B 1 N N fi L A ft i). naar aan het Parijsche Journal des Débats uit Berlijn getelegrapheerd wordt, de vader van den Prins hem de gevraagde bewilli ging hebben geweigerd. Bevestiging blijft nog af te wachten, maar komt die, dan is eene spoedige bijeen roeping der Sobranja uoodig, al ware het al leen maar om de volmachten van hetRegent- schap te verlengen. Zie laatste berichten). De werklieden-afgevaardigden Camé- linat, Planteau en eenige anderen hebben een nieuwen boud, de Ligue des défenseurs de la République gesticht, waarvan alleen socialistische republikeiuen lid kunnen worden. Alsof anderen daartoe lust zouden ge voelen! Het .Engelsch Lagerhuis heeft Zater dag, na eene beraadslaging vau twee da gen, de nieuwe Iersche landwet in derde lezing zonder stemming aangenomen. Uit de berichteu betreffende de cho lera, welke in de provincie Napels uitge barsten is, blijkt, dat in de stad Napels zijn voorgekomen op 5 en 6 Augustus 7 gevallen, waarvan 4 doodelijk, en te Regina 12 gevallen, waarvan 8 doodelijk. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat men aati de hervatting gelooft der onderhan delingen over eene leening van 4a/2 mil- lioen pond, daar de geldnood der Porte dringend is. Men zegt, dat de Porte haren buiten- gewonen Commissaris Makmoed Pacha be volen heeft naar Creta terug te keereu, daar de Gouverneur nieuwe onlusten ducht. De Porte heeft tevens den Commandant der torpedovloot in de Dardanellen bevo len, zich gereed te houden om naar Creta te stevenen. GEMENGDE BERICHTEN. Moet liet verbod om in fabrieken en werk plaatsen te arbeiden, tot een hoogeren leeftijd worden uitgestrekt? Deze vraag, in het Enquête verslag behandeld, wordt beheerscht, zegt De lijd, door het kwaad, dat in het vroegtijdig werken op eene fabriek is gelegen. Dat een jon gen, die voor de fabriek bestemd is, met zijn twaalfde of dertiende jaar den arbeid aanvangt, zoo deze niet te zwaar is en behoorlijk wordt onderbroken, is zoo erg niet. Het euvel schuilt daarin, dat op de fabriek niet meer naar hem wordt omgezien en niets gedaan wordt voor zijne opvoeding. In sommige plaatsen van Duitschlaud, Frankrijk en in België is daarin voorzien door scholen, welke aan de fabriek verbonden zijn en waarin zij dagelijks tot hun zestiende jaar een ot twee uur onderwijs genieten. Dat stelsel werd op het Congres vau Luik breedvoerig besproken in de vergadering der patroons, door Z. D. li. den Bisschop van Luik in persoon voorgezeten. Dat stelsel werkt goed, vooral voor de meisjes. De kosten zijn reer gering en worden dubbel ver goed door het beter gehalte der werklieden, die langs dezen weg worden gevormd. Werden die fabrieksscholen in onze indu- striëele centra ingevoerd maar dan op initiatief van de werkgevers Zeiven en met medewerking van de ouders der kinderen dan zou het moeilijke vraagstuk langs dezen weg wellicht in vele fabrieksplaatsen beter dan door eene wet worden opgelost. Bij het centrale bestuur van het Algemeen Nederl. Werkliedenverbond is een schrijven in gekomen van den Minister van Justitie, inhou dende eene kennisgeving namens Z. M., <lat niet kan worden getreden in het verzoek om gratie voor den heer Domela Nieuwenhuis, en dat alzoo wordt volhard bij de vroegere afwijzende be schikkingen, genomen op mede ten behoeve vau den veroordeelde ingediende gratie-verzoeken. De Eerste Kamer heeft het Xe hoofdstuk der grondwetsontwerpen verworpen met 27 tegen 11 stemmen. Voor stemden de heeren Smitz, Pijls, Begout, Schimmelpenniuck