NIEUWE n©. 1130. Donderdag 28 Juli 1887. 12de Jaargang. De Jezuïeten in het Oosten. BUITENLAND. De Pastoor van St. Lyphar. HUMEraE comm. ABONNEMENTSFBIJ8 Per 3 maanden voor Haarlemt 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afzonderlijke Nummers 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. B CT a E A ITSt. Janstraat Haarlem. TJENÏÏK. AGITE MA NON AGITATE. PBIJS DEa ADVEBTENTIÉM Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KUPPEES M.AUEEY In het Wiener Vaterland lazeu we on langs eeue beschrijving van eeue reis naar Iudië, ingezonden door een vriend van dit blad. In die merkwaardige schets wijdt de auteur o. a. ook een groot gedeelte aan den zegenrijken arbeid der Jezuïeten in het Oosten, hoofdzakelijk te Bombay in Engelsch Iudië. Wij achten de mededee- liugeu van den bedoelden schrijver van hoog belaug en zullen ze daarom, zeker tot algemeen genoegen, aan onze lezers mededeelen. Men beschouwe het, aldus begint de schrijver, als eeue uitdrukking van bewon- deriug voor den heilvollen werkkring van deze instelling en van dank voor de mij in zoo hooge mate betoonde welwillend heid, dat ik thans eenig9 oogenblikkeu wijd aan de beschrijving van den arbeid, welke de Sociëteit van Jezus in dienst van God eu van de algemeene welvaart te Bom bay ontwikkelt. Afwisselend naar tijdsom standigheden was het succes, dat de Orde in het verspreiden van het licht des Ge- loofs ten deel viel, maar de achting, welke zij voor haren offervaardigeu, onbaatzuch- tigeu arbeid ondervond, bleef steeds dezelfde. Zelfs zij, die de christelijke geloofswaar heden weigerden aan te nemen, zagen met diepen eerbied op tot de vreemde mannen, die iu den dienst van hunne Kerk hierheen kwamen, om door een heilig en werkzaam leven, vol zelfopoffering, getuigenis te geven van de reinheid, deu ernst en de trouw van hun heilig ambt. Zoo hebben zich dan alle rasseu, alle godsdiensten, alle secten van Iudië gewend, de katholieke Priesters en de geloovigen hunner gemeenten als de ware vertegen woordigers der christelijke Kerk te beschou wen. Ofschoon de Anglicaansche (Engelsch- Protestantsche) Kerk verreweg de meeste bewoners tot hare aanhangers telt eu dus als de eeuige vertegenwoordigster van het Christendom in Iudië zou kunnen op treden, is het aan het Protestantisme, met zijne tallooze secten, die elkaar hier op de hevigste wijzen bestrijden, nooit gelukt zulk eene achting eu waardeering in de publieke opinie te verkrijgen. De Regeering zelve was genoodzaakt rekening te houden met zulk een onloochenbareu, zegeurijkeu in vloed. Zoo won hier de katholieke Kerk den steun der autoriteiten, die aan de waar heid en gerechtigheid uitdrukking geven, als zij met woord en daad deu arbeid der katholieke Priesters roemen en op vrijge vige wijze den bloei van instellingen be vorderen, welker vruchten immers ook we der, op uitstekende wijze ten goede komen van het laudsbestuur. Als de Kerk een gunstigen bodem heeft verkregen, bouwt zij daarop de tempels van het christelijk geloof en de burchten van christelijke beschaving. Ter eere Gods F E 1 LLE TO A7. 3 Vervolg.) Wij varen samen op de Loire, en zien er de lijken der drenkelingen ons voorbijdrijven. Met onzeu vissclierskaak trekken wij lien in de boot. Meuigmaal zijn het vrouwen met kleiue kit.de- ren, menigmaal Priesters die twee aan twee ge bonden zijn.Te Nantes hebben wij goede bekenden, die ons steeds daags te voren verwittigen, als er des nachts op den stroom eene excutie plaats zal hebben. Mijne vrouw, mijn zoon en ik roeien dan tot op het midden van den stroom en wachten daar. De goede God heeft ons werk gezegend: wij hebben eeue vrouw gered. Zij was gekleed in den stroom geworpen eu bleef door hare kleederen geruimen tijd boven water. Toen wij haar in 't schip trokken, ademde zij nog en hield een ïozenkraus in de hand. Wij riepen haar tot het leven terug. Niet