Bijvoegsel behooreiide bij de NIEUWE van Zondag 4 September 1887. Eene kleine verlichting in den Cultuurstrijd. Eenige verdreven kloosterlingen mogen weer naar hun vaderland, Pruisen, terug keeren. De Jezuïeten, Redemptoristen, Laza risten, en zij, die bij de Rijkswet verban nen werden, echter niet. Het terugkeeren gaat echter voor de an deren toch zoo heel gemakkelijk niet. Men stelt allerhande voorwaarden. Allerlei soort van mogelijke en onmogelijke vragen moe ten beantwoord worden, door hen, die wil len terugkeeren. En wat het ergste is, zij krijgen slechts verlof voor zoo lang als de Regeering zulks goedvindt. Zij mogen hun eigen land slechts komen bewonen tot we der opzeggeus toe. Tot Von Bismarck weer een kwade luim krijgt? Te Fritzlar zouden de Urselineu, haar door de Regeeriug geannexeerd klooster weer betrekken. De Burgemeester der plaats, als beheerder der geannexeerde kloostergoe deren, door deu Staat aangesteld, heeft het klooster aan den Landraad verhuurd. Deze vond de kloosterlucht in 't geheel niet on- gezoud. Hij huisvestte er niet alleen zijne familie, maar vestigde er ook zijne bureelen. Ofschoon zijne vroegere woning ledig staat, heeft hij weinig trek om te verhuizen. Mocht de Burgemeester vergeten den Landraad voor Januari de huur op te zeggen, wat in Pruisen best mogelijk is, dan kan het ge beuren, dat de Zusters met Paschen over het jaar haar eigen klooster nog niet kun nen betrekken. Toen de Zusters verdreven werdeu, werd haar soms geen veertieu dagen tijd gelaten, om met zak en pak op te breken, en over de grenzeu te trekken ea de Pruisische Re geering bekommerde er zich weinig om, of de eigen landskinderen in deu vreemde on der dak konden komen of niet. En zoo iets vond plaats in een gecivili- seerden Staat van het meest beschaafde werelddeel, in een land, dat er groot op gaat aan de spits der wetenschap te staan. Ook aan de spits van hen, die recht en billijkheid tot leus hebben gekozen?? Gelijkheid. Alom hoort men met veel ophef mel ding maken, dat onze negentiende eeuw zoo ver is vooruitgegaan, dat alle burgers gelijk zijn voor de wet. Men zou gruwen van een Staat, die iu zij a grondwet durfde schrijven: de Katholieken hebben minder rechten dan andere gezindten. Men blijft echter koud en ou verschillig, men haalt de schouders op, als men feiten aanhaalt, waaruit duidelijk blijkt, dat de Katholieken iu vele zaken ten achter staan. Zoo meldt het Comité der 34 General Versamm'utig der Katholiken Dealsclilands. Het Bestuur van het Locaal-Oomité heeft aan de betreffende spoorwegmaat schappijen in Duitschland geen aanvraag meer gedaan, om reductie van het spoor wegtarief, omdat deze aanvragen tot hier aan regelmatig werdeu geweigerd. Dat is echt Pruisisch. Voor andere dergelijke feesten toch heeft dit meestal, zoo met altoos, plaats. Door de Bslgische spoorwegmaatschap pijen daarentegen is voor de congresleden, die een bewijs kunnen tooneu, dat ze het Katholiek congres, dat te Luik, ouder pre sidium vau Mgr. Doutrelouxvau den 4. tot deu 7. September e. k. zal gehouden worden, is eene reductie toegestaau vau 50 percent. Opvoeding. Herhaaldelijk wordt in dagbladen, zonder ouderscheid van kleur of richting, geklaagd over de verwildering der schooljeugd. In een schrijven vau dr. Joh. Gr. Msizger, aan de commissie, die zich gevormd liad, om aan Z. El. van Amsterdams belangstelling te doen blijken, lezen wij: »Aau de commissie miju hartelijken dank voor de genomen moeite; zij gebruike haar veelvermogeudeu invloed, om te verkrijgen, dat de Stedemaagd beter toilet make, en dat zij, die iu Amsterdam vertoeven, zich niet hebben te beklagen over de baldigheid der straatjeugd 't Is bedroevend, dat personen, die het wel ineenen met stad en land, zich gedrongen gevoelen zulk verzoek te moeten doen. Maar aan wie de schuld? Wordt niet de hoofdzaak, de opvoeding die het meest moet bijdragen tot het welzijn van het individu en de maatschappij, al te vaak uit het oog verloren? Alle middelen, om ellende te weren zijn vergeefs, zoo deze wordt verwaar loosd. De onwetendheid, zegt De Montalembert, is de honger des geestes, maar, voegt hij er onmiddellijk bij, er is nog iets ergers dan de honger, te weten het gift. En dit gift is de slechte of de verwaarloosde opvoe- ding. Mochten zij, wier dure plicht het is, daar voor te zorgen, het begrijpen! De Bijbelvereeniging. Aan het onlangs verschenen tweede jaar verslag der bijbelvereeniging voor Noord- Brabant eu Limburg ontleent de Std. o. a. het volgende: »Trok broeder Smallegange het eerst6 jaar alleen uit, in den laatsten tijd was hij vergezeld van broeder Kappe, die door het bestuur op een proeftijd van zes maanden tot tweeden colporteur was aan gesteld. Beide broeders mochten in dit jaar vele plaatsen iu Noord-Brabant en Lim burg bezoeken, met rijken zegen arbeiden eu het belangrijke aantal van 214 bijbels, 528 Nieuwe Testamenten en vele christe- HUMIHMHi: IA ST.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 5