van der Oye, Smits van Oijeu. Hengst, Pijnappel, Magués, Elout van Soeter- woud.», De Bruijn en Verheijen. In de zitting der Eerste Kamer van gisteren heeft de heer Franse Van de Putte den Minis ter van Koloniën geïnterpelleerd over de atne- mende welvaart der inlandsche bevolking op Java, ook blijkende uit het verslag der Java- bank. Hij vroeg naar de oorzaken daarvaB en om nadere inlichtingen. De Minister Van Koloniën, antwoordde, dat de koffiabladziekte niet de hoofdoorzaak is, maar wel de slechte weergesteldheid bij de vruchtzet ting. De oorzaak is dus voorbijgaande. De ua- deelen daarvan op de welvaart der bevolking zijn niet te miskennen, maar men moet niet vergeten, dat in de laatste jaren de bevolking bi zonder welvarend was, zoodat er slechts een tijde lijke stremming is in de vooruitgaande richting. Hem was niets bekend van grenzenloozen fiscaliteit bij de inning van belastingen. Ambtenaren, die zich daartoe leenden, handelden in bepaalden strijd met de bedoelingen van de Regeering, die daar aan, als de namen werden gesignaleerd, een eii de zou maken. Mocht overigens de noodzakelijk heid blijken, dan zou men maatregelen kunnen nemen ten gunste van de inlandsche bevolking. B(j het voortgezet debat over de Additioneele Artikelen der Grondwet, bleef de Heer Pijnappel de uitbreiding van hel kiesrecht afkeuren. De Heer Talc verdedigde die, als noodig en nuttig tot verhooging van de veerkracht der vertegen woordiging, voor de tot stand koming van hoogst noodige regelingen. Beverwijk, 10 Aug. Bij de gehouden herstem ming is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer H. Van Doorn. Edison heeft weer iets nieuws be- dacht: eene stoomfluit, die onder de waterlyu is aangebracht, en anderzijds eene soort van scheeps roeper om het geluid op te vangen. Wordt er een stoot met de fluit gegeven, dan plant het geluid zich door het water voort, bereikt den trechter van het andere schip en brengt daar door de trilling eene schel in beweging. Nu wordt de telephoon met den roeper in aanraking ge bracht eu de stooten van de fluit, die het alphabet van Morse volgen, kunnen waargenomen worden. Onze landgenoot D. Buursmate Hoogezand, heeft eene watervélocipède uitgevonden. De proef is goed geslaagd. Volgens den New-York Herald hebben de landbouwers van Kokomo (Indiana) eene nieuwe toepassing gevonden voor het natuurlijk gas, dat onlangs in die streek is ondekt. Zij steken 's nachts eene buis in den grond. Het gas stijgt op en men kan bijgevolg een krachtig licht ver krijgen. De boeren kunnen dan gedurende den frisschen nacht den veldarbeid verrichten en in den stikheeten dag rusten. Praktisch Terwijl men op het kerkhof te Saint-Ouen la Rouerie, bij Antrain (Ille et Vi- laiue), de lijkkist eener bejaarde vrouw in de kuil liet nederdalen, meeude de doodgraver in de kist leven te hooren. Verschrikt liep de mau weg om den Maire te waarschuwen, die een dokter liet roepen. Onder de hand was de vrouw, die schijndood begraven werd, overleden. Het volgende doet indeEngel- sche bladen de ronde: „Eene jonge miss heeft oulaugs VorstVon Bismarck een opgewonden briefje geschreven, met verzoek in haar album, dat zij den Kanselier mede toegezonden had, een paar woorden te schrijven. Het dweepstertje meende, dat een handschrift van den grooten Duitscher haar voor haar leven geluk aan zou brengen. Een zoo vriendelijk verzoek mocht niet worden geweigerd. Vorst Von Bismarck zond der jonge Eugelsche haar