N I E U W E S No. 1131. Zondag 31 Juli 1887. 12de Jaargang. Twee groote woorden. BUITENLAND. B 1 N N E N LAN D. 4. De Pastoor van St. Lyphar. ABOJJITEMENTSPBIJS Per 8 maanden voor Haarlemt 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederlaud fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afx juderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. .IK MAIN TIEN Dl; dl B 0REAÏÏ: St. Janstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PBIJS OEB ADVEBTENTIÉN Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÏÏPPEE8 LAUEE Y Wij hebben het meermalen betoogd, doch het kan niet geuoeg worden herhaald, dat wij leven in een tijd, waariu de groote woorden, mitsdien woorden, die luide klin ken, zonder diepen zin te hebben, eene belangrijke rol vervullen. De woorden, welke wij bedoelen, zou men ook met het volste recht modewoorden kuuuen noemen. Zij ziju toch te vergelijken met de klee- ding, die afwisselt op de bevelenuit Parijs. De mode wordt geïnspireerd niet door de eischen van den goeden smaak, maar veel prozaïscher door die vau den geldnood. Men vindt allerlei nieuwe vormen voor de kleeding uit, omdat men behoefte heeft aan het voordeel, 't welk uit die innovatiën zal voortvloeien. Volkomen billijk noemen wij het, dat den uitvinder ook de winsten zijner ge dachten, al stijgt die niet hoog, worden verzekerd. Niettemin blijft het waar, dat het modekleed als het ware met hongerige haudeu (men vergeve ons deze uitdrukkiug) wordt geweven. De weelde is de dochter van den nood. De mode moet zoo dikwijls veranderd wor den omdat anders de magaziju houders en allen, die met hunne ondernemingen in verband staan, geen middel van bestaan meer zouden hebben. Desgelijks gaat het met de groote woor den, vooral ook op politiek gebied. De liberale partij gebruikt telkens groote woor den, om zich staande te kuuuen houden. Ter verdediging van de tegenwoordige schoolwetregeliug werd steeds het woord eenheid gebezigd. De eenheid des volks wordt in artikel 194 der Grondwet ge waarborgd zoo luidde de uitspraak der libertijnen. Maar als men dan den werke- lijkeu toestand toetst aan de bedoeling, volgens de liberalen, van het bewuste Groudwetsvoorschrift, dan komt men tot zonderlinge resultaten. Wel verre immers, dat de regeling vau het lager onderwijs, die men bestaanbaar achtte met artikel 194, de eenheid ouder het volk bevorderde, heeft zij verdeeldheid gewekt en gevoed. Trouwens niets anders kon verwacht worden. Elke eenheid, welke men in 't le ven roept met voorbijzien van het volks karakter, is juist het onfeilbare middel om tot oneeuigheid te geraken. De natuur, welke ook eene heerlijke Godsopenbaring is, wil eenheid bij verscheidenheid;de mensch buiten God meent wijzer dan Hij te kun nen zijn en wil eeue eenheid zonder ver scheidenheid. Volgens de liberalistische wijsheid moe ten de kinderen van ons volk op éene school worden onderwezen. Langs dien weg ziet men het onderscheid voorbij, dat in de overtuiging der ouders van die kindeien bestaat. Daardoor komt men er toe, om het verbaud tusscheu de school en het huis gezin te verbreken, terwijl toch het familie leven de grondslag der samenleving uit maakt. FEUILLETON. Vervolg.) Vroomheid zoowel als dank maakten het deo Pastoor van Lyphar tot een plicht, aan het ver langen dezer christelijke familie, die hem zoo liefderijk opnam te beantwoorden. Er was geene kerk, om de H. Geheimen te vieren; men koos eene schuur. De vrouwen vau het dorp versierden haar in den voorafgaan den nacht; aan de zijden werden doeken gespannen, een landelijke tafel, die met sneeuwwit linnen bedekt was, diende als Altaar; hulsttakjes met roode bloemen bracht men als ruikers aan; aan elke zijde van het ebbenhouten kruisbeeld stonden twee kaarsen van hars in ijzeren luchters; dit was alle pracht tijdens de vervolging. Zeker werd zij door God, die aller harten doorgrondt, niet versmaad, door