BI N N E N L A N Ih Van den opvolger van den Soudau- schen Mahdi zijn te Wady-Halfa brieven aangekomen aan 't adres van Koningin Victoria, den Khedive en den Sultan, in houdende de uitnoodiging zijne bondge- nooteu te worden, zullende bij anders roet een leger oprukken om de wereld te ver overen^ Goed, dat hij waarschuwt. Onlangs hebben ongeregeldheden plaats gehad te Rostof aan de Don, tusscheu Mo hammedanen en Christenen. Tusschen twee bezoekers van eene Turksche herberg was twist ontstaan, en dit had aldaar aanlei ding gegeven, tot het gerucht van een moord, op de Christenen door de Turken gepleegd. Het volk liep te hoop voor de bedoelde en eene andere Turksche her berg, die zich in de nabijheid bevond. In beide huizen werden de vensters ingeworpen. Een Turk schoot op de menigte en doodde een koopman uit den naburigeu bazaar. Het huis werd daarop door het volk be stormd en van boven tot beneden geplun derd. Na allerlei gewelddadigheden bedre ven te hebben, kwam de opgewonden me nigte eindelijk tot rust en werden de bel hamels door de politie in verzekerde be waring gebracht. Tot dusver is de orde niet meer gestoord. GEMENGDE BERICHTEN. De uitslag der verkiezingen is thans volledig bekend. Zooals algemeen weid verwacht, ia er geene verandering gekomen in den stand der partijen. De Rechter- en Linkerzijde komen beiden even sterk uit het strijdperk terug. Al was de strijd niet zoo hevig als het vorig jaar, zoo was hij toch niet geheel zonder be- teekenis. In twijfelachtige districten, als Utrecht en Tiel, waar de liberalen hunne nederlaag van 1886 zochten te herstellen, werden de aanvallen op de anti-liberalen met succes teruggeslagen. In laatstgenoemd district voornamelijk leden de liberalen eene groote nederlaag. De verhouding van Rechter- en Linkerzijde blijft dus iu de Kamer gelijk zij was: 39 tot 47- Eén ding komt ons bij de handhaving van deze verhouding troosten. Binnen eenige maan den zal, naar men met zekerheid verwachten kan, het land voor een nieuwe en buitengewone ont binding staan en zal het meer dan verdubbelde kiezerskorps de Kamer der Honderd hebben sa men te stelleD. Dan vangt de groote strijd aan, een strijd, die, naar wij gelooven, ons meer voordeel bren gen zal dan die, welke wij iu de tegenwoordige om standigheden sir.ds jaren met zooveel inspanning hebben gestreden. C. Volgens de Amst. Ct. zou de heer Armand Sassen, directeur der Rijkspostspaarbank, eerlang voor geruimen tijd naar Iudië vertrekken, om aldaar den dieust voor eene postspaarbank te regelen. Het Vaderland gelooft niet dat dit bericht juist is, al is het waar, dat er placneu bestaan voor eene Indische postspaarbank. Ook in de wereldtalen komt meer eu mter concurreutie. Thans heeft zekere Dr. Esperanto (waarschijnlijk een pseudoniem) eene wereldtaal uitgevonden, welker geheim iu hoogstens éan uur kan geleerd worden. Is men eenmaal daarvan op de hoogte, dan kan men, naar de uitvinder beweert, het gemakkelijk spoe dig zoover brengen, dat men anderen verstaan kan eu zich verstaanbaar kan maken. Voorts kan men, zegt hij, zelfs die taal verstaan zonder iets er van te kennen, alleen met behulp van eene tabel, welko alle woorden dier taal bevat. Dr. Esperauto zal eerstdaags in het Poolsch een geschrift over zijne wereldtaal uitgeven. Ook te Bruns w ij kis de trichine li- ziekte uitgebroken. Daar zijn tot dusverre onge- voor 50 personen door aangetast, die allen var- kensvleesch