BI N E L A N GEMENGDE BERICHTEN. hare meeningen loopen uiteen over de wet tigheid zijner verkiezing. Duitschland en Rusland hebben op zeer krasse wijze ge antwoord. Duitschland zeide in geen enkel opzicht den staat van zaken in Bulgarije te erkennen, en er op te rekenen, dat de Porte iu overleg met Rusland zal handelen. Rusland schijut aan de oprechtheid der Porte te twijfelen en tracht de Porte over te halen tot een gemeenschappelijk Rus- sisch-Turksch optreden. Sprekende over hetgeen met de Grondwets herziening moet gebeuren, zegt De Tijd dat de liberale partij in haar doodsuood op sleeptouw genomen door het Kabinet-Heemskerk, op de meest baldadige wijze alle samenwerking met de rechterzijde onmogelijk gemaakt, alle gemeen overleg botweg heeft geweigerd. De liberale partij als partij, heeft alle, zelfs de meest bescheiden wenschen der rechterzijde met kwetsenden en tartenden euvelmoed afgewezen en bespot. Het gevolg was dat de Grondwetsherziening niet een nationaal maar liberaal werk is ge worden. „Liberaal in de allerslechtste beteekenis van het woord. Eene herziening welke alle voor- deelen, die zij bevat, uitsluitend ten goede wil laten komen aan het karakterloos, beginselloos knoeien van eene rationalistische levensbeschou wing, met een zelfzuchtig verlangen om de baten van een verkregen genot en verkregen heer schappij bestendigd te zien. Eene herziening, die geen uitweg baant, maar den wagen van Staat hoe langer zoo dieper doet wegzinken in de taaie modder van twijfelzucht en zedeloosheid. Geen werk van mannelijke overtuiging, van edelen moed,maar een kleinzielig gepeuter, dat te wal gelijker wordt naarmate het meer armzalig ver toon zijn eigen onmacht verbloemen wil door een quasi-majesteus verwijzen naar den „gewo nen wetgever". Een komediespel, eene klucht, waarbij laffe karakterloosheid en kinderachtige eerzucht naar den palm dongen en waaraan, als waardige onlknoopiug, waarlijk het bedrijf niet ontbreken mocht, dat wij onlangs in de Eerste Kamer zagen afspelen." De Katholieken van Nederland mogen zulk eene herziening niet aannemen, mogen zich niet van hunne plaats laten dringen voor eene herzie ning, waarbij noch de verhoudingen tusscheu Vorst en volk redelijker en helderder dan tot nu toe omschreven, noch naar het oordeel van mannen als Kappeyue en Vau Goltstein, de bepaliugen der Troonsopvolging verbtterd worden, voor eene herziening, waardoor de financiën niet wor den gebaat, de onderwijs-quaestie niet wordt opeelost, de verplichting tot den parlementairen eed verdwijnt, het onrecht omtrent de meervou dige kiesdistricten wordt bestendigd, de alge- meene persoonlijke dienstplicht met alle daaraan verbonden gevaren als eisch onzer toekomst wordt in uitzicht gesteld. In het besluit der Deputaten-vergadering verheugt zich Het Centrum. „De anti-revolutio naire partij gaat dus wat er verder geschieden moge op een reform-bill uit. Zeer te recht stelt zij niet onvoorwaardelijke verwerping van alle hoofdstukken voor, maar laat dit aan de prudentie der gekozen Volksvertegenwoordigers over. Immers de vraag, die alles beheerscht, is deze: gegeven de ellendige toestand der Neder- landsche publiek, is er een andere weg om daaruit te geraken? Een andere weg dan de ons in deze Grondwetsherziening aangeboden re form-bill1 Het Centrum onderzoekt die vraag en komt tot een ontkennend antwoord. Wraakademende adviezen moeten niet gevolgd worden. „Dikwijls dient onze wraak onze vijanden. Indien wij, uit wraak jegens de Eerste Kamer, de Grondwets herziening verwerpen, dan