Bijvoegsel behoorende bij de NIEUWE van Zondag 11 September 1887. Een afkeurend woord van Jules Simon. De man, die sedert jaren op het gebied van onderwijs thuis is, die een Minister van onderwijs wa3, komt na jarenlange ondervinding zijne stem verheffen tegen het overladen van de leerlingen met lessen en schoolwerk. Er zijn scholen, waar de leer lingen genoodzaakt ziju twee en een half uur te studeeren. Twee en een half uur onbeweeglijk stil zitten, 't Is een marteling voor den levenslustigen knaap. Studiën van 2 en 21/, uur, nadat de jongens den hee- len dag door hebben les gehad. En dat vordert men van knapen van 10 tot 15 jaar. 't Is klaarblijkelijk, dat zij, die gedurende 2 uur niet werken, kwaad verrichten, en zij die werken, doen dit slechts gedurende een uur met lust en opgewektheid. Reeds 15 jaar strijd ik voor verbetering in deze zaak, doch helaas met weinig gun stig gevolg. In het geheel moest door leerlingen van het middelbaar onderwijs niet langer dan 8 a 9 uur gestudeerd worden. Al het meerdere toch schaadt meer dan het nut aanbrengt. Maar wat het ergste kwaad aan onze scholen is, dat zijn de uitspanningsuren. De uitspanningen zijn erbarmelijk. Een hoopje van 10 a 12 jongens springt haasje- over bij gebrek aan iets beters, de overige wandelen twee aan twee, met ernstig, ge laat, voor zich uit starende als gevange nen of diepdenkende wijsgeeren. Dat is geene uitspanning, dat is geene beweging, dat zijn geen jongens. Er moet gespron gen, gesjouwd, geloopen, geschreeuwd wor den. Het onbeweeglijk staan in een hoek moet als een misdaad streng worden gestraft. Bij de Priesters heb ik het gausch an ders gezien. Da Studieprefect schort zijn toog op en toont dat hij da vlugste loo- per, de flinkste springer, de kloekste bal slager is. Onze studiemeesters zijn te groote heeren, om zich buiten den school- of studie-tijd met de jongens bezig|te houden. Wie zou ooit gedacht hebben, dat een man als Jules Simon, die alles behalve een ultramoutaan is, ooit iets goeds bij de Geestelijken had kunnen vinden. Op meer dan eene plaats roemt hij het onderwijs en de opvoeding, die de jongens bij de Je zuïeten en in de collegiën, door Geestelij ken bestuurd, ontvangen. Een socialistische banvloek. De liberale heeren en andersdenkende hebben de Kerk er herhaaldelijk een ver wijt van gemaakt, dat zij gebruik maakte van den banbliksem. De socialisten hebben den banvloek uitgesproken over een hunner adepten. Een zeker heer Lootens van Gent, herbergier, bij wien de generale staf der socialisten dikwijls vergaderde, is in den ban geslagen. Iu Vooruit, werd deze week 's avonds eene algemeeue vergadering gehouden waaraan meer dan 700 leden deelnamen. Ia deze vergadering werd besloten Lootens voor altoos uit den socialistischen bond te verbannen. 14 leden wilden hem behou den, en hem slechts voor drie maanden uitsluiten. Doch dit voorstel vond geen bijval. Zonder genade werd hij voor altoos uit den bond gesloten. Eu van welk misdrijf werd de goede man beschuldigd Hij had eenige van zijne bekende mede- bondgenooten, die hij wel degelijk kende laten lasteren, zonder dat de lasteraars eenig bewijs van hun lasterlijke aantijgin- hen konden bijbrengen. Wat meer is, hij heeft niet willen be loven, iu zijn huis zulke lastertaal of aan tijgingen tegen socialisten te beletten. En de lui, die zoo handelen, schreeuwen over de tirannieke handelwijze als het Op perhoofd der Kerk zijn banvloek uitspreekt tegen mannen, die zich aan oneindig groo- ter vergrijp hebben schuldig gemaakt. En dezelfde bladen, die de handelingen van den Paus afkeuren, prijzen de kordaat heid en de wijsheid van de socialistische bondgenooten. De Duitsche en de Belgische schoolmeester. Iu het begin van den Culturkampf, toen het kerkelijk huwelijk in Pruisen faculta tief werd gesteld, vroeg een Duitsch school meester aan den toenmaligen Minister Falk (onz. gedachtenis) of hij volstaan kon met een burgerlijk huwelijk te sluiten. Volgens de wet, schreef Falk, staat het u als school meester volkomen vrij. Doch weet, dat gij dit doende als onderwijzer en opvoeder der jeugd in een christelijken Staat niet meer bruikbaar zijt, en dat uw ontslag onmid dellijk na het burgerlijk huwelijk zal volgen. In België maken de liberale bladen met veel ophef gewag van het huwelijk van zekeren openbaren gemeente-onderwijzer Dewamme met Laura Derard, dat enkel burgerlijk zal voltrokken worden. Of de man als opvoeder en onderwijzer iu eene katholieke gemeente te Charleroi zal big ven fuugeeren, weten wij niet. In ieder geval is dit niet zeer bemoedigend voor godsdienstige ouders, die hem hunne kinderen moeten toevertrouwen. Het liberaal Bestuur gefopt door de boeren. De heeren liberalen van het stadje Herve in België, had, door zijn buitengewoon li beraal bestuur de financiën der gemeente totaal in het riet gestuurd. In de gemeen tekas was 6en groot deficit, dat moest

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 5