gedekt worden. Goede raad was duur. Ein delijk komt een der liberale kopstukken op het lucide denkbeeld, de boeren voor hunne verkwisting te doen boeter. Een raadsbesluit werd genomen om van eiken korf boter of kaas, die het stadje binnenkwam eene belasting te heften. Deze zouden het gelag betalen. Het bleek ech ter, dat de slimme heeren buiten den waard hadden gerekend. De boeren van de omliggende dorpen verbonden zich de boter- en kaasmarkt van Herve naar het naburige Battice te verleggen. De markt te Battice wordt thans door meer dan 1200 boeren bezocht, terwijl slechts enkele naar Herve komen. De gemeenteraad is op zijn besluit te ruggekomen. Doch de boeren zijn koppig genoeg om nu ze A gezegd hebben ook B te zeggen. En zoodoende hebben de liberale heeren van Herve, hun van oudsher zoo beroemde boter- en kaasmarkt verjaagd en het stadje geruïneerd. Wie zal dat weer goed maken? V. W. Stembuscijfers. houden dan de liberalen door de meervou- hige districten, die behouden bleven, iets voor, doen de voorsprong, die zij thans hebben, is grooter, dan de voorsprong der toekomst. Immers onder de nog gegolden hebbende kiestabel en met het beperkte kiezerskorps, dat nu tot de stembus werd toegelaten, hadden de liberalen in Am sterdam, Rotterdam en Sneek 14 zetels op hun tegenstanders vooruit. De onderstel ling is niet al te gewaagd, dat Amsterdam en Rotterdam en Groningen met 16 af gevaardigden op de zijde der liberalen blij ven en dat Den Haag en Utrecht met 5 afgevaardigden, anti-liberalen naar het Bin nenhof zenden. In deze veronderstelling slinken de 14 zetels van nu reeds tot elf interwijl daarenboven in de grootere Kamer van 100, elf natuurlijk lang zoo veel niet afdoen als 14 in de tegenwoor dige Kamer van 86. Al keuren wij de niet- verdeeling der genoemde steden scherp af, toch zien wij blijmoedig en hoopvol de toekomst te gemoet. GEMENGDE BERICHTEN. De pantserplaten zijn afwisselend van 14 tot 20 duim dik en de verdedigingsmiddelen beslaan uit een enormen rem, vier achterlaadkanonner. van 67 ton en een aantal torpedo's en kanonnen van kleiner kaliber. De groote stukken werpen kogels ait van een halve ton en voor elk schot wordt eene lading van 250 kruit vereischt. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 10 Sept. In de eerste dagen van de volgende maand zal het Leger des Heils den veldtocht te dezer stede openen. De vergaderingen zullen geregeld plaats hebben in het lokaal Felix Favore, doch des Zon dags avonds in De Kroon. Door de politie alhier is aangehou den en naar het huis van bewaring over gebracht Andries De Kok, oud 43 jaren, geboren te Dokkum, die zich door middel van valsche bedelbrieven en onder het voor wendsel van doofstom te zijn, had schul dig gemaakt aan oplichterij. Op heeterdaad werd hrj door een agent van politie be trapt. Bij den dezer dagen gehouden inter nationalen kegel wedstrijd, uitgeschreven door de Sociëteit De Vereeniging te 's Graven- hage, zijn door de vijf afgevaardigde leden der Kegelclub Koekoek uit deze stad, drie prijzen behaald. Kathedrale en Parochiekerk van den II. JozeJ. Zondagte 7 en 8 uur de gelezene HH. Mis sen met de Ouderrichting, te 10 uur de Hoogmis met Preek, te 8 uur het Lof ter eere van het H. en O. Hart van Maria en het Rozenhoedje. Eiken middag te 3 uur het Rozen hoedje. Donderdag-avond te 7 uur het Lof. Zaterdag te half 9 de H. Mis ter eere van het H. en O. Hart van Maria, tot bekeering der zondaars, met 500 dagen Aflaat, 's avonds te 6 uur het Lof en van 5 tot 10 uur gelegenheid om te biechten. In de week de HH. Missen en de Cate chismus naar gewoonte. Parochiekerk van den H.AntoniuvanPadua. Zondag te 5, 7 en half 9 uur de stille HH. Missen met onderrichting, te half 11 uur de Hoogmis met Predikatie, te half 3 uur de Catechismus, te half 4 uur de Vespers, Dinsdag te half 6 H. Mis en Toespraak voor hen, die in bedevaart naar Kevelaar gaan. Dinsdag en Vrijdag te 8 uur gezongen H. Mis, te 6 uur het Lof. Woensdag, feest van Kruisverheffing, te welker gelegenheid Zondag a. s. Generale Communie voor de leden der Broederschap van den H. Kruisweg. Vrijdag 8 uur gezongen H. Mis van dankbaarheid, voor de gelukkige weder komst der bedevaartgangers uit Kevelaar. Deze week de HK. Missen te half 8, 8, half 9 en half 10 uur, en de Catechismus naar gewoonte. