NIEUWE Donderdag 18 Augustus 1887. 12de Jaargang. Wenken. BUITENLAND^ V#. 1136. 3) De Pleegzoon. lilRLEIHSdHE COMAIT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor liet Buitenland 1,50 Afüinderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. A.GITE MA K05 AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels 30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentie n worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KUPPEE8 1AURET. ii. (Slot.) De tweede weuk, dien wij uit de gevoerde beraadslagingen over de Grondwetsvoor stellen willen afleiden, betreft de onderwijs zaak. Onuoodig is het te verzekeren, dat vrij met de grootste belangstelling het debat over de quaestie van het lager onderwijs, in de Tweede en Eerste Kamer gevoerd, hebbeu gevolgd. Getrouw aan het voorop gezette standpunt om geen partij te kiezen tusschen de uiteenloopende middelen, welke door onze politieke vrienden worden gebe zigd of aangeprezen om het door alle ge wilde doel (en daarin ligt de eenheid) te bereiken, zullen wij geen beschouwingen leveren, maar enkel feiten releveeren. Verleden jaar had de rechterzijde een eigeu positief voorstel. De Regeering stelde er een minder positief niet tegenover, maar naast, en de rechterzijde wilde er niet vau weten; zij handhaafde althans haar eigen ontwerp. Op dat niet-ondersteunen door de rech terzijde van de Regeeringsvoordracht spe culeerde een deel der liberalen. Het toonde zich bereid het voorstel der Regeering aan te nemen, als het werd gewijzigd. De ver plichte schoolgeldheffing werd er uitgelicht. Toen stemde de rechterzijde tegen. De hou ding der rechterzijde werd uitgelegd als eeue »(O?)-jU0ssMW!!<s-staatkuude. Geheel het land werd opgezweept tegen de »dwarsdrijvende clericalen. Eene nieuwe Kamer kwam. De Regee ring diende wederom de Grondwetsvoor- drachteu iu, doch ditmaal behoorde daar- ouder niet eene wijziging van artikel 194. Volgens den Minister Heemskerk had de Regeering nu genoeg van de onderwijszaak. De rechterzijde moest thans zelf maar eens komen met een wijzigingsontwerp. Iu ge lijken zin lieten vele liberalen zich uit. Dr. Schaepmau volgde dien weuk. Hjj kwam met een voorstel voor den dag. Zijne operatie op het onderwijsgebied, werd door hem voor eigeu risico gedaan. Ziju ontwerp was niet de vrucht van partij-overleg. Al lergewichtigst was de bepaling, in zijne voordracht opgenomen, naar welke aan de bizoudere scholen voor on- en minver mogenden subsidie uit de openbare kassen moest worden verstrekt. Zulk eene concessie aan de vrije school, die ging natuurlijk den heeren liberalen te ver. Het voorstel zou dan zeker ook zijn verworpen, als niet de heer Vos de Wael eene reddingsplank had uitgestoken. Laatst genoemde Afgevaardigde diende een amen dement in, waarbij de meest ingrijpende paragrafen uit het voorstel-Schaepman wer den genomen. Er bleef niet veel meer over, dan de vrijheid van den gewonen wetge ver om alles, betrekkelijk het lager on derwijs, te regelen gelijk hij dat ver langde. Door de hulp van zeven liberalen ver- F E U 1 L L E TO N. Vervolg.) De eerste diepgevoelde smart, die Louis leerde kennen, was het onbeschrijfelijk wee, dat op het gelaat zijner pleegmoeder stoi d, toen boot voor boot de haven inzeilde, slechts die niet, waarop haar zoon was. Roland was haar jongsie kind, het laatste, dat de dood haar nog gespaard had; vóór enkele uren had zij hem in volle gezond heid en kracht zien vertrekken en thans maakte zich de angst van haar meester, dat zij hem wellicht nooit meer mocht wederzien. Hare vrees was temeer gerechtvaardigd, toen den volgenden morgen zijn vaartuig aankwam, de kiel naar boven; er bestoud geen twijfel meer over het lot, dat den jongen visscher had getroffen. Zijne moeder overleefde hem niet laug; als zij den slag ook met lijdzaamheid en geduld droeg, nam de Heer