BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. Zaterdag heeft te Spithead, in tegen woordigheid van Koningin Victoria, de aangekondigde groote parade der Engelscke vloot plaats gehad. Niet minder dan 130 oorlogsbodems hebben daaraan deelgeno men, en het prachtigste weder begunstigde het feest. Bij de oefeningen hadden tusschen de logge zee-gevaarten nog al eens bot singen plaats gehad, zoodat men bij de revue niet zonder vrees was voor ongeluk ken, maar alles schijnt in de beste orde te zijn afgeloopeu en de duizenden opge komen toeschouwers schenen zeer tevreden. Het Hoofd van 't Fransch Gemeene- best is Zaterdag te Mont-Sous-Vaudrey aangekomen. In antwoord op de begroe ting van den burgemeester zeide hij, dat hij, evenals waarschijnlijk de meeste bur gers, den korten duur en schijnbaar wei nige levensvatbaarheid der Ministeriën be treurde, maar dat hij steeds alles zou aan wenden, wat in zijn vermogen was tot be vordering van de belangen des lands. o O Men bericht uit Cremona, dat Dinsdag avond een gedeelte van het arrondissement Castelmagiore door hagelbuien verwoest is. Op vele plaatsen viel de hagel met zoo veel kracht, dat alle gewassen werden vernield. De velden zien er treurig uit. Er vielen hagelsteenen zoo groot als noten. Te Sarento en omstreken zijn aardbe- vingsschokken gevoeld. In Spanje hebben zich mede gewel dige natuurverschijnselen geopenbaard. Te Albatera in Alicante heeft een hevige or kaan den geheelen oogst benevens ver- O scheidene huizen vernield, en ook in de provincie Biscaye zijn verscheidene huizen tengevolge van overstroomingen ingestort. De alcalde van het district Madrid heeft een onderzoek ingesteld in alle winkels, welke verbruiksartikelen verkoopen, en ge last dat beslag zal worden gelegd op alle artikelen, waarbij Duitsche alcohol gebruikt wordt, als schadelijk voor de gezondheid. Naar wij vernemen, is een van de eerste be stuursmaatregelen van den nieuwen Minister van Waterstaat enz. geweest, het uitvoering geven aan eene toezegging, door zijn voorganger aan de Staten-Generaal gedaan, nh om het personeel bij den aanleg van staatsspoorwegen werkzaam, be langrijk in te krimpen. Zijn onze iulichtiugen juist, dan heeft een derde van dat personeel thans officiéél aanschrijving ontvangen, dat na 1 Januari 1888 hunne diensten niet meer gevor derd worden en zij op dien datum eervol zullen wordeu ontslagen. De Minister van Binnenlandsche Zaken, brengt ter aigemeene kenuis, dat het slot te Muiden kosteloos voor het publiek toegankelijk is in de maanden Juni tot en met September van 8 uren des morgens tot 6 uren des avonds en in de maanden October tot en met Mei van 9 uren des morgens tot 4 uren des namiddags. Het centraal bestuur van het Algem. Ned. Werkliedenverbond heeft besloten een adres aan den Z. M. Koning te zenden, waarin gratie gevraagd wordt voor Domela Nieuwenhuis. Het weekblad de Amsterdammer meeut dat de heer Sanders te Haarlem en Zaandam een betere figuur zou gemaakt hebben, als hij ronduit bekend had, dat het hem zeer speet, niet ook op het punt der kiesdistricten zijn beginsel te zijn trouw gebleven. Hij zou „met verschillende zijner vrienden", die aan art. 194 de grondwetsherziening wel durfden wa gen, heel wat steviger staan, indien hij nu zijne tegenstanders kon toevoegen; doet met ons, wat gij wilt, mijneheeren, kitzere, maar wij zijn mannen uit één stuk, wien elke tactiek wel kom is, mits zij ons maar niet dwingt met voe ten te treden, wat wij erkend hebben recht te zijn. Maar nu heeft het er iets