N I E U W E m. 1145. Zondag 18 September 1887. 12de Jaargang. Kapitaal en arbeid. BUITENLAND. Herstemmingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal mmnisniE iiiinm. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemf 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1, Voor het Buitenland 1,50 Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. EMDJU7 BUREAU: St. Janstraat Haarlem. AGITE MA NOW AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTENTIÉN Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPEES LAUEEY. i. Ontelbare stelsels zijn reeds aangewezen om het lot van den arbeider te verbeteren. Maar aÜ6 theorieën moesten ten slotte fa len, omdat alle min of meer op materia listische grondslagen waren opgebouwd en men langs den revolationnairen weg het doel trachtte te bereiken. De grondslagen waren slecht, omdat men geen rekening hield met de beginselen van het Christendom en de oplossing der quaestie door slechts enkele middelen wil de bewerkstelligen. Geheel en al verkeerd zijn dei halve de voorstellen van hen, die de oplossing der sociale vraag in slechts enkele middelen meenen te hebben gevon den. Dit groote en algemeene doel kan niet door een middel, een voorstel, maar door het samenwerken van alle factoren der maatschappij worden bereikt. Deswege heb ben ook alle theorieën en proeven weinig of niets gebaat, veeleer geschaad, althans niets goeds uitgewerkt. Het moderne liberalisme is machteloos; het ziet wel de ellende en het gevaar, maar het heeft geen redmiddel, geen medicijn. De Staatslieden der beschaafde lauden van Europa en Amerika houden zich bezig met de oplossing der vraag, maar de moderne Staat is in den grond zelf heideusch ge worden en tracht er naar alle sporen van den christelijken geest en vau het chris telijke leven uit te roeien. Het kapitaal kent, in zijne machtige heerschappij, slechts zijne eigene belangen en tracht zich te vermeerderen. De rijkaard laat zich leiden door den geest van 't egoïsme en door de zucht naar genot; hij sluit zich door een gouden muur van de armen af. De arme heeft eveneens den geest van het Chris tendom verloren en is een prooi geworden vau het ongeloof en materialisme; ook hij wil bezitten en genieten; de arme meent gelijke rechten te hebben en aangezien bij de middelen niet heeft, tracht hij ze langs den weg der revolutie te bereikeu. Zoo lang dus deze beidensche geest, die het gansehe zedelijk leveu verwoest, blijft heerscken, is er aan eene verbetering der sociale toestauden niet te denken; want het socialisme kan slechts afbreken, niet opbouwen; het werkt oplossend in de meu- schelijke maatschappij. De geschiedenis van het verleden leert zulks en geschiedenis is waarheid. Van dien kant alzoo, zoo lang de Staat de grondstelling van het Chris tendom niet erkent, kan men geen hulp verwachten. Het Christendom heeft den toets zijner bovennatuurlijke keilkrackt. in den loop der eeuwen en voornamelijk in de Fransche revolutie doorslaan; het heeft getoond en F E U 1 LL E TO N. De geheimzinnige schoenen. Eene Italiaansche legende. Beppo, een schoenmaker uit een gekucht in de buurt van Napels, was aan het werk en klaagde intusscheu over de weinige verdiensten, die zijn gewone arbeid hem opbracht, terwijl hij bij afwisseling ook vrouw Eortuna verwensckte, die hem zoo bitter zeldeu toelachte. Tito ten knap jongeling uit den omtrek, komt binnen en bestelt} hem een paar nieuwe schoenen. Ik heb er liaast mede, zegt bij, want over morgen trouw ik met Ideletta, eu ik heb de schoenen noodig voqr de trouwplechtigheid, die wij te Napels zullen vieren. Men wordt het over den prijs eens. Het spreekt van zelf, dat Tito zijne schoenen den volgenden dag tegen den avond