MARKTBERICHTEN, BE [JRSBERICHTEN. Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerlei. Kerknieuws. premie-leeningen. Haar goedkoopte heeft ze in het bereik van iedereen gebracht, en hoe hoog de reinigers kunnen stijgen om nog lucht, geschikt voor de ademhaling, te vinden. Zij dachten op eene hoogte van 8000 meter te zullen gaan. (Tot die hoogte waren ook Crocé- Spinelli en Tissandier gestegen, maar, zooals men zich misschien zal herinneren, met ongelukkigen afloop.) De reizigers hebben vele natuurkundige werktuigen medegenomen tot het doen van waar nemingen. Voorts twee speenvarkens om de wer king dei al ijler en ijler wordende lucht op de ademhaling dier dieren na te gaan, en twee postduiveD, waarvan de cene losgelaten zou wor den op eene hoogte van 4000 meter. De rei zigers hadden zich onder anderen nog voorzien van 3600 liter zuurstof, besloten in drie ballen vastgehecht boven het schuitje. Aan elk dezer ballen was eene lange buis bevestigd, wier einde eene soort van tuit vormde, waaraan de reizigers maar hadden te zuigen, als het hun aan levens lucht ontbrak. Deze tocht is gelukkig volbracht. De beide reizigers zijn Zaterdag voormiddag te elf uur in het bosch van Freyr, nabij de villa Saint-Hubert in Belgisch Luxemburg, goed en wel neergekomen. In een telegram, dat zij van daar naar Parijs hebben gezonden, melden zij, dat zij tot op 7000 meter hoogte waren geste gen, waar eene temperatuur was van drie graden beneden nul. Zij waren op die hoogte zekeren tijd gebleven zonder eeuig nadeel te ondervinden. Maar zij vonden zich toen, wegens gebrek aan ballast, genoopt te dalen. Malet had ter hoogte vau 6000 meter tweemalen een begin van flauwte gekregen. Van de beide postduiven heeft men tot dusverre niets vernomen. Omtrent bet ongeluk, een der Amsterdam8che luchtreizigers overkomen, meldt de AmsterdammerDe kapitein had den heer Wagenvoort, die den tocht medemaakte, bjj het neerdalen aangeraden om zich aan de touwen waaraan de mand hing, op te trekken. Deze gaf aan dien raad gehoor maar daar het anker in den weeken grond telkens losschoot, verloor hij zijne krachten en viel in de mand terug. Op dat oogenblik stootte deze tegen den grond en werd de heer W. uit de maud geslingerd. Alles zou nog goed zijn afgeloopen, ware het niet, dat een der voeten van den beer W. in een strop bleef haken, waardoor hij, daar de ballon opnieuw eenige meters steeg, omhoog werd gevoerd. De voet schoot in de hoogte uit den strop en de heer W. viel. Naar de boerderij van den heer Hottentot vervoerd, werden hem de eerste zorgen geschonken door dr. Kindermans uit Ouderkerk, die behalve eenige lichte verwondingen beleediging van het ruggemerg constates: de. Gedurende den geheelen nacht liefderijk door de vrouw van den heer Hottentot verpleegd, is de patiënt gisteren morgen te 8 uur per trekschuit naar het Binnen gasthuis alhier vervoerd. De geneeshaeren beves tigden de diagnose van dr. Kindermans. De heer W. heeft geen oogenblik zijn bewustziju verloren en is steeds vrij gebleven van koorts. Bij het van stapel loopen van eene stoomboot te Milwaukee, is een steiger vol toe schouwers door een vloedgolf omvergeworpen. Negen menschen kwamen daarbij om het leven, en vele anderen werden meer of minder ernstig gewond. De heer James M a c g r e g o r h e e f t den geheelen afstand tusschen Londen en Dundee (Schotland) op stelten