lijfee werkjes, meest onder Roomschen ver spreiden*. Wij weten niet in hoever het verslag waarheid bevat, dat de beide broeders, hunne bijbels, enz. onder de Roomschen aan den man brachten. Wjj bespeurden er echter niets van, en wij betwijfelen zeer, dat er Katholieken in Limburg en Noord-Brabant zijn, onuoozel genoeg, om door bijbellezen tot de keunis van het ware geloof te komen. Immers volgens de verklaring van protes- tantsche wetenschappelijke, doctorale man nen zjjn er zeer weinig dominé's, die in staat zijn over de leer des bijbels een eigen oordeel te hebben. En geen wonder. Om de menschelijke wetten te begrijpen studeert de advokaat jaren lang, tm hoe dikwijls gebeurt het, dat een vonnis van den rech ter of door een hoogere rechtbank of door den Hoogen Raad wordt vernietigd, wijl hij de wet niet had begrepen of niet goed had toegepast. En men stopt eenvoudige lieden een bijbel in de hand om daaruit, op hun eigen houtje, de Goddelijke wetten te leerea kennen, 't Is te dwaas om er van te pra ten, en wij vertrouwen, dat onze Katno- lieken niet zoo onnoozel zijn om aan het gefluit van de rondtrekkende vogelaars ge hoor te geven. Van bekeeringen* door hen bewerkt, hoorden wij Gode zij dank, tot nu toe niet. V. W. Cijfers. De liberale Zutfensche Courant is van meening, dat sinds lang geen onedeler in- siunatie als stembusmanoeuvre is te berde gebracht, dan de roep, dat voor ons staats onderwijs in dertig jaren tijds 156 milioen is uitgegeven. »156 Millioen in 30 jaar, roept het blad uit, dat is 5 milioen 'sjaars. Is dat nu voor het onderwijs in gansch zijn omvang zoo reusachtig veel? Is dat zooveel voor een volk, dat jaarlijks 20 millioen besteedt voor eene weerbaarheid, die land en volk nog niet eens weerbaar maakt? Is 5 milli oen 's jaars voor algemeene volksontwik keling, die ten slotte allen ten goede komt, eene zoo reusachtige som voor eene natie als de onze?* Laten wij allereerst opmerken, dat de uitgaven niet 156 milioen, maar 188 mili oen hebben bedragen. En dat hoofdzakelijk ten bate dér libe ralen, daar de »clerieaten« hun eigen scholen hebbeu gebouwd, betaald en onderhouden. De Zutfensche vraagt, of dan de tegen standers van de neutrale* school geene uitgaven zouden gedaan hebben voor hun onderwijs. Wel natuurlijk, maar het heeft zijn waarde hier eenige b:zonderheden in herinnering te brengen. In 1884 bedroegen de geheele kosten van het lager onderwijs elf millioen, d. i. ƒ25 per kind, terwijl bijv.de kosten der Vincenti- usschool te Amsterdam en der diaconiescho len aldaar slechts 15 per leerling bedra gen Het verschil is dus nog al van belang, dunkt ons. C. GEMENGDE BERICHTEN. Naar men ons mededeelt moet een Engelschman het voornemen hebben tot het stichten van een tweede badhotel op Schier monnikoog. Te D e n b y-d ale, b ij Barnsley, heeft men het jubileum der Engelsche Koningin op hoogst eigenaardige wijze gevierd. Er was eene reuzenpastei, 45 centenaren wegende, gebakken. De oven, die men vooi die gelegenheid gebouwd had, bevatte 230 pond boter en vet, 225 tkip— pen, duiven, ganzen enz. 67 konijnen en hazen. De ;/rij9tebrij-berg" werd naar een veld gebracht en daar onder de bevolking verdeeld. