In eene Slijterij Dienstbode, ,1-1 Hl Warmond. Scliooklirilk II FRANS KUIJPERS. Oost-Indie. ERIE BONDERS GULDEN. als Volontair Eau de Cologne, ADVERTED T I E N. JUMR0 OW. Keukenmeid, R. K, Tweede Meid H, YAN DIJK, BURGERHUIS, ANTON ROSSE, HANDEL in Aanbrengpremie TI EK GULDEK. Iets over den neus. Voor geest en hart. Uit het menschenleven. STEDELIJK NIEUWS. Kunst en Letteren. Kerknieuws. BKa werkmeid, Gezelschapsjuffrouw of Hulp in eene nette Huishou ding. Goede getuigschriften staan haar ten dienste. Brieven franco, No. 370, boekh. A. Van HOOG STRATEN 8c ZOON, Den Haag. \T L. UI GOOR, MANUFACTUREN. Te koop aangeboden: Anegang 25. Barteljorisstraat 6. iMRIUS VERWIEL, Witte neerensteeg 13. een handgeld van geven. De uitgever, het beginsel van //do ut des" toepassende, weigerde nu honorarium of zelfs reiskosten uit te betalen. De photograaf leverde eene aanklacht in, waarin hij eischte, dat men door eigenhandige certificaten van verschillende astronomen zal doen aantoonen, dat hij buiten zijne schuld verhinderd werd het contract na te komen. De trichinenziekte te Brunswijk neemt toe. Het aantal lijders bedroeg den 5den dezer reeds 120. Gelukkig heerscht zij niet in hevigen graad; althans er is nog niemand aan overliden, en voor zoover bekend was, ver keerde zelfs geen der lijders in levensgevaar. Bij onderzoek is gebleken, dat al de aangetasten in de eerste helft van Augustus vleesch en worst van een en denzelfden slachter hadden gegeten. Dicht bij de haven te F i u m e is een groote haai gevangen. Hij was 4Vg meter lang en woog 1460 kilogram. In de maag vond men een paar nog gelaarsde menschenbeeuen. Aan Pasteur, den beroemdenFran- schen geleerde, is door den Keizer van Oosten rijk de orde van de IJzeren Kroon geschonken. Die orde geeft recht op den titel van Baron. Naar aanleiding van een voorval op de witte Sociëteit te 's-Gra venhage, is Zon dagmorgen op Belgisch grond gebied geduelleerd tus8cheu de 'neeren M. en S,, beiden van s-Gra- venhage. De uitslag wordt niet medegedeeld. De vorm van den neus werd reeds in de oudste lijden als een maatstaf beschouwd voor de kennis van de physische en moreele natuur des menschen. Gaandeweg heeft zich echter eene soort van (/uasologie" gevormd, die met vaste axiomata te rade gaat. Tusschen den vorm van den neus en de ontwikkeling van longen en borst kas wordt een nauw verband aangenomen. Daarom gaven de klassieke beeldhouwers aan de beelden, die kracht en leven moesten voorstellen; groote zwellende neusvleugels. Maar ook schrik en toorn hebben dezelfde uitwerking. Ock draagt de wijdte "der neusgaten er toe bij om volheid aan de slem te geven. Zelden hebben bassen, barytons en heldentenors een kleinen neus. De empirische „uasologie" is oud en bekend, maar zij werd eerst door Saphus Schack tot wetenschap ver heven. Deze, een Deeusoh Majoor en schilder van naam, doorkruiste geheel Europa en bestudeerde overal de menschelijke pliysionomie, om de ge lijkenissen en den graad van waarschijnlijkheid, waarmee men uit de gelaatstrekken het karakter kan opmaken, te leeren kennen. Hij stelde het eerst de physionomische beteekenis van den neus vast. Bij het kind is de neus weinig ontwikkeld en onbtduidend. Eerst later begint hij zich te vor men. Blijft hij lot op hoogen ouderdom klein en onontwikkeld, dan duidt hij een zwak en week karakter aan. Een