toch de zwaarbeproefde vrouw tot zich iu de eouwige woonplaats van den vrede. De arme oude smid was door dit leed zeer ter nedergeslagen; doch vond een grooten troost wierf het gewijzigde voorstel-Schaepmau eene meerderheid. Het kwam in de Eerste Kamer. De gtoote meerderheid der leden van dat Staatscollege wilde echter van het voorstel-Schaepman niets weten.De bedaagde liberalen vonden het wel wat kras, dat de gewone wetgever zoo maar zou kunnen doen, hetgeen hij wilde. Wel hadden die zelfde heereu bet goedgekeurd, dat de ge wone wetgever het kiesrecht| zal regelen, zooals hij dat verlangde, en nu zou men zeggen, dat diezelfde gewone wetgever ook het ouderwijs zou kuuneu inrichten naar zijn beste weten, maar de uitverkoreueu uit de hoogst aaugeslageuen dachten anders. Tevergeels was er een hunner (de heer Pijn appel), uie de leden der Eerste Kamer trachtte te bewegen om zich niet al te par tijdig te betoonen. Zijne stam bleef die eens roependen iu de woestijn. Het versteende liberalisme der Eerste Kamer deinsde er niet voor terug, de zeer beseheiden voor dracht af te wijzen. Die verwerping haudhaaft den toestand op onderwijsgebied, die thans bestaat. Hier komen wij nu tot den weuk, welken wij aan dat verhaal der feiten outleeueu. Sedert jaren wordt de strijd gevoerd over het be vredigen der wenschen van die duizenden bij duizenden Nederlanders, die geen vrede hebben met de vigeereude onderwijswet. Die wet is trouwens zoo tiranniek mo gelijk. De heer Kappeyue heeft daarin waarlijk een koopje aan het niet-liberaal Nederland geleverd. Reeds voor dat die wet werd ingevoerd, werden er van de zijde onzer politieke geestverwanten pogingen beproefd, teneinde op grond van het bestaande Grond wetsartikel, eenige voordeelen voor het vrije ouderwijs te bedingen. Onder die leden der Tweede Kamer, welke zich iu die richting met volharding bewo gen, nam het oud-lid der volksvertegen woordiging, de heer Heijdenrijck, thans lid vau deu Raad vau .State, eeue eereplaats iu. Hij verklaarde, dat men moest begin nen om met kleine concessiëu tevreden te zijn. Met die uitdrukking werd door velen in dertijd de spot gedreven. Toen leefde men al iu de dagen, waarin door vele auti-li- beralen de leus werd aangeheven: alles of niets; men wilde zijn vollen onderwijs-eisch hebben, of men wilde maar blijven in den ongelukkigeu toestand, waarin men zicb bevond. Welnu, de kleine concessiën door deu beer Heydeurijck verlangd, bleven achterwege. Hij werd in zijn streven niet voldoende gesteund. Wat leert nu echter de uitkomst. Dat de heer Eeydenrijck volkomen gelijk had en dat men thansnadat vele jaren vruchte loos voor het onbereikbare is gestredentot het programma-TIeydenrijck moet terug keer en. De heer Heydeurijck is eeu echt vader landslievend man; bij heeft de genoegdoe ning dus niet geweuscht, welke hem ten deel valt. Wij betreuren het echter zeer, aan Louis, die du oud genoeg was, om hem bij- testaau, en die hem al zijne liefde en zorg, aan hem besteed, drie dubbel vergold. Klaas Hijs- wijk kon thans in deze droevige dagen vlijtiger en met meer geloof dan vroeger zich laven aan de eenige Bron waaruit kracht en troost te putten is en de goede God verkwikte ook weder met Zijn licht en Zijn vrede deu ouden, eenzaam geworden man. Klaas Rijswijk was een vroom man, die zijn heilig geloof lief had, eu het was ziju innigste wensch, dat Louis ook eeu gtloovige Christen zoude worden. De oude trouwe pleegvader las hem daarom dikwijls uit de levens der Heiligen voor en verrichtte dagelijks met hem knielend het morgen- en avondgebed en was het mogelijk, dan woonden zij samen ook de heilige Mis bij. Op eeu avond, dat beiden het gewone avond gebed deden, hoorden zij iemand met rassche schreden de huisdeur naderen. Louis opende en vóór hem stoud een postillon, die naar een wageti wees, waarbij rich