hebben zal, daar da vol trekking van het huwelijk op den daaropvolgen- den dag is vastgesteld. Beppo gaat dadelijk aan het snijden en naaien van de schoenen. Maar terwijl hij zoo zit te werken, zegt hij bij zichzelven: Wel, waarom zal ik die goede kans niet waarnemen? Eu hij nam zich voor, dit dan ook te doen. Toen Tito zijne schoenen kwam halen, ant woordde hij: bewezen, dat het de volken der aarde aan de ellende weet te ontrukken. Heeft het den mensch niet verlost van den onna- tuurlijken toestand van het oude heiden dom en tot vrijheid, gelijkheid eu broeder schap gebracht? Het Christendom, de Kerk, heeft niets van zijne macht verloren; het is in onze dagen nog even krachtig als toen het in de wereld verscheen; zijne leer, zijne grondstellingen, zijne moraal is niet veranderd; het is niet verouderd, het is even frisch en jeugdig gebleven als iD den tijd toen het door den Heiland werd ge sticht, om alle meDSchen tijdelijk eu eeuwig gelukkig te maken. De Kerk alleen ver mag de sociale vraag op te lossen, hare beginselen zijn dezelfde gebleven. Als dus de menschheid terugkeert tot de eeuwige beginselen van het Christendom, tot de beginselen van waarheid en recht, als do geest van de Kerk weder in de meuschelijke maatschappij vermag door te dringen, dan ook zal de oplossing der sociale quaestie een feit ziju. Onze moderne eeuw echter heeft niet alleen de christelijke beginselen verzaakt, maar zij is ook van den geest des Christendoms afgeweken; de beginse len van den modernen Staat zijn niet christelijk meer, ze zijn totaal heidensch ge worden. Het Christendom heeft eene nieuwe so ciale orde verkondigd, zooals de wereld die nimmer heeft gekend. Bovenaan staat het grondbeginsel: »Heb God lief en uwe naas ten gelijk u zelven.« Zulk een beginsel werd nog nimmer verkondigd. Zulk eeu verheveu taal werd nog nimmer gespro ken. »Dat is mijn gebod,sprak de Hei land, »dat gij elkander bemint, gelijk ik u heb liet gehad. Al wat gij wilt, dat de menschen u zullen doen, doet dat ook aan hen.« Het is Gods heiligen wil, in de Schriftuur zoo heerlijk geopenbaard, dat niemand zijn broeder mag benadeeleu, maar dat hij hem lief hebbe en de meeste ach ting bewijze. In de Gewijde Bladen staat de waarheid opgeteekend, welke ons tot de erkenning dwingt, dat slechts onder de heer schappij der christelijke beginselen eene duurzame maatschappelijke orde mogelijk is. Ja, het Christendom gaat nog verder en verkondigt als hoogste begrip der ware naasteuliefde, zoo voor de volkeven als voor het individu: Bemint uwe vijanden, do6t wel, die u haten en bidt voor hen, die u vervolgen. Het Christendom bracht gelijkheid aan de menschen en daardoor werd de slaver nij met wortel en tak uitgeroeid. God schiep alle menschen naar zijn beeld en gelijke nis. Ziet de wereld geld eu rijkdom of den Mammon, zooals de Heiland zegt, als zijn God, als zijn ideaal aan, het Christen dom daarentegen bescnouwt het bezit van Ik heb ze niet kunnen afmaken. Ik ben niet wel geweest en, om ze nu nog klaar te krijgen, zou ik den nacht door moeten werken. Ik ben vermoeid, ik heb behoefte aan slaap. Maar morgen is het de trouwdag, ik heb mijue schoenen morgen vroeg noodig. Kom, Beppo, doe je best nu eens. Nu ik zal het doen, maar wat geeft gij mij dan, als ik, zoo ziek als ik hen, toch doorwerk? Een lire meer dan den bepaalden prijs. Een lire! hoe royaal!. Vijf of ik ga naar bed. Welnu vijf dan, dat is dus afgeproken; hoe laat kau ik ze krijgen? Van avond om negen uur. Goed! Tegou uegen uur kwam Tito terug. «De schoeuen? Ik heb ze niet kunnen klaarkrijgen, ik voel mij lang niet goed, Tito! Kom, Beppo, nog een laatste krachtsin spanning. Wat geeft gij mij er dan voor? Zes lire in plaats vau