B i N N E L A N I), De voedingsmiddelen zijn ongehoord in prijs gestegen, en de doodgravers hebben gebruik gemaakt van de gelegenheid, en eeue buitensporige loonsverhooginggeëischt. De ziekte heeft zich in bijna al de dor pen in den omtrek en van de provincie verspreid. De verslagenheid is zeer groot, en ook de ellende neemt met reuzenschreden toe, daar bijna alle fabrieken te Messina het werk hebben gestaakt, Te Palermo is de ziekte weer eeuiger- mate toesreuomen. In den omtrek van Napels, en wel te Castellamare, Pozzuoli en te Torre del Greco blijft de ziekte, hoewel in veel min der mate, nog steeds heerschen. Dezer dagen zijn wederom nihilisti sche plakkaten te St.-Petersburg verspreid, waarop eene nieuwe propaganda door de daad wordt aangekondigd. Onder ander nieuws vertellen de nihilisten dat, dank zij de propaganda door de bannelingen in Siberië gemaakt, 25 politieke gevangenen hebben kunnen ontsnappen, en in hunne vlucht gevolgd door 43 gevangenbewaarders. De uit Teheran ontvluchte Afghaan- sche Kroonpretendent Ajub-Khan blijkt ganschelijk niet uit Afghanistan terug geworpen» te zijn. Hij bevindt zich, vol gens vertrouwbare berichten, op het oogen- blik in de omstreken van Herat, aan het hoofd van een talrijk Afghaansch gevolg, dat, goed gewapend, niets vuriger wensclit dan den gewezen Emir op zijn troon te herstellen. Aan tolrechten is op Cuba in de eerste 10 dagen van September 320,000 piasters ontvangen tegen slechts 138,000 in hetzelfde aantal dagen in Augustus. Men wijt dit aan de bekende zuivering van het perso neel der ambtenaren. gemengde berichten. De zitting der Siaten-Geueraal i9 jl. Maandag in vereenigde vergadering van de beide Kamers geopend met de volgende rede, uitgesproken door Z. M, den Koning: Mijne Heeren: Met genoegen bevind ik mij te midden der vertegenwoordigers van liet Nederlandsclie volk, dat in den loop van dit jaar duidelijke blijken heeft gegeven van zijne verknochtheid aan Mij en Mijn Huis. De wetsontwerpen tot bekrachtiging der ver anderingen in de Grondwet, die in de voor gaande zitting zijn goedgekeurd, zullen u wor den aangeboden. Ik hoop en vertrouw, dat op dien belaugrijken arbeid in deze zitting het ze ge! zr* 1 worden gedrukt. Mijne betrekkingen met alle Mogendheden zijn zeer bevredigend. De zee- en landmacht, zoowel hier te lande als in de overzeesche bezittingen, geven mij re den van tevredenheid. Voor maatregelen in het belang van het land- bouw-onderwi^ en van de zeevaart zal uwe goed keuring worden ingeroepen. De toestand van 's lands financiën is vol doende; geene vlottende schuld is in omloop ge bracht en voor het volgende jaar behoeft geene buitengewone belasting te worden voorgesteld. Mogen uwe werkzaamheden, onder Gods on- misbaren zegen, strekken tot welzijn van het vaderland. Ik verklaar de zitting van de Siatcn-Generaal te zijn geopend, De Eerste Kamer heeft gisteren besloten tot toelating van al de leden, behalve den heer Coe- nen, omtrent wiens door de Commissie voorge stelde toelating heden zal beelist worden. De Voorzitter, de heer Van Eysinga wees er op, dat, ook al verloor deze Kamer hooggewaardeerde krachten, zij gebleven is wat zij was. Tot welke uit komsten de tweede behandeling derGrondwet leiden zal, zal de toekomst leeren. Zeker zal de Kamer zich met hem vereenigen in den wensch dat het daarvoor te nemen besluit or.der Hoogeren Zegen moge strekken tot heil van Koning en Vaderland. De Kamer heeft besloten de Troonrede met een