van denzelfden slachter gegeten heb ben. In de infanterie-kazerne te Posen zijn ook 77 soldaten ziek geworden tengevolge van het eten van slecht varkeusvleesch. Eene Engelsche dame, die op reis was geweest en hare kinderen gedurende dien tijd in een kosthuis had besteed, klaagde na hare terugkomst de verzorgster barer kinderen voor het gerecht aan, omdat de kleinen 3Vï pond in gewicht waren afgenomen. De kinderen zagen er echter zoo goed uit als zij maar wenschen kon, dat meest zij erkennen. De rechltr wees op het feit, dat „zwaarlijvigheid" nog geen teeken van gezondheid is; bij noemde het ondankbaar van de dame, de vrouw, die zoo goed voor de kinderen had gezorgd, om de genoemde reden gerechtelijk te vervolgen, en sprak de gedaagde vrij. De grootste stal der wereld be- vindt zich in Popino (Amerika) en is het eigen dom der //Union Cattle Company." Hij is 900 voet lang, 276 voet breed en beslaat eene opper vlakte von 4 a 5 acres. In de omstreken van Kleet, vlak bij de Nederl. grenzen, zullen binnen eenige dagen groote militaire manoeuvres plants hebben waaraan hoofdzakelijk bereden korpsen van het Duilscke leger zullen dseluemen. Iu de grens dorpen worden honderden soldaten ingekwartierd. Onze Duitsche naburen geven een goed voorbeeld iu de verpleging der doortrekkende militairen. Langs hunne huizen zetten zij tafels, waarop bakken mat melk geplaatst zijn, en de voorbij trekkende troepen kunnen zich kosteloos naar welgevallen daarvan bedienen. In eene stad, we zijn vergeten waar, zou eene tentoonstelling worden gehouden van kleine kinderen. Vier en twin tig moeders hadden zich laten inschrijven. Bij meerderheid van stem men zou worden uitgemaakt, welk kind het schoonste was. Bij het openen der stembus had ieder kind één stem, die zijner moeder natuurlijk. Beste moeders, maar malle tentoonstelling. Het aantal badgasten tot h eden te Scheveningeu gearriveerd, bedraagt 6021 met 527 dienstboden. Een jong bedelaartje kwamaan de deur van een rijk ingezetene te Amsterdam en vroeg om wat oude kleêren. Mevrouw zocht zelve een vest en een broek voor hem uit en bracht hem dat. De knaap onderzocht een en ander, nam de broek dankbaar aan, doch gaf het vest terug, zeggende: Er is geen zakje in voor een horloge. Te D o r t m u b d t z ij n 30 sociaal- democraten gevangen genomen. Zij worden be schuldigd van mishandeling eu diefstal. En dat zijn dan de wereldhervormers! Dat men zich niet te dicht b ij de achterpooten van een paard wagen moet, is ge noegzaam bekend. Dat men echter ook op een eerbiedigen afstand van zijn kop dient te blijven, ondervond gisteren-morgen een heer, die het sta tionsplein te Utrecht over ging. Van een paard, dat oogenschijulijk voor een wagentje stond te slapen, kreeg deze heer zulk een geweldigen beet in den schouder, dat hij zich onder geneeskun dige behandeling moest stellen. Een Par ij ze n aar, Hignette ge- naamd, heeft een nieuw werktuig uitgevonden, waarmede door zuiging het vocht uit boter of de wei uit zachte kaas kan verwijderd worden. Het kind van een schipper viel van een door het Zuider-Buitenspaarne bij Zaandam gaand vaartuig te water. De heer B. liep met zijn hond juist langs den wal, toen dit plaats greep. De hond sprong onmiddellijk te water, greep het kind in de kleertjes, kwam er mtda naar het land en redde het zoodoende van een wissen dood. Opmerkelijk is het, dat de hond in gewone omstandigheden weigert uit het water