vijf. Zes lire. En daarvoor zou ik mijne nacht rust opofferen. Twaalf lire, of ik ga slapen. Twaalf lfre! nu 't is goed; maar hoe laat kan ik ze dan hebben? Kom tegen elf uur terug. Tito komt op het afgesproken uur terug: De schoenen? aardsche goederen, zonder deze te veroor- deelenofte verwerpen, slechts als een mid del tot het doel. De rijkdommen in den zin van Christus eu van den christelijken Godsdienst moeten slechts een middel zijn om een hooger levensdoel te bereiken; zij moeten in den geest der liefde worden ge bruikt. En naar dit christelijk sociaal be ginsel van liet Evangelie zal de mensch heid eenmaal haar oordeel moeten hooren. (Slot volgt). Volgens inlichtingen, uit de beste bron nen geput, bepaalt het voorval, met veel ophef vermeld, omtrent eene aanvaring, gevolgd door schipbreuk, tusschen eene Engelsche en eene Belgische visschuit, zich tot eene eenvoudige botsing, veroorzaakt door de onachtzaamheid vau den Engel- scheu schipper, die de lichten aan zijne schuit niet had ontstoken. De opgewon denheid der Belgische visschers is geheel geweken, eu Engelsche schuiten brengen, zonder eenigen overlast te ondervinden, hare visch te Oster.de aau de markt. Eene le vendige wisseling van diplomatieke stuk ken heeft er tusschen het Belgische eu het Engelsche Kabinet plaats, ten einde tot eene wederzijdsche bevrediging en eene schikking te geraken met betrekking tot het betreu renswaardige conflict tusschen Belgische en Engelsche visschers. Volgens bericht uit Berlijn zijn er te Warschau in de laatste dagen 50 chris telijke eu 25 joodsche familiëu, benevens 32 Israëlitische jongelieden, allen Duitsche onderdanen, op hoog bevel verdreven eu zullen er binnen weinige dagen nog velen volgen. Nog steeds zijn er geruchten in omloop omtrent eene ontmoeting der Keizers van Duitschland eu Rusland te Stettin. De Vossisehe Zeitung zegt, dat als die ontmoe ting zal plaats hebben, hierdoor alleen aan de eischen der beleefdheid zal worden vol daan, zonder dat de verkoeling tusschen Duitschers en Russen, daardoor zal worden weggenomen. De gevolgen der opheffing van den Staat van beleg in Bulgarije schijnen der Regeering niet mede te vallen. De taal der weder verschenen oppositie-bladen is zoo heftig, dat de Regeering reeds heeft moeten besluiten het blad De Bulgaar te schorseu en tegen den hoofdredacteur eene gerechte lijke vervolging in te stelleD. Dit moet het blad vau Radoslavoff wezen, den gewezen Minister eu persoonlijken te genstander van Stambouloff. Want Kara- veloffs orgaan, welks eerste artikel zoo heftig tegen den nieuwen Vorst was, heet De Grondwet. Dat artikel heeft geweldige Er ziju uog maar eeu paar kleinigheden aan te doen, maar ik ben daar veel te ziek voor. Tito, beste jongen, ik ga naar bed. Ik kan onmogelijk langer opblijven. Kom Beppo, probeer liet nog eens. Mijn huwelij k kan anders niet doorgaau. Wat geeft ge er voor? Dertien lire in plaats van de bepaalde twaalf. Dertien, houdt gij mij voor den gek? Vijf- en-twintig of ik ga naar bed. Toen sprak Tito op epottenden toon: Welnu, ga naar bed, waarde Beppo! Ik zou bet mij niet kunnen vergeven, als ik uw lijden nog ging vermeeideren. Goeden nacht, Brppo, boud je schoenen maar. Mijn huwelijk zal door zoo'u kleinigheid niet afspringen, want Antonio, je confrater, had juist een paar mooie schoenen op mijue maat; hij heeft ze mij voor ongeveer zes lire verkocht. Slaap wel, Beppo, slaap wel. En Titto ging hard lachende heen. Wie was het meest bedot?Beppo, aan wien niet alleen het groote vooordeei, dat hij er listig uit had meenen te zullen trekken, maar zelfs de gewone prijs voor zijn werk ontging. In werkelijkheid waren de schoenen reeds af; Beppo meende, dat hij het best deed met