NIEUW e 1143 Zondag 11 September 1887. 12de Jaargang. Een gevaar en zijne afwending. BUITENLAND. BIN N E N L A N P. i. EüfiLEISfBI (illRUT. ABONHEMEHTSPB IJ S Per 3 maanden voor Haarlemf 0,8a Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afz ïnderljjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. MNÏ1XMIR BUREAU: St. Janstraat Haarlem. AGITE MA HON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÉH Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPIE8 bAUKET. Wij veroorloofden ons, toen de dag der verkiezingeu naderde, onze Rzers te wijzen op den nood, waarin de wereld, ook ons vaderland in menig opzicht verkeeitenop den plicht, die daardoor op ieder kiezer wordt gelegd. Het was eene opwekking, om trouw ter stembus op te gaan, welke wij tot onze lezers richtten. Thans zullen wij niet spreken van de stembuskracht, die van de zijde onzer geest verwanten, in den kring, waarin wij eenigen invloed bezitten, werd ontwikkeld. Gelijk wij reeds voor den strijd verkondigden, waren do omstandigheden in ons district en in de aan het onze grenzende distric ten niet gunstig voor eene ontvlamming tot stembusgeestdrift. Maar niet alleen hier, nergens in den lande heersclite groote op gewektheid bij de volkskeuzen. Het ligt niet op onzen weg, om thans in eene uitvoerige beschouwing te treden nopens de oorzakeD, welke medewerkten om dat gedrukte in de stembusdampkriug te doen geboren worden. Deden wij dat wel, dan zouden wij menig hard woord niet kunnen terughouden aan het adres van hen, die in vele localiteiten de samen werking van alle anti-liberalen onmogelijk maakten. Hun bedrijf is er o. a. oorzaak van, dat nu in Leiden, vermoedelijk anti liberale candidateu door den steun van li beralen zullen gekozen worden. De auti- revolutionnairen profiteeren voor het her winnen van een zetel van de auti-papistische felheid der liberalen. Dergelijke verschijnselen zijn niet be moedigend voor de toekomst van Nederland, voorzooveel die afhangt van de eensgezind heid onder hen, die in gelijke mate door het liberalisme worden verdrukt. Opmer kelijk is het hierbij, hoe De Standaard met levendige instemming zich beroept op het geen over de Leidsche verkiezing wordt geschreven door een zeer liberaal blad: het Vaderland. Naar het ons voorkomt is het altijd be denkelijk voor eene zaak als twee tegen standers zich tijdelijk met elkander tegen haar vereenigen. In dat geval geldt het een verbond tegen de goede zaak, namelijk die van het rechtdoen aan allen, dus ook aan de Katholieken. Curieus is het om te zien, hoe De Standaardalleen om den katho lieken Candidaat (wij denken hierbij toch meer in 't bizonder aan den heer Smeele, die reeds zitting heeft voor Leiden) te we ren, zonder protest eene uitdrukking over neemt van liet Vaderland volgens welke de heer Donner meermalen toonde vrij zinnige denkbeelden te koesteren. Gesteld dat zulks zoo ware, dan zou De Standaardaangenomen dat de strijd van dat orgaan werkelijk tegen de vrijzinnig heid is gericht, den heer Donner nooit (en mitsdien ook nu niet) hebben kunnen steunen. F EVIL L E TO N. De grondslag van het fortuin. Een aanzienlijk koopman, Sampson Wilder genaamd, heeft onlangs zijne gedenkschriften, waarin verscheidene aardige en leerrjke anek doten voorkomen, uitgegeven. Hij begon zijne loopbaan in een winkel van zijdewaren en land- producten te Olrarlestown in Massachusets. Zijne eerste anekdote, die wij hier laten volgen, heeft tot opschrift: Het begin van mijn eigen zaken. „Ik had mijn leeftijd doorgebracht in het ge- geachte handelshuis van Kolone Hartley te Char- lestown, wiens weduwe een zuster was van den prins der kooplieden, Thomas Rustel en die eed zwager geweest was van den vermaarden koopman John Cadmau. Terwijl ik bezig was om de zaken van mijn overleden patroon aan kant te doen en onder- derhaudelde