te apporteeren. Door strooibiljetten was te A m- sterdam algemeen bekend geworden dat de heer E. Domela Nieuwenhuis duar Zondag zou aankomen en iu het „Volkspark// feestelijk zou worden verwelkomd. Er waren dus vele nieuws gierigen bij en om het station; ook partijgenooten van den ontslagene, die juichkreten aanhieven en hem bloemen aanboden bij zijne aankomst, en waarvan eeuigen met hem in open rijtuigen naar het „Volkspark" trokken, zonder dat onderweg iets meldenswaardig voorviel. Daar wachtte hem eene greote menigte op, die hem met gejuich, zang en muziek iu de versierde zaal begroette, waarna toespraken volgdeD, afgewisseld door liederen en het aanbieden van bloemkransen. De heer Nieu wenhuis sprak hierna de menigte toe, nagenoeg op dezelfüe wijze als in Walhalla te 's Graven- hage, waarschuwde tegen menschen vergoding, als zijnde schadelijk voor de partij. De vergade ring ging ordelijk uiteen. Een half uur later be- gaveu de leiders zich naar de Van Swindeustraat. De menigte langs den weg hield zich zeer kalm. Geen kreet van toejuiching of afkeuring werd gehoord. Alleen in de voorstad bij de Muider- poort werd het wat woeliger; hier hief de straat jeugd de deunen van de Aprilfeesten aan, welke, zooals men weet, geen groote ingenomenheid met de socialisten ademen. Op den hoek der Dap- perstraat had,waarschijnlijk als tegen-demonstratie, een bewoner eene groote nationale vlag buitenge hangen met het opschrift: 's-Konings kroon. Iu de Van Swindenstraat stapte de heer Nieuwen huis bij een zijner bekenden af, onder toejuiching van enkele personen; dat was 'echter het sein voor verscheidene houderden andere personen om met luider stem te zingen: Oranje boven! Leve Willem Brie!" en toen vertoonde zich ook eene nationale vlag, waarmee onder het gezang werd gezwaaid. Een te Edinburgh gevestigd mu- ziekouderwijzer en schrijver van verschillende werken over de menschelijke stem, zekere heer A. Bach, heeft een instrument uitgevonden, dat hij resonator noemt en dat, in het gehemelte geplaatst, den omvang en de kracht van het stemgeluid aanmerkelijk moet versterken. Het eerste draaiorgel werd in 't begin der regeering van Lodewijk XIV naar Parijs gebracht en de man, die de Paiijzenaars met dit eigenaardige instrument kwam verbazen, verdiende daarmede veel geld. Zelfs het Hof gaf zijne bewondering te kennen. De opgang, dien hij maakte, en de grootste winst, die hij behaalde, brachten den eigenaar van het orgel er toe om een tweede te laten maken, dat nog viermaal grooter was dan het eerste. Door aanplakbiljetten eu omroepers maakte hij bekend, dat het nieuwe orgel alle stukjes zou spelen, die het publiek maar zou verlangen. Inderdaad speelde de dui zendkunstenaar eenige liedjes en marschen, die het volk wilde hoorei). Dit baarde natuurlijk groot opzien; ook de Koning hoorde er van en liet den „kunstenaar" komen. Het nieuwe orgel overtrof zelfs zijns stoutste verwachtingen, maar hij wilde het nu ook van binnen eens zien, wat de eigenaar in 't eerste weigerde, totdat de Ko ning in allen ernst de opening van het instru ment beval. Daarin bevond zich echter... de zoon van den orgelman die, op een klavier, de gevraagde stukjes speelde, terwijl vader quasi aan den zwengel der orgelkast draaide. Niet tegenstaande dit bedrog, dat spoedig in geheel Parijs bekend werd, won de. man nog ongeveer 60,000 franks met zijn orgel. Te Philadelphia is het duurste stukje grond