adres te beantwoorden. In de zitting van da Tweede Kamer hebben alle leden zitting genomen, uitgezonderd de hh. De Bruijn Kops, De Geer en Van Kerkwijk, die nog niet beëedigd zijn. Tot candidaten voor het Voorzitterschap zijn gekozen de hh. Mr. E. J. J. B. Cremers, met 52 van de 65; Gleichman, met 38 van de 66, en Keuter, met 43 van de 65 stemmen. Op de te Rotterdam gehouden vergadering der vereeniging voor lijkverbranding werd me degedeeld, dat het aantal leden thans 680 be draagt, dat de toestand der vereeniging niet ongunstig is, en dat de zaak der lijkverbranding in ons vaderland ;/eene phase van afwachting" is ingetreden. Het tarief voor het vervoer naar een buiten— landschen lijkoven is ook voor 1888 vastgesteld op f 200. Uit Winschoten wordt gemeld, dat de heer Drucker bedankt voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Eene waarschuwing tegen knalbonbons gaf dezer dagen de Duitscne doctor Breitung in het laatste nummer van de Deutsche Medicinal Zeitung. Hij spreekt van een geVal, dat van een brui- loftsgezelechap van du 24 personen er 6 door het ontploffen dezer bonbons werden bezeerd. Vijf bekwamen wel is waar slechts lichte verwon dingen aan de hand, maar de zesde persoen, eene dame, ondervond eeue geringe verbranding aan het hoornvlies van het oog, waarover men echter drie weken lang ernstig bezorgd was. De verbranding van het vlies werd veroorzaakt door een gloeiend zandkorreltje, dat uit het hoornvlies te voorschijn is gehaald. Voor 't ma- keu van knalboubous gebruikt men knalzilver, dat bij kieine hoeveelheden op stukjes perkament wordt geplakt; dit nu ontploft eerst door eeue verhitting van 130 graden; om nu de uoodige wrijving te verkiijgen, wordt een stukje met knal- zilver op een stukje zandpapier vastgemaakt. Kapitein Jovis, de Eransche luchtreiziger, moet na zijn jongste opstijging genezen zijn van eene doofheid aan het rechter oor, waaraan hij sedert vijftien jaren leed. Wie weet hoe spoedig nu gezondheidsreisjes per lucht ballon algemeen worden. Wat wordt er van oude piano's? De svont- uurlijke Eransche reiziger De Tonneins was een tijdlang, ouder den naam van Orelius I, dien hij zichzelf gegeven had, Koning van Araucania, en wilde da vriendschap van een invlotdrijk oud Patagonisch opperhoofd winnen. Hij schonk hem daartoe eene afgesleten piano, die hij voor tach tig franks had gekocht. Benige dagen na de af levering van dit prachtig gtschenk, bracht De Tonneins liet opperhoofd een vroeg ochtendbezoek, en vond hem rustig slapend in het instrument liggen. Suaren, zangbodem enz., alles was er uit genomen en de kast tot eene niet ongemakke- slaapplaats ingericht. De oude vleugelpiano's kunnen dus in haar ouderdom eene toevlucht vinden, maar waar blijven de afgesleten pianino's? Het spoorwegongeluk bij Don- caster (Eng. gr. York) blijkt veel erger geweest te zij a dan in de eerste berichten werd gemeld. Een uit Sheffield komende trein hield te Heu- thorpe, dicht bij Doncaster, stil voor het nazien van de kaartjes, toeu een trein uit Liverpool in volle vaart er tegen aan reed. Twee waggons van den stilstaaudeu trein vverdeu geheel verbrijzeld en verscheidene andere zwaar beschadigd. Vier en twintig menschen vrerden gedood en zestig gewond, waaronder velen zeer gevaarlijk verminkt zijn. De reizigers in deu trein uit Liverpool bleven allen ongedeerd. Dit is het ergste spoorwegonge luk dat sedert langen tijd in Engeland gebeurde. In de eerste helft van dit jaar kwamen er in