GEMENGDE BERICHTEN. „lo. de ontwerpen rakende het kiesrecht, dat zijn de hoofdstakken III en IV en dat betref fende de additioneele artikelen, mogeu niet wor den verworpen; „2o. de overige hoofdstukken laten ons in meerdere of mindere mate onverschillig en wij geven de beslissing over de ten deze uit te bren gen stem aan de wetenschap en de consciëntie onzer vertegenwoordigers." Het blad meent, dat de staatkundige toestand in Nederland onhoudbaar is geworden en tevens dat die toestand aan de inrichting van ons kies recht moet geweten worden. Eene verandering, eene hervorming, van dat kiesrecht is eene onmogelijkheid gebleken, sinds achttien jaren is zij beproefd, weder beproefd, herhaald, opnieuw begonnen eu telkens, tot minstens zes malen, mis lukt. Wil men in dien toestand eene beweging scheppen, die ten goede kan voeren, dan moet die beweging een aan- en doortastende zijn. Daarom wenscht Het Centrum bepaaldelijk Grond wetsherziening op het stuk van het kiesrecht. De zitting der Staten-Generaal is Woens dag-middag, in eene vereeniude vergadering der beide Kamers, door den Minister van Binnen- landsche Zaken gesloten. Da algemeene vergadering van den Algemeeueu Boud van Katholieke Kiesvereeni- gingën, ter bespreking van de op 1 September a. s. te houden verkiezing van leden voor de Tweede Kamer, is bepaald op Woensdag den 24en Augustus a. s., des namiddags te 2 uren, in een der lokalen van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Uteecht. Bij kon. besluit van 12 Augustus is, met ingang van 8 September aan mr. J. G. Patijn, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Bur gemeester der gemeente 's-Gravenhage. Haarlemmermeer, 19 Augustus. Woensdag morgen te half vijf is afgebrand de boerderij van den heer A. Knibbe, Spaarnwouderweg CC. No. 12. Ook de inboedel, de bouwgereedschappen en 81,000 kilogram hooi zijn verbraud. De oorzaak is onbekend. Alles was tegen braudschade ver zekerd. Eéne spuit heeft gewerkt, eene tweede is halverwege te water geraakt eu de voerman met groote moeite gered. Hillegom, 19 Aug. De bakker V. alhier, be merkte gedurende bijna eene week, dat hem meel werd ontvreemd, lu den nacht van 16 op 17 dezer ging hij zich schuil houden, en 's mor gens kwart voor vijven betrapte hij den dader, een huurder van een zijner huizen, op heeterdaad. Reeds is de zaak in handen van de justitie. Lisse, 19 Aug. Tot tweemalen toe heeft men alhier inbraak gepleegd in het kantoor van een bloemist, waarbij een aanmerkelijk bedrag in geld werd meegenomen. De politie is er nog niet in geslaagd den dader of de daders op te sporen. De heer M. E. C. Massée, fabrikant te Goes, beeft een nieuwen reddingsgordel ver vaardigd in deu vorm van een vest. Naar aan leiding van de zeer bevredigende proeven, welke daarmede genomen zijn in de zwemschool te Luik, zegt La Meuse het volgende: //Men zou haast zeggen, dat met dit reddingsvest verdrinken bijna niet meer mogelijk is. Jougelui, die niet kouden zwemmen, sprongen in het groote bassin, natuur lijk ouder toezicht van deu badmeester, en dar telden rond als visschen." Het gebouw der voormalige kan- tonnale gevangenis te Sittard, dat in 1863 f 10,500 gekost beeft en eigendom was vau 16 gemeenten, is in publieke veiling verkocht voor slechts i 1500. De gemeente Sittard werd eigenares. De Engelsche socialist Heading- ly, die als afgevaardigde deelnam aan liet socia listen-congres te Bergeu, is, wegens daar gevoerde opruiende taal, over de Belgische grenzen gebracht. Dr. De Ilartog verhaalt het vol gende