verkocht, dat ooit in de Ver. Staten van de hand is gedaan. Het ligt in het hart van het handelsdeel der plaats, is slechts 16 bij 34 voet groot, en bracht 85,000 dollars op, d. i. meer dan f212,000. Men heeft in Költschuch, in Ka- rintië, de proef genomen met een nieuw soort van bezigheid voor gevangenen, nl. hen dienst te laten doen als brandweer. Zoodra het alarm sein gegeven is, rukt dit brandweerkorps uit in zijn „uniform", en na afloop van het werk kee- ren zij naar hunne cellen terug. De proef, zoo bericht men, heeft nu lang genoeg geduurd, om te bewijzen dat, onder strenge controle, zulk een brandweerkorps zeer voldoeude werkt. Die strenge controle zal echter wel uiterst moeilijk zijn. Dezer dagen is op zijn kasteel in Normandië overleden de Graaf De Compocélice, geboren te Sittard en aldaar bekend onder den naam van Reubsaet. De overledene, die ir. het buitenland als Hoilandsche tenorzanger bekend stond, is gehuwd geweest met de weduwe Sin ger, wier groot vermogen hem in staat stelde een bevorderaar van kunsten en wetenschappen te zijn. Gedurende de maand Augustus hebben de stads-keurmeesters te Antwerpen on geveer 9910 kilo viscb afgekeurd. Rechtspraak in de Transvaal (historisch). Voor den landdrost te Pretoria, den ambtenaar, die ongeveer de functiën van onze kantonrechters uitoefent, werd onlangs aanhan gig gemaakt eene zaak wegens diefstal van een paard. Als beschuldigde was aangewezen en ver scheen een neef van den rechter. Na eenige vragen en antwoorden was de conclusie genomen en werd het neefje vrijgesproken, maar om dat toch wel eenigszius aan diens onschuld scheen getwijfeld te worden werden de kos ten te zijnen laste gebracht. Hierop volgde on geveer deze woordenwisseling: Neef. „Ja, oome, maar dat is ja nie goe nie; jij zeg, ik die koste mot betaal en ik toch nies gedaan heb nie." Oom. „Nou jij tegenspreek; ons laat ons nie koejeneer nie; nou jij betaal die koste en jij ook mot sit twee daag in die tronk (gevangenis). Ons zal jon wel leer." Erg billijk Hamburg, is volgens de Hamb. Cor- resp. voorzien van 4000 koffiehuis-en logement houders. Dat is ongeveer een op de 120 inwoners (mannen, vrouwen en kinderen). Eene Japansche bierreis. De u n i v e r- siteit Tokio in Japan heeft een van hare pro fessoren naar Europa gezonden, met de opdracht, alle „beroemde bieren" te onderzoeken en te be proeven. Die opdracht geschiedde zoowel uiteen wetenschappelijk, als uiteen economisch oogpunt. Weldra zal dua vermoedelijk ook in Japan, Wee ver, Münchener en misschien Heinekens bier zijn intocht houden. De „bierreiziger" uit Tokio is thans te München, gaat van daar naar Weenen, Kopenhagen, en ten slotte naar Burton, in Engeland, om de groote brouwerij aldaar te leeren kenneD. De Russische Groot'vorst Nico- laas oudste zoon van des Keizers oom, Grootvorst Constantijn, die tien jaren geleden in ongenade viel, en later zich met Nihilistische woelingen inliet, moet thans als gewoon burgerlijk ambte naar in Turkestan werkzaam zijn. Het gebruik van syphons met spuitwater geschiedt meestal op zeer onpractische wijze, r.ict alleen omdat dikwijls geheel vergeten wordt de syphon zoo koel mogelijk te honden, maar ook omdat de straal van het uitgedreven spuitwater tegen den harden waud van het glas breekt, zoodat een verkwistend ontwijken van het koolzuur moet plaats vinden. Van daar ook, dat het uit de syphon verkregen water bijna oogen- blikkelijk ophoudt met