flinke-neus daarentegen geeft waarborg voor vastheid, zelfbeheersching en de gelijkheid. De vorm hangt ook veel van het ras af. De Grieken, die kunst en fijnen smaak ver tegenwoordigen, hadden een sierlijken, dunnen neus; de Bomeiuen, mannen van kracht en ju ridisch vernuft, een arendsneus. Virgilius had, hoewel Komein van geboorte, den Griekschen vorm, evenals vele dichters en kunstenaars van lateren tijd. Petrarca, Murillo, Rubens, Shukes- peare, Milton, Byron, Goethe, Lenau, mevrouw De Stael, llichelieu, Napoleon, Alexander I van Rusland hadden een neus, die het midden hield tusschen Romeinsch en Grieksch. In het algemeen trof Saphus Schack list en sluwheid aan bij menschen met kleine en opge wipte, Bmaak en fijn gevoel bij dunne en sier lijke, oordeel, verstand en egoïsme bij gekromde, logheid en gemis aan tact bij grove en vormiooze neuzen. Der zotten hart ligt in den mond; Der wijzen mond in 'a harten grond. Uw ja zij uw ja, uw neen zij neen Zoo acht en mint u iedereen. Gaan uw zaken naar uw weuschen, Dank dan God, poch niet bij menschen. Men kent verloren goed Eerst als men !t missen moet. Die met slechte liên verkeert, Heeft hun boosheid dra geleerd. Berispt de kunstrechter u, dan is hij ten eenenmale onbevoegd; prijst hij u, dan is hij een genie en zijn oordeel heeft hooge waarde. Wordt echter uw vriend gehavend, zoo kunt gij der critiek niet geheel en al ongelijk geven; wordt hij geprezen, dan is zij niet boven partijdigheid verheven. Allerlei. Eeno gevolgtrekking. Bij 't verlaten van het concertgebouw bespeurt een klein meisje, dat een beer watjes in de ooren steekt. Zich tot hare moeder wendende, zegt de kleine zeer naïef: ;/Mama, die heer wil zeker de muziek mee naar huis nemetd" Snugger. Een Drentsche boer, die naar Ame rika was gegaan, om rijk te worden, liep naar werk te zoeken. Onder het beklimmen van een heuvel bleef hij echter eensklaps stilstaan bij het zien van een landschildpad, die bedaard voort- kroop. De boer, die nog nooit zulk een dier te voren had gezien, riep verbaasd uit: //Dat is een vreemd land, waar de schildpadden snuifdoozen tegen de heuvels opklimmen." Oprecht. Heb je gezegd, dat we r.iet thuis waren, Jausje? Jawel, mevrouw. En wat zeiden de dames? Ze zeiden: //Gelukkig", mevrouw. Zeer waar. Hoeveel zou hij wel nalaten? vroeg onlangs een heer, toen hij den dood van een rijk partikulier vernam. Alles. ant woordde een kennis hij heeft niets meege nomen. De proef op de som. Ochje kunt je niet begrijpen hoe verstrooid ik soms ben. Wil je gelooven, dat ik soms mijne pen achter het oor, en mijne sigaar in den mond steek!" Een compliment. Een schrijver, die zich op zijne literarische keunis nogal iets liet voorstaan, kwam bij den bekenden humorist M. G. Saphir, met het manuscript van een blijspel, om het hem voor te lezen en zeide: //Gij weet, mijnheer Saphir, dat als Molière een stuk geschreven had, hij het eene oude vrouw, die bij hem diende, voorlas. Hij was van msening, dat de passages, die de oude vrouw deden lachen, dezeltde uit werking op de toeschouwers zouden hebben. Daarom wil ik u mijn blijspel voorlezen, niet twijfelende of wat uwe goedkeuring wegdraagt zal al de lezers ook wel bevallen." ffIk dank u wel voor uw compliment", antwoordde Saphir, //maar zoolang gij Molière niet zijt, moet ge mij ver oorloven uwe oude vrouw niet te willen