over eigen zaken, kwam op zeke ren morgen een oude klant van buiten in onzen winkel en kocht het een en ander. Hij wenschte echter ook een halve zak Russische tarwe te Wanneer wij op deze bizonderheden na druk legden, deden wij dat vooral om te doen uitkomen, dat deze verkiezingsstrijd niet werd gevoerd met die eendracht, van welke alleen heil voor liet vaderlandsch belang, dat de nederlaag der liberalen vor derde, was tegemoet te zien. De anti-revolutionnairen, althans voor de meesten van hen, was het ideaal: de aanneming der nieuwe Grondwet, met in begrip zelfs van het Defensie-hoofdstuk. Zouden de kiezers, die zoo grif anti- revolutionnairen hielpen stellen, er wel eens aan hebben gedacht, dat als de nieuwe Grondwet in werking zal zijn gekomen, de gewone wetgever den persoonlijken, ja, den algemeenen dienstplicht zal kunnen invoeren? Er bestaat, volgens onze meening, wel eeuige reden om in het gevoelen te dee- len, dat Mr. Hafftnans in het Venloosch Weekblad over de Groudwetshervormiug ontwikkelde, al zouden wij niet zoover in onze afkeuring willen gaan als hij. Alle vedeneeringen en verzuchtingen kun nen echter het feit niet ongedaan maken, dat voor de goedkeuring in tweede lezing, van de Groiidwetsveruieuwiug eene meer derheid in de Tweede Kamer is verkregen. Van de Eerste Kamer spreken wij liefst in 't geheel niet. De Provinciale Staten zullen er wel voor zorgen, dat dezelfde leden, die tbans zitting hebben in die Kamer, weder worden afgevaardigd. Mitsdien zullen voor de Grondwetsvoorstellen, zeker voor bijna allen, de vereischte meerderheid van twee derden der stemmen worden verkregen. Tegenover dat stellig vooruitzicht ver liezen alle beschouwingen over de meerdere of mindere wenschelijkheid der aanneming van de Grondwetsvoordraehten veel van haar practisck gewicht. Om die reden zullen wij er ons dan ook van onthouden onze bedenkingen en grieven tegen de Grond wetsherziening te ontwikkelen. Tegen over moed en overmacht valt niet veel te doen. Zij regeeren, helaas! de wereld, vooral nu de bezadigden in den lande zich kenmer ken door groote terughouding, ook bij de stembus. Alleen met betrekking tot het hoofdstuk van de verdediging bezitten wij nog eeuige hoop, dat het niet zal aangenomen wor den. De eenheid tusscken de groote meer derheid der anti-revolutionnairen en de meeste liberalen zal ook daarbij weder aan doenlijk zijn. Als de katholieke leden eenstemmig zijn in de afwijzing van eene Grondwetsveran dering, op het punt der defensie, welke het gevaar zou kunnen opleveren, dat wij op defensie-gebied, den Duitschen toestand hier zagen in 't leven roepen, dan is de ver werping nog mogelijk, omdat er ook libe ralen en anti-revolutionnairen in de Kamer ziju, die, vast overtuigd van den weerzin hunner kiezers, tegen de Duitsche defensie- wetgeving, hunne stem niet aan Hoofdstuk VIII zullen durven geven. hebben, die wij niet hadden, maar ik beloofde hem, dat hij tegen den door hem bepaalden tijd hij had gezegd dat hij tegen vijl uur na den middag weer naar buiten ging het ont brekende arlikel zou hebben. Ik begaf mij daarop terstond naar Boston om daar de bewuste tarwe te koopen. Toen ik haar gekocht had en den vrachtrijder, die gewoon was de waren naar Cbarlestown te brengen, niet vond, huurde ik eene handkar om den zak met tarwe te transporteeren. Nadat ik nog eeuige andere zaken had gedaan, keerde ik naar Cbar lestown terug. Toen ik aan de Backstraat kwam, die naar do brug van Cbarlestown leidt, zag ik den jon gen kruier doodmoe op zijne kar zitten. He arme man zeide, dat hij onmogelijk verder kon komen. Daar ik de waren legen vijf uur beloofd had en het reeds half vijf was, had ik geen tijd te verliezen; ik ging daarom voor de handkar staan en schoof haar, gekleed in korte, gele broek met zijden kousen, gestreepte jas en witten hoed, over de