bevestigen wij de Eerste Kamer voor langen tijd in haar hoogst- aaugeslsgen bestaan. Wij bevestigen hare Pro vinciale Staten en wij bevestigen hare Tweede Kamer. Dat is alles". Een geheel anderen toon doet De Maas bode hooren. „God beware ons voor Meiwetten zegt dat orgaan; maar wat thans gebeurt, en wat eerstdaags helaas! een feit zal zijn, als ten minste alle teekenen niet bedriegen, leert ons alvast, dat door samenwerking van liberalen en orthodoxen de Grondwet verscheurd en de Regeering aan het plebs overgeleverd gaat worden. „Met deze nieuwe Grondwet zijn de Katho lieken niet gediend, ware het alleen om haar bui tensporig karakter; maar juist daarom is zij een begeerlijk goed in de oogen der anti-revolutio nairen. Het Calvinisme is de democratie in haren demagogischen vorm; het is de groote hoop in de hand van eenige leiders, zich vierkant zet tende tegenover het Staatsgezag; zoo was het te Genève, zoo was het in ons land. Niet de Staat moet het gezag hebben, maar het volk aan de hand zijner predikanten en andere aanvoerders. En in die richting doet de nieuwe Grondwet een reuzenstap; zij brengt de massa aan de stem bus, maar aan deu leiband harer aanvoerders, en voor die massa moet alle gezag het hoofd bui gen. Grondwettige rechten mogen niet langer bestaan, en terwijl men de Grondwet verscheurt, roept men het volk bijeen om in laatste in stantie over alle zaken uitspraak te doen. „Maar als de Grondwet verscheurd is, waar blijft dar. de constitutioneele regeeringsvorm, waar het constitutioneele Koningschap? En als dat alles geschied is, komt de groote fiinale: dan verwerpen de liberalen de additioneele artikelen, eene trouweloosheid waartoe het liberalisme zeker in staat is." Daartoe gemachtigd bij Kabinets-schrijven van 18 Aug. heeft de Minister van Staat, Minister van Binnenl. Zaken, namens Z. M. den Koning, den Hoogleeraar Dr. J, A. Alberdingk-lhym, te Amsterdam, opgedragen, de Regeering te ver tegenwoordigen op het 20ste Nederlandsche Taal- en Letterkundig Congres, dat van 1417 September e. k. te Amsterdam zal gehouden worden. Van zeer vertrouwbare zijde wordt aan De Tijd gemeld, dat binnenkort de benoeming kan verwacht worden van Mgr. Aristide liinaldini, Auditeur der Nunciatuur te Brussel, tot Pause lijk Internuntius te 's Gravenhage. Het bestuur der katholieke Kiesvereeniging de Grondwet, te Rotterdam, heeft besloten enkel candidateu te stellen, die katholiek en tegenstan ders der Grondwetsherziening zijn; als zoodanig ziju door de vergadering geproclameerd de hee- ren Mr. B. M. Bahlmann, J. P. Th. Van Nunen, Jac. J. G. Nolet en Mr. W. H. Jansen. In de te Delft gehouden vergadering van de auti-revol. Centrale Kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Delft, werden opnieuw tot can- didaten voor de Tweede Kamer geproclameerd onvoorwaardelijk de heer J. C. Fabius, voor waardelijk Mr. A. H. M. Van Berckel, wien gevraagd zal worden of hij bij de stemming over de Grondwet eensgezind is met deu heer Fabius zoo neen, dan zal de kiesvereeniging hem niet stemmen. Haarlemmermeer, 21 Augustus. Zondag nacht ontstond, vermoedelijk door het broeien van het hooi, brand op de boerderij „'t Kraai- veld" van den heer Iianednes, aan de Ring. aart. Ongeveer 8000 KG. hooi verbrandde. Het door tastend handelen der jongeheeren Hanedoes voor kwam grootere onheilen. Uit het Engelsch, Een der beroem d- ste beeldhouwers van Berlijn is Albert Wolff en een van zijne beste producten, een leeuw, prijkt aldaar in den „Thiergarten." Een jongmensch uit Boston kwam op