eene meuigte dorps bewoners verdrongen, van welke eenigen de reizigers behulpzaam waren bij het uitstappen. „Woont hier Klaas Rijswijk?" vroeg de postil lon. //Kan hij niet even komen en zien, wat mijn dat hij niet in staat is om in de Tweede Kamer persoonlijk de denkbeelden te ver dedigen, welke hem teu aanzien van het lager onderwijs bezielen. Zijue idealen, no pens dat onderwijs, zweven niet hoog, maar zijn juist daarom voor verwezenlijking vatbaar. De Fransche bladen vestigen nu ook hunne aandacht op de wijze, waarop de troonopvolging in_Luxemburg is geregeld. Zij sprekeu vrij eenstemmig deu wensch uit, dat het Groot-Hertogdom öf bij Neder land of bij België worde gevoegd. Eeu Duitsch Vorst, zeggeu zij tamelijk stout, kan Fraukrijk op deu Luxemburgsehen troon niet »dulden. Dat de Hertog van Nassau oude rechten op dien troon kan laten gelden, schijnt bij de Frauschen niet in aanmerking te komen. De Parijsche Observateur meldt, dat Prins Ferdinand (die Katholiek is) de bemidde ling van Z. H. deu Paus zou hebben iu- geroepeu om met Rusland tot eene schikking te geraken. Turkije moet eeu poos geleden ook iets dergelijks hebben voorgesteld, 't Be wijst in elk geval weer welk hoog aan zien Z. H. deu Paus geniet in staatkun dige eu diplomatieke kringen. Generaal Ferron, De Fransche Minister van Oorlog, heeft Vrijdag te Fontainebleau eene redevoering gehouden over de militaire ontwikkeling van het Fransche leger iu de laatste jaren. Deze redevoering steekt door bedaardheid en degelijkheid gunstig af bij de roerige ontboezemingen van ziju voorganger, eu maakt allerwege, ook in het buitenlaud, eeu guustigen indruk. Eeue bijdrage tot de kennis van hetgeen met algemeen stemrecht wordt beoogd, geeft een der redacteurs van het Sociaal Weekblad door de mededeeling van het volgende feit: Te Belleville, de befaamde wijk vau Fraukrijks hoofdstad, woonden wij, niet lang geleden, eeue kiezersvergadering bij, die schier uitsluitend uit arbeiders bestond. Anarchisten eu sociaal-democraten waren er aan het woord, en wie het heftigst sprak werd het luidst toegejuicht. Alleu spoorden hunne toehoorders aan tot ij verige deelneming aan het verkieziugswerk, maar enkel als eeu middel om propaganda te maken voor revolutiounaire denkbeelden. Eerst dan«, zoo riep er één, eu een storm van bijvals betuigingen was zijn loon, »eerst dan zal de dag onzer vrijmaking gloren, als wij ons stembiljet gebruiken als prop voor onze geweren Frankrijk is met Eugeland overeengeko men dat jaarlijks 250,000 L. St. uit de in komsten van Egypte voortaan zullen aan gewend worden tot gedeeltelijke opheffing der heeredieusteu. De Rogeering vau Egypte zal deze overeenkomst aan de goedkeuring der mogendheden onderwerpen. Aan de Standard wordt uit Tirnova bruin deert? Ik geloof dat het paard den kol der heeft." Klaas ging met den man naar de plaats waar de dorpelingen intusscheu in grooten getale wa ren toegestroomd; hij ontdeed het angstig sid derende paard van het tuig en maakte zich ge reed bet eene aderlating te doen ondergaan. De reizigers waren Frauschen, een heer en eene dame, deze laatste was nog jong en bezat aanminnige gelaatstrekken, doch de sporen vnu een diep leedgevoel kou men ook duidelijk on onderscheiden; vermoeid van de reis en door dit ongeval verschrikt, leunde zij bleek eu machte loos op den arm van haren gemaal. Zij zag er zoo treurig uit, dat Louis haast de oogen niet van haar kon afwenden; in 't einde waagde hij het haar aan te spreken. „De smidse is op korten afstand van hier, doet ons het genoegen binnen te gaan om wat uitterusten?" De heer wierp een blik op de zwakke vrouw, en zeide in het Fransch: „Gij zijt erg afgemat, de reis is te zwaar voor u geweest'*; hij sloeg ziju arm om haar middel eu leidde haar zachtjens naar de smidse, waar heen Louis hun den weg wees. Daar op een lagen