in De Heraut: Onlangs ontving ik f25, om te bezorgen aan een mij overigens onbekend adres. Ik vond daar eene oude, godvreezende vrouw, die altijd haar lust in weldoen om 's Heeren wil had gevonden, en nog onlangs met een blij hart een rijksdaalder aan armen en on- gelukkigeu had gegeven. Maar door een „tegen slag" had ze nu zelve niets meer, en in den prangeuden nood was haar dezen morgen de verzuchting van het hart gedaan: „Och Heere geef mij den ïijksdaalder weerom (ik vertel het met haar eigen woorden), dien ik onlangs ge leend heb." En uu mocht ik haar als een schat vijf—en—twiiitig gulden brengen. Toen de vrouw van zekeren T. K., hare gewone dagelijksche bezigheden zou gaan verrichten, bond zij haar kind van bijna ander half jaar een touw om het lijf en bevestigde dit op de werf aan den boom, om deu kleine het wegloopen te beletten. Toch schijnt het touw gebroken of losgegaan te zijn, tenminste, toen de moeder eenigen tijd later naar haar kind keek, vond zij het niet meer aan den boom, maar ver dronken in het water, dicht bij hare woning. Te P e i z e (Dr.) is door denjager B. Gunster het wilde varken geschoten, dat in de omstreken dier gemeente velen last veroorzaakte door het vernielen van de veldvruchten. Van kop tot staart gemeten was het dier lVg meter lang; hij woog 157 pond. Eene menigte boeren met allerlei moordtuig gewapend, wilden zich reeds op weg begeven, om dit varkentje eens te wasschen. Een arbeider teZuiderhorn dronk bij bet dorscben van koolzaad, waarbij de boer gewoonlijk goed de flesch laat rondgaan, zóóveel sterken drank; dat hij het spoedig met den dood bekocht. De Pransche bladen berichten het overlijden van Generaal De Sonis, die in den oorlog van 1870/71 een paar weken bevel voerde over het 17e korps van het Loire-leger, en eene beroemde charge, die van P itay, uitvoerde. Hij werd bij Loigny ernstig gewond, zoodat hem een been geheel afgezet moest worden. De Gene raal werd echter door een doelmatig ingericht kunstbeen, in staat gesteld deu dienst te blijven waarnemen en paard te rijden. Men heeft bij Sevilla, op een kil o— meter atstands van de Arabische poort dier stad de begraafplaats der oude stad Carmona ontdekt. Carmona was verscheidens eeuwen voor onze jaartelling, de beschaafste stad van Iberië. Bij de opgravingen zijn een aantal iu rotsen uit gehouwen grafgewelven gevonden, met nissen, waarin urnen stonden; eeeige ovens voor doodenverbrauding, een aantal munten, vazen, beelden enz. Uit Amsterdam wordt medege deeld: Vrouw Hottentot, de boerin, die den ge kwetsten luchtreiziger van j. 1. Zaterdag-avond tot Zondag-ochtend zoo liefderijk verzorgde en verpleegde, bracht hem eergisteren eeD bezoek in het gasthuis, en was verwonderd, hem nagenoeg hersteld terug te zien. In een gesprek over het gebeurde met den luchtoallon deelde de brave vrouw o. a. mede, dat een diaken van Ouder kerk ook was komen aansnellen, om haar den raad te geven, „den kerel maar voor oud vuil te lateu liggen. Wat had hij ook noodig, God door eene luchtreis te verzoeken!" „Ziet u, mijn heer, voegde de boerin er bij, ik geloof dat hij zoo wat dolleert." In de ringvaart van den Haarlem- mermeerpolder is onlangs een meerval gevangen ter zwaarte van 20 kilo. De volgende kennisgeving is te Amsterdam verspreid: Wort bekent gemaeckt, dat tot Amsteldam op het Mercktpleyn by Gebroe ders Cibils, daer de Bison uytaangt eude Cibils boven de deur geschreefven staet, daegelycx uytgeseyt des Sondaghs, van tyen uur tot twee uur nae uoen het kostelycke door haerluyden