afgelegd. Hij heeft het tochtje in 28 dagen volbracht, terwijl eene groote menigte hem steeds volgde. Macgregor heeft na een paar dagen van rust Dundee weer verlaten en verze kert nu in nog korteren tijd op zijne stelten Lon den te zullen bereiken. In Canada heeft eene treffende plechtigheid plaals gehad. Eene jonge Indiaan- sche vrouw van den stam der Sioex is Pleeg zuster geworden. Als jong meisje werd zij in de prairie gevonden en bij de Zusters opgevoed. Zij volgde al de klassen en kreeg eene volledige op voeding. Weldra was zij zeer bekwaam in alle handwerken en sprak Engelsch en Fransch. Na twee jaar verblijf in het kloosler vroeg zij het noviciaat, en niet lang geleden sprak Zuster No- braska in de hoofdkerk, en omringd door een talrijk publiek, hare geloften uit. Haar oude moeder was aanwezig; ook deze is katholiek ge worden. Na de h. Mis hoorde men het moedertje zeggen nMoi maintenant grande dame" (nu ben ik eene groote mevrouw.) Het hoofd der wilde Maskéjons was in oorlogskleed, met een zijner volgelingen naar de hoofdkerk gekomen. „Wat van daag gebeurt," zeide hij, „doet zien, dat de arme wilden niet versmaad worden, en voor den godsdienst alle menschen gelijk zijn. Vandaag ben ik gelukkig, en ik begrijp wat de goas- dionst doen kan, als men dien volgt." Eergistere n-o chtend waren te Arnhem eenige personen getuigen van een ge vecht tusschen een vrij grooten hond en een der in de Lauergracht aanwezige zwarte zwanen. De zwaan behaalde ten slotte de overwinning en deed den hond met bebloeden kop in de diepte verdwijnen. Wij hebben een raren zomer achter den rug, zegt het Journal d' Amiens. In den nacht van Donderdag op Vlijdag heelt het hard gevroien en gisteren-ochtend voud men in deu tuin harde bladeren en bevroren vruchten en groenten. Dat is hoogst zonderling in Augus tus. Een verpleegde in het departe- mentaal krankzinnigengesticht van Cöte-d'Or, heeft zich aan het ijzeren kruis boven de klok der kapel vastgeklampt, op vijftig meter boven den grond. De ongelukkige is er niet toe te be wegen zich neer te laten. Hij weigert te eten en heelt een hevigeu storm, die twee uren duurde getrotseerd. Elke poging om hem los te ruk ken zou levensgevaarlijk zijn. In het gebergte in den omtrek van Pistoja worden in den laalsten tijd talrijke aan randingen gepleegd. Te Cattigliano werd voor eenige dagen de poslkar aangevallen en de reizi gers van alles berooid. De roovers maakten zich van al de aangeteekende brieven meester. Uit Florence zijn een aantal karabiniers derwaarts gezonden. J1. Dinsdag werden twee knapen voor den Londenschen magistraat gebracht, be schuldigd van smokkelen. Zij werden gearres teerd, terwijl zij bezig waren eene handkar te be sturen waarop zich twee zakken bevonden. Bij onderzoek bleken die zakken te bevatten 60 En- gelsche ponden tabak, in pakketten van 1 pood elk, waarop een Rotterdamsche stempel voor kwam. De knapen verklaarden, dat een zeeman hun 5 shillings beloofd had als zij de zakken op de haudkar vervoerden, doch dezen zeeman had den zij uit het oog verloren. De magistraat ver klaarde, dat hij minstens 16.10 en hoogstens 49.10 boete kon opleggen, en daar het van weinig belang was hoe hoog de boete was, daar de knapen die toch in geen geval zouden kunnen betalen, legde hij de hoogste boete op, die bij wanbetaling vervangen moest worden door 14 dagen gevangenisstraf. Die kan lijden, verdragen, Vindt zijn vijand verslagen, Wetten zjjn gegeven Om in vree te leven. 