zoodra sloeg zij de oogen open, of zij vroeg naar haar kind en, opdat zij niet opnieuw in bezwijming zou vallen, zeide mijne vrouw haar, dat het zich in onze woning bevond. Toen maakte de arme moeder het teeken des kruises en bedankte ous. Ach, en tot bevordering der wetenschap,dat is het devies waaronder de Sociëteit van Jezus hare krachten wijdt aan het heil der volken van Iudië. Het veld, 't welk kier kan bearbeid worden, is een groot, een uitgestrekt terrein; millioeneu zijn te be- keereu, voor het Christendom te redden; er zijn echter slechts weinig zaaiers en dik werf ontbreekt het hen aan de noodige middelen. Ongelukkige gebeurtenissen in midden-Europa outtrokken gansche Rijken aan de werkdadigkeid der Sociëteit van Jezus. Het bestuur der Orde was nu ver plicht de vrij geworden krachten een ander gebied aan te wijzen en zoo togen vele Duitsche Ordens-Priesters, die door een oudaukbaar vaderland werden verjaagd, naar het verre Oosten, naar Indië. Hier nu, ouder den herderstaf van Z. D. H den Bisschop Dr. L. Meurin, (geboren te Keu len en eertijds Secretaris van Kardinaal Von Geissel z. g.) een man van zeldzame vroomheid eu wereldberoemde geleerdheid, ontwikkelt zich de arbeid van de Orde op grootscke wijze. Inrichtingen, waarop alle takken van onderwijs worden ouderwezen, groeien eu bloeien eu dragen de gezegendste vruchten. Het grootste en merkwaardigste instituut is het college vau den h. F,rauciscus Xavè- rius. Hier ontvangen 592 leerlingen, waar van 200 Hindoes eu Mokamedaueu zijn, hunne opvoeding naar een Eugelseh leer plan, dat alle studiën van het gymnasium eu de hoogesckool omvat; de collegiëu dezer inrichting worden beschouwd als affiliaties van de hoogesckool te Bombay, waar hoog leeraren van het Xaverius-gestickt als com missarissen en examinators worden be noemd. Het succes van dit college is schitterend; de jaarlijksche prijzen, welke de Regeering uitlooft voor leerlingen van alle inrichtin gen, worden in deu regel door studenten van het Jezuïeten-college gewonnen; geeu enkele school te Bombay kan op zulke uit muntende resultaten bogen. Vermits de Regeering subsidie verleent naar het aan tal leerlingen, die hunne studiën hebben volbracht en naar de mate hunner be kwaamheid, zoo worden de resultaten van het onderwijs ook op materiëele wijze be loond, hetgeen voor het onderhoud eu de ontwikkeling der inrichting van hoog be lang mag genoemd worden. De goede naam van het Jezuïeten-college, als de eerste in richting van het Gouvernement, heeft ook het verblijdend gevolg, dat hier, de beste en aanzienlijkste familiëu vau het laud door hunne zonen worden vertegenwoordigd. Het grootscke gebouw, waarin de in richting is gevestigd, werd in 1868, vol gens de plannen van den eerwaarden Pater Wagner S. J. begonnen en iu 1873 vol eindigd. De middelen daarvoor werden ge vonden door eene driemaaudelijkscke cou- tributie, die 61,368 opbracht. Een zelfde welk medelijden ondervonden wij daarbij niet! Want wij bezateu haar kind bepaaid niet en kon den het haar niet wedergeven. Een anderen keer redde mijn zoon een grijsaard, Ik hoop, dat hem dit geluk zal aanbrengen, omdat hij thans voor de zaak des Konings strijdt." „O, twijfel daaraan uiet!" riep de Pastoor van St. Lyphar; „God zal uwe naastenliefde ver gelden, brave man! Als mijne gebeden door hem verhoord worden, dan zegent Hij u eu uw ge zin. Ik zou zeer ondankbaar zijn, zoo ik ooit konde vergeten datgene, wat gjj voor mij hebt gedaan.