van, alsof hij tot zijne kiezers, onthutst door zijn dappere houding bij art. 194, heeft willen zeggen: Stelt u gerust mijne vrienden, als het er op aankomt, kan ik ook wel een beetje meêknoeien. Haarlemmerliede c. a., 26 Juli. Ouder deze gemeente is opgehaald het lijk van een mans persoon, oud 25 a 30 jaren, lengte middelmatig, haar bruin, knevel rossig, zware wenkbrauwen, neus dik, mond groot, net gekleed, in wit fla nellen oaderhemd, wit katoenen hemd, gemerkt J. H. 4, bruinen borstiok, blauwe kiel, giijs ge keperde onderbroek, nieuwe donkergrijze jas, broek en vest, grij '.e kousen, bottines, platte pet met rechte klep, haifhempje en ronde das. In een zijner zakken eene portemonnaie, waarin f 1,25, een losse sleuttl, en eene houte tabakspijp. Wie eenige inlichtingen omtrent dit lijk kan geven, wordt verzocht zich te wenden tot den Burgemeester van deze gemeente. CVervolg van het binnenlandsche nieuws onder laatste berichten.11 De commissaris van politiete Leiden waarschuwt vooral de kasteleins, dat zich in die gemeente ophouden zes zoogenaamde kwartjesvinders. Het oude gebruik van het huis Hohenzollern; volgens hetwelk ieder Prins van dat geslacht een ambacht moet kennen, vir.dt in het Portugeesche Kouingshnis navolging. De Koning Dom Luis, is beeldhouwer; De Kroon prins is smid en de Koningin is pottenbakster van beroep. Maria Pia leerde dat handwerk in een Portugeesch zeeplaatsje van een pottenbak ker, dien zij daar dikwijls bezig zag, en voor wiens werk zij groote belangstelling betoonde. Een internationaal congres ter beraming van middelen om schouwburgbranden te voorkomen, zal, naar men verneemt, eerlang te Parijs worden gehouden. Voor de betrekking van directeur vau het te Zaandam op te richten werkhuis hebben zich 322 personen aangemeld. Iets over oranjeboomen. Oranjeboomen bereiken een buitengemeen hoogen leeftijd. De te Versailles onder den naam //Grand Bourbon" bekende oranjeboom, die jammer genoeg in 1878 stierf, werd, naar historisch is vastgesteld, in 1421 door de Koningin van Navarre te Pampe- lua gezaaid en is dus 457 jaar oud geworden. Bepaald fabelachtig is de groei der oranjeplau- tages in Florida. Een boom, die pas drie jaar veredeld is, brengt daar reeds meer dan 1000 vruchten voort. Er zijn daar in den laatsten tijd zelfs gevallen voorgekomen, dat een enkele oran jeboom 5500 vruchten opleverds, een resultaat, dat waarschijnlijk iu Spanje en Frankrijk nooit is bereikt. Iemand te Muucben, die zich in groote geldverlegenheid bevond, kwam op eene eigenaardige gedachte om uit den nood te komen. Hij bestelde bij een banketbakker eene taart, die voor den verjaardag van zijne echtgenoote moest dienen en die hij den bakker opdroeg, ten einde moeder de vrouw eens op heel bizondere wijze te verrassen, met splinternieuwe geldstukjes ter waarde van tien cents te beleggen. De banket bakker, die in de meening verkeerde, dat de klant goed voor zijn geld was, voldeed aan de opdracht en de slimme besteller kreeg een aardig sommetje in handen. Of hij veel pleizier van zijn inval zal hebben, is te betwijfelen, want vermoedelijk zal de man wel wegeDS oplichterij wordeu aan geklaagd. De machinerieënfabriek van Bor- sig aan het Oranieaburger Thor, de oudste en grootste inrichting voor dea bouw van locomo tieven iu Berlijn, heeft thans wegens de ongun stige tijdsomstandigheden zich genoodzaakt gezien de werkzaamheden te staken. Allerlei soorten bruilojten. In sommige streken van Amerika vieren gehuwde paren na hun eerste huwelijksjaar de papieren bruiloft, na