N I E U W E buitenland" No. 1135. Zondag 14 Augustus 1887» 12de Jaargang. Wenken. li 1 N N E N L A N 1). 2) De Pleegzoon. itiiRLEMSOHE COMMT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemt Voor de overige plaatsen in Nederland ir. p. p. Voor het Buitenland Afsjnderlgke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. 0.85 1,- 1,50 0,06 MNHLENDRj f PRIJS DER ADVERTENTIÉN 30 Cents. AGITE MA NON AGITATE. Van 16 regels Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentien worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPERS LAUREY. i. De eerste lezing, zooals men zich in de parlementaire taal gewoon is uit te druk ken, der Grondwetsvoorstellen is afgeloopen. Over de verkregen uitkomsten, als richt snoer over de houding onzer geestver wanten in de beide Kamers, zullen wij geen oordeel uitspreken. Wij willen, waar blijk baar de meeningen onzer politieke vrien den over dat gewichtig punt verschilleu, geen partij te kiezen in dien zin, dat wij een bepaald advies zouden willen doen hoo- ren. Onze taak meer bescheiden opvattende zullen wij uit de gevoerde beraadslagingen een paar wenken afleiden, welke haar nut kunnen hebben bij de beantwoording der vraag: wat nu? Eu dan komen wij in de eerste plaats tot de uitbreiding van het kiesrecht. Daar aan wordt, ook in de Eerste Kamer, ont zettend veel waarde gehecht. Ook wij willen niet ontkennen, dat de rechtvaardigheid gebiedt, dat er meerdere kiezers dan thans tot de stembus worden geroepen. Toch ligt er in hetgeen wjj dezer dagen weder in den laude aanschouwden, eene aanwijzing in dit opzicht. De kiezers voor de Gemeenteraden moes ten allerwege van hunne opvatting doen blijken over de wijze, waarop de aftredende leden 1/3 van het college) hun mandaat hadden vervuld. Behalve nu in enkele plaat sen, waar groote levendigheid heerschte, werd de periodieke aftreding feitelijk als eene formaliteit beschouwd. De aftredende heereu werden herkozen, terwijl aan dat verkieziugswerk in verreweg de overgroote meerderheid der Gemeenten een betrekke lijk zeer klein deel der heereu bevoegden deelnam. Dat verschijnsel moet wel tot nadenken stemmen. Men vergeet daarbij niet, dat, het is treurig toch waar, de verkiezing voor de Gemeenteraden meer belangstelling inboe zemen, dan die voor de Proviuciale Staten of de Tweede Kamer. Zeer vele persoonlijke consideratiëu mengen zich in den stem busstrijd voor den Raad. In de kleine Ge meenten kan soms een familie-geschil, waarin vele personen betrokken zijn, aanleiding geven tot het omzetten van de vertegen woordiging van het dorp. Voorbeelden heb ben wjj niet aan te halen, ieder, die op het platteland bekend is, weet, dat wij gelijk hebben. Al vormen de steden een grooter strijd veld, toch werken daar soms afkeu renswaardige beweegredenen mede tot het doen ontstaan vau een heftigen strijd bij de stemming voor den Gemeenteraad. Door al die oorzaken bestaat er werke lijk om de twee jaren eeuige animo bij de Raads-stembus. Worden de kiezers opge roepen om te stemmen voor de Gewestelijke Staten, dan moet men hemel en aarde be wegen om eenige honderden in 't geweer te brengen. De politieke beteekenis der F E UIL L E TO E. Vervolg.) Steeds lag zij nog in bezwijming toen de koot landde. Kl«as Rijswijk nam haar op zijne sterke armen en droeg haar naar zijne woning alwaar zijne vrouw reeds een warm vertrek en warme doeken gerred had liggen, bijgeval de manschap pen iemand uit de schipbreuk hadden gered. De zorgzame huisvrouw stond aan de vreemde linge haar bed af, legde warme kruiken tegen hare voeten en wreef haar de koude ledematen terwijl haar man met dezelfde teederhrid het weenende kind op den schoot en de kleine bloedroode koude voetjes voor de warme kachel hield. Weldra had de kleine opgehouden met schrei en en liefkoosde hij met zijne mollige handjes het gelaat van zijn edelen redder. De vrouw was nog steeds bewegingloos