Groot-Brittannië en Ierland 34 spoorwegongeluk ken (botsingen en ontsporingen) voor, waarbij 197 reizigers en 46 beambten licht gekwetst en 6 beambten gedood werden. De botsing bij Dan- caster is (lus noodlottiger dan al de andere on gelukken van dit jaar te zamen. Toen aan Swift gevraagd werd hoe men een goeder, stijl kon krijgen, antwoordde hij: „O, dat is doodeenvoudig: men behoeft maar het juiste woord op de juiste plaats te zetteu." Toen het koninklijk r ij tuig V r ij dag-middag te 's-Gravenhage den Stationsweg passeerde, veroorloofde een socialist zieh eenige hoogst oneerbiedige uitroepen (volgens het Vad o. a. „Leve Domela NieuwenbuL!") Toevallig stond een ambtenaar van politie in zijne nabij heid, die hem terstond verwijderde. Hierover ontstond eene woordenwisseling, welke een volks oploop veroorzaakte. De socialist vluchtte nu in een poortje en riep, daar de menigte eeue drei gende houding tegenover hen aannam, de be scherming der politie in, ouder wier geleide hij zich naar „Walhalla" begaf. Het volk wierp den man, op weg daarheen, met allerlei voorwerpsu die voor de hand lagen. Er is proces-verbaal tegen hem opgemaakt. In de badplaats Zandvoort heb ben vertoefd (passanten niet meclegerekend) tot nu 2338 ('in '86 1931). Van dezen woonden in Nederland 1862, in het buitenland 476. Er kwamen uit Arasterdam 1032 (in 1886 733); Haarlem 176 (in 1S86 155); andere plaatsen van Nederland 654 (in 1886 530); Duitschland 332 (in 1886 395); Oostenrijk 87 (in 1886 58); verschillende andere landen 56 (in 1886 71). Te zamen 2338 (in 1886 1931). Als een bewijs van de snelle ont wikkeling der fabricatie van velocipèdes in Duitsch land, wordt uit Berlijn gemeld, dat er drie jaar geleden in het Duitsche rijk slechts 6 velocipe de-fabrikanten waren, tt zamen met nog geen 100 werklieden, eu dat er thans zijn 64, te zamen met 1150 werklieden. Tot dusver stonden de Eranschen meer bizonder bekend om hunne cacographie op vreemd gebied. De Duitschers dingen naar dezellde onderscheiding. In een der jongste nummers van het bekende tijdschrift Von Felz Mum Meer komt het volgende voor over Rotterdam: „Al kan men ook niet zeggen, dat in Rotterdam een weten schappelijke geest heerscht, zoo is er toch een ernstig streven merkbaar, om zich al het wetens waardige zoo spoedig mogelijk ten nutte te makeu. In de stad aan den mond van den Rijn de Duitschers kenueu geen andere rivier dan hun eenigen Rijn merkt men eene verstandelijke stroomiug uit Duitschland op; aan haar is het waarschijnlijk te danken, dat in de hoogeie krin gen in Rotterdam eene meer vrije en algemeene beschaving burgerrecht heeft verkregen, dan zelfs in het nabij gelegen 's-Hage, waar het Hof eu de academie (die maar eenvoudig van Leiden naar deu Haag wordt overgeplaatst) eene menigte meer beteekenende menschen heenlokt." Te Deventer is een vader van ver- scheidene kinderen, zekere D., die zich driftig maakte, omdat zijn huurman zich bomoi ide met een twist, die zijne kinderen ouderling hadden, plotseling vau drift doodgebleven. De „staf" van het „leger des heil s" heeft besloten, kleine verkenningsafdeelingen naar da verschillende provinciën van ons land te zenden. Deze hebben in last alleen daar op te treden, waar de overheid den publieken verkoop der ge schriften van het leger toelaat. Hoewel deze éclai- reurs volkomen vrij zija in hunne "bewegingen,/ en het terrein voor hunne operatiën zelf kunnen kiezen, zijn zij verplicht den staf voortdurend op de