VERKDOPING MARKTBERICHTEN, Laatste berichten. aan den Wagenweg, INBOEDEL, Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 24 Aug. De Burgemeester dezer Gemeente doet te weteu, dat in de week van Zondag 14 tot en met Zaterdag 20 Aug. 1887 twee personen aan mazelen zijn overleden. Ingezonden. Haar algemeene verbreiding heb ben zij te danken aan degenen die er baat bij gevonden hebben, en te Haarlem, U De heer Ed. N., uit Venloo, had op 14 Aug. 1!. bij den te Maastricht gehouden wie lerwedstrijd het ODgeluk van zijn rijwiel te vallen, en is eergisteren aan de gevolgen van dien val overleden. Uit Cleve schrijft men: Dezer da- geu is de jongen, die in het laatst van Juli alhier bet ouderlijke huis ontliep, door de zorg van de politie te Rotterdam weder bij zijne ouders te ruggebracht. Bij dat terugbrengen de> d zich een zonderling incident op. Het bericht vau het ver dwijnen van den knaap, voorkomende in Het nieuws van den Dag van 2 Aug., werd over genomen door eene Zuid-liollandsche Courant, die echter het abuis beging, in plaats Cleve of Kleef, Sneek te drukken. De ijverige politie van Botterdam nam nota van dat bericht en was zoo gelukkig den vluchteling op te sporen. Nu werd hij naar Sneek gevoerd. Zijn beweren, dat hij uit Cleve was, werd niet geloofdmen scheen daarin eene poging te zien om goedkoop over de grenzen te geraken en zijn dwaaltocht in Duitschland voort te zetten. Hij kwam nu in Sneek, doch daar was in geen velden of wegen eene familie van dien naam te vinden. Goede raad was nu duur; men besloot den zwerveling geloof te schenken en voerde hem nu naar Cleve, doch onbegrijpelijker wijze langs een omweg over Gennep en Goch. De ouderharten werden des te langer in angst gehouden. Wat eene en kele drukfout al geen last kan veroorzaken De jongen heeft met ijver zijne lessen op de land en akkerbouwschool weer op zich genomen.// Een zonderlinge briefpost. Een kanons- kogel-post zal wellicht niemand zich ooit gedacht hebben. Toch is het een door de historie geboek staafd feit, dat, door middel van uit het kanon geschoten kogels, brieven naar de plaats hunner bestemming verzonden en behoorlijk ontvangen werden. Het was den 21n April 1475, dat deze, eene Keulsche vinding, voor het eerst in praklijk werd gebracht. In gemeld jaar werd de stad Neuss door Karei den Stouten belegerd. Keizer Erederik III had der erg benarde veste w<l hulp toegezegd, maar, zooals het wel meer gaat, Neuss was klein en de Keizer groot, de hulp bleef uit. Toen trok zich eene eenvoudige buurvrouw, de stad Keulen, haar lot aan en besloot NeuBS te hulp te komen. Op ,/de Steentien", tegenover Neuss, sloeg het ontzettingsleger zijne tenten op en expediëerde van daar de eerste kanons kogel-post. Van de afzending eener zoodanige post gaven de Keulenaars aan Neuss kennis door het ontsteken eener vuurpan, terwijl in de andere lichting de belegerden eene vlag lieten wapperen, ten teekeu dat hunnerzijds eene post te verwachten was. Nadat verschillende kogels hunne bestem ming gemist hadden en in den Bijn, ja zelfs in het vijandelijke leger terecht waren gekomen, gelukte het eindelijk den 8n Mei van genoemd jaar, eene kanonskogel-post uit Neuss het kamp van het bevrijdingsleger te doen bereiken, die later nog door eenige anderen werd gevolgd. Een oorspronkelijke kanonskogelbrief, in het stads