Bijvoegsel behoorende bij de NIEUWE van Zondag 14 Augustus 1887. Eigen Hulp. Door de vereeuiging Eigen Hulp treden de Haagsche ambtenaren als winkeliers op en doen den koopmansstand eene deloyale concurrentie aan. Hiermede niet tevreden bestellen, ofschoon zij dan alles contant moeten betalen, deze wonderlijke patriot ten zooveel mogelijk uit bet buiteulaud. Zij concurreeren, alsof hun ambt dat zoo me debracht, met den winkelstand, de groot handelaars en de industriëelen. »Niet slechts, zoo schrijft de Haagsche correspondent der Arnh. Ct., dat meubelen en weelde-arti- kelen bijna in den regel uit Parijs of Wee- neu ontboden worden door de lieden van fortuin, die beweren dat de Nederlandsche industrieel de gave van goeden smaak en kunstzin geheel mist, waardoor een wèl ge stoffeerd salon zoo aantrekkelijk kan ge maakt worden, maar modewareu, linnen goed, kinder-, dames-, heerenkleedingstuk- kon van eiken aard worden iu steeds groo- ter wordende pakken uit Brussel, Parijs, Berlijn en Londen naar Den Haag ge voerd, waar, naar 't zeggen der importeurs, de winkeliers en kleedermakers de activiteit en kennis missen om die artikelen tegen eenigszins concurreerende prijzen te le veren.* Met deze patriotten nogal instemmen de laat de Haagsche briefschrijver er op volgen: Wanneer da neringdoenden nu querelles d'Allemand op touw zetten, gelijk bij de verkiezing, dan kau daarvau een gevolg zijn het voet geven aan eene verdere op drijving van het voor hen reeds zoo nadee- lig stelsel, zoodat de ondergang van den Haagscheu wiukelstaud er slechts door ver haast wordt.* Die oudergang is dus, in zijn oog, slechts eene quaestie van tijd. Zoo pessimistisch ziju wij niet. De haudel en nijverheid be hoeven zich dit dreigement niet aau te trekken. De meerderheid in den lande be staat nog niet uit ambtenaren. Zij zouden het dan ook niet kunnen volhouden; want dan zoudeu zij, de ambtenaren, bezoldigd worden met de belastingen, die zij zelf op gebracht hadden. Zooals wij zeiden is red ding door bezuiniging eene leuze, die kan toegepast worden op het personeel onzer ambtenaren. Deze leveren ook zoo goed koop niöt, al behoeven zij nooit naar hun geld te wachten. Zoo wordt o. a. vooi het aanhouden der registers vau den burger- lijkeu stand, vroeger kosteloos door de be dienaren der onderscheidene kerkgenoot schappen verricht, eene aanzienlijke som jaarlijks op de geineentebegrootiug uitge trokken. De doop- en trouwboeken en de overlijdens-registers, door de^Geestelijkheid nauwkeurig bijgehouden, zijn evengoed te raadplegen als de registers ten gemeente huize. Er zijn nog wel andere gemeente ambtenaren, die misschien niet onmisbaar zijn, wanneer 't er op aan kwame eeusfliuk te bezuinigen. Er zijn rijksambtenaren, quasi werkzaam aau werken, die niet eens verricht worden. Eu ook al laat men hen iu betrekking, al benoemt men nieuwe, al brengt men niet twee of drie weinig ar beid vereischende, echte Haagsche ambten onder een hoofd, op de bezoldigingen valt altoos te bezuinigen. Niet dat wjj zulk een bezuinigingswoede patrocinieeren, maar die reactie zou kunnen volgen op de actie, dooi den correspondent der Arnhemsche aanbe volen. De winkeliers kunnen zonder de ambtenaren, de ambtenaren kunnen niet zonder de winkeliers een goed bestaan heb ben. Amerika kent de revolutiën iu de ofB- ciëele wereld. Dus niet te bond, mannen van Eigen Hulp; als redding door bezuini ging het wachtwoord wordt, dan zult gij u zeiven niet kunnen helpen. (De Gelderlander.) Domela Nieuwenhuis. Nu de man zelf achter slot en grendel zit, nu de socialisten zich kalm en bedaard houden, hebben andere mannen, mannen van de Unie en dr. Pierson het noodig ge oordeeld de gemoederen te brengen ter gunste van Domela Nieuwenhuis. Er wordt eene be weging en een misbaar gemaakt als gold het eene verdrukte onnoozelheid, eene ver moorde onschuld. Het fraaist van alles is, dat de man zelf van geen gratie wil weten. Wel een bewijs, dat hij in de meeuing verkeert een martelaar te wezen van de goede zaak. Iets wat niet een enkel zijuer voorstanders of verdedigers heeft beweerd of zal durven beweren. Eu waarom dan al dat lawaai? Ook de bezadigden in den lande schijnen nu en dan behoefte te hebben aan een opstootje. Want ieder kon op ziju vijf X

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 5