hoogte te houden van hetgeen zij //op marsch" ondervinden. Zekere A. Ladru, afkomstig uit de koloniën der Maatschappij van weldadigheid, zal als gids in de Noordelijke provinciën dienst doen. Uit een uittreksel van een over zicht van keuring van voedingsmiddelen door de stedelijke inspecteurs te Amsterdam, blijkt over Augustus 1887, dat crème piguante beschimmeld door insecten was aangetast; anijszaad was on geurig door onrijpheid: in zwarte peper werd lijnmeel en arrowroot gevonden; conseiveerzout voor vleesch bestond uit boorzuttr eu keukeu- zout; spuitwater werd eenmaal bij 6, een ander maal bij 4 en een derde maal bij 2 fabrikatiteu verontreinigd bevonden met een spoor eener op geloste koperverbinding. Een ingezetene van Ne w-J e r s e y is overleden tengevolge van de beet van eene spin. Terwijl de man in eene steengroeve werk zaam was, gevoelde hij iets steken op zijn arm. Hij zag een grooten, zwarten spinnekop, dien hij van den arm afsloeg, er verder geen acht op slaande. Kort daarna begon de arm geweldig te zwellen eu werd tweemaal zoo dik als voorheen. In het hospitaal gebracht, overleed de man eenige dagen later aan de gevolgen van hevige bloed vergiftiging. Haarmiddel. Als een uitmuntend middel voor den haargroei wordt door iemand, die er zelf de proef van heeft genomen en bij wien het teue werkelijk verrassende uitwerking heeft gehad, aanbevolen: roode uien, in een doek uitgeperst, het sap met wat cognac vermengd, eu daarmede de hoofdhuid iu te wrijven. Het eenige wat dit middel tegen heeft is de onaan gename lucht. Een landbouwer had onder de ge- meenle Eibergen dezer dagen een zonderling avontuur. Wandelende over een weiland met runderen, zag hij zich plotseling achtervolgd door een stier. Hij zette het op een loopen, maar merkende, dat hij het niet volhouden kon, maakte hij van de gelegenheid gebruik, om, toen hij een beerput passeerde, daar in te springen. Zijn vervolger wilde blijkbaar niet de dupe zijner driften worden en sprong hem dan ook wijselijk niet na, maar ons boertje heeft circa 21/2 uur in dezen toestand onder surveillance van den viervoeter, moeten doorbrengen, na welk tijds verloop de stier zich langzamerhand terugtrok en de belegering opgaf, zoodat de man ziju tocht kon voortzetten, juist tot ziju kin met slik en vuil bedekt. J l.-W oensdag werd een Ameri- kaansch koopman, die te Amsterdam vertoeft, op onaangename wijze verrast, doordien men heqj in ziju hotel kwam arresteeren. De schatrijke Yankee maakt nl. beziv^ir, om een postje van ƒ30,000dat hij aan een Amsterdammer verschuldigd was, te betalen, en de crediteur stond dientengevolge op zijn recht om den weer- barstigen vreemdeling te doen gijzelen. Toen de burger der Vereenigde Staten een uur of wat achter slot en grendel gezeten had, werd hij milder gestemd, betaalde en keerde naar zijn hotel terug. E i n d e 1 ij k! Het s c h ij n t dat te Parijs de dameshoeden in den vorm van torens zullen worden afgeschaft. Als er nu maar niets dwazer vo-or in de plaats komt! Het volgende belangrijke ver- schijnsel wordt in de Brusselsche Gazette medegedeeld. Eene dame laat haar portret ma ken; de cliché gaf deu photograaf een gelaat te zien geheel vol zwarte vlekken, terwijl het model geen enkele vlek iu het gelaat had. Tweede cliché hetzelfde resultaat. Deu volgen den dag stierf de dame aan de pokken. De zeer gevoelige plaat had de in de opperhuid aanwe zige ongelijkheden, onzichtbaar voor het oog, weergegeven. Zou eene nadere