't Verdragen van nijd en haat, Is de eerste kunst van een eer lijken staat. Doet wat ge moet, er kome van Wat er ook van komen kan. Menig goede raad wordt kwaad Door valschheid en door eigenbaat. Daar zijn vele schuilhoeken in 's men schen hart, waarin zich booze geesten op houden. Wij moeten ze onderzoeken, en waar wij het booze aantreffen, daar moeten wij het voor den dag halen en het uitban nen. Wel hem, wiens oog door eigenliefde niet verblind is, maar door liefde tot God is verlicht. Boosaardig. Rechter. Wat heb je du weêr uitgehaald? Dat is nu al de twintigste maal, dat ik je voor mij zie! Beschuldigde. Maar dat kan ik toch niet helpen, Mijnheer, dat u niet gauwer promotie maakt! De verkeerde wereld. Advertentie. Een zeer ervaren roeier, die bij verschillende wedstrijden een grooten prijs behaalde; zoekt in zijne vrije uren ergens de boeken bij te houden, met qui- tanties te loopen of ander kantoorwerk te ver richten. Ongewenschte mededinging. Voor eenige tijd zwommen eenige mannen bij New-Orleans de Mississippi over om eene weddenschap. Een verslaggever schreef daarvan: „Geen van allen scheen zich bizonder in te spannen, tot men ont dekte, dat een alligator van wal was gestoken, blijkbaar om mee te doen en toen had men eens moeten zien hoe ieder zijn best deed om te verhoeden, dat de alligator won!" Onder vorsten. Als George 1, Koning van Engeland, van zijn zwager, den Koning van Prui sen, sprak, placht hij te zeggen: „Mijn broeder, de sergeant." Frederik Wilhelm I daaren tegen sprak van George niet anders dan: „Mijn broeder, de komediant". Beer om leer. Mevrouw. Maar, Lize, dat is toch wat te erg, je breekt alles. Lize. Och mevrouw, de glaskooper moet ook leven! Me vrouw. Ei, deuk je er zoo over? Nu, met den eereten van de volgende maand kun je heen gaan! Lize. Wel, lieve Hemel! om een beetje breken, eene dienstbode zoo maar dsdclijk weg te sturen, dat is toch wat te erg! Mevrouw. Dat kan ik uiet vinden! Een ander meisje wil 0ok wel een dienst hebben. Gemotiveerd. Marie. Je hebt mij laatst verteld, dat je een japon van je Mevrouw hebt gekregen; waarom draae je die niet? Anna. Denk je dan, dal ik met een japou van de mode van't vorige jaar uitga? Voorzichtige keus. Elite. Is't waar, Cato, heeft uw aanstaande zes jaren bij het leger gediend? Cato. Ja, ik heb een man gekozen, die aan 't gehoorzamen is gewend. STEDELIJK NIEUWS Haarlem, 17 Augustus. De Burgemees ter dezer Gemeente maakt bekend, dat in de week vau Zondag 7 tot en met Zondag 14 Augustus 1887 geene personen aan mazelen zijn overleden. Jl. Zondag, zijn door den paarden tram hier ter stede 2936 personen vervoerd geworden. Van alle zjjden stroomden er per spoor en ander voertuig kermisliefhebbers naar deze stad; uit Amsterdam kwamen ruim 10,000 personen aan. 