Werkmeid, De Katholieke Kiemreeiigiog HAARLEM, i H. T. PELTENBUG, GEBRs. LOOTS, NIEUWE BESSEN. Bakkersknecht Huisknecht. A D V E II T B IN T I E N. Ter Overname KOETSIER, Lid van de Kamer van Koophandel, Voor geest en hart. Ter behartiging. Boekbeoordeeling. Over verstopping. Verstopping ont staat daaruit, dat onverteerbare stoffen, die door het lichaam behoorden uitgewor pen te worden, daarin worden, teruggehou den door zekere traagheid en verslapping der onderbuiksorganen. Deze vertraagt de darmbeweging en belet de ringvormige spie ren voldoende spankracht uitteoefeuen om door haar samentrekking de darmen te ledi gen. Als het voedsel al te lang in de darmen wordt opgehouden, dan ontstaan gassen (die opgeblazenheid veroorzaken) en een onaangenaam gedrukt gevoel als van hevige spanning, maakt zich van den ljjder mee ster vooral by gezette personen. By zwangere of kraamvrouwen komt dit zeer dikwijls voor. Dan klaagt men over hoofd pijn, pijn op de borst, in den rug, in den huik of in de maag en darmen, over duize ligheid, bloedsaandraug, aambeien, zwaar moedigheid, hysterie, vermoeidheid, gebrek aan eetlust enz. en men beschouwt al die verschynselen als zoovele afzonderlijke kwalen, terwijl zy slechts de gevolgen zijn van de verstopping. Het meest afdoende bewijs hiervoor is, dat zoodra men behoor lijke ontlasting krijgt, al de bovongeuoemde kwalen verdwynen in dergelijke gevallen wordt door vele geneeskundigen de Zwit- sersche Pillen van den apotheker R. Brandt, als het beste middel voorgeschreven, omdat het aangenaam is. en zeker werkt en volkomen onschadelijk is. Zij zijn a 70 Cts. de doos in de apotheken verkrijgbaar, alsmede by den heer P. RAASEN, Koning straat 48 alhier. EEN TWEEDE Manufacturen. Likeurstokers, Haarlem. de heer Pagan van al de aanwezigen de leven digste gelukwenschen ontving. Als voorzorgsmaatregel tegen dieven nam een Rotterdammer, die Zondag met de zijnen naar Scheveningen ging, al zijn papieren geld mede. Wat hij voorkomen wilde, gebeurde hem juist, want toen hij thuis kwam, ontdekte hij, dat hem zijne portefeuille met het papieren geld, ten bedrage van f 780, was ontrold. Spreekwijzen op heimelijk school- verzuim betrekking hebbende. In Amsterdam zegt men daarvoor „S ukjes draaien'; in Hairlem „Uit binken gaan", in Utrecht „Een schobbetje ma ken; in Rotterdam „Seharlokeeren'; in Dordrecht „Krammetjes loopen"; in Leiden „Spijbelen"; in Kampen en Groningen „Plat loopen"; in Euk- huizen „Een schotje maken//; in Alkmaar „De wind steken"; in Zutfen en Deventer „Een slui- pertje maken"; in Arnhem „Uit strikken gaan"; in Nijmegen „Flanken gaau"; in Amersfoort „Schoften gaan"; in Almelo //Over den halster strijken"; in Harderwijk „Pijpen draaien"; in Amerongen „Gaan boksen"; in 's Hertogenbosch „Heg of hekschool houden"; in Schoonhoven „Schooltje makken." Als eene zeldzaamheid wordt uit Yenloo gemeld, dat de bekende jager J. Sandkuil, aldaar, dit jaar in het bezit is vau zijn 60e jachtacte. Op het marktplein der voeding s- tentoonstelling te Amsterdam is een conflict ge rezen. Door het hoofdcomité was namelijk in den beginne aan de heeren Heineken, als houders van de restauratie in het Waaggebouw, de uitsluitende