archief van Keulen nog aanwezig, gedateerd van Neuss den 7den Mei 1475, is op perkament geschreven en heelt ongeveerd 3 cM. breede vouwen. Deze brief heeft waarschijnlijk in den vorm van een hoefijzer in den kogel gelegd. In een fabrieksgebouw te New- York is een lift vol meriÊchen gevallen ter hoogte van drie verdiepingen. Van de 18 vrouwen en meisjes, die er op waren, werd een gedood en drie gevaarlijk gewond. De overigen bekwamen lichte kwetsuren. Te P a r ij s zal in de helft van Octo- ber eene groote biljartmatch om 3000 punten plaats hebben tusschen Maurice Vigneaux, den Franschen biljaitmeester, en Jakob Schaefer, den Amerikaauscheu champion. De strijd zal ge voerd worden in partijen van 600 punten, op vijf achter elkander volgende avonden in het Grand Hotel. Vigneaux heeft ook aan meester Slosson uit Chicago eene uitnoodigir.g gezonden om aan den strijd deel te nemen; het antwoord daarop is nog niet ingekomen, Naar men verneemt was onze Ko ning, door Engeland en Duitschland, voorgesteld als scheidsrechter in het geschil tusschen den Sultan van Zanzibar en de Portugeesche Begee ring, maar Z. M. heeft voor die eer bedankt. Dew ij 1 sedert eenigen tijd, vooral in de provincie Noord-Holland en voornamelijk te Amsterdam, vele valsche geldstukken worden aangetroffen, waarschuwt de Minister van Finan- ciëu eeu ieder met verwijzing naar art. 21 der wet vau 26 November 1847 zich niet door aanneming van dergelijke stukken schade te berokkenen. De voornaamste uiterlijke kenmer ken, waardoor die valsche meest uit tin en lood samengestelde stukken zich van echte onderscheiden, zijnmeer grauwe (minder zil verwitte) kleur; eenige vettigheid der oppervlakte; minder heldere klank; mindere scherpte der om trekken van den beeldenaar, en minder gewicht, terwijl het randschrift zeer onduidelijk is of bij sommige geheel ontbreekt. Zondag-avond heeft zich teSmeer- maas (Limburg) een zekere K., wegens een ver schil over het uitgaan zijner dochter, zoo drif tig gemaakt, dat hij plotseling voor zijne deur levenloos ineenzonk. In een grooten snoek, welke d e- xer dagen in de Moezel gevangen werd, bij diens samenvloeiing met de Meurthe, heeft men drie oude muntstukken gevonden, waaronder een uit 1520 en een uit den tyd van Karei den Stouten. Was die snoek een muntverzamelaar, of heeft men hier met een eewenouden viseh te doen? Zoo vraagt men en kan men wel blyven vragen. Brusselsche bladen verhalen van een 25-jarig soldaat in de kazerne der bereden jagers, die gestorven is van blijdschap bij het zien van zijn vader, toen deze hem onverwachts kwam bezoeken. Gezond en welgezind Is de grootste schat, dien men vindt. Op de zaken gepast Brengt goud in de kast. Wie spreekt, die zaait; Wie, hoort, die maait. Het voorbeeld klemt eu dringt [meer aan. Dan wet of recht ooit heeft gedaan. Schoonheid zonder deugd Verleent maar korte vreugd. Geen gelukkiger schouwspel op aarde, dan eeu onschuldig geweten en geen groo- tere vrijheid, dan die van niets te vreezen; deze echter bezit alleen hij, die voor zich zeiven niet vreest. Wie door zijn eigen ge weten wordt vrijgesproken, vreest geen rechter. Een beleefde gast. Gastvrouw. Welnu mijn heer Mulder, smaakt het u?! De heer Mulder. O uitstekend, Mevrouw, ik heb een honger, die eene betere zaak waardig is. Ezels. Aan eene Duitsche hoogeschool hadden de