men leze en oordeele. »In Frankrijk is 't onderwijsbudget on der de Rupubliek gestegen van 33 tot 131 millioen franken. De reactionnairen jam meren natuurlijk over de verkwisting van de gelden van den Staat ten behoeve van het onderwijs. Bovenstaande cijfers wijzen duidelijk aan hoe 't met het volksonder wijs onder 't keizerrijk gesteld was.« Après cela tirons l'échelle, zou de Fran- man zeggen, 't Is om dood te gaan. Wie voortaan wil weten, waar in Europa het degelijkst onderwijs gegeven wordt, behoeft slechts 't Budget te raadplegen. Het on derwijs in Duitschland zal naar dien maat staf zeker ver achteraan komen te staan. Nog iets kostelijkers lezen wij vlak achter bovenstaand ver blijvend verschijnsel. «Sedert de Republikeinsche Regeering het onderwijs zoo krachtig in bescherming heeft genomen, is er zulk een toevoer van onderwijzers en onderwijzeressen, dat de markt meer dan overvoerd is. Ongeveer 20,000, zegge en schrijve twintig duizend, zijn op dit oogenblik buiten betrekkiug. Eene moeilijke en ernstige zaak voorzeker in een land, waar de meerderheid het den voornaamsten plicht van den Staat rekent, al zijne burgers van posten of betrekkin gen te voorzien Hoe hebben wij 't nu? Uit dit bericht toch blijkt, dat de zoo even hooggeroemde Republikeinsche Regeering eene groote dwaasheid heeft begaan, door zoo maar twintig duizend onderwijzers aan te kwee- keD, zonder dat er gelegenheid bestaat, om ze aan een postje te helpen, en dat in een land, waar de meerderheid (de libera le stellig!) het den voornaamsten plicht rekent al zijn burgers van posten of be trekkingen te voorzien. Het schijnt dat de Republiek den gulden regel: Gouverner c'est prévoir (wat vrij vertaald beteebent, wie niet voor zich uitkijkt loopt in de sloot) glad. heeft vergeten. Wij beklagen de Republiek, maar nog meer. de arme onderwijzers, die, wie weet hoe lang, op zwart zaad moeten zitten. Kunstboterfabrikantenalarm. De Engelsche Regeering heeft dan ein delijk na heel veel debatten bij de wet bepaald, dat de kunstboter niet meer in den handel mag worden gebracht, dan on der den naam van margarine. Eene depu tatie van kunstboterhandelaars heeft nog in laatste instantie pogingen aangewend om het Parlement op zijne besluiten te doen terugkomen. Zij hadden zoo gaarne den naam van butterine behouden. Butter en lutterine zijn voor hét groote publiek zoo wat dezelfde namen, het laatste klinkt zelfs een beetje voornamer, 't Is wat deftiger, evenals eene dame, die eene sleep aan haar kleed heeft. Butterine ware dan ook het meest ge schikte woord geweest om de valsche waar, voor echte of voor nog voornamer dan de echte natuurboter aan den man te brengen. Wanneer zal ons volk door wettelijke bepalingen tegen vervalsching van levens middelen, biersoorten en andere dranken, tegen kwakzalverkunstjes en meer dergelijk boerenbedrog worden gevrijwaard? V. W. GEMENGDE .BERICHTEN. De verzending van krieken als postpakket is te Oud-Beierland zoo druk, dat behalve de poatkar nog een groote boerenwagen in dienst is gesteld. De jaarvergadering van de Ne- derl. Brood-Koek- en Banketbakkersbond zal op 2 Aug. worden gehouden te Delft. Op de agenda komen o. a. de volgende punten voor Verzoek aan de Regeering, om de bakkers in demogelijkheid te stellen, hunne grondstoffen voor even geringen prijs te doen onderzoeken als zulks te Amsterdam voor consumenten alleen mogelijk ie. Bespreking van strenger toezicht op het gewicht van het meel. Voorstel der afdeeling Alkmaar, dat de bond zal trachten te verkrijgen, dat ook het Ameiikaansche meel geplombeerd worde, om zoo doende kwade praktijken tegen te gaan. De ter versiering van deWest- minster-abdij bij het jubileum der Koningin ge bruikte stoffen, tapijten, decoratiën enz. hebben in openbare veiling 2000 opgebracht. Kathedrale en Parochiekerk van den H. Jozef. Zondag te 7 en 8 uur de gelezeneHH. Mis sen met de Onderrichting, te 10 uur de Hoogmis met Preek, te 2 uur de Ca techismus, te 3 uur het Lof ter eere van het H. en O. Hart van Maria en het Ro zenhoedje. Eiken middag te 3 uur het Rozen hoedje. Donderdag-avond te 7 uur het Lof. Zaterdag te half 9 de H. Mis ter eere van het H. en O, Hart van Maria, ter bekeering der zondaars, met 500 dagen aflaat, 's avonds te 6 uur het Lof en van 5 tot 10 uur gelegenheid om te biechten. In deze week, de HH. Missen en de Ca techismus naar gewoonte. Parochiekerk van den ïl.Antonius vanPadua. Zondag te 5, 7 en half 9 uur de HH. Missen met Onderrichting, te half 11 uur de Hoogmis met Predikatie, te half 3 uur de Catechismus, te half 4 uur de Vespers. Dinsdag te 8 uur gezongen H. Mis, ter eere van St. Antonius, te 7 uur het Lof. Woensdag-avond te 7 uur vergadering voor de Leden der Derde Orde. Vrijdag te 8 uur gezongen H. Mis, te 7 uur het Lof. Deze week de HH. Missen te half 8, 8, half 9 en half 10 uur en de Catechismus naar gewoonte. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Zondag de HH, Missen te half 6, 7 en half 9 uur. De Hoogmis te half 11 uur, te 3 uur de Vespers, te half 5 Congregatie der H. Familie. Maandag, feest van den H. Jacobus, ge zongen H. Mis te half 9 uur, 's avonds te 7 uur Lof. Woensdag te 7 uur het Lof. In de week de HH. Missen te half 8 8, half 9 en 9 uur, en de Catechismus naar gewoonte. ALMANAK DER 30e WEEK VAN HET JAAR 1887. JULI, (Hooimaand 31 dagen). Toegewijd aan de vereering en aanbidding van het Allerh. Bloed onzes Heeren. 24. Zondag. 8e Zondag na Pinkster. H. Camillus de Leilis, Bel.f 1614. Evang. De onrechtvaardige rentmeester. 25. Maandag. H. Apostel Jacobus, Devo tiedag. H. Christophorus, f 3e eeuw. 26. Dinsdag. H. Anna, Moeder der H. Maagd Maria. 27. Woensdag. H. Pantaleon, Mart, f 503. 28. Donderdag. HH. Nazarius, Celsus en Victor, Mart, f 68 en 202. 29. Vrijdag. H. Martha, Maagd. 30. Zaterdag. H. Henricus, Keizer, Be lijder. KERKBERICHTEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 6