proefneming van deskundigen niet zeer aan te bevelen ziju, om het gebruik vau het photographie-toestel in ge vallen van huidziekten in te voeren? Als een bizon derheid verdient vermelding, dat zekere R. Griffioen te Loosdrecht een otter heeft gevangen iu een palingfuik. I11 de netten verward geraakt, was het dier ver dronken. Een Antwerpenaar werd geplaagd door het aanhoudend pianospelen van ziju buur man. Hij liet tegen den muur tusschen beide huizen een orgel plaatsen en dat uren achtereen, door een daarvoor opzettelijk gehuurd man, draaien. De buurman diende eene aanklacht in, eischte dat het orgel zou worden verwijderd en schadevergoeding. Ouze Antwerpenaar eischte daarentegen, dat de piano slechts eenige uren per dag zou worden bespeeld eu tevens schade vergoeding. Het gerechtshof weigerde uitspraak te doen, maar drong op een minnelijke schik king aan, daar het burgerlijk wetboek in eene zaak als deze niet voorziet. T r ij n t j q de Jong.de //tweede m i 11 i- oeneujuffrouw", is eergisteravond te Zuidcrdracliten (Fr.) gearresteerd, doch des anderen daags we der iu vrijheid gesteld. Vuur uit ijs, De meeste menschen weten, dat een stuk ijs, ruw gehouwen in deu vorm van dubbele convexe lens, als het in den zonneschijn gehouden wordt, de zonnestralen zoo kan concentreeren, dat er een voorwerp op eeni gen afstand door in brai d gestokeu kan worden, maar minder algemeen bekend is, dat het ma teriaal kan leveren, om het dus aangestoken vuur te onderhouden. IJs uit moerassen en ande re plaatsen, waar organische stoffen in ontbin ding verkeeren. houdt dikwijls bellen olië-gas in. Eenige dezer holten in het ijs zijn van bizonde- re grootte. Wordt er een gat. in gemaakt, dan ontsnapt het gas met groote kracht en kan wor den aangestoken. Het brandt dan eenige seconden met een blauwwit licht. B ij K r 0 s m 0, in G a 11 i c i moet w e r eer,e zeer overvloedige petroleumbron zij a ontdekt, 't Zal wel spoedig blijken of de berichten omtrent den rijkdom dier bron overdreven zijn, al dan niet. Te Mildwolde hebben de lande i- genaars besloten, het jaehtrecht op hunne eigen dommen alleen te verleenen aan jagers, in het dorp woonachtig. Men houdt dus daar het wild, in het dorp gevoed, onder „eigen volk." Anders is het gesteld in eene Eriesche veenkolonie, waar een rijk heer bijna het geheele jachtveld heeft gepacht, daar slechts een paar dagen in het jaar komt jagen en de landbouwers steen en been klagen over 't legio hazeD, die hunne veldvruch ten afknabbelen. Op het Marktplein der tentoor,- stelling te Amsterdam is eergisteren door de Am- st'Tdamsche kristalijsfabrïek eene expositie geopend van ingevroren zalm, snoek en andere vischsoorten en van alles wat kan strekken om visch lang in goeden staat te houden. Het sterkste brandweerkorps heeft Berlijn, namelijk 850 man, dan volgt Parijs met 825, Londen met slechts 600 brandweer mannen, Hamburg met bijna evenveel, 552, en New-York met 530. Het brandweerkorps te Weeuen telt 290 man, dat te Amsterdam 200, Brussel 160 man. New-York geeft jaarlijks aan zijne brandweer f 3,000,000 uit, Berlijn f 720,000 Londen f 600,000, Parijs f 540,000 en Weenen f300,000. De invoering van de wet tegen het misbruik van sterken drank heeft ten gevolge dat er eene nauwkeurige statistiek gemaakt wordt van het aantal gelegenheden in elke gemeente, waar sterke drank in het klein wordt verkocht. Voor Antwerpen, met eene bevolking van nog niet 200,000 iuwoneis, bedraagt het aantal dezer