// „Jammer, dat ik niet zooveel voor u doen kan, als ik weirsckte", antwoordde de echipper. „De Blauwen bespieden ous zeer. Ik kan u niet naar mijne woning brengen, daar ginder moet ik u aan land brengen. Gij behoeft niet ver meer te gaan, voor gij aan een klein huisje komt, er wonen goede meneclien daar binnen. Hem, die u opendoet, reikt gij dit stukje papier over;men weet, wat dii beduidt. Thans moet ik naar huis terugkeeren. Morgen moet ik naar Basse Iudie. Als ik ook niet met u kan gaan, behoeft gij toch geene vrees te koeste reu, eerwaarde heer. „Wat zou ik vreezen?" sprak de Priester. „Is God niet met mij, die u gezonden heeft, om mij uit het water te reddeu„? bedrag schonk de Regeering, die bovendien deu grond afstond tegen deu huurprijs vau een ropij (ongeveer ƒ1,per jaar; nog uiet lang geleden verraste de Regeering het college door een geschenk vau een groot stuk grond, dat aan het terrein van het college grensde. In deze inrichting zijn ongeveer 30 Pries ters werkzaam, geleerde mannen, die met ontzaglijke toewijding hunne verheven taak vervullen. Ter kenschetsing op welke wijze de li beralen te Bombay het St. Xaverius-college beoordeelen, verwijzen we naar een werk getiteld Guide to Bombay (wegwijzer voor Bombay) geschreven door Macleanhoofd redacteur der Bombay Gazettehet voor naamste dagblad van Iudië. Iu dit boek zegt de liberale auteur van het St. Xaverias- gesticht sprekende: »Eeu eenvoudig, maar zeer omvangrijk gebouw, een gedeukteeken van ontzagwekkende eu bewonderenswaar dige liefde en werkdadigheid vau de R. K. Geestelijkheid in het districts Het tweede groote instituut, dat den naam der heilige Maria draagt, is het pen sionaat en weeshuis voor Indo-Europeesche en Portugeesche knapen; 406 leerlingen worden kier opgevoed en ontvangen lager- eu gymnasiaal onderwijs. Een hoogst ze genrijk instituut is het weeshuis van knapen (inboorlingen) in Baudora. Meer dan 200 kinderen ontvangen hier lager ouderwijs. De knapste leerlingen worden naar het St. Xaverius-college gezonden of opgeleid tot onderwijzers voor kleiue plaatsen, de andereu worden als werklieden bij deu spoorweg of in fabrieken geplaatst. Voor de opvoeding vau meisjes bestaan pensionaten ouder het bestuur van Liefde zusters. Een dier pensionaten (voor meis jes uit den hoogeren stand) is gevestigd te Parel; twee andere (voor den burgerstand en voor weeskindereu) resp. te Baudora en Pooua. De Sociëteit van Jezus bestuurt verder een vondelingshuis, waar verwaar loosde kleine kinderen worden opgenomen en opgevoed, en het huis van den H. Viu- centius a Paulo, waarin weduwen eu oude verlaten vrouwen eene toevlucht vinden. Voor het onderhoud van deze beide in richtingen eu voor de verzorgiug der armen bestaat de St. Viuceutius-Veieenigiug, die ook van niet-geloovigen rijke gaven ont vangt ter vervulling van haar verheven doel. Voor algemeene bevordering van kennis en christelijke beschaving bestaan te Bom bay onderscheiden leesvereenigiugeu en openbare bibliotheken, alsmede debating clubs en vereenigingen ter bestrijding van het heidendom en ter verklaring eu ver dediging vau christelijke waarheid; voorts bestaan er vereeuigiugeu vau christelijke jongelingen eu mannen tot het verrichten van goede werken en eindelijk werkt tot verspreiding van christendom en beschaving Toen zij aan land gestegen waren; omhelsde de Pastoor van St. Lyphar den edelen man, die hem aan den dood ontrukt had en, nadat deze hem het voetpad door de weiden gewezen liad, vroeg hij hem om zijn zogen eu keerde naar zijn vaartuig terug. Na een eindweegs afgelegd te hebben, kwam de Abbé bij de aangeduide woning. Hij klopte aan; een grijsaard opende hem. Toen deze deu vreemdeling zag, trad hij angstig ter zijde. De kleeding des Priesters was ook zoo opvallend, Eeue oude wollen deken bedekte zijn lichaam; boret en beeuen waren naakt. ffWie zijt gij?" vroeg de boer. De Pastoor antwoordde: „Een on gelukkige, een medelijdend man heeft mij uit de Loire getrokken en mij gezegd, ik zou u dit papier overhandigen." „Wees welkom!" riep do visscker. „Gij zijt een Priester; nu zie ik het wel. Wij ziju overeen gekomen, een Priester, dien wij redden, een blad uit ons gebedenboek te geven, opdat bij kan zien, dat wij goede menschen zijn. God weet, dat wij u uiet veel kunnen voorzetten; maar