BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. zijn melkwit van tranen. In het begin van dit jaar heeft zich deze ziekte op uitgebreide schaal ook in Jeverland (Oldenburg) voorgedaan. Er is te Parijs eene vereeniging gesticht, met het doel de restaurateurs en loge menthouders te dwingen,huuue gasten vleesch naar het gewicht te leveren. De prijzen op de spijskaart zeggen de oprichters, zijn doorgaans hoog genoeg berekend. Wie een broodje koopt, dat het be paalde gewicht niet heeft, kan bij den rechter verhaal zoeken, maar wie een veel te kleinen biefstuk krijgt, kan daar niets aan doen. Hun doel is, daarin verandering te brengen. De ver eeniging telt reeds 12,000 leden. Als middel om de rupsen te ver drijven, heeft men met de beste uitkomsten het navolgende toegepast: Eerst begiet men den boom van onder tot boven met Water en daarna strooit men daarover droge asch. Des anderen daags kan men de rupsen onder den boom op den grond vinden, natuurlijk dood. Met het oog op het in denlaatsten tijd in Tilburg veelvuldig voorkomen van bran den, voornamelijk in fabrieken, zijn op de meeste dezer inrichtingen maatregelen tegen brandgevaar genomen. Een uur voor het ophouden der werk zaamheden mag niet meer gerookt worden, wat op fabrieken vau katoenen stoffen nooit was ge oorloofd. Ook hebben vele fabrikanten hunne werklieden bij beurten tot wakers aangesteld; dezen blijven dan een uur na den afloop der werkzaamhedeu op de fabriek om de wacht te houden en tusschenbeide de ronde te doen. Thans is volkomen zekerheid verkregen, dat Amsterdam Dr. Mezger niet zal verliezen. De onderhandelingen met het Sana toriums-Comité te Wiesbaden zijn afgesprongen, en de behandelingen van den beroemden genees heer zullen in het Amstel-Hótel als vroeger worden voortgezet. De volgende circulaire is aan de voornaamste bewoners van het 17de-eeuwsche Marktplein te Amsterdam toegezonden: „Uit Pa rijs komt de vraag tot mij, voor hoeveel, na afloop der tentoonstelling, de gebouwen van het Marktplein allen te zamen te koop zijn. Naar aanleiding daarvan neem ik de vrijheid u te ver zoeken mij te willen mededeeleo: lo. of u bereid zijt het gebouw, waarin gevestigd isna afloop der tentoonstelling te verkoopen; 2o. zoo ja, tot welken prijs; 3o. of u wellicht aan den verkoop eenige conditiën weuscht te verbinden. Uw geëerd antwoord te gemoet ziende, verblijve Hoogachtend, Uw Dw. Dienaar, (get.) Bergsma Voorzitter." Verschillende bewoners zullen van dat aanbod geen gebruik maken, daar hunne huisjes reeds voor andere doeleinden zijn bestemd. dagen hadden andere rijke ingezetenen der stad, zijne edelmoedigheid vernemende, insgelijks 20000 dollar onder elkander gecollecteerd, welke zij de Zusters aanboden, die nu met ruime middelen haar gesticht kunnen bouwen. Eene rariteit. Goes bezitgecn enke len deurwaarder! Een landbouwer te Grauwend ij k ontwaarde ia een zijner ooren^een vreeselijk ge- kriel, dat, zooals spoedig bleek, veroorzaakt werd door dezelfde maden als waarvan de schapen thans zooveel te lijden hebben. De naastbijzijude geneesheer wist 25 dezer dieren door spuiten uit het oor te verwijderen. Den volgenden dag gevoelde hij weder „leven" in zijn hoofd, waarop men naar een professor te Groningen ging, die het oor geheel zuiverde. De patiënt moet thans aan dat oor doof geworden zijn; hij herinnert zich, dat eene vlieg, die hem, op het veld zijnde, in het oor wilde kruipen door hem is doodgedrukt. Wellicht was deze juist voorzien van rijpe eieren, welke nu iu het oor terecht kwamen, waaruit zich de maden na 4 of 5 dagen ont wikkelden. Een raadsel. In een weekblad ver- dwaalde onlangs onder de rubriek „raadsels" een hedendaagsch sonnet. Niet minder dan 64, zegge: vier-eu-zeslig brieven kwamen daarop iu, met verzoek om opheldering: waarom de, met zooveel moeite verkregen oplossing niet was ge plaatst. Dezer dagen overleed te Londen een heelkundige, Hutton genaamd, die nooit eenig boek bestudeerd had, maar die zieh, door zijne talrijke gelukkige genezingen veel naam verwierf vooral onder jacht- en sport-liefhebbers. Hut ton genas voornamelijk door wrijven