't Krioelde dan ook hier van menschen. Die in de gelegenheid was te zien wat op de kermis door den minderen man werd stukgegooid,* die zou allicht tot de conclusie komen, dat van nijpende armoede en gebrek in deze ge meente geen spraak kan zijn. Door de politie alhier zijn Van den Berg en Van der PlanJc, die op 25 Juli jl. uit de Rijkswerkinrichting Veenhuizeu No. 3 waren ontvlucht, en een kijkje op de kermis kwamen nemen, aangehouden en naar het huis van arrest overgebracht. Naar wij vernemen zal door de Mau- nen-Zangvereeniging Crescendo, daartoe uit- genoodigd door het Bad-Comité, op 29 Augustus a. s. een concert worden gege ven in het Kurhaus te Zandvoort, met me dewerking van de heeren E. Blauwaert van Brussel en J. J. Rogmans van Amsterdam. Bij deze gelegenheid zal o. a. worden ten gehoore gebracht het schoone toonwerk »Columbus«, gecomponeerd door Crescendo's taleutvollen directeur, den heer JS/. H. Andnessen. Voorzeker zullen ook vele ingezetenen van Haarlem van deze gelegenheid gebruik maken om met dit voortreffelijke werk kennis te maken of nogmaals daarvan te genieten. De soli in dit werk voorkomende zullen door de heeren Blauwaert en Rog mans worden gezongen. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. Ondertrouwd: A H Scheller en P Smits; J P Gooien en M v. Deenen; H Janssen v. d. Voort en H Vasen; J Van Abs en H Monsma; C Van Abs en J Monsma; H J de Rode en H v. Sassenberg; K Eterman en G Willemse; C J Meniemans en A Gij- zen; J Van Vliet en E Room; MA Hermans en SEAL Kroon. Getrouwd: A Eijkel en J Van Gelder; J LSuren- donk en H M Engel; J Nederkoorn en J Rijs; H Miesijerus en W Kruijer; H J Wesseling en H Dijk land; A Van Roosenbeek en L Van Dansig; J Mager en G C Holster. Bevallen: C Schorsij geb. Blokker z. S M Swenneker geb. v. Bilderbeek d. E Schornagel geb. Hogendijk z. M CWelboren geb. Schabbing z. A Knikker geb. Rempt z. H Willems geb. v. d. Maaten z. J M Mathot geb.Surendonk d. J Kok geb. Van den Berg d. AA Schouten geb. Maas z. A Van Arum geb. Van Veis d. W Wessel geb. Seger d. M Scholten geb. Zwart d. AA Toeset geb. De Braber 7. E Becker geb. Meijer d. z. M v. Looij geb. Domhart z. ME Rename geb. de Reus z. J Van Santé geb. v. d. Enden d. HA Rubbert geb. Brouwer d. W C v. d. Sluijs geb. Waaning d. E Staphorst geb. Pootjes z. A Volkers geb. den Dapper z. G Slink geb. Erfkamp d. C v. d. Meer geb. Van Opzee- laiid d. H M Saeijs geb. Spiering d. E Harren geb. Steenkist d. EC Willemse geb. Dekker z. T M v. Lunenburg geb. Broekhoff z. G Aardenburg geb. Dam z. E W Kerkhoff geb. v. Oostveen z. CC Maarieveld geb. Bruinier d. MM Zwaanswijk geb. Bouwman d. (levenloos). G Verdel geb. Jongkind z. (levenloos). J Schouten geb. Van Houts z. (levenloos.) Overleden: S S Stuurman 2 j. d. Leliestraat; J Mes 15 mn. z. K. Heerenstraat; A v. Tongeren 33 j. Leidsckevaart; J Kroon 1 mn. d. K. Poellaan; H Romp 71 j. Brouwerstraat; A v. d Vegt 10 mn. d. Kenuemerstraat; M Nederkoorn 14 j. d. Barendsestr;— M J Wolfshagen 7 j. d. Teijlerstraat; J Horeman 1 mn. d. Amsterdamstraat; M Kuijt 10 mn. d. Leid- schestraat; J Tijms 1 dg. z. Begijnhof; G M E Steenkist 3 mn. d. HeerensiDgel; B Ruigrok v. d. Werven 23 j. Nobelstraat; J Lindeman 2 mn. z. Delfstraat. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, Mgr. C. J. M. Bottemanne, beeft jl. Maandag in de kathedrale kerk al daar de heilige Priesterwijding toegediend aan de eerwaarde heeren Th. J. C. Engering, J. F. Eijzendooren, J. Th. Beijsens, J. J. Ondewater, M. A. Thompson, J. L. Wouters, J. H. Spee en A. J. Clarijs; het Diakonaat aan den eerw. beer C. H. J. M. Picbot en bet Subdiakonaat aan de heeren C. P. A. Huilmond én C. W. Kortekaas. De zeereerwaarde Heeren P. Van der Werff, Deken en Pastoor te Zoeterwoede, B. Dankelmau, Pastoor te Rot terdam en L. P. A. Gompertz, Pastoor te Feijenoord, herdachten jl. Maandag onder vele blijken