zijne ontwikkelingsreis door Eu ropa .aldaar aan en scüreef naar huis, dat de hoofdstad van Duitschland hem vrij goed beviel, maar dat de roep van beschaviug, die van de Duitschers uitging, hem al zeer overdreven voor kwam. „Verbeeld u//, schreef hjj, z/onlangs kwam ik door een heel aardig park, dat zij Thiergarten noemen, en zag ik daar een fraai kunstproduct, een leeuw voorstellende. Een kind kon wel zien dat het een leeuw was. Maar men schijnt hier niet ver in de natuurlijke historie te zijn, want zeer duidelijk had men er op gebeiteld „A. Wolff." Zoo iets zou toch te Boston onmogelijk zijn. En dan nog met een spelfout!" De molenaar Mentink aan de Boer- haar te Wijhe telt men zijn 9 broeders en zusters samen meer dan 800 jareu, hij, de jongste van het tiental, is 73 jaren oud. De Katholieke Illustratie geeft in no. 1 van den 21n jaargang een geestig ge- teekenden Rebus, dien zeker al hare intcekenaren zullen trachten op te lossen. De prijs bestaat toch uit niets minder dan een compleet ameublement voor eene slaapkamer in notenhout; voorzeker een cadeautje dat uitlokt om een abonnement te ne men op dit ook overigens zoo verdienstelijk tijd schrift. Te Pest bestaal een plan tot het stichten van eene verzekering-maatschappij voor schouwburgbezoekers, zooals er reeds op sommige plaatsen voor spoorwegreizigers bestaan. Als eene proeve van hetgeen per telegraaf mogelijk is, vermeldt een der Duitsche bladen, dat een haudelshuis te Leipzig dezer da gen uit New-York eer.e telegraphisclie mededee- ling ontving, waarover het een lid der firma, die te Napels vertoefde, moest raadplegen. (Dit geschiedde mede telegraphisch.) Deze antwoordde rechtstreeks aan New-York en van daar deelde men weer aan de Leipziger firma mede, dat de zaak was geklonken. De gedachteDwisseling tus- schen New-YorkLeipzig had plaats binnen een tijdsbestek van 24 uren. Van 30 Augustus tot en met 2 Se p- tember zal de derde tijdelijke tentoonstelling van brood plaats hebben op het terrein der voedings tentoonstelling te Amsterdam. Volgens een bericht in Army and Navy Journal wordt het in Engeland aangenomen Gatling-kanon door Armstrong geleverd. Deze vuurmond wordt geheel automatisch geladen en het mechanisme is zeer eenvoudig en vertrouwbaar. Hij heeft 10 loopen, die om eene centrale as gegroepeerd zijn, aan welker achterste gedeelte zich de voor 104 patronen ingelichte vullings trommel bevindt. Door draaiing van een zwengel worden de patronen in de verschillende loopen gebracht en de lege hulzen er uit verwijderd. Met dit kanon moeten 800 tot 1000 schoten in de minuut kunnen gedaan worden. Het kan zoo wel op een vast onderstel als op eene affuit ge legd worden, ja, men heeft zelf eene affuit ge construeerd, die het mogelijk maakt, den vuur mond te doen afsluiten, terwijl hij in beweging is. Te Amsterdam werd tot twaalf dagen hechtenis veroordeeld een 67—jarig man, die niet loopen kon en door den veldwachter on dersteund op een stoel moest geplaatst worden. Moest men het O. M. gelooven, dan had de man zich schuldig gemaakt aan landlooperij. Zonderlinge weddenschap. In eene oude kroniek leest men, dat in het jaar 1518, een Koningsberger burger, Rumelau genaamd, wedde dat hij van Koningsbergen naar Dantzig in eene koperen braadpan over het Half en de Weichsel zou varen. Dit hield men voor onmogelijk en men wedde er eene hooge som gelds tegen. Rumelau liet zich door niets afschrikken, stapte den 15en Augustus in de braadpan en kwam behouden te Dantzig aaD, waar hij met muziek werd ontvangen. De