drie jaar de lederen bruiloft, na vijf de houteD, na zeven de wollen, na tien d) tinnen, na twaalf de zijden, na vijftien de kristallen, na twintig de porseleinen, na vijf en-tvviutig de zilveren, na dertig de paarlen, na veertig de ropijeD, na vijftig de gouden, na zestig de ijzeren en ten laatste na vijf-en-zeventig jaar de diamanten. Heel wat ge legenheid voor smulpartijen! Natuurlijk als de middelen het veroorloven. De voedingstentoonstelling te Amsterdam is tot heden door 90,000 bozoekers bezocht, daaronder natuurlijk begrepen de avond bezoekera van het 17de-eeuwsche marktplein. Eene stad waar letterlijk het geld op straat ligt, is de Amerikaansche stad Robison. Toen men daar, jaren geleden, begon met het ontginnen van de Robison-zilvermijn, werd een der hoofdstraten geplaveid met slakkeu van het verwerkte erts. Het is echter gebleken, dat men toen slechts de helft van het zilver uit het erts haalde; de andere helft moest dus nog in da slakken zijn. Bij genomen proeven met het pla veisel haalde men daaruit 50 a 100 dollars zil ver per ton. Het plaveisel wordt nu opgebroken en de stad krijgt 20 percent van het daarin aanwezige zilver. De te Milaan verschijnende Secoio heeft een verslag opgenomen over de ramp, die de stad Zug heeft getroffen. De correspondent heeft daarbij echter eene kleine vergissing begaan. Hij las in een bij deze gelegenheid verschenen feuilleton in een Zwitsersch blad het verhaal van soortgelijke ramp, die in 1435 plaats had, en, zonder op de datums te letten, zond hij een uit treksel daarvan, als het getrouw verslag van het jongste onheil. Hij noemde daar ook onder de verongelukten den regeerings-president Knollen en den stadsschrijver Wickart en berichtte hoe diens zoontje gered werd, omdat de wieg, waarin het lag, bleef drijven. Te Washington moet een zoo groote hitte heerschen, dat het asphalt van de bestrating week is geworden. De voetstappen der wandelaars laten er indrukken achter. Het lichtste wagentje maakt er sporen in, en zwaarbeladen voertuigen kunnen er bijna niet in voortkomen. Op een plein vielen in éeu uur tijd# drie paarden dood neer. New-York had minder te lijden, maar ook daar is het ontzettend warm. Gulden regels voor zwemmers en badenden. 1. Wanneer gij in opgewonden of zenuwachtige stemming verkeert, moogt gij niet in 't water gaan. 2. Kleed u altoos bedaard uit, maar ga dan ook dadelijk in 't bad. 3. Vraag altijd naar de diepte en de temperatuur van het water. 4. Blijf niet te lang iu 't bad, vooral als gij niet zeer sterk zijt. 5. Na het eten en ook na het gebruik van sterken drank mag men niet gaan baden of zwem men. 6. Wanneer gij u niet al te wel bevindt, of voortdurend ziek zijt, is baden en zwemmen ten hoogste af te raden. 7. Spring altoos flink iu 't water, na eerst borst en hoofd nat gemaakt te hebben, of duik in eens onder. 8. Wanneer gij 's nachts niet hebt kunnen slapen, of veel ge werkt hebt, moogt gij u niet te water begeven, tenzij gij eerst een paar uur hebt gerust. 9. Wanneer gij gezwommen of gebaad hebt, moet ge uw lichaam goed wrijven, om dan bloedsom loop te bevorderen; kleed u daarna spoedig aan en maak eene wandeling. Eene nieuwe manier van dokteren. T e U m zinkulu heerschen de pokkeu en volgens de „Cape Mercury" bestaat het middel, door doctoren daar te lande hiertegen gebruikt, in het steken en ronddraaien van een heele Kafferkoornsteugel in de keel van den zieke. Dit heeft bloedspuwing tengevolge, en met het bloed komen, volgens gemeld blad, ook de pokken er uit. Hamburg en