N I E U W E Zondag 4 September 1887, 12de Jaargang. Rusland en de Europeesclie vrede. BUITENLAND. B 1 N N E ft L A N %9. 1141. 3. Een aardig kind. ABOMEMENTS]?BIJ8 Per 3 maanden voor Haarlem r 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p, p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Affïoiiderlyke Nummers 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. M AiNTlWT) R Ti SB ca® Mm PBIJS DEB ADVEBTEHTIÉW BUREAU: St. Janstraat Haarlem. AÖITE MA NON AQ-ITATE. Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vr ijd ag- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPEES LAUREY. Zoowel in conservatieve als in liberale kringen van Duitschland was men sinds langen tijd overtuigd, dat er eene botsing moest plaats hebben tussehen de Slavische en Germaansche volken, een beslissende oorlog tussehen het vereenigd Duitschland en het naar de wereldheerschappij strevende Czarendom; en moet men bekennen dat voor zulk een krijg wel terdege aanleiding be stond, eeuerzijds door den haat tegen het despotisme van den Czaar, aan den andereu kant door het afsluitingssysteem vanRuslaud, 't welk aan de landen aan de Russische grenzen, groote schade veroorzaakt. De Jonkerpartij in Duitschland betoonde, in tegenstelling met de liberalen, voorna melijk ten tijde van Nicolaas, eene groote vereering voor de Russische Regeeriug en men herinnert zich zeer goed, dat de voor lezer van Frederik Willem IV, de Hofraad Schneider, nog meer de vertrouweling was van den Russischeu alleeubeerscber, dan dien van den Pruisischen Koning. En toen Prins Von Bismarck door den oorlog van 1866 Oostenrijk uit het Duitsche Rijk wierp, zou het zelfs als hoogverraad worden be schouwd, als men aan de innige vriend schap tussehen Duitschland en Rusland, die door de persoonlijke sympathie der beide heerschers werd gesteund, zoude twijfelen. Doch waarom zoo ver in 't verleden ge- diongen? Toen de onafhankelijke pers, eeu jaar geleden, hare verontwaardiging aan den dag legde over den schurkenstreek door de huurlingen van den Czaar tegen Vorst Alexander gepleegd, werd zij hevig aange vallen en van landverraad beschuldigd, omdat zij Rusland moedwillig tot den oor log aanspoorde. Eu Prins Von Bismarck stelde ODgeveer zes maanden geleden, in den Rijksdag de gansche vrijzinnige party verantwoordelijk voor de uitingen van de Pers der Fortschrittspartij en overlaadde haar met de scherpste en heftigste verwij ten, dat zij hem had genoodzaakt zich met de Bulgaarsehe quaestie te bemoeien, eene quaestie waarmee het Duitsche Rijk eigen lijk niets had te maken. Op stelligen toon verklaarde de Duitsche Rijkskanselier als dan: Onze betrekkingen en verstandhouding met Rusland, zijn zooals altijd, goed; wij zijn met Rusland door dezelfde vriendschaps banden verbonden, als ten tijde van den vorigen Keizer. Wij zullen Rusland niet aanvallen; dat. Rusland ons zal attaqueeren, gelooven wij niet, evenmin dat Rusland andere bondgeuooten zoekt. Maar sinds eenigen tijd zijn de bakens verzet. In de officieuze pers, in de organen, die met de Pruisische Regeeriug op een goeden voet staan, wordt sinds weken een toon tegen Rusland aangeslagen, gansch onderscheiden van de taal, die vroeger werd gevoerd, wanneer het Rijk der Czaren ter sprake kwam. De Kreuzzeitung, het orgaan, FE U IJL L E TO N. Vervolg en slot.) Mijn goede luim was tenvolge van dit voor val verdwenen. De kleine Richard werd wel dra tot bedaren gebracht, doch mijn gemoed kou riet tot bedaren komen. De beminnenswaardige huisvrouw had mij alleen opdat ik mij met Richard weder mocht verzoenen", aan de zijde van dit wonderkind geplaatst en ik durf dit diner gerust tot de verschrikkelijkste diners van mijn leven rekenen. Bij een lijkmaal moet men opgeruimder geweest zijn, dan ik het was. Eere der waarheid! De paradijssoep was niet slecht, neen, de jongen was het. Richard was zoo vrij o:n zijn lepel in mijne soep te duiken en mijn wit