en knijpen, en had die kunst, welke in zijne familie van va der op zoon overging, alleen door de praclijk geleerd. Men verhaalt wonderen van Hutton 's practische bekwaamheid. Zoo moet hij o. a. den millionnair George Moore genezen hebben van eene schonderontwrichting, welke verscheidene geleerden van naam drie jaren te vergeefs be handelden. Een inzender verhaalt in de Amst. Gt. het volgende: Een broodbakker te Amster dam bestelde een paar rondreisbiljetteu voor een bedrag van circa 105, welke door den beambte der spoorweg-maatschappij werdeu bezorgd, en die, het geld daarvoor ontvangende, toen hij reeds op straat was, bemerkte, dat hij in plaats van eer. bankbiljet van f 100, er een van i 000 had ontvangen. Natuurlijk herstelde hij dadelijk de vergissing door den bakker het te Veel be taalde terug te brengen. En waarmede betoonde de bakker zijne erkentelijkheid? Wel, door den beambte een... krentenbol te sturen! De Tijd schrijft over de eventucele Luxem- burgsche Troonopvolging. Daaromtrent bestaat geenerlei onzekerheid hoegenaamd. Aangezien met Z. M. Willem III de mannelijke nakomeling schap der jongere of Ottonische lijn van bet Huis Nassau uitsterft, treedt in de plaats van de jongere, de oudere lijn van Walram, thans vertegenwoordigd door den vroeger regeerenden Hertog van Nassau Adolf en diens eenigen zoon Willem Alexander. Zelf3 voor gebruikmaking van macht boven recht zou in dit geval niet behoe ven gevreesd te worden: Adolf van Nassau, wiens dochter is gehuwd met den Erfprins van Baden, kleinzoon van den Keizer van Duitschland, is volstrekt niet meer te beschouwen als een vijand van Pruisen; bovendien is Luxemburg sedert 1867 een zelfstandige, neutrale Staat, evenals België, met weikeu Duitschland alleen als lid van het Tolverbond nauwer oetrekkingen heeft dan met de overige omliggende Rijken. Luxemburg bezit ook geen strategische waarde van betee- kenis meer en beschikt niet over eenige noe menswaardige krijgsmacht. Europa kan dus slechts verlangen de bestaande toestanden zooveel mogelijk onveranderd te hand haven en Luxemburg een neutralen en onafban- kelijken Staat te doen blijven. Luxemburg-zelf heeft er nog 't meeste belang bij, zijue tegen woordige positie te behouden, die ouder de re geering van OraDj'e hoogst voorspoedig is geworden. Dit zat zeker ook de Luxemburgers tot diepen weemoed stemmen, wanneer het oogeu- blik zij 't nog verre af! zal gekomen zijn, waarop de laatste afstammeling uit het Door luchtige Huis heu zal verlaten. En ook de Ne derlanders zullen dieper nog gevoelen de fierheid waarmee zij altijd getuigen zijn geweest van de genegenheid, welke onze Koningen en onze be treurde Prins Hendrik zich iu Luxemburg wisten te verwerven, en van den bloei en de weivaart welke zich onder hunne leiding in dien Staat ontwikkelden. Maar in het onvermijdelijke zal men zich moeten schikkenmoeielijkheden van internationalen aard zullen er noch voor Luxemburg noch voor Nederland uit kunnen voortvloeien. De wetteu van 10 Augustus jl. tot het in overweging nemen van voorstellen van verande ring in de hoofdstukkeu IV, V, VII, VIII en IX der Grondwet, ziju opgenomen in de St. Gt. No. 190. De R. K. Centrale Kiesvereeniging te Hilversum heett, na het bestuur van den Ne- derlandscheu Bond te hebben geraadpleegd, tot candidaat gesteld voor de aanstaande Kamer verkiezing het aftredend lid Mr. Th. P. baron Mackay. Uit 's Gravenhage bericht men dat de ontbindiug van de beide Kamers der Stateu- Generaal zal geschieden op den sluitingsdag, 17 Augustus. Voor de algemeene verkiezingen der Tweede Kamer is thans bepaald Donderdag 1 September en voor de Eerste Kamer 8 September. De opening van de nieuwe zitting zal Maan dag 19 September plaats hebben. Een paar vreemde kooplieden bo- den te Bergen-op-Zoom aan eene oude juffrouw verschillende manufacturen te koop aan. De juf frouw had echter geeu kooplust. De heeren had den geldgebrek, en beproefden toen haar tot eene leening over te halen. Het succes was groot. Zij leenden van haar eene som van ƒ50, onder be ding van terugbetaling deuzelfden dag met ƒ10 winst. Om haar