GEMENGDE BERICHTEN. sequent te handelen, geen bondgenootschap aan te gaan met de A. K. partij en geheele ont houding voorschreef. „Menigmaal heb ik woorden vernomen van afkeuring of ontevredenheid over deze of gene uitdrukking in't eene of andere blad. Ik voor mij beu wel niet van meening, dat niet hier of daar iets af te keuren viel, maar wie de journalistiek kent en den arbeid van een journalist, die zal moeten bekennen, dat men met zulk een afkeu ring zeer voorzichtig moet zijn, en dat het vóór alles zaak is, de heeren niet te ontmoedigen" woorden van dr. Windthorst, gesproken in de laatste katholieke vergadering van Trier, volgens de Maasbode, zeer toepasselijk ook in ons va derland. De samenkomst der sociaal-democraten te Amsterdam, om de invrijheidstelling van den heer Domela Nieuwenhuis te vieren, schijutdoor de meeste bladen als eene nationale gebeurtenis te worden beschouwd, zegt da Arnh. Ct. Zeer uitvoerig althans zijn de verslagen daarover en tot in de geringste bizoaderheden worden de redevoeringen, fragmenten en gezongen lie deren enz. medegedeeld. Daar wij het belang niet inzien, dat het Ne- derlandsche volk bij deze hulde heeft, en zeer weinig instemming gevoelen met de gesproken woorden, hebben wij gemeend met de vermel ding van het feit te kunnen volstaan. Wanneer wij door een van de leiders dezer sociale beweging openlijk hooren verkondigen: „ik heb niet genoeg gehaat," dan stuiten ons deze woorden, zoo lijnrecht in strijd met hetgeen wij als het eerste en hoogste gebod leerden er- kenneD, zoo zeer, dat wij geene opgewektheid ge voelen om eenige kolommen aan dia samenkomst op 4 September te wijden. Een geneesheer, directeur van een Farijsch hospitaal, wilde eene poging wagen om aan eenige lijders, die door drankmisbruik onder zijne verpleging gekomen waren, een afschrik in to boezemen van de onmatigheid. Hij liet hen op zekeren dag in zijn laboratorium komen. Daar had hij twee kommen geplaatst, de eene gevuld met alcohol, de andere met absinth. Op elke kom stond een glazen stolp, en daaronder twee marmotjes. Het beestje, dat op den alcohol was geplaatst, scheen zich eerst op zijn gemak te gevoelen. Maar weldra gaf het teekeuen van onrustigheid en wilde ontvluchten. Gaandeweg doorliep het al de pnasen van dronkenschap. Eindelijk begon het op zonderlinge wijze te schreeu wen. Na enkele minuten verzonk het in een vasten, diepen slaap. Met het andere marmoije liep het minder gunstig af. Eerst begon het allerlei sprongen en buitelingen te maken. Na enkele minuten viel het onbeweeglijk neer. Maar dood was het niet. Het arme beest werd door kramp achtige schokken bewogen: de bek was bedekt met schuim. Deze toestand hield eenige seconden aan: toen werd het dier door een laalsten aanval van absiutbëisme gedood. Deze ernstige les maakte op de patiënten een ditpeu indruk. Een electricus in Amerika heeft eene nieuwe rattenval bedacht. Hij bevestigt een stuk vleesch aan de eene pool van eer. dynamo- machine, maar zóó, dat de rat er niet bij kan komeu of zij moet op de plaat staan, welke met de andere pool is verbonden. Het verhaal luidt, dat nog geene enkele rat het vleesch machtig is gewordeu, ofschoon velen het beproefd hebben, zooals blijkt uit de groote verzameling doode ratten, waarmee de uitvinder voor zijn vernuft is beloond. In de voorlaatste vergadering van de Académie des Sciences te Parijs heeft Eanvier mudcdeeling gedaan van de onderzoekin gen der docioren Spillmann en Haushaulter, be treffende de verbreiding van tuberkelbacillen uit de sputa van tuberculeuze teringlijdeis, door de gewone vlitgeu. Bij het onderzoek van vliegen, die zich eeu tijd lang bij de kwispedoors der patiënten hadden opgehouden, vond