Berl ij n zullen eerst daags door eene telephoonleiding worden verbon den. Tijdens de jongste feesten teLon- den rolde de pickpocket Lowel een pakketje uit den achterzak der jas van een oud heer. Terwijl hij wegliep, riep deze hem toe: „Gij draagt die handboeien verkeerd." De dief herkende tot zijn schrik den chef der stilvarklikkers Robinson, die hem het pakket afnam, de handboeien er uil- haalde en ze hem gezwind aanlegde. Juist opschrift. Het randschrift van de Spaansche daalders van het jaar 1681, onder den naam van Duros beroemd, is: Unus non sufficit(éen is niet genoeg). Op verscheidene plaatsen in Ita lië zijn deze week aardschokken gevoeld. Te Savona begon de aarde te beven tijdeus de schouwburg vol was. Het publiek werd door eene paniek bevangen en stormde naar de uitgangen. Eene onbeschrijfelijke wanorde heerschte, maar gelukkig werden slechts weinig personen gewond. De inwoners liepen de huizen uit en, wat hierbij vreemd kliukt, den geheelen nacht waren de koffiehuizen vol. Te Antwerpen alleen zijn 2700 arme huisgezinnen aan welke de liberalen volstrekt onderstand en geneeskundige hulp weigeren, om dat die behoefttge lieden hunne kindereu naar katholieke scholen zenden. O liberale verdraag zaamheid! Eene flinke vrouw. De personentrein van de Rostow-Wladiskawkasspoorbaan is onlangs aan een groot ongeluk ontkomen. Het was nacht en de trein bevond zich op het traject Kauskas Gulewicze. De baanwachter had den eenen kant van het wachthuisje geïnspecteerd en was don auderen kant op om hetzelfde in die richting te doen. Vóór hij terug kwam, werd het signaal vernomen, dat de trein iu aantocht was. In dit geval moet de vrouw van den baanwachter met de lantaren naar buiten, ten teeken, dat de weg veilig is. De vrouw wilde naar buiten gaau, maar vond de deur van buiten gesloten. Vermoedende dat er onraad was, klom zij het raam door, maar vergat de lantaren. Juist doorkiefde een bliksem straal de lucht. Tot hare ontzetting ziet de vrouw dat er op een afstand van misschien duizend of twee duizend passen, balken met steener. er op over de rails zijn gelegd. Goede raad was duur. Zij tast in den zak, vindt nog eenige lucifers, scheurt eenige lappen van haar kleed, steekt die aan en legt de brandende voorwerpen tusschen de rails. Daar klonk het noodsignaal haar als muziek in de ooren. De machinist bemerkte den brand en stopte. Eene inzameling onder de dankbare passagiers bracht 120 roe- hels op. Eenige dagen geleden meende iemand te Goes tusschen ander geld een val- scheu rijksdaalder te zien, doch hij wist niet van wien hij dien had ontvangen. Ten einde nu dat muntstuk niet verder in omloop te brengen, bracht hij het bij den commissaris van politic, in de mseniug, dat wanneer het weikelijk valsch was, hij daarvoor (loor diens tusschenkomst een echt stuk zou ontvangen. De commissaris zond dea rijksdaalder naar de munt te Utrecht, die hem terugzond met de verklaring, dat het stuk wel echt, maar dat er zilver van was afgenomen, en het muntstuk dus niet meer in omloop mocht wordeu gebracht. Om dit te voorkomen, ontving de eigenaar den rijksdaalder doorgeknipt terug, waardoor hij eene schade lijdt van ƒ1. Aan oud zilver toch zijn de twee halve maar 1.50 waard. Te Pyrmont heeft men dezer da gen weder een tenorzanger ontdekt. Het is een brievenbesteller, Garl Hillimer genaamd, die op een weldadigheids-concert zong, en daar het pu bliek door zijne stem In verrukking bracht. Den prof. Vogel is aan de natuur kundig# maatschappij te Berlijn medegedeeld, dat door de heeren