boek terug, nadat hij op de eer ste bladzijde de woorden had geschreven: „Hoed u steeds, mijn kind, luchtkasteelen te bouwen. Zij zij a zoo gemakkelijk opgericht en het kost zoo veel moeite ze te sloopen." Onlangs werd melding gemaakt van een nieuwondekten tenorzanger, een brieven besteller te Pyrmont. Die zanger wil zich echter niet aan de kunst wijden. Hij sloeg reeds ver scheidene schitterende aanbiedingen af, met de ver klaring, dat hij zich in zijn beroep en in den kring der zijnen gelukkig gevoelt eu daar weuscht te blijven. Een jonge Pers, Hassan Dshene- dei, heeft eene weddenschap aangegaan, dat hij binnen acht maanden te voet den weg van The- heran naar Parijs zou afleggen. Hij kwam dezer dagen te Warschau aan, na eene voetreis van zes eu een halve maand, bleef daar een dag eu ging toen welgemoed verder, naar het Westen. In de haven van New-York heeft een Ier, Mooney genaamd, eene poging gedaan om de Engelsche stoomboot Queen in brand te steken. Hij voer in een bootje naar dat vaartuig, wierp eene flesch met een brandend vocht op het dek, eu verwijderde zich toen ijlings. Hij werd echter weldra gevangen genomen. De brand ver oorzaakte aauvankelijk ontsteltenis ouder de pas sagiers, maar hij was zeer spoedig gebluscht. Mooney verklaart tot eene bende te behooren, die zich ten doel stelt alle Britsche schepen te ver nielen. Hij wordt door velen voor krankzinnig gehouden. Te Monnikendam (men doet daar veel voor het onderwijs) staat bij de schutsluis een taritfbord. Behalve orthographische fouten, als: modderbaKKeu, balK en planK, staat daarop "het volgende letterlijk: /Vaartuigen bestemt tot vervoer van pasiegiers alsmede voor melkschuiten betaald het halve schutgeld.'' De volkrijke Londensche wijk West-Ham is vau Vrijdagmorgen tot Zaterdag laat in den namiddag geheel van water verstoken geweest. Vooral 's nachts, bij de groote warmte, deed de nood zich het ergst gevoelen. Vrouwen liepen schreiend door de straten rond, jammerend omdat zij hare dorstige kinderen niets te drinken kouden geven. De watermaatschappij verklaarde, dat zij, in het belang van de verbruikers, den wateraanvoer tijdelijk had moeten afsnijden. Men verwacht, dat zij van overheidswege gerechtelijk vervolgd zal worden wegens verbreken van haar contract. Dezer dagen werd te Murmer voor de verbouwing der school aldaar zoo laag inge schreven, dat de geheele gemeente er zich over verbaasde. Thans blijkt, dat de aannemers iets vergeten hudden, ui.het arbeidersloon. Errare humanum est. Op eene geplaatste advertentie in ons blad, zegt de Prov.s' Hert. Cf., om een ezel, ontvingen wij heden de volgende aanbieding per briefkaart: //Gezien dat u een jongen ezel vraagt, mijn adres is (volgt de naam). De vrouwelijke Religieuzen in Engeland hebben op eene eigenaardige en tref fende wijze het Koningsfeest van Koningin Vic toria gevierd. Door tusschenkomst van Kardinaal Manning hebben zij aan de Koningin met een adres vau gelukwensching 700 dozijn kleeding- stukken doen aanbieden, welke zij eigenhandig vervaardigd hadden, met het doel om aan de armen te worden uitgedeeld. De Koningin heeft, in een schrijven van haar particulieren secretaris aan de Religieuzen, haar dauk laten betuigen en de kletdingstukken aan de katho lieke eu anglikaansche bisschoppen van Londen en r.aaste omgeving doen toekomen, om door hun zorg aan de behoeftigen te worden geschonken. I n 31/2 jaar heeft dr. Kramer uit Amsterdam persoonlijk 230 diphteritis-lijders