studenten eens de woordeD: „o ja!" als groet gekozen, wat begrijpelijkerwijze een vreemden indruk maakte op allen buiten hun kring. Een der professoren sloot op zekeren dag bij etne natuurkundige les, waarin de ezel ter sprake gekomen was, zijne voordracht al dus: „bizondere opmerking verdient het, dat de ezels in onze stad sedert eenigen tijd niet meer „i-ja", maar „o-ja" schreeuwen. De studenten voelden den steek en lieten de dwaze gewoonte varen. Verklaard. Men zal gelezen hebben, dat er volmaakte toestellen zijn, waarin men b. v. een levend zwijn werpt, dat er weêr uitkomt als ham en worst. Er zijn er ook, waarin men een haas legt, die er uitkomt, aan den eenen kant als hazepeper, en aan den anderen (de huid) als vilten hoed. Iemand bewonderde die machine en vroeg den uitvinder, die haar vertoonde: En als men er ratten in wierp, wat zouden deze dan worden? De man der wetenschap antwoordde, met een minzaam glimlachje: De voedings producten zouden dezelfde zijn, en wat de hoe den betreft, die zouden, naar gij begrijpen zult, hinderhoeden worden. Hoe grootpapa snorkt 1 Johan, zei mama, ga eens zacht in de andere kamer en zie of grootvader al slaapt. Ja, mama, fluisterde Johan, toen hij terugkeerde, grootvader slaapt behalve zijn neus, die gaat erg te keer. Een slimmerd. Politie-agent. Allo, jong- mensch, kom naar beneden. Reporter. Maar ik ben verslaggever en ik moet eene beschrijving geven van den brand. Politie-agent. D'r af, zeg ik, je mag daar niet blijven staan. Je kunt morgen in de kranten alles lezen, wat je van den braud wilt weten. De ware oorzaak. Een Pruisisch Hauptmann bekijkt met zijn jongetje de Cougo-negers, wie men in Berlijn geen betere plaats weet aan te wijzen dan den Dierentuin! Vraag van het veelbe lovend Pruisje aan papa: „Papa, waarom zijn toch eigenlijk de negers zwart en wij wit?" „Waarom, jongen, om de Pruisische uniform des te beter te doen uitkomen!" Leer om leer. Man. Maar ge zult toch moeten toegeven, beste, dat mijn smaak heel wat beter is dan de uwe. Vrouw. Zeker, mijn waarde, dat blijkt o. a. duidelijk uit het feit, dat ik u genomen heb en gij mij. Jl. Maandag is een soldaat van het 4e reg. infanterie, wegens voortdurend wan gedrag, met een briefje van ontslag uit den dienst verwjjderd en door de politie buiten de Gemeente gebracht. Jl. Maandag-nacht is een felle brand uitgebroken op de bovenwoning van per ceel No. 6 aan de Damsteeg, bewoond door den werkman H. Westbroekvermoedelijk ontstaan door het springen of omvallen van eene petroleumlamp, die op tafel stond. De bewoners, die reeds te bed lagen, heb ben zich slechts met moeite kunnen red- neu. De brandweer en de politie met haar slangenwagen waren spoedig aanwezig en hebben goede diensten bewezen. Het boven huis is geheel uitgebrand, terwjjl het be nedenhuis belangrijke waterschade heeft geleden. Het huis en de inboedel van West- broek waren verzekerd, maar het huisraad van de beuedenbewoners, wed. Oordhuis en M. Stevensniet. In de vorige week is men bezig ge weest met het plaatsen van de palen van de telephoonleidiug tusschen onze stad en Amsterdam ten dienste van de water leiding. Door de politie alhier is aangehou den en naar het huis van arrest overge bracht Karei Meisner, oud 67 jaren, koop man, zonder vaste woonplaats, die door middel van insluiping in een bewoond huis een gouden horloge met dito ketting had ontvreemd. Hij heeft vroeger meermalen gevangenisstraf ondergaan. De uitslag der werkzaamheden van de jury der Yuedings-Tentooustelling in zake het volksbroodwaarvoor door de hoofd commissie hare groote medaille in goud is uitgeloofd, is als volgt: De gouden medaille is, bij loting tusschen de heeren C. Doncker te Haarlem en Gijs- bertse te Winterswijk, aan eerstgenoemde toegewezen, aan de laatste het diploma voor dezelfde medaille. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. Ondertrouwd: A F M Graaf Van der Duijn en C A M Heshuijaen; D H Van Daalen en M J E Van Saarloos; MA Hermans en S E A L Kroon; H De Wilde en W E Demmenie; H T Vermaas en M F C Bronkhorst. Getrouwd: F Stork en A L André de la Porte; P M Van Heijcop ten Ham en J F A Rost Van Toh- ningen; HE Jung en A Broükhorst; J G Stam- meijer en H W Van Leuven; A Van Nicnwenhuizen en C Heijne; BA Harren en G Smit; W Hos en M Huizinga; C W Geerlings en M E Moll; —AH Scheffer en P Smits; J Van Abs en H Monsma; C Van Abs en J Monsma. Bevallen: C Van Ketel geb. Rijbroek d. M J Van Deurzen geb. Knuffmaun z. C H Beekhuijs geb. Happe z. M Blom geb. Verschoor d. S MP Pórtzgen geb. Wesselingh d. H C Bonfrer geb. Van Staveren d. J P v. d Smissen geb. Keers d. M Luttik geb. Boet z. M Van Leeuwen geb. Stokman d. C Steetskamp geb. Van der Vliet z. J Van Dijk geb. Kreuiter z. A Bachmann geb. Van Leeuwen d. K F Selraat geb. Valk d. S Cornet geb. Rietman d. J Smits geb. Boeré d. C W Smit geb. Blank water z. W Overdijk geb. Smit z. J De Zwaan geb. Smit d. A Prinsen geb. v. d. Vlugt z. H Kamp geb. Muller z. P IJlstra geb. Bambach z. AM Langeveld geb. Hasselmeijer d. J G Van Zurk geb. Van der Putten z. C M Hendriksz geb. De Bruijn d. E Vring geb. Maat d. E Martinggeb. Zijlstra z. M P Voorham geb. Van Galen z. AC Wiebes geb. Boerrigter d. M E Van Uden geb. Spoor z. M Van Roon geb. Eveleens d. D Makkes geb. Van Gessel d. (levenloos). M Oudshoorn geb. Snel d. (le venloos). AM Bonger geb. Van der Meij z. (levenloos). G C Schrnders geb. Verschoor 2 z. (levenloos). A W Dppink geb. v. d. Weijer d. enz. (levenloos). Overleden: L de Dood 8 mn. d. KI. Houtstraat; C Keesom geb. Verberne 65 j. Jaobijuenstraat; MC Van Kampen 21 mn. d. L. Raamstraat; —OS Bolte 34 j. Spaarne; M Burggraeve 16 dg. Raamsteeg; M A Mathot 10 dg. d. Kampersingel; J M Mulder 1 mn. d. Heerensingel; F Van Vessum geb. Klaassen 73 j. de Clercqstr; A E Van Huizen 85 j. Nieuwe gracht; MA Scholte 28 j. Ged. Oudegracht; W De Ridder 2 j. z. Voorzorgstraat; M H Menks 17 dg. d. Burgwal; J Neve 27 j. Kinderhuisstraat; A P Vergers 40 j. Zaksteeg; A W Braaij 14 j. d. Leidschestraat; J P H Daudeij 5 mn. z. Gr. Hout straat. Dertigste muziekuitvoering in den Hout, op Woensdag 24 Aug. 1887, des avonds van half 8 tot 10 uur, door het stedelijk muziekkorps, onder directie van den heer M. H. Mullerkapelmeester. Programma. 1. Marscb, Artist und Hornist, Curth. 2. Ouv. Rosamunda, Schubert. 3. Fant. Le coeur et la main, Lecocq. 4 Gavotte Stéphanie, Czibulka. 5. Potp. Le domino noir, arr. par Bunckler. 7- Ouv. Ein Morgen, ein Mittag und ein Abend in Wien, Suppé. 7. Fant.Le pardon de Ploërmel, Meyerbeer. 8. Concert-Walzer, Weiss. 