Goedeke en Miethe een mengsel wordt vervaardigd voor oogenblikkelijke photo- graphieëu in het duister. Het beslaat uit een mengsel van poedervormig magnesium, chloorzure kali en zwavel antimonium, dus wit oengaalsch vuur vermengd met magnesium. Bij de verbran ding of liever ontploffing, die eenige overeen komst heeft met de verlichting door een blik semstraal, kan in een veertigste var. eene seconde eene goede photographie worden verkregen. Te Veletri gaf een rechtereen oorveeg aan een collega, met wien hij het maar niet eens kon worden over het vonnis van een beschuldigde. De beide edel-achtbare heeren werden daarop handgemeen, en zij konden slechts met moeite worden gescheiden. Onlangs is een scheepskapitein, die met zijn stoomschip Don Juan op reis was van Engeland naar Amerika, plotseling krank zinnig gewoiden. Hij liet 's morgens vroeg, na den koers vau bet schip veranderd te hebben, de passagiers en de bemanning op het dek komen, en verklaarde hun, met rollende oogen, dat „God liem opgedragen had, het schip met man en muis te doen vergaan." Hij dreigde ieder dood te schieten, die hem in het volbrengen van die heilige zending wilde belemmeren.,, Hoort gij de vlammen wel snorren en knelterenf" riep hij. „Ik heb de kolenkamers in brand gestoken." Iedereen ver keerde natuurlijk in groote onsteltenis. De mannen trachtten zich van den kapitein meester te maken; maar dit gelukte eerst nadat hij drie hunner had doodgeschoten. Toen nam de scheepsingenieur het bevel aan boord op zich, en onder zijne leidiug werd de brand, na verloop van een paar angstige uren, gebluscht. De kapitein werd in de boeien geslagen, en na de aankomst te Port Townseud overleed hij, na een nieuwen hevigen aanval van j razernij. Vóór het schip echter daar aankwam kreeg men gebrek aan steenkolen een gevolg van den brand en slechts na groote moeite kwam men zeilende te Port Hudson aan, van waar de Don Juan verder naar Port Towusead werd gesleept. Wat te doen met onze jongens ge durende de lattge zomer-vacantie? Op die vraag geeft een onbemiddeld huisvader te Hastiog in een der Engelsehe bladen den raad, de jongens gedurende dien tijd, tot afwisseling van de studies, werk te geven, Waarbij zij veel iu de open lucht moeten wezen en met de handen bezig zijn. Hij gaf zijne twee groote jongens het vorige jaar als „grooms" mede aan eene hem bekeude familie, die eene reis door Engeland maakte; eerst hadden zij veel bezwaar tegen de stalkleeren en het atal— werk, maar later betuigden zij, dat zij niet alleen veel gezien, maar ook veel genoten hadden. Dit jaar geeft de papft zijn twee zonen mee aan een kustvaarder. Een zijner vrienden deed zijn jongen verleden jaar drie weken bij een pachter, waar de jongen hoofdzakelijk hout moest kappen, eu dit jaar zal hij vijl weken gewoon pachterswerk doen. Duur. Onze Holiandsche admi raal Tromp kreeg van Koning Christiaau V van Denemarken de Olifantsorde, Toen hij echter tweeduizend thaler moest betalen aan de Deensche schatkist voor het ontvangen der orde, gelijk het gebruik meebracht, riep de Admiraal uit: „Dui vels, dat beest komt me duur te staan." De Keizerin van Oostenrijk ge bruikt de zeebaden te Cromer. Toen H. M. dezer dagen zonder eenig gezelschap aan het strand wandelde, zag zij plotseling eene groote verzame ling menschen. De Keizerin trad nader en ver nam, dat een spoorwegbeambte onder het baden, door kramp overvallen, was verdronken. De Keizerin liep ijlings naar zijne woning. De vrouw van den verongelukte, niets vermoedende, zat ei rustig