geïuventeerde ende tot vastigheyt gebraghte vleys- nat door mans, vrouwspersonen ende kynderen can werden geproefft sonder betalinge. Eilieve compt in, ende segt het voirt. Van 13 tot 16 Sept. is eene tentoon- stelling vanj boter en kaas aan de Voedingsten- tooustelling te Amsterdam verbonden. In alle schouwbuigen van België zal worden ingevoerd eene uieuwe sluiting van de deuren. De Figaro beschrijft die als volgt: „Da deur wordt gesloten door een slot, iu het midden waarvan een klink, beschermd door een dun ruitje glas. Iudieu de deur op slot is, behoeft men dat ruitje slechts te breken en op de klink te drukken om de deur open te krijgen. Onnoo- dig dus bij eene paniek naar sleutels te zoeken." De Gemeenteraad van Kloetinge gaf verleden week een flink bewijs van zijne ge negenheid voor het Huis Oranje, door te bepalen dat voortaan op vorstelijke verjaardagen de groote klok tweemaal daags zal geluid worden. Bij een vroeger Raadsbesluit had men het getal tot een maal daags teruggebracht, maar nu er zoo weinig vorstelijke personen meer zijn, kon de Raad er weer wat royaler over gaan denken. D e Société anonyme Anversoise des Moulins a Merxem beeft, naar zij aankondigt, bij het gerecht eene klacht ingediend tegeu het bestuur der Nederlandache Vereeniging van Meelfabrikanten wegens de „beleedigende en lasterlijke aantijging", (lat bet meel dier Maatschappij aluin zou bevat ten iu zóó groote hoeveelheid, dat het der open bare gezondheid nadeelig zou zlju. De Société acht het, integendeel, een goede, „loyale" en voedzame waar. We lezen, zegt het Dagblad, b ij een onzer Haagsche confraters: „Dezeu morgen kwam een witbeschilderde ijswagen met wat te groote vaart langs de sterke helling den straatweg bij het Kurhaus afrijden. Twee wielen braken eu de koetsier werd van den bok geworpen deze laatste kwam met den schrik vrij." De bok dus? Wij hebben indertijd medegedeeld, dat de wijnhandelaar Eduard Nithard, te Mül- hausen, wegens wijuvervalsching was veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf en 60,000 mark boete. Thans is het tweede bedrijf van dat proces geëindigd met de veroordeeliug vau zijn vader, den wijnhandelaar Frauz Xaverius Nithardt (die bij den aanvang van het proces op de vlocht was gegaan, maar nu terug is), tot 1 maand ge vangenisstraf en 30,000 mark boete, subsiuiair 2 jaren gevangenisstraf. De vervalschte wijn was na melijk onder deu naam van echten wijn verkocht. Te Zandvoort hebben van 1 Juni tot 15 Aug. vertoefd: 1610 badgasten en 174 dienstboden. Te zamen 1784 personen. Men vroeg aan een ouden dokter, wat hij dacht van de goede uitwerking van het klimaat van het Zuiden voor borstaaudoeningen. Wat ik er van denk? was zijn antwoord ik hen in het Zuiden van Frankrijk tien ja ren lang dokter geweest; weluu als, toen ik er vijf jaar geweest was, een mijner patiëuten mij bezorgdheid begon in te boezemen, wat zijn lon gen of ademhalingswerktuigen betrof, zond ik hem onmiddellijk naar het Noorden om den winter door te brengen. Zoo denk ik over het Zuiden Yoor de betrekking van veldwac li ter der gemeente Kruiningeu, op een salaris van 450 eu vrije bovenkleeding, hebben zich niet minder dan honderd zes en zestig sollicitanten aangemeld. Als eene curiositeit deelt men ons uit Haaften mede, dat het raadslid P. Van Wil- legen G. Azoon, te Heilouw woonachtig, er in eene openbare raadsvergadering op aandrong, om toch vooral geen Roorasch-Katholiek tot gemeente veldwachter te benoemen. De Burgemeester gaf daarop te kennen, dat hij wilde