zijn". Naïef. En doe je nu altijd wel alles, Fritsje wat je moetje zegt? Fritsje (heel ernstig,. Ja, zeker, Tante, en Pa ook. Haarlem, 10 Sept. Door de goede zorgen van het volijverig Bestuur der St. Vincentivs-Vereeniging,\i\iet verslag van de liefdewerken over het jaar 1886 in druk verschenen. Tegenover hare weldoeners acht de Vereeniging het een plicht om nu en dan eens meer uitvoerig bekend te maken op welke wijze de verschillende liefdegaven worden besteed en welke vruchten deze voortbrengen. De lezing van dit uitvoerig verslag is hartverheffend. De christelijke liefde, welke zich in de werkzaamheden van deze Vereeniging in zoo hooge mate en in zoo edelen zin ontplooit, de vaderlijke zorg, die zich in zoo menige daad van zelfopoffering openbaart, de bereidvaardigheid en samenwerking van Bestuur en werkende leden, alles wekt tot bewondering, maar ook tot dankbaarheid aan allen, die deze heilzame vereeniging geestelijk en stoffelijk steunen. Aan het einde van dit jaarverslag wordt de vraag ge steld: Wat is er nog meer te doen? Het antwoord, zegt het Bestuur, is eenvoudig en duidelijk: nog veel moet en kan er gedaan worden, wanneer wij op medewerking kun nen blijven hopen, eene medewerking, die tegelijkertijd het karakter der offervaardige liefde draagt. Moge dan der St. Vincentius-Vereeniging steeds die steun en hij stand ten deel vallen, welke zij in de beoefening harer heerlijke liefdewerken in zoo hooge mate behoelt. Mogen velen zich gedrongen gevoelen hunne gaven te schen ken tot leniging van den nood en de ellende van diegenen, welke aan de bizondere zorgen der St. Vincentius-Ver eeniging zijn aangewezen en toevertrouwd, opdat Bestuur en werkende leden te allen tijde in de gelegenheid zijn naar ziel en lichaam wel te doen in hun werkkring, die Gode zoo welgevallig is en der lijdende menschheid tut heil verstrekt. ARROND. RECHTB. TE HAARLEM. Terechtzitting van 8 Sept. 1887. 1. J Z. te Beverwijk; bedelarij; lij verstek 12 dagen hechtenis en 6 maanden plaatsing in een R. W. I. 2. W V. en P K. te Zaandam; wederspannigheid en bel. van ambtenaren in functie; ieder 6 weken gev. straf. 3. H P M. te Haarlem; bel. ambtenaar in functie; 5 boete of 3 dagen hechtenis. 4. J Van der H. te Vogelenzang; feit als voren; f 10 boete of 10 dagen hechtenis. 5. H S. en J S. te Zaandam; eenv. beleediging; (de 2e bij verstek) ieder f 5 boete of 3 dagen hechtenis. 6. M K. h/v. A M K. te Haarlem; eenv. beleediging; bij verstek f 10 boete of 5 dagen hechtenis. 7. R Van B. te Purmerende; eenv. beleediging en mishandeling; f 10 boete of 5 dagen hech tenis. 8. J B. te Oostzaan; bedreiging; f 10 boete of 10 dagen hechtenis. 9. A F Van der W. te Hillegom; Jmis- haudeling; 6 weken gev. straf. 10. F W. te Amsterdam; vernieling van een anders goed; f 25 boete of 10 dagen hechtenis. 11. W. H. te Jan Gijzenvaart; diefstal; vrij gesproken. 12. A B. te Haarlem; diefstal; bij verstek 4 maanden gev. straf. Drie en dertigste muziekuitvoering in den Hout, op Zondag 11 Sept. 1887, des middags van 2 tot 4 uur, door het stedelijk muziekkorps, onder directie van den heer M. H. Mullerkapelmeester. Programma. 1. Feestmarsch, Völlmar, gearr. door Af. H. Muller. 2. Ouv. Jocko, Lindpaintner. 3. a. Standchen, F. Von Schuiert, b. Gavotte, Gobbaert. 4. Fant. La dame blanche, Boieldieu, arr.jpav Buis. 6. Ouverture, L. Cani- vet. 6. Paraphrase ber die Loreley, Nesvaiba. 