op te borrelen. In een buiteulandsch blad wordt nu de raad gegeven, ten einde koolzuur te sparen en tegelijk meer koolzuurhoudend water te verkrijgen, het zoo koud mogelijke driukglas voor ongeveer de helft met gewoon, maar zeer koud water te vullen en daarop het spuitwater uit de êypbon te laten stroomen tot het glas geheel is gevuld. Op deze wijze ontwijkt er op verre na zoo groote hoeveelheid koolzuur niet, eu het koolzuur blijft voor het grootste gtdeelte in het water gebonden, zoodat men eene veel grootere hoeveelheid en nauwelijks meer verdund water bekomt dan op de gebruikelijke wijze. Eenige Amerikanen zullen te Tarsus, in Klein-Azië, de geboortestad van Paulue, een weeshuis bouwen, gewijd aan de nagedach tenis van den grooten heiden-Apostel en naar hem genoemd. Zij hebben reeds inschrijvingen ontvangen voor jaarlijksche bijdragen van te zamen /"6000, eu hopen zooveel te krijgen, dat zij 50 weezen kunneu onderhouden. Vorst Bismarck heeft zich, naar de Duitsche bladen berichten, iu Kissingen laten wegen. Zijn gewicht is nog hetzelfde als verleden jaar, nl. 207 pond. Dat nieuwe „bezems schoon ve gen" ondervond de Bondensche ltoad Car Company" die indertijd de hopeloos uitziende concurrentie met de reusachtige uLondon Oe neral Omnibus Company" ondernam. De nieuwe voorzitter der Maatschappij heeft het jaarlijksch verlies van 8000. van 4 jaren geleden veranderd in een dividend van 5 percent. Hij be vond, dat de reparatiekosten per omnibus iu 1883 ongeveer 60. per jaar waren. Hij verminderde dit bedrag dadelijk tot 45. en thans is het slechts gemiddeld 29.per jaar en per omnibus. In Juni verloor de Maatschappij door de buitengewone hitte eene waarde van 1000. aan paarden. Niettegenstaande dat gaat de Maalschappij vooruil. Dn voorzitter werd natuurlijk met groote meerderheid herkozen. Eene merkwaardigheid op het gebied der aardappelteelt mag genoemd worden, dat de heer W. K. te Zuidbroek, die op den 29sten Juni (paardenmarkt aldaar) nieuwe aard appelen rooide, in denzelfden grond opnieuw po ters legde, welk tweede gewas half Augustus reeds eene hoogte van p.m. 50 centimeter had bereikt. Eenige weken geleden meldde zich bij zekeren heer Valentini te Luxemburg een landgenoot van dezen aan, zich Giacomo Mignone noemende, die vertelde dat hij van een Amerikaanschen oom geërfd had eu nu voor zijn^pleizier opreis was. De beide mannen werden bevriend en msakten uitstapjes in de omstreken. Bij een van hunne tochtjes sloot zich een derde Italiaan, Emilio Fama, bij hen aan. Na een ge zellig diner verleide Mignone aan Valentiui, dat hij aan eene gewichtige handelsonderneming be zig was en binnen twee dagen 16,000 franks noodig had. Gaarne was hij bereid om een kist met Engelsch goudgeld als pand achter te laten. Valentini stemde toe en leende hem de gevraagde som, iu ruil voor het kistje. Zijne echtgenoote voegde daar nog 6000 franks bij. Intusschen verscheen do reeds genoemde heer Fama met een valies bij zich. Toen men goed gegeten en gedronken had, gir.g het gezelschap uiteen. Fama gaf aan het dienstmeisje een goudstuk als fooi. Toen de heeren niet op den bepaalden lijd ver schenen, opende men het kistje en nu bemerkte de arme Valentini, dat het met looden pijpen gevuld was! Waarschijnlijk had Fama het kistje met geld in een onbewaakt oogenblik ver wisseld. Aan de Kon. Deventer Tap ij tfa- briek wordt naar teekeningen vair den heer Mar- gry te Rotterdam, een