gelegenheden niet minder dan 4572, of ééue op 44 zielen. Een oppassend jongtnensch, ze kere D. uit Sittard, laat9t in betrekking te Am sterdam, is de dupe geworden van Engelsche oplichters. I11 sommige Nederlandsclie dagbladen was onlangs door eene firma te Louden een cor respondent gevraagd onder zeer voordeelige voor waarden. D. solliciteerde, en spoedig was men het omtrent de conditiën eens. Hij moest eene som van ƒ1000 storten en correspondentie voeren 6 uren daags; daarvoor zou hij genieten 5 °/o van die 100C en 200 fr. salaris per maand, met vooruitzicht op verhooging. Hij begaf zich in het begin dezer maand naar Linden en werd bij de aankomst opgewacht door twee heeren, die hem naar een hotel brachten, alwaar zij na eene korte kennismaking de ƒ1000 in ontvangst namen. Nauwelijks in het bezit van Het geld hadden zij een voorwendsel om zich eveu te verwijderen. Zij kwamen echter niet terug en onze 1). was van ziju geld beroofd. Onmiddellijk wendde hij zich tot den Nedcrlaiulsciien consul, doch het mocht tot heden niet gelukken de oplichters te achterhalen. Een „blindeman", die een paar jaar op dezelfde plek te Lorden gezeteu had, met een getrouwen hord aan zijne zijde, werd algemeen geacht niet zoo blind te ziju als hij voorgaf. Een jongtnensch besloot daarvan de proef eens te nemen en stak zijne ledige hand in de pet om er een penny uit te halen. De blindeman vertrok geen spier, maar de proef werd toch nooit herhaald, want de hond hapte uit het been van den jongeling een stuk, dat veel groo- ter was dan eeu penny. Al seen niet alledaagsch geval, deelt men ons mede, dat zich te Utrecht een echtpaar bevindt, waarvan da man met zijue vierde vrouw de veertigjarige echtvereeuiging dezer dagen mocht vieren. Eene advertentie per ballon. De Amerika nen, die gewoon zijn op de rotsen van deu Ni agara-waterval te adverteeren en, naar men zegt, reeds hunne reclames plakken op de ribben hutiner paarden, ziju overtroffen door een ondernemend Engelschman. Iu de nabijheid vau Northernhay, Exeter, stond verleden Zaterdag eeue menigte naar een luchtballon te staren, toen op eenmaal van uit de hoogere kringen eenige dingen naar bene den kwamen fladderen, 't Waren strooibiljetten van een schrander makelaar iu eene publieke ver- koopiug. Da ondernemende man had den lucht schipper ruim dertig gu'den moeten betalen, om mede naar omhoog te gaan en van uit da hoogte deze nieuwigheid in de advertentiewereld te kun- ueu vertoouen. Men vreest, dat het gegeven voor beeld navolging zal vinden. Men vreest; want 't is bepaald onaangenaam voor wandelaars als hen de advertentie-literatuur op het hoofd valt. Deze advertenties moeten immers op viij zwaar papier gedrukt worden om niet in een warrelwind ge heel te loor te gaan. Heeren meteorologen kunnen voortaan ook onoplosbare problemen voor oogen krijgen, wanneer zij op eenmaal het uitspansel zien verduisteren, zonder, dat hunne werktuigen, iets van de stoornis in de natuur aangeven. Eene inwoonster vanDeckertown, New-Jersey, zekere Rebecca Sidenor, heeft haar 102a verjaardag gevierd; eigenaardig is dat zij dien langen levensduur aan het gebruik van ta bak toeschrijft. Sedert 75 jaar heeft mrs. Sidenor eiken dag drie pijpjes gerookt. Esn kapitaaltje, dat in rook vervlogen is! Eeu muziekliefhebber is zekere Eelice Verouelli te Milaan. Altijd vroolijk, zingt hij bijna den geheelen dag aria's uit allerlei ope-»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1887 | | pagina 2