men in de excrementen van die diertjes en iu den inhoud van den bui c groote massa's afzonderlijke of ver spreide tuberkelbacillen. Overal waar de vliegen hare excrementen hadden afgezet, vond men de bacillen. Zulk eeue vlieg leeft zeer kort, sterft, droogt uit en gaat tot stof over; de bacillen worden weder vrij, de kiemen der tuberculose worden naar alle kanten verspreid. Ook hieruit blijkt de noodzakelijkheid, de sputa voornoemd met 5 pfjt. karbolzuur-oplossiug te ontsmetteu en onwerkzaam te maken. Door een jagei uit Groenloo is Zaterdag een haas geschoten, wiens boventanden eene lengte hadden van 2.4 decimeter en uitstaken ongeveer als die van een wild zwijn. De onder tand is 3.3 decimeter lang. Vermoedelijk zijn die decimeters ontleend aan het bekende jagerlatijn; een hazentand vau 3.3 centimeter zou althans reeds groot genoeg zijn, dunkt ons. In de gemeente LaSauterraine (Haute Vieune) legde eeu arbeider ouder het spitten eeii zwerm horzels bloot. Eeu van deze afschuwelijke dierljes stak deu man in den hals. Een half uur later overleed de arbeider ouder hevige pijuer,. Onlangs gewaagden w ij van eene tapijtweverij, welke Z. H. de Paus iu het Yaticaan zou oprichten, en waarvan de leiding toevertrouwd is aan Eidder Pietro Gentili. De Gazette 'd Italia meldt thans, dat Z. H, reeds de uoodige werk zaamheden bevolen heeft om deze weefschool in een groot lokaal van het Vaticaan iu te richten. De opening zou tijdens 's Pausen jubilé geschie den. Eidder Gentili heeft uit de vele sollicitanten voor het bezoeken van deze school eenige jou- geliedeu van aanzienlijke Eomeiusche tamilicn gekozen en anderen zullen volgen, zoodra de gele genheid zich daartoe aanbiedt. Eeu der eerste uit te voeren werken zul zijn een groot doek deu H. Jozef voorstellende, naar teekeuiugen van prof. Graudl, en een tapijtwerk van Prins Clrigi, voorstellende de H. Familie, naar eeue schilderij van Eubens. DeEegeering der republiek Ve- nezuela heeft besloten tot de iuvoering der ver plichte vaccinatie voor alle ingezetenen en tot toepassing der herineuting alle 10 jaren. De Gouverneurs der bondsdistric'en zijn door Guz man Blanco uitgeuoodigd, maatregelen te nemen tot toepassing van dit besluit, terwijl hun door de zorg van den Minister van Binnenlandsche zaken koepokstof zal toegezonden worden. Te Antwerpen is het in de laatste avonden woelig geweest in de buurt van het Oude Kanaal. Daar had een socialist eeue tapperij geopend iu eeu hoekhuis, dat, gelijke vele huizen in B lgië, eene nis heeft, waarin een heiligenbeeld staat. In het bewuste huis stond een Mariabeeld. Groot was de verbazing en ergernis der buren, toen zij dezer dagen in d:n ochtend dit beeld rood gekleurd zagen. Heimelijk werd geld bijeen gebracht en den volgenden ochtend was het beeld weder helderwit. Maar de nieuwe bewouer zorgde nu, dat het den volgenden ochtend geheel zwart was. Ook daarop wist de tegenpartij raad: des ochtends vertoonde zich het beeld verguld. Nu nam de eigenaar het uit de nis en plaatste het binnenshuis. De politie werd er thans bij gehaald, doch verklaaida er niets aan te kunnen doen. Des avonds werden nu de ruiten van de tapperij ingeworpen, eene groote menigte was op de been, zoodat de politie moeite had de orde te hand haven, en voortdurend het huis moet bewaken. Te Maiuz hielden dezer dagen de vereenigde „Wagner und Stallmacher" (wagen makers) hunne jaarlijksche bijeenkomst. De Leip~ ziger Illustrirte Welt, alleen lettende op het woord „Wagner", gaf hiervan bericht onder zijuc rubriek „Kuustnieuws" en noemde de bijeenkomst „Algemeene vergadering der Wagnervereeui- gingen." Y r ij d a g-o chtend heerschte inde menagerie-Pezon te Parijs groote