hebben een goed politie-beambte, onverschillig van welken gods dienst, en dat overigens die benoeming eene zaak is, waarin de Raad niets te zeggen heeft. D e N e w-Y orkscke Ilandelszeitung meldt dat sedert 1 April ongeveer 25,000 touristen naar Europa ziju vertrokken. Nog nooit werd de oude wereld zoo druk door de zonen en doek- teren der nieuwe bi-zocht als dit jaar. Vaderlandsliefde. De Haagsche cor- respondent van het Utr. Dbl. schrijft o. a.: Dezer dagen ontmoette ik te Scheveningeu een Zwitser; de man zat naast mij, vroeg vuur voor zijne si gaar en geraakte zoo met mij in gesprek. Zijne opmerking, dat mijne (zeer bescheiden) Hollaudsclie sigaar zoo lekker rook, gaf mij moed voor de vraag, waarom hij ziju (afschuwelijke) tabak niet verving door die hooggeroemde Hollandsche. „Ja, weet u," antwoordde hij ernstig, „onze Labak is slecht, maar ik rook ze toch altijd, want het iseinheimische Cultur.// Kent ge verhevener proeve van vaderlandsliefde dau deze historische uiting? Te Renkum hebben de slagers den prijs van het vleesch met 10 c. per kilo afgeslagen. De veeprijzeu ziju echter in den laat- slen tijd zóó belangrijk gedaald, dat de slagers nog ruime winsten behalen. Kapitein Renard, wiens ernstige studiën op het gebied van luchtscheepvaart be kend zijn, heeft nu eene nieuwe beweegkracht voor het besturen van ballons ontdekt. Tot. nog toe kou hij eene windsterkte van 5 meter in de seconde niet beheerschen. Volgens het nieuwe systeem kau hij zich teg-n eene windsterkte van 10 meter staande houden. Vooral in geval van oorlog zou deze ontdekking hoogst gewichtige diensten kunnen bewijzen. In hel begin van de volgende maand zal kapitein Renard de eerste pioeven nemen. De vraag boe men gevangenen moet aanspreken, heeft het onderwerp vau eene studie uitgemaakt van den Minister van binneul. zaken van Pruisen. Da veroordeelden tot tucht huisstraf en allen, die van hunne burgalijke- en politieke rechteu ziju beroofd, moeten met jij en jou aangesproken worden; de andere zal men met u kunnen aanspreken. Te Melbourne heeft een worstel- kamp plaats gehad om 200 p. st., waarbij de twee worstelaars in tijfderlei stijl met elkander moesten kampen. Zij kwamen echter niet verder dan den tweeden stijl. Want Cannon, verbitterd omlat hij bij de eerste worsteling het onderspit tegeu Dunri gedolven had, poogde dezen, toen hij hem bij de tweede worsteliug onder had, in allen ernst te wurgen. Dunn was, toen hij uit Cannons handen verlost werd, reeds zoover heen, dat er van voortzetten van deu strijd geen Bpraak kon zijn. Het talrijke publiek werd met moeite weer houden van op Cannon eene soort van lynchwet toe te passen. Keizer Wilhelm ontving te G a s- teiu een brief van zijn achterkleinzoon Wilhelm, oud ruim 5 jaar. De brief was geschreven op geliniëerd papier, en de moider van het Prinsje had er eeu brief bijgevoegd, dat niemand deu jeugdigen briefschrijver had geholpen. //Dat wil ik wel gelooven," zei de Keizer lachend, „want iu zes regels vraagt mijn achterkleinzoon niet minder dan negen dingen van mij." Een lezer van Le Figaro geeft den raad om zich als wereldtaal vau het bij de tele- graphie in gebruik zijnde systeem-Morse te be dienen. De woorden zijo, volgens dit stelsel, door stippen en lijuen aangeduid. Men zou woorden boeken in aile talen der wereld kunnen maken, waarin een bepaald woord door het onverander lijk teeken zou ziju voorgesteld. Om geldswaarde, gewichten enz. uit te drukken kan men zich van ons tientallig stelsel bedienen.Verder gebruike men voor