in het bed; zij lag met gesloten oogen en elke minuut werden hare lippen bleeker en haar adem zwak ker en zwakker. De geneesheer in het dorp werd geroepen, elk middel aangewend, doch te vergeefs. Slechts om het in het leven te mogen Staten wordt door maar weinigen gevat. Ten platten lande verleent men allicht een burgemeester of notaris het mandaat, zon der te vragen of hij wel de staatkundige zienswijze van de bevolking uitdrukt. Het is zoo'u goeieu, jovialeu man, hij is zoo gemakkelijk voor ieder te spreken, dat hij wel verdient om in de Staten zitting te nemen,* zegt men. Eu dan kan men praten als Brugman, men kan tegenover persoon lijke consideratiëu, beginselen stellen, doch dat alles zal niets baten. De heer A. of B. die beste kerelwordt gekozen. Natuurlijk gaat het iets beter toe bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Tocli staat men telkens zeer verstomd over het cijfer van hen, die afwezig bleven. Het hooge gewicht, dat aan het zenden naar 's lauds Raadzaal is verbonden, wordt vol strekt niet door de massa van kiezers be grepen. Naar waarheid voorgesteld, is het publieke leven te onzent lauw en flauw. Op dien grond wenscheu vele verandering. Reeds constateerden wij, dat wij eeuige uitbreiding van het kiezerskorps hadden verlangd. Kau men evenwel uit het scheppen van honderd-duizenden kiezers iets goeds voor het vaderland in 't algemeen, voor de beginselen, voor welke wij strijden, in 't bi zonder verwachten? Verstaan wij iets van de toestanden des tijds, dan zouden wij op die vraag niet een zeer gunstig antwooid durven geven. Niet zonder zorg zien wij de werking van het nieuwe kiesstelsel te gemoet. De nieuwe kiezers vormen eene onbe kende grootheid, die wel eens, als zij zal ophouden eene X te zijn, geducht zal kun nen tegenvallen. Zonder overdrijving mag gezegd worden, dat zekere afkeer van de stembus, een trek is van het nationaal karakter. Dat is niet enkel bij ons te lande zoo, maar overal. De meest bezadigdeu komen niet dan noode ter stembus. Door die te- rughoudiug van de kalmsten, hebben de rumoerigsten de beste kansen om te slagen. Nu zal men in 't vervolg vreemde din gen kunnen zien gebeuren öf de stembus onverschilligheid der nobelsten zal wijken en dan is het land behouden, öf dat ont- boudiugssysteem verandert niet, en dan gaan wij te gronde, want de verderfelijke ele menten, welke in de samenleving woeden en woelen, zullen weer deelnemen aan den strijd. Tegenover de mogelijkheid, dat men er niet in slagen zal om de bezadigsten te winnen voor het prijsgeven van hnn ver derfelijk stelsel van nietsdoen, worden wij met angst vervuld, als wij deuken aan den grooten omkeer, die op stembusgebied zal plaats grijpen. Vrees niet (hooren wij ons toeroepen), want ook in 1848 ontbrak het niet aan pessimisten, die allerlei kwaad van de ver kiezingen duchtten en toch zijn al die be nauwde voorstellingen te schande gemaakt.* behouden, dat van het. hare afhing, had zij tot hiertoe moed, kracht en volharding boven hare krachten beproefd; doch nu beiden gered waren, kwam ook weder de terugwerking, en het was wel te voorzien, dat het leven spoedig zou heen- vlieden. Eenmaal sloeg zij de oogen open en staarde als wild het vertrek rond. tot zij ein delijk het kind zag, dat in de armen van den smid rustig was ingesluimerd. Geheel uitgeput, met den dood op de lippen, drukte zij den ouden man de hand, fluisterde zachtjens den naam „Louis" en enkele oogen blikken daarna, was iiare ziel naar God teruggekeerd, uit Wiens handen zij haar had ontvangen. Zij werd begraven op den stillen doodsakker, die reeds voor jaren door de Noordzee was aan gespoeld. Van alle plaatsen kwamen er menschen, die over het vergane schip narichten trachtten in te winnen, doch er was niemand, die iets kon zeg gen van de arme boerenvrouw uit Normandië en den blonden kleinen knaap, dien zij in het huisje van den smid