God, die in een stal wilde ge boren worden en die de herders nader dan de Koningen tot zijne wieg riep. Uit dit alles volgt, dat eenheid een groot woord is, in zoover als het eene gedachte uitdrukt, niet uit de waarheid, de werke lijkheid geboren. En al wat niet waar is, kan geen zegeu wezen. Eeue gedwongen eenheid is geene eenheid; zij is veeleer het tegendeel van haar. De waarachtige een heid wordt niet gemaakt maar geboren. Zij ontstaat uit zich zelve. Juist dan als de wetgever aan de ver scheidenheid recht zal doen wedervaren, zal de eenheid onzer natie weder eene le vende worden. Zeer zeker moet er eenheid onder een volk heerscheu; zij wordt ook ouder 't onze niet gemist. Alle zonen van hetzelfde vaderland (de groote meerderheid althans zijn éeu in liefde voor den geboorte grond,welken zij ongeschonden willen hand haven; zij zijn voorts éen in liefde voor den Godsdienst, de waarheid, de vrijheid en het recht en in gehechtheid aan het dierbare Koningshuis, dat ons regeert. Die eenheid nu wordt niet geboren of versterkt door een gedwongen samenzitten der jeugd in éen schoollokaal. Wij gaan verder en durven wel beweren, dat die eenheid door zulk een sameupressen wat niet bij elkaar behoort, omdat de behoef ten uiteenloopeu, bedenkelijk wordt ge schaad. In de bizondere scholen, althans in de katholieke inrichtingen van onderwijs, wordt de onderlinge liefde en het besef van eene eenheid, welke boven alle verschil vau gods dienst en staatkunde staat, veel krachtiger aangekweekt, dan in de Staatsschool. De reden daarvan ligt voor de hand. De Staats school moet doodeenvoudig van al die din gen zwijgen. Aan de kiuderen op de bizon dere scholen kunnen, in allen eenvoud, de grondbeginselen van den godsdieust worden ingescherpt en hun daar bijgebracht, hoe het liefhebben van zijn land, het eeren van zijn Koning, het beminnen van zijn naaste, het opvolgen van de wetten, behoort tot de eischen, die God den mensch ter ver vulling oplegt, terwijl Hij iu den dag des oordeels zal vragen: hoe wij die eischen hebben vervuld. Op de openbare school, waar van God noch eeuwigheid mag gerept worden, kan geene hoogere moraal worden verkondigd, dan dat men niet stelen en niet liegen mag. Zonder nu de beteekenis ook van die zeer primitieve zedekunde te miskennen, zeggen wij van haar: zij is niet genoeg. Eene moraal, met welke de voorstanders eener van allen godsdieust onafhankelijke zede kunde genoegen kuuuen nemen, is voor den Christen onvoldoend. Schooléenlieid loopt dus uit op den ergerlijksten gewe tensdwang. Toch hebben de liberalen den mond steeds vol van vrijheid. Overal zien wij echter, dat zij de eenheid hooger dan de vrijheid stellen. De heeren liberalen zouden wel willen, dat alle meuschen hetzelfde (liberaal) dachten, dat zij allen met dezelfde mate van vrijheid van beweging, in zede lijken en intellectueeleeu zingenoegen zouden nemen, dat zij allen éene taal spra- Het uur, dat ons keriunert aan het grootste aller geheimen, was gekomen; elk gezin in 't dorp had zich om den huiselijken haard ge schaard, alwaar men oude geschiedenissen ver telde of zachtjes een kerkliedje zong en tot middernacht wachtte, Alleen en zonder eenig gerucht te maken, begaven de geloovigen zich naar de schuur, die voor het feest was toebereid. Met welke aandacht vielen zij voor dit eenvou dig altaar op de knieën! Het geloof der herders, wien de Engelen zeiven de geboorte van Jezus verkondigden, was niet levendiger, dan het geloof dezer boerenlieden, dezer mannen van goeden wille, die eveneens het Kind van Maria iu een stal aanbaden. Wilde men vergaderen, om te bidden, dan werd zulks als eene groote misdaad aangezien, waarop de doodstraf stond. De gedachte daar aan, bezielde hunne vroomheid met den nieuwen ijver der eerste Christenen, die in de katakom- ben baden. Toen de Piiester aan het altaar stond, rolden de tranen van aandoening over zijne