het spréken de gebarentaal der doofstommen. Vooral bij „openbare vergaderingen" zou dit van onschatbaar nut zijn. Kan de redenaar bet ge raas niet meer overstemmen, dan neme hij zijue toevlucht tot gebaren. Het gezicht plant zich verder voort dan het gehoor. Eu de kortzichtigen kunnen hunne brillen nemen. Aangezien één leerling voor de hoogste klasse van het Gymnasium te Breda iu zijn admissisie-examen is geslaagd, moet er voor dien éenen leerling een leeraar in de oude talen worden aangesteld. Om met de opening met meer dan 17 leerlingen voor den dag te komen, zal er nogmaals eeu admissie-examen worden afge nomen. Door een zonderling idée-fixe was een burger van Rsichenberg bevangen, schrijft de „Reichenb. Ztg." De man leefde namelijk in de vaste overtuiging, dat de Paus hem verboden bad voedsel tot zich te nemen. Alle pogingen om den man het denkbeeld uit bet hoofd te praten, waren te vergeefs; hij hield vol: „da Paus had het hem verboden en zulk een verbod moest men eeren." Slechts wanneer de honger hem bi zonder kwelde, nam hij op aandringen zijner huisgenooten een weinig voedsel. De familie dacht allerlei middelen uit om den man tot ande re gedachten te brengen, daar hij dagelijks ach teruitging en steeds vermagerde. Eindelijk nam men zijue toevlucht tot het volgende: Er werd een telegram geschreven en in een enveloppe gedaan eu zoo aan huis bezorgd, waarin de Paus hem weder veroorloofde te eten. Het telegram werd den man toegezonden en luidde aldus: Ik veroorloof u bij deze weder het gebruik van alle spijzen." De list gelukte en de zieke was zeer blijde met het telegram van den Paus, ter- w(jl de huisgenooten van eene groote zorg waren verlost. DeVoiapükisten hebben besloten de Vereenigde Staten te verzoeken het Volapük toe te laten bij de telcgraphie. De Deecscbe Regee» ring moet de telegraaf-beambten hebben uitge- noodigd, zich in de wereldtaal te oefenen en men zegt, dat Rusland re.ds de overbrenging van Volapük-telegrammen toelaat. In de Zweedsohe vesting Ber- holm heeft eeu groot ongeluk plaats g:had. De leerlingen der zoogenaamde konstabelachool had den namelijk, onder bevel van een officier eu ond /officieren in eene schuur aan de oostzijde der vesting eene hoeveelheid muniiie bijeenge bracht, ten behoeve van schietoefeningen, die den volgenden dag moesten plaats hebben. Daar toe behoorde eeue partij buskruit van onge veer 900 kilogram. Nadat de munitie was bij eengebracht, moest er nog iets aan geregeld of gewerkt worden. Iu deu namiddag was men hier mede zoover gereed gekomen dat de dirigeerende luitenant met goedvinden van deu chef der kon- slabelschool wegens andere dienstzaken kou heen gaan, terwijl hij aan een der onderofficieren op droeg, na afloop van het weinige, dat er nog gedaan moest worden de schuur te sluiten. Hoe het toen verder is gegaan, weet men niet; maar een half uur later vloog alles in de lucht. Op 5 a 600 voet rondom de plek lagen verbrijzelde lijken, armen, beeuen en hoofden verspreid. Een lijk zonder hoofd was over een muur van 65 voet hoogte heeugeslingeid. In een huis op betrekkelijk grooten afstand van de schuur wer den de ramen verbrijzeld en in een der kamers, waar drie kapiteins aan tafel zaten, met zooveel kracht naar binnen gestooten dat alle drie door de glaszeherveu zware verwondingen bekwamen, terwijl tevens een gedeelte van het meubilair werd vernield. Hetzelfde gebeurde in eeu ander huis met eeuige kinderen. Vau de 12 leerlingen der koustabelsckool, allen flinke jongelieden van 20 a 25 jaar, zijn