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 3 Sept. Jl. Donderdag was het veertig jaren geleden, dat de heer M. P. J. F. Groshansrijksontvanger van de accijuzen alhier, zijne loopbaan aanving bij den dienst der belastingen. Woensdag-namiddag te 2 uren had de opening plaats van het nieuwe Diaco- nessenhuis aan de Hazepaterslaau, be stemd tot ziekenverpleging en opleiding van Diaconessen. In de maand Augustus in het ste delijk museum vau schilderijen en oudhe- heden op het raadhuis alhier bezocht door 1008 personen tegen betaling en 237 zon der betaling. Een tienjarig meisje heeft zich al hier door middel van insluiping schuldig gemaakt aan diefstal van eeu partijtje metselaarsgereedschap en eenige ouder- kleedereD. Zij heeft het gestolene verkocht en de opbrengst versnoept. Door de politie alhier is aangehou den en naar het huis van bewaring over gebracht Abraham Crama, oud 63 jaren, geboren te Delft, die zich had schuldig gemaakt aan landlooperij en diefstal van eene rol goed van eene uitstalling aan de Botermarkt. Hij heeft vroeger meermalen gevangenisstraf ondergaan. Naar de Haarlemsche correspondent der Amst. Ct. meldt, heeft de staf van het Heilslegermet de directie van de Sociëteit De Kroon alhier eene overeenkomst aangegaan omtrent de huur der zaal, met het doel om er vergaderingen te houden. Gisteren werd door B. en W. aan besteed het vernieuwen van eenige kei- en klinkerbestratiugen, benevens de levering van straatklinkers voor het gewoon onder houd der bestratingen in de gemeente. In- dekomen zijn 8 inschrijvingen, waarvan de laagste Mej. de Wed. A. Rijnders Jzvoor f 8874. Het werk is haar gegund. Kathedrale en Parochiekerk van den 11. Jozef. Zondagte 7 en 8 uur de gelezene HH. Mis sen met de Onderrichting, te 10 uur de Hoogmis met Preek, te 3 uur het Lof ter eere van het H. en O. Hart van Maria en het Rozenhoedje. Elkeu middag te 3 uur het Rozen hoedje. Woensdag-middag van 3 tot 5 uur ge legenheid om te biechten. Donderdag de HH. Misseu als op Zoudag, 's avonds te 7 uur het Lof. Zaterdag te half 9 de H. Mis ter eere van het H. en O. Hart van Maria, tot bekeering der zondaars, met 500 dagen Aflaat, 's avonds te 6 uur het Lof en van 5 tot 10 uur gelegenheid om te biechten. In de week de HH. Missen eu de Cate chismus naar gewoonte. Parochiekerk van den H. Antonius vanPadua- Zondag te 5, 7 en half 9 uur de stille HH. Missen met onderrichting, te half 11 uur de Hoogmis met Predikatie, te half 3 uur de Catechismus, te half 4 uur de Vespers, Dinsdag eu Vrijdag te 8 uur gezongen H. Mis, te 6 uur het Lnf. Donderdag de HH. Misseu als des Zon dags, des avonds te 6 uur het Lof. Deze week de HH. Missen te half 8, 8, half 9 en half 10 uur, en de Catechismus naar gewoonte. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Zondag de HH. Missen te half 6, 7 en half 9 uur. De Hoogmis te half 11 uur, te 3 uur de Vespers, te half 5 Congregatie der H. Familie, te 7 uur het Lof. Maandag-en Woensdag-avond te 7 uur het Lof. Dinsdag te half 9 uur de gezongen H. Mis van Requiem voor hen, die op St. Bavo zijn begraven. Donderdag, O. L. V. Geboorte, de HH. Missen als des Zondags, te 7 uur het Lof. Iu de week de HH. Misseu te half 8, 8, half 9 en 9 uur, en de Catechismus naar gewoonte. ALMANAK DER 36e WEEK VAN HET JAAR 1887. SEPTEMBER, (Herfstmaand), 30 dagen. Toegewijd aan den Aartsengel Michaël. 4. Zondag. 14e Zondag na Pinkster. H. H. Rosa van Viterbo, Maagd, f 1261. Feest van onze HH. Engelbewaar ders met Octaaf. Evang. Niemand kan twee heeren dienen. 5. Maandag. II. Laurentius Justianus, Biss. en Bel. f 1455. 6. Dinsdag. H. Rosalia, Maagd, f 1190. 7. Woensdag. H. Clodoaldus, Pri ister en Belijder. 8. Donderdag. O. L. V. Geboorte. 9. Vrijdag. H. Gregorius, Mart. f 305. 10. Zaterdag. H. Nicolaas van Toleutiju, belijder. KERKBERICHTEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 6