had nagelaten. Klaas was niet ongenegen, het kind bij zich te houden, en zijne vrouw verzorgde den kleine en beminde hem niet alleen, maar had hem destemeer lief, omdat hij haar aan hare eigene kinderen her- Die taal doet onze vrees niet wijken. De toestanden zijn toch sedert 1848 niet wei nig veranderd. Het ongeloof nam ontzet tend toe en de onzalige gevoelens van het liberalisme vinden telkeus me9r aanhangers. Wijlen Mr. Tborbecke, toen de leider der vrijzinnigen, zou nu eeu bekrompen be- houdsman worden geheeteu. Eerst dan zouden wij ons met het nieuwe kiesstelsel kunnen verzoenen, als wij moch ten gelooven, dat de overtuiging in 't hart van alle geloovige kiezers werd geboren of versterkt, dat het verwaarloozen van de kiezersplicht eene schuld vormt tegen over God en het geweten. God wil, dat wij getrouw zijn in alles, in 't groot en klein. De regeling van het kiesrecht en zelfs het voorloopig kiesreglement, uoemeu wij daarom, van ons standpunt, heete hangijzers. (Slot volgt). Eergisteren is te Fulda de conferentie der Pruisische Bisschoppeu geopend. Het voorzitterschap is opgedragen aan den Aarts bisschop van Keulen. De Bisschop van Pa- derborn laat er zich wegens zijn hoogen leeftijd vertegenwoordigen door den Dom- capitularis Dr. Schulte. De Wijbisschop Dr. Gleicb,[heeft er zitting voor het vacante Bisdom vau Breslau, en de Aartsbisschop van Freiburg voor de gemeenten in Hohen- zollern. Naar men verzekert, is Hertog Adolf vau Nassau reeds sedert lang er zeker van, dat de Mogendheden zijne erfelijke aanspraken op Luxemburg zullen erkennen. Misschien zal hij, als 't tijdstip daar is 't welk nog in geen jaren moge aanbreken!waarop hij tot den Troon wordt geroepen, de Kroon overdragen aan zijn zoon. In de Kreuzzeitung wordt bij vernieuwiug aangedrongen op de verhooging der graan rechten. De Regeeriug heeft, volgens ge noemd blad, reeds veel te lang getoefd, en daardoor aan de speculanten te veel tijd gelaten. De schrijver in het strengconser- vatieve orgaan beweert, dat de schuld van die vertraging geheel komt ten laste van de naiionaal-hberale partij, welke verklaar de, dat zij het voorstellen, van conserva tieve zijde, eener nieuwe Graanwet, zou be antwoorden met eene verwerping der Bran- dewijuwet. De Duitsche landbouwer weet dus nu wat hij van de natiouaal-liberale richting te denken heeft. De Moniteur de Rome logenstraft het bericht, dat Z.H. dePaus eene eommissieheeft benoemd om de quaestie van de deelneming der Katholieken van Italië aan de politieke verkiezingen te onderzoeken. De luitenauts der gendarmerie in de Servische steden Posharewtz en Pizot zijn in hechtenis genomen, onder verdenking van medeplichtigheid aan verscheidene moordaanslagen, welke in die steden sedert innerde, welke zij vóór twintig jaren eveuzoo ver zorgd en gekoesterd had en die de goede God allen, uitgenomen één zoon, weder tot zich had genomen. De kleine vreemdeling wies op tot eeu frlsschen, blozenden knaap; hij was de lieveling van allen; men noemde hem Louis, omdat het de naam was, die zijne stervende moeder nog had uilgesproken. Toeu Louis oud genoeg was en begrip kreeg van hetgeen men hem vertelde, verhaalde men hem ook sens de geschiedenis van het gestrande sehip en toonde hem op het kerkhof den groenen grasheuvel, waaronder zijne moeder begraven ligt. Met groote oogen zag het kind dan die begraafplaats aan doch weende geene tranen; het knelde zich vaster aan den boezem van hen, die nu zijn tweede vader en moeder waren gewor den. Toen hij echter tot meer gevorderden leeftijd kwam, werd hij nieuwsgierigor, om meer zekerheid omtrent zijne afkomst te vernemen. De vrouw van den smid had zorgvuldig de klee deren en de sieraden der boerin bewaard, even zoo het kleine gebedenboek, dat zij bij zich droeg en dat in de Eransche taal geschreven was. En hierop had Louis al zijne aandacht gevestigd. Op het eerste blad stond