ontsteltenis. Brutus, de bekende leeuw was uit zijn kooi ont snapt eu naar de stallen gegaan, waarvan de deur was geopend. Plotseling hoorden de beambten een angstig gehinnik onder de paarden. Brutus was in een der stallen gekomen eu had een paard neergeveld, dat hij bezig was op te peuzelen. Niet dan met groote moeite slaagde men er iu, den diereukouing in ziju kooi te doen terugkeeren. Voordat hij zijne gevaugeuis weer binnentrad toonde hij zijne ontevredenheid aan eeu der knechten door eeu hevigeii slag met een zijuer klauwen. De wond was gelukkig niet ernstig. „De overbrenger van dit kaartje is mijn vriend mijnheer Lichatscheff, wien ik hoop u zult ontvangen met welwillendheid", waar lijk een knappe Nederlandsche zin voor een Eus! 't Is de ltussische Generaal Graaf Pratassolf, die dit schreef ter inleiding van den Burgemeester van St. Petersburg bij Dr. Mezger, en daarmede eene bevestiging leverde van de onlangs vermelde belangstelling van vreemdelingeu in ons land, zóó zelfs, dat ze er onze taal voor leeren. Een Belg heeft op een r ij wiel een reisje om de wereld gemaakt. Hij ging door Frankrijk, Duitschlaud en Hongarije, ver volgeus door Gonstaiitinopel, Erzeroem, Tehe ran, Afghanistan en Indië, om in China zijn „uitstapje" te eindigen. Hij had slechts een klein valies eu eeu revolver bij zich; des nachts sliep hij meestal op den grond, in ziju reisdeken ge wikkeld, naast ziju //ijzeren paard", zooals de Aziatische nomaden het tweewiel noemden. Hij meldde, dat de wegen van Middeu-Azië platge treden en hard geworden zijn door de kameelen en gemakkelijk door de bicycle konden bereden worden. Zoo heeft hij 200 Eugelsche mijlen in Be laatste drie dagen voor zijne aankomst te Teheran afgelegd, dus meer dan 100 kilometer per dag. In al de steden, waar hij tot Coustau- tiuopel kwam, werd de reiziger goed outvaugeD; maar in Kleiu-Azië werd hij tweemaal aangeval len en moest hij van ziju revolver gebruik maken. Iu China weid hij door de inboorlingen met steenen geworpen; zij hielden hem voor een boozen geest. Te Kingarisso haalde het volk zijn rijwiel uiteen en hij zelf moest door de troepen worden beschermd. Des nachts vertrok hij in een bootje naar Shangai. Iu Japan wekte hij geene verbazing. Daar had men reeds van rijwielen ge hoord. De bicycle w< rd zóó dikwijls hersteld, dat er bijna niets van het oorspronkelijke instrument is overgebleven. In het groote Kur- of Badhuis te Scheveningen bestelt een heer eeu glas bier, eu geeft ecu guldeu. De kuecht, volleerd in zijn vak, grijpt uit zijne tasc'u een handvol zilverliugen doch niet eeue handigheid den Bamberger) waardig, weet hij daaruit niet anders dan kwartjes te vinden, zoodat de traditioueele stuiver blijft ontbreken. Naïef of niet, gaat de heer niet op dien stillen wenk in en wacht tot de kellner zich verplicht ziet, de belofte af te leggen, dat hij straks wel eeu stuiver zal brengen. Een kwartier verstrijkt, maar de heer kellner is blijkbaar de kleinig heid vergeten. De heer bezoeker echter niet, want terwijl Jan hem passeert, zegt hij eeusklaps: „Aannemen, ik krijg nog eeu stuiverMet een blik van diepe verachtingwaarschijnlijk voor de 8 duitenstaat de bediende een oogen- blik stil; dan steekt hij met een majestueuzen greep de hand iu zijne tasch, neemt er eeu dub beltje uit, legt dat voor den kleinzieligen heer neder en verwijdert zich. „Aannemen!" roept de heer hem na; „aannemen! je krijgt nog vijf centen terugl" „Die schenk ik u, meneer antwoordt de heer kellner van het groote Kur- haus, met de majesteit van een gewroken vorst. De Pensylvania-spoorwe g-m a at- scbappij laat sedtrt eenigen tijd al hare ijzeren bruggen van kleine spanning door gemetselde boogbruggen