vertrouwen iu te boezemen, wal het richtig ontvangen der winst betrof, boden de kooplieden haar aan, de winst reeds terstond te betalen, zoodat de vrouw slechts ƒ40 behoefde te geven. Dom genoeg, liep de oude juffrouw er in. De kooplui hebben nog niets vau zich laten hooren. De internationale bakker ij- ten toonstelling is te Dresden geopend, in tegenwoor digheid van HH. MM. den Koning en de Ko ningin. Uit Nederland is veel ingezonden. Geene streek, schrijft men, uit de Belgische gemeente Rochefort, heeft meer over droogte te klagen dan de onze. De rivier is uit gedroogd, de hoornen verliezen hun gebladerte, de oogst staat als verbrand te velde en ds oudste menscheu herinneren zich niet, ooit zulk eene droogte te hebben bijgewoond. De heeren Bloemendaal Laan, te Wormerveer, hebben een flink fonds ingesteld om uit de rente daarvan hunne werklieden te kunnen ondersteunen. Bij een hevige n brand te Mainz, in de nieuwe stad, waardoor vele geziuneu van hun onderkomen werdeu beroofd, werd een klein kind door een der aankomende spuiten overreden. Later werd de ballon van het militair luchtschip door de vlammen bedreigd. Eenige soldaten en een Beiersch officier beproefden hem in veiligheid te brengen. Terwijl zij daarmee bezig waren, werd de ballon door een luchtstroom meegevoerd en omhoog gedreven. De soldaten sprongen er uit, maar de officier bleef met een zijner sporen iu het net hangen. Toen de ballon kort daarna tegen een telegraafpaal stiet, viel de ongelukkige zich het hoofd op de straatsteeuen te pletter. Het gemeentebestuur van Gro ningen zal niet minder dan 112 stadmeiers te Pekela c. a. en 218 erfpachters en huurders te Stadskanaal c. a. wegens niet betaling van land en heemheer gerechtelijk doen vervolgen. In het Oosten van Drente tornt thans eene vreemde ziekte onder de schapen voor, welke de meeste boeren niet keuuen. De schapen worden ul. gedeeltelijk of geheel blind. De oogen Uit St. Petersburg wordt gemeld dat de Czaar zich tegenwoordig te Gatschina onledig houdt met het geven van pianoles aan zijn dochtertje. De kleine maakt uitstekende vor deringen en verheugt zich waarschijulijk teD zeerste over de danslustige neigingen van haren doorluchtigeu meester. De Czaar kan geen klas sieke muziek verdragen en tracht in zijn doch tertje sympathie voor dansmuziek aan te kweeken. Het gebeurt niet zelden, dat Alexander III zich niet kan bedwingen om op de maat van den „Schöuen blauen Donau" te gaan walsen. De Keizerin is overgelukkig door de vroolijke stemming van haren gemaal en oefent het Prin sesje somtijds uren lang, opdat papa geen moeite hebben zal. Grootvorstin Xenia is tegenwoordig aan den „Schenbroiier Walser" bezig en wordt g prikkeld door de belofte van een armband, wanneer zij het stukje spoedig en vlug kan afspelen. Misschien komen deze nieuwtjes wel uit dezelfde vertrouwbare bronnen, die den Czaar dagelijks uren aan het visschen doen wijden. Tot heden zijn teScheveningen aangekomen 4453 badgasten en 452 dienstboden, tegen 4329 badgasten en 634 dienstboden in 1886. Te Zandvoort zijn bijna alle hotels geheel vol en het kost moeite bij particulieren terstond onderkomen te vinden. De vrouw van een kleermaker in Den Haag zoo vertelt de Haagsche Ct. werd gisteren-morgen niet weinig verschrikt, toen zij uit de kamer, waar haar man gewoon was te werken, een luid schreeuwen vernam. Zij spoedde zich onmiddellijk daarheen en zag toen haar echtgenoot in eene wonderlijke houding boven op de snijtafel zitten. Deze had den heer Schilly, den „dislocateur", in de //Seinpost" ge zien en hem een en ander na willen doen. Hij had het daarin zoover gebracht, dat het rechter been,reeds achter in den nek lag, doch kou het toen het niet meer op zijue plaats terugbrengen. Hoe meer pogingen hij daartoe aanweudde, des te meer werd hij door kramp aangetast, zoodat hij het eindelijk uitschreeuwde en door zijne verwon derde wederhelft uit zijne netelige positie moest verlost worden. Door de rechtbank te Amsterdam werd eergisteren een landlooper voor den veertien den keer naar eene bedslaarskolonie opgezonden. Op de grenzen tusschen de