7. Myrthen- Walzer, J. Strauss. 8. Potp. La fille du régiment, Do nizetti, arr. par M. H. Muller. De inhoud van het St. Gregoriusblad Xlle jaarg. Nos. 9 en 10 is als volgt: Een woord naar aanleiding der uitgave van de Editio Typica van het Graduale Romanum. (Vervolg), door Johs. Be Wolf. Op Welke wijze is de hervorming der kerkmuziek te leiden. Mededeelingen omtrent de St. Gregorius-Vereeniging. Muziekbijlage\ Ecce Sacerdos,door Jos. Beltjens. (voor 4 mannenstemmen). Tot parochiale afdeelingen der St. Gregorius-Vereeni ging hebben zich geconstitueerd de Zangkoren te Steen bergenEgmondcn en Be Eerde bij Vechel. Eerstdaags verschijnt: Be Kerk der Nederlanden en het Pausdom, Cantate op het gouden Priesterschap van Z. H. Paus Leo XIII, woorden van J. A. Be Rijk, Pr.muziek van M. J. A. LansPr. De sopraan- en de alt-partij zijn zoo geschreven, dat zij ook door jongensstemmen kunnen gezongen worden. Bij elk exempl. der partituur wordt eene lithographische schets gevoegd voor de levende beelden, met welke deze Cantate kan worden nitgevoerd. De uitgave geschiedt bij den heer J. W. Van Leeuwen te Leiden. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, Mgr. C. J. M. Bottemanne, heeft benoemd den Weleerw. Heer A. J. M. Hafkenscheid tot KapelaaD der parochiekerk van O.L.V. v. d. Allerh. Rozenkrans en H. Dominicus te Haarlem, den Wel eerw. Heer C. H. H. J. De Bruyn tot Kapelaan te Haastrecht den Weleerw. Heer H. J. Kriek tot Kapelaan te Wasse naar, den Weleerw. Heer C. J. A. Borsboom tot Kapelaan der R. K. Weeshuizen te Rotterdam, den Weleerw. Heer J. F. Eyzendoorn tot Kapelaan te Voorhout, den Wee- eerw. Heer A. J. Clarys tot Kapelaan te Zandvoort, dein Weleerw. Heer M. A. Thompson tot Assistent te Wieringen. De laatste drie Weleerw. Heeren zijn op 15 Ang. il. tot Priesters gewijd. MARKTBERICHTEN. HAARLEM, 7 Sept. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volg koeien verkocht 9 voor f 90 a 170 1 atier verk voor f 62 vaarzen, -verkocht voor f pinken 5 verkocht voor f "60 a - graskalv. verk. voor f a nuchtere kalveren, 21 verk. voor 7 12 a 7, 20 schapen, verk. voor f 11 a 18 Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 99 stapels kaas, 105683tuks, wegende 20491 kilo, hoog ste prijs f 27,50 middelbare prijs per 50 kilo kost— a AMSTERDAM, 7 Sept. Ter veemarkt heden wa ren aangevoerd: - runderen,130 vette kalverenlste qual. ƒ0,75 2de qual. 0,65 per kilo, graskalf/ 15 a 30, 25 nuchtere kalveren, ƒ7 a 12, 2 schapen en lammeren s ƒ—-,—, 163 vette varkens 30 a 40 c. per kilo. HOORN, S Sept. Ter waag gewogen 364 stapels kaas wegende 94361 kilo; hoogste prijs per 50 kilo/ 32,— voor kleine ƒ30,— voor oommissie, ƒ27,— voor mid delbare LEIDEN, 9 Sept. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen ala volgt: paarden f 72 stieren f48 a f255; 150ossenf 111 a 230 112 melkkoeien/' 105 a 220 kalveren dito f a 80 vare dito f 95 a 190, vette dito f 36 graskalveren 30 a 12, vette l it a 21,nuchtere dito f 450 al2, 1300 vette schapen 18 a 2850 1380 weide dito /24, a 950,lammeren 42 magere varkens f 12 a| 26, 462 biggen f 11,— a 4.— SCHIEDAM, 9 Sept. Moutwijn, per ned. va^8,— Jenever f13,50, Amsterd.proef 1'14,75 spoeling |1,40 dito commissie f 1,10, GOUDA, 9 Sept. Op de kaasmarkt waren 82 par tijen kaas aangevoerd; handel gewoon; prijs f27 a 29.