kom binnen, wij zullen u zoo goed mogelijk herbergen. Ik ga vuur aansteken en als gij ge geten hebt, legt gij u te slapen; gij zult het wel noodig hebben." Getroffen door deze goedheid, weende de de katholieke pers mede, door twee katho lieke weekbladen: The Bombay catholic examiner en India catholicaonder leiding van den hooggeleerden Bisschop. Ziedaar eene vluchtige schets van den arbeid der Jezuïeten te Bombay. Om zulk eeue taak te vervullen moet men een hei lig geloof, eene uitgebreide wetenschap en een goeden wil bezitten. De bloei der ge noemde inrichtingen bewijst, dat de zooeven genoemde premissen goede gevolgen hebben en dat Gods zegen op deu arbeid van de in zoo hooge mate achtbare mannen rust. Het is eeu hoogst verheven schouwspel, deze mannen, die iu hun vreedzamen en heiligen arbeid gestoord en uit hun vader land verjaagd werden hier, op vreemden bodem, het werk te zien opvatten eu met vermeerderden ijver voor hetzelfde doel te zien arbeiden. De christeljjke wereld kan ongetwijfeld in dit schouwspel de heiligheid der katho lieke zaak, maar ook de uitmuntende orga nisatie van eeu genootschap bewonderen, dat een uitverkoren werktuig der Godde lijk Wijsheid is. Uit Posen wordt geschreven: De staats- pastoor llymasowisz heeft zjju ontslag ge nomen tegen 1 Oetober a. s. Alsdan zal er met Breuk, te Kosten, nog slechts één oudkatholiek Pastoor in het Aartsbisdom Posen aanwezig zijn. Nu het zoo goed als zeker is, dat Prins Ferdinand vau Saksen-Coburg niet alleen niet naar Bulgarije zal gaan, maar zelfs bezwaar maakt de hem aangeboden kroon te aanvaarden, schijnen gewichtige gebeur tenissen op til, te ernstiger omdat meer en meer blijkt, dat de staatkundige par tijen iu het Vorstendom hopeloos ver deeld ziju. Allereerst wil het Regentschap ontslag nemen, evenwel niet dan na aan de So- branja nog eeu nieuwen caudidaat te hebben voorgesteld in den persoon van den Hertog van Alen^on, den tweeden zoon vau deu Hertog van Nemours en dus ook een kleinzoon van Louis Philippe. Maar wat zou daarmede gewonueu ziju? Rusland erkent toch geen der keuzen van de tegen woordige Sobranjaen daarom zou het, bij manier van spreken, veel practischer we zen, dat de Sobranja werd ontbonden en het Regentschap bleef, dan dat omgekeerd het Regentschap heengaat eu de Sobranja, die dan waarschijnlijk nog teuggelloozcr zal worden, blijft gehandhaafd. Laat men de Sobranja aan haar zelve over, dan staat men er misschien nog aan bloot, dat de uit heethoofden bestaaude meerderheid wier leiders zich al eens iu dien geest hebben uitgelaten nog eens de Republiek proclameert. Sir H. Drummond Wolff is in Londen teruggekeerd. Pastoor tranen vau dank; hij dankte God, hij dankte den visscker voor diens gastvrijheid, Hij zou gelukkig geweest zijn, als hij niet aan het treurige lot zijner gezellen had gedacht: want hij alleen was gered geworden. Vooral do her innering aan den ouden Pater, verminderde de vreugde over zijne redding. De vrouw van deu visschor was met hare doch ter naar Nantes gegaan om er eene konings gezinde correspondentie te bezorgen. Ten einde de brieven aan de navorschiugeu der republi keinen te verbergen, nam deze uitstekende vrouw hare toevlucht tot list. Zij kende alle soort van begoochelingen eu bediende zich er van met gunstig gevolg. Toen zij teruggekeerd was ver haalde haar mau het nachtelijke avontuur. „O, zeide zij met volle vreugdo tot deu Priester, „hoe gelukkig ziju wij thans! God zelf heeft u tot ons gezonden, Eerwaarde heer: Keeds zoo lang zagen wij geen Priesters en konden de II. Mis niet hijwonen verschaf ons weldra dit ge- lukl Binnen twee dagen wordt het Kerstfeest gevierd. Gij zult ons het verzoek uiet afslaan, alsdan te middernacht de H. Mis te lezeu. Geen booswicht zal het vernemen eu voor de braven zal het eeu groote troost zijn.// Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 1