nationale Field-Trial, dien de Nederlandsche jachtvereeniging Nimrod tegen 27 Augustus in den Haarlemmermeerpolder had uit geschreven, is wegens den stand van den oogst uitgesteld tot 10 September. In de protestansche kerk te Nieu- wenhuis, nabij de Overijselsche grens, heeft men een grafkelder ontdekt, waarin zich eene kist bevond met drie wanden. De buitenste is van tin, de daaropvolgende van eiken- en de binnen ste van dennenhout. Het lijk, dat men er in aan trof, was van een msn van ruim 2 meter lengte. Omtrent de herkomst is tot heden nog niets be kend. Dezer dagen steeg te Boulogne sur Mer de luchtreiziger Revertegat met zijn ballon op. Toen hij op eene hoogte van 200 meter was, weid hij door een krachtigen luchtstroom naar de voile zee gevoerd. Men zag echter plot seling den ballon dalen; de luchtreiziger had rie klep opengezet, het schuitje raakte het water, maar sprong weer op, kwam telkens nu in, dan uit het water, en dreef intusschen verder weg. De snelvarende stoomboot Faidherbe en een aantal jachten trachtten den ballon in te halen, welke, half ledig, de wind ving als een zeil, en in snelle vaart werl voortgedreven. Men wan hoopte aan het behoud van den luchtreiziger, toen een visschersvaartuig, dat van den anderen kant kwam, zich door goed overlegde bewegingen, in den weg van den ballon stelde. Zoodra deze aankwam, wierp men van dit vaartuig een anker- dreg uit en greep het schuitje. De Faidherbe was intusschen genaderd en daar werd de ballon met den luchtreiziger aan boord geheschen. BI ij kens ontvangen berichten, is het stoomschip City of Montreal, van de In- man-lijn, op 10 dezer tusschen Newfoundland en Liverpool door brand vernield geworden. De brand ontstond in de lading katoen. Doordien beman ning en passagiers slechts 234 koppen bedroegen, konden allen iu de booten worden geborgen. Slechts 13 schipbreukelingen, die met hunne sloep af dwaalden, worden als verloren beschouwd. Al do overigen werden door eene Duitsche bark opgenomen. Waarom de jongelui niet slagen. In een antwoord op dio vraag, welke in dezen tijd van examens gewis door vele ouders gesteld wordt, gaf onlangs een inzender in het Vaderland deze opmerkingen: Ik vraag u, of men niet le ver gaat met al die zoogenaamde uitspanningen? Wanneer men de laatste jaren de resultaten der examens van de vereehilleude boogere en parti culiere scholen ziet, en men gaat dan eens na hoeveel jongelui er blijven zitten, en men ziet dan het verdriet der ouders, omdat hunne jongens niet geslaagd ziju, dan zoekt men tevens naar de oorzaak. Eu die oorzaak is geen andere, dan dat de jongelui veel te veel tijd bestedeu aan allerlei spelen: cricket, lawntennis, vélocipède- rij.len, schiet-, roei- en gymnastiek-wedstrijden, tooneel- en café-chantant-voorstellingen, en wat al niet meer. Iedere jongen heeft er zijn hoofd vol van, en er wordt meer gedacht aan de „innings", Kiderlen, zwemmen, behaalde me dailles en in de courant voorkomende namen, dan aan hun werk. En dat alléén dort zooveel jongens niet slagen. Dat die spelen nuttig en aangenaam zijn, geef ik toe, maar alleen in vacan- tiëu en als beloouing voor goed volbrachte studie. Naar mijn inzien moesten die spelen verboden worden in de maanden dat er gewerkt moet worden. Men zal zeggen: die oefeningen zouden noodig zijn voor de ontwikkeling van het lichaam; welnu, twéé uur per week daaraan besteed zijn voldoende en overigens ferme wandelingen als vroeger door veld, bosch en duin, niet trammen, dan zal men hun genoeg ontspanning geven. Maar laten zij in