behandeld, waarvan hij er 223 mocht redden en 7 overleden. De toepassing zijuer methode vindt meer en meer ingang. De katten gaan ook al zomerreis- jes maken. In Duitschlaud heeft men niet alleen op de militaire magazijnen katten, die op 's Rijks kosten onderhouden worden, maar ook in de pakhuizen der kantoren, die zich met goederen- verzeudingen bezig houden. Zoo'n zolderkat nu werd te Gera gemist, men seinde naar Ber lijn, en ja wel: zij had in een goederwagen een schaduwrijk plekje gezocht en gevonden. en was met den wagen rustig naar Berlijn getogen. Naar men aan de Echo verzekert, is er sprake van, om het Marktplein van de Voedingteutoonsteliing te Arasterdam, met ap- en dependentie over te brengen naar de Parijsche Wereldtentoonstelling van1889. Uitvinding der luchtballons. Men verhaalt daaromtrent eene anekdote, waardoor de aaudacht van den uitvinder dezer machines, den Franschman Montgolfier, daarop werd gevestigd. Eene wasch- vrouw in de Rue aux Juifs, in het Marais (een der wijken van Parijs), zou namelijk eens een damesrok op eene vuurmand te drogen gelegd heb ben. Om te beletten, dat de warmte door de opening van boven zou vervliegen, trok zij de banden van den rok stevig aan. Deze werd lang zamerhand droog en daardoor lichter, terwijl het vuur de lucht onder de maud steeds ver warmde en uitzette, waardoor de rok zich begon te bewegen en zich eicdelijk in de kamer ver hief. De waschvrouw was zoo verbaasd, dat zij hare buren er bij riep, die op het gezicht van den in de lucht zwevenden rok verstomd waren. Een huuuer echter, een eenvoudig papierfabri kant van Annonay, Montgolfier genaamd, die even verwonderd, maar verstandiger dan de anderen was, keerde huiswaarts en bestudeerde het werk van Priestley over de verschillende atmosferen. Het resultaat van zyn arbeid was de uitvin ding van den eersten luchtballon, die naar hem werd genoemd. Onwelkome gasten! Te H ij k e r-S milde kwam een bijenzwerm het openstaande raam der pastorie binnenvliegen en zette zich in een hoekje der kamer neder. De gewoonte, om aan tafel iemands gezondheid te drinken, is afkomstig van de Schotten, die .zoo zeer aan da eeuweuouds gebrui ken hunner voorvaderen vasthouden, dat nog thans bij hen het gebruik bestaat, dat hij, die drinkt tot zijn buurman zegt: //Op uwe gezond heid!'-' waarop de buurman antwoordt: „Op mijne trouwl", zijn mes neemt, het met de punt vóór zich in de tafel steekt, en ziju vriend zoolang blijft aanzien, tot deze zijn glas weder nederzet. Het is blijkbaar, dat dit: „Op uwe gezondheid" eene bede om bescherming is, terwijl men drinkt. Dit gebruik, dat tot in onze dagen bewaard oleef, dateert dus uit den tijd der barbaren, toen men zelfs om rustig te drinken, een borg voor zijn leven noodig had. Hoewel men in de Friesche venen de 1000 turven voor f2.50 aanbiedt, zijn nog geene koopers te vinden, zoodat groote hoeveel heden turf op 't veld staan, tot giooten spijt en nadeel der verveners.Blijft die toestaud aanhouden, dan zal men met het vervenen moeten eindigen. Door een Engelsch man is in Nieuw- Zeeland eene lichtende mug ontdekt. Dit insect komt daar zeer veelvuldig voor en houdt zich voornamelijk aan de oevers op, waar het in een lichtgevend net hangt. Nu en dan wordt het licht plotseling verduisterd en blijft dan soms uren achtereen weg. Men vermoedt, dat het insect, door het plolseliug verduisteren van het licht, ziju vij and kau verblinden en zoodoende des te zekerder tot zyn prooi kan