vest met roode soepdruppels te bevlekken. Hij at de helft van der. inhoud van miju bord en, om deze onrechtvaardigheid wed er goed te maken,wierp hij een stuk ruudvleesch, dat zijne moeder hem later gaf, op mijn bord. Ik werd woedend als een leeuw, dien men een stuk vleesch voor den 't welk met Rusland heel wat op had, publi ceert, dat li6t gevaar van een oorlog zeer nabij is en verklaart boudweg: »Wij al thans rekenen voor een onafzienbareu tijd niet meer op het herstel van de vriend schap tussehen Rusland en Duitschland. Als men de meeste Pruisische bladen wilde gelooven, zou men geneigd zijn naar het nieuwste nummer van den Reiclis-An- zeiger met angst en zorg te grijpen, vree- zende daarin eene oorlogsverklaring te ont moeten. Gelukkig is het nog ver van sabeltrek- ken. De veldtocht der officieuze Pers tegen de Russische Staatspapieren en effecten is slechts eene poging om de Russische Re geeriug tot omkeer te brengen; doch zij antwoordt op die politiek door het ver- hoogen van het toltarief en door het ver jagen van de Duitsche bevolking, voorna melijk uit de Oostzee-proviuciën. Of deze tactiek het gewenschtè gevolg zal hebben, staat te bezien, maar zelfs in 't ergste ge val, is een Duitsch-Russischen oorlog nog ver in 't verschiet. De finauciëele en so ciale toestanden van het Russische Rijk zijn den tegenwoordigen beheerseher van den Noordschen kolossus te goed bekend, dan dat hij geneigd zou zijn, van de ver warring in zijn Rijk door een grooteu oor log niet met eene kwijnende macht, als Turkije maar met eene groote mi litaire mogendheid (misschien zelfs met twee groote Rijken) aan de wereld te doen blijken. Ondanks de uitspraak van onzen groot- sten veldheer, zegt de Kölnische Volkszei- tungdat de steeds toenemende wapenrus tingen der Europeesehe Staten tot eene spoedige beslissing dringen, gelooven wy, dat het gevaar voor eeu Duitsch-Russischen oorlog niet zoo nabij is, als men algemeen verkondigt. Ook de overige Staten van Europa hebben even als het aan de treu rige gevolgen van een eigenzinnig despo tisme lijdend Rusland, groot belang bij het behoud van den vrede, waarvan de stoor nis de mateiiëele en intellectueele welvaart der volken voor langen tijd zal vernieti gen en de sociale revolutie zal verhaasten, die ongetwijfeld het einde moet zijn van het in 't grootste gedeelte van Europa heer- schende Regeeriugsstelsel. Dit alles, schrijft genoemd orgaan, we ten de tegenwoordige leiders der Staten, dit alles weet ook de Czaar; hij is over tuigd, dat niet alleen zijne persoon en zijne gausche dynastie door een nog vree^elijker lot zal bedreigd worden dan zijn vader ten deel viel, maar dat ook het hei lige Rusland* en de heerschappij der Cza ren tot den ondergang gedoemd zullen zijn, ais hij het besluit neemt de oorlogs- toorts te doen ontbranden, De Belgische overheid heeft krachtige maatregelen genomen om te beletten, dat de visschers te Ostende opnieuw tot on- neus werpt. Doch de ouders lachteu van pleizier. „Een aardig kind!" lispelde de moeder en hare oogen straalden van vreugde. „Hij deelt alles met den armen, tot zelfs zijn dagelijksch brood." „Ja .zelfs het vleesch," viel ik haar bits in de rede. „Een snoezig kind!" fluisterde de moeder, die dankbaar naar de zoldering keek. „Zeker, een lief kind", herhaalde ik spottend; doch de ouders merkten mijn spotlach niet, zij zagen mij gelukzalig aan en aten door. Nu kwam er een oogenblik rust en ik wilde deze aan mijn bord wijden, toen Richard aan mijne zijde plotseling opsprong alsof hij de ezels brug ondekt had, waarover hij mij wegecbip- peren kon. „Wat deert u?" vroeg de bezorgde vader, „wat wilt ge?" riep de bekommerde moeder. Richard zag mij met een verpletterenden blik aan en riep: „Die.