haren kinderen het middagbrood te geven. Do Keizerin trad op haar toe eu zeide: „Lieve kind, u is een ongeluk overkomen, dat gij mis schien beter uit den mond van de Keizerin van Oostenrijk verneemt dan wanneer de buren u de tijding mochten brengen: uw arme man is ver dronken, bid voor zijne zielerust en zorg voor uwe kinderen". Met die woorden verwijderde de Keizerin zich spoedig, want reeds naderde de stoet met het lijk. Des avonds bracht een lakei aan de weduwe eene portefeuille, waarin f 4800 namens de Keizerin. Wat de hitte al niet kan uitwer ken, vertelt een Amerikaausch correspondent van the Daily News. Een paar weken geleden was voor een koopman te Iudiapolis eene kist eieren aange komen, welke in het entrepot werd opgeslagen. Toen de kist na eenige dagen open gezet werd, keken de werklieden niet weinig op, toen zij tjiep! tjiephoorden. De eieren waren door de hitte uitgebroed en een paar honderd stuks kiekens schreeuwden om de moeder. Verdeeling van den arbeid. Een welbe kend restaurateur had in zijn tuin een buiten gewoon zwaren stomp jvau eene accacia, die slechts goed was om voor brandhout gebruikt te worden. Teneinde zichzelf nu de moeite te be sparen dit taaie hout te hakken, bedacht de man een buitengewoon vernuftig plan. Eea groot biljet met-- „Hier kan men gratis hout hakken" en een gereed liggende bijl hadden de gewenschte uitwerking. Bijna een ieder der bezoekers, die het biljet zag, achtte het noodig zijne krachten aan den accaciastomp te beproeven. De man was een menschenkenner. Binnen korten tijd was de reusachtige stam gehakt, zonder dat het hem een roode duit had gekost. „De reis om de wereld in tachtig d a- gen" behoort alweer tot een vroeger tijdperk. Eene courant heeft de reis om de wereld via Yokohama, Vancouver en Canadian Pacific in negen-en zestig dagen volbracht. The Times van den 12den Mei werd aan den heer Huutly te Vancouver gezonden via Yokohama met de P. and O. mail. Deze zond hem via den Canadian Pacific door en juist 69 dageu na de uitgifte ont ving de administratie van The Times het num mer terug. Een verslaggever bracht onlangs bij zijn blad het volgende berichtje: „Gisteren morgen hij het krieken van den dag, toen de bewoners der deftige kwartieren nog in Morpheus armen rustten, is in een der buurten der armen weder een droevig schouwspel vertoond. Eene arme, maar eerbiedwaardige weduwe, zekere vrouw Hendriks, opende het raam barer boven woning, maakte de luiken los en boog zich, toen zij ze naar buiten wilde bevestigen, uil het raam. Zij verloor ongelukkiglijk het evenwicht, viel naar beneden, werd in stervenden toestand op genomen en blies weldra den laatsten adem uit. De belangstelling der buren was ongemeen. Een was er echter, die meende, dal de vrouw den vorigen avond laat, naar aanleiding van eene minder aangename ontmoeting met haar echt genoot, eenige opwekkende middelen had gebruikt en dat aan de uitwerking daarvan een zenuw achtigheid en het daaruit voortgevloeide onheil moet worden toegeschreven." De uitgever, die zijn man kende, haalde een blauwen schrap door het bericht en bracht het tot de volgende pro- portiën terug. Heden-ochtend is een dronken vrouw iu de ***straat uit een raam gevallen. Zij bleef op de plaats dood.// De socialist te Gorredijk, die daar door eene vacature in den gemeenteraad in herstemming komt, heeft verklaard, dat hij buiten aanmerking weneciit te blijven. Zandvoort werd Zondag jl. naar raming door 7 a 8000 personen bezocht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2