stoel bij het raam nam zij plaats; haar geseind, dat door Engeland, Oostenrijk en Italië eene identieke nota tot de Porte ge richt is, keDnis gevende, zij de verkiezing van den Prins van Coburg erkennen. Jl. Maandag iu den ochtend is er te Tir nova in de kathedraal een Te Deum ge zongen, waarna de eedsaflegging plaats heeft gehad. De Regenten en Ministers wachtten den Prins op, die per rijtuig aan kwam, gevolgd door een talrijken stoet. De menigte, die voor de kathedraal samen gepakt stond, hief luide toejuichingen aan. N adat de Geestelijkheid het Te Deum ge zongen had, begaf men zich naar de zittings zaal der Sobranjein het paleis nabij de kathedraal. De vergadering juichte met geestdrift deu Prins toe, die eene estrade beklom, omringd door Stambuloff en Stoï- lofï, leden der Regeering en officieren van zijn gevolg. Na eene toespraak van den Exarch legde de Prins den eed af en on- derteekende de akte van eedsaflegging, welke door Stambuloff werd gecontrasigneerd. Stoï- loff las daarop aan de vergadering 's Prin sen proclamatie voor, welke langdurig werd toegejuicht. Na een: leve de Bulgaarsche natie! door den Prins aangeven, was de plechtigheid afgeloopen. Na de aankomst van den Piins van Co- burg hebben de Regenten eu de Ministers gemeend hun ontslag te moeten indienen. Tot dusver heeft men van Tirnova geen bericht omtrent de vorming van een nieuw Ministerie. Door het garnizoen te Sofia is de eed van trouw aan den Yorst afgelegd, en door de officieren en soldaten een pro tocol daarvan ouderteekend. Uit Sofia verneemt men, dat Riza Bey bij zijn vertrek den Bulgaarschen Regenten verklaard heeft, dat zijne terugroeping geene staatkundige beteekeuis heeft, daar hij een voudig met verlof vertrekt; maar dat de Porte zijn opvolger de instructie heeft gegeven, Sofia onmiddellijk te verlaten, in dien de Sobranje Prins Ferninand mocht uitroepen als Vorst over een vereenigd Bul garije. Te Warschau is aan de Duitschers, die daar handel drijven, aangezegd, dat zij zielig met lo. Januari uit hunne zaken moe ten terug trekken. De Sultan vau Turkije heeft eene nieuwe ridderorde gesticht, lintiaz genaamd. De zeer fraaie eu kostbare versierselen zijn aan al de Europeesche Vorsten gezonden. Een telegram uit Durbau aan de Ti mes bericht, dat de Portugeezen zich ge reedmaken om de zuidzijde van de Delagoa- baai door eene militaire macht te bezetten, en dat het gevolg daarvan zal zijn, dat de Portugeesche heerschappij over Amatonga- laud zal worden ingevoerd. In verband daarmede wenschen de Engelsche bladen, dat onmiddellijk order worde gegeven aan deu Gouverneur van Natal, om te procla- meeren, dat dit gebied onder Britsch pro tectoraat is. echtgenoot rolde de reismantel samen en legde hem op de vensterbank om de vermoeide tot steun voor het hoofd te dienen, daarop fluisterde hij haar eenige bemoedigende woorden toe, be loofde spoedig terug te komen en verliet de smidse om naar het paard te gaan zien. Toen de man uit was sloot de vreemdelinge de oogen en Louis zag, hoe de zoo lang verkropte tranen onder de gesloten wimpers kwamen en over hare wangen rolden; en hoewel hij gewoon was smart en leed te verduren, werd hij bij het zien dezer tranen tot in het diepste zijner ziel geroerd. Het kwam hem voor, als had bij voor langen tijd deze vrouw in eeu droom gezien; met stomme verbazing staarde hij haar aan en als door een inner- lijken aandrang getrokken, waarvan hij zich geene rekenschap geven kon, trad hij naderbij en streelde met zijn ruwen, kleinen vinger de blanke hand, die met juweeleu en ringen ver sierd was en bewegingloos neerhing. De dame sloeg de oogen open en staarde verbaasd op den vrijpos- tigeu knaap; er lag iets in deu ernstigen blik zijner donkere oogen, dat haar hevig ontroerde en haar tranenloop stuitte. Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 1