slechts verminkte, half ver brande, onherkenbare lijken overgebleven. In de graafschappen Merionet en Carnarvou (Wales) is het watergebrek door de droogte zoo groot, dat in de voornaamste rijks steengroeven het werk gestaakt is moeten wor den. Duizenden menscben zijn daardoor voor het oogenblik broodeloos. Ia vele andere plaat sen zijn de water-verbruikers op rantsoen gesteld. In de Drentsche veenstreken vindt men dikwijls bij het graven van turf ouder het veen, dus op deu vasten grond, eikeuboomeu van kolossale grootte, waartan het meerendeel nog geschikt is om te worden gebruikt. De kern is even hard, doch donkerder dan die van levend hout. Zij liggeu meest ic dezelfde richting. Te Vastenow, gem. Emmen, werden er dezer dagen twee gevonden, waarvan de eeu 20 eu de ander 19 meter laug. De omtrek was ten naastenbij 2 meter. De richtiug, waarin zij lagen, was Z. W.N. O., zoodat er veel zijn bezweken door den stroom, waardoor de meeste van die hoornen zijn gevallen. Hoe Verdi zijne eigen melodieën in beslag nam verhaalt een berichtgever van de Italia. „Ik bezocht Verdi eens", zoo verhaalt deze, „in het badplaatsje Moncaleri, eu voud hem daar iu een klein kamertje, ziju zit-, slaap- en eetkamer, naar hij mij verzekerde, „„Ik heb,"" zei hij, „„nog twee groote kamers; maar daar bewaar ik de dingen in, die ik gebuurd heb."" Dit. zeggende, opende hij eene deur, eu liet mij.... 95 draaiorgels zien. „„Toen ik hier kwam,"" zei hij, met kluchtige woede, „„speelden die dingen RigolettoTrovatore en dergelijke prullen. Ik heb ze van de eigenaars gehuurd voor 1500 lire, en kan nu ongestoord mijne zomerrust genieten."" Telkens worden opnieuw onge- lukken uit de Zwitsersche bergen bericht. Thans is weer de fabrikant Sulzer, uit Zurich, in den Sanetschpas, iu een afgrond gevallen, waarbij bij den dood vond. Als eene eigenaardige tegenstel- ling met de klachten welke onlangs uit Bergen- op-Zoom over garnizoensvotding werden mede gedeeld, kan het volgende dienen, dat ons uit Maastricht wordt gemeld. Door de muziek van het 2de reg. infanterie werd Maandag eeue sere nade gebracht aan den heer H. Schepers, ter gelegenheid dat deze 25 jaren onafgebroken eu tot tevredenheid van de voedingscommissie le verancier is geweest van aardappelen en groenten ten behoeve vaa het garnizoen aldaar. Uit den Raad van Nieuwe-Tonge. Een der leden begint te spreken over eeu aan de orde gesteld onderwerp. De voorzitter: „Wie het woord wil voereD, moet het mij eerst vragen." Het raadslid. „Dan vraag ik het woord, mijnheer de voorzitter." De voorzitter. „Dat weiger ik." Door deLeidscbe machinefabriek firma Bakker en Van de Valk, is eene nieuwe toepassing gevonden van het bekende stelsel van zelfwerkende voorwerpen. Het is een deurslot, (lat alleen geopend kan worden door iuwerping van twee halvestuiverstukken. De eerste drie slo ten van dezen aard werden dezer dagen aangebracht in Je badinrichtiug aan de De Ruyterkade, te Amsterdam, namelijc op twee privaten en eene toiletkamer. De vinding is des te belangrijker, omdat zij geen spelletje, geene aardigheid, maar inderdaad nuttig is iu de practijk. Zij levert goedkoop en onberispelijk toezicht voor een aan tal inrichtingen. J I. Donderdag-middag ontstond in het westelijke gedeelte van Berliju,waar kaïialisa- tiewerken worden uitgevoerd,uit onbeduidende oor zaken een bloedige twist tusscheu metselaars eu aardewerkers. Ongeveer driehonderd personen na men er deel aan; verscheidene werden gedood en.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2