vervangen, daar gebleken is, dat ijze ren bruggen veel meer onderhoud en zorg ver- eischen en dus steenen bruggen op den duur veel goedkooper zijn. In een geleerd werk ovor recht s- philosophie, van den heer E. Von Jhering, komt eene merkwaardige passage over „de mode" voor. De schrijver begint met eene scherpe grenslijn te trekken tusecheu Mode en dracht. Bij dracht is het motief gezond, gerechtvaardigd, bij mode niet. Deze i3 tijdelijk, gene blijvend. Beide druk ken eeu zeker karakter uit. De dracht doet het op deugdelijke gronden. De volksdracht geeft stam gemeenschap te kennen, maakt ouderscheid tus- schen de seksen eu bevordert het zedelijkheids gevoel; de ambtskleeding scheidt magistraten van gewone burgers. Maar de mode is slechts een uitvloeisel van ijrlelheid en aanmatiging. Wie „da bon ton" wil ziju, moet ook aan afschuwelijke modes gehoorzamen. De mode is geene heerscheres zooals schoonheid, maar eeu tyran, aan wiens onrechtvaardige heerschappij met slaafsche onder werping wordt toegegeven. Wilde ieder slechts doorgaan voor hetgeen hij werkelijk is, dan zou het met de mode gedaan zijn eu de schoonheid zou weer ten troon siijgen, zooals bij de volken die haar niet noodig hadden en het onderscheid iu stand niet door kieeding wilden aangeven of verstandig genoeg waren om dat ouderscheid, waar het bestaat, uit zichzelf te eerbiedigen. Zoo willen wij dan hopen, dat het geslacht der toekomst niet meer zal dulden, dat vrouwen hare longen, hart eu lever vernielen door prangende keurslijven of de wegen door sleepeude rokken in stofwolken veranderen. Een blik op de ziektetabelleu, de voortdurend stijgende cijfers der rubriek „tuber culose// zal die reactie bevorderen. De dameshak jes zullen dan lager worden eu tegelijkertijd de voetziekten verminderen. Voor de arme oogeu zal eene gelukkige periode aanbreken, wanneer het misbruik vau monocles, piuce-uez, tooueelkijkers enz. afneemt. Eenige Parijscke bladen melden de invrijheidstelling vau „het hoofd der Nederl. socialisten Dolela Luwelhine." Te Frankfort aan den Main deed Vrijdag eeu rentenier zijn middagdutje op eeue rustbauk, toen hij door luid geschel aan de voor deur uit zijn slaap werd opgeschrikt. Heel, boos sprong hij op en schold deu rustverstoorder, een bedelaar uit. Op betzelfde oogenblik hoorde hij in het vertrek, dat hij zoo juist had ver laten, een ontzettend geraas, ging kijken en ont waarde, dat eeu groote, zeer zware spiegel, die boven de rustbauk hing, eeusklaps naar beneden was gevaileu. De als door een wonder voor den dood of minstens voor eeue zware verwonding bespaarde man liet deu bedelaar terugroepen en schonk hem een aauzieulijk bedrag iu geld. Ook de landbouwers uit li e t e i— land IJselmoiide zullen een adres aan de Be geering richten, opdat de ooievaars onder de beschermende vogels worden gerangschikt, als het eenige middel om het stelen van de jongen te voorkomen. De sheriff van het graafschap Chambers (Alabama) is het slachtoffer gewordeu van een koddigen streek van zekeren Buckalew, die uit de gevangenis was ontsnapt. De sheriff droeg aan eeu neger op, den vluchteling te zoe ken. Drie dagen lang doorkruisten de sheriff en de neger de geheele streek: Buckalew was niet te vinden, ltseds wilde de sheriff net maar opgever., toen hij plotseling ontdekte, dat de „ueger" dien hij voer gids had genomen niemand anders was danBuckalew, die zich het gelaat en de handen voor deze gelegenheid had zwart ge maakt. Een 19-t al landbouwers in de ge- meente Wisseukerke hebben zich met eeu ver zoekschrift tot den betrokken Minister gewend om middelen te beramen, die den verbazeuden toevloed van hazen kunnen verminderen. Dezer dagen meende men inFrank- rijk