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Zondag de HH. Missen te half 6, 7 en half 9 uur. De Hoogmis te half 11 uur, te 3 uur de Vespers, te half 5 Congregatie der H. Familie. Maandag-en Woensdag-avond te 7 uur het Lof. In de week de HH. Missen te half 8, half 9 en 9 uur, en de Catechismus naar gewoonte. ALMANAK DER 37e WEEK VAN HET JAAR 1887. SEPTEMBER, (Herfstmaand), 30 dagen. Toegewijd aan den Aartsengel Michael. 11. Zondag. 15e Zondag na Pinkster. Naam feest der H. Maagd Maria, HH. Protus en Hyacinthus. Mart. j- 257. Evang. De jongeling van JVaïm. 12. Maandag. H. Guido, Bel. Heer van Jeruzalem, f 1112. 13. Dinsdag. H. Mauritius, Biss. en Bel. f 437. 14. Woensdag. H. Kruisverheffing. Ge denkdag. 15. Donderdag. Octaafdag van Maria's Ge boorte. II. Nicodemus. Mart. f 90. 16. Vrijdag. H. Cornelius, Paus, en H. Cyprianus, Biss. en Mart, Mart. f 252 en 258. 17. Zaterdag. Indrukking der wonden aan den H. Franciscus. De Nieuwe IJselhode heeft becijferd, dat op 1 September circa 32,250 stemmen zijn uitgebracht op liberale en ruim 40,000 op anti-liberale candidaten. Ofschoon deze ge tallen niet als maatstaf kunnen dienen voor de stemming der kiezersbevolking in zake de Grondwetsherziening, verdient het toch opmerking, dat de oude getrouwe meerderheid aan de anti-liberale zijde nog altijd bestaat. En niettemin kwam er, zegt de Nieuwe IJselhode, in den stand der partijen in de Kamer geene verandering. »De 40000 kiezers hebben 39 afgevaardig den gekozen, de 32250 kiezers kregen er 47. Men ziet wel, dat de liberalen het denkend deel der natie zijn. Zij gaan van den stelregel uit, dat overleg het halve werk is. Dat overleg hebben zij getoond in het verknippen en pasklaar maken van de districten eu van die wijze voorzorg zamelen zij telkens de gouden vruchten in. sGelukkig, zegt dit blad, hebben wijnu voor het laatst onder den druk der ellendige kiestabel gemanoeuvreerd. Met den aauvaug van het volgende jaar hopen wij het eens met de enkelvoudige districten te beproeven. Wel Eene bejaarde dame uit W e s t- Newton (Massachusetts) heeft eeu vreemd^von- tuur gehad. Zij was kort geleden van eene zware ziekte hersteld en waagde zich aan eene eerste waudeling. Men wachtte haar echter te vergeefs terug; alle nasporingen waren vruchteloos, mevr. Mac. Kinnon bleef weg. Eindelijk klopte zij, na vier dagen, bij zekeren Mac Cariby aan, bijna bewusteloos van afmatting en vermoeienis. De arme vrouw was in een moeras geraakt, had de kracht gemist om er zieh uit te werken en was gedurende al dien tijd in den modder blijven liggen. Hoewel doodelijk zwak, verkeert mevr. Kinnon toch buiten- gevaar. Den 29n wordt de verkiezing van een Lord-Mayor van Londen gehouden. De meeste kans heeft Alderman De Keyser, eigenaar van het Hotel Royal aan de Tbeemskade en Belg van geboorte. Te Portsmouth zal 20 dezer het grootste pautserschip der Engelsche marine van stapel loopeu. Het is het stalen, dubbele schroef- stoomschip Trafalgar, dat 11,940 ton meet en machines van 12,000 paardekracht heeft, waardoor de bouwmeester een snelheid van 16i/2 knoop in het uur hoopt te zullen verkrijgen. KERKBERICHTEN. O o

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 6