die zaken uitmunten, welke hun beroep moeten maken. Buitendien zal dan veel geld gespaard worden, dat nu nutteloos ver loren gaat. De proef, die men genomen heeft met eene nieuwe beheiing van de spanten der overkapping van het Centraalstation te Amster dam met langere palen, moet, naar men aan het N. v. d. D. verzekerde, uitnemend zijn gelukt. Al de palen hebben, nadat zij ruim 25 meter in den grond geslagen waren, eu daarna nog ruim een uur beheid werden, hardnekkig aan verdere zakking weerstand geboden; wel een bewijs dat zij zulk een harden ondergrond hadden ont moet, dat met: ze eer zou stuk geslagen hebben dan ze dieper te krijgen. Hecht nu de betrokken Minister zijne goedkeuring aan de genomen proef dan zal zoo gauw als mogelijk is, de verdere beheiing worden voorbereid. Want daar palen van die lengte als de genoemde, en dan nog wel ruim duizend, in ons land niet te krijgen ziju, eu ze vermoedelijk eerst geveld moeten worden, zullen ze niet dan in het voorjaar van het vol gend jaar hier kunnen wezen. Dan echter wordt de beheiing slechts eene quaestie van enkele maanden, en, daar men inmiddels met bet af werken van het inwendige van het station is voortgegaan, laat het zich aanzien, dat het in Mei 1889 in exploitatie zal kunnen gebiacht worden. De kleine Koning van Spanje heeft zich in het openbaar laten hooren bij de plechtige ontvangst der Koningin-Regentes in het stadhuis te San Sebastian bereid. Hij greep nl. den bevelhebbers-staf van een der Generaals uit het gevolg der Koningin, en gaf luide rijn ongenoegen te kennen, toen dit speeltuig hem werd afgenomen. De kamervlieg, de kleine plaag geest, die zoo menigeen in zijn middagdutje stoort en onvermoeide aanvallen op suikerpot en melk kan doet, heeft dit gemeen met de poes, dat zij tolkens toilet maakt. Zoo schijnt liet althaus, als zij lichaam, pooten en vleugels herhaaldelijk zit te reinigen. Volgens den Engelschen schei kundige Emerson is het echter niet louter ijdel- heid wat die ware huisplaag tot al dat poetsen aanspoort. De vlieg is namelijk het vereenigings- punt van een aantal met het bloote oog niet waarneembare parasietjes, die talrijker bij haar voorkomen naarmate het vertrek, waarin zij zich beweegt, minder goed gereinigd en gelucht wordt. Bedoelde parasietjes dienen haar tot voedsel, en men kan er zeker van zijn, dat het beste middel om vliegen te verdrijven dus gelegen is in het reiuhouden en dikwijls laten doorluchten van het huis, zoodat zij elders haar aas gaan zoeken. Hoe langer hoe gekkerEene voorname modiste schreef bij een dameshoed, die ze ter bezichtiging zand: „Bij dit hoedje moet de inoud een klein weinigje open gedragen worden." Eene tweede uitgave van de Mil- lioenen-juffrouw is verschenen. In verschillende voorname hotels te Amsterdam logeerde dezer dagen eene Friezin, uit Dokkum geboortig, die bij verschillende winkeliers vrij aanzienlijke in- koopen deed. Uit het rijke Friesland kwamen intusschen zwaar beladen koffers aan. Toen de verkoopers echter om geld kwamen, en zich niet met een kluitje in het riet lieten sturen, poetste Jannetje Struik II de plaat met achterlating van hare bagage, die bij onderzoek grootendeels bleek te bestaan uitgraszoden Door de Parijsche politie is een man gearrestee: d, die van de volgende „truc" leefde: hij vroeg aan ieder net gekleed voorbij ganger, met een ongefrankeerden, geadresseerden brief iu de hand, hem aan een postzegel te hel pen; 't was een brief aan zijne vrouw en hij had geen geld. Bijna zonder uitzondering gaf ieder een hem of een