den algemeenen dienstplicht vijandig ge zind, zoowel als in Nederland. Zoodra echter de heeren liberalen iets willen, dan heet zulks te zijn de verklaarde volkswil. Wordt eene wetsvoordraeht tegen den zin der liberalen aangenomen, dan heet zulks te zijn, een volkswaan. Wij lazen zulks nog onlangs in de liberale bladen. Wie is dus de natie? De heeren libera len, en zij alleen. V. W. GEMENGDE BERICHTEN. Als een bewijs vandenkwijnen- den toestand der suikercultuur in Suriname zoo meldt men van daar diene dat de plantage Nursery, in Nickerie, met uitstekende gronden, gebouwen en fabriek en allergunstigt gelegen, in bet laatst van Juni werd verkocht voor de som van zestien honderd vijf en zeventig gulden. Dezelfde plantage werd in het einde van 1876 door den heer E. Dessie gekocht voor 18,000 (ƒ216,000)! STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 30 Juli. In de jl. Woensdag gehouden Raadszitting werd bij herstem ming het amendement van den heer De Kanterwaarover den vorigen keer de stemmen hadden gestaakt, aangenomen. Eene verhooging van het crediet voor de Kleverlaan werd toegestaan. Voorts werd besloten, aan de heeren Zuidema en Jansen Van Raay het onderwijs in het schoon schrijven op te dragen aan de H. Burger school en aan den heer Rinkelambtenaar bij de gemeentereiniging, onderstand te ver- leenen. D9 voorgestelde instructiën in verband met het in exploitatie brengen van de Vleeschhal werden met geringe wijziging vastgesteld en B. en W. 0. a. gemachtigd, bij openbare inschrijving 4 banken voor een jaar en 4 banken voor éene maand te verhuren, terwijl 2 banken aan den eerstkomende afgestaan zullen wor den tegen betaling van een gulden per dag. Afwjjzend werd vervolgens beschikt op het request van de Vereeniging voor de stoom- vaartbelangen tot gedeeltelijke afschaffing en verder vermindering van de bestaande haven-, kaai- en bruggelden. De reke ning der schutterij werd goedgekeurd, ter wijl aan de heeren Velthuisen, Planije en Blansert walgrond aan het Spaarne werd verhuurd. Eene voordracht tot ruiliug van grond met de dames Sluyterman Van Loo en tot verhuur van grond aan den KL Houtweg aan den heer D. E. L. v. d. Arend wordt aangenomen. Naar aanleiding van eene aanvrage van een meisje om tot de Hoogere Burgerschool met 5 jarigen cursus te worden toegelaten, hebben B. en W.onder overlegging van gunstige ad viezen van den directeur, den inspecteur van het m. o. en de commissie van toe zicht, voorgesteld te besluiten, dat genoemde school ook voor meisjes toegankelijk zal zijn. Dit voorstel is aangenomen, evenwel gewijzigd in dien zien, dat alleen meisjes zullen worden toegelaten, wier opleiding het ontvangen van onderwijs aan die school noodig maakt. Aangenomen wordt het voor stel van B. en W. om den heer A. Konijn tot Makelaar in roerende goederen te be noemen, en evenzeer beslist overeenkomstig de opvatting van B. en W.dat de in art. 12 van het Reglement op het Gymnasium bedoelde vergoeding van f 2,50 per les uur alleen slaat op de lesuren, die bij be staande vacaturen enz. door leeiaren zijn waargenomen; niet ook op de lesuren, die door den rector zeiven zijn vervuld. De overige aan de orde zijnde stukken worden uitgesteld, behalve het rapport van den gasopzichter, dat voor kennisgeving wordt aangenomen. Gisteren is gebleken, dat Cornells Wes tendorpop 22 dezer door de politie alhier aangehouden wegens landlooperij en ver dacht van diefstal van twee horloges, die hij in zijn bezit had, die horloges had ont vreemd uit den winkel van den heer J. Ka- lenihouthorlogemaker aan het Hoofddorp te Haarlemmermeer. KERKBERICHTEN. Kathedrale en Parochiekerk van den li. Jozef. Zondag te 7 en 8 uur de gelezene HH. Mis sen met de Onderrichting, te 10 uur de Hoogmis met Preek, te 2 uur de Ca techismus, te 3 uur het Lof ter eere van het H. en O. Hart van Maria en het Ro zenhoedje. 1 Eiken middag te 3 uur het Rozen hoedje. Donderdag-avond te 7 uur het Lof. Vrijdag-avond te 7 uur het Lof en de Oefening ter eere van het Goddelijk Hart van Jezus. Zaterdag te half 9 de H. Mis ter eere van het H. en O. Hart van Maria, tot bekeering der zondaars, met 500 dagen aflaat 's avonds te 6 uur het Lof en van 5 tot 10 uur gelegenheid om te biechten. In deze week, de HH. Missen en de Ca techismus naar gewoonte. De boekjes bevattende de gebeden en gezangen van deze godsdienstoefening zijn bij de uitgevers der NIEUWE HAAR- LEMSCHE COURANT a f 0,15 verkrijg baar. Parochiekerk van den li.Antonius vanPadua. Zondag te 5, 7 en half 9 uur de HH. Missen met Onderrichting, te half 11 uur de Hoogmis met Predikatie, te half 3 uur de Catechismus, te half 4 uur de Vespers. Dinsdag, feestdag van Portiuncula, de HH. Missen te 7, 8 en half 9 uur, te half 10 uur de gezongen H. Mis, des avonds te 7 uur het Lof. De overige dagen der week te 8 uur gezongen H. Mis, te 7 uur het Lof. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Zondag de HH. Missen te half 6, 7 en half 9 uur. De Hoogmis te half 11 uur, te 3 uur de Vespers, te half 5 Congregatie der H. Familie. Maandag- en Woensdag-avond te 7 uur het Lof. Donderdag, feestdag van den H. Do- minicus, gezongen H. Mis te half 9 uur. Vrijdag-avond te 7 uur Kruisweg. In de week de HH. Missen te half 8, 8, half 9 en 9 uur, en de Catechismus naar gewoonte. ALMANAK DER 31e WEEK VAN HET JAAR 1887. JULI, (Hooimaand 31 dagen). Toeqewijd aan de vereering en aanbidding van het Allerh. Bloed onzes Heeren. 31. Zondag. 9e Zondag na Pinkster. H. Ignatius van Loyola, Bel. Stichter der Sociëteit van Jezus, f 1556. Evang. Jezus weent over Jeruzalem en drijft de icisselaars uit den tempel. AUGUSTUS (Oogstmaand 31 dagen.) Toegewijd aan de Vereering van het H. Hart van Maria. 1. Maandag. Petrusbanden. De zeven Ma- chabeeën en hunne moeder, mar telaars uit het O. T. 2. Dinsdag. H. Alphonsus van Liguori, Biss., Bel. en Leeraar, f 1787. Stichter der Congregatie van den Allerh. Verlosser, ,H. Stephanus, Paus en Mart., f 247. 3. Woensdag. Vinding van het lichaam des H. Stephanus, le Mart. 4. Donderdag. H. Domiuicus, Stichter van de orde der Predikheeren. 5. Vrijdag. Kerkwijding van O. L. V. ter sneeuw. *H. Justus. 6. Zaterdag. Gedaanteverwisseling des Hee ren op Thabor.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 6