maken. De kapitein der artillerie Vitali van het Italiaansche leger, die dezer dsgen ook Leiden bezocht, meldde zich aldaar aan de ka- zernewacht en gaf in het Fraosch zijn wensch te kennen den Kolonel te spreken. Men kan zich de verbazing van den kapitein verbeelden, toen de sergeant der wacht hem in vloeiend Italiaansch mededeelde, dat de Kolonel afwezig was en de oefeningen in de nabijheid van Katwijk bijwoonde. Deze sergeant is van vaderszijde van Italiaansche afkomst. Naar men uit Essen meldt, heeft de onlangs overleden fabrikant Krupp ten behoeve van zijue werklieden 1 millioen mark vermaakt. In Lintechisckek stierf onlangs, naar uit Moskou gemeld wordt, op straat een grijze bedelaar. De man bij wien hij inwoonde, nam als schadeloosstelling voor de niet betaalde huur eenige oude verwaarloosde kleeren, waar onder een vuilen kaftan, dien hij aan een kleer maker verkocht. Hoe groot was echter de ver bazing van den kleermaker, toen hij den kaftan wilde opknappen en daarin 11.450 roebels vond. De erven van den bedelaar hebben een proces tegen den kleermaker begonnen om de gelden terug te vorderen. Er zijn thans in Europa 108 Prin sen en 66 Priusessen van huwbaren leeftijd; van dezen zijn 3 Prinsen en 3 Prinsessen reeds verloofd. Met de publiciteit is het in Ara- bië nog zeer primitief gesteld. Abdul Faril, Sultan van Lrhadsch, niet ver van Aden, is een man, die gaarne op de hoogte blijft van hetgeen er op de wereld belangrijks voorvalt. Daar er nu over zijn geheele Rijk geen enkele courant wordt uit gegeven en hij niet geabonneerd is op de Eu gelsche bladen om de eenvoudige reden, dat hij ze niet lezen kan, heeft hij zijn zaakgelastigde te Aden opgedragen, hem twee of driemaal in de week door koopliedeu, die van de markt te Aden naar Lahadsch terugkeeren, een vertaald uittreksel uit de Engelsche couranten te doen toekomen. Dit wordt, nadat da Sultan het heeft gelezen, den Minister van buitenlandsche zakeu, tevens secretaris, dokter, apotheker eu gouverneur aan des Sultans hof, ter hand gesteld, die er teistond zooveel afschriften van laat nemen als er mos keeën in het Rijk zijn. In elke moskee, wordt een afschrift aangeplakt, opdat alle geloovigen, onderdanen des Sultaus, weten wat er in de wereld omgaat. Een boertje uit het land van O ver maas zoo verhaalt De Maasbode had in den almanak gelezen, dat gepasseerden Woens dag eene maansverduistering moest plaats hebben. Hij had „zoo'n ding" nog nooit gezien, maar waar kon hij dit zien? De almanak vertelde bij de overige verduisteringen, dat die te zien waren in Azië, Amerika enz., maar deze stond „bij 01 s". Waar was dit? Zijne vrouw legde dit uit als beteekende dit „bij ons" bij dan boekverkooper, waar de almanak was gekocht. De boekverkooper woonde te Rotterdam en daarom kwam ons boerlje Woensdagavond aldaar en vertelde hij den boekverkooper, dat hij naar de maansver duistering kwam kijken. Deze, zeer voortkomend van aard, gaf hem een plaatsje op zijn dak, doch hoe groot was de verbazing van ons boertje, toen hij, thuis gekomen, van zijne vrouw en verdere huisgeuooten vernam, dat ook zij de maan-eclips hadden gezien. Uit Londen wordt bericht, dat een hevige brand de magazijnen van Whiteley, in Bayswater, de wereldvermaarde bazaar, waar men alles, tot wilde dieren toe, kan koopen geheel heeft vernield. Die bazar werd voor eenige jaren door eene dergelijke ramp getroffen. Te Scheveningen zijn Zaterdag proeven genomen met den reddingboei van den heer