van belang stelling, den dag waaropzij vóór 25 jaren de h. Priester- wijding ontvingen. UITLOTINGEN van aandeelen in geldleeningen voor R, K. Kerken en Gestichten, Zaandam, (St. Jozefs gesticht). Uitgeloot de rentelooze aandeelen No. 57, 217, 231 en 240, bet laatste met EAAELEM15 Aug. Ter graanmarkt van heden gedaan: roode tarwe f af witte f 7.75 af rogge f 4.50 a f 4.80 Haver f 2.90 af-,gerst f 4,35 4,75; duivenboonen f-,a paardenboonen f-, bruine boonen fa f Gr. erwten f AMSTERDAM, 15 Ang. Ter veemarkt waren aangevoerd 576 runderen, van welke de pryzen waren vette late qual. f 0.66. dito 2de qnal. f 0.58 dito 3de qiialiteit ƒ0,50 per kiiojmelk- en ka fkoeien 100 a 230, 10 graskalv. J' 15 a 30, 45 nuchtere kalveren 5 a 8,schapen en lammeren 8 a 16 398 vette varkens 36 a 40 c.; beiden per kilo.—biggen f a paarden f a ROTTERDAM,16 Aug. Op de veemarkt waren gisteren en heden aangevoerd5 paard 481 runderen, 157 vette-en graskalveren, 34 nuchtere kalveren, scha pen of lammeren, varkens, 70 biggen, 2 bokken. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen lste qualiteit 64 c. 2de qnal. 60 c., 3de qual. 57 e.; kalveren lste qual. 82c 2de qual. 75 c., schapen 55c., alle» per kilo. üeprijzen der botei waren beden ala volgt lste f 60 2de f 56 3de qual. f 52. ALKMAAR, 13 Aug. De aanvoer van vee en daarvoor bestedeprijzen volgt: 24 koeieny 120a 180, 30 nuchtere kalveren ƒ6 a 14,— vette kalveren a 90 schapen 12 ay 21varkens fper kilo, 70 ma geredito ƒ10 a 10,-3 bokken J 4 a 9, 3 paarden 40 it 90, lammeren f a 15 Aug. Terveemarkt werden verkocht7 koeien van 140 a 180, 176 kalveren van f 35 a 96 21 nuchtere dito van f 5 a 12, schapen f a—73 varkens 36 a 47 c. 16 magere 11 a 15 c. per kilo. SCHIEDAM, 16 Aug. Moutwijn per Ned. vat a f8,— Jenever f 13,50 Amsterd. proef f 14,75 Spoelingfl,60 dito commissie f 1,80. LEIDEN, 13 Aug. Aan de markt van heden waren de aanvoeren en prijzen der granen als volgt: - beet arwe winter- a zomer- /-,— f heet. —rogge winter- f -,a .zomer- a beet. gerst zomer- -.— a cbevalie a -.heet. haver, zware- De prijs der boter was heden pei l/4vatlsqnal te 60.— a 50.—, 2de qual. f a LONDEN, 15 Aug. Ter veemarkt zijn aangevoeld Runderen 3800, Schapen en Lammeren 12000, Kalveren 130, Zwijnen Prijzen Beste Runderen 3/- 4/4 Schapen en Lammeren 3/2 a 5/-, Kalveren 3/- a 4/4 Zwijnen 2/4 4/-. DELET, 13 Aug. Heden werden aangevoerd 104 stapels kaas, wegende te zamen 31313 kilo; f16—a 24.per 100 kilo. HOORN, 13 Aug. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen en aanvoeren der granen als voigt: - heet tarwe I 7,— a 8,— - heet. rogge f 5,—, heet. gerst 5a 4.50 heet. haver I 4,— mosterdzaad a karwijzaad f a beet. boonen: beet. bruine f 12,a ,10 gele f beet. paardeboonen f a -,— heet. erwten f a beet. groene 12,a 15, heet. grauwe 8,a ,10 heet. witte f 9,— heet. aardappelen f ,a manden appelen f a alles per beet De aanvoer van vee en daarvoor prijzen betaald war.en als volgt:— paarden van f 40 tot 70 veulens f a —koeien van f tot kal veren van 6 tot 9, schapen van 8 tot 23 lammeren van f tot varkens van a zeugen 35 a biggen van 3 a 5,— PURMEREND, 16 Aug. Kaas aangevoerd 342 stapels prijs der kleine kaas f 30,— middelbare f Boter 1.05 a .115 per kilo; 464 Runderen: aangevoerd vette koeien laag in prijs; melk prijshoudend; gelde- lager in prijs kalfkoeien 223 Vette kalveren aanvoer 355 stuks, prijs 