— Boter met tamelijken aanvoer;prijs der koeboter fl.30 1,40; der weiboter f 1.00 a 1.15 per kilo. Handel gewoon. LONDEN 8 Sept. Ter Veemarkt zijn aangevoerd Runderen 1000, Schapen en Lammeren 4000, Kalveren 100, Zwijnen Prijzen Beste Runderen 3/4 a 4/6 Schapen en Lammeren 3/9 a 5/2, Kalveren 3/6 a 4/2 Zwijnen 2/4 a 4/2. DELFT 8 Sept. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen van het vee als volgt: vette koeien le qual. 180 a 230 dito 2de qual. 135 it 160, kalf koeien, lste qual. 170 a 200 dito 2de qual. 130 a 154, vaarkoeien le qual. 145 a 185, dito 2de quaL J 80 a 115 vette kalveren, lste qual. 50 a 75 dito 2de qual. 28 a 40vette schapen lste qual. 20 a 25, dito 2de qual. a lam scha pen le qual. a 2de qual. a vette lammeren 12 a 18, -- weilammeren f 5 a 8 magere varkens 13 at20 biggen f 3.a 10,— nuchtere kalveren .f 6 a 17, paarden f 40 a 110 stieren f 30 a 90, ossen f a Rundvleesch 52, 58 a 62 c., vet kalfsvleesch 56, 66 76 o., schapevleesch 52 a 58 c., lamsvleesch c. Granen. Zeeuwsche tarwe f 8.6.75 mindere en blauwe dito f a roode dito f 7.8.50 min dere en blauwe dito f -,— a nieuwe Zeeuwsche dito f-,a -,rogge f 5.50 a 4.50, nieuwe dito f a -,n. wintergerst f 4,50 a f 5,— n. zomer dito f 450 5,25, n. chevalier dito f 5 75 f4,75, haver f3,50 a 4— n. groene erwten f 8,50 a a7,50e mesting f 7 a f625 paardeboonen f 6.— a 5.50, duiv boonen 6.75 a 750 bruine boonen f 9.50 a .11,— koolzaad 1887 f8,35a 900, hennepzaad f 6.60 a 7,kanariezaad f 9.50 a 10. 50 Aan de stadswaag gewogen van 2 Sept tot 9 Sept en op de weekmarkt aangevoerd; pot, 681/8 en 72/16 vn. boter, wegende te zamen 14340 kilo: prijs f 62 a 63 per 40 kilo f 1.22 a f 1.per kilo. LAATSTE BERICHTEN. PARIJS, 9 Sept. Le Temps meldt in eene dépêche uit Bulgarije, dat de Fransche Consul te Rubtschuk waar schijnlijk wordt teruggeroepen. Hij zou verscheidene naamlooze dreigbrieven hebben ontvangen. ïr moet te Rustschuk volslagen anarchie heerschen. De Regeering iaat de huizen afbreken der bewoners, die gehoorzaam heid aan hare bevelen weigeren. LONDEN, 9 Sept. In het Lagerhuis verklaarde Fer- gusson, dat Engeland Malieson heeft erkend als Koning van Samoa en met hem als zoodanig verdragen heeft ge sloten. Getrouwd JOHANNES GERARDUS JO- SEPHUS Van der BEEK, Notaris, en ANNA LENA WEHLBURG, die, ook namens beider familie, hartelijk dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Amsterdam, 8 Sept. 1887. Heden overleed tot diepe droefheid van mij, mijne Kin deren en Behuwdkinderen, voorzien van de HH. Sacra menten, onze dierbare Echt- genoote en Moeder JOANNA BELT, in den ouderdom van 66 jaar. üit aller naam H. VERLEUN. Boskoop, 5 Sept. 1887. wordt met primo November ge vraagd eene R. K. WINKEL DOCHTER, niet beneden 30 jaar en bij voorkeur die in dergelijke zaken werkzaam is. Adres, letter D, bij de boekli. M. SCHOO- NEVELD 8c ZOON, Beursstraat Amsterdam. Er biedt zich aan, met Novem ber of half October, eene R. K. Burgerdochter, 30 jaar oud, als HUISHOUDSTER, van zeer goede getuigschriften voorzien en te vens zeer goed kunnende Konen. Adres, letter V B H, bij de boekh. C. A. VIE WEG 8c Zn,, Nijmegen. In eene Damesmautelzaak wordt zoo spoedig mogelijk verlangd eene nette R. K. Vereisohten ziju aangenaam uiterlijk, goed figuur, met een net publiek om kunnende gaan en de bekwaamheid hebbende kleine verauderingen