met sierlijke letters, die half door het zeewater waren uitge- het optreden van het nieuwe Servische Ministerie hebben plaats gehad. Men spreekt van een veertigtal personen, die verdwenen zouden zijn. De Standard verneemt uit Pest, dat er te Turn-Severin een aantal Russen en Bulgaren in hechtenis genomen zijn, onder beschuldiging vau deelneming aan samen zwering tegen de Bulgaarsche Regeering. Aan hetzelfde blad wordt uit Oonstan- tiuopel gemeld, dat de Porte het voornemen om aan de mogendheden een rondschrijven over Bulgarije te richten, heeft laten varen. Het Journal de St. Petersbourg zegt, naar aanleiding van het vertrek van deu Prins Van Coburg, dat Rusland zijne meening omtrent de onwettigheid vau de keuze der Sobranje niet wijzigen kan, terwijl de mo gendheden en de Porte het besluit van den Prins, wegens die onwettigheid, ook niet zouden kunnen billijken. Het Journal ziet in 's Prinsen vertrek een bedroevend inci dent, meer meent, dat de verdere ontwik keling der gebeurtenissen moet afgewacht worden. De JVowaje Wremja is van meening, dat de Prins niet laog in Bulgarije zal kunnen blijven. De Grasdanin acht het hoogst ge- wenacht, dat Rusland zich outhoude van eiken stap ten voor- of ten uadeele van den Prins Van Coburg. De Wiener Medic. Wochenschrift deelt mede, dat de hoogleeraren der Russische universiteit te Dorpat allen hun ontslag hebben gevraagd, in antwoord op het Kei zerlijk bevel om in het vervolg hunne col leges in de Russische taal te geven. Mits dien is de invoering van den bedoelden maatregel thans 3 jaren verdaagd. Nu de cholera te Napels verschenen is, heeft de Prefect alle feesten en optoch ten op den openbaren weg in de geheele Provincie Napels verboden. De lijd bespreekt de particuliere spaarbanken ett is hrt geheel eens mat het betoog van mr. A. KerJijk, in het S. W., dat een gedeelte van het reservefonds nimmer aan anderen dau aan de inleggers mag ten goede komen; slechts wenscht hij dit nog strenger door te voeren. Wilde mr. Kerdijk met bedoelde gelden volks bibliotheken, onderwijs-inrichtingeD, die eene leemte aanvullen in de opleiding der kinderen uit de lagere volksklassen, in het leven roepen, gronden koopeu om dio tegen geringen prijs in kleine perceeltjes als moestuintjes te verpachten aan werkmauegezinne», arbeiderswoningen bouwen en er de kosten van wedstrijden tusschen hand- werkslitden uit bestrijden, kinderspeeltuinen in richten, enz., De Tijd meent, dat ook zij, die geen eeut aan de spaarbank van het Nut hebben toevertrouwd, even gotd gebruik kunnen maken van die moes- en speeltuiutjes, van die volksbibliotheek enz. als de inleggers. Dit acht het blad niet billijk. De besten ouder de werklieden sparen dan voor anderen, die wellicht uiel gespaard hebben, omdat zij zorgeloos leefden en hun werkloon wischt, den naam Jeanne Voutier en daaronder nog eenige woorden in het Fransch, die niemand kon verstaan. Jaren verliepen en Louis hielp mede in de smidse, doch vergezelde ook nog wel eens Ro land, den eenig overgebleven zoon van Klaas, een jorgmensch van twintig jaren, wanneer deze vertrok om met andereu ter haringvangst te gaan. Zulke kleine zeereisjes waren deu knaap hoogst welkom; och, hoe gaarne zou hij nog ver der gestevend hebben, steeds verder, tot aan de witte kusten van Frankrijk; zouden daar nog menschen wonen, met wie hij verwant was? Doch aan de twee oude lui in de smidse stond een groot onheil te wachten. Op een uacht ontstond er een vreeselijk onweer, zooals er nog geen gewoed had, sedert die dagen, dat het Frausche postschip was vergaan. Op de dijken klampten de beangstigde vrouwen zich aan elkander vast en sperden hare oogen open, of zij in de dui sternis geen der booten ontwaren; 's morgeus was het zoo mooi weer geweest, dat vele man nen het ruime sop kozen, onder welke Roland, de zoon vau den smid. Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 1