vergunning verkocht tot den verkoop van sterkeu drank. In strijd hiermede echter, maar geheel overeenkomstig de vergunning, die door het ge meentebestuur voor het geheele marktplein is verleend, zijn tal van andere restaurateurs, eigen aars van bars enz. sterke dranken gaan verkoo- pen, hetgeen tot vertoogen van de firma Heineken aanhet comité heeft aanleiding gegeven.Menbegrijpt de moeilijkheid, waarin het comilé verkeerde, dat van de restaurateurs op het plein niet kon ver krijgen, dat zij geen sterken drank meer zouden verkoopen. Dezen beriepen zich natuurlijk op de gemeentelijke vergunuing. Thans moet de firma Heineken het comilé in rechten aansprakelijk hebben gesteld voor de schade, door het afwijken van de aanvankelijke overeenkomst te lijden. Te N e u g a t s c h k e n in Bohemen, zat onlangs eene vrouw bij het bedje van haar kind, dat zij in slaap maakte, toen zij plotseling een gekraak hoorde en zag dat de zoldering zou instorten. Er was geen tijd meer om te vluchten. Ze boog zich nu over het bedje heen, om haar kind te beschermen eu bijna in hetzelfde oogen- blik, viel de zoldering in. De bewoners van het huis, die onmiddellijk aan het werk gingen, om de ongelukkigen te bevrijden, vonden de moeder gevaarlijk gewond, maar het kind volkomen on gedeerd. Aanstaanden Dinsdag 2 Augus- tus zal het 220 jaren geleden zijn dat de vrede van Breda (op 31 Juli geteekend) openlijk ver meld werd. In verband met de luisterrijke viering van den verjaardag van H. M. de Koningin op het 17e eeuwsche marktplein te Amst., zal deze gebeur tenis niet worden vergeten. Door de goede zorgen van de firma Joh. Enschedé Zonen te Haarlem, zal Dinsdag verschijnen en op het marktplein verkrijgbaar zijii: De Oprechte Idaarlemsche Cou rant van 2 Aug. 1667, waariu het bericht van den gesloten vrede vermeld staat. De rijkste bron van hemelschen zegen is: onverdiend, God ter liefde gedragen ljjden. Er zjjn menschen, die zich moeite scbjjnen te geven om zich belachelijk te maken, eene moeite, welke doorgaans met succes wordt bekroond. Het is een gebrek bij fjjugevoeligen, om de bescheidenheid, die zij zeiven be zitten, ook bij anderen te zoeken. Menschengunst is een riet, Gods gunst eene rots. Yele menschen stellen zich door ver maken schadeloos voor de moeite van hun nietsdoen. Gods opperste goedheid, oneindige liefde en vaderlijke genegenheid is uit haar zelve meer bereidwillig, om ons de volmaaktheid te schenken, dan wij, om er naar te ver langen. Allerlei. Ook een compliment. Neef. Fameus warm van daag, nicht Anna, men zou er ten hersen ontsteking van lAuiien krijgen. Nicht. Lieve hi mei, neef, je zourlt me bang tnaken. Neef. Stel je gerust, Anna, jij hebt er geen aanleg toe. Uit het leven van een parvenu. Bankier Goudberg (tot zijn kok). Ik heb gehoord, dat de dichter Rijmstein aan zijne gasten als dessert een pikant epigram heeft gegeven. Wat zoo 'n verzenmaker kan, kan ik tienmaal doen. Maak voor het diner van heden tien pikante epigrams, ik kan het betalen. Zeldzame postzegels. Karei en Frits be zoeken eenj panorama, waar men tafereelen uit verschillende landen, zooals Italië, Spanje eu Zwitserland liet aanschouwen. „Ten slotte," zegt de „explicateur" „zal