aan Man tels te doen. Zonder bewijzen van goed zedelijk gedrag onnoodig zich aan te melden. Franco brieven, onder No. 438, bij den boekhandelaar J. M. W. WAANDERS, Weste Wagen straat, Rotterdam. Er bieden zich aan eene fat soenlijke R- K. van middelbaren leeftijd, en eene beide van goede getuigschriften voorzien. Adres met franco brie ven, onder letter G, aan den boekhandelaar A. J. DE JONG, te Dordrecht. Met November a. s. wordt gevraagd te Delft, eene nette zindelijke als Meid-alleen. Brieven franco, onder letter K, aan het Bureau van dit blad. «gaga Met Nov. biedt zich ejljfejlj aan eene bekwame R. K., van de beste getuigschrif ten voorzien. Brieven, letter B B, bij den boekh. H. B. JANSEN, Arnhem. Een beschaafde Juffrouw, (Offi ciers dochter), R. K., 28 jaar oud, nog in betrekking, zag zich gaarne tegen November of iets later geplaatst bij een bejaarden Heer, als Voor een Jongmensch, uit den netten stand, R. K. en ruim 18 jaar oud, wordt plaatsing gezocht in eene BIERBROUWERIJ, liefst in de Provincie Gelderland, Zuid- Holland, Utrecht of ,Overijsel, en alwaar gelegenheid bestaat tot inwoning bij den Bierbrou wer zeiven. Brieven, onder letters C. D. L., aan het Bureau van de N. Bre- dasche en Oosterhoutsche Ct. te Breda. 32 jaar oud, R. K., 7 jaar aan het hoofd eener Boerderij gestaan hebbende, zoekt eene dergelijke BETREKKING. Goede getuig schriften. Adres, letter K, bij den boekhand. 1). KRAA1JEN- BRINK, te Woerdeu. Dames geneigd grondig onder richt in het knippen en naaien te ontvangen, gelieven zich aan te melden tusschen 2 en 4 uur. Schachelslrart 32 rood. Een R. K. Jongmensch, 19 jaar oud, 4 jaren in bovenge noemd vak werkzaam en van de beste getuigschritten voorzien, zoekt verplaatsing, bij voorkeur naar eene stad. Adres; B. RU- DING, Manufacturier, Hooge- zand. een antieke KAMERBETIMME RING, waarbij een Kabinet. Te bevragen bij den heer D. DE- KEMA Pz., te Harlingen. Da gelijks te bezichtigen. Terstond te huur een net BUR GERWOONHUIS bevattende twee grootere en twee kleinere kamers, keuken, kelder en vele gemakken, gelegen in de onmid dellijke nabijheid van 't Station der Holl. Spoor en geringe af stand der R. K. en Prot. Kerken. Het bezit een landelijk uitzicht en maakt het voorgedeelte eener bouwhoeve uit met ruim erf en tuin, voor den geringen prijs van ƒ156,00 per jaar. Te zien en te bevragen bij Mej. Wed. Van der VOOREN te Warmond. J. C. BOLDOOT'S in diverse flacons en in alle de 10 soorten per maat ver krijgbaar bij \In liet midden van het dorp Overveen, bij Haarlem, TE KOOT voor ƒ4000: een net verbouwd get. No. 8, waarop 3000 ge vestigd kan blijven, a 41/s pCt. Ook geschikt om eene affaire in uit te oefenen en de bovenkamers te verhuren. Aanvaarding November aan- aanstaande. Te bespreken bij den Make laar A. F. BALABRÉGA, te Haarlem. per 100 2,50, per stuk 3 Ct. per 100 3,50, 5 per 100 7,00, „8 per 100 8,00, 10 Die van 6,7,en 8, de 100, munten vooral uit door fijne qualiteit papier. Voorhanden bij "VAN Bericht tevens, dat hij bij dezen eene uitsnijderij heeft opgericht. VERTEGENWOORDIGER Nederlanders, die dienstnemen bij het Indische lager, ontvan gen, bij het aangaan van eene zes-jarige verbintenis, Nadere inlichtingen zijn gratis te bekomen bij het Departe ment van Koloniën en bij alle Burgemeesters.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 3