wangen; zij waren niet zonder zoetheid. Hij was geslagen en vervolgd geworden om Jezus-Christus. Drie ken, éene mode volgden, éeu godsdienst (welke op het niet dienen van God neerkomt) zouden belijden, in een woord, dat alle meuschen inwendig op elkaar gelijken als twee druppels water. Het liberalisme wil van de meuschen maken brievenbestellers of telegraafbeambten, die allen in éeu pak worden gestoken. Tegen zulk eene éenheid, met elk begrip van vrijheid in strijd, protesteeren wij met alle kracht. Zulk eeue éenheid is eigenlijk uit den booze, die altijd iu den mensch de liefde voor de leugen wil wekken. Een volgende maal hopen wij te spreken over een ander groot woord der liberalen: het rechtmede in toepassing op den school strijd. De Pruisische Minister van Eeredieust heelt aan de Rectoren der verschillende Universiteiten een schrijven gericht, waariu wordt gelast, dat aan de respectieve stu denten-korpsen moet worden te kennen gegeven, dat bet dagelijksch officieel »Früh- schoppeu« verboden is. De Parijsche correspondent van de Köln. Zeitung meldt, dat Duitschland goede zaken gemaakt heeft met de»Boulangerie.« Er zijn namelijk uit Duitschland 70 duizend portretten van den Generaal naar Parijs gezonden, die daar voor 21/2 fr. per stuk worden verkocht De Fransche Regeering heeft bepaald, dat de Duitsche Spoorweg- en Postbeamb ten, die hun dienst in de grensplaatsen vervullen, als zij in uniform zijn, zich on gehinderd op Fransch grondgebied mogen bewegen. Die circulaire is uitgelokt door het feit, dat de commissaris van politie te Auduu-le-Roman aan een Rijksgreusspoor- wegambtenaar, die het teeken zijner betrek king droeg, verbood op Fransch grondge bied te wandelen. De Times verneemt, dat de Porte, naar aanleiding van gewichtige dépêches uit Weenen omtrent den staat van zaken iu Servië, aan de Commandanten van het Turksche grensleger gelast heeft, zich op alle gebeurlijkheden voorbereid te houden. Aan de Daily News wordt uit Sofia ge meld, dat het volk de spoedige komst van den Prins van Coburg blijft verwachten. De Bulgaarsche Regeering gelooft dit ins gelijks, daar zij voor den Prins reeds de Bulgaarsche uniform heeft besteld. Volgens bericht uit Ooustantinopel aan de Standard heeft de Porte te St. Pe tereburg de vrees te kennen te gegeven, dat zij gewapenderhand in Bulgarije zal moeten tusscheubeide komen. Daarentegen verklaart de Bulgaarsche agent te Ooustantinopel dat, zoo het Tuikije niet mocht gelukken de groote mogend heden over te halen tot erkenning vau den Prins van Coburg als candidaat voor deu Bulgaarsehen troon, de groote Sobranje zal weer bijeeukomen om Prins Alexander van Battenberg te proclameereu als Koning van een onafLaukelijk Bulgarije. De Grootvizier dagen waren verloopen, sedert hij aan de beuls knechten overgeleverd was en de dood in de oogen gezien hnd, en thans stond hij voor 't altaar Gods en wilde het geheimenis der vreugde en heilige vervoering vieren. Ach waarom moet het geluk de vroomheid verminderen! Waar vinden wij thans die diepe ontroering die ware aandacht, die zich toen maals in de schuur vertoonden? Tegenwoordig is het niet meer gevaarlijk, Jezus in de kribbe te aanbidden en men ijlt er met minder ijver heen. Onzo kerken ziju weder geopend en talrijke scharen des volks overschrijden den drempel. Ik zie altaren met bloemen bekranst: zij schit teren van goud en fonkelen met lichten; de godsdienst ontplooit al zijn breedeii glans en verzamelt zijne dienaren, doch te vergeefs zoek ik het geloof, waardoor men de fee9ton in het geheim, in de hut des armen en de een zaamheid des wouds met gevaar zijns levens vier de en vvelke steeds zoo schoon en hartroerend waren. Volgens kerkelijk gebruik las de Pastoor van St. Lyphar drie h. Missen. De landlieden, die drong bij deu Agent er op aan zijne Re geering eiken overijlden stap te ontraden. Iu dépêches uit Aden wordt bericht, dat de Koning