ik u nog eenige voorstel lingen uit de mythologie laten zien." „Zeg eens," riep Karei onmiddellijk uit, „van dat land heb je nog geen postzegels in je album." Landelijke humor. Een landbouwer was door zijne welbespraakte en kijfachtige vrouw naar de markt gezonden om een varken te ver- verkoopen. Onderweg echter geraakte bij in slecht gezelschap, werd dronken en kon rich later on mogelijk meer herinneren, wat er met het waar schijnlijk weggeloopen varken was gebeurd. Een paar weken later vroeg hem een vriend, of hij iets van dat varken gehoord had. „Gehoord?!" was het antwoord, „wel, ik heb in al dien tijd haast van niets anders gehoord." Schaakmat. „Slecht weer vandaag, juffrouw, slecht weer," zei een jongmensch op een par tijtje, tot eene jonge dame. „Ik zou het weer maar laten rusten, was het antwoord", terwijl de schoone eene lichte beweging met de schouders niet kon onderdrukken, „en vooral moet u niet zeggen van het ééuige onderwerp, waarover u weet te praten, dat het slecht is". Eerlijk. Dr. X. berekende zijn honorarium naar de gevaarlijkheid der ziekte eu den maat schappelijke welstand zijner patiënten. Toen een man, die hij niet voor buitengewoon rijk hield, hem uit eigen beweging een hoog honorarium betaalde, zei hij eerlijk en oprecht: U houdt nog eene ernstige aandoening van zenuwkoortsen aan mij te goed." Flegma. Professor Murk was eveu kalm als zijne echtgenoote driftig en opvliegend. Op ze keren dag zat de hoogleeraar op de canapé ge moedelijk eene sigaar te rooken, toen zijne echt genoote binnen kwam en met schrik ontdekte, dat een takje van haren rozenstok was gebroken. Zij beschuldigt hare dienstmaagd deze misdaad gepleegd te hebben, doch deze houdt vol, dat zij den tak niet heeft gebroken. Mevrouw door die ontkenning nog woedender geworden, zegt, dat zij alleen de schuldige is. omdat er niemand ar.ders dan zij in de kamer is geweest. De dienst maagd dankt voor de eer bij zulk eene valsche en opvliegende vrouw te dienen, zegt haren dienst op en verklaart over zes weken te zullen ver trekken. Mevrouw antwoordt, je kunt op stelen sprong gaan. Het kruisvuur wordt al erger en erger, giftige pijlen vliegen heen en weer. On beweeglijk zit Professor Murk zijne sigaar te rooken. Eindelijk loopt de dienstmaagd de deur uit en Mevrouw valt op de sofa neder. „Maar Anna," zegt de hoogleeiaar, „hoe kan je om zoo'n bagatel zoo kwaad worden?" „Denk je dan, dat ik mijne bloemen zal laten ruïneeren en dan nog mijn mond houden?" „Maar zij heeft het immers niet gedaan!" i/Zoo, wie dan?" «Wel, ik ben zoo ongelukkig geweest en heb het takje gebroken." //Monster, hoe kun je dan onzen twist aanhooren, zonder eene opheldering te geven?!" „O, ik wilde nu eens zien, wie van u beiden het laatste woord zou hebben." STEDELIJK NIEUWS Haarlem, 30 Juli. De R. K. kiesver- eeniging alhier heeft zich bij den alge- meenen katholieken kiezersbond aange sloten. Bij de jl. Donderdag alhier gehou den jaarlijksche verloting van paarden, rij tuigen enz., zijn prijzen gevallen op de volgende nummers: 22248, 16215, 24954, 14149, 21677, 15419, 1327,11661,14314, 763, 24839, 9461, 6311, 20491, 23361, 4885, 15773, 7611, 1264, 1486, 9201, 22572, 17364, 