naar Napels te gaan, om te trachten ze daar te verkoopen. Den volgenden ochtend begaf hij zich dus, sensatie gemaakt en voor Karaveloff zeer onaangename gevolgen gehad. Terstond na het verschijnen van het artikel heeft de»nationale party» op een der pleinen van Sofia eene groote verga dering gehouden, waarin met groote geest drift besloten werd Vorst Ferdinand tot het uiterste te ondersteunen eu goed en bloed voor hem veil te hebben. Daarop trok men naar het paleis om den Vorst zijne hulde te brengen en hem het geno men besluit mede te deelen, waarop de Vorst op het balkon verscheen, zijn dank betuigende met de woorden: »Ik dank u! Hebt mij lief! Leve Bulgarije!* Door een en ander was de opgewondenheid zoo groot geworden, dat men besloot, den verrader® Karaveloff eene tuchtiging te gaan toedienen. Eenige honderden be stormden zijn huis en sloegen daar alles kort eu klein. Karaveloff zelf had de vlucht genomen; de politie trachtte wel zjjne eigen dommen te beschermen maar hare krachten schoten te kort. Daarop gingen de »na- tioualen« naar de drukkerij van de Grond wet, wierpen daar de vensterruiten in en rukten het naambord af onder den kreet: »Weg met de verraders!* Ten slotte ver zamelde men zich voor de woning van den Minister-President Stambouloff, die de lie den tot huiswaarts keeren bewoog, met de verklaiiug, dat »de zaak van Bulgarije niet verloren was, zoolang zij nog zulke verde digers vond.* Dat zulke* van Stambouloff, is zeker niet zeer gelukkig gekozen, en doelde waar schijnlijk meer op de ontwikkelde geestdrift dan op het volbrachte vernielingswerk, waarvan de Minister-President mogelijk toen nog niet eens afwist. In Duitschland en Rusland zal het echter natuurlijk wor den uitgelegd, alsof Stamboulof gezegd heeft, dat hij alleen met hulp van straat schenders en stokke-knechts (uog een vrien delijk woordje van Kaulbars!) wil regeereu. Maar verdere gevolgen zal het gebeurde waarschijulijk wel niet hebben. bInn e n l a n d. Leiden. Uitgebr. 2442 st. Gekozen: O. Baron. Van Wassenaer Van Catwijck (anti-rev.) met 1415 eu J. H. Donner (auti-rev.) met 1393 et. De heer Mr. J. P. Smeele (kath.) lid der ontbonden Kamer, verkreeg 1042, en de heer Van Nuuen (kath.) 1029 stemmen. Bij de eerste stemming, op 1 September, had Baron Van Wassenaer 877, J H. Donner 828, Mr. Smeele 994, Van Nunen 970, Mr. H. J. Bool (lib.) 771 en Mr. E. Was (lib.) 810 stemmen. Winschoten. Uitgebracht 1110 stemmen. Ge kozen: Prof. Mr. H. L. Drucker (lib.) met na de schoenen aau elkaar gebonden en aan zjjn stok te hebben gehangen, op weg naar de stad. Het dorp was reeds half achter den groenen heuvel verdwenen, toen Beppo werd achterop gereden en vooruitgehaald door den open wagentje waarin Ideletta eu haar gelukkige bruidegom waren gezeten. Tito rustte tegen het slijkbord van het lichte karretje met beide voeten, die versierd waren met schoeuen, waarop prachtig blinkende gespen zaten. Het metaal schitterde in de zonnestralen, zoodat Beppo er voor een oogenblik geheel door werd verblind. Het vroo- lijk paartje wenkte hem vriendelijk toe, en wierp hem zelfs eeu bloem voor de voeton. Een oogen blik daarna verdween het rijtuig in een wolk van stof uit het gezicht. Ellendeling! riep Beppo uit, terwijl hij de bloem uit den ruiker vau Ideletta vertrapte, ik wou, dat het wiel van het rijtuig brakl Wacht maar! het is slechts drie uur gaans van hier naar Napels, eu ik zal er een uur na hem aan komen, als ik hen ten minste niet voor de tweede maal op dezen weg ontmoet, omdat zij in een of andere sloot gerold zijn; dat zal hen leeren, in eeu rijtuig te rijden, terwijl anderen, die zooveel meer ziju, te voet te gaau. Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 1