9. Musicalische Blumenlese, Thumer. Hulde aan de Haarlemsche Dames-Vereeniging, werkzaam voor de Nederl. Vatic aansche Tentoon stelling, onder directie van Mevrouw Travaglino- Hemelrijk. Vaa de gelegenheid om de voorwerpen, door bovenge melde Vereeniging vervaardigd, in oogenschouw te nemen, hebben wij met dankbaarheid gebruik gemaakt en het is ons eene ware behoefte te kunnen getuigen, dat hetgeen wij zagen uitmuntte door fraaie bewerking, doelmatigheid en juiste toepassing van kleuren. Vooral trok onze aandacht: eene prachtig met goud bewerkte Stola met Pauselijke insignes. (De teekening van dit "kunstproduct was door een der Dames-leden ontworpen); twee keurig bewerkte Velums; een sierlijk Altaard waal; twee volledige koffers voor Eerwaarde heeren Missionarissen met bizonder netten en doelmatigen inhoud en andere kleinere artikelen, waaronder vooral uitmuntte een prachtig bewerkte Pal, door de Eerwaarde Zusters Franciscanessen vervaardigd. Wij brengen onze openlijke hulde aan de Dames- Vereeniging voor hare vele zorgen en moeite, welke zij zich voor de Vaticaansche Tentoonstelling heeft getroost en verheugen ons met haar in bet schitterend snccès, dat ontegenzeggelijk werd verkregen. Eenige bezoeksters der bovengenoemde Tentoonstelling HAARLEM, 22Aug. Ter graanmarkt van heden gedaan: roode tarwe f a f witte f 7.25 af rogge f 4.50 a f 4.50 Haver f af—,gerst f 4,25 4,20; duivenboonen f-,—a paardenboonen f-.— bruine boonen fa f Gr. erwten f7,75 AMSTERDAM, 22 Ang. Ter veemarkt waren aangevoerd 542 runderen, van welke de prijzen waren vette 1ste qual. f 0.64. dito 2de qual. f 0.56 dito 3dequaliteit J' 0,48 per kilojmelk- eu ka fkoeien 100 a 230, 5 graskalv. f 20 a 30, 28 nuchtere kalveren 6,a 10,— sohapen en lammeren 8 a 16 398 vette varkens 34 a 40 c.; beiden per kilo.—biggen a paarden f a ROTTERDAM,23 Aug. Op de veemarkt waren gisteren en heden aangevoerd: 9 paard 400 runderen, 199 vette-en graskalvereu, 17 nuchtere kalveren scha pen of lammeren, —varkens, 64 biggen, 2 bokken. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt:Runderen lste qualiteit 66 e. 2de qual. 60 c., 3de qual. 55 c.; kaiveren lste qual. 82 c 2de qual. 75 c., schapen 55 c., alles per kilo. De prijzen der hotel waren heden als volgt lste f 58 2de f 54 3de qual. f 50. ALKMAAR, 20 Aug. De aanvoer van vee en daarvoor bestede prijzen volgt; 19 koeien/ 70„a 160,17 nuchtere kalveren 5 a 10vette kalveren a 83 schapen 10 a 21 varkens fper kilo, 110 ma gere dito ƒ12 a 14,4 bokken J 4 a 9, 3 paarden 90 k f 110, lammeren f a 22 Aug. Terveemarkt werden verkochtll koeien van 120 a 180, 231 kalveren van f 35 a 98 30 nuchtere dito van f 6 a 12, schapen! a—158 varkens 36 a 46 e. 44 magere 10 a 14 c. per kilo. SCHIEDAM, 23 Ang. Moutwijn per Ned. vat a f-,— Jenever f Amsterd. proef Spoeling fl,50 dito commissie f 1,60. LEIDEN, 20 Aug. Aan de mat kt van heden waren de aanvoeren en prijzen der granen als volgt: - heet arwe winter- f a-,zomer- fa f heet. rogge winter- a zomer- -,— a heet. gerst zomer- a chevalier a -.heet. haver, zware- -.— De prijs der boter was heden pel '/^vatlsqnal te 62.— a 57.