postzegel ot geld om er een te koopen. Bij zijne arrestatie had bij de zakken vol postzegels! Volgens een Engelsch blad is men onder de Europeesche Vorsten al even weinig trouwlustig als in andere standen der maatschappij. Er zijn nl. tegenwoordig 108 on ongetrouwde Vorsten en Prinsen en 66 Prinses sen, die allen den huwbaren leeftijd hebben bereikt. De Spaanse he Regeering heeft in den Eco de las aduconas eene circulaire doen opnemen, aan alle inspecteurs der belastin gen en invoerrechten aan de grenzen gericht, waarin aan de tolbeambten de last wordt ver sterkt, de voor invoer aangeboden wijnen aan een onderzoek te onderwerpen, en ingeval deze be ambten vermoedeu dat in den wijn voor de gezond heid schadelijke bestanddeelen worden aange troffen, een proces-verbaal op te maken, en dit met eeue proef der verdachte wijnsoort op te zeuden aan den Gouverneur hunner provincie, die verder naar gelang van bevinding zal han delen. Volgens de Noordsche bladen hebben dezen zomer meer dan duizend toeristen de Noordkaap bezocht. D e Wiener Post meldt: De telephoon is reeds tot iu Afrika doorgedrongen. De eerste aanleg vindt plaats op het Portugeesche eiland St. Thomas, een der rijkste eilanden van de bocht van Guinea. Met het centraalbureau zul len voorloopig 50 stations in verbinding staan, welke over de uitgebreide cacoa-en koffieplanta ges zijn verspreid. Het groote stoomschip Great Eastern dat reeds tot zoo velerlei doeleinden is gebruikt, dient tegenwoordig in de haven van Dublin, tot kerk voor matrozen. De zes-vinger-club. Te Londen bestaat eene club van lieden, die zes vingers aan elke hand hebben. In de vorige week las de presi dent dezer vereenigiug eene statistieke opgave voor volgens welke op de gansche wereld 2173 per- soueu zijn met 6 vingers aan elke hand, 437 met 7 en een (op Madagascar) met 8 vingers aan elke hand. De voorzitter deelde bij die ge legenheid mede, dat hij plan had eene „methode voor ze8-vingerige pianisten" uit te geven, eene mededeeling, welke door de leden met onstui mig enthusiasme werd ontvangen. Het gevaar aan luchtreizen ver- bonden, is niet zoo groot als algemeen wordt geloofd. In de laatste honderd jaren werden ongeveer 10,000 luchtreizen gedaan door 15,000 personen, en slechts 20 menschen kwamen daar bij om het leven. De jury, belast met een onder- zoek naar de oorzaak vau den jongsten grooteu brand bij Whiteley, heeft uitgemaakt dat dit on heil aan kwaadwilligheid met worden toege schreven. Whiteley zelf heeft 2000 uitgeloofd als belooning op het aanwijzen der brandstichters, en eenige zijner klanten hebben de handen in eengeslagen om deze belooning nog met 1000 te verhoogen. U i t d e Lutine zijn Vrijdag geborgen twee zware balla9lbrooden, een koevoet, veel oudroest, 24 Spaansche Matten en 2 goudstukken. V r ij d a g-a vond moet aan het Sche- venin^ache strand wtder een prachtig fata mor gana zijn te zien geweest, dat zich gedurig langs den horizon verplaatste. De toeschouwers meen den algemeen een park met boomen en een stand beeld iu het midden te zien. De neutrale strook lands tusahen Brazilië en Fransch Guyana heeft zich tot een gemeenebest verklaard, onder den naam van de republiek Counani. De nieuwe republiek is 24,000 mijlen groot en telt 700 inwoners, voor het meerendeel afstammelingen van uitgeweken Bra- ziliaan8che slaven. De helft der bevolking woont te Counani, de hoofdstad, in 35 huizen. Aan het hoofd der Regeering staat een Fransch dag bladschrijver, Gros genaamd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2