van Abyssinië de Koningin van Engeland heeft uitgenoodigd, op den grondslag van het traetaat van 1884, waar bij Admiraal Hewett de ouderhandelaar was, bij Abyssinë bemiddelend op te treden in het geschil tusscken Abyssinië en Italië. De Koning van Abyssinië verklaart zich bereid om de Itatiaanscke bezetting te Massowah en van het omliggende gebied te erkennen, mits Italië zich verbindt om niet verder het land binnen te rukken en Abyssinië vrijelijk toe te laten te Massowah handel te drijven. De Turksche staatsinkomsten wijzen thans reeds een tekort van twee millioen pond aan. Iu Kleiu-Azië teisteren droogte en hon gersnood de bevolking. Er is een buiten gewone Ministerraad bijeengeroepen, om over de treurigen toestand der landbou wende bevolking te beraadslagen. Het comité voor de Nederlandsch-Vaticaansche Tentoonstelling te Amsterdam heeft de volgende circulaire verzonden: Het comité voor de Nederlandsch-Vaticaansche Tentoonstelling, erkentelijk voor deu krachtigen steun, reeds bij zoovelen ondervonden, heelt de eer mede te deelen, dat het, iu aansluiting met, de in Juni II. verzondene circulaire, thans in staal is u de daarbij toegezegde inlichtingen te vei strekken. De tentoonstelling, welke hier ter stede op 26 Augustus e. k. geopend woidt, zal gehouden worden in de ruime, uitmuntend hiertoe ge schikte lokalen van het universiteitsgebouw, en wel bizonderlijk in die zalen, waar eertijds het Schilderijen-Museum Van der Hoop was ge huisvest. Wijl het echter, zoowel met het op plaatsing alhier als verzending naar Rome, wenechelijk is, dat algemeene voorschriften door de inzenders gevolgd worden, verzoeken wij u beleefd, de regelen iu acht te nemen. lo. De goederen tusschen 16 en 19 Augustus e. k. (vooral niet eerder, maar eveumin later) in Amsterdam, franco domicile, te doen aankomen, voorzien van het ingesloten adres; Nederlandsch- Vaticaansche Tentoonstelling. Amsterdam (Uni versiteitsgebouw, ingang Slijkstraat.) 2o. De voorwerpen op voldoende wijze te ver pakken, en wel op zoodanige, dat de emballage deugdelijk genoeg is, om de reis naar Rome te kunnen doorstaan. Als het meest geechikt hiertoe achten wij hou ten kisten met openslaande deksels, welke met schroeven gesloten kuuuen worden. 3o. Het hierbij gaande formulier in duplo in te vullen en daarvan één exemplaar aan den 2n ondergeteekeude (Keizersgracht 549 Amsterdam) vóór 30 Juli a. s. per post toe te zendenen het tweede bij uwe voorwerpen, voor de tentoonstel ling bestemd, iu te sluiten. Desterlangd worden door den secretaris, op aanvrage, u kosteloos en franco nog meer van dtza formulieren en adressen verstrekt, evenzeer als alle iulichliugen, die verder door u verlangd mochten worden. Ten slotte zien wij ons verplicht, wijl wij te lang vóór den termijn van inzending reeds van eenige deelnemers goederen voor de tentoonstel- haar bijwoonden, keerden voor het aanbreken van den dag naar huis; zij meenden, dat er niets van ontdekt was geworden. Doch hier of daar vernam een verrader, dat er een Priester in de gemeente was. Aanstonds zond hij bericht aan de overheid. De strengste nasporingen wer den in 't werk gesteld; doch de visscher en ziju gezin wisten hun gast daaraan wel te ont trekken. Gedurende vele dagen verschool men hem in een bakoven. Was het nacht geworden, dan lieten de brave menscheu hem uitkomen, leidden hem naar hunne woning en betoonden hem gulle gastvrijheid en om zooveel goedheid te beloonen, kon hij niets anders doen, dan met hen te bidden. Dan nam de huismoeder uit eene groote eikenhouten kast met eerbied het kruisbeeld, hetgeen zij wegens de vervolging hadden moeten verbergen, allen knielden voor den lijdenden Heiland en terwijl de paleizen vol troosteloosheid waren, deed hier de christelijke godsdienst in eene eenvoudige hut goddelijke verwachtingen en heilige troostiugen nederdalen. Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 1