een Duitschen spion gepakt te hebben. Het was in het land, waar de proef met de mobi lisatie wordt genomen. Men had den man reeds eene geruime poos in het oog gehouden. Hij ging heen en weer, ondervroeg de boeren en de sol daten, betastte de paardentuigen en de kampe- meutatukkou, en had blonde bakkebaarden. Eindelijk ging een gendarme op hem los en vroeg hem naar zijne papieren. De man begreep er niet3 van. Papieren kon hij niet toonen. „Gij zijt een Duitsche spion", sprak de gendarme, die zich gereed maakte hem gevankelijk weg te voeren. Nu ging de man, die al gemerkt had, dat hij het voorwerp was van veel opletteuheid, een licht op. //Ik beu de kantonrechter van La- frat.9aise", zeide hij heel bedaard. En dat was bij inderdaad. Eene verontschuldiging van den gendarme volgde. Een landbouwer in de gemeente Lemsterland heeft vau één korrel rogge 3680 korrels geoogst; gemiddeld zaten in elke aar 80 korrels. De komst van Domela Nieuwen- huis te Botterdam heeft Woensdag-avond aan leiding gegeven tot ernstige wanordelijkheden. In het zoogenaamde Volkskoffiehuis aan de Gedempte Biuuen-Botte, waar gewoonlijk de so ciaal-democraten vergaderen, had men alles in gericht om den parlij-leider op feestelijke wijze te ontvangen. Het lokaal was versierd, en de roode vlag uitgehangen. Omstreeks half negen uur kwam Domela Nieu wenhuis, vergezeld van eenige partijmakkers, in twee rijtuigen voor dat Volkskoffiehuis aan. Op dat oogenblik hail zich daar reeds eene zeer tal rijke volksmenigte op de straat verzameld, met de kennelijke bedoeling om den man eeue minder aangename ontvangst te bereiden, dan bem daar binnen wachtte. j)e politie, met eene talrijke macht aanwezig, had groote moeite om hem te beschermen. Zij moest een sterk oordon rondom zijn rijtuig vormen, teneinde het hem mogelijk ta maken uit het rijtuig en iu het gebouw te komen Nauwelijks waren hij en zijn escorte het gebouw binuengegaan, toen de volksmenigte daarbuiten het huis met steenen begon te bombardeeren. Jaloezieën en ruiten werden verbrijzeld. De roode vlag werd afgerukt en later voor het politiebu reau op de Kaasmarkt onder een hoeraatje ver brand. Met geweld wilde het volk het gebouw der socialisten binnendringen, en onophoudelijk moest de politie charges maken, ten einde dit te ver hinderen en alzoo ernstiger ongelukken te voor komen. De socialisten daarbinnen trachtten inmid dels de deur te barricadeeren, doch achtten het weldra meer geraden hunne vergaderzaal te ont ruimen. Ouder bescherming van de politie gelukte het hun, het gebouw aau de achterzijde te out- komeu. Zij waren een honderdtal mannen en vrouwen sterk en voor het meerendeel van knuppels voor zien, die hun echter door de politie werden af genomen. Terwijl zij door de achterdeur dc vlucht namen, drong de volksmenigte aan de voorzijde het ge bouw binnen. Daar werd eeue algemeene ver woesting aangericht. De versieringen werden vau de wanden gerukt, de vlaggen verscheurd, stoelen en tafels en al wat er zich verder in het gebouw bevond, stuk geslagen. Binnen een uur tijds was alles tot eene ruïne gemaakt. De overblijfselen van het vernielde ameublement van het Volkskoffiehuis werden later door zingende en joelende volkahoopen iu triomf door de stad gedragen. Aau de politie in de bureaux op de Kaasmarkt en in de Pauwensteeg werden herhaaldelijk ova ties gebracht. „Leve de politie!". Waar Domela Nieuwenhuis gebleven wa«, wist niemand te zeggen. De opgewonden volksmeuigte deed al het mogelijke om hem in handen te krijgen, doch zocht hem te vergeefs. Hij schijnt goede voorzorgen gebruikt te hebben om aan hec hem dreigende gevaar te ontsnappen. Later op den avond werden bij een paar so cialisten, iu da