brug. Terwijl ik dus mijti weg vervolgde, haalde mij de rijke koopman van Cbarlestown, de heer Nu de goedkeuring van al de overige hoofdstukken bepaald zeker kan worden geacht, is het een heilige plicht om zich met dat denkbeeld vertrouwd te maken en niet te dralen met het nemen van maat regelen om de ongunstige resultaten, welke door de werking van de nieuwe Grondwet zouden kunnen verkregen worden, zooveel doenlijk te voorkomen. Der Nederlandsche Natie dreigt een groot gevaar, de vraag moet daarom op aller hart worden gebon den wat kan er gedaan worden om het af te wenden. Aan de beantwoording van die vraag wijden wij het vervolg van dit artikel. Er zijn weer twee Duitschers, die tot de socialisten-partij behooren en te Parijs ge vestigd waren, het land uitgezet. Het zijn een schrijnwerker en een werktuigkundige. De Pélerin van Paray-le-Mouial geeft met de volgende korte mededeeling eene vrij sterke verklaring van het feit der Kerkver volging in Frankrijk: »Iu Frankrijk zijn officieel 60,000 Joden. Neem aan dat er werkelijk 200,000 zijn. Wat is dat op de 37 millioeu inwoners? Eu toch zijn van de 86 Prefecten (Gouver neurs der provinciën) niet minder dan 42 Israëliet, op een na de helft. Uit Sofia kwam eene besliste tegen spraak van het gerucht als zou Vorst Fer dinand voornemens wezen zich eerstdaags naar zijne Hongaarsche landgoederen te begeven, waarmede zijdelings een smadelijk zich terugtrekken werd aangeduid. Af wachten tot de toestanden zich wat ophel deren» kan de Vorst inderdaad veel beter en eigenaardiger in zijne hoofdstad en onder zijn volk, dan in de landelijke eenzaamheid van zijn kasteel in Hongarije. Maar het wachten zal waarschijnlijk wel zeer lang duren. Ter kennis van de Bul- gaarsche Regeeriug is thaus gebracht, dat de Porte aan haren Gezant te St. Peters- burg per telegraaf heeft gelast om, nu het plan der zending van Generaal Ernrot schipbreuk heeft geleden, aan de Russische Regeering te vragen wat thans verder hare inzichten zijn. Tevens zond de Porte aan de Mogendheden een nieuw rondgaand schrij ven, welks inhoud evenwel nog niet be kend is. Openlijk wordt dus nu al het mislukken van het Evnrot-plan erkend, en dit zal er wel toe medewerken om aan Rusland, op de vraag: »watnu?« een barsch of onver schillig antwoord te ontlokken. Het is ook iets hatelijks voor Rusland, en het moet op den Czaar den indruk maken alsof de Porte hem eeu weinig plaagt, wanneer daar telkens gevraagd wordt: wat hij dan nu gedaan wil hebben? en achtereenvolgens alles mislukt, het een na het ander, van de ongelukkige candidatuur van deu Min- greliër af, tot nu weer de doodgeboren zending van Ernrot. Gadman, in. Hij zat te paard en zeide: Wat ia dat? Is de heer Wilder nu kruier geworden? Wat zal ik u zeggen, mijnheer? was mijn antwoord. Ik heb belootd, dat ik deze tarwe te vijf uren precies aan een klant zou afleveren eu wil woord houden, mijn kruier is door de hitte overvallen en daarom heb ik zijne plaats ingenomen. Mooi, mooi! zeide de de heer Godman, reed mij voorbij, legde even bij zijne schoonzus ter aan en zeide daar: Ik heb zoo even iets op de brug gezien wat mij zeer veel pleizier heeft gedaan, want het was niet meer of minder dan dat uw eerste bediende een zwaar beladen kar voortsclioof, wijl hij eeu van uwe klanten had beloofd om tegen vijf uren iets af te leveren en het nu reeds twintig minuten voor vijven is. Als ik het wel heb, is liet jonge mensch van plan om eigen zaken te beginnen. Wees zoo goed en zeg hem, met het oog daarop, zoodra hij hier aankomt, dat ik zulk een bewijs van stiptheid in zaken zeer prijs en hem eeu crediet geef van dertig duizend dollars om zijn handel te beginnen. Daarop steeg hij weêr te paard, zeide nog- Naar verzekerd wordt, heeft het de wel gezinde Mogendheden in Ferdinand's ge drag vooral gehiuderd, dat hij zich ook te