gom. Ealkenburg en het dorp Teschendorf in Pomme- ren, is nabij een bosch een bord bevestigd met de volgende karakteristieke waarschuwing: „Hier mag niet worden gestolen." De graven der h. Martelaren van Gorcum te Brielle werden dezen zomer door ruim 13000 bedevaartgangers bezocht. De bankier Hellman te Los Ange les, in Californië, heeft 20000 dollar aau de Zus ters van liefde, voor de oprichting van een weeshuis te dier stede geschonken. BinneD eenige Drie Russische tijdschriften en vijf dagbladen, die sedert eenige dagen vuile ro mans als feuilletons gaven, hebben last gekregen de voortzetting daarvan te stakeD. Een Weslergo'sche boer meent ont- dekt te hebben, dat hij zijne zwijuen voor de varkensziekte kan behoeden door hun drie malen 's weeks één lood salpeter in het voedsel te geven. Van Zuidbroek zijn een 25tal j e u g- dige landverdediger8 naar hun korps vertrokken, om weder in den wapenhandel te worden ge oefend. Ze namen samen plaats in een waggon voorzien van een noodrem. Dat ding werd natuurlijk bezien, er over gesproken, en het eind van hun lied was, dat het beproefd werd ook en met goed gevolg, want de trein bleef staan. Natuurlijk had niemand het gedaan. De hoofdconducleur wilde bij aankomst van zijue bevoegdheid gebruik maken, om, wanneer de dader niet genoemd werd, den geheelen waggon te doen ontruimen, doch de chef, beducht voor eene „hurrie", zorgde er voor, dat de reiB werd voortgezet. Wordt de dader niet aangewezen, dan zal tegen allen proces-verbaal worden opgemaakt. In zijn werk „Ce q o n mange a Pa ris" vertelt Pierre Delcourt o. a. het volgende: 'e Morgens komen de Parijsche kooplieden in de Halles de aangevoerde kluiten boter keureu; zij doen dat door een metalen staug in de boter te Bteken en die er dan uit te halen met een klein klontje er aan. Dat klontje houden zij een oogen- blik in den mond en spuwen het dan uit. Welnu, hetgeen zij uitspuwen, wordt door een „indus- triëel" met zorg bewaard. Hij laat den vloer op vegen met al het stof en de vuilnis, laat alles smelten en verkoopt dan de boter, die hij aldus verkrijgt, aan de mensehen, die in de open lucht gebakken aardappelen te koop aanbieden! In een der bladen leest mende volgende advertentie: „Bij deze beveel ik miju onfeilbaar middel aan tegen ratten en muizen dat even onschadelijk is voor mensehen als voor dieren." Het Broekerhuis met doolhof, aan den Amstelveenschen weg en de Schinkelvaart gelegen, zal op 19 Sept. a. s. ia „Erascati" te Amsterdam in veiling worden gebracht. Voor het eerst is een schip 's nachts door het Suez-Kanaal gevaren, met be hulp van electrisch licht, dat van zijn voorsteven uitstraalde. Het is een Eransche kruiser, L'Estang, onder bevel van een officier der torpedo-afdeeling. De doorvaart duurde 5 uur, van de Bittere Meren tot Suez. Ter voorkoming van branddoor het heetloopen van assen vao spoorwagens heeft de American automatic fire-alarm-Association te Boston een middel aan de hand gedaan, ul. elke asbus van een thermometer te voorzien, welke bij een bepaalden warmtegraad eene electrische schel, die in den bagagewagen geplaatst wordt, in beweging brengt. Voor dit doel wordt een metaal thermometer aanbevolen. Zondag a. s. kan men te Berlijn den eerenaam van „meesterzwemmer van Duitsch land" verwerven, en den volgenden dag dien van „meesterspriuger". Bij de spiegelgevechten der E n - gelsche vloot, in den laatsten tijd aan de kust gehouden, zijn een aantal schepen onklaar ge raakt. De Collingwood, een pantserschip le klasse, moest telkens gerepareerd worden; Admiraal He- wett had, na verloop van eene week, van zijne 7 schepen nog maar 5 over: 2 torpedobooten werden buiten gevecht gesteld en moesten gerepareerd worden, en een der nieuwste schepen bleek bij het schieten zeer zwak van bouw te zijn. „Wat zou er gebeurd zijn," vraagt de Pall Mall Gaz., als het gevecht ernst was geweest eu hoevele schepen zouden dau bruikbaar zijn gebleken?" Te Renkum werd voor eenigen tijd door Van Z. een stekelvarken gevangen. Of schoon deze dieren zeer schuw zijn, is dit thans zoo mak geworden of het een gewoon huis dier was. V