Prinsengracht eu op de Ddfische- vaart, de ruiten stukgeslagen. Men zeide, dat uit die woningen de versieriugeu waren gekomen iu de vergaderzaal der socialisten aangebracht, eu dat daarom ook deze woningen tot mikpunten van de volkswoede waren gekozen. De stad bleef tot iu den voornacht zeer woelig, waut voortdurend bewogen de anli-socialisteu zich in talrijke troepen en ouder het zingen vau de bekende, tegen Domela Nieuwenhuis en zijne aanhangers gerichte liederen door de straten. De politie heeft eeue zeer zware taak gehad, om ernstiger wanordelijkheden en vooral om geweldpleging aau de personen der socialisten tegen te gaan. De stemming onder het volk gaf alle redeD om het eigste te vreezen, wanneer Domela Nieuwenhuis of een der zijnen in hare handen mocht gevallen zijn. De ongeregeldheden hebbben zich Donderdag-en gistcren-avoud herhaald. Troepen van 300 a 400 man sterk, liepen de stad af, overal voor de wonin gen der socialisten halt houdende. Men eischte, dat de nationale vlag zou vertoond -worden eu uitgestoken en als daaraan niet spoedig werd vol daan, nam het vernielingswerk een aanvang. ZBfs leegstaande huizen werden afgebroken, alleen omdat daar vroeger socialisten woonden. Docb ook de huizen van anderen werden niet gespaard, hetgeen men hieraan toeschrijft, dat zich ook socialisteu bij de troepen hadden gevoegd, die vau de gelegenheid gebruik maakten om hun slag te slaau. Eerst lang na middernacht mocht het der politie gelukken de menigte tot rust te brengen, nadat groote schade was aangericht. De driekleur wappert thans uit schier alle huizen. De Arabieren in Egypte bezigen tegen zonnesteek fijn zout. Zoodra eeu hunner verschijnselen van „coup de soleil" openbaart strooit men hgm zeer fijn zout zoo diep mogelijk in de beide ooren. Wanneer de Arabieren in de woestijn op jacht gingen, zorgden zij steeds wat fijn zout bij zich te hebben. Velen hunner herkrijgen bij toepassing vau dit middel in een dergelijk geval zeer spoedig het bewustziju. De stad Argonia, iu denAmeri- kaanschen Staat Kansas, heeft eene vrouw tot Burgemeester gekozen. Burgemeester Salter, geb. Suzanua Madora Kiusey, 27 jaar oud, heeft hare verkiezing vooral te danken aan haar krachtig ijveren voor de matigheidsbeweging. Zij is iu hare gemeente, die eene nederzetting is van Kwakers, de ziel van de „Women's Christian Temperance Union". In Amerika, en zeer waar schijnlijk ook daar builen, is Burgemeester Suzauna Salter de eerste vrouw, die met dit ambt werd bekleed. Mrs. Saltar stond aau de waschtobbe, toen eene deputatie uit de burgerij haar van de benoeming kennis kwam geven. Om bloemen te bewaren, zoodat zij hare gehttle fraaiheid en frischhtid behouden, lost men, volgens de Pharm. Centralh 20 gram gestampte heldere copal, met hetgeiijKe gewicht glas vermengd, in 500 gram aether op, dompelt de bloemen iu deze oplossing, neemt ze er voor zichtig uit eu laat ze ongeveer 10 minuten iu de lucht drogen. Alsdan dompelt men ze opuieuw in deu aether, laat ze weder drogen, en herhaalt deze bewerking vier- tot vijfmaal. Bloemen, op deze wijze behandeld, blijven 1 ngen tijd goed, indien zij niet te veel wor ieu aangeraakt. Voor de rechtbank te Leipzig zal dezer dagen een hoogst eigenaardig proces woideu behandeld. De uitgever van een dagblad had aan een photograaf opgedragen, zich naar Tver (Eusland) te begeven om de eclips te photographeereu. De uitgever had hem eene som van 300 mark voor die proeven beloofd, wanneer bet hem gelukken zou, een beeld van ds zon te doen vormen op het gewichtigste oogenlik. De photograaf ging op reis, maar hef wolkengordijn liet hem niet toe, aan zija voornemen gevolg te

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2