Philippopel (de hoofdstad van Oost-Rume- lië) heeft laten huldigen, daarmede voor- bariglijk eene zaak beslissende (eenheid van dat gewest met Bulgarije), waarover de Mogendheden, als over zoovee! anders, nog haar oordeel moeten zeggen. Om dezelfde reden, weet men, worden ook tegen de wet tigheid der Sobranja bedenkingen gemaakt, wijl daarin ook Oost-Rumelië door een aantal afgevaardigden is vertegenwoordigd. In deu grond der zaak is het bezwaar der Mogendheden juist, maar wilde men in Bulgarije wachten tot deze Potentaten het eens zijn, dan kreeg men zeker in der eeuwigheid geen Vorst en geen geregeld bestuur. Het wordt bevestigd, dat iD het paleis Konakte Sofia reeds toebereidselen wor den gemaakt voor de ontvangst van Prin ses Clementine, Vorst Ferdinand's moeder. Dat klinkt anders dan eene vlucht naar Hongarije! De verkiezingen voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal, eergisteren gehouden, hebben in de samenstelling van dat Staatslichaam wél veran dering gebracht. De Staten Van Utrecht hebben den heer Huydecoper van MaarsseveeD, wien door de anti-revolutionnaire partij de oorlog was verklaard, vervangen door den heer jhr. mi. L. C. C. M. Van Nispen, die een ongeveer gelijk aantal stemmen verkreeg als de heer Elout van Soeterwoude. In Gelderland is de afgetreden heer Van Pal- landt Van Keppel vervangen door mr. W. C. baron Van Pallaudt Van Waardenburg en Ne- crijnen. In Zuid-Holland werden, telkens nog al be langrijke minderheden geplaatst tegenover het stemraengetal dat de altredenden verkregen. Een incident in Noord-Holland verdient de opmerkzaamheid. De liberale meerderheid had daar den heer Pijnappel willen uitstooten om hem te vervangen door den heer Rutgers Van Rozenburg. Welk leidend beginsel hier de liberale Grondwetherzieners mag hebben bezield, is niet recht duidelijk, zegt Het Dagblad. De Liberale Unie heeft weder een lid verloren, en wel de Priesche KieBvereeniging, Eenparigheid, die te Eranekeradeel is gevestigd. Of haar deze Unie te liberaal was? Heden, Zaterdag, zullen de n# iwbenoemde leden der beide Kamers deu eed in handen des Konings, afleggen, terwijl de opening der Kamers Maandag den 19jen op het gewone uur en met het gewone ceremonieel zal plaats hebben. De liberale kiesvereeniging Het Algemeen Belang, te LeideD, en de Vereeniging tot Stern- opwekking, aldaar, hebben Maandag-avond in eene gecombineerde vergadering besloten bjj de aanstaande herstemming voor leden der Tweede Kamer de liberale kiezers uit te noodigen hunne stem uit te brengen op de anti-revolutionnaire candidateu, de heeren Van Wassenaar Catwijk eu Donner. Dit besluit der liberale kiesvereenigingen is niet verkregen dan na heftigen tegenstaud van een groot gedeelte der aauwezigeu die meenden, dat de eer hunner partij gebiedend eischte, con- maals, toen hij mij uit de verte met de hand kar zag aankomen: Mooi, mooi! eu reed verder. Toen ik aan den winkel kwam, vond ik daar deu klant reeds, want het was juist vijf uur. Ofschoon ik door de inspanning en do groote zomerhitte zeer vermoeid was, verkwikte mij toch de mededeeling van het bewijs van hoog achting, dat de heer Gadman mij wel had willen geven, niet weinig. Een paar maandon later begon ik te Boston zaken voor eigen rekening en hoewel ik niet van het verleidelijke aanbod van den heer Gad man gebruik maakte, bestelde hij mij kort daarop eene lading Russisch lijnzaad eu koren, waarop ik meer dan drieduizend dollars won. Hjj was met de uitvoering van die commissie zoo te vreden, dat hij mij in hetzelfde jaar nog twee dergelijke ladingen bestelde, zoodat ik in mijn eerste jaar aan hem alleen ongeveer tien dui zend dollars of vijf en twintig duizend gulden verdiende. Zoo is een half uur van kruierswerk de grond slag geweest van rniju fortuin.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 1