(die die wrs ik) die heeft mij geene bonbons medegebracht!" Nauwelijks had hij deze woorden geuit of de moeder bedekte zijn mond met kussen, het ka- meimeisje lachte heimelijk, de vader lachte en gereldheden overslaan en o. a. de hulp der gendarmerie gerequireerd, die thans regel matig aan de haven patrouilleert. In de Berlijusche Regeeringskringen is volgens de daar verschijnende Post sprake van een wetsontwerp, waarbij de buitenlandsche fondsen aan eene be lasting worden onderworpen. De aanwezigheid van de Russische fa milie te Kopenhagen geeft natuurlijk aan de chauvinistische pers in Duitschland ruimschoots de gelegenheid om haar tegen Denemarken op te hitsen. Nog altijd blijft men redeneereu over hetgeen de Deensche Minister Bahnsou onlangs verklaarde no pens de noodzakelijkheid van Denemar- ken's defensie. Het Bulgaarsehe vraagstuk blijft nog altijd de quaestie van den dag. De houding van Rusland beheerscht natuurlijk nog altijd de positie. Men had gemeld, dat Rusland bepaald staat op de vervulling van zijn eisch, vol gens welken de verkiezing van Prins Fer dinand onwettig verklaard, en een Gou verneur, met uitgebreide volmacht voor Bulgarije zou benoemd worden. Voorts zou door eene nieuw te kiezen Sobrauje eene nieuwe Vorstenkeuze plaats hebben, welke, als de Volksvertegenwoordiging onder Rus sischeu invloed werd samengesteld, niet gunstig voor den thans zegevierenden Vorst zoude uitvallen. Later werd weder tegengesproken, dat de nota van Ruslaud zoo absoluut zou luiden. Te Weeueu verhaalt men ten minste, dat de Czaar zich veel gematigder uitliet. De Russische nota zou het Europeesch overleg, hetwelk nu in gang is, volstrekt niet verstoren. Allerlei combinatiën worden, met be trekking tot het Bulgaarsehe geschil, in de groote Europeesehe bladen aangekon digd. Men zal echter wel doen niet te veel waarde te hechten aan zulke, dikwerf wel vernuftig verzonnen, doch met de histori sche waarschijnlijkheid niet wei overeen te brengen groepeering van Machten. Dat de positie van den nieuwen Vorst niet benijdenswaardig'" is, dat zal wel door ieder moeten worden toegegeven. Hij heeft natuurlijk evenzeer te worstelen met nati onale als met internationale bezwaren. De Porte, van welke eene zelfstandige beslissing door Rusland wordt gevorderd, wijkt geen baar breed af van de gedrags lijn, die zij steeds volgde. Te Constantiuopel heet het: De Sultan kan niet op eigen autoriteit handelen, maar moet de beslissing van de Kabinetten der groote Mogendheden afwachten. De toeleg van de Porte is zeer duide lijk: Zij wil, dat de groote Mogendheden het eens zullen worden over Bulgarije, veel toegegeven, zoo zij er maar geen last van heeft. Verscheidene Mogendheden gaven Tur kije vertrouwelijk den raad uit eigen be weging Ruslaud's voorstel af te slaan om tegelijk met een Turksulien Commissaris zijne lippen prevelden duidelijk: „Eeu aardig kiod". Het gebraad zon opgedragen worden en even als alle groote gebeurtenissen, had ook deze hare schaduwzijde. Richard was haast van den stoel gevallen, doch mij had hij het te danken, dat deze catastrophe niet plaats greep. Hoewel ik Richard zoo vast hield, dat hij het uit schreeuwde, was het mogelijk toch beter geweest, dat ik hem had laten vallen. Want de cata strophe was, jammer genoeg, wel uitgesteld, doch niet kwijtgescholden. Nauwelijks was het koste lijke hoen, vergezeld vau een schotel zoeten kompot en een schotel salade, op tafel, of Ri chard gilde hel uit: „ik val, ik val!" „Voor miju part", dacht ik, val maar toe en ja hij viel. In den val greep hij het tafel laken, rukte het mee en in minder dan geen tijd zwom hij in eene zee van kompot en salade. Nu werd het mij te erg! ik hief den van zuur en zoet druipenden knaap op en gaf hem eene oor vijg. Doch als eene leeuvviu, die men hare welpen outrooven wil, sprong de moedertoe, kuste het kind den kompot van het gelaat en riep: „Gij barbaar! gij plaagt mijn kind reed9 urenlang, gij afoot het een Russischeu Generaal naar Bulgarije te laten afvaardigen. Men verzekert in diplomatieke kringen van Weeneu, dat de Porte van Riza Bey rapport ontvangen