—, 2de qual. f a LONDEN, 22 Aug. Ter veemarkt zijn aangevoeld Runderen 3600, Schapen en Lammeren 10000, Kalveren 70, Zwijnen Prijzen: Beste Runderen 3/- 4/4 Schapen en Lammeren 3/2 a 5/-, Kalveren 3/- a 4/6 Zwijnen 2/4 4/4. DELFT, 20 Aug. Heden werden aangevoerd 75 stapels kaas, wegende te zamen 20388 kilo; f18—a 24.50 per 100 kilo. HOORN, 20 Aug. Op de weekmarktvan heden waren de prijzen en aanvoeren der granen als volgt: - heet tarwe f 9,— a 8,50 - heet. rogge f 4,50, heet. gerst 5a 3.75 heet. haver f 4,mosterdzaad a karwijzaad f a heet. boonen: heet. bruine f 11,50 a 9,25 gele f heet. paardeboonen f -,a beet. erwten a beet. groene/ 8,a 10, heet. grauwe /Jll,— a ,14 heet. witte 9,— heet. aardappelen manden appelen f a alles per heet De aanvoer van vee en daarvoor prijzen betaald waren als volgt:— paarden van f 60 tot 175 veulens f a koeien van ftot kal veren van 4 tot 10, schapen van 16 tot 20 lammeren van tot varkens van a zengen 35 a biggen van 3 a 5,— PURMEREND, 23 Aug. Kaas-.aangevoerd 341 stapels prijs der kleine kaas (14,— middelbare .Boter 1.05 a .110 per kilo; 30 Runderen: aangevoerd vette koeien laag in prijs; melkprijshoudend; gelde- lager lin prijs kalfkoeien 238 Vette kalveren aanvoer 355 stuks, prijs 50 a 70 c. per kilo, handel vlug;nuch gere dito:aanvoer 91 stuks, prijs f 6 a 20 per stuk,stug- gen handel. Vette varkens: aanvoer 189 stnks, prijs 44 c. per kilo met matigen handel; magere dito aan voer 120 stnks, prijs fll a 18 per stuk met vluggen handel. Biggen aanvoer: 269 stnks, prijs f 3 a 0— ROME, 23 Aug. Te Messina kwamen van den 2 laten tot den 22sten dezer 3 geval len van cholera voor en 1 doode; teCati- nia 4 dooden; te Aduno 2; te Bruca 6. SOFIA, 23 Aug. Prins Alexander ant woordde, bij zij tie intrede in Sofia, den Burgemeester: De belofte mijner toewijding aan Bulgarije, welke ik te Ebenthal heb gedaan, ik heb ze gehouden; ik ben hier. Ik zal trachten van Bulgarije naar binnen een ideeëlen, krachtigen staat te maken, en wat de internationale betrekkingen betreft, is het de hoofdzaak in goede ver standhouding met de Potte te blijven. Ik hoop aan Bulgarije de vriendschappelijke gevoelens van Turkije te kunnen verze keren. MADRID, 23 Augustus. De Gacetabe helst een koninklijk besluit, waarbij de benoeming van Generaal Salamanca tot Gouverneur van Cuba wordt ingetrokken. PETERSBURG, 23 Aug. Het Keizer lijke jacht Dershava is heden namiddag van Croustadt naar Kopenhagen ventrok- ken, vergezeld van het jacht Zarewna. MEDEDEELINGEN a 10 Cents per regel. het aantal dergenen, die gaarne eeu gun stig getuigenis er van afleggen, groeit steeds aan. Dat getuigenis is, dat de Zwit- sersche Pillen van den apotheker R. Brandt het beste en goedkoopste laxeermiddel zijn. In de apotheken verkrijgbaar a 70 Cts. de doos eu bij den heer P. RAASEN, Koning straat 48 alhier. Bevallen van een welgeschapen ZOON M. E. PAANAKKER, geb. Van der Weiden. 's Gravenhage, 23 Aug. 1887. over het Florapark op het buitenverblijf Overveld op Dinsdag en Woensdag, 30 en 31 Augustus 1887, dea voormiddags ten 10 uur. «5 A. C. L. SARLET e.u L. KONIJN, Ma- BjRÜëSly keiaars, zullen verkoo- pen ten overstaan van den te Heemstede geveatigden Notaris Mr. W. H. SMIT, den zeer net onderhouden nagelaten door wijlen den Wel edelen heer B. H. SGHMED- DING, waarbij: Gouden en Zil veren Voorwerpen, Solide Meu belen, Paard en RijtuigeD en vele andere Goederen, alles uit voerig in den Catalogus vermeld, die bij bovengenoemde Makelaars te bekomen is. Zaterdag en Zondag, 27 en 28 Augustus, Particulier en Maan dag den 29sten publiek te zien, telkens van 10 tot 4 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 3