prachtig en kostbaar Smir- nnasch tapijt voor de particuliere kapol van Z. II. den Raus gemaakt. De verlichting der spoorweg wa gens, nog niet lang geleden door olielampen verkre gen, geschiedt thans door gas. Er bestaat derhalve alle kans, dat een volgende generatie eenmaal met ekctrisch licht zal reizen. In Amerika, waar men het oude Europa steeds een kwart eeuw voor is, heeft men het vraagstuk der electrische ver lichting van de spooiwegrijtuigea reeds voor drie kwart opgelost. Voor de lijnen van de Northern Pacific Railway wordt een voertuig vervaardigd, dat speciaal bestemd zal zijn voor de verlichting der treinen. Do geheel van ijzer geconstrueerde wageu zal eeri generator bevatten, die gevoed woidt door den stoom van de locomotief en tevens de noodige dinamo's ter voortbrenging van de electriciteit. Tevens zal de toestel dienstbaar wor den gemaakt tot verwarming van de treinen. Deze thermo-electrische wagen volgt ir. den trein on middellijk achter de locomotief. Des avonds zal men in Amerika dus even aangenaam reizen als op klaarlichten dag. De Bulgaarschen uniform voor Piins Ferdinand van Coburg is, volgens het blad Swet, geborduurd te St.-Petersbuig, in het magazijn Salemann. Een brievenbesteller isteLyon tot lid van den gemeenteraad verkozen. Het nieuwe lid heeft in eene proclamatie zijn kiezers dank be tuigd voor het vertrouwen. Zijne verkiezing noemt hij een onloochenbaar bewijs, dat bet volk zich van zijne rechten bewust is en als het noodig is de Regeeringsmaunen weet te herinneren, dat de wetten voor allen zijn gemaakt. Zijne verkiezing noemt hij eene overwinning van het socialisme, welke hij nooit zal vergeten. „Leve de sociale re publiek!" roept deze van Rijkswege bezoldigde ambtenaar ten slotte uit. Lord Doneraile is verleden week aan watervrees gestorven, na door Pasteur te zijn ingtënt. Dit is biuneu weinige dagen onder Pasteur's paliëuten reeds het derde sterfgeval. Een bejaard photograaf te Ham- burg heeft zich de moeite gegeven van 45,000 postzegels een „Kaieertableau" te maken met de beeltenissen van Germania, den Keizer, den Kroon prins en den Rijkskanselier. H(j besteedde vijf jaren lang zijn vrijen tijd aan dat patrioliscke beuzelwerk, en beroemt zich er op, dat de post zegels van alle landen er in vertegenwoordigd zijn, alsook dat hij al die postzegels ten geschenke heeft ontvangen. Door 165 personen isgesollici- teerd naar de betrekking van gemeente-veldwach ter te Kruiningen (salaris f 450.) Een kind van 8 maanden werd in de Ilaliaausche gemeente Savvieco door de moe der alleen thuis gelaten. Een varken kwam op de lucht af en verscheurde het kind. Toen de moeder thuis kwam vond zij alleen nog het on herkenbaar hoofdje. De moeder is wegens onwil- ligen doodslag door onachtzaamheid in hechtenis genomeD. Te Amsterdam is Vr ij dag-avond een kind in een regenput gevallen en daarin verdronken. De ouders wareu even uitgegaan om wat speelgoed voor den kleine te koopen, die den volgenden dag vijf jaar zou worden. Z a t e r d a g-n acht hebben te Delft eenige socialisten uit 's-Hage getracht in een koffiehuis aan den Vervarsdijk propaganda te ma ken. Niet alleen dat huu dit niet gelukte, maar hunne pogingen wekten zoozeer de verontwaar diging op van de aldaar aanwezige personen, dat er een algemeen gevecht ontstond, waarbij glazen, fles8chen en zelfs stoelen werden stuk geslagen»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2