zou hebben dat, in geval Tur kije dwangmaatregelen tegenover Bulgarije mocht nemen, in Oost-Rumelië de revolutie zou uitbarsten. De Spaansche Kamers zullen den 15 November geopend worden, #onder troonrede. De Sultan van Turkije heeft zich zeer boos gemaakt over caricaturen, welke eenige Weener humoristische bladen van hem hebben gegeven. Aan de redactiën dier bladen is daarom van Regeeringswege verzocht, geen dergelijke afbeeldingen van den Sultan meer openbaar te maken, omdat misschien Oostenryksche onderdanen in Turkije hiervoor zouden boeten. Volgens het onverdacht getuigenis van De Amsterdammer doet ook De Tijd opmerken, dat de liberale partij uit personen bestaat, aan wie bijna zonder uitzondering liet geloof aan een persoonlijken Ood vreemd is;derhalve uit atheïsten. De klove, zegt De Tijd, welke de wereldbe schouwing van geloovige Christenen scheidt van die van athtïsten, is ontzettend; zij is grooter dan die tussehen de levensbeschouwing van Chris tenen en eigenlijke heidenen Het geldt bier geen betrekkelijk verschil, geen verschil van meer of minder, maar een absoluut verschil. Zooals te allen tijde het logische en consequente op den duur het onlogische en inconsequente overwinnen moet, zoo zal het ook hier gaan. Op geslachten van inconsequente atheïsten, die in het individnëele, maatschappelijke en staat kundige leven in veel gevallen nog als Christe nen handeleiï, moeten noodzakelijkerwijze gene- ratiën van consequente atheïsten volgen, welke httgeeu zij hunne beginselen noemen, in de prac- lijk trachten te verwezenlijken. Een Christelijke en een consequent atheïstische maatschappij nu kunnen onmogelijk naast elkander bestaan. Tus sehen de leden vau deze twee maatschappijen zouden alle punten van aanraking ontbreken; zij zouden opgehouden hebben elkander te verstaan en te begrijpen; twee geheel verschillende soorten van zedenleer en leveuspractijk zouden tegen over elkander staan; ééne wetgeving voor Chris tenen en athtïsten zou meer en meer eene on mogelijkheid blijken. Voorzeker zal niemand zóó dwsas zijn, het ftit, dat de liberalen op staatkundig gebied bijna zonder uitzondering atheïsten zijn, op godsdienstig gebitd voor eene toevalligheid te houden. Tus sehen de staatkundige en de godsdienstige over tuiging der liberalen bestaat derhalve verband; als wij de eene bestrijden, besttijden wij tevens de andere. Volgens de Arnh. Ct., zouden bij de Re geering ernstige plannen bestaaD, opnieuw het aantal gerechtshoven, in 1875 op vijf gebracht, te verminderen. Twee plannen zouden in overweging worden genomen; volgens het eerste zouden drie hoven overblijven, en deze te 's Bosch, 's Hage en Zwolle gevestigd zijn; volgens het andere zouden slechts de hoven vau 's Bosch en 's Hage bljjven bestaan. De leider der socialisten E. Domela Nieu- wenhuis, wieu Z. M. de Koning kwijtschelding van den stoel en slaat het nog bovendien! Och, arm zoet kind!" riep zij, terwijl zij de krenten als zoovele eilandjes vau het gelaat van haar lieveling afkuste. Ik wendde mij tot mijn vriend: „Gij ziet lieve vriend", zeide ik, doch het overige vulde hjj aan. Van nu af waren wij noch vrienden, noch bekenden. Hel was gedaan met onze wederzijdsche vriendschap hij, hij wilde mij niet meer zien, van mij niets meer hooien. Ik was een barbaar, ik had Richard geslagen, dien lieven jongen, dat aardige kind! Hoe ik thuis gekomen ben, weet ik niet meer. Ik hoorde Richard schreeuwen en don kanarie vogel huilen. Toch bezat ik nog zooveel tegen woordigheid van geest, dat ik het kamermeisje geen fooi in de hand stopte en met vluggen tred naar huis ijlde. Ik maakte balans: le miju kaalhoofd ontwijd, 2e miju horloge bedorven, 3e mijn priucenez onbruikbaar, 4e mijn horlogeket ting stuk, 5e miju vest besmeurd, 6o den man tel achtergelaten en al die rampen, had ik te danken aan den lieven Richard, r/dat aardige kind."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 1