12911 en 8845. Commissariaat van Politie te Haarlem. Aldaar zijn gedeponeerd de navolgende goederen, die dagelijks, uitgezonderd des Zondags, tusschen 12 en 2 uur door de eigenaars kunnen afgehaald worden. Twee paraplnies. Twee koperen 2 H. 6. en twee koperen 5 D. G. Een portemonnaie met f 0,13. Een vrouwenlaars. Een granaten oorbel in goud gevat. Een parasol. Een rijtnigkruk. Eene medaille voor trouwen dienst. Een paar glacé handschoenen. Een cricketschop. Een fantasie armband. Een fantasiehoed. Een laddertje. Een koperen ring met blauwen steen. Een pendule sleutel. Een sleutel aan een houten blokje. Eenige sleutels. Alles op straat gevonden. Terug te bekomen bij den heer C. Lipi, Noorder- Bchoolsteeg No. 4: drie stuks ivoren haakpennen; bij den heer W. Eaas, Koudenhorn No. 22: een zilveren tabaks doos; bij den heer J. W. P. Jansen, Groote Houtstraat No. 21: een grijsgeverfde kruiwagen; bij den markmeester der veemarkt: een hoofdstel, dek en buiksingel. In een der tramwagens achtergelaten: Een sleutel. Een witte zakdoek. Vier en twintigste muziekuitvoering in den Hont, op Zondag 31 Juli 1887, des middags van 2 tot 4 uur, door het stedelijk muziekkorps, onder directie van den heer M. H. Mullerkapelmeester. Programma. 1. Defileermarsch, Qartner. 2. Ouv- fantastique, Govaert. 3. Frühlingskinder, Walzer, Wald- teufel. 4. Potp. Der Frei6chiitz, Weber. 5. Dog. Lustspiel Ouv. Kéler Béla. 6. Potp. Die Hugenotten, Meyerbeer. 7. Musicalische Erinnerung, Curth. Bij den uitgever C. L. Brinkman ie Amsterdam is dezer dagen verschenen do proelaflevering van eene zeer belangrijke uitgave, getiteld: Be Eleetriciteit in het maat schappelijk leven. Tot dusverre is er op het gebied van de electriciteit in ons land nog weinig verschenen, althans geen degelijke en uitvoerige leiddraad zoosls bovenstaande uitgave be oogt. Wij vertrouwen dan ook, dat dit standaardwerk velen welkom zal zijn. Bij inzage zal het blijken, dat een aantal vakken en beroepen o. a. ingenieurs, architecten, opzichters, fabrikanten, telegrafisten, gemeentebesturen, gasfabrieken, officieren, doctoren, artsen, industriëelen, onderwijzers, docenten en zij, die bij de spoorwegen en trams werkzaam zijn, bij de electriciteit belang hebben. De uitgave zal geschieden in afleveringen van 4 vel druks a 16 pagina's, gelijk aan de proefaflevering, terwijl het nieuwste op dit gebied zal opgenomen en zoo volledig mogelijk zal behandeld warden. In het werk zelf zal aan de Illustraties, die er gratis bijgeleverd worden, niet minder zorg besteed worden dan met deze aflevering is geschied, terwijl de prijs per vel druks van 16 pagina's slechts 0,12>/j bedraagt. Oordeelende naar de proefaflevering mogen wij getuigen, dat dit boek inderdaad een standaardwerk belooft te worden op het gebied der eiectriciteitswetenschap. Wij twijfelen dan ook geenszins of eene ruime deelneming zal den wakkeren uitgever de voltooiing van deze uitgave mo gelijk maken. UITLOTINGEN van aandeelen in geldleeningen voor R. K. Kerken en Gestichten. Hoorn Parochiekerk van den H. Cyriacus) uitgeloot Aandeel in de leening No. 68; betaalbaar aan de Pastorie aldaar of ten kantore van den makelaar H. J. Peters, Leidschegracht 6, Amsterdam. MARKTBERICHTEN. HAARLEM, 27 Juli. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prfjzen als volg koeien verkocht 5 voor 1 120 a 160 2 stier verk voor f 69 vaarzen, -verkocht voor f pinken 3 verkocht voor f 50 a - - graakalv. verk. voor f a nuohtere kalveren, 34 verk. voor f 3 a 8 16 sohapen, verk. voor f 12 a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht lOOstapels kaas, 12821stuks, wegende 24004 kilo, hoog ste prijs f 27,— middelbare prjjs per 50 kilo kost— a AMSTERDAM, 27 Juli. Ter veemarkt heden wa ren aangevoerd: - runderen,154 vette kalverenlate qual. ƒ0,65 2de qual. 0,40 per kilo, graskalf/ a56 nuchtere kalveren, 4 a 10, 3 schapen en lammeren a 157 vette varkens 32 a 37 c. per kilo. HOORN, 28 Juli. Ter waag gewogen 404 stapels kaas wegende 115330 kilo; hoogste prijs per 50 kilo f 33,— voor kleine ƒ28,50 voor commissie, voor mid delbare LEIDEN, 29 Juli. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prjjzen als volgt: paarden -f 42 stieren f48 a f190; 130jossen f 108 a 242 75 melkkoeien 96 a 238 kalveren dito f a 46 vare dito f 92 a 190, vette dito f graskalveren f a vette f a a 31,nuchtere dito f 5,all, 825 vette schapen 18 a 27— 239 weide dito J22, a 10,lammeren 26 magere varkens 16 a 30, 260 biggen f 5,a 12.50 SCHIEDAM 29 Juli. Moutwijn, per ned. va^8,— Jenever (13,50, Amsterd.proef 114,75 spoeling 1,30 dito commissie f 1,40. ÖOUDA, 28 Juli. Op de kaasmarkt waren 75 par tijen kaas aangevoerd; handel gewoon; prijs f24 a 27. Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter fl.25 1,35; der weiboter f 1.00 a 1.15 per kilo. Handel gewoon. LONDEN 28 Juli. Ter Veemarkt zijn aangevoerd Runderen 800, Schapen en Lammeren 8000. Kalveren 130, ZwijnenPrijzen Beste Runderen 3/- a 4/2 Schapen en Lammeren 3/4 a 5/-, Kalveren 3/- a 4/4 Zwijnen 2/4 a 4/2. DELFT 28 Juli. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen van het vee als volgt: vette koeien le qual. 120 a 210 dito 2de qnal. 135 a 150, kalf koeien, 1ste qual. 180 a 220 dito 2de qual. f 130 a &155, vaarkoeien le qual. 130 a 160, dito 2de qual. ƒ170 a|jl05 vette kalveren, 1ste qual. 40 a 54 dito 2de qual. 20 a 30vette schapen lste qual. 23 a 16, dito 2de qual. a lam scha pen le qual. a 2de qual. a vette lammeren 13 a 17, -- weilammeren 4 a 7 magere varkens 16 a 22 biggen f 4.a 11,— nuchteref|kal veren f 4 a 14, paarden f a stieren f 40 a 118, ossen f a Rundvleesch 50, 54 a 62 c.vet kalfsvleesch 50, 60 70 o.schapevleesch 50 a 56 c., lamsvleesch c. Granen. Zeeuwsche tarwe f 7.75 9.— mindere en blauwe dito f a roode dito f 7.75 9.25 min dere en blauwe dito f a nieuwe Zeenwsche dito f-,a -,rogge f 5.— a 6.nieuwe dito f a -,n. winlergerst f 4,50 a f 5,25 n. zomer dito f 475 5,50, n. chevalier dito f5,f6,haver f3,50 a 4— n. groene erwten f 7,a a7,75 mesting f 7 a f.625 paardeboonen f 6.— a 5.50, duiveboonen 6.75 a 750 bruine boonen f 10.75 a .12,25 koolzaad 1887 f8,75a 975, hennepzaad f 6.50 a 7,kanariezaad f 9.50 a 10. 