50 a 70 c. per kilo, handel vlug;nuch gere dito:aanvoer 124 stuks, prijs f 6 a 16 per stuk.stug- gen handel. Vette varkens: aanvoer 132 stuks, prijs 38 46 c. per kilo met matigen handel; magere dito aan voer 55 stuks, prijs f10 a 17 per stuk met vluggen handel. Biggen aanvoer: 287 stuks, prijs f 3 a 6— Amsterdam, 16 Aug. 1887. Prijzen der onderstaande effecten enoleer» pGt. de koers Nederland. Certif. Werk. Schuld. i i 8 w 3'3 Hongarfje. Cbl. Leaning 18675 Goudleeningt Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860-64 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.)5 zilver (Jan.—Juli). 5 Portugal. Obl. buiten). 1853-84 8 Rusland, bij Hope& Comp. Oude Russen 5 Obl. Nic. Spw. 1867 69 4 1877 Amit. L 20-100 5 Spanje. Obl. buitenl. 1867, 1871 76. 1' 18762 (Perpetneele)4 Turkije. Obl. Alg. Sokuld 1865. 5 1869. 6 Egypte. Obl. Leeniug 18764 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876 4', 1877 4 Columbia. Obligatien4s, Peru. Leeuing 18706 18726 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank. divid Nederland. Holl. lJz. Spw. Aand. M. tot Ezpl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl4' 18766 Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Rusland. Gr. Spw. Maatacb. Aand.. 6 Baltiscbe Spw. Anud.. 8 Jelez Griasi Obl.. 6 Kiew Brest Aand6 Knrsk Chark. Obl. ƒ1000.. 6 Morscbansk Sysran Aand.. 6 Riaschk Wiaama 6 Humenle. Aandeelen Spwdi» Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand.. N. York Lake Erie W. S. Aand. Illinois Cert. Aand Misa Kansas Texas Obl. Cert.. 7 Nederland. Loten Amsterdam 100. 8 u Rotterdam8 Gemeente Crediet.. 8 Belgie. Stad Antwerpen 1874. Oostenrijk. Staatal. 18644 18606 1864 Rusland. 18646 18666 Geldkoers prolongatie 21/-, pet. 74'/,, 88 V» 99 'lOOi/e 92 91 64>3/„ 66'A 56'/» lOD/e 83V, 97s/s 48»/, 593/4 787, 107»A 1277z 253/4 16", 143/, 1277s 1457, HO'/, 727, 1387, 887« 11 6IV1. UB3/, 563/, 907e 973A 317. 29 146 3D/8 122 1097, 1093/, 105 IO31/4 92 103 1081/4 1313/4 1407, X 317« LAATSTE BERICHTEN. BERLIJN, 16 Aug. Nadat Rusland in eene circulaire aan de groote mogendheden koud deed dat het zich uit het Berlijner tractaat moest terugtrekken indien de Kabinetten Prins Ferdinand als Yorst van Bulgarije erkenden, heeft ook de Duitsche Regeering zich in dien zin uitgelaten, dat zij het aanvaarden van het bewind door Prins Ferdinand in den tot dusver daarbjj in acht genomen vorm niet goedkeurt, en derhalve voorloopig met hare erkenning achterwege blijft. TIRNOVA, 16. Augustus. De afstand van Sistova naar Tirnova is 8 uren rijdens. De tocht werd in goede orde volbracht en langs den geheelen weg kwamen de boeren deu Prins toejuichen, terwjjl op verschei dene plaatsen eerebogen waren opgericht. Te Tirnova heerscht eene opgewekte stem ming; talrijke groepen doorloopen de stad, de nationale liederen zingende en spelende. Voor het paleis juichten duizenden den Prins toe, die verscheidene malen op het terras kwam om de menigte te groeten en te danken. MEDEDEELINGEN a 10 Cents per regel. onder anderen ook hieraan hebben de Zwitsersche Pillen van den apotheker R. Brandt het te danken, dat zjj tegenwoor dig overal als huis- en geneesmiddel tegen storingen iu de spijsvertering gebruikt worden. Verkrijgbaar a 70 Cts. de doos in de apotheken, en bij den heer P. RAASEN, Koningstraat 48 alhier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 3