a n d e 253 vrijwilligejagers der Utrechtsche Hoogeschool, die in 1830 uittrokken, zijn er nu nog 48 in leven. De Amerikanen, origineel als ze zijn, hebben eene nieuwe soort prijs bedacht. De jachten Tizania en Bedouin zeilen om „a pint of gold dollars." Een piut is, zooals bekerid is, een bierglas van 1/2 liter inhoud, zoodat de inzet niet gering genoemd kan worden. Kelders. Een goede kelder is in elke huishouding veel waard; jammer maar dat hij in de groote steden tot de zeldzame geriefelijk heden der duur betaalde woningen behoort. De hoofdvereischten zijn, dat de kelder koel en droog is. Het eerste vindt mea nog al eene, maar met de droogheid is het meestal slecht gesteld. Niet zelden is het eohter de schuld van de eigenaars zelveD, dat de kelders vochtig zijn, omdat ,ij niet behoorlijk worden gelucht. Keldervensters moeten allen geopend worden wanneer de buiten lucht kouder dan de binnenlucht is. Want dringt er eene warme lucht in den koeleren kelder, dan koelt zij zich hier af en slaat aan de muren als vochtigheid neder. Een gevolg van die vochtig heid is schimmel en muffe stank, zoodat de kel der voor^het bewaren van eetwaren, ingemaakte vruchten en dergelijke ongeschikt wordt. Men moet hem slechts in koele eu droge nachten luchten, en dan zal men een droge kelder behouden. Is echter de vochtigheid er reeds ingekomen, dan moet men in den kelder eene kist met eenige groote stukken versch gebrande kalk zetten, die de vochtigheid inzuigt. De hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage waarschuwt, dat men op zijne hoede zij bij het aanknoopen van handelsbetrek kingen met Frangois Daniel Bastet, wonende Van Ravesteiiistraat 270 te 's-Gravenhage, die schrijft op advertentiën, waarin iets te koop of ter overneming wordt aangeboden. Te Moscou gaf onlangs een clown in een paardenspel voorstellingen met een geleerd varken. Ouder anderen werd het dier een mandje voorgezet waarin zich gouden, zilveren en pa pieren roebeis heetten te bevinden. Voor de gou den en zilveren munten, toonde het den grootsten eerbied, doch voor het papieren geld trok het voordurend zeer verachtelijk den neus op, tot groot vermaak vau het publiek. De politie kwam er echter weldra bij en 24 uur later werd de grappenmaker met zijn varken over de grenzen gebracht, om daar te kunnen nadenken over zijn vergrijp: beleediging van den papieren roebel. Een der grootste dagbladen van Japan, de Rnmaji Tasski, verschijnt thaus met Romeinsche letters gedrukt. Het nummer, dat iu Europa is aangekomen, beslaat niet minder dan 12 bladzijden advertentiën. Twee dames uit Vlissingen waren Vrijdag, naar de Midd. Ct. meldt, aan het strand te ver in het water gegaan, en werden, ofschoon zij zeer goed zwemmen kouden, door den ster ken stroom van den wal afgevoerd. De heer P. purser op eene der mailbooten, en een Duit- scher zagen de in nood verkeerenden en brachten haar nog tijdig hulp, anders waren de dames zeker verloren geweest. Te Bremen hebben de directeur van het brandwezen Stede en de architect Runge een nieuwen beschuttingshelm bij brand uitgevonden, die alle3 overtreft wat tot dusver op dat gebied is gepresteerd. De helm munt uit door eenvoudigheid, laat oogen, ooren, neus en mond geheel vrij en kan door elke pomp (ook brandspuit) in werking worden gebracht. De praktische proeven, den 8en dezer te Bremen met den toestel genomen, hebben aller bewon dering opgewekt. Te midden van den diksten en meest verstikkenden rook bewogen zich brand weermannen en particulieren 5 minuten eu lan ger, zonder den minsten hinder. Als een middel tegen zonnesteek wordt gekristalliseerd citroenzuur aanbevolen. Het wordt in het Duiteche leger met goed ge volg toegepast, en op alle groote marscheu mee genomen. Eergisteren-ochtend is te Parys in de wijk la Vilette, in tegenwoordigheid van vele belangstellenden, de luchtballon Horla op gestegen. De vaart was met een wetenschappe lijk doel ondernomen door Jovis, die zijne 215e luchtreis zou volbrengen, en den luitenant Mal let. Het doel was hoofdzakelijk om te onderzoekeu.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2