50 Aan de stadswaag gewogen van 22 Juli totk28Juli en op de weekmarkt aangevoerd; pot, 852/8 en 67/16 vn. boter, wegende te zamenl7910 kilo: prijs f 40 a 49 per 40 kilo f 1.22 a f 1.per kilo. HOOFDDORP, (Haarlemmermeer). Op de paarden - markt alhier zijn op 25 Juli aangevoerd: 132 paarden 20 hitten. LAATSTE BERICHTEN. LONDEN, 29 Juli. Het Lagerhuis heeft met 143 tegen 111 stemmen artikel 4 der Iersehe landwet aan genomen, na eene beraadslaging welke drie dagen ge duurd heeft. ROME, 29 Juli. Depretis is heden avond te Stradella overleden. MEDEDEELINGEN a 10 Cents per regel. Getrouwd GERARDUS ANTHONIUS JO HANNES ELSENBURG eu WILHELMINA MELTZER, die tevens hun hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Amsterdam, 28 Juli 1887. Voorspoedig bevallen van een MEISJE, A. Van GALEN— Veerkamp. 's Hage, 27 Juli 1887. Tot onze diepe droefheid overleed heden onvoorziens, doch zacht en kalm, onze ge liefde Vaderen Bebuwdvader, de Heer JOANNES HEN- BICUS BERNARDUS HOLLMANN. in den ge- zegenden ouderdom van 86 en een half jaar. Uit aller naom B. M. HOLLMANN. Alkmaar, 27 Juli 1887. De Heer en Mevrouw A. WIL LE MSEKervel betuigen hiermede huil hartelijken dank voor de vele blij keu vau deel neming, bij de geboorte en het overlijden van hun zoon onder vonden. Haarlem, 26 Juli 1887. zoekt tegen 15 Aug. eene BE TREKKING. Brieven franco, lett. Z, bij den Boekh. H. BREEU- WER Jz., Wormerveer. Gevraagd, te Rotterdam, tegen Augustus, eene R. K. voorzien van goede getuigschrif ten. Eranco brieven, onder No, 432, bij den Boekhandelaar J. M. W. WAANDERS, Rotter dam. aangeboden eene SMIDSZAAK, te Schiedam, met inbegrip van een compleeten Inventaris. Huur Werkplaats, billijk. Franco brie ven bij M. TIMMERMANS, Raams, Schiedam. Tegen Oct. of Nov. wordt ge vraagd een 11. K. HUISKNECHT, goed kunnende tafeldieueu en van de beste getuigschriften voor zien. Brieven franco, onder motto Huisknecht, hij den boekhande laar F. H. J. BEKKER, Vijzel- straat 1, Amsterdam, met opgave waar het laatst gediend heb bende. KRUIDENIERSBEDIENDE Men verlangt lo Augustus een flinken R.' K. BEDIENDE, van goede getuigschriften voorzien, tegen goed salaris, Kost en In woning. Brieven franco, letter A, aan het Algemeen Advert.- Bureau van KRIJGSMAN Co., Haarlemmerdijk 28, Amsterdam. Een R. K. Jongmensch, flink voor den Verkoop, een vlugge hand schrijvende en tevens vol ledig bekend met Boekhouden, zag zich gaarne verplaatst, hetzij in een drukken winkel,magazijn of kantoor. Franco brieven, No. 43, bij de Boekhs. W. EEKHOUT ZOON, Leeuwarden. Gevraagd, om spoedig in dienst te treden, een bekend met Huis- en Tuinwerk, ongehuwd, R. K. en vrij van sterken drank. Adres franco, Kas teel Opveld, Heer, bij Maastricht. I)en degelijkeJUFFROUW, (geen "Dame, 36 jaar oud, R. K., die 41/2 jaar het Huishouden waar neemt van een eenig Heer, zoekt gelegenheid om te veranderen van betrekking. Zij geniet het volste vertrouwen en is zeker vau de beste referentiën. Adres, franco brieven, No. 815, bij den Boek handelaar G. C. VISSER, Vee- nestraat 42, Den Haag. Voor de a. s. herstemming op Dinsdag 2 Augustus 0. k- blijft het bestuur van voornoemde Kiesvereeniging met vertrouwen aanbevelen don Heer Bij alle Haarlemmers bekend als een man, in staat om de be langen onzer stad en die harer inwoners te behartigen. Namens het Bestuur: J. W. A. BE IJ NE 8, lste Secretaris.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 3