Lefèbre op het strand vóór Seinpost. De zee was niet zeer geschikt om de proefneming naar wensch te doen slagen; er was geen golf slag genoeg om de deugdelijkheid daarvan te be wijzen. Toen het toestel echter onder leiding van deu heer Lelèbre geplaatst was, ging een oude zeerob er op zitten,met het volste vertrouwen naar 't scheen, want hij verklaarde dat hij, iu gezelschap van //twaellef centjes bitter" er gerust mede naar „Kattik" (Katwijk) zou drijven. De boei zal voorloopig op dezelfde plaats blijven liggen. Een Schot, Macgregor genaamd, is op stelten van Dundee naar Londen gewan deld, in 281/2 dag. Hij ondernam de terugreis op dezelfde manier. Door de militaire luchtvaar t- afdeeling te Berlijn worden thans proeven geno men, die ten doel hebben om belangrijke hoe veelheden dynamiet uit ballons op de vijaude- lijke versterkingen neer te sliugereu. Zoodra de ballon zich boven de te vallen versterking bevindt, moeten door middel van eiectriciteit verscheidene honderd kilo dynamiet daarover worden uitgestort. Om te weten, wanneer men zich juist boven de bedreigde fortificatiewerken bevindt, is onder in den ballon eene buis aangebracht, waardoor de noodige waarnemingen kunnen plaats hebben. De dynamiet—massa moet de kracht hebben om zoowel de gewelven der vestingwerken als de dekking er van te vernielen. 0 De Fransche luchtreizigers J 0- vis en Mallet zullen eerstdaags onderzoeken, hoe hoog een meuach wel in het luchtruim kan op stijgen. Zij zullen verscheidene maatregelen nemen in het belang van hunne veiligheid, en om hen in staat te stellen tot het doen van waarnemingen. De proefneming gaat uit van de Fransche Union aeronautique. De grootste hoogte tot dusverre bereikten Glaisker en Oonwel in 1863. Zij kwamen tot op 8,593 meter. Te Ruhr0rt hebben in de 1 a a t s t e dageu zoovele diefstallen plaats gehad, dat da burgers zich verbonden hebben tot het doen van nachtwachtdiensten. De Emir van Afghanistan, dus verhaalt de „Lahore Gazette", leed voor eenigen tijd aan een gezwel in den nek. Zijn lijfarts, een Atghaausch kwakzalver, schreef hem eene zalf voor, om het gez.vel te smeren. Doch die zalf veroorzaakte den Emir zulke hevige pijnen, dat hij den volgenden dag zijn art» liet onthoofden. Als een bizonder gelukkige ge- meente wordt Grosshadern geroemd. In dat dorp is onlangs het gemeentelijke armenhuis tot een ander doeleinde verhuurd, omdat er geene armen waren. Do inwoners hebben daar ook bijna geene belasting te betalen. Het volgende vertelt het llbl. van AntwerpenWat een puntje doen kan. Een Graaf, die thans het badseizoen te Spa doorbrengt, deed verleden week met zijne vritnden een uit stapje in de omstreken. Zij waren met hun zessen eu de Graaf, de vrienden willende onthalen, zond naar Aywaille, waar zij henen gingen, eene de pêche vau den volgenden inhoud: Arrivons a onze heures trente. Six diners, (komen aan te elf uur dertig. Zes diners). De telegrafist plaatste het puntje voor trente in plaats van er achter en de hotelhouder las: Arrivons d onze heures. Trente Six diners. Toen de Graaf met zyne vijf vrienden aankwam, vond hij een waar banket gereed voor zes en-dertig personen. Z. H. Paus Leo XIII zal, ter gele- genheid van zijn gouden priesterfeest, uit Weenen een goudeD, met